Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογαλακτισμός χωρίς να το ξέρω και χωρις να το θέλω


Recommended Posts

Πάνω στη συσκευασία αναφέρει 1-3 χάπια ημερησίως. Επίσης λεει σε περίπτωση εγκυμοσύνης συμβουλευτείτε τον γιατρό σας. Εχω πάρει το Fenugreek της Solgar. Τί κάνω????

 

Ακολουθείς τις οδηγίες της Αγλαΐας: 3 χάπια 3 φορές τη μέρα για 1 εβδομάδα. Μόνο έτσι έχει επίδραση στη γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 6 months later...

φοβαμε οτι μου μειωνετε το γαλα,αν και δεν ημουν ποτε απο τις τυχερες που το ειχαν και αφθωνο!

το προγραμα μας εχει ως εξεις

7.30-8 γαλα

9.30 φρουτα-γαλα (οχι παντα γαλα)

1.30 κρεατοσουπα-γαλα

6.30-7 κρεμα -γαλα

10.00 γαλα

και ξυπναει και 1 φορα τι νυχτα.

φοβαμε γιατι πρην καμια βδομαδα της ειχα αρεωσει τους θηλασμους στους 3 την ημερα, ετσι μου ειπε μια φιλη μου οτι θηλασε αυτη και ειπα να το δοκιμασω αλλα το μετανιωσα κοντεψα να παθω καταθλιψει και ξανασυνεχισα αλλα φοβαμε οτι απο τοτε μου εχει μειωθει. τι μπορω να κανω για να το αυξισω και τι να διωρθωσω?

Link to comment
Share on other sites

φοβαμε οτι μου μειωνετε το γαλα,αν και δεν ημουν ποτε απο τις τυχερες που το ειχαν και αφθωνο!

το προγραμα μας εχει ως εξεις

7.30-8 γαλα

9.30 φρουτα-γαλα (οχι παντα γαλα)

1.30 κρεατοσουπα-γαλα

6.30-7 κρεμα -γαλα

10.00 γαλα

και ξυπναει και 1 φορα τι νυχτα.

φοβαμε γιατι πρην καμια βδομαδα της ειχα αρεωσει τους θηλασμους στους 3 την ημερα, ετσι μου ειπε μια φιλη μου οτι θηλασε αυτη και ειπα να το δοκιμασω αλλα το μετανιωσα κοντεψα να παθω καταθλιψει και ξανασυνεχισα αλλα φοβαμε οτι απο τοτε μου εχει μειωθει. τι μπορω να κανω για να το αυξισω και τι να διωρθωσω?

 

 

Αν προσφέρεις πιο συχνά, το μωρό συνεργάζεται;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ευτυχως το ψυχακι μου ολη μερα μπορει να βρισκετε στο στηθος μου και να θηλαζει,

ηδη απο το πρωι εχει θηλασει 6 φορες ,σημερα ξεκινησα και τα fenugrek, 3 φορες την ημερα απο 3? θα μου διατηρηθει η γαλουχεια? θελω να θηλασω περαν του χρονου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς. Το συμπλήρωμα δεν είμαι σίγουρη ότι σου χρειάζεται. Στην ουσία, αραίωσες για μια βδομάδα, έτσι;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι για μια βδομαδα, τι βαζω συνεχεια στο στηθος.ελπιζω να πανε ολα καλα, εχω και τι πεθερα μου στο σπιτι συνεχεια και αισθανομαι οτι πρεπει να της δινω αναφορα για οτι κανω και αυτο με αγχονει ακομη περισοτερο, θελω το καλυτερο για το κοριτσακι μου! ασε που με ρωτανε γενικα ποτε θα σταματισεις το θηλασμο και ντρεπομαι να απαντισω οτι θα τι θηλασω οσο θελει, γιατι σε κοιτανε λες και κανεις εγκλημα! σε ευχαριστω πολυ amaretto.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, πιθανότατα είναι μάλλον αργά αφού σήμερα είναι η τρίτη μέρα που την βάζω στο στήθος αλλά δεν πίνει τίποτα...:( Είμαι διαλυμένη ψυχολογικά, εξ' αρχής είχα θέματα με την παραγωγή μου σ' αυτό το παιδί...Απο νεογέννητο...τα μικρά γεύματα σε συνδυασμό με τα τουλάχιστον τετράωρα ύπνου απ' την πρώτη μέρα της ζωής της, με έκαναν να έχω μια μόνιμη αγωνία για το αν έχω αρκετό γάλα ή οχι. Βάρος με το σταγονόμετρο άλλωστε...

Τώρα τι κάνω; Την αφήνω να αποθηλάσει; Η αλήθεια είναι οτι δεν κάθεται στο στήθος, πρέπει να έχει ροή καλή για να το δεχτεί...Μόλις μειωνόταν λίγο η ροή με δάγκωνε, αντιδρούσε και τελικά παρατούσε το στήθος χωρίς να έχει χορτάσει αλλά και χωρίς να πιπιλάει πια για να αυξηθεί η παραγωγή μου...

Να πάρω θήλαστρο; Έχει νόημα; Μπορεί να ξαναρχίσει η παραγωγή μου;

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, πιθανότατα είναι μάλλον αργά αφού σήμερα είναι η τρίτη μέρα που την βάζω στο στήθος αλλά δεν πίνει τίποτα...:( Είμαι διαλυμένη ψυχολογικά, εξ' αρχής είχα θέματα με την παραγωγή μου σ' αυτό το παιδί...Απο νεογέννητο...τα μικρά γεύματα σε συνδυασμό με τα τουλάχιστον τετράωρα ύπνου απ' την πρώτη μέρα της ζωής της, με έκαναν να έχω μια μόνιμη αγωνία για το αν έχω αρκετό γάλα ή οχι. Βάρος με το σταγονόμετρο άλλωστε...

Τώρα τι κάνω; Την αφήνω να αποθηλάσει; Η αλήθεια είναι οτι δεν κάθεται στο στήθος, πρέπει να έχει ροή καλή για να το δεχτεί...Μόλις μειωνόταν λίγο η ροή με δάγκωνε, αντιδρούσε και τελικά παρατούσε το στήθος χωρίς να έχει χορτάσει αλλά και χωρίς να πιπιλάει πια για να αυξηθεί η παραγωγή μου...

Να πάρω θήλαστρο; Έχει νόημα; Μπορεί να ξαναρχίσει η παραγωγή μου;

 

Σε αυτήν την ηλικία τα μωρα δεν επιλέγουν να αποθηλασουν, απλα κάποια μπορει να χάσουν το ενδιαφέρον για το στηθος λόγω μειωμένης παραγωγής σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες.

 

Με τις στερεές τροφές πως τα παει;

Παίρνει πιπιλα;

Πως κοιμάται (με ποιον τροπο) ;

Δε ζητάει να θηλασει αν χτυπήσει, αν βαρεθεί κτλ;

Δουλεύεις;

Το βράδυ ξυπνάει κι αν ναι πως ξανακοιμαται;

Πίνει άλλο γάλα;

Όταν προσφέρεις στηθος πως αντιδράει;

Πως νιώθεις για το ότι δεν θηλαζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την ηλικία τα μωρα δεν επιλέγουν να αποθηλασουν, απλα κάποια μπορει να χάσουν το ενδιαφέρον για το στηθος λόγω μειωμένης παραγωγής σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες.

 

Με τις στερεές τροφές πως τα παει;

Παίρνει πιπιλα;

Πως κοιμάται (με ποιον τροπο) ;

Δε ζητάει να θηλασει αν χτυπήσει, αν βαρεθεί κτλ;

Δουλεύεις;

Το βράδυ ξυπνάει κι αν ναι πως ξανακοιμαται;

Πίνει άλλο γάλα;

Όταν προσφέρεις στηθος πως αντιδράει;

Πως νιώθεις για το ότι δεν θηλαζει;

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Με τις στέρεες τα πάει πολύ καλά, το αδειάζει το πιατάκι της και μάλιστα απ' την πρώτη μέρα σχεδόν που ξεκινήσαμε...

Πιπίλα παίρνει απο δυόμιση- τριών μηνών...Είχαμε θέμα με αναγωγές και η παιδίατρος τη συνέστησε για να μην μπορεί να βάλει τα χέρια στο στόμα της και να προκαλέσει εμετό. Σ' αυτό αποδείχτηκε σωτήρια η πιπίλα...

Δεν κινείται αυθόρμητα προς το στήθος...έχοντας τις προηγούμενες εμπειρίες των άλλων παιδιών, μπορώ να πω οτι μου είχε κάνει πολύ εντύπωση οτι δεν ζητούσε να θηλάσει εκτός γευμάτων (γάλακτος) για κανέναν λόγο. Απο νεογέννητο...

Δεν δουλεύω και λόγω υποχρεώσεων δεν φεύγω και συχνά απ' το σπίτι. Το μόνο "ξένο" γάλα που έπινε μέχρι τώρα ήταν 100ml άμα τύχαινε να λείψω για καμιά εξωτερική δουλειά...Φυσικά τώρα της δίνω γάλα γιατί αφ' ότου μειώθηκε η ίδια δεν ενδιαφερόταν για το στήθος...Έπινε μέχρι να σταματήσει η γρήγορη ροή και μετά τσίριζε απο πείνα...

Το βράδυ ξυπνάει μια φορά απο τότε που ήταν νεογέννητο. Την έπαιρνα/ παίρνω στο κρεβάτι μου και πίνει γάλα απο μένα. Χθες το βράδυ όμως δεν έβρισκε και ενοχλήθηκε. Αναγκαστικά της έφτιαξα λίγο ξένο και κοιμήθηκε αμέσως...

Πώς νοιώθω; Πάρα πολύ άσχημα δυστυχώς...Ξέρω οτι πολλά μωράκια δεν είχαν καν την ευκαιρία να θηλάσουν αλλά θεωρώ τόσο πολύτιμο το γάλα το μητρικό που πραγματικά στεναχωριέμαι που θα το στερηθεί. Στεναχωριέμαι επίσης που δεν μου 'εκοψε" το μυαλό μου να την βάζω να θηλάζει πριν τα γεύματα, δεν το έκανα όμως οχι τόσο απο αστοχία αλλά γιατί πολλές φορές είχα προσπαθήσει κατά το πρώτο εξάμηνο να την βάζω περισσότερο στο στήθος και δεν το δεχόταν. Είχε μπει μόνη της σ' ενα πρόγραμμα και το τηρούσε κατά γράμμα...Εγώ δεν παρενέβην γιατί θέλω να ακολουθώ τα θέλω του παιδιού ειδικά πριν τον 1ο χρόνο σε τέτοια θέματα...Αυτό όμως μάλλον είχε μεγάλο κόστος...

Απόψε δεν θέλησε καν να πιάσει το στήθος μου....

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλο και κουραστικό το ποστ, το ξέρω και ζητώ συγγνώμη...Απλά προσπάθησα να είμαι όσο πιο λεπτομερής γίνεται...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που άργησα αλλα λείπω..

 

Κάποια μωρα καλύπτουν την ανάγκη για πιπιλισμα ευχαρίστησης με την πιπιλα. Αν ένα μωρο που θέλει να πιπιλισει παίρνει πιπιλα δεν συνδέει το στηθος της μαμάς με την κάλυψη των συναισθηματικών αναγκών και το συνδέει μόνο με τροφη. Οπότε αν η τροφη μειωθεί δεν θεωρει ότι υπάρχει νόημα να επιμείνει και σταδιακά χάνει το ενδιαφέρον του.

 

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις το μωρο να θηλασει μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο;

 

Δεν μπορείς να κανεις πολλα πράγματα:

-μπορείς απλα να μην κανεις τίποτα,

-μπορείς να κανεις επαναγαλακτισμο και να βάλεις το μωρο να θηλαζει,

-μπορείς να κανεις επαναγαλακτισμο και αν δε δέχεται το στηθος παρολο που εχει ροη να του δίνεις το γάλα σου σε μπουκάλι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Είναι στο παιδί...Και τα άλλα πήραν πιπίλα αλλά το στήθος δεν τ' απαρνήθηκαν...Απο χθες έβαλα το δικό μου θήλαστρο σε λειτουργία (το μίνι electric έχω). Ξέρω πως δεν είναι αρκετό για επαναγαλακτισμό, αλλά δεν έχω άλλες δυνατότητες τώρα....Το πρωί έπιασε λίγο το στήθος, την άκουσα που ήπιε και μια δυο γουλιές. Μετά τίποτα, έπαιζε...και δαγκώνει κι άσχημα.

Θέλω να το προσπαθήσω πρώτα και κύρια για τα οφέλη του θηλασμού στο παιδί. Έπειτα γιατί με το ξένο γάλα αγχώνομαι οτι δεν τρώει όσο πρέπει. Φυσικά δεν ξέρω πόσο έτρωγε απ' το στήθος αλλά αν υποθέσουμε οτι έτρωγε την ίδια ποσότητα που τρώει τώρα απ' το μπιμπερό φοβάμαι οτι άλλο 100 ml μητρικού που είναι πιο θρεπτικό, κι άλλο 100 φόρμουλα. Δεν ξέρω, υποθέτω.

Στεναχωριέμαι...Απ' την αρχή με άγχωνε- σας το 'πα- αλλά δεν περίμενα οτι θα τελείωνε τόσο νωρίς....Μακάρι να ξαναγυρίσει το γάλα μου...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ειναι στο παιδι.

 

Το θηλαστρο δεν ειναι κατάλληλο αλλα αν δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα χρησιμοποίησε αυτο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κι απο μενα.Εχω ενα κοριτσακι 8 μηνων που μεχρι πριν 2 βδομαδες θηλαζε αποκλειστικα και λογω εισαγωγης στερεων τροφων θηλαζε μονο βραδυ,νυχτα και πρωι,το προβλημα ηταν ομως οτι ενω το βραδυ επινε αρκετο γαλα και τη νυχτα το ιδιο,το πρωι που ξαναζητουσε ειχα ελαχιστο.Ετσι ξεκινησα συμπληρωμα το πρωι και ηρθαν τα πραγματα ετσι ωστε να θηλαζω μια δυο φορες στο 24ωρο,βραδυ η πρωι συνηθως και να δινω και αρκετο ξενο.Τωρα θελω να επαναφερω το θηλασμο και βγαζω με θηλαστρο μεσα στη μερα 3 φορες περιπου,το μωρο μπαινει στο στηθος αλλα καθεται ελαχιστα αφου το γαλα ειναι λιγο ,το πρωι και το βραδυ. Το θεμα ειναι οτι στις αντλησεις μου βγαζω ελαχιστο γαλα 50 η 20 μλ,προχθες το βραδυ για να καταλαβετε εβγαλα 100μλ ενω ειχε να θηλασει απο το πρωι το μωρο.Θα καταφερω τιποτα με τις αντλησεις?Εχω το ameda της medela.Δεν εχω δυνατοτητα για περισσοτερες ανπλησεις,ελλειψη χρονου,εχω 2 παιδια κλπ.Επισης,δοκιμαζω και μεσα στη μερα να θηλασω απευθειας το μωρο αλλα θελει φαγητο!Δεν πινει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι θυμωμένη είμαι στεναχωρημένη είμαι εξοργησμένη.

 

αν η παιδίατρος μου δεν ξέρει τι θα πει αποκλειστικός θηλασμός τότε κάποιος πρέπει να της εξηγήσει πως γίνεται από την γένηση μέχρι τον 6ο μήνα και σημαίνει πως ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ.

 

κάναμε εισαγωγή στις στερεές τροφές από 4,5 μηνών. σε 4,5 μηνών μωρό η καλή μου γιατρός έκοψε 2 ημερίσιους θηλασμούς και τους αντικατέστησε με φρουτόκρεμα το πρωί και κρέμα βανίλια το απόγευμα.

 

κι όσο τα έλεγε όλα αυτά δεν ύψωσα μια φορά τη φωνή μου να υπερασπιστώ το παιδί μου, τον εαυτό μου, την επιλογή μου στον θηλασμό και το δικαίωμά μου να το κάνω.

 

και φυσικά ο μικρός δεν ήθελε το κουτάλι παρά μόνο για να παίξει. μέχρι να γίνει πεντέμιση μηνών όπου ανέλαβε η γιαγιά του κι εκεί το έγλυψε το πιάτο για ν' ακούσω το κορυφαίο πως είναι σημαντικό το απογευματινό γεύμα γιατί η κρέμα είναι πλούσια σε βιταμίνες.

 

και φτάνουμε στο σήμερα όπου ο μικρός έκλεισε πλέον τους 6 μήνες και η καλή μας γιατρός μας λέει να κόψουμε τον μεσημεριανό θηλασμό και να τον αντικαταστήσουμε με ακόμη ένα γεύμα που θα είναι κρέας και να κόψουμε και τον νυχτερινό θηλασμό.

 

φοβάμαι πως θα πάθω ότι και η elena chris και θα αποθηλάσω χωρίς να το θέλω μιας και η ποσότητα στο γάλα μου έχει μειωθεί υπερβολικά.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω! Αφου ξερεις οτι ετσι θα αποθηλασεις και δε θες, γιατι να το κανεις;

 

μίλησα με τη μάνα μου το πρωί και μου είπε να μην αγχώνομαι και πως ότι κι αν λέει η γιατρός, ο μπόμπιρας δεν είναι έτοιμος να φάει 200 με 250 ml φρούτα (ρε θα με τρελάνουν!!!), ούτε γύρω στα 200 ml κρέμα το απόγευμα και πως να μην περιμένω να φάει γεύμα χωρίς να θελήσει να θηλάσει πριν τον 8ο μήνα.

 

οπότε δεν θα αποθηλάσω (δεν υπάρχει περίπτωση όμως), απλά γίνεται σταδιακή εισαγωγή των στερεών τροφών στο καθημερινό του διαιτολόγιό του.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

μίλησα με τη μάνα μου το πρωί και μου είπε να μην αγχώνομαι και πως ότι κι αν λέει η γιατρός, ο μπόμπιρας δεν είναι έτοιμος να φάει 200 με 250 ml φρούτα (ρε θα με τρελάνουν!!!), ούτε γύρω στα 200 ml κρέμα το απόγευμα και πως να μην περιμένω να φάει γεύμα χωρίς να θελήσει να θηλάσει πριν τον 8ο μήνα.

 

οπότε δεν θα αποθηλάσω (δεν υπάρχει περίπτωση όμως), απλά γίνεται σταδιακή εισαγωγή των στερεών τροφών στο καθημερινό του διαιτολόγιό του.

 

Δεν έχω καταλάβει τίποτα η αλήθεια είναι από το μήνυμά σου!

Αλλά:το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρού ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά παράλληλα με τις στερεές τροφές παραμένοντας η κύρια τροφή του μωρού χωρίς αντικατάσταση θηλασμών με γεύματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αλλά:το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρού ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά παράλληλα με τις στερεές τροφές παραμένοντας η κύρια τροφή του μωρού χωρίς αντικατάσταση θηλασμών με γεύματα.

 

Νινα νανα έχουμε επίσημη πηγή για το παραπάνω? Το λέει κάπου ο ΠΟΥ ή μπορω να το βρω κάπου επίσημα?

Προετοιμάζομαι Για την άλλη βδομάδα που έχουμε παιδιατρο!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα έχουμε επίσημη πηγή για το παραπάνω? Το λέει κάπου ο ΠΟΥ ή μπορω να το βρω κάπου επίσημα?

Προετοιμάζομαι Για την άλλη βδομάδα που έχουμε παιδιατρο!

 

Φίλη καλησπέρα, να δώσεις στο παιδάκι σου στερές τροφές , αφού πέρασε τον 6ο μήνα παράλληλα με το θηλασμό .

Δεν αντικαθιστούμε το θηλασμό ποτέ. Συμπληρώνουμε με τροφές , χρήσιμες και απαραίτητες για την ηλικία του παιδιού μας...φρούτα, λαχανικά , κρέας, δημητριακά...όχι γαλακτοκομικά.

και το λέει παντού επίσημα, γκούγκλισέ το.

π.χ. http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm

 

Επίσης κάπου παραάνω διάβασα για 200-250 ml φρούτα....

Γούαου !!! Νομίζω πως η παιδιατρική εταιρία συστήνει 130 ml φρούτα....στην οποία ποσότητα αν το παιδί δε χορταίνει προσθέτουμε κρέμα..Για τα παιδιά που θηλάζουν όμως, αρκούν τα 130ml...(π.χ. 1/2 μήλο μέτριο, 1/2 αχλάδι και 1/2 μπανάνα ) διότι είναι συμπληρωματικό γεύμα στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλη καλησπέρα, να δώσεις στο παιδάκι σου στερές τροφές , αφού πέρασε τον 6ο μήνα παράλληλα με το θηλασμό .

Δεν αντικαθιστούμε το θηλασμό ποτέ. Συμπληρώνουμε με τροφές , χρήσιμες και απαραίτητες για την ηλικία του παιδιού μας...φρούτα, λαχανικά , κρέας, δημητριακά...όχι γαλακτοκομικά.

και το λέει παντού επίσημα, γκούγκλισέ το.

π.χ. http://www.thilasmos.gr/protes%20trofes.htm

 

Επίσης κάπου παραάνω διάβασα για 200-250 ml φρούτα....

Γούαου !!! Νομίζω πως η παιδιατρική εταιρία συστήνει 130 ml φρούτα....στην οποία ποσότητα αν το παιδί δε χορταίνει προσθέτουμε κρέμα..Για τα παιδιά που θηλάζουν όμως, αρκούν τα 130ml...(π.χ. 1/2 μήλο μέτριο, 1/2 αχλάδι και 1/2 μπανάνα ) διότι είναι συμπληρωματικό γεύμα στο θηλασμό.

 

Theodorap μάλλον με μπερδεψες με τη velv! Eγω μπήκα σφήνα να ρωτήσω που θα βρω την οδηγία γραμμένη επίσημα γιατί η γιατρός μεθαύριο θα μου πει ότι τα 100γρ φρούτα που τρώμε είναι λίγα και ότι θα έπρεπε να θηλάζω πρωί βράδυ και γι'αυτό δεν τρώει το παιδί περισσότερο. Κατάλαβες?

Ούτε λόγος για 250γρ φρούτα, από αυτό κατάλαβα ότι με μπερδεψες με τη velv!

Παρεμπιπτόντως, η δικιά μου δεν θελει την κρέατοχόρτοσουπα, τρώει 1-2 κουταλιές και σφραγίζει το στόμα. Δεν ξέρω πως να την καταφέρω!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Nanouka28 γιατί κάθεσαι και στενοχωριέσαι και ψάχνεις βιβλιογραφίες; Λέγε ναι και κάνε ότι νομίζεις εσύ με το μωρό σου. Και εμένα ο γιατρός μου μου έλεγε να αντικαταστήσω ένα γεύμα θηλασμού με 200μλ φρούτα (ποσότητα την οποία εμείς καταφέραμε να φάμε μετά από 1 μήνα χωρίς όμως πίεση) μετά αντικαταστήσω δεύτερο γεύμα θηλασμού με 200μλ κρεατοχορτόσουπα (την οποία φάγαμε πιό εύκολα) και τώρα να αντικαταστήσω τρίτο γεύμα θηλασμού με...παιδικό γιαούρτι (το οποίο δεν έδωσα, δίνω κάστανα, γλυκοπατάτα, αβοκάντο, κουάκερ). Εμείς συνεχίζουμε να θηλάζουμε κανονικά παράλληλα με τις στέρεες, αν τον άκουγα θα έπρεπε να το περιορίσω σε ένα γεύμα θηλασμού το πρωί και ένα το βράδυ.

Προσωπικά τον σέβομαι σαν γιατρό και στα ιατρικά θέματα τον εμπιστεύομαι όμως σε ότι αφορά τη διατροφη του μωρού δέχομαι να μου δώσει κατευθυντήριες γραμμές αλλά η τελική απόφαση είναι δική μου. Δεν του έχω πει ότι ακολουθώ δικό μου πρόγραμμα γιατί δεν βλέπω το λόγο. Θα μπούμε σε μία ανευ λόγου αντιπαράθεση γιατί πιστεύω ότι και επίσημα στοιχεία να πάω θα επιμείνει στην άποψή του και γιατί στην τελική το τί ταϊζω το παιδί μου είναι δικό μου θέμα.;)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο,δεν το συζητώ. Άλλα μάλλον είναι γιατί με πιέζει και το περιβάλλον μου για το γεγονός ότι πίνει συνέχεια γάλα και κουράστηκα. Και άντε οι γονείς μας! Οι γιατροί δεν ξέρουν ότι η ανάγκη για άμεση αντικατάσταση γευμάτωνν με στέρεες αφορά τα δεδομένα ξένου γάλακτος γιατί επιβαρύνει τον οργανισμό τόυ παιδιού αν καταναλώνεται πάνω από 2 φορές ημερησίως? Ώρες ώρες απορώ, τόσο θέατρο!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο τότε που ψάχνεις για επίσημα στοιχεία, είναι δύσκολο να μην έχεις στήριξη από τους γύρω σου σε ένα τόσο σημαντικό θέμα. Και σε εμάς όταν ξεκινήσαμε τα φρούτα και το μωρό δεν έτρωγε πάνω από 5-6 κουταλιές βρήκαν κάποιοι την ευκαιρία να πετάξουν το καρφάκι ότι αν δεν το θήλαζα θα πεινούσε και θα έτρωγε:confused:. Βέβαια το μωρό απλά δεν ήταν έτοιμο για παραπάνω, τώρα τα τρώει όλα μιά χαρά χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στον θηλασμό. Εμπιστεύσου το ένστικτό σου και το παιδί σου και άστους να λένε.

Τώρα για επίσημα στοιχεία ρίξε μία ματιά εδώ

 

http://www.unicef.org/nutrition/index_24824.html

 

http://www.lactation.gr/usefulinformationgeneralgreek

 

ίσως σε βοηθήσουν.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...