Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο ΛΟΓΟΣ..... (γιατί κάνατε καισαρική;)


Recommended Posts

Κι εγω καισαρικη.. Μου σπασαν τα νερα στις 3 30 τα ξημερωματα, πηγα στο νοσοκομειο, δεν ειχα πονους, μονο λιγες συσπασεις.

Κατα το μεσημερακι αρχισα να εχω πιο εντονες, αλλα απο πονους τπτ.

Μου εβαλαν τεχνητους αλλα διαστολη τπτ.

Περιμεναμε, περιμεναμε, εν τω μεταξυ εγω ειχα εξαντληθει απο τους πονους που δεν σταματαγαν με τπτ!!!

Και καποια στιγμη τα υγρα βγηκαν κεχρωσμενα.

Και ετσι πηγαμε για καισαρικη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια ειμαι νεο μελος αλλα σκευτικα να σας αφηγηθω την ιστορια της γεννας μου .Αυγουστος ημερα Δευτερα ξυπναω με πονακια και μπουκωμα χαμηλα οπως της περιοδου ,τηλεφωνω στον γιατρο μου και μου λεει οτι αυτο σημαινει οτι σιγα σιγα θα ξεκινησουν τα πιο δυνατα πονακια και αν σπασουν τα νερα η αν νιωσω εντονοτερους πονουσ να τον παρω τηλ.!Την επομενη μερα (Τριτη)ξυπνησα πολυ νωρις με συχνοτερους πονους, πονο στα νεφρα και με αρκετα υγρα στο εσωρουχο μου. το λεω στο γιαρτο και ζητησε να με δει το απογευμα στο ιατρειο του.Οταν πηγα μου ειπε οτι εχω διαστολη 3 & πως μεσα σε 24 ωρες θα εχω γεννησει.λογω του οτι ειχε προγραμματισει καισαρικες την επομενη μερα μου προτεινε να παω στο μητερα την επομενη γιατι σιγουρα θα γεννουσα.Οντως ετσι εγινε πηγα στο μητερα το πρωι με πιο εντονους πονους και οταν με ξαναεξετασε ειχα διαστολη 5. Οι ωρες περνουσαν και εγω δεν γενουσα .Η διαστολη κολλημενη στο 5 και το παιδι μες την καλη χαρα ευτυχως!!!Κατα τις 4 πια οι πονοι ανα 3 λεπτα και σχεδον δυσβασταχτοι.Καπου εκει ολα αλλαξαν τροχεια και το παιδακι μου εβγαινε με το μετωπο και με τον τραχιλο σχεδον γατζομενο στη μυτουλα της.Ο γιατρος μου χωρις να χασει την ψυχραιμια του μου ανακοινωνει οτι πρεπει να με κοψει αρκετα ωστε να βγει το παιδι χωρις να καταπονηθει και πως μετα η αναρωση θα ειναι αρκετα επιπονη και χρονοβορα.Εγω ομως ημουν τοσο κουρασμενη και με ελουσε κρυος ιδρωτας στο ακουσμα της εξελιξης αυτης.Ευλογα ρωταω αν ειναι δυνατο να κανω κ.τ. γιατι ενιωθα τις δυναμεις μου να με εγκαταλειπουν. Ο γιατρος μου μου λεει να μην κανω κ.τ. γιατι το παιδι δεν κινδυνευε ολα θα πανε καλα παρότι δεν θα μου εκανε τοπικη αναισθησια.Εγω εχοντας χασει την υπομονη μου υπογραφω να κανω καισαρικη.Μολις μου εκαναν την επισκληριδιο ηρεμησα και επαψα αμεσως να κρυωνω . 6 και μιση η μπεμπα μας γεννηθηκε γερη και πανεμορφη. Ενοειται πως εκανα και ραμματα απο κατω στο εσωτερικο του κολπου..αυτο ακομα με ενοχλει............ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΦΑΤΣΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΝΙΩΣΑ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΕΡΝΟ ΜΟΥ.......................................

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑ ΒΑΛΙΑ, τελικά έκανες καισαρική ή φυσιολογικό; Μπερδευτηκα γιατί έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να χαλάρωσες με την επισκληρίδιο και τελικά να γέννησες φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

ΞΑΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 6 ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 1 ΕΦΑΓΑ ΚΟΤΑ ΜΕ ΡΥΖΙ.ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΙΑΤΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ ΜΟΥ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΟ 25 ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΑΙΜΑ 3 ΜΠΟΥΚΑΛΕΣ. ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΣΤΙΣ 8 ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΛΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΑΦΤΙΚΑ ΙΣΙΩΣΑ ΤΟ ΜΑΛΛΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΡΟΖ ΣΑΤΕΝ ΜΟΥ ΝΥΧΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΡΟΜΠΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ..............ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ .......ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ.........

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑ . ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ......Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΛΟΓΩ ΤΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ ΜΟΥ...........ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΗΛΑΔΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΞΑΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 6 ΚΑΙ ΜΙΣΗ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 1 ΕΦΑΓΑ ΚΟΤΑ ΜΕ ....

 

Tυχερούλα, έφαγες. Εμένα με είχαν νυστική για 2 ημέρες επειδή δεν είχα "αεριστεί" (σόρυ κιόλας, φυσιολογικό και αυτό). Έτρωγαν όλες δίπλα μου υπέροχα φαγητά, μου έσπαγαν τη μύτη και ζήλευα, υπέφερα πραγματικά. Στο τέλος της 2ης μέρας λέω του γιατρού αν δε δώσει εντολή να φάω, θα βγω έξω και θα φάω μόνη μου. Με άφησε να φάω λίγο. Την άλλη μέρα όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ 13ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΕΡΗ ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΕΙΣ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΙΣΑΙ?

 

Σ΄ευχαριστώ! Επίσης! Αθήνα μένω, δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ έκανα καισαρική στην 35η βδομάδα γιατί 1) είχαν μειωθεί πολύ τα αμνιακά υγρά 2) είχα διαβήτη κύησης και ο γιατρός δεν ήθελε να ρισκάρουμε περιμένωντας κι άλλο 3) ξεκίνησα με πρόκληση, αλλά ούτε πόναγα, ούτε κατέβαινε ο μπέμπης 4) εκ των υστέρων ανακαλύψαμε ότι ήταν τυλιγμένος στο λαιμό και στον ώμο με τον ομφάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Κι εγώ έκανα καισαρική δυστυχώς γιατί ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά.

Στις 37εβδομάδες σπάνε τα νερά μου, όχι όμως έντονα αλλά έχανα λίγο-λίγο αμνιακό υγρό, σαν να κατουριόμουν επάνω μου (συγνώμη για την περιγραφή).

Παίρνω τον γιατρό μου και πηγαίνω στην κλινική όπου μου κάνουν μία εξέταση και διαπιστώνουν ότι όντως έχω ρήξη σάκου.

Με βάζουν στην αίθουσα τοκετών 3 το μεσημέρι.

Μέχρι τις 2 τα μεσάνυχτα είχα κανονικότατους πόνους και συσπάσεις αλλά διαστολή 2!!

Μου σπάνε τα νερά τεχνητά (πονάει απίστευτα!!) και μάλιστα με την 2η προσπάθεια, και αμέσως μετά μου βάζουν επισκληρήδιο γιατί δεν άντεχα πια άλλο πόνο και οξυγόνο! Το μωρό μια χαρά!

Στις 9 το πρωί πια είχα διαστολή 3 και συχνές συσπάσεις και πονους!

Μετά από 18 ώρες πια μπήκα για καισαρική...

Ρώτησα πριν τον γιατρό μου πόσο ακόμη θα μας πάρει και μου είπε από 6-8 ώρες το λιγότερο και ίσως άλλο τόσο............. Κάπου εκεί κατάλαβα ότι δεν γινόταν να περιμένουμε άλλο γιατί θα έθετα σε κίνδυο ενδεχομένως και την κόρη μου!

Στις 9.30 το πρωί είδα το προσωπάκι της και άκουσα το κλάμα της!

Έκλαιγα τόσο πολύ που με έπιασε ταχυκαρδία και είχαμε άλλα μετα....

Χαλάλι όμως αφού την κρατώ γερή στην αγκαλια μου!

Τώρα πια είναι μία δεσποινίς 3,5 ετών!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡΕΝΙΑ ΒΑΛΙΑ, έκανες καισαρικη και έφαγες την ίδια μέρα;

Εγώ έκανα καισαρική Πέμπτη, Παρασκευή απόγευμα ήπια ένα τσαι, Σάββατο ένα κατοζουμο χωρίς κατόπουλο και Κυριακή σούπα κανονική!

Απίστευτο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Και εγώ εκανα καισαρική 7 ημέρες πριν την τελική ημερομηνία. Ο λόγος στην εβδομαδιαία μου εξέταση ο γιατρός διαπίστωσε οτι ο πλακούντας δεν αιματώνεται αρκετά με αποτέλεσμα να κυνδυνευει το μωρό το οποίο παρεπιπτοντως ουτε για πλάκα δεν είχε εμπεδωθεί, συν το γεγονός οτι ήμουν υπέρβαρη δεν το διακυνδυνευσε καθόλου.

Ειχα ετσι κι αλλιως απολυτη εμπιστοσυνη είναι ο θείος μου.

Τα θετικά ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ σε βαθμό που οι νοσηλευτριες το απογευμα πηραν τον γιατρο να με μαλωσει να κατσω φρονυμη που εκοβα βολτες!!!!

Το κακό: πεινούσαααααααα και οι αλλες ετρωγαν γαλακτομπούρεκο :cry::cry::cry:

Εεεεε υπάρχει και αλλο ενα καλό: σε σχεση με τις φιλες μου που γεννησαν φυσιολογικά δεν υπήρξε καμια διαφορά στην ....σεξουαλική απολαυση!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα με καισαρική, 41 εβδομάδων και μετα απο 2 αποτυχημένες προσπάθειες για προκληση..ο γιατρός εξάντλησε ολα τα περιθώρια & μιλησε για "αδράνεια μήτρας".

Παρολαυτα ημουν πολυ τυχερη γιατι η μικρη ειχε περιτυλίξεις και ο λώρος ήταν πολυ κοντός..μας βοηθησε η Παναγία ειπε ο γιατρός και δε με πιάσανε οι πονοι..υπηρχε περιπτωση για το χειρότερο.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μπήκα στις 41 βδομάδες για πρόκληση και κάναμε καισαρική γιατί το μωρό δεν κατέβαινε και πάθαινε βραδυκαρδίες. Μετά διαπιστώθηκε ότι είχε τέτοια μορφή συγγενούς καρδιοπάθειας που δεν είχε καμία πιθανότητα για ΦΤ!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ απο μενα,κ εγω κ.τ.μπηκα με προκληση στις 39 εβδομαδες την δευτερα 2\11 8το πρωι,μου εβαλαν τον ορο κ περιμεναμε,η διαστολη ηταν στο 2,ξεκινησαν οι πονοι κ στις 1το μεσημερι περιπου η διαστολη ηταν ακομη στο 2,μου εβγαλαν τον ορο για να φυγω σπιτι κ να ξαναπαω την αλλη μερα,αλλα αρχισα να ποναω πιο δυνατα κ να μην εχω καθολου διαστολη,μετα απο λιγο επεφαν επικυνδινα οι παλμοι του μωρου κ αποφασισαμε να κανουμε καισαρικη,τελικα αποδειχθηκε οτι καναμε το σωστο γιατι ο μικρος ηταν 2φορες τυλιγμενο το κεφαλι του απ το λωρο κ γενικα ολο του το σωματακι,γεννηθηκε 3880 κ 53ποντους,αρκετα μεγαλο για το σωματοτυπο μου.πηγαν ολα καλα το μωρακι μου ειναι καλα κ γω αναρωνω παρα πολυ καλα,ακομα δεν εχω νοιωσει τον παραμικρο πονο.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο δυο φυσιολογικους τοκετους χωρις επισκληριδιο ηρθε η καισαρικη μου ειχα υψηλη ριξη αμνιου απο την 37 βδομαδα αλλα λογο ''αφασιας''του γιατρου κατεληξα 40βδομαδα με φυσιολογικους πονους και χωρις καμια αντιβιωση(αν ξεραμε θα ημασταν γιατροι κι εμεις)με διαστολη7-8και μιση ωρα πριν γεννηθη το μωρο μου σπασαν τα νερα εγω με μασκα οξυγονου και πανικοβλητη(ενιωθα οτι κατι δεν παει καλα)τα νερα ειχαν οχι διαυγες χρωμμα και μυρωδια οποτε κατεληξα με ραχειαια ναρκωση και καισαρικη.πονουσα πολυ μετα αλλα σηκωθηκα αμεσως γιατι ηθελα να βαλω το μωρο στο στηθος αρκετο καιρο μετα και μετα απο δυο αποστηματα στην τομη λογο μη καλης αφομιωσης σε καποιο ραμμα με ψιλοενοχλη οταν αλλαζει ο καιρος η τομη.παντος αν ερθει αλλο μωρακι πρωτα θα επιχειρησω φτ. και σαν τελευταια λυση την κτ.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με καισαρικη στις 34 εβδομαδες.

Ειχα συσπασεις και αιμορραγια.

Ευτυχως το μωρακι μου ηταν υγιεστατο. Κια επειδη καναμε και τις κορτιζονουλες ...ουτε στη ΜΕΝΝ δεν χρειαστηκε να μπει

τελικά αυτες οι ενεσεις κορτιζόνης έσωσαν πολύ κόσμο...

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη δικιά μου καισαρική την έκανα λόγω πρόωρης αποκόλλησησ πλακούντα (ήταν και επιχείλιος).

Η αποκόλληση έγινε στο σπίτι και είναι από τισ δραματικότερες εμπειρίες τησ ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 μεγάλα παιδιά μου με φυσιολογικό τοκετό και τον

τρίτο με καισαρική λόγω υπέρτασης.

Αφού ζω ακόμα πάλι καλά.Την ώρα που κοιμόμουν γιατί ζήτησα

ολική νάρκωση χτύπησα 22 πίεση.Τα χρειάστηκαν όλοι από ότι έμαθα μετά

και μπήκα δύο μέρες εντατική.

Τέλος καλό όλα καλά.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

μετα απο δυο φυσιολογικους τοκετους χωρις επισκληριδιο ηρθε η καισαρικη μου ειχα υψηλη ριξη αμνιου απο την 37 βδομαδα αλλα λογο ''αφασιας''του γιατρου κατεληξα 40βδομαδα με φυσιολογικους πονους και χωρις καμια αντιβιωση(αν ξεραμε θα ημασταν γιατροι κι εμεις)με διαστολη7-8και μιση ωρα πριν γεννηθη το μωρο μου σπασαν τα νερα εγω με μασκα οξυγονου και πανικοβλητη(ενιωθα οτι κατι δεν παει καλα)τα νερα ειχαν οχι διαυγες χρωμμα και μυρωδια οποτε κατεληξα με ραχειαια ναρκωση και καισαρικη.πονουσα πολυ μετα αλλα σηκωθηκα αμεσως γιατι ηθελα να βαλω το μωρο στο στηθος αρκετο καιρο μετα και μετα απο δυο αποστηματα στην τομη λογο μη καλης αφομιωσης σε καποιο ραμμα με ψιλοενοχλη οταν αλλαζει ο καιρος η τομη.παντος αν ερθει αλλο μωρακι πρωτα θα επιχειρησω φτ. και σαν τελευταια λυση την κτ.

__________________

Πώς κατάλαβαν οτι είχες ρήξη αμνιακού υ γρού?Από το οτι δεν ηταν διαυγή τα αμνιακά υγρά?Γιατι και ΄σε εμένα τα αμνιακά υγρά δεν ήταν διαυγή(χωρίς να έχω πάθει ρήξη)αλλάι γέννησα φυσιολογικά...Απλά προοληπτικά δόθηκε στο νεογέννητο αντιβίωση....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με καισαρική γέννησα γιατι ο μπεμπάκος ήταν με το κεφάλι προς τα πάνω. Περιμέναμε με το γιατρό μήπως και γυρίσει μεχρι τον 7ο αλλα τίποτα. Το ραντεβού για καισαρική το κλείσαμε ένα μήνα πριν γεννήσω γιατι ακόμα ελπίζαμε.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πολλοι λογοι συνετελεσαν στο να κανω καισαρικη:

1. Εχω υψηλη μυωπια, 7 βαθμους,ομως η βυθοσκοπηση ηταν καλη!!!

2. Η καμπυλη ζαχαρου δεν ηταν τελεια με αποτελεσμα να παραπεμφθω σε ειδικο διαβητολογο και να τρυπιεμαι δις ημερησιως τις τελευταιες εβδομαδες, αλλα και παλι οι μετρησεις μου ηταν καλες!!!

3. Ειχα πολυαμνιο, δηλαδη πολυ αμνιακο υγρο, συνεπεια του διαβητη κυησεως (που δεν ειχα). ΟΚ ειχα πολυαμνιο γιατι η κοιλια μου ηταν τεραστιαααααα.

4. Το μωρο στο τελευταιο υπερηχογραφημα φαινοταν μεγαλο, επισης συνεπεια του διαβητη κυησεως (που δεν ειχα). Τελικα το μωρο ηταν μονο 2860!!!!

5. Ηθελα να γεννησω στο Παπαγεωργιου, οποτε επρεπε να μπω προγραμματισμενα (εφημερια 1:4).

6. Ειχα ΠΗΤ 15/08!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οπως καταλαβαινετε, την εφαγα την μαχαιρα τελικα, βασικα νομιζω για τον τελευταιο λογο.

Αλλα αντε να αμφισβητησεις το ενα, αντε και το δευτερο, αν θελουν, θα βρουν χιλιους λογους για να σε κοψουν! Μεχρι και την τελευταια στιγμη που ζητησα προκληση για φυσιολογικο τοκετο ο γιατρος εβαλε χερι και μου ειπε κατι για την ηβικη συμφυση, οτι εμποδιζει τον τοκετο, ουτε που καταλαβα.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 λογοι συντελεσαν στο να κανω καισαρικη.ο πρωτος ηταν η υψηλη μυωπια(10 βαθμοι τους οποιους ειχα διορθωσει με λειζερ-δεν ειχα κανει ομως βυθοσκοπηση ακουσα το γυναικολογο που μου ειπε οτι ειναι λογος για καισαρικη)και ο δευτερος το υψηλο σακχαρο τους τελευταιους 2 μηνες(μετριομουν καθημερινα με μετρητη σακχαρου κ η καμπυλη δεν ηταν καλη).υπηρχε κ ενας τριτος-μη ιατρικος-φοβομουν οτι δε θ αντεχα το πονο ενος φυσιολογικου τοκετου-εστω κ μ επισκληριδιο.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...