Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γειά σας . ο μικρός μου γιος είναι 23 μηνών. πριν ένα μήνα μια αναπτυξιολόγος μου είπε να του κάνω εργοθεραπεία και λογοθεραπεία γιατί αν και είναι μικρός έχει σημάδια του αυτισμού. έχει περιορισμένη βλεματική επαφή, δεν εκτελεί πολλές εντολες και ανταποκρίνεται μόνο στα ενδιαφεροντά του (γάλα,μπάνιο,βόλτα κτλ...) .δεν έχει μιλήσει ακόμα (μόνο μπαμπαλίσματα ) και όταν θέλει κάτι μας τραβάει από το χέρι και μας οδηγεί σε αυτό. έχει και μερικά καλά σημάδια ..δεν κάνει επαναλαμβανόμενες κινήσεις,δεν έχει εμμονές, μας αντιγράφει και μερικές φορές παίζει με τον αδερφό του .

ελπίζω να είναι μια προσωρινή αδιαφορία και οχι αυτισμός...

έχετε ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις αδιαφορίας?

ξέρετε πόσο βοηθάει η εργοθεραπεία τον αυτισμό?

 

Καλημέρα σε όλους κ καλή εβδομάδα.

Να αρχίσω να ανησυχώ κ εγώ?????

 

Να ρωτήσω κατ' αρχήν τη Σοφία: Πώς σας μπήκε η ιδέα κ συμβουλευτήκατε αναπτυξιολόγο στην ηλικία των 22 μηνών?

 

Έχω δίδυμα κοριτσάκια 22 1/2 μηνών. Με τη "μεγάλη" μου κάνεις ολόκληρη συζήτηση εδώ κ μήνες. Η "μικρή" μου όμως λέει συγκεκριμένες λεξούλες (κάθε μέρα κ πιο πολλές) κ ακόμα δεν συνδέει καν 2 λεξούλες μαζί για να σχηματίσει προτασούλα. Μέχρι πρότινως δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα γιατί η αδερφή της τα κατακτά όλα πρώτη κ η μικρή ακολουθεί.

Βέβαια με αυτά που διαβάζω, έχω αρχίσει κ εγώ να ανησυχώ.

 

Δηλαδή όλα τα παιδάκια κοντά στα 2 μιλάνε φαρσί?????

 

Επίσης αναφέρεις ότι ανταποκρίνεται μόνο στα ενδιαφέροντά του! Αυτό δλδ δεν αποτελεί φυσιολογική συμπεριφορά?

 

Κοιτάξτε έχω διαβάσει για κάποια σημεία του αυτισμού. Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω καταλάβει όλα.

Κ όπως ανέφερε κάποια κοπέλα, σχεδόν ότι διαβάζεις νομίζεις ότι αναφέρεται στο δικό σου παιδί.

 

Π.χ. όσον αφορά τη βλεμματική επαφή, εννοείτε πως δεν σας κοιτάζει καθόλου στα μάτια?

 

Ή ότι σας παίρνει από το χεράκι για να σας δείξει αυτό που θέλει. Κ αυτό αποτελεί σημάδι? Αυτό το κάνει κ το δικό μου κοριτσάκι μερικές φορές. Αλλά κ αυτό μου φαινόταν φυσιολογικό.

 

Επίσης, δεν γυρνάει κάθε φορά που την φωνάζουμε, αλλά εγώ το αποδίδω στο ότι είναι αφοσιωμένη αλλού.

Ή ότι δεν κάθεται πολύ ώρα αγκαλιά. Δεν μπορεί απλά να μην είναι τόσο χαδιάρα όσο η αδερφή της?

 

Άπόσπασμα από link του parents. Ένα άτομο που υποφέρει από Αυτισμό μπορεί να παρουσιάζει επαναλαμβανόμενες σωματικές κινήσεις, όπως χειροκρότημα, περιστροφές ή κούνημα κορμού.

 

Πάλι αδυνατώ να καταλάβω!!!!! Όλα τα παιδάκια δεν χειροκροτούν, γυρνάνε γύρω γύρω ή κουνάνε τον κορμό τους?

Αυτά δεν μεταφράζονται ως εκδηλώσεις χαράς????????

 

Κ το τελευταίο, για να μην σας κουράζω, κάπου διάβασα ότι τα παιδιά με αυτισμό περπατούν στις μύτες των ποδιών τους. Κ αυτό το έκανε πού κ πού η αγαπούλα μου αλλά εγώ την αποκαλούσα μπαλαρίνα!

 

Δεν ξέρω τί να κάνω!!!!! Να ψαχτώ κ εγώ??? Βέβαια εμένα μου φαίνεται τόσο φυσιολογικό παιδί. Απλά ξεκίνησα να ανησυχώ επειδή η δίδυμη αδερφή της μιλάει εδώ κ μήνες, ενώ εκείνη όχι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλους κ καλή εβδομάδα.

Να αρχίσω να ανησυχώ κ εγώ?????

 

Να ρωτήσω κατ' αρχήν τη Σοφία: Πώς σας μπήκε η ιδέα κ συμβουλευτήκατε αναπτυξιολόγο στην ηλικία των 22 μηνών?

 

Έχω δίδυμα κοριτσάκια 22 1/2 μηνών. Με τη "μεγάλη" μου κάνεις ολόκληρη συζήτηση εδώ κ μήνες. Η "μικρή" μου όμως λέει συγκεκριμένες λεξούλες (κάθε μέρα κ πιο πολλές) κ ακόμα δεν συνδέει καν 2 λεξούλες μαζί για να σχηματίσει προτασούλα. Μέχρι πρότινως δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα γιατί η αδερφή της τα κατακτά όλα πρώτη κ η μικρή ακολουθεί.

Βέβαια με αυτά που διαβάζω, έχω αρχίσει κ εγώ να ανησυχώ.

 

Δηλαδή όλα τα παιδάκια κοντά στα 2 μιλάνε φαρσί?????

 

Επίσης αναφέρεις ότι ανταποκρίνεται μόνο στα ενδιαφέροντά του! Αυτό δλδ δεν αποτελεί φυσιολογική συμπεριφορά?

 

Κοιτάξτε έχω διαβάσει για κάποια σημεία του αυτισμού. Η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω καταλάβει όλα.

Κ όπως ανέφερε κάποια κοπέλα, σχεδόν ότι διαβάζεις νομίζεις ότι αναφέρεται στο δικό σου παιδί.

 

Π.χ. όσον αφορά τη βλεμματική επαφή, εννοείτε πως δεν σας κοιτάζει καθόλου στα μάτια?

 

Ή ότι σας παίρνει από το χεράκι για να σας δείξει αυτό που θέλει. Κ αυτό αποτελεί σημάδι? Αυτό το κάνει κ το δικό μου κοριτσάκι μερικές φορές. Αλλά κ αυτό μου φαινόταν φυσιολογικό.

 

Επίσης, δεν γυρνάει κάθε φορά που την φωνάζουμε, αλλά εγώ το αποδίδω στο ότι είναι αφοσιωμένη αλλού.

Ή ότι δεν κάθεται πολύ ώρα αγκαλιά. Δεν μπορεί απλά να μην είναι τόσο χαδιάρα όσο η αδερφή της?

 

Άπόσπασμα από link του parents. Ένα άτομο που υποφέρει από Αυτισμό μπορεί να παρουσιάζει επαναλαμβανόμενες σωματικές κινήσεις, όπως χειροκρότημα, περιστροφές ή κούνημα κορμού.

 

Πάλι αδυνατώ να καταλάβω!!!!! Όλα τα παιδάκια δεν χειροκροτούν, γυρνάνε γύρω γύρω ή κουνάνε τον κορμό τους?

Αυτά δεν μεταφράζονται ως εκδηλώσεις χαράς????????

 

Κ το τελευταίο, για να μην σας κουράζω, κάπου διάβασα ότι τα παιδιά με αυτισμό περπατούν στις μύτες των ποδιών τους. Κ αυτό το έκανε πού κ πού η αγαπούλα μου αλλά εγώ την αποκαλούσα μπαλαρίνα!

 

Δεν ξέρω τί να κάνω!!!!! Να ψαχτώ κ εγώ??? Βέβαια εμένα μου φαίνεται τόσο φυσιολογικό παιδί. Απλά ξεκίνησα να ανησυχώ επειδή η δίδυμη αδερφή της μιλάει εδώ κ μήνες, ενώ εκείνη όχι!

 

 

Κάθε παιδί έχει διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης.

Το ότι η μία μιλάει στα 2 μια χαρά ενώ η άλλη λέει μόνο λέξεις, δεν σημαίνει τίποτα. Επίσης, τίποτα δεν σημαίνει το ότι σε κάποια φάση περπάτησε στις μύτες των ποδι΄γων της, ή ότι όταν ασχολέιται με κάτι άλλο δενγυρνά όταν τη φωνάζεις....

Όταν μιλάμε για αυτισμό, οι συμπεριφορές αυτές παρατηρούνται σχεδόν συνέχεια και όχι μια φορά. Επίσης, όταν μιλάμε για στερότυπες κινήσεις, εννοούμε ότι το παιδί π.χ. γυρνά γύρω από τον εαυτό του συνέχεια και χωρίς κάποιο σκοπό ή για κάποιο λόγο, όταν χειροκροτάει, το κάνει χωρία να έχει λόγο να είναι χαρούμενο κλπ

Αν πάλι έχεις υποψίες/αγωνία/άγχος ρώτα τον παιδίατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω στις μαμάδες που ανησυχούν, πως το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι επισκεφτούν αναπτυξιολόγο. Οι παιδίατροι δεν είναι πάντα σε θέση να καταλάβουν κάτι. Επίσης, τα παιδιά στο φάσμα του αυτισμού έχουν διαφορετικά συμπτώματα το ένα από το άλλο. Το ότι ένα παιδί δεν πατάει στις μύτες των ποδιών του ή αντίθετα το κάνει συχνά, από μόνο του, δε λέει τίποτα. Οι μόνοι που πραγματικά μπορούν να «δούν» την πλήρη εικόνα του παιδιού και να διαγνώσουν αυτισμό είναι οι αναπτυξιολόγοι και ειδικευμένοι παιδοψυχίατροι. Κανείς άλλος. Επειδή όμως η διάγνωση και η έναρξη θεραπειών σε πολύ νεαρή ηλικία είναι πολύ κρίσιμη για την περαιτέρω εξέλιξη του παιδιού στο αυτιστικό φάσμα, καλύτερα υποχόνδριες μητέρες παρά αβοήθητα παιδιά. Σαφώς και είναι εξαιρετικά σπάνιες αυτές οι παθήσεις αλλά επειδή τελικά συμβαίνουν δεν πρέπει εμείς οι γονείς όταν μας περνάει από το μυαλό κάτι τέτοιο να χάνουμε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λίγα που γράφεις δεν φαίνεται να έχει αυτισμό, ωστόσο στο φάσμα του αυτισμού υπάρχουν διάφορες διαταραχές όπως το asberger που μάλιστα είχε και ο Άινστάιν, μάλλον το παιδάκι έχει μια μικρή καθυστέρηση σε κάποιους τομείς που μπορεί να είναι και κληρονομικο και θα πάει μια χαρά με πρόωρη παρέμβαση, είναι σημαντικό να ψάξετε και να βρείτε τους σωστούς ανθρώπους που θα βοηθήσουν το παιδί και δεν θα δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα, είναι πολύ σημαντικό αυτό, γιατί συχνά εκεί που δεν υπάρχει πρόβλημα ευφεβρίσκουμε και κάνουμε κακό με τις χαζές παρεμβάσεις μας, βρείτε σωστούς επιστήμονες να σας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον στο θέμα μου.Σίγουρα καταλαβαίνω οτι είναι πολύ νωρίς για διάγνωση. εγω τον μικρό τον πηγαίνω για εργοθεραπεία και λογοθεραπεία και προσπαθω και στο σπίτι όσο μπορώ. μέτά απο δυο μήνες όμως η βελτίωση ειναι πολύ μικρή.Οσο για παιδονευρολόγο ,αν και μου το πρότεινε και ο παιδιατρος, τι να πω φοβάμαι να το πάω δεν ξέρω τι άλλο θα ακούσω, εδώ και στην αναπτυξιολόγο δεν ξέρω πότε θα πάμε πάλι.

Περιμένω μέρα με τη μέρα τη μεγάλη αλλαγή στον μικρούλη μου....

περιμένω να μας κοιτάξει στα μάτια να μας μιλήσει και να δείξει ενδιαφέρον.........

 

 

Μην φοβασαι κοπελα μου. Ειναι πιο ομορφο να γνωριζεις καλυτερα το παιδι σου. Θα πας θα αποκλεισεις ορισμενα πραγματα θα εχεις μια δυο εμπεριστατωμενες γνωμες απο ειδικους και μετα αναλογως την αναπτυξη του παιδιου και πως θα εξελιχθει στο μελλον βλεπεις και κανεις τι χρειαζεται για να εισαι πιο κοντα του, αν χρειαστει.

Ξερω πως αισθανεσαι, γιατι και εγω το εζησα. Δες το σαν προσπαθεια να γνωρισεις το παιδι σου να αποκλεισεις ορισμενα πραγματα και αν δεν ειναι τιποτα εχειν καλως αν ειναι κατι καλα που θα τολμησεις να κανεις αυτα τα βηματα γιατι οπως ειπανε και τα αλλα μελη εδω, οσο πιο νωρις η παρεμβαση απο ειδικους τοσο καλυτερα για το παιδι, και για σενα.

Και μην στενοχωριεσαι. Οτι θες να ρωτησεις μπορεις να μου στειλεις και πμ.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου, τωρα 2,5 ετων, ειναι και ηταν παντα ενα παρα πολυ κοινωνικο παιδι, με φαντασια στο παιχνιδι, με αριστη βλεμματικη επαφη απο νωρις, με πολυ ανεπτυγμενες λεκτικες και κινητικες ικανότητες, συναισθηματικος και πολυ εκδηλωτικος.

 

Αυτο που με εβαλε σε σκεψεις ομως ειναι οτι απο πολυ νωρις περπαταει καμια φορα στις μυτες του, οταν χαιρεται με κατι κανει ενα χαρακτηριστικο χοροπηδηχτο ( με τα χερια στο πλαι να τα κουναει ) , απο μωρο ετριβε με ενα συγκεκριμενο τροπο τα χερια του στις παλαμες και στους αγκωνες μου για να κοιμηθει ή να ηρεμησει και πολυ συχνα την ημέρα τρεχει σε κυκλους γυρω απο το σαλονι σκεπτικος ( και οταν τον ρωταω γιατι το κανει μου λεει οτι σκεφτεται "πραγματακια" δικα του ).

 

Δεν πιστευω να εχει αυτισμο αλλα μηπως καποια απο αυτα τα πραγματα ανηκουν στο αυτιστικο φασμα και αν ναι, πρεπει να παμε να τα αξιολογησουν ? Ειναι ενα χαρουμενο, επικοινωνιακο παιδι που παντα αναπτυξιακα επιανε τους στοχους τις ηλικιας πιο νωρις. Διαβαζοντας ομως για αυτιστικες συμπεριφορες ανησυχησα. Θα μπορουσε να εχει aspergers και αν ναι, αξιζει κανεις να το διαγνωσει ή μπορει του βαλω μια ταμπελα που θα κουβαλαει ολη του την ζωη χωρις ουσιαστικα ωφέλη?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου, τωρα 2,5 ετων, ειναι και ηταν παντα ενα παρα πολυ κοινωνικο παιδι, με φαντασια στο παιχνιδι, με αριστη βλεμματικη επαφη απο νωρις, με πολυ ανεπτυγμενες λεκτικες και κινητικες ικανότητες, συναισθηματικος και πολυ εκδηλωτικος.

 

Δεν πιστευω να εχει αυτισμο το παιδακι σου, ωστοσο και το δικο μου το παιδι ειναι κοινωνικο, με μπολικη φαντασια στο παιχνιδι και στην ζωη του γενικοτερα, με αριστη βλεμματικη επαφη (και αγκαλιτσες και προσχαρο και απολα οπως ενα κανονικοτατο παιδι!)

με πλουσιο λεξιλογιο σε δυο γλωσσες (που της μιλαει και τις δυο ως μητρικες γλωσσες), συναισθηματικοτατος και ευαισθητος και φυσικα εκδηλωτικοτατος.

 

Αυτα γιατι βαρεθηκα να ακουω τα στανταρ για τον αυτισμο πλαγιως ....

 

Ειναι ενα χαρουμενο, επικοινωνιακο παιδι που παντα αναπτυξιακα επιανε τους στοχους τις ηλικιας πιο νωρις.

 

παλι τα ιδια γραφεις. Και εγω για πολλοστη φορα θα γραψω λοιπον πως και το δικο μου ειναι επικοινωνιακο παιδι και δεν εχει κλειστει σε καμια γυαλα, και τους στοχους της ηλικιας τους οχι μονο τους επιασε πιο νωρις τους πηδηξε κιολας..αμαν πια!

 

 

Διαβαζοντας ομως για αυτιστικες συμπεριφορες ανησυχησα. Θα μπορουσε να εχει aspergers και αν ναι, αξιζει κανεις να το διαγνωσει ή μπορει του βαλω μια ταμπελα που θα κουβαλαει ολη του την ζωη χωρις ουσιαστικα ωφέλη?

 

 

Το αν εχει κατι το παιδι σου ή οχι μπορει μονο να ειπωθει με σιγουρια αν υπαρχει μια σωστη αξιολογηση απο ειδικους. Αν οπως λες δεν βλεπεις προβλημα πουθενα παρα μονο στο οτι περπαταει στις μυτες των ποδιων του και γυριζει καπου καπου γυρω γυρω στο σαλονι (για 2,5 χρονων κατι πολυ φυσιολογικο να παιζει με τις σωματικες του ικανοτητες και να ανακαλυπτει τοπεριβαλλον του, κατα την δικη μου γνωμη).

Το συνδρομο Ασμπεργκερ ειναι μεγαααααλο θεμα και ισως δεν χρειαζεται να ασχοληθεις εφοσον δεν βλεπεις πουθενα ουσιαστικο προβλημα.

Αν αξιζει ή οχι να διαγνωσεις κατι αυτο μπορουν να στο απαντησουν οι γονεις των παιδιων που εχουν μια διαγνωση καθως και οι ειδικοι, ειδικοι παιδαγωγοι (που εχουν ασχοληθει με τον αυτισμο), παιδοψυχολογοι, παιδοψυχιατροι, αναπτυξιολογοι κτλ κτλ.

Την ταμπελα την κουβαλαμε και εμεις..δεν βλεπω να μας βαρυνε. Ισα ισα καταλαβαμε καλυτερα γιατι ειναι ετσι καπως αλλιως το παιδι μας. Για καλη μας τυχη παραλληλα με την παραξενη ταμπελα εχει και μια ομορφη ταμπελα το παλληκαρακι μου και πλεον γνωριζουμε καλα γιατι λειτουργει αλλιως το παιδι μας και εγω σαν μανουλα εχω καπως ξελαφρωσει γιατι ξερω πως θα παρει τον δρομο του, εφοσον εχει πλεον γερες βασεις και καλη στηριξη απο ολους μας.

 

Θα παρακαλουσα ως μητερα ενος παιδιου με αυτισμο (εστω και σε λαιτ μορφη) και νομιζω μιλαω για ολους τους γονεις που αντιμετωπιζουν καποιο ιδιο ή παρομοιο προβλημα, να μην απαριθμειτε εδω καποιες στανταρ ξεπερασμενες προκαταληψεις περι του αυτισμου. Γιατι ετσι απλωνετε και παρα περα το σκοτος που επικρατει...

Αν εχετε καποια ερωτηση μπορειτε να απευθυνθειτε στον συλλογο αυτισμου ή σε ειδικους ή να θεσετε απλα το ερωτημα σας εδω μεσα χωρις να παιρνετε θεση περι ταμπελας κτλ την στιγμη που δεν αντιμετωπιζετε καποιο τετοιο προβλημα ή δεν εχετε μελετησει κατι περι αυτου.

Σας ευχαριστω.

Και τελος....αν εχει ή οχι ουσιαστικα ωφελη (ενα ερωτημα που μπορεις να το θεσεις μονο εφοσον εχεις καποιο προβλημα σχετικο με τον αυτισμο)θα το διαπιστωσεις αν ασχοληθεις και διαβασεις πχ το paper που εκανα αναρτηση του Tony Attwood για τα περι σχολικης ενταξης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

 

Θα παρακαλουσα ως μητερα ενος παιδιου με αυτισμο (εστω και σε λαιτ μορφη) και νομιζω μιλαω για ολους τους γονεις που αντιμετωπιζουν καποιο ιδιο ή παρομοιο προβλημα, να μην απαριθμειτε εδω καποιες στανταρ ξεπερασμενες προκαταληψεις περι του αυτισμου. Γιατι ετσι απλωνετε και παρα περα το σκοτος που επικρατει...

Αν εχετε καποια ερωτηση μπορειτε να απευθυνθειτε στον συλλογο αυτισμου ή σε ειδικους ή να θεσετε απλα το ερωτημα σας εδω μεσα χωρις να παιρνετε θεση περι ταμπελας κτλ την στιγμη που δεν αντιμετωπιζετε καποιο τετοιο προβλημα ή δεν εχετε μελετησει κατι περι αυτου.

Σας ευχαριστω.

Και τελος....αν εχει ή οχι ουσιαστικα ωφελη (ενα ερωτημα που μπορεις να το θεσεις μονο εφοσον εχεις καποιο προβλημα σχετικο με τον αυτισμο)θα το διαπιστωσεις αν ασχοληθεις και διαβασεις πχ το paper που εκανα αναρτηση του Tony Attwood για τα περι σχολικης ενταξης κτλ.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ που απαντησες στο μυνημα μου. Θα ζητησω συγνωμη εαν με καποιο τροπο εθιξα ή ενοχλησα γονεις με παιδια που αντιμετωπιζουν καποια κατασταση. Δεν ηταν η προθεση μου. Πραγματικα, το τελευταιαο πραγμα που ηθελα ηταν να αναπαραγω κουρασμενα στερεοτυπα.

 

Πρεπει ομως να καταλαβεις οτι ενας γονιος δεν μπορει να γνωριζει τα παντα, για ολα τα θεματα με λεπτομερεια, ιδιως οταν βομβαρδιζεται με τοσες πληροφοριες απο παντου. Ο μεσος γονιος, μαθαινει για τον αυτισμο, δυστυχως, μεσα απο αυτα τα στερεοτυπα. Κακως, αλλα ειναι ενα γεγονός. Δεν πιστευω οτι θα επρεπε ομως να αντιμετωπιζεται καποιος ετσι που απλα εκφραζει μια ανησυχια για το παιδι του, οσο και να καταλαβαινω την συγχηση γονεων που εχουν ασχοληθει με το θεμα.

 

Σαφεστατα δε ηθελα να αφησω να εννοηθει οτι ενα παιδι που εχει αυτισμο απαραιτητα πασχει απο ελλειψη επικοινωνιας, βλεμματικης επαφης και επιτευξη στοχων. Απλα αναπαραγω καποια πραγματα που μου ειπε ψυχολογος οταν τις εθεσα τους προβληματισμους μου.

 

Ισως κακως, μαλλον κακιστα, εθιξα τους προβληματισμους μου εδω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να εχει aspergers και αν ναι, αξιζει κανεις να το διαγνωσει ή μπορει του βαλω μια ταμπελα που θα κουβαλαει ολη του την ζωη χωρις ουσιαστικα ωφέλη?

 

Θα σχολιάσψ μόνο αυτό.

Η "ταμπέλα" του αυτισμού ή της δυσλεξίας ή όποιου άλλου "προβλήματος" μπορεί να δείξει τις ατομικές ανάγηκες του συγκεκριμένου παιδιού και να συμβάλει στην εύρεση κατάλληλων τρόπων αντιμετώπισης των τυχών προβλημάτων του.

Αν ξέρουμε ότι ένα παιδί έχει π.χ. Asperger μπορούμε στο σχολείο, στην οικογένεια, στην παιδική χαρά να προσεγγίσουμε το παιδί με ειδικό τρόπο και να το εντάξουμε πολύ καλύτερα στο κοινωνικό σύνολο, προσφέροντας του βοήθεια στα σημεία που "χολαίνει".

Στην παρέμβαση δεν υπάρχει "μη ουσιαστικό ώφελος". Ακόμα και το παραμικρό βοηθά το κάθε παιδί (π.χ. σε παιδάκι που έιχα με βαρύ αυτισμό, σε 2 χρόνια μάθαμε ότι δεν κάνουμε την ανάγκη μας όπου βρισκόμαστε, αλλά πηγαίνουμε στην τουαλέτα και μετά πλένουμε και τα χάρια μας. Μπορεί να ακούγεται πολύ απλό, αλλά για το συγκεκριμένο παιδί ήταν μαθημα ζωής που θα τον βοηθήσει. Μετά θα μπορούσε να δουλέψει άλλους τομέις.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια οταν λεμε εμμονες τι εννουμε?εμενα πχ η μικρη θελει να εχει μια κουβερτα να κοιμαται

η οταν φευγουμε να παιρνει μια ζακετα

η οταν κοιμαται να εχει ενα σωρο πραγματα στο κρεβατι

και εκει που λεγαμε οτι χασαμε ηρθανε τα θαυματακια μας

η αννα μαρια μας γεννηθηκε στις 16/2/2009

και ο μπεμπης στις 17/7/2010

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν λεμε εμμονες τι εννουμε?εμενα πχ η μικρη θελει να εχει μια κουβερτα να κοιμαται

η οταν φευγουμε να παιρνει μια ζακετα

η οταν κοιμαται να εχει ενα σωρο πραγματα στο κρεβατι

Άλλο εμονές άλλο μεταβατικό http://e-psychotherapia.blogspot.com/2010/10/dw-winniccott_10.html... τα περισσότερα παιδάκια έχουν μεταβατικό, τα δικά μου έχουν ένα αρκουδάκι που ούτε να το πλύνω δεν μπορώ. Επίσης ο "φετιχισμός" στα παιδια είναι πολύ συνηθισμένος, το να θέλουν τα κουβαλάνε συγκεκριμένα πράγματα όταν βγαίνουν έξω, το να κοιμούνται με εκατό χιλιάδες αντικείμενα παρόλο που στο τέλος δεν χωράνε τα ίδια στο κρεββάτι... δεν ξέρω πως ονομάζεται αυτός ο "φετιχισμός" επιστημονικά αλλά μην το μπερδεύεις με τον αυτισμό.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα σε όλους/ες. Κάθομαι και διαβάζω εδώ και ώρα όσα έχετε γράψει. Έχω διαβάσει αμέτρητα άρθρα έχω δεί εκπομπές για το πλατύ φάσμα του αυτισμού και ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τη τύφλα μου. Όλη αυτή η παραζάλλη έχει έρθει στη ζωή μου γιατί ο μικρός μου 2 1/2 χρονών δεν έχει αναπτύξει ακόμα λόγο. Λέει κάποιες λεξούλες όπως μαμ, μιαμ, κάνει κάποια ζωάκια, γειά ναί μπαμπαλίζει πολύ αλλά κανονικη λέξη καμία. Κατα τα άλλα είναι ένα παιδί πολύ κοινωνικό, γελάει πολύ, ανταποκρίνεται και βλεμματικά αλλά και όταν το φωνάζεις, εκτελεί εντολές κανονικότατα αλλά τις περισσότερες φορές όταν θέλει. Τρώει μόνο του, δεν έχει φοβίες ούτε κάνει συστηματικά κάποιες κινήσεις είτε με τα χέρια είτε με το κεφάλι. Εκδηλώνει τη χαρά του και τη λύπη του. Μου δείχνει πάντα να καταλάβω τι θέλει, πάιζει μαζί μου ώρες ολόκληρες αλλά και με άλλα παιδάκια. Μαθαίνει πολύ γρήγορα και μπορεί και λύνει παζλ. Και γενικά όλα καλά όπως τα βλέπω εγώ τουλάχιστον και οι άνθρωποι που το ζούμε. Μιάς όμως που δεν λέει να μιλήσει ακόμα και μην στηρίζοντας την άποψη των άλλων "έλα μορέ είναι μικρός ακόμα και τα αγόρια αργούν να μιλήσουν" είπα και εγώ να τον πάω σε ένα παιδοψυχίατρο για να μη το ΄΄εχω έννοια και για να το βοηθήσω όσο μπορώ αν χρειαστεί.

Ξεκινάω το λοιπόν και πηγαίνω. Η παιδοψυχίατρος μας κράτησε το πολύ μισή ώρα σε ένα δωμάτιο που ήταν γεμάτο παιχνίδια. ο μικρός έπαιζε εκεί μέσα με τα πάντα, βρήκε καινούργια παιχνίδια έβγαζε φωνές γελούσε μου έδειχνε τα παιχνίδια και μιμούνταν το σκυλάκι.Και μου λέει το εξής :έχει αυτιστικά στοιχεία αλλά δεν φαίνεται να είναι αυτιστικό. Μάλιστα μου έλεγε φαίνεται να έχει διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή και εγώ δεν καταλάβαινα γρι. Μετά την ερώτηση μου περι τίνος πρόκειται που το αποκάλυψε όπως το λέμε εμείς οι κοινοί θνητοί. Εγώ έμεινα Μα.....ς. Της λέω πως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το παιδί και μόνο ο λόγος που απουσιάζει με ανησυχεί. Ναί μου είπε μπορεί και να μη τον αναπτύξει ποτέ. Ξαναμένω Μα....ς. Επειδή του μιλούσε κ ο μικρός δεν της έδινε σημασία (την κοιτούσε αλλά τι σημασία να δώσει σε κάποια που είδε πρώτη φορά) σε συνδυασμό με το οτι δε μιλάει μου έδωσε ΔΙΑΓΝΩΣΗ Διάχυτης αναπτυξιακής διαταραχής. Μέσα σε μισή ώρα. Μου είπε να τον πάω βέβαια και σε αναπτυξιολόγο και να του κάνω εργοθεραπείες γιατί τον είδε υπερκινητικό και ατσούμπαλο στις κινήσεις.Επίσης μου είπε πως θα φανεί αν είναι σίγουρα στα 3 1/2. Είμαι σίγουρη πως ξέρετε πολύ καλά οι μανούλες που το ζήσατε πώς ακριβώς ένιωσα και πώς ακριβώς νιώθω ακόμα. Το να ανοίξει η γή να με καταπιέι δεν με εκφράζει κάν. Μετά απο 3 μέρες το πηγαίνω το παιδί μετά απο παρότρυνση δικών μου σε έναν λογοθεραπευτή-λογοπαιδικό έτσι για να μου πέι μια γνώμη γιατί το ραντεβού με τον αναπτυξιολόγο το έχω για δευτέρα (η αγωνία πνίγει!!!). Μπάινουμε στο ιατρείο χαιρετάει το μικρό μου εκείνος του χαμογελά. Του λέει κάθισε διπλα μου να παίξουμε με τα παιχνίδια και ανταποκρίνεται κανονικά κάθεται δίπλα του παίρνει τα ζωάκια κάνει τους ήχους για το κάθε ένα. Μου λέει ο γιατρός αποκλείεται το παιδί να έχει αυτό που λέει η διάγνωση. έχει απλά ανωριμότητα στη γλώσσα του και πρέπει να τον στείλω στο παιδικό όπωσδήποτε. Μου είπε αν θέλω να του κάνω λογοθεραπείες γιατί τον είδε απόλυτα συνεργάσιμο.

Και λέω τώρα εγώ, πώς γίνεται να λές σε μία μανούλα κάτι τέτοιο να την γεμίζεις με ιδέες έχοντας δεί το παιδί τόσο λίγο και χωρίς να του κάνει ούτε ένα τεστ! Ξέρω πως δεν είστε ειδικές για να μου δώσετε την απάντηση που λαχταράω. αυτό θα μου το πεί ο αναπτυξιολόγος και ο χρόνος. Απλά το αναφέρω αυτό γιατί κάπου ποιό πάνω διάβασα πως τις διαγνώσεις δεν τις δίνουν τόσο απλά. Να που κάποιοι γιατροί τις δίνουν δυστυχώς.

Θέλω να πιστέυω πως δε θα μου συμβεί ΚΑΙ αυτό στη ζωή μου. ΄

Εύχομαι και προσέυχομαι για όλες τις μανούλες του κόσμου που ζούν αυτή τη κατάσταση να δίνει ο ΘΕΟΣ δύναμη υπομονή και υγεία.

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα, νομιζω πως επεσες σε ηλιθια!!!!!!!!!

Ισως την ανωριμοτητα λογου, αυτη να την ονομασε αναπτυξιακη διαταραχη. Που ειναι στην ουσια αλλα στην μητερα εξηγεις ποιο ειναι ακριβως το προβληγμα, αν υπαρχει, και δεν την αφηνεις να τρελαινεται.

Εγω οπως τα εγραψες , πιστευω οτι εχεις απλα ενα υπερκινητικο παιδακι που αργησε να μιλησει.

Ηρεμησε, μιλα με τον παιδιτρο σου αν του εχεις εμπιστοσυνη. Αν δεν του εχεις βρες αλλον.

Επισης, ξερεις ποσα παιδακια αλλα και ενηλικες εχουν καποιες διαταραχες? ουυυυυυ....τουλαχιστον το 70% των ανθρωπων. Αλλα αυτες δεν επηρεαζουν τη ζωη μας. Ηρεμησε λοιπον....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω για τη δική μου εμπειρια και μόνο, δεν έχω ειδικότητα πάνω στο θέμα.Αν ανατρέξετε σε παλιά θέματα θα δείτε πόσους προβληματισμούς είχα.Ο γιος μου μέχρι τα 2,5 δεν έλεγε τίποτα.Ξαφνικά τα είπαμε όλα μαζί.Συν ένα σωρό αλλα ( η emmaki η καλή μου ξέρει πολύ καλά και την Ευχαριστώ για όλα).Το λοιπόν φέτος α δημοτικού, ο μικρότερος στην τάξη και ο καλύτερος μαθητής.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω ειδικη γνωση πάνω στο θεμα, αλλά εχω διαβασει κατα καιρούς σχετικά άρθρα και εχω μια πολύ γενική άποψη.Γνωριζω επισης ότι ο αυτισμος εχει ενα ευρυ φάσμα κι ότι υπάρχουν πολλές και διαφορετικες περιπτωσεις.

Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι οσα αναφερονται ως στοιχεια αυτισμού συναντώνται μεμονωμενα σε αρκετους ενηλικες που γνωριζω. Μήπως λοιπόν είμαστε δυναμει όλοι μας αυτιστικά άτομα;

Δεν θελω να μειωσω καθολου το σοβαρο πρόβλημα που αντιμετωπιζουν πολλές οικογενειες, αλλά θεωρω ότι κατά διαστηματα επικρατουν "μόδες"που τρελαίνουν το κοσμο και τον στελνουν σε γιατρους διαφορων ειδικοτητων.

Γνωριζω γονεις με παιδακια που αργησαν να μιλησουν ή δεν μιλησαν εξαρχης καθαρα ή δεν είπαν όλα τα συμφωνα να κατευθυνονται από παιδαγωγους σε λογοθεραπευτες και αναπτυξιολογους, για να διαπιστωθεί στο τελος ότι τα παιδια ηταν απολυτως φυσιολογικά, απλά είχαν τους δικους τους ρυθμους ανάπτυξης.

Επειδή ειμαι παθουσα από υπερβολες γιατρών, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα, θα συνιστουσα ως γονεις να είμαστε ψυχραιμοι και να αποφευγουμε τυχόν παγιδες.

Ο γονιος πάντα αγωνιά για το παιδί του και θελει να ξερει, αλλά σε κάποια πραγματα εμφανιζεται κατα καιρους μια μαζικη υστερια που στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν ανταποκρινεται σε πραγματικό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η παραζάλλη έχει έρθει στη ζωή μου γιατί ο μικρός μου 2 1/2 χρονών δεν έχει αναπτύξει ακόμα λόγο. Λέει κάποιες λεξούλες όπως μαμ, μιαμ, κάνει κάποια ζωάκια, γειά ναί μπαμπαλίζει πολύ αλλά κανονικη λέξη καμία. Κατα τα άλλα είναι ένα παιδί πολύ κοινωνικό, γελάει πολύ, ανταποκρίνεται και βλεμματικά αλλά και όταν το φωνάζεις, εκτελεί εντολές κανονικότατα αλλά τις περισσότερες φορές όταν θέλει. Τρώει μόνο του, δεν έχει φοβίες ούτε κάνει συστηματικά κάποιες κινήσεις είτε με τα χέρια είτε με το κεφάλι. Εκδηλώνει τη χαρά του και τη λύπη του. Μου δείχνει πάντα να καταλάβω τι θέλει, πάιζει μαζί μου ώρες ολόκληρες αλλά και με άλλα παιδάκια. Μαθαίνει πολύ γρήγορα και μπορεί και λύνει παζλ. Και γενικά όλα καλά όπως τα βλέπω εγώ τουλάχιστον και οι άνθρωποι που το ζούμε.

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock: στο σπιτι μου εισαι???? ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι και ο γιος μου!!!!!!!!

κι εγω δεν εχω βρει ακρη γιατι κατα τ'αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι ενα απολυτως φυσιολογικο στις αντιδρασεις του παιδι. η παιδιατρος μου ειναι καθησυχαστικη -που σε γενικες γραμμες ειναι εως κ υστερικη με πολλα πραγματα- και μου λεει οτι ενα παιδι που ντυνεται-τρωει μονο του, ζηταει (με τον τροπο του) ο,τι χρειαζεται,ακολουθει απολυτως εντολες, ειναι εξαιρετικα κοινωνικος (εκτος αν δε μας αρεσει η φατσα καποιου) κλπ, να μην με φοβιζει για αυτισμο...

 

παρ'ολα αυτα επειδη κι εγω δεν μπορω αν δεν λυθει το "θεματακι" της ομιλιας να ησυχασω, θα μιλησω σε λογοθεραπευτη γιατι εχω μια υποψια, απο ενα αρθρο που διαβασα, οτι εχει μυικη ατροφια στο στομα η πιο απλα δεν εχει γυμνασει επαρκως τους μυες του στοματος με αποτελεσμα να μην μπορει να αρθρωσει...

αυτο μπορει να οφειλεται στη μεγαλη χρηση της πιπιλας- εμενα πριν απο ενα μηνα την εκοψε- και ευτυχως διορθωνεται με 2-3 συνεδριες και ασκησουλες στο σπιτι.;);)

 

τι να πω, προσωπικα καλυτερα να με λενε υστερω που σκεφτομαι χιλια πραγματα και το ψαχνω παρα να επαναπαυθω σε οτι μου λενε και να εχουμε χειροτερο θεμα αργοτερα..... εξαλλου η προληψη ειναι καλυτερη απο την θεραπεια δεν λενε?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

βεβαια πιστευω οτι με επηρρεαζει παρα πολυ το γεγονος οτι η κορη μου 12 μηνων εκανε προτασεις σαν 2χρονο καθως και το οτι η φυση της δουλειας μου ειναι τετοια- δουλευα πολλα χρονια σε νοσοκομειο ως διοικητικη υπαλληλος- που επειδη εχω δει πολλα πραγματα πανικοβαλλομαι ευκολα και υστεριαζω και αν κατι με προβληματιζει το ψαχνω πολυ...

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock: στο σπιτι μου εισαι???? ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι και ο γιος μου!!!!!!!!

κι εγω δεν εχω βρει ακρη γιατι κατα τ'αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι ενα απολυτως φυσιολογικο στις αντιδρασεις του παιδι. η παιδιατρος μου ειναι καθησυχαστικη -που σε γενικες γραμμες ειναι εως κ υστερικη με πολλα πραγματα- και μου λεει οτι ενα παιδι που ντυνεται-τρωει μονο του, ζηταει (με τον τροπο του) ο,τι χρειαζεται,ακολουθει απολυτως εντολες, ειναι εξαιρετικα κοινωνικος (εκτος αν δε μας αρεσει η φατσα καποιου) κλπ, να μην με φοβιζει για αυτισμο...

 

παρ'ολα αυτα επειδη κι εγω δεν μπορω αν δεν λυθει το "θεματακι" της ομιλιας να ησυχασω, θα μιλησω σε λογοθεραπευτη γιατι εχω μια υποψια, απο ενα αρθρο που διαβασα, οτι εχει μυικη ατροφια στο στομα η πιο απλα δεν εχει γυμνασει επαρκως τους μυες του στοματος με αποτελεσμα να μην μπορει να αρθρωσει...

αυτο μπορει να οφειλεται στη μεγαλη χρηση της πιπιλας- εμενα πριν απο ενα μηνα την εκοψε- και ευτυχως διορθωνεται με 2-3 συνεδριες και ασκησουλες στο σπιτι.;);)

 

τι να πω, προσωπικα καλυτερα να με λενε υστερω που σκεφτομαι χιλια πραγματα και το ψαχνω παρα να επαναπαυθω σε οτι μου λενε και να εχουμε χειροτερο θεμα αργοτερα..... εξαλλου η προληψη ειναι καλυτερη απο την θεραπεια δεν λενε?:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

Σε κατανοώ, γιατί κι εγω εχω ενα μωρό και δεν ξερω τι μου ξημερωνει...Βλέπω ότι το παιδακι σου είναι μια χαρα

Το θεμα της ομιλίας είναι σχετικό

Η ανηψια μου μιλησε 3,5 χρονων, τα είπε όλα κανονικά κι εχει βαθος σκέψης, ενώ άλλα παιδιά που γνωριζω μίλησαν μόλις χρόνισαν και είναι 5 χρονών και δεν εχουν ουτε πλούσιο λεξιλογιο ουτε συνθετη σκεψη, γιατί δεν ασχολείται το περιβάλλον τους

Στην θεση σου το ξερω που θα εκανα τα ιδια και χειροτερα

Απλα θα ελεγα να προσεξεις μην σε περιλάβουν κάποιοι... ειδικοί και σε τρεξουν χωρις λόγο...

Κι αφού η παιδιατρος του παιδιού θεωρεί ότι όλα είναι καλά, αυτη να εμπιστευεσαι

Link to comment
Share on other sites

Σε κατανοώ, γιατί κι εγω εχω ενα μωρό και δεν ξερω τι μου ξημερωνει...Βλέπω ότι το παιδακι σου είναι μια χαρα

Το θεμα της ομιλίας είναι σχετικό

Η ανηψια μου μιλησε 3,5 χρονων, τα είπε όλα κανονικά κι εχει βαθος σκέψης, ενώ άλλα παιδιά που γνωριζω μίλησαν μόλις χρόνισαν και είναι 5 χρονών και δεν εχουν ουτε πλούσιο λεξιλογιο ουτε συνθετη σκεψη, γιατί δεν ασχολείται το περιβάλλον τους

Στην θεση σου το ξερω που θα εκανα τα ιδια και χειροτερα

Απλα θα ελεγα να προσεξεις μην σε περιλάβουν κάποιοι... ειδικοί και σε τρεξουν χωρις λόγο...

Κι αφού η παιδιατρος του παιδιού θεωρεί ότι όλα είναι καλά, αυτη να εμπιστευεσαι

 

κοιτα κι εμενα ολοι μου λενε οτι λογικα δεν υπαρχει προβλημα - και ο πατερας μου ειναι γιατρος και μια χαρα του φαινεται το παιδι- αλλα .... ειναι αυτο το ρημαδοενστικτο, το τσιμπηματακι που νιωθεις οτι πρεπει να τα εξαντλησεις ολα για να σιγουρευτεις...:roll:

βεβαια στην δικη μου περιπτωση (απο αποψη χρηματων) δεν μπορει καποιος να με εκμεταλλευτει γιατι ΕΥΤΥΧΩΣ τις ιατρικες αποψεις τις εχω δωρεαν και αν χρειαστω λογοθεραπεια εχω που να αποτανθω χωρις να πληρωσω.....

 

επισης ξεχασα να ανφερω οτι εμενα ο γιος μου ΔΕΝ μπορει να φιλησει, δλδ κανει την κινηση αλλα οχι τον ηχο του φιλιου, κατι που ενισχυει την πεποιθηση μου οτι προκειται για ατροφια μυων και που ταυτοχρονα με εφησυχαζει ως προς τα χειροτερα.... τι να πω...

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα κι εμενα ολοι μου λενε οτι λογικα δεν υπαρχει προβλημα - και ο πατερας μου ειναι γιατρος και μια χαρα του φαινεται το παιδι- αλλα .... ειναι αυτο το ρημαδοενστικτο, το τσιμπηματακι που νιωθεις οτι πρεπει να τα εξαντλησεις ολα για να σιγουρευτεις...:roll:

βεβαια στην δικη μου περιπτωση (απο αποψη χρηματων) δεν μπορει καποιος να με εκμεταλλευτει γιατι ΕΥΤΥΧΩΣ τις ιατρικες αποψεις τις εχω δωρεαν και αν χρειαστω λογοθεραπεια εχω που να αποτανθω χωρις να πληρωσω.....

 

επισης ξεχασα να ανφερω οτι εμενα ο γιος μου ΔΕΝ μπορει να φιλησει, δλδ κανει την κινηση αλλα οχι τον ηχο του φιλιου, κατι που ενισχυει την πεποιθηση μου οτι προκειται για ατροφια μυων και που ταυτοχρονα με εφησυχαζει ως προς τα χειροτερα.... τι να πω...

 

 

Εφοσον υπαρχει αυτη η παραμετρος, τοτε ψαξτο, για να σου φυγει το μικροτσιμπηματακι...

Αφου υπάρχει και γιατρος στην οικογενεια, το σίγουρο είναι οτι δεν πρόκειται να ταλαιπωρηθείς...

Ο γιος μου ειναι 11 μηνων κι απ' όταν γεννηθηκε διαβαζω πολλά περί αναπτυξης και ψυχολογιας του παιδιού κι επηρεαζομαι, επειδή είμαι αγχωδης τυπος και γενικά θελω να ψαχνω τα πραγματα και να εχω το κεφαλι μου ησυχο

Αυτό δυστυχως κάποιοι το εχουν εκμεταλλευτεί και εχω από τοτε γινει πολύ καχυποπτη...

Αλλα στη θεση σου το ιδιο θα αντιδρουσα και το ιδιο θα το εψαχνα ακόμα και εξ ασημαντης ενδειξης

Απλά επειδη όποιος πολυψαχνεται, κάποιοι νομιζουν ότι μπορούν να τον πιάσουν και κορόιδο, γι' αυτό απάντησα στο συγκεκριμενο θεμα.

Βλέπω κάτι φιλες μου να τρελαινονται επειδή το παιδί τους δεν λέει το "ρ" και σκεφτομαι "Θεε μου, θα είμαι χειροτερη από αυτές..."

Γι' αυτό τα γραφω, για να χωνεψω πρωτα εγω!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον υπαρχει αυτη η παραμετρος, τοτε ψαξτο, για να σου φυγει το μικροτσιμπηματακι...

 

Βλέπω κάτι φιλες μου να τρελαινονται επειδή το παιδί τους δεν λέει το "ρ" και σκεφτομαι "Θεε μου, θα είμαι χειροτερη από αυτές..."

Γι' αυτό τα γραφω, για να χωνεψω πρωτα εγω!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: ΕΜΠΡΟΣ ΥΣΤΕΡΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΜΕ!!!! Aς μου μιλησει εμενα το λουκουμαδακι μου και ας μην το πει ποτε σωστα το "ρ" !!!!!!

..μωρε ειναι μερες που δεν το σκεφτομαι καθολου, ειναι ομως και αλλες μερες που θελω να ακουσω τοσο πολυ να μου μιλαει το λουκουμαδακι που τρελαινομαι!!:oops::oops::oops:

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους/ες. Κάθομαι και διαβάζω εδώ και ώρα όσα έχετε γράψει. Έχω διαβάσει αμέτρητα άρθρα έχω δεί εκπομπές για το πλατύ φάσμα του αυτισμού και ειλικρινά δεν έχω καταλάβει τη τύφλα μου. Όλη αυτή η παραζάλλη έχει έρθει στη ζωή μου γιατί ο μικρός μου 2 1/2 χρονών δεν έχει αναπτύξει ακόμα λόγο. Λέει κάποιες λεξούλες όπως μαμ, μιαμ, κάνει κάποια ζωάκια, γειά ναί μπαμπαλίζει πολύ αλλά κανονικη λέξη καμία. Κατα τα άλλα είναι ένα παιδί πολύ κοινωνικό, γελάει πολύ, ανταποκρίνεται και βλεμματικά αλλά και όταν το φωνάζεις, εκτελεί εντολές κανονικότατα αλλά τις περισσότερες φορές όταν θέλει. Τρώει μόνο του, δεν έχει φοβίες ούτε κάνει συστηματικά κάποιες κινήσεις είτε με τα χέρια είτε με το κεφάλι. Εκδηλώνει τη χαρά του και τη λύπη του. Μου δείχνει πάντα να καταλάβω τι θέλει, πάιζει μαζί μου ώρες ολόκληρες αλλά και με άλλα παιδάκια. Μαθαίνει πολύ γρήγορα και μπορεί και λύνει παζλ. Και γενικά όλα καλά όπως τα βλέπω εγώ τουλάχιστον και οι άνθρωποι που το ζούμε. Μιάς όμως που δεν λέει να μιλήσει ακόμα και μην στηρίζοντας την άποψη των άλλων "έλα μορέ είναι μικρός ακόμα και τα αγόρια αργούν να μιλήσουν" είπα και εγώ να τον πάω σε ένα παιδοψυχίατρο για να μη το ΄΄εχω έννοια και για να το βοηθήσω όσο μπορώ αν χρειαστεί.

Ξεκινάω το λοιπόν και πηγαίνω. Η παιδοψυχίατρος μας κράτησε το πολύ μισή ώρα σε ένα δωμάτιο που ήταν γεμάτο παιχνίδια. ο μικρός έπαιζε εκεί μέσα με τα πάντα, βρήκε καινούργια παιχνίδια έβγαζε φωνές γελούσε μου έδειχνε τα παιχνίδια και μιμούνταν το σκυλάκι.Και μου λέει το εξής :έχει αυτιστικά στοιχεία αλλά δεν φαίνεται να είναι αυτιστικό. Μάλιστα μου έλεγε φαίνεται να έχει διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή και εγώ δεν καταλάβαινα γρι. Μετά την ερώτηση μου περι τίνος πρόκειται που το αποκάλυψε όπως το λέμε εμείς οι κοινοί θνητοί. Εγώ έμεινα Μα.....ς. Της λέω πως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το παιδί και μόνο ο λόγος που απουσιάζει με ανησυχεί. Ναί μου είπε μπορεί και να μη τον αναπτύξει ποτέ. Ξαναμένω Μα....ς. Επειδή του μιλούσε κ ο μικρός δεν της έδινε σημασία (την κοιτούσε αλλά τι σημασία να δώσει σε κάποια που είδε πρώτη φορά) σε συνδυασμό με το οτι δε μιλάει μου έδωσε ΔΙΑΓΝΩΣΗ Διάχυτης αναπτυξιακής διαταραχής. Μέσα σε μισή ώρα. Μου είπε να τον πάω βέβαια και σε αναπτυξιολόγο και να του κάνω εργοθεραπείες γιατί τον είδε υπερκινητικό και ατσούμπαλο στις κινήσεις.Επίσης μου είπε πως θα φανεί αν είναι σίγουρα στα 3 1/2. Είμαι σίγουρη πως ξέρετε πολύ καλά οι μανούλες που το ζήσατε πώς ακριβώς ένιωσα και πώς ακριβώς νιώθω ακόμα. Το να ανοίξει η γή να με καταπιέι δεν με εκφράζει κάν. Μετά απο 3 μέρες το πηγαίνω το παιδί μετά απο παρότρυνση δικών μου σε έναν λογοθεραπευτή-λογοπαιδικό έτσι για να μου πέι μια γνώμη γιατί το ραντεβού με τον αναπτυξιολόγο το έχω για δευτέρα (η αγωνία πνίγει!!!). Μπάινουμε στο ιατρείο χαιρετάει το μικρό μου εκείνος του χαμογελά. Του λέει κάθισε διπλα μου να παίξουμε με τα παιχνίδια και ανταποκρίνεται κανονικά κάθεται δίπλα του παίρνει τα ζωάκια κάνει τους ήχους για το κάθε ένα. Μου λέει ο γιατρός αποκλείεται το παιδί να έχει αυτό που λέει η διάγνωση. έχει απλά ανωριμότητα στη γλώσσα του και πρέπει να τον στείλω στο παιδικό όπωσδήποτε. Μου είπε αν θέλω να του κάνω λογοθεραπείες γιατί τον είδε απόλυτα συνεργάσιμο.

Και λέω τώρα εγώ, πώς γίνεται να λές σε μία μανούλα κάτι τέτοιο να την γεμίζεις με ιδέες έχοντας δεί το παιδί τόσο λίγο και χωρίς να του κάνει ούτε ένα τεστ! Ξέρω πως δεν είστε ειδικές για να μου δώσετε την απάντηση που λαχταράω. αυτό θα μου το πεί ο αναπτυξιολόγος και ο χρόνος. Απλά το αναφέρω αυτό γιατί κάπου ποιό πάνω διάβασα πως τις διαγνώσεις δεν τις δίνουν τόσο απλά. Να που κάποιοι γιατροί τις δίνουν δυστυχώς.

Θέλω να πιστέυω πως δε θα μου συμβεί ΚΑΙ αυτό στη ζωή μου. ΄

Εύχομαι και προσέυχομαι για όλες τις μανούλες του κόσμου που ζούν αυτή τη κατάσταση να δίνει ο ΘΕΟΣ δύναμη υπομονή και υγεία.

 

Καλησπέρα.Ειμαι απο Σερρες και ειμαι λογοθεραπεύτρια.Αν θέλεις στειλε μου πμ να μου πεις σε ποιον παιδοψυχολόγο πήγες και θα σου πω αν εχει δίκιο.Αν το παιδί φαίνεται να κατέχει τις έννοιες των λέξεων και να ακολουθεί τις εντολές που του δίνετε, τότε η πιθανότητες αυτισμού είναι μηδαμινές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα. Θέλω νας σας πω απο την αρχή ότι δεν έχω καμία σχέση με το φάσμα του αυτισμού, όυτε έχει τύχει να το ψάξω όλο αυτό αλλά πριν απο 2 μήνες η κουμπάρα μου άρχισε να ανισυχει γαι τον γιό της που είναι 2 χρονών και 4 μηνών επειδή δεν μιλάει το παιδί αλλά έχει και ένα σωρο άλλα πράγματα όπως ασταθία στο βαδισμα, ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ εντολή δεν εκτελεί, δεν λεέι ούτε φωνουλες τύπου μαμαμαμαμ ή μπαμπαμπαμπα, δεν τρώει μονο του, δεν κλωτσαεί μπαλα κλπ κλπ. τελικά το πάει στην Νικολάου -παιδων πεντέλης- και της λέει ότι σε καμια με καμια περιπτωση δεν μπορώ να σου πω εαν υπάρχει η υπόννοια για αυτισμό εαν το παιδί δεν φτάσει τα 4!!! Ακόμα και με αυτή την εικόνα παιδιού το μόνο που της είπε ήταν ότι το παιδί ειναι πίσω αλλά αυτό θα διορθωθεί με εργοθεραπείες και ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ απο την επόμενη το πρωι. εχουν περάσει 2 μήνες και το παιδί τωρα έχει αρχίσει απλά να εκτελεί εντολές και να έχει φτιάξει κάπως το περπάτημα απο ομιλία ακόμα τίποτα αλλά η αναπτυξιολόγος λεέι ότι πρεπει να περάσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 μήνες για να δει κάποια προοδο στο παιδι.

ο δικός μου παιδίατρος αυτό που μου λεέι σχεδόν πάντα είναι΄ότι ένα σύμπτωμα στην Ιατρική απο μόνο του δεν λέει ποτε τίποτα. είναι συνδιασμός πραγμάτων .....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να μπω και γω στο κλαμπ των υστερικών μαμάδων. Ο γιος μου είναι 22 μηνών και δε μιλάει σχεδόν καθόλου. Προχθές είπε μαμά αλλά συλλαβιστά αλλά δε το λέει συχνά. Δε λέει καμία αλλη λέξη. Μόνο κάποιους ήχους απο ζώα. Επίσης οταν θέλει κάτι να μας δείξει μας τραβάει απο το χέρι αλλά θεωρώ οτι δεν έχει άλλο τρόπο να μας πει οτι πχ θέλει corn flakes... Κατα τα άλλα μου φαίνεται εντελώς φυσιολογικό παιδί, καταλαβαίνει τα παντα, χορευει, γελάει αλλά δε παιζει πολυ με αλλα παιδάκια μόνο αν νιώθει οικειότητα. Δηλαδή στο πάρκο προτιμάει να περπατάει μόνος του παρά να παίξει με τα παιδάκια. Νιώθω οτι είναι ντροπαλός και ενώ οταν είναι με τα πεθερικά μου λέει τους ήχους απο όλα τα ζωάκια (απο αυτά που ξέρει δηλαδη) δυνατά, με μένα δε τα λέει ή αν είμαι εγώ μπροστά τα λέει σιγά σιγά και γελάει σαν να ντρεπεται. Μήπως εγώ του δημιουργώ κάποιο άγχος άθελά μου; Εχουμε υπέροχη σχέση, πολύ τρυφερή, περνάω πολλές ώρες μαζί του και γενικά δεν είμαι αυστηρή. Ισα ισα κάνουμε τα πιο τρελά παιχνίδια και είμαστε πολυ κοντά. Κάποιες φορές μόνο που σκέφτομαι οτι κάτι μπορεί να έχει τρελαίνομαι. Και σκέφτομαι και την κοπέλα που της είπε η ψυχολόγος όλα αυτά και φαντάζομαι πως ενιωσε...

Να προσθέσω οτι έχουμε πεσει και πολλές καμπύλες στο ύψος και συνεχίζουμε να πέφτουμε αλλά γενικά λίγο λίγο ψηλώνει. Επίσης δεν έχει κλείσει ακόμη η "πηγή" στο κεφάλι του. Ο γιατρός δεν ανησυχεί (κάναμε κάποιες εξετάσεις) αλλά για την πήγή είπε να ξανακάνουμε. Τώρα που τα γράφω έχω πάθει πάλι...

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...