Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο ΛΟΓΟΣ..... (γιατί κάνατε καισαρική;)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η δικιά μου καισαρική έγινε μετά από πρόκληση. Μετά από κάποιες ώρες που απο ότι έλεγαν το μωρό δεν κατέβαινε και οι παλμοί του ανέβαιναν παρπάνω απότι πρέπει με έβαλαν για καισαρική και εκεί διαπιστώθηκε ότι το μωρό ερχόταν με προσωπική προβολή, δηλαδή κατέβαινε με το πρόσωπο αντί με την κορυφή του κεφαλιού. Απότι έψαξα μετά αυτό συμβαίνει σε μία στις 500 γεννήσεις γιαυτό και είμαι επιφυλακτική αν όντως ήταν έτσι ή βιαζονταν να σχολάσουν.

Link to comment
Share on other sites

αν και γω ήμουν πολυ κατα της καισαρικής.

Ωστόσο να πουμε και δόξα το Θεό που υπάρχουν και οι καισαρικές γιατί εχουν σώσει πολυ κόσμο!!!!!

και όπως τις εχουν κανει τωρα πια δεν πονάς κιολας και εισαι μια χαρουλα!!!!

Είχα σοβαρό πρόβλημα υγείας και λογο της καισαρικής τώρα ειμαστε μια χαρουλα και γω και η μπεμπούλα μου !!!!!!

 

Βέβαια αν στο επόμενο νινάκι πανε όλα καλα μου υποσχέθηκε ο γιατρός μου οτι θα παμε φυσιολογικά .

(η ελπίδα ποτέ δεν σταματά!!!!!)

 

όμως την επισκληρίδιο δεν την αλλάζω με τιποτε!!!!!!

Το να βλέπεις το μωράκι σου μολις βγεί απο μέσα σου ειναι το πιο ομορφο πράγμα στον κόσμο!!!!!!!!!!

Ένοιωθα μοναδικά και θυμάμαι έκλαιγα και ελεγα είναι δική μου, δική μου !!!!!!!!

 

και να σας πω και κάτι ακόμα όταν γεννας οτι και να περάσεις τα ξεχνας ολα γιατι βλέπεις το μωρό σου, το παίρνεις αγκαλίτσα και χάνεσαι στην ευτυχία !!!!!

 

Επομένως το σημαντικό είναι οτι είμαστε ολοι καλά και ευτυχισμένοι τοσο οι μανουλες όσο και τα μωράκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Καισαρική λόγω προεκλαμψίας στην 32η εβδομάδα. Προσπάθησαν να δαμάσουν την πίεση όσο γινόταν αλλά δεν... την 4η μέρα το πήραν το μωρό, μου έκαναν ολική νάρκωση λόγω της πίεσης. Πολύ επίπονη η κτ για μένα... έμεινα εντατική 2 μέρες και κατέληξα να δω το μωρό την 4η μέρα (ήταν εντατική). Πάντως ξέρω πολλές κοπέλες που έκαναν κτ και σηκώθηκαν μετά από ώρες κι έκοβαν βόλτες στους διαδρόμους!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καισαρική λόγω δίδυμης κύησης με εξωσωματική, διαβήτη κύησης και υψηλή αρτηριακή πίεση. Με ολική η καισαρική. Δυστυχώς δεν είδα τα μωρά μου στην πρώτη τους ανασούλα. Την πρώτη την είδα την επομένη όταν πήγα σέρνοντας στην Αυξημένη Φροντίδα που την είχαν. Την άλλη την είδα μετά 6 μέρες που βγήκα από το μαιευτήριο γιατί ήταν εγχειρισμένη στο Παίδων. Πάντως, ρε κορίτσια, δεν ξέρω ποιά η εμπειρία σας, αλλά πονάει η άτιμη η καισαρική μετά :?

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο μαιευτηριο με σπασμένα νερά και έντονες συσπάσεις αλλά κατέληξα να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο διότι οι παλμοί του μωρού έπεσαν στο 30 . Θυμαμαι κοίταγα το μηχάνημα και προσευχόμουν να δω τους παλμούς του μωρού μου να ανεβαίνουν ... Πάντως κι εγω πόναγα αρκετά ύστερα

Link to comment
Share on other sites

Καισαρική λόγω προεκλαμψίας κι εγώ στην 29η εβδομάδα....είχα μπει στο Λητώ μια εβδομάδα πριν για να ρυθμίσουμε την πίεση με ενδοφλέβια αγωγή αλλά τίποτα...τελικά αποφασίστηκε καισαρική ένα πρωί που το doppler του μωρού ήταν πολύ χάλια και οι δικές μου εξετάσεις επίσης...

 

Εγώ σηκώθηκα το ίδιο βράδυ (για λίγο) και το επόμενο πρωί πηγα στην ΜΕΝΝ να δω το μωράκι μου που έμεινε μέσα τελικά για 55 μέρες!

Από πόνο είχα αρκετό αλλά όχι κάτι που δεν αντεχόταν ΄λοσο από διατροφή με τσάι και φιδέ τις πρώτες μέρες και στη συνέχεια ανάλατα και νεροβραστα λόγω πίεσης που επέμενε ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα πηγαιναν καλα σε μια ωρα θα γεννουσα φυσιολογικα αλλα επαθα αποκολυση πλακουντα χωρις να κανω τιποτα ημουν στο δωματιο και εβλεπα τους παλμους να πεφτουν και τρεχαμε για καισαρικη ευτυχως το αγγελακι μου γεννηθηκε μια χαρα και ειμαστε και οι δυο καλα!!!!!

Μεγαλη ατυχια!!!!

Ο γιατρος μου δεν το πιστευε καθε μερα μου ελεγε οτι ειμαστε πολυ τυχεροι γιατι ηταν πολυ δυσκολη περιπτωση και συνηθως σ αυτες τις περιπτωσεις που ειναι σπανια καποιος χανετε.

Δεν θελω ουτε να σκεφτομαι την στιγμη που με τρεχανε στο χειρουργιο και σκεφτομουν παναγια μου το παιδακι μου σε παρακαλω, μονο που το σκεφτομαι με πιανουν τα κλαματα.....

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

πάντως Μαριάλ, όταν έρθει το παιδάκι σε ενδιαφέρει κυρίως να είναι γερό κι όχι με ποιό τρόπο γεννήθηκε. Εμένα η εμπειρία μου ήταν σαν της "to adraki mou". Να βλέπεις το παιδί να χάνεται και να λές γιατί δεν κάναμε καισαρική νωρίτερα! (εμένα άρχισε βραδυκαρδίες 7 ώρες πρίν φτάσουμε στο αμήν!)

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Καλά ότι έχω ψύχωση με το φυσιολογικό το έχω παραδεχτει.

 

πάντως Μαριάλ, όταν έρθει το παιδάκι σε ενδιαφέρει κυρίως να είναι γερό κι όχι με ποιό τρόπο γεννήθηκε

 

Με αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα.

 

Αλλά γιατί ενώ ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας θεωρεί ότι οι καισαρικές πρέπει να είναι 11% (αν θυμάμαι καλά), στην Ελλάδα είναι 50%?

 

Αυτό είναι που με στεναχωρεί και ερευνώ...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση ΜαριαΛ αλλά μήπως να το ψαξεις λιγο με υτήν την εμμονή:):);)(πλάκα κάνω) καλά κάνεις και το ερευνάς αλλά να ξέρεις οτι στην ιατρική λέμε οτι κάθε περίπτωση και κάθε άνθρωπος είναι μοναδική 40 ανθρώπους να ακούσεις 40 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις,όσο για τον Π.Ο.Υ. δείνουν στην δημοσιότητα αυτά που θέλουν να γνωρίζει η κοινη γνώμη και μόνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο μπεμπακος μου ειχε παρει θεση,και ειχε κατεβει στη λεκανη απο νωρις στον 9ο...στις 39 εβδομαδες,στον υπερηχο διαπιστωθηκε ολιγαμνιο...ο γιατρος μου εκλεισε ραντεβου 2 μερες μετα για τεχνητους πονους-γιατι δεν με εβαλε εκεινη την ωρα?επρεπε να φυγει....μου εκλεισε ραντεβου για τεταρτη πρωι,μου ειπε να παω στις 8 και αυτος ηρθε μετα τις 10...ετοιμαστηκα,μου βαλανε ορο με τους τεχνητους πονους-υποτιθεται-απο τους οποιους σημειωτεον οτι εγω δεν καταλαβα τιποτα,και ΚΑΘΕΤΗΡΑ!!!ναι,ενω υποτιθεται οτι θα γεννουσα φυσιολογικα...προφανως ο Π@Π@Ρ@Σ ειχε δωσει τις οδηγιες του για να ξεμπερδευει...μετα απο ουτε μια ωρα,ερχεται και μου λεει οτι μπαινω για καισαρικη γιατι οι παλμοι του μωρου λεει ειχαν αρχισει να πεφτουν...οι οποιοι δεν ειχαν αλλαξει καθολου,μεχρι και λοξυγγας το ειχε πιασει το αγορακι μου!!!(εβλεπα το χαρτακι που εβγαινε απο το μηχανηματακι,δεν το βγαζω απο το μυαλο μου,οι παλμοι δεν ειχαν μειωθει καθολου)

βεβαια εγω ημουν σαν χαμενη,δεν ειχα κανεναν,ακουγα στα διπλα δωματια αλλες κοπελες να φωναζουν-γεννουσαν φυσιολογικα-και με επιανε φοβος...οποτε υπακουσα χωρις αντιρρησεις,απο φοβο...

να γιατι γεννησα εγω με καισαρικη...(και ολικη,γιατι ο αχαρακτηριστος ακομα και μετα απο παρακαλια δεν μου εκανε με τιποτα επισκληρηδιο,με επιπληξε κιολας που το ηθελα τοσο πολυ...εγω το κλαμα του παιδιου μου ηθελα να ακουσω...)

ουφ,με πιασανε παλι τα κλαματα....

αυτα.

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

γυναικολογος, υπερηχογραφιστης και αιματολογος μας επεισαν οτι λογω πολλων αποβολων στο παρελθον, μικρο μωρο και εγκυμοσυμη με χιλια και ενα προβληματα θα πρεπει να βγει με καισαρικη....υποψην ειχαμε και περιτυλιξη...θεωρητικα μου ειπε αν θελω να προσπαθησω με τεχνητους αλλα αν ζοριζοταν το μωρο θα εμπαινε στη μοναδα....δεν ηθελα με τιποτα να μην εχω το μωρο μου διαρκως και να ρισκαρω και το θηλασμο...μεσα μου ηξερα οτι δε θα με αφηνε να προσπαθησω...ηταν πολλα τα προβληματα και ολοι μας αγχωμενοι...και ο γιατρος ακομα.........

Link to comment
Share on other sites

ο μπεμπακος μου ειχε παρει θεση,και ειχε κατεβει στη λεκανη απο νωρις στον 9ο...στις 39 εβδομαδες,στον υπερηχο διαπιστωθηκε ολιγαμνιο...ο γιατρος μου εκλεισε ραντεβου 2 μερες μετα για τεχνητους πονους-γιατι δεν με εβαλε εκεινη την ωρα?επρεπε να φυγει....μου εκλεισε ραντεβου για τεταρτη πρωι,μου ειπε να παω στις 8 και αυτος ηρθε μετα τις 10...ετοιμαστηκα,μου βαλανε ορο με τους τεχνητους πονους-υποτιθεται-απο τους οποιους σημειωτεον οτι εγω δεν καταλαβα τιποτα,και ΚΑΘΕΤΗΡΑ!!!ναι,ενω υποτιθεται οτι θα γεννουσα φυσιολογικα...προφανως ο Π@Π@Ρ@Σ ειχε δωσει τις οδηγιες του για να ξεμπερδευει...μετα απο ουτε μια ωρα,ερχεται και μου λεει οτι μπαινω για καισαρικη γιατι οι παλμοι του μωρου λεει ειχαν αρχισει να πεφτουν...οι οποιοι δεν ειχαν αλλαξει καθολου,μεχρι και λοξυγγας το ειχε πιασει το αγορακι μου!!!(εβλεπα το χαρτακι που εβγαινε απο το μηχανηματακι,δεν το βγαζω απο το μυαλο μου,οι παλμοι δεν ειχαν μειωθει καθολου)

βεβαια εγω ημουν σαν χαμενη,δεν ειχα κανεναν,ακουγα στα διπλα δωματια αλλες κοπελες να φωναζουν-γεννουσαν φυσιολογικα-και με επιανε φοβος...οποτε υπακουσα χωρις αντιρρησεις,απο φοβο...

να γιατι γεννησα εγω με καισαρικη...(και ολικη,γιατι ο αχαρακτηριστος ακομα και μετα απο παρακαλια δεν μου εκανε με τιποτα επισκληρηδιο,με επιπληξε κιολας που το ηθελα τοσο πολυ...εγω το κλαμα του παιδιου μου ηθελα να ακουσω...)

ουφ,με πιασανε παλι τα κλαματα....

αυτα.

 

μη σκεφτεσαι αρνητικα!!!!!!1ολοι εχουμε πεσει θυματα μακελαρηδων!!!!!!!1να κοιτας το μωρο σου και να σκεφτεσαι τι υπεροχα που ειναι που το εχετε......την επομενη φορα θα ειναι ολα καλυτερα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

μη σκεφτεσαι αρνητικα!!!!!!1ολοι εχουμε πεσει θυματα μακελαρηδων!!!!!!!1να κοιτας το μωρο σου και να σκεφτεσαι τι υπεροχα που ειναι που το εχετε......την επομενη φορα θα ειναι ολα καλυτερα!!!!!!!!!!!!!!

 

σιγουρα ετσι ειναι,εχω το αγορακι μου στην αγκαλια μου και ειναι γερο,αυτο μετραει πανω απο ολα...οπως και για ολες τις μανουλες αυτη θα πρεπει να ειναι η προτεραιοτητα...αλλα ευχομαι κανενας αλλος γιατρος να μην χρησιμοποιει την καισαρικη για να μην ξεβολευεται απο το προγραμματακι του!!!:!::!::!:

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω το σκεφτηκα για το γιατρο μου παρολο που μετα απο 7 γιατρους πραγματικα κερδισε την εμπιστοσυνη μας, διοτι γεννησα 4/8/2008 ενω αρχικα ειχε πει κατα το δεκαπενταυγουστο...τι να πεις...θελεις τοσο να βγει το μωρακι σου υγιες που τους ακολουθεις πιστα!!!!!μακαρι οντως να γινουμε ολοι πιο ψαγμενοι!παρεπιμπτοντως η φωτο σας ειναι πολυ τρυφερη!!!!!!να το χαιρεσαι το αγγελουδι σου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καισαρική τομή και εγώ και στις δύο γέννες μου λόγω υψηλής πρώην μυωπίας μου(έχω κάνει LASIK) παρόλο που και τα δύο μωράκια μου είχαν πάρει θέση κανονικά απο τον 7ο.Δεν πειράζει όμως σημασία έχει αυτά ότι ήταν καλά.........

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα τον γιο μου φυσιολογικα, και την κορη μου με καισαρικη, λογω διαβητη κυησης... Αν και το συζητουσαμε ως την τελευταια στιγμη για φυσιολογικο τοκετο, αποφασισαμε να μη ρισκαρουμε, γιατι θα ηταν επικινδυνο για το μωρο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καισαρική κι εγώ...Μου σπάσαν τα νερά στο σπίτι στις 4 το απόγευμα,πήγα κατά τις 6 στο μαιευτήριο με διαστολή 1..ήρθε ο γιατρός μου με είδε και έδωσε εντολή για ορό....με πιάσανε πολύ δυνατοί πόνοι αμέσως αλλά διαστολή καθόλου...μετά από 3 ώρες αναμονής κι αφού οι πόνοι φτάνανε το 99% στον καρδιοτοκογράφο που μετρούσε η διαστολή μου ήταν ακόμα 2,5..τότε ο γιατρός μου είπε ότι θα περιμένουμε ακόμα 1 ώρα και μετά θα αποφασίσουμε αν θα κάνουμε καισαρική ή θα περιμένουμε...χαρακτηριστικά είχε πει στον άντρα μου "έχω δει αμέτρητες γέννες κι εσείς δεν πρόκειται να γεννήσετε φυσιολογικά"...η μαία που με εξέτασε μόλις μπήκα στο μαιευτήριο μου είπε ότι είμαι πάρα πάρα πολύ στενή και δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω με φ.τ...και επιπλέον η μικρή δεν είχε εμπεδωθεί...θυμάμαι στο χειρουργείο τον γιατρό να λέει στην παιδίατρο λίγο πριν κοιμηθώ από την νάρκωση ότι "έχουμε ανεμπέδωτο παιδί"....ακόμα και σήμερα πάντως,7 μήνες μετά,δεν περνάει μέρα που να μην σκεφτώ ότι δεν άκουσα την κόρη μου να κλαίει για πρώτη φορά...μου το περιγράφει ο άντρας μου και στεναχωριέμαι που δεν το είδα το θαυματάκι μου μόλις βγήκε....

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites

1ος τοκετός: 38 και 4 ημερών με πιάνουν οι πόνοι, πάμε στο μαιευτήριο, όλα καλά (δηλαδή ανυπόφοροι πόνοι), ζητάω επισκληρίδιο, έρχεται ο ανασθησιολόγος, γίνεται η αναισθησία, ξαφνικά διαπιστώνουμε απώλεια παλμών (έφτασαν στους 50), οπότε μπαίνωάρον άρον στο χειρουργείο, αρχίζει ο γιατρός τις τομές, πού είναι η επισκληρίδιος οέο, ουρλιάζω εγώ από τον πόνο, τρώω και μια γενική νάρκωση.....

το παιδί το είδα την άλλη μέρα το πρωί, 10 ώρες μετά τη γέννα, δόξα τω Θεώ, μια χαρά!

2ος τοκετός: 36 εβδ και 6 ημ σπάνε τα νερά. Ο γιατρός μου δεν αναλάμβανε ΦΤ μετά από ΚΤ και επιπλέον ήταν και δίδυμα. Δεν το έψαξα περαιτέρω... Επισκληρίδιος αναισθησία, άκουσα και είδα τα μωράκια μου, αλησμόνητη εμπειρία! Απλώς κρύωνα πολύ καθ΄όλη τη διάρκεια του χειρουργείου, ήταν και μαύρη νύχτα και ήμουν μόνη μου, κανείς δε μου έδινε σημασία, η ανάνηψη έγινε σ' έναν διάδρομο και το κερασάκι στην τούρτα, έκανα και εμετό... (κι αυτοί οι αναίσθητοι με είχαν παρατήσει στα σκοτεινά και είχαν εξαφανιστεί κάπου στο βάθος για κουτσομπολιό... φώναζα, φώναζα για νεφροειδές, τίποτα...:-(Στο πάτωμα τα'βγαλα:evil:)

 

3ος τοκετός: ΚΤ, εννοείται, παρότι αυτή τη φορά ρώτησα και στην Ευτοκία, αλλά ουδείς αναλαμβάνει για ΦΤ μετά από δύο καισαρικές. Η απόλυτα θετική εμπειρία: προγραμματισμένος τοκετός στις 40 εβδ και 4 μέρες, απόλυτα επιτυχής η επισκληρίδιος κι από μία αξιολογότατη αναισθησιολόγο (ακόμα σκέφτομαι να πάω να την συγχαρώ), στην ανάνηψη πολλή προσοχή και φροντίδα, το μωρό μου σε δύο ώρες θήλαζε χωρίς καμία δυσκολία...

Ευτυχώς το έζησα κι αυτό!!!!:-D:-D:-D

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...