Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος βάφτισης


administrator

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Εγώ είμαι νέα χαζομαμά με ένα γυιο κούκλο. (τι άλλο θα ήταν?)

Θα τον βαφτίσουμε (καλώς εχόντων) στις 21 Σεπτεμβρίου 2008, όποτε θεωρώ ότί έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου. Θα ήθελα να με βοηθήσετε σας παρακαλώ στο εξής:

Σκέφτομαι να φτιάξω τις μπομπονιέρες μόνη μου και μου αρέσει και η ιδέα με το γλυκό του κουταλιού μέσα σε μικρά βαζάκια μαζί με κουταλάκι ανοξείδοτο. Η απορία μου είναι, να το προσφέρω ξεχωριστά ως γλυκό και να κάνω άλλη μπομπονιέρα (σκέφτομαι κάτι σε μπρελόκ με ματόχαντρα για τους μεγάλους ή κάτι ασημένιο) αλλά για τους μικρούς κάποιο παιχνιδάκι, (έχω δει σε site κάτι πολύ ωραίους κουμπαράδες). Μήπως θα ήταν υπερβολή? ή καλύτερα μαζί με το γλυκάκι να δέσω επάνω (μόνο για τους μεγάλους) μια ωραία μπομπονιέρα?

Να σημείώσω ότι θα έχω max 70 άτομα που θα είναι όλα καλεσμένα στο τραπέζι που θα ακολουθήσει.

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρτεμης, ειναι ωραια η ιδεα που λες για τα βαζακια με το γλυκο. Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να δεσεις επανω τα κουφετα και να το προσφερεις ετσι ολο μαζι για μπουμπουνιερα. Βεβαια αν θες τη γνωμη μου εχω ακουσει πολλους να κανουν τετοιες μπουμπουνιερες και χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω δεν ειναι πια τοσο πρωτοτυπο. Απο την αλλη ομως οι μπουμπουνιερες που θα κανω εγω αυτο το καλοκαιρι δεν ξερω αν ειναι πρωτοτυπες αλλα μου αρεσαν πολυ. Ειναι ενα κουτακι δεμενο με εναν ωραιο φιογκο απο οργαντζα και μεσα το κουτακι εχει δυο γυαλινα σουβερ με υποδοχη για να βαλεις τη φωτογραφια του μωρου.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα μου, πολυ προτοτυπη ιδεα...!! :D κι εμεις για καλοκαιρι λεμε και ψαχνω στο internet για προτοτυπα πραγματακια..

Αν επιτρεπεται..ποσο θα σου κοστησουν αυτα? και αν τα βρηκες απο το διαδικτιο, η ετρεξες γενικοτερα??

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μαριλένα για την απάντηση σου. Πραγματικά πάντως πέρα από τα τρία πρώτα που τα καταλαβαίνω, και για το ότι ο νονός πρέπει να είναι ορθόδοξος, για τα υπόλοιπα δεν ξέρουν τι ζητάνε! όσο και αν μπορεί εδώ να μην ισχύουν, είναι παρανοϊκό! δεν έχω ρωτήσει ακόμα, γιατί σκοπεύω να τον βαφτίσω σε ένα εξωκκλήσι, αλλά ελπίζω να μη θέλει ότι του έρθει στο κεφάλι!

 

naOIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα μου, τελικά και εγώ χτες το ξανασκέφτηκα γιατί στοιχίζουν και περίπου 1,70 ευρώ το κομμάτι. Αυτό με τα σουβέρ αλήθεια που το βρήκες? έχεις υπόψη σου κανένα μαγαζί? σκέφτομαι να ξεκινήσω να ψάχνω κάτω στο κέντρο της Αθήνας σε διάφορα μαγαζιά. Έχω ακούσει ότι στους καθέτους δρόμους στην Βουλής (παράλληλη της Ερμού) υπάρχουν και πολλά μαγαζιά που μπορείς να βρεις κουτιά ακόμα και για μπομπονιέρες αλλά για τα βαπτιστικά. Θα με φάει ο ποδαρόδρομος αλλά τουλάχιστον έχω ακόμα 8 μήνες. Αν δεν σε πειράζει θα μου άρεσε και η δική σου ιδέα με τα σουβέρ. Μπορώ λες να βρώ και κάτι άλλο. Άσε έχω αγχωθεί πολύ (μέχρι και στον ύπνο μου τα βλέπω). Βλέπεις στον γάμο μου είχα 300 άτομα και δεν μπορούσα να κάνω πολλά. Ενώ τώρα με 50-70 άτομα έχω μεγαλύτερη άνεση οικονομική αλλά και χρόνο. Για γλυκό σκεφτόμουν να μην δώσω τίποτα στην εκκλησία αφού όλοι θα έρθουν στο τραπέζι και σαν τούρτα να παραγγείλω κομμάτια (τύπου πάστας) στα οποία επάνω θα υπάρχει το μονόγραμμα του μωρού μου "Θ" από το Θάνος. Αυτό θα μοιραστεί στο τέλος του τραπεζιού σαν γλυκό αφού σαν τούρτα θα έχω ξεχωριστή για τον γιό μου αλλά και για τον νονό, αφού βλέπεις και οι δυό τους θα έχουν και γενέθλια μαζί!

Ούφ κορίτσια!!!! έτσι δεν είχα αγχωθεί ούτε στο γάμο μου. Τυχαίο είναι?

:P:D:):lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρτεμις :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

δεν εισαι η μονη...κι εγω ,6 μηνες πριν την βαπτιση ειμαι και το ανχος..κανει βολτες καθημερινα... :?8):?

τι να κανουμε,που θελουμε τα καλυτερα για τα μπουμπουκια μας...!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::wink:

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σας πω τι έχω πάθει!!!!!!!!!!!!!!!! διαβάζοντας μέσα στο forum εδώ και 3 μέρες (γιατί είμαι καινούργια επσικέπτρια) έχω αλλάξει 50 γνώμες για προσκλητήρια, άλλες τόσες για μπομπονιέρες, ακόμα και την λαμπάδα, σκέφτομαι να πάω σε ένα κυροποιείο που υπάρχει στην Πλατεία της Νέας Σμύρνης να αγοράσω την λαμπάδα σκέτη και ένα όμορφο παιχνίδι ή κουκλάκι (κάτι που θα του αρέσει) και με τούλι να τη φτιάξω μόνη μου. Βέβαια καλή η φαντασία αλλά στην πράξη!!!!! :o:roll::shock: Από πόυ να αρχίσω δεν ξέρω!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Αρτεμις επειδη εφτιαξα μονη μου τη λαμπαδα να ξερεις οτι απο οικονομικης αποψης θα σου κοστισει οσο να την παρεις κανονικα... Δευτερον η λαμπαδα ειναι δουλεια της νονας..

Τριτον αν τελικα την κανεις μονη σου, να κοιταξεις αυτα που θα βαλεις πανω (παιχνιδια) κλπ να ειναι πολυ ελαφρυα γιατι εμας μας πηρε η νονα ενα βαρυ παιχνιδι και τυραννηστηκα για να το στερεωσω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρτεμης μην αγχωνεσε κοριτσι μου. Θα σου πω κατι για να ξεαγχωθεις. Εγω μενω μονιμα Καναδα και προσπαθω να διοργανωσω τη βαφτιση απο εδω, απο εδω εκλεισα τον φωτογραφο, την εκκλησια, εδω φτιαχνω μονη μου τα προσκλητηρια. Βλεπεις η βαφτιση θα γινει στην Ελλαδα γιατι ο νονος ειναι εκει καθως και οι περισσοτεροι συγγενεις. Οσο για τις μπουμπουνιερες τις βρηκα απο το ιντερνετ. Παρειγγειλα και δειγμα για να δω πως ειναι και, για μενα, ειναι αυτο που ηθελα. Βεβαια αν ψαξεις και στην Αθηνα πιστευω οτι κατι θα βεις παρομοιο. Αν θες πες μου να σου στειλω πμ με το site που τις βρηκα. Το μονο ομως που πρεπει να κανω ειναι να βαλω εγω τα κουφετα σε ενα πουγκακι και να το δεσω επανω στο κουτακι. Το εκανα στο δειγμα και ειναι τελειο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

IFIZENIC, απο το διαδικτυο τις βρηκα και δεν χρειαστηκε να τρεξω η να ψαξω αλλου γιατι παρειγγειλα ενα δειγμα και ηταν τελειο (για μενα). Οσον αφορα την τιμη για μενα παλι που πληρωνω με καναδεζικο ηταν πολυ φτηνη. (Η σελιδα αυτη ειναι αμερικη). Τα πουλανε ανα 4 σετ. Αν παρεις πανω απο 12 σετ σου στοιχιζουν $1.67 η μπουμπουνιερα συν το τουλι η οργαντζα με τα κουφετα που θα προσθεσεις επανω (γιατι στην αμερικη δεν βαζουν κουφετα). Εγω παντως το κοστολογισα κατω απο $2.00. Τωρα δεν ξερω ποσο εχει το αμερικανικο εναντι του ευρω.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυσα μου,πολυ καλη τιμη για τετοια μπουμπουνιερα.. :shock: ετσι οπως ακουγεται πως ειναι,την κοστολογησα 3ε-5ε.. :!::!::!:

Θα ηθελα κι εγω,να μου στειλεις πμ.με την διευθηνση που βρηκες.. :wink::lol::wink:

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρυσα μου, Καναδα ??? Που αν επιτρεπεται ??? Ο παιδικος μου φιλος ζει χρονια στο Μοντρεαλ νομιζω...

 

Θα ηθελα κι εγω το site αν δεν σε πειραζει....

 

Ειμαστε απο το province της Αλμπερτα! [Εγω ειμαι η αδερφη της Χρυσας]. 8)

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψε και η χαζοθεια, ειμαι απο το Edmonton (τωρα θα μου πειτε που ειναι αυτο), δυο ωρες απο το Calgary. Δυτικος Καναδας.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βρε Μαριλενα που μας δινεις καλες πληροφοριες.

Η βαφτιση μας θα γινει στο στον Αγ. Νεκταριο στο Λαυριο και ησουν κατατοπιστικοτατη!!!!

 

Θα παω εντος των ημερων να κλεισω και να δω τι θα μου πουνε.

Βεβαια με νοιαζει πιο πολυ στην εκκλησια να εχω ενα ομορφο μυστηριο (ειναι και το ταμα μου) και προτιμω να στολισω πιο πολυ το κτημα και λιγοτερο στην εκκλησια. Εκει βεβαια εχουν μια μαρμαρινη κολυμπηθρα οποτε ειναι στολιδι απο μονη της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

IFIZENIC, απο το διαδικτυο τις βρηκα και δεν χρειαστηκε να τρεξω η να ψαξω αλλου γιατι παρειγγειλα ενα δειγμα και ηταν τελειο (για μενα). Οσον αφορα την τιμη για μενα παλι που πληρωνω με καναδεζικο ηταν πολυ φτηνη. (Η σελιδα αυτη ειναι αμερικη). Τα πουλανε ανα 4 σετ. Αν παρεις πανω απο 12 σετ σου στοιχιζουν $1.67 η μπουμπουνιερα συν το τουλι η οργαντζα με τα κουφετα που θα προσθεσεις επανω (γιατι στην αμερικη δεν βαζουν κουφετα). Εγω παντως το κοστολογισα κατω απο $2.00. Τωρα δεν ξερω ποσο εχει το αμερικανικο εναντι του ευρω.

 

Ναί χρύσα μου σ' ευχαριστώ. Θα ήθελα να μου στείλεις το site να πάρω μια ιδέα και ίσως το παραγγείλω και εγώ. Πάντως, δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε μαζί μου, θέλω η βάφτιση του γιού μου να είναι πιό ωραία και από το γάμο μου. Όταν παντρεύτηκα το 2003 δεν με ένοιαζε τίποτα από αυτά. Τώρα δίνω σημασία σε κάθε λεπτομέρεια. Ουφ!!! Τι να πώ!!!!!! πρέπει να αρχίσω να ψάχνω γιατί μόνο έτσι θα βγάλω άκρη.!!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
350 γλυκά προφιτερόλ σε κουτάκι forever friends που ήταν ανα 36 κουτάκια σε μεγάλο κουτί forever friends,350E,αλλά μου έμειναν και τα κουτιά για το παιδικό δωμάτιο!

quote]

 

το μεγαλο κουτι ειναι χαρτινο?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου έξοδα είναι τα εξής:

ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΑΜΑΣ 250

ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΓΙΟΥ 125

ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΠΕΜΠΑΣ 200

ΡΟΥΧΑ-ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΠΑΜΠΑ ΕΧΕΙ._

ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΙΕΡΕΣ(130):

ΠΛΕΞΙΓΚΛΑΣ-ΚΟΡΔΕΛΕΣ 115

ΣΒΑΡΟΒΣΚΙ 185

ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝ.(25)

+ΠΟΥΓΚΑΚΙ ΣΜΑΡΤΙΣ 100

ΣΤΕΦΑΝΙ ΓΙΑ ΚΟΛΥΜΠΗΘΡΑ 25

ΒΑΖΑΚΙΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ 150

ΓΛΥΚΟ ΤΟΥ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ 20

ΧΩΝΑΚΙΑ-ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ 30

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ 500

ΜΑΚΙΓΙΑΖ 50

ΧΤΕΝΙΣΜΑ 25

ΜΠΑΛΟΝΙΑ(ΤΡΑΠΕΖΙ)(60ΤΜΧ) 70

ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ 130

ΚΟΥΚΛΑ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΙΚΑ 15

ΤΡΑΠΕΖΙ(110) 2200

ΓΛΥΚΑ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ 140

ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ 75

ΜΑΝΙΚΙΟΥΡ ΠΕΝΤΙΚΙΟΥΡ (ΦΙΛΗ) 20

Σ Υ Ν Ο Λ Ο: 4425

και βλέπουμε.......

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πού το βρήκες τόσο φτηνό γλυκό?

 

Virginia, σκέφτομαι να αγοράσω από την Συνταγή της Γιαγιάς, μόνο το γλυκό. Τι λές? συμφέρει?

Ποσο εχει??? Τι γλυκο θα βαλεις???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...