Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα σκόνη ή εβαπορέ (μετά τον πρώτο χρόνο)?


Recommended Posts

Νομίζω ότι δεν είναι διαφημιστικοί ή οικονομικοί οι λόγοι, χωρίς βέβαια να αποκλείονται και αυτοί.

Νομίζω ότι το αγελαδινό γάλα είναι αυτό που μοιάζει πιο πολύ με το ανθρώπινο.

 

ΟΧΙ!!

Το αγελαδινό γάλα ΔΕΝ είναι αυτό που είναι πιο κοντά στο ανθρώπινο :?

Είναι απλά αυτό που είναι πιο εύκολο να παραχθεί σε μεγάλες ποσότητες και να καλύπτει τις ανάγκες της σύγχρονης αγοράς σε γάλα.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το αγελαδινό γάλα δεν είναι καλό για τον άνθρωπο γενικά. Εκτός αν υπάρχει αλεργία ή δυσανεξία στη λακτόζη

Από τη στιγμή που το παιδί αρχίζει να τρώει όλες τις τροφές -μετά το χρόνο- είναι μια χαρά. Κι εγώ φρέσκο του δίνω :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θυμάμαι στο πανεπιστήμιο σε σχετικό μάθημα είχε αναφερθεί ότι το γάλα δεν είναι καλό να βρίσκετε σε διάφανη συσκευασία καθώς με το φως χάνονται κάποια βασικά συστατικά... Επί τούτου γνωρίζετε κάτι παραπάνω καθώς από ότι νομίζω κάποια από τα γάλατα που αναφέρονται είναι σε τέτοια συσκευασία...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

αχ και εγω εχω διλημμα τι να δωσω στη μικρη. Εβαπορε ακυρο αν και ο δικος μου λεει οτι με αυτο μεγαλωσε, εγω επινα γεωργικης σχολης, λες και ειμαστε σε κατοχη και θα δωσω τον τενεκε...συγγνωμη αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου μη με κατηγορησετε.

θελουμε φρεσκο και οχι τα ροφηματα γαλακτος που εχουν βανιλια μεσα,ο γιατρος ειπε οκ, να δωσω τετοιο, δεν εδειξε προτιμηση σε τιποτα απολυτως για να με οδηγησει. Απλα το ολυμπς που θελω το φερνει μονο το ατλαντικ εδω καθε τριτη και παρασκευη, καλα την τριτη αλλα την παρασκευη πως θα φτασει για την επομενη τριτη;;;;τι να πω. ποσες μερες διαρκει αυτο; γιατι εγω παιρνω υψηλης παστεριωσης εδω και χρονια και δεν θυμαμαι τι γινεται με τα φρεσκα.

απο την αλλη λεμε να συνεχισουμε σκονη το frisogrow αν το γραφω καλα

ριξτε καμια ιδεα μπας και αποφασισουμε

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και επαναφέρω το θέμα...όταν αρχίσει να πίνει φρέσκο γάλα τί ποσότητα θα πίνει; Ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση...αλλά π.χ. το βράδυ που θα πίνει γάλα για να κάνει νανάκια η ποσότητα είναι εξίσου με την ποσότητα που έπινε και με την σκόνη;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εχω δωσει στην κορη οτι γαλα σχεδον κυκλοφορει μετα το χρονο. Φυσικα το οτι κατεληξα σε εβαπορε ηταν θεμα πρακτικο γιατι ενα μωρο 18 μηνων που πινει γαλα στις 21.00 150 μλ. στις 24.00 250μλ και στις 6.30 αλλα 250 μλ, ολο το βραδυ επρεπε να πλενω μπρικια. Και επειδη το πρωι με περιμενει και η δουλεια ειναι αδυνατον... Φυσικα στην αρχη εδινα φρεσκο. Καλυτερα θεωρω τα κατσικισια ( ΕΒΟΛ , ΑΞΙΑ ) αλλα η μικρη δεν τα ειχα σε εκτιμηση και τα αποκλεισαμε. Μετα το ριξαμε στις Γεωργικης σχολης ( το οποιο ομως δεν το εβρισκα ευκολα, γιατι τα σουπερ το παραλαμβανουν γυρω στις 9.30 το πρωι οποτε ποιος παει να το παρει?) και στα Λιβαδερος και Αξια ( που τα θεωρω απο τα πολυ καλα γιατι σκεφτειτε οτι οι συγκεκριμενες εταιριες δεν τα περνουν επιστροφη απο τα μαγαζια αρα δεν τα επεξεργαζονται ξανα και ξανα) αλλα δεν ειναι γαλατα που τα βρισκεις καθε μερα και παντου ( πχ οταν παει η μικρη στο χωριο). Οσο για τον κουκακη δεν ξερω εχω και εγω τους ενδιασμους μου. Επισης τις εδινα για ενα διαστημα και το βιολογικο του βεροπουλου, που ειναι και πολυ ωραιο στις γευση και εχει και καλη τιμη αλλα ... δεν μπορω αλλα μπρικια

Ελπιζω να απαντησα σε οσους εχουν την απορια γιατι μερικοι γονεις προτιμουν τα εβαπορε

 

οσο για το φρεσκο σαρδελακι να ξερεις οτι θα πινει πολυ παραπανω. εμεις φταναμε στο σημειο να πινει 350 μλ για να κοιμηθει ( 2 μπιμπερο εκανα) και ειναι πιο ελαφρυ απο την σκονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ antu! ειλικρινά από ποσότητα του φρέσκου δεν έχω ιδέα γιαυτό ρώτησα κιόλας.

Τώρα που πίνει ακόμη σκόνη πίνει 240γρ.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τις μανούλες που δίνουν κατσικίσιο γάλα στα παιδάκια τους: στις διακοπές που ενδέχεται να μην βρίσκουν τέτοιο γάλα τι έκαναν ή τι σκέφτονται να κάνουν;

Σκέφτομαι να ξεκινήσω κατσικίσιο γάλα στη μικρή μου αλλά με προβληματίζει ότι ίσως δε θα βρίσκω το καλοκαίρι στο μέρος που κάνουμε διακοπές!

Ως εκπ/κος έχω αρκετή άδεια και καταλαβαίνετε...ο χρόνος που θα περάσουμε στο εξοχικό θα είναι αρκετά μεγάλος!!!

117500.birthday.png

ezBoard Code:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μικρή κοντεύει τα 2 και ακόμα πίνει σκόνη.Ο παιδίατρος το θεωρεί πιο θρεπτικό γάλα.Παρολ' αυτά μου είπε αν για δικούς μου λόγους θελήσω να το αλλάξω να δώσω εβαπορέ ή φρέσκο,αλλά όχι τα παιδικά......Δεν ΄ρωτησα γιατί,αλλά θα μάθω και θα σας πω...

κι εμάς ο δικός μας παιδίατρος είναι κατηγορηματικός μέχρι τους 18μήνες υποχρεωτικά και μέχρι τα 2προαιρετικά.

 

Το τηρώ και σκοπεύω να συνεχίσω μέχρι τα 2+ (ενδιάμεσα αν ξεμείνω και δεν έχει το φαρμακείο -το φέρνει για μας το novalac3- δίνω κατσικίσιο σε σκόνη της HOLLE)

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα έχει ασβέστιο. Το ασβέστιο "δυσκολεύει" την απορρόφηση σιδήρου από τον οργανισμό.

Πιο κοντά στο μητρικό ως προς τη σύσταση είναι το γαϊδουρινό κ όχι το αγελαδινό.

Κάθε μανούλα μπορεί να διαβάσει τα συστατικά κάθε γάλακτος κ να κάνει την επιλογή της. ;)

Link to comment
Share on other sites

 

οσο για το φρεσκο σαρδελακι να ξερεις οτι θα πινει πολυ παραπανω. εμεις φταναμε στο σημειο να πινει 350 μλ για να κοιμηθει ( 2 μπιμπερο εκανα) και ειναι πιο ελαφρυ απο την σκονη

 

To πλήρες γάλα σε οποιαδήποτε μορφή και να κυκλοφορεί έχει το ίδιο ποσοστό λιπαρών είτε είναι εβαπορέ, είτε σκόνη, είτε φρέσκο.

Μόνο τα αποβουτυρωμένα γάλατα είναι πιο ελαφριά αλλά αυτά δεν είναι καλή ιδέα να δίνονται σε παιδιά αυτής της ηλικίας.

 

Στα γάλατα σκόνη της πρώτης και δεύτερης βρεφικής ηλικίας περίεχεται λιγότερο ασβέστιο γιατί το αγελαδινό περιέχει υπερβολικό για τις ανάγκες του ανθρώπου

και τα λιπαρά είναι φυτικά γιατί αυτά του αγελαδινού γάλακτος είναι επικίνδυνα για τα βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως μόλις χρονίσαμε ήπιαμε και πίνουμε ακόμα φρέσκο γάλα Όλυμπος. Η παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ πλέον να δώσω ότι θέλω είτε σκόνη, είτε εβαπορέ, είτε φρέσκο αφού το παιδί τρώει από όλα πλέον. Δοκίμασα και παιδικά γάλατα φρέσκα αλλά επειδή γλυκίζουν ο μικρός δεν τα έπινε οπότε του δίνω κανονικό.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

της δοκιμασα φρεσκο ολυμπος κ δεν το θελει.της εδωσα κ νουνου kid κ βλαχας ημαθιας κ το ηπιε.η παιδιατρος ομως ειναι κατηγορηματικη οχι στα εβαπορε κ να συνεχισω μεχρι τους 18 μηνες σκονη.επειδη εγω δεν τις πολυσυμπαθω τις σκονες σκεφτομαι λιγακι πονηρα!

μου το προτεινει για καλυτερα? η για δικα της οφελη απο εταιρειες?(τοσα εχω ακουσει κ διαβασει εδω μεσα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα δοκιμάσω φρέσκο γάλα μετά το χρόνο και βλέπουμε...θα σας πω έπειτα την γνώμη μου και πως το πήρε το παιδί. Αρκεί να το πιεί το φρέσκο χαχα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

χριστινακι καλημερα!μιας και εχουμε την ιδια παιδιατρο εμενα μου εχει προτεινει το νουνου κιντ του ενος λιτρου!οχι εβαπορε!λες να εχει καποια σκοπιμοτητα αυτο?ελπιζω να μην ειναι ετσι και μια αλλη που ειχε την ιδια παλι εδινε το κιντ το εβαπορε ομως!τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα δεν ξερω ποια παιδιατρο εχετε ελενη και χριστινα παντως απο το 1ο ετος μπορειτε να δινετε κανονικο φρεσκο πληρες γαλα φαγε η κατι αλλο δεν χρειαζεται κατι ειδικο....χριστινα ακομη περιμενω τηλ.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα την νυφη μου την ειπε κοντα στο χρονο να του δωσει φρεσκο κ να σταματησει τις σκονες (στο πρωτο της)

τωρα που τα μωρα μας ειναι 8 μηνων θα δουμε...προς το παρον περνουμε σκονη το 2!

Link to comment
Share on other sites

Από τον χρόνο κι εγώ δίνω φρέσκο. Στην αρχή έδινα το εμπλουτισμένο παιδικό, μην κάνω και διαφήμιση στον Made In Greece (!), και αργότερα κανονικό φρέσκο της πόλης μας.

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, καλημέρα...

Θα ήθελα μόνο να σας πω τη δική μου γνώμη σε σχέση με το γάλα την οποία έχω διαμορφώσει μετά από πολύ ψάξιμο...

 

Το γάλα είναι μία τροφή η οποία δεν είναι τόσο απαραίτητη όσο μας λένε κυρίως στις διαφημίσεις... Ασβέστιο, σίδηρος, βιταμίνη Α και D καθώς και βιταμίνη C υπάρχει και σε άλλες τροφές που τρώνε τα παιδιά μας... Για παράδειγμα ασβέστιο βρίσκουμε στους ξηρούς καρπούς και πολλά λαχανικά, σίδηρο στο κρέας και τα όσπρια, βιταμίνη C στα εσπεριδοειδή, βιταμίνη Α στο λάδι, βιταμίνη D συνθέτουμε αν βγουμε στον ήλιο κλπ.

 

Το αγελαδινό γάλα σύμφωνα με πολλές γνώμες δεν είναι κατάλληλο για τον άνθρωπο και κυρίως για τα παιδιά, για διάφορους λόγους. Π.χ.

> Ενοχοποιείται για την πρόκληση αλλεργιών.

> Οι αγελάδες τρώνε ζωοτροφές επιβαρυμένες με φυτοφάρμακα τα οποία περνάνε στο γάλα.

> Συχνά στο γάλα κατόπιν ελέγχων έχουν βρεθεί τοξίνες όπως διοξίνες ή αφλατοξίνη που είναι μια από τις πιο τοξικές ουσίες στη φύση.

> Επειδή οι αγελάδες εκτρέφονται σε κλειστούς χώρους με μεγάλο αριθμό ζώων, συχνά αρρωσταίνουν και τους χορηγούνται μεγάλες ποσότητες αντιβιωτικών που περνάνε στο γάλα και συνεπως στον οργανισμό μας.

> Επιπλέον η επεξεργασία του γάλακτος (παστερίωση, ομογενοποίηση) καταστρέφει αρκετα θρεπτικά συστατικά.

 

Θα με ρωτήσετε βέβαια αν τα παιδιά μου πίνουν γάλα. Ναι, πίνουν. Μόνο όμως όταν το ζητήσουν. Δεν τα κυνηγάω ποτέ με το ποτήρι στο χέρι ούτε τα πιέζω να πιουν το γάλα τους. Τελευταία έχω φροντίσει να παίρνω κατσικίσιο γάλα φρέσκο από ένα γείτοντα που έχει τα ζώα του στο βουνό και τρώνε φρέσκο χορτάρι και τους το δίνω με λίγο μαύρο κακάο και μέλι. Φυσικά φροντίζω ώστε να τρώνε τροφές πλούσιες σε ασβέστιο και σίδηρο.

 

Θα μπορούσα να παραθέσω κι άλλες πιο εξειδικευμένες πληροφορίες αλλά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα ήταν κουραστικο και καθόλου απαραίτητο. Θα ήθελα όμως να πω στις μανούλες που αγχώνονται για το πόσο γάλα πρέπει να πινει το παιδάκι τους, επειδή κι εγώ κάποτε το ίδιο ζόρι τραβούσα, να μην ανησυχούν. Ο οργανισμός τους τις περισσότερες φορές ξέρει τι και πόσο χρειάζεται και συνήθως κάνουν σωστές επιλογές.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι μέχρι τους 18 μήνες παιδιά που δε θηλάζουν καλό θα είναι να μην δοκιμάσουν φρέσκο γάλα γιατί μπορεί να μην το δεχτεί ο οργανισμός τους και να εμφανίσουν αλλεργία. Συνεπώς καλύτερο είναι το γάλα 2ης βρεφικής ηλικίας.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

αγλαια πιο ελαφρυ εννοω ως προς την υφη του. Το εβαπορε ειναι αρκετα παχυρευστο σε σχεση με το φρεσκο. Δεν αμφιβαλω οτι το φρεσκο ειναι το καλυτερο αλλα τι να κανω η αμοιρη?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...