Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Και εγώ ξέρω από πρώτο χέρι πράγματα για τον αυτισμό, καθώς είναι το αντικείμενο της δουλειάς μου.

Αλλά ΠΟΤΕ δεν θα έλεγα σε έναν γονιό το παιδί σου έχει αυτισμό ή όχι, χωρίς να έχω δει το παιδί. Βασικά ποτέ δεν θα έλεγα κάτι τέτοιο. Θα του έλεγα αυτό που είπα και σε σένα. Να το πάει σε κάποιον ειδικό.

 

Ο αυτισμός όσο πιο νωρίς αρχίσει να "δουλευεται" τόσο πιο καλά αποτελέσματα έχει για ένα παιδί. Άρα όσο πιο νωρίς διαγνωστεί, τόσο καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω δεν θα προσπαθησω να σε ξεμπερδεψω αλλα θα σου πω οτι και ο γιος μου ειχε εμμονη με την καθαριοτητα και εκλαιγε αν δεν ημασταν μαζι του..... Δεν εχει αυτισμο.

Απο εκει και περα, ναι θεωρω οτι το ψειριζουμε πολυ ολες οι μαμαδες και οτι τελικα ολο αυτο κανει καλο οσον αφορα ολους αυτους τους κλαδους αλλα κακο στα ιδια μας τα παιδια.

Το φασμα του αυτισμου εχει γινει τεραστιο....στο τελος αν τα παιδια μας δεν ειναι καλοκουρδισμενα ρομποτ θα τα βαζουν στο φασμα.

Αλλο να ειναι ευδιακριτο το προβλημα, και αλλο να μας τρελαινουν....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτό το πράγμα με τους λογοθεραπευτές που κάνουν διαγνώσεις, έχω αρχίσει και δεν το μπορώ καθόλου. Εγώ ως νηπιαγωγός μπορεί να έχω υπόνοιες ότι κάτι δεν πάει καλά και αν έχει τύχει αν διαβάσω και κάτι πιο πέρα να υποψιάζομαι και συγκεκριμένο σύνδρομο. Αλλά δεν έχω καμία εξουσιοδότηση να τρελάνω το γονιό και να του το πω. Γιατί πολύ απλά δεν είναι η ειδικότητά μου. Το μόνο που μπορώ να κάνω και οφείλω είναι να παραπέμπψω σε αναπτυξιολόγο που λέει κι η εμμακι. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,

 

Έχω ένα αγοράκι 2 ετών και 2 μηνών. Δεν μιλάμε ακόμα, πέρα από κάποιες λέξεις και ξεκινήσαμε με τον σύζυγό μου να το ψάχνουμε όταν έκλεισε ο μικρός τα 2. Ο παιδίατρος μας είχε πει να μην ανησυχούμε, απλά να πάμε ίσως το παιδί σε έναν παιδικό σταθμό

 

 

Όταν η μοναχοκόρη μου ήταν αντίστοιχα μεταξύ 2 με 2 μιση, έβλεπα ότι δεν μίλαγε παρά μόνο έλεγε ελάχιστες λέξεις... Άρχισε να μιλάει 2 μιση με 3 αλλά μέσα στην λαχτάρα της και την βιασύνη της να μιλήσει, κόλλαγε (τραύλιζε...). Ανησύχησα μήπως έχει κάποιο πρόβλημα και να τρέξω να πάω όσο πιο νωρίς γίνεται σε ειδικό. Όμως η παιδίατρος μου είχε πει να δώσω περιθώριο ενός χρόνου και μετά αν συνεχίζει το τραύλισμα, να πάμε σε ειδικό.

Από 3 έως και 3 μιση όμως η ομιλία της έγινε κανονικότατη και δεν τραυλίζει πια. Παιδικό σταθμό την ξεκίνησα στα 3 μιση και της έκανε καλό.

Παρατήρησε τον γιο σου και την συμπεριφορά του, δες αν έχει στασιμότητα ή βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου, προσπάθησε πάλι για παιδικό σταθμό (λίγο πολύ τα περισσότερα παιδάκια δυσκολεύονται να συνηθίσουν τον παιδικό και τους λείπουν η μαμά και ο μπαμπάς αλλά σιγά σιγά συνηθίζουν και τους αρέσει) και σίγουρα αν ακόμη έχεις τις ανησυχίες σου, πηγαινέ τον σε ειδικό για να τον βοηθήσεις.

Όλα καλά να σας πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μίλησα με κάποιον γιατρό (νευρολόγο) που ειδικεύεται πολύ στον αυτισμό και μου είπε ότι για να καταλάβει ένας ειδικός 100% αν ένα παιδί έχει αυτισμό ή έστω αυτιστικές τάσεις πρέπει σίγουρα να είναι άνω των 3 και να έχει πάει έστω 4-5 μήνες σε ένα παιδικό σταθμό για να δούμε πως θα αληλλεπιδράσει με τα άλλα παιδιά.

Όποιαδήποτε διάγνωση πριν τα 3 θεωρείται άκυρη από τους περισσότερους (εκτός φυσικά αν υπάρχουν πολύ έντονα δείγματα, που στην περίπτωσή μας τουλάχιστον δεν υφίσταται).

 

Επίσης, επειδή το έψαξα χτες και λίγο παραπάνω, έψαξα και την άλλη σκοπιά των διαγνώσεων των κοινωνικών και μαθησιακών διαταραχών και νομίζω πως υπάρχει μια βάση και εκεί. Δεν είναι δυνατόν να δίνονται ψυχιατρικοί χαρακτηρισμοί για φυσιολογικές παιδικές συμπεριφορές, ένα γεγονός που δεν υπήρχε ακόμα και πριν 30 χρόνια.

Νομίζω πως θα πρέπει να αρχίσουμε να αναρωτιόμαστε αυτό που λέει στο τέλος του βίντεο ο καθηγητής Dr. Thomas Szasz : "Cui bono?" "Ποιός έχει όφελος;"

 

Όποιος θέλει ας ψάξει λίγο όλο το site, είναι αρκετά ενδιαφέρον για εμάς που μεγαλώνουμε παιδιά "με παραξενιές" που αργότερα στο μέλλον, ίσως κάποιος προσπαθήσει να σε πείσει πως είναι πρόβλημα και πρέπει να θεραπευτεί.

 

http://gr.cchr.org/videos/psychiatry-an-industry-of-death/kids-in-psychiatrys-cross-hairs.html

 

Αυτά από μένα, να έχετε όλοι καλή συνέχεια και να χαίρεστε την ηλικία των παιδιών σας ώρα με την ώρα γιατί δεν πρόκειται να την ξαναζήσετε ποτέ.

Η κάθε μέρα του παιδιού μας είναι μοναδική και αν καθόμαστε και διυλίζουμε τον κώνωπα, το πιο πιθανόν είναι να του δημιουργήσουμε εμείς, η κοινωνία μας και οι "ειδικοί" ένα πρόβλημα που στην ουσία δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μίλησα με κάποιον γιατρό (νευρολόγο) που ειδικεύεται πολύ στον αυτισμό και μου είπε ότι για να καταλάβει ένας ειδικός 100% αν ένα παιδί έχει αυτισμό ή έστω αυτιστικές τάσεις πρέπει σίγουρα να είναι άνω των 3 και να έχει πάει έστω 4-5 μήνες σε ένα παιδικό σταθμό για να δούμε πως θα αληλλεπιδράσει με τα άλλα παιδιά.

Όποιαδήποτε διάγνωση πριν τα 3 θεωρείται άκυρη από τους περισσότερους (εκτός φυσικά αν υπάρχουν πολύ έντονα δείγματα, που στην περίπτωσή μας τουλάχιστον δεν υφίσταται).

 

και εγω αυτο εχω ακουσει...τα 3 χρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ποιά είναι τα συμπτώματα για μωρό 16 μηνών?

 

Στο εξωτερικό ο παιδίατρος κανει τεστ στους 18 μήνες, εδω στην Ελλάδα, ισχύει αυτό?

 

Υπάρχουν κάποια "απόλυτα" συμπτώματα ή είναι και θέμα χαρακτήρα του παιδιού?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν υπάρχουν "απόλυτα" συμπτώματα από ότο ξέρω, και ειδικά σε τόσο μικρές ηλικίες... Επειδή ο αυτισμός έτσι και αλλιώς είναι φάσμα, μπορεί ένα παιδί να είναι πολύ έντονα επηρεασμένο και ένα άλλο ελάχιστα -πρόσθεσε σε αυτό και τις διαφορές στην ανάπτυξη και την προσωπικότητα και από ότι καταλαβαίνεις δεν υπάρχει απόλυτο!

 

Ο μεγάλος μου γιος (6 ετών τώρα) έχει πολύ ελαφρύ αυτισμό (Σύνδρομο Άσπεργκερ) και η διάγνωση (στην Αγγλία) έγινε όταν ήταν 4 ετών. Υπήρχαν κάποια πράγματα από πιο μικρή ηλικία που εκ των υστέρων ήταν "ενδείξεις" αλλά πάρα πολύ εύκολα θα μπορούσαν να είναι και απλές συμπτώσεις/ιδιορυθμίες. Αν δεν τον γνωρίζεις πολύ καλά σήμερα δεν υποψιάζεσαι οτι έχει καμια διαφορά απο οποιοδήποτε άλλο παιδάκι.

 

Θα έλεγα ότι το μωρό σου είναι παρα πολύ μικρό για να ανησυχείς, εκτώς αν έχει ΠΑΡΑ πολυ έντονες ενδείξεις... (Απλά καλό είναι να το παρακολουθείς αν έχεις κάποιες υπόνοιες, γιατι αν χρειαστεί στο μέλλον να ψάξεις για κάποια διάγνωση θα ειναι πολύ πιο εύκολο να βγάλεις άκρη έχοντας ένα καλο "ιστορικό" της ψυχονοητικής ανάπτυξης.)

Link to comment
Share on other sites

DItta σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

 

Ο γιος μου ειναι λιγο πανω απο 16 μηνων, δε μιλαει καθολου, ελεγε "γεια" και χαιρεταγε και το έκοψε κι αυτο.

Δεν δείχνει με το δαχτυλάκι και δεν ανταποκρίνεται στο όνομα του, μόνο μερικές φορές (2 το πολυ την ημερα, αντε 3 αμα τον φωναξει κανεις αλλος), οσο κι αν επιμενω.

 

Επισης κουναει το κεφαλι του αρκετά συχνά ειτε από τη μια μεριά στην άλλη είτε μπρος πίσω , οπως και το σώμα του.

 

Περαν αυτών των συμπτωμάτων θέλει την επαφή μαζί μου και είναι τρυφερός. Αλλά δε ξέρω αν το ένα αναιρεί το άλλο.

 

Οσο αφορά την ομιλία, λένε οτι οι 16 μηνες ειναι το μαξιμουμ, οποτε θα τον παω σε κανα γιατρό να το συζητησουμε.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

DItta σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

 

Ο γιος μου ειναι λιγο πανω απο 16 μηνων, δε μιλαει καθολου, ελεγε "γεια" και χαιρεταγε και το έκοψε κι αυτο.

Δεν δείχνει με το δαχτυλάκι και δεν ανταποκρίνεται στο όνομα του, μόνο μερικές φορές (2 το πολυ την ημερα, αντε 3 αμα τον φωναξει κανεις αλλος), οσο κι αν επιμενω.

 

Επισης κουναει το κεφαλι του αρκετά συχνά ειτε από τη μια μεριά στην άλλη είτε μπρος πίσω , οπως και το σώμα του.

 

Περαν αυτών των συμπτωμάτων θέλει την επαφή μαζί μου και είναι τρυφερός. Αλλά δε ξέρω αν το ένα αναιρεί το άλλο.

 

Οσο αφορά την ομιλία, λένε οτι οι 16 μηνες ειναι το μαξιμουμ, οποτε θα τον παω σε κανα γιατρό να το συζητησουμε.

Κι εμένα ο γιος μου 16μηνών δεν έδειχνε με το δάχτυλο και κόντευα να τρελλαθώ αλλά η παιδίατρος μου έλεγε πως μία ένδειξη δεν σημαίνει τίποτα.Ξεκίνησε λίγο αργότερα να δείχνει.Η βλεμματική του επαφή πως είναι?Σε κοιτάει στα μάτια όταν του μιλάς?Το ότι δεν γυρνάει στο όνομά του και το ότι είναι πίσω στην ομιλία μπορεί να έχει να κάνει ίσως με πρόβλημα στ αυτάκα του.¨Οπως και να έχει είναι πολύ μικρούλης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο γιος μου 16μηνών δεν έδειχνε με το δάχτυλο και κόντευα να τρελλαθώ αλλά η παιδίατρος μου έλεγε πως μία ένδειξη δεν σημαίνει τίποτα.Ξεκίνησε λίγο αργότερα να δείχνει.Η βλεμματική του επαφή πως είναι?Σε κοιτάει στα μάτια όταν του μιλάς?Το ότι δεν γυρνάει στο όνομά του και το ότι είναι πίσω στην ομιλία μπορεί να έχει να κάνει ίσως με πρόβλημα στ αυτάκα του.¨Οπως και να έχει είναι πολύ μικρούλης.

 

τα αυτιά του είναι μια χαρά, η ακοή του είναι αψογη!

 

άλλες μερες δεν με κοιτάει καθόλου οσο και να κωλοχτυπιέμαι (σορρυ), και σήμερα με κοιτάει λίγο παραπάνω, αλλά όχι όταν του μιλάω.

 

όταν θελει εκεινος.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πως δεν μιλάει καθόλου τι εννοεις?δεν λεει μαμα-μπαμπα γεια κ τετοια αλλα λεει αλλα διαφορα ακαταλαβιστικα ή δεν λεει τιποτα?μονο του ΄κουβεντιαζει΄?μα σα ντου κο κ τετοια?του το εχεις δειξει εσυ να κανε γεια γεια ή να διχνει με το χερακι του?κ οταν λεω να του το δειξεις εννοω οχ μια φορα ή 5 μερες να του το κανεις συνεχεια οοοολη την ημερα για 10 μερες να το μαθει ή να το θυμηθει.! βεβαια εσυ ξέρεις το παιδάκι σου. η παιδίατρος τι σου έχει πει?γιατι δεν μπορεί κατι θα σουέχει πεί..ευχομαι το παιδάκι σου να μην εχει τποτα...εξάλου να θυμασαι οτι όλα τα παιδακια εχουν διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης..σου λέω αυτα που κ εμλενα άλλοι μου έχουν πει...περιμένουμε νέα σου.!!φιλια

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες πως δεν μιλάει καθόλου τι εννοεις?δεν λεει μαμα-μπαμπα γεια κ τετοια αλλα λεει αλλα διαφορα ακαταλαβιστικα ή δεν λεει τιποτα?μονο του ΄κουβεντιαζει΄?μα σα ντου κο κ τετοια?του το εχεις δειξει εσυ να κανε γεια γεια ή να διχνει με το χερακι του?κ οταν λεω να του το δειξεις εννοω οχ μια φορα ή 5 μερες να του το κανεις συνεχεια οοοολη την ημερα για 10 μερες να το μαθει ή να το θυμηθει.! βεβαια εσυ ξέρεις το παιδάκι σου. η παιδίατρος τι σου έχει πει?γιατι δεν μπορεί κατι θα σουέχει πεί..ευχομαι το παιδάκι σου να μην εχει τποτα...εξάλου να θυμασαι οτι όλα τα παιδακια εχουν διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης..σου λέω αυτα που κ εμλενα άλλοι μου έχουν πει...περιμένουμε νέα σου.!!φιλια

 

χαιρεταγε, και ελεγε γεια αλλα το εκοψε. ακομα το κανουμε στο σπιτι συχνα, αλλα δεν το κανει.

 

μαμά μονο λέει αλλά κι αυτό το κόβει σιγά σιγα.........

 

δικά του λέει, αλλα έιναι λίγο μονοτονα αυτα που λεει και κανει μια περιεργη φωνη, δεν τα λεει με κανονικη φωνη.

 

ευχαριστω πολυ!!! κι εγω ελπιζω να υπερβαλλω

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς 16 μήνες είναι το μάξιμουμ για την ομιλία?Εμένα 23μηνών πια και λέει μόνο μαμά,μπαμπά,γιαγιά,πατάτα,άντε,ναι,οχι,τουτου,μπεμπε,μαμ,είναι σχετικά πίσω αλλά η παιδίατρος μας και η παιδοψυχολόγος του παιδικού μου λένε να μην ανησυχώ γιατί το παιδί έχει κάθε μέρα εξέλιξη και επίσης δε μιλάνε όλα τα παιδιά την ίδια ηλικία.Εκτελεί απλές εντολές ο δικός σου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο παίδων με αναπτυξιολόγο για να ηρεμήσεις.Αν και είναι πολύ μικρούλης....άσχετο αλλά συνεχίζει να είναι έτσι υπέροχα τσουπωτός και γλυκούλης?:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο παίδων με αναπτυξιολόγο για να ηρεμήσεις.Αν και είναι πολύ μικρούλης....άσχετο αλλά συνεχίζει να είναι έτσι υπέροχα τσουπωτός και γλυκούλης?:P

 

θα κλεισω... θα παρω τηλ απο βδομαδα.

 

αμα δε μιλαει ή αν μιλουσε και σταματησει να μιλαει μεχρι τους 16 μηνες πρεπει να το κοιταξεις. παντου το ιδιο ακουω/διαβαζω.

 

λεει ρε συ αρκετα εσενα!!

 

χαχαχ ειναι ακομη πιο ομορφος τωρα :)

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 23 μηνών όμως....και προχθές πήγαμε σ ένα πάρτυ που 2 κοριτσάκια μόλις ένα μήνα μεγαλυτερά του λέγανε προτάσεις με 10 λέξεις...Επίσης υπάρχει ένα βιντεάκι στο διαδικτυο με τα 10 σημάδια πρώιμου αυτισμού.Βαλε το να το δεις,είναι αρκετά κατατοπιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 23 μηνών όμως....και προχθές πήγαμε σ ένα πάρτυ που 2 κοριτσάκια μόλις ένα μήνα μεγαλυτερά του λέγανε προτάσεις με 10 λέξεις...Επίσης υπάρχει ένα βιντεάκι στο διαδικτυο με τα 10 σημάδια πρώιμου αυτισμού.Βαλε το να το δεις,είναι αρκετά κατατοπιστικό.

 

δεν ξερω ποιο ειναι, αλλα χθες πρεπει να ειδα καμμια 10αρια!

καποια παιδακια μου θυμησαν πολυ τον δικο μου, καποια καθολου και καποια μου φανηκαν νορμαλ.

 

ενα παιδακι κιολας που ειδα εχει αυτισμο και παρ'ολ'αυτα και γυρναει στο ονομα του , και κοιταει στα ματια και μιλαει σουπερ.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τότε σταμάτα να βλέπεις γιατί θα τρελλαθείς και θα μου τον τρελλάνεις και τον όμορφο:P.Κλείσε ραντεβού με αναπτυξιολόγο.Μπορείς και σήμερα μεσω της γραμμής 1535....Ρε μπας και σε δουλεύει ο μικρός?

Link to comment
Share on other sites

Τότε σταμάτα να βλέπεις γιατί θα τρελλαθείς και θα μου τον τρελλάνεις και τον όμορφο:P.Κλείσε ραντεβού με αναπτυξιολόγο.Μπορείς και σήμερα μεσω της γραμμής 1535....Ρε μπας και σε δουλεύει ο μικρός?

 

στείλε μου αυτό που μου λες ομως. ενα ακομα δε θα κανει τη διαφορα.

ρε συ , τι περιμετρο κεφαλης θα πρεπε να εχει? ααααα θα χασω το μυαλο μου με τα συμπτωματα που λεει ο καθενας!

 

μακαρι να με δουλευει.

ετσι εκανε και με το περπατημα. ΑΡΝΗΣΗ και σε 48 ωρες απο περπατημα με το ζορι πηγε σε τρεξιμο κι οποιον παρει ο χαρος

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mην τρελαίνεσαι και μην αγχώνεσαι άδικα. Και προπαντός σταμάτα να διαβάζεις από το διαδύκτιο, χάνεις τον μπούσουλα. Σημασία έχει πάντα η γνώμη των γιατρών.

Εμένα η δική μου είναι 20 μηνών και ακόμη δεν μιλάει. Λέει μόνο μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού και γκολ. Το κάθε ένα παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Περίμενε να μεγαλώσει και άλλο και πάρε και μια γνώμη γιατρού να ηρεμήσεις, μην ζεις με αυτό το άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα τέστ το οποίο είναι αναγνωρισμένο και αν τα αποτελεσματα βγουν με συγκεκριμενο τροπο, τοτε πρεπει να το δει γιατρος για περαιτερω εξετασεις.

 

Απο δυο απαντησεις και πανω ειναι "θετικο" και εμεις ειχαμε 3.

 

Παιρνω τηλ να κλείσω ραντεβού.

Οσο πιο μικρό διαγνωστεί λένε τοσο το καλυτερο.

 

(δε χρειαζομαι υποτιτλους, θα το βρω οπως ειναι, θανξ)

 

Η περιμετρος κεφαλης, ενας γιατρος σε ενα βιντεο ελεγε οτι αμα ειναι πιο ανεπτυγμενο το κεφαλι του παιδιου, και κατι τετοια.

 

Κοριτσια πρεπει να παω να τον ξυπνησω γιατι δεν εχει φαει ουτε μεσημεριανο σημερα, ειναι με μια μπανανα ολη μερα.

 

Ευχαριστω πολυ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...