Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο ΛΟΓΟΣ..... (γιατί κάνατε καισαρική;)


Recommended Posts

Εμένα το μωρό μου μου το πήραν με καισαρική για κανέναν λόγο και σχεδόν με το έτσι θέλω.Μου είχαν σπάσει τα νερά στις 4 τα ξημερώματα και μέχρι τις 19:00 το απόγευμα είχα διαστολή 2 και καθόλου πόνους.Έτσι ενώ ο καραγκιόζης ο γιατρός μου είπε στην αρχή ότι θα περιμένουμε να κλείσει 24ωρο απ'την ώρα που έσπασαν τα νερά και μετά θα συζητήσουμε για καισαρική,ξαφνικά μέσα σε ένα 5λεπτο,προφασίστηκε ότι το μωρό δήθεν ανέβηκε ψηλά και ότι επίσης δήθεν φοβόταν για λοίμωξη απ'τα νερά που έχανα (ούτε 2 μεγάλες σερβιέτες δεν είχα γεμίσει) και παρ'όλο που διαφωνούσα και του ζήτησα κιόλας να μου βάλει τεχνητούς πόνους εκείνος με πήγε και μ'εσφαξε το καθίκι.Άντε με τον μ@λ@κ@ το θυμάμαι και βγάζω φλύκταινες :evil::evil::evil:

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα γίνω πάλι η κακιά του forum....

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι οι 7 στις 10 καισαρικές γίνονται προς διευκόλυνση των γιατρών.....

κορίτσια διαβάστε και το βιβλίο Η Καισαρική Τομή του Μισελ Ονταν για να δείτε που οδηγείται η κοινωνία μας με τόσες καισαρικές....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ στις 25/3/2005 γέννησα το μικρό μου με καισαρική, μια που ήταν μπλεγμένο με το λώρο στην κοιλίτσα. Μέχρι και τελευταία στιγμή ήταν πολύ ψηλά, τόσο που το ένοιωθα στο λαιμό! Τώρα έπειτα απο 4 χρόνια αν και μια χαρά μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά, έχω άρα πολλά προβλήματα με την εγκυμοσύνη (διαβήτης και κάνω ινσουλίνες, αρρυθμίες, φλεβίτη και κάνω innohep), που αναγκαστικά πάω πάλι για καισαρική.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ στις 25/3/2005 γέννησα το μικρό μου με καισαρική, μια που ήταν μπλεγμένο με το λώρο στην κοιλίτσα. Μέχρι και τελευταία στιγμή ήταν πολύ ψηλά, τόσο που το ένοιωθα στο λαιμό! Τώρα έπειτα απο 4 χρόνια αν και μια χαρά μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά, έχω άρα πολλά προβλήματα με την εγκυμοσύνη (διαβήτης και κάνω ινσουλίνες, αρρυθμίες, φλεβίτη και κάνω innohep), που αναγκαστικά πάω πάλι για καισαρική..

_________________

Ποιός είπε ότι επειδή έχεις τα προβλήματα που αναφέρεις, πρέπει να κάνεις καισαρική?

Ίσα - ίσα που επειδή έχεις ζάχαρο και φλεβίτη πρέπει να κάνεις φυσιολογικό. Μια εγχείρηση επιφέρει περισσότερους κινδύνους, παρά μια φυσιολογική γέννα.

Μήπως θα έπρεπε να ζητήσεις και 2η γνώμη?

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ήδη πάρει δεύτερη γνώμη απο πολύ καλό γιατρό στην Αθήνα..δεν την γλιτώνω κούκλα μου, δεν την γλιτώνω..

Επειδή, είδα πως σε έχουν πείσει για την καισαρική και την αναγκαιότητά της, άνοιξα για άλλη μια φορά το βιβλίο της μαιευτικής, μήπως μου είχε ξεφύγει κάτι. Τον μόνο λόγο που βρήκα, ως αντένδειξη για φυσ. τοκετό σε σχέση με το ζάχαρο, είναι το μεγάλο έμβρυο και και ο χαμηλός δείχτης Bishop < 6. Επίσης, αξίζει να ξέρεις ότι με την κ.τ επιβαρρύνεται η καρδιακή λειτουργία. Δεν ξέρω αν η μαιευτική που σπούδασα εγώ είναι διαφορετική, απο αυτή που σπουδ΄ζουν οι γιατροί, αλλά σίγουρα δεν μαθαίνουμε διαφορετικά πράγματα.

Θα ήθελα να παρέμβει και η Αγλαΐα σε αυτό το θέμα, γιατί μπορεί στο διάστημα των 4 ετών που απέχω απο τα μαιευτήρια, να είναι αρκετά για να έχουν αλλάξει οι ενδείξεις κ.τ στην χώρα μας.

Συγνώμη αν σε κούρασα, αλλά δεν μπορώ και δεν θέλω να εθελοτυφλώ στην κάθε προβληματική απάντηση των γιατρών, που σκέφτονται μόνο την βολή τους και πώς θα ξεμπερδέψουν γρήγορα και με μεγαλύτερο οικονομικό όφελος.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις 21/10/2008 γέννησα τον μπέμπη μου εκτάκτως με καισαρική με επισκλειρίδιο μες στη νύχτα.Το πρωί είχα πάει για nst και μου είπαν ότι είχε τυλιχτεί ο λόρος δύο φορές στο λαιμό του,είχα ώριμο πλακούντα και επίσης έχανα νερά πράγμα που δεν είχα καταλάβει μέχρι κάποια φάση.Το απόγευμα με είδε ο γιατρός μου και με έβαλε μέσα λέγοντας μου ότι δεν το διακινδινεύει να περιμένει μέχρι το πρωί.Μέχρι να γίνουν οι εξετάσεις κλπ πήγε η ώρα 12 τη νύχτα.Επίσης είχα μπει στην 2 βδομάδα του 10ου.Όταν είχα πάει πρώτη φορά στο γιατρό του είχα πει ότι θέλω να γεννήσω με καισαρική γιατί φοβάμαι!Τότε μου εξήγησε ότι η καισαρική είναι εγχείριση για δύσκολες περιπτώσεις και δεν είναι η φυσιολογική μέθοδος τοκετού,και τέλος μου είπε ότι αν επιμένω θα πρεπει να βρω άλλο γιατρό.Εγω μετα και με τη βοήθεια του λάτρεψα την ιδέα του φυσιολογικού τοκετού αλλά το μωρό δεν κατέβαινε γιατι το κρατούσε ο λόρος και υπήρχε πιθανότητα να πνιγεί.Αυτά..

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα υπέρταση πριν να μείνω έγκυος.

Στην εγκυμοσύνη μου η πίεσή μου ήταν 12 η μεγάλη και 8 η μικρή πολύ καλή δηλαδή γιατί είχα κόψει το τσιγάρο.

Είχα Π.Η.Τ. 25/9/2008 και κατά τις 5/9/2008 άρχισε η πίεση να ανεβαίνει επικύνδινα.

Τελικά γέννησα 9/9/2008 με καισαρική και πίεση 18 η μεγάλη και 12 η μικρή.Την ώρα του χειρουργείου έφτασα 22 πήγαινα για εγκεφαλικό.

ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ πήγαν όλα καλά.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λοιπόν το παραδέχομαι σας έχω πρήξει με τις καισαρικές αλλά για να δούμε γιατί κάνουμε καισαρικές στην έλλαδα.

 

 

Τι σας οδήγησε στην καισαρική σας?

  • ιατρικός λόγος? αν ναι ποιος?
  • επιλογή σας? αν ναι γιατί?
  • κάτι άλλο?

περιμένω τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γλίτωσα την καισαρική παρά τρίχα. Ξεκίνησα για φυσιολογικό με τεχνητούς πόνους αλλά μετά από 3-4 ώρες δεν είχα πλήρη διαστολή και δεν κατέβαινε το μωρό καθώς και εγώ δεν έσπρωχνα αλλά σφιγγόμουν.. Έτσι, με οδήγησαν στο χειρουργείο για καισαρική. Λίγο πριν ξεκινήσει αναισθησία όμως εγώ έσπρωχα ή προσπαθούσα συνέχεια έως ότου η γιατρός είδε ότι είχε κατέβει αρκετά το μωρό και με συκιουλκία βγήκε.

Τώρα όμως το δεύτερο αν γίνει θα πάω οπωσδήποτε με καισαρική καθώς έχω 2 ινομυώματα και πρέπει να τα αφαιρέσω αμεσα, οπότε θα υπάρχει η τομή.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα τρεις λόγους στην ουσία αν και στο ΙΑΣΩ αναφέραμε μόνο την ισχιακή προβολή. Λοιπόν, α) ισχιακή προβολή του μωρού, β)εξαρθρωση ισχίων δική μου, όταν γεννήθηκα. Ήξερα λοιπόν πάντα ότι όταν γεννησω θα κάνω καισαρική για να μην πιεσω τα πόδια μου (έχω κάνει 4 εγχειρίσεις), και γ) είχα πάρει υπερβολικά πολλά κιλά. Δεν είχα διαβήτη, πίεση κλπ αλλά πιστευω ότι οποιοσδήποτε γιατρος δεν θα ήθελε να ξεγεννησε κάποιαν που είχε πάρει τόσα κιλά!

Η καισαρική μου δεν με ενόχλησε, όλα πήγαν πολύ καλά και δεν πόναγα, και ούτε σημάδι δεν έχω. Την άλλη εβδομάδα ετοιμάζομαι για την δευτερη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο εμενα εγω αφου μπηκα στο Ιασω γιατι ειχα συσπασεις λιγο πριν γεννησω και ενω πηγαιναν ολα καλα επαθα αποκοληση πλακουντα και εκανα επιγωντος καισαρικη ολα πηγαν καλα και ειμαι τωρα μανουλα και εχω ενα υπεροχο παιδακι!!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ισχιακή προβολή...

 

Παρόλαυτά, δεν μπήκα προγραμματισμένα. Έσπασαν τα νερά στο σπίτι, πήγα στο μαιευτήριο, δεν είχε γυρίσει (αν και το ξέραμε γιατί είχε σφηνώσει ανάποδα στη λεκάνη) και έκανα καισαρική με επισκληρίδιο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα.

Και εγω καισαρική έκανα. Εσπασαν τα νερά στις 6:00 μέχρι και τις 13:30 δεν είχα διαστολή ούτε πόνους, μου έβαλαν τεχνητούς πόνους μέχρι τις 15:30 τίποτε... περιμέναμε τίποτε... στις 18:30 γεννήθηκε το αγοράκι μου με καισαρική. Η αλήθεια είναι δεν με ενόχλησε ίσα ίσα ειχα φοβηθεί κιολας έτσι που άκουγα τις άλλες να φωνάζουν και να πονάνε. Και μετά όλα μια χαρά, ούτε πόνους ένα ελαφρύ σημαδάκι μόνο έχει μείνει

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα καισαρική γιατί είχα πίεση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης την οποία ρύθμιζα με φάρμακα. Παρ''ολα αυτά το μωρό υπολειπόταν σε βάρος όμως ήταν κάτι το οποίο ήταν υπο έλεγχο (ήταν ήδη 2500 κιλά την 36η εβδομάδα).Ομως ξαφνικά μια μέρα η πίεση μου ανέβηκε στο 14-10 παρά τα 3 χάπια την ημέρα. Έτσι έκανα εισαγωγή γιατί ο γιατρός φοβήθηκε για αποκόλληση, μου έκαναν 3 ενέσεις κορτιζόνης για να βοηθήσουν τους πνεύμονες του μωρού και 3 ημέρες μετά μπήκα στο χειρουργείο όπου όλα πήγαν περίφημα...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα καισαρικη γιατι η κορη μου γεννηθηκε 35 εβδομαδα ειχε ραγισει ο σακος και ειχε αδειασει και το μωρο ειχε στεγνωσει χωρις διαστολη .χωρις πονο ,αρα καναμε καισαρικη χωρις επιλογη και ευτυχως γιατι γεννηθηκε ασπρη!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι τώρα διαβάζω ότι σε όλα τα κορίτσια είχαν σημαντικό λόγο για να κάνουν Κ.Τ. οι γιατροί τους και δε μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς γι΄αυτό. Εγώ έκανα Κ.Τ. στο 2ο παιδάκι μου γιατί είχα κλείσει τις 40w και δε κατέβαινε. Μπήκα με ραντεβού και τεχνητούς πόνους και πάλι δε κατέβαινε. Ο λόγος ήταν κοντή ομφαλίδα. Ενα από τα 3 σωληνάκια του ομφάλιου λώρου ήταν κοντό με αποτέλεσμα να κρατα το παιδί ψηλά και να μη μπορεί να κατέβει, κρεμόταν σαν εγγρεμές μέσα στο σάκο. Ο γιατρός το υποψιάστηκε και προχώρησε σε Κ.Τ. Αν επέμενε με Φ.Τ. θα είχαμε βίαιη αποκόλληση πλακούντα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Πάντως εμένα η ανάρρωση μετά από Κ.Τ. ήταν πολύ επώδυνη, το μόνο καλό ήταν ότι ήμουν άνετη στο θέμα της τουαλέτας και μόνο, που στον Φ.Τ. ήταν "μανίκι".

Link to comment
Share on other sites

και εγώ με καισαρική αν και ηθελα τόσο πολύ φυσιολογικά.....

Γεννησα στις 35,5 εβδομάδες και αυτό γιατί ο πλακούντας γερασε πρόωρα με αποτελεσμα να μην υπαρχουν αρκετά υγρά στον αμνιακό σάκο. Στο τελος βασικά δεν υπηρχαν σχεδόν καθόλου υγρά και πήγαινα μερα παρα μέρα να με δει ο γυναικολόγος. Ε, και τη μία μέρα απο αυτές που πήγαινα, με έβαλε στον καρδιοτογραφο, είδε οτι το μωρό ζοριζόταν πολύ και με έβαλε για καισαρική άμεσα.

Το μωρό όταν το έβαλαν επάνω μου αμεσως μετά που γεννηθηκε ήταν μαυρο και είχε ξεραμενα υγρα πάνω του, σημάδι οτι ο γυναικολογος δε με κορόιδευε. Ακομα και την επόμενη μετά απο δυο πλυσιματα είχε πάλι κολλημενα υγρα στο λαιμουδάκι της επειδή είχαν ξεραθεί μεσα στον σάκο.

Και δε ξερω πραγματικά θαυμάζω όσες λένε οτι δε πόνεσαν με την καισαρική, γιατί εγώ πονεσα πολύ τις επόμενες μέρες.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με καισαρικη στις 34 εβδομαδες.

Ειχα συσπασεις και αιμορραγια.

Ευτυχως το μωρακι μου ηταν υγιεστατο. Κια επειδη καναμε και τις κορτιζονουλες ...ουτε στη ΜΕΝΝ δεν χρειαστηκε να μπει

Link to comment
Share on other sites

κ εγω με καισαρικη γεννησα στις 37 βδομαδες+3μερες λογω αυξημενου σακχαρου και πολλων κιλων.να πω την αληθεια δε νομιζω οτι θα μπορουσα να γεννησω φυσιολογικα, δεν αντεχω καθολου τον πονο...η καισαρικη δε με πονεσε καθολου σηκωθηκα τη δευτερη μερα κ ημουν μια χαρα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με επειγουσα καισαρική, λόγω λοίμωξης που αναπτύχθηκε αμέσως αφότου σπάσαν τα νερά (πυρετος, ταχυκαρδια μωρού, εντόνως κεχρωσμένο αμνιακό υγρό, μέσα σε λίγες ώρες και ενώ περιμέναμε ότι όλα θα εξελίσσονταν φυσικολογικά).

Φυσικά γενική αναισθησία, δεν υπήρχε χρόνος για επισκληρίδιο.

Οι δυο πρώτες μέρες αρκετά άσχημα, παρ'όλο που έγβαλα ουροκαθετήρα και περπέτησα (μέχρι την τουαλέτα) μέσα σε λίγες ώρες.

Γενικά όλη η ανάρρωση ψιλοχάλια, γιατί συνέχισα να έχω πυρετό επί 7 ημέρες κι έκατσα 9 μέρες στο νοσοκομείο και το παιδί μια βδομάδα στη μονάδα.

Τώρα η δευτερη καισαρική είναι μονόδρομος γιατί θα είναι πολύ σύντομα από την πρώτη, άρα απλά πρέπει να το πάρω απόφαση (να δω πως...).

Τουλάχιστον ας πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...