Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Κ. Αγλαία έχω μια δυσκολία στο θηλασμό .

Το μωρό μου είναι ενός έτους και κάτι αλλά τώρα τελευταία μερικές φορές θηλάζει πολύ δυνατά , ρουφάει με δύναμη και πιάνει μεγάλο μέρος από το στήθος και αυτό δε με πονάει ακριβώς αλλά μου είναι ενοχλητικό .

Είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως δεν έχω πολύ γάλα; Θηλάζουμε αρκετές φορές τη μέρα αλλά όχι πόλύ ώρα πάντα.

Το βράδυ που σας είχα πει ότι θα προσπαθήσω αποθηλασμό τελικά άρχισε να κοιμάται από μόνος του πιο πολλές ώρες και κάποιες φορές και όλη τη νύχτα . Μήπως μειώθηκε το γάλα. Σημερα που κοιμήθηκε όλη νύχτα το πρωι έβγαλά μετα με το θηλαστρο άλλα 90 γιατί τι γίνεται αν μειωθει η παραγωγή και κάποια βράδια ξυπνάει; :confused:

Σας ευχαριστώ για το χρόνο που μας αφιερώνετε!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το παιδί είναι αρκετά μεγάλο για να καταλάβει αν του εξηγήσεις ότι σε ενοχλεί ο τρόπος που θηλάζει. Θα κάνει ότι μπορεί για να το διορθώσει. Όταν θηλάζει καλά να του λες "μπράβο, τώρα θηλάζεις καλά"

 

Εχεις όσο γάλα χρειάζεται, μην ανησυχείς! Μην ασχολείσαι με θήλαστρα. Αν κάποια βράδια ξυπνάει θα θηλάζει, αν δεν ξυπνάει δεν θα θηλάζει. Ο θηλασμός είναι δυναμικό σύστημα και προσαρμόζεται στις μεταβολές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα δοκιμάσω αυτό που μου είπατε . Θα αφήσω και το θήλαστρο γιατί ειναι πολυ βαρετό και χρονοβόρο.

Είναι αλήθεια ότι πάντα φοβάμαι ότι δεν έχω όσο γάλα είναι απαραίτητο για το μωρό. Δεν ξέρω τι τρώει κάθε φορά και αν συμπληρώνει μέσα στη μέρα την ποσότητα γάλακτος που χρειάζεται.

Επειδή πάντος έχω καταλάβει με αυτά που διαβάζω εδώ πόσο πλήρης και ωφέλιμη τροφή είναι για το μικρό μου δεν αγχώνομαι που είναι λιγόφαγος και συμπληρώνει με γάλα τα γεύματά του. Σε αυτό με έχετε βοηθήσει πολύ. Καληνύχτα σας.:-)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα απόξεση στις 9/06 και μέχρι τώρα 15 μερες μετα μια είχα λιγο αιμα μια δεν ειχα.Σημερα ομως άρχισε να με πονάει η κοιλιά μου και είχα πριν λίγο, λίγο αίμα και κάτι ροζ πήρα τον γιατρό και με ρώτησε αν έχω ξεπρηστεί, (που έχω ξεπρηστεί) και μου είπε να περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή και να του τηλ. Τώρα αυτό τι να σημαίνει πάμε και για δεύτερη απόξεση? Πάνω που είχα αρχίσει να παίρνω λίγο τα πάνω μου ξαναέπεσα πάλι..

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα απόξεση στις 9/06 και μέχρι τώρα 15 μερες μετα μια είχα λιγο αιμα μια δεν ειχα.Σημερα ομως άρχισε να με πονάει η κοιλιά μου και είχα πριν λίγο, λίγο αίμα και κάτι ροζ πήρα τον γιατρό και με ρώτησε αν έχω ξεπρηστεί, (που έχω ξεπρηστεί) και μου είπε να περιμένουμε μέχρι την Παρασκευή και να του τηλ. Τώρα αυτό τι να σημαίνει πάμε και για δεύτερη απόξεση? Πάνω που είχα αρχίσει να παίρνω λίγο τα πάνω μου ξαναέπεσα πάλι..

Καλη μου μην αγχωνεσαι....δεν ειναι τιποτα...διαβασε το Post μου το προηγουμενο...Εγω μονο χτες σταματησε το αιμα μετα απο 20 μερες περιπου κ δεν ειχα λιγο ειχα αρκετο...μηνα στεναχωριεσαι μεχρι κ την 1η πριοδο σου μπορει να εχεις αιμα....ολα καλα ειναι....

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρυσοβαλάντη μου δεν φαντάζεσαι τι βάρος παίρνεις από πάνω μου..!!! Από την ώρα που μίλησα με τον γιατρό σταμάτησε η ζωή μου πάλι και το μυαλό μου ξαναγύρισε στα δυσάρεστα..διάβασα το ποστ σου αλλά λέω εγώ δεν παίρνω αντισυλληπτικά άρα κάτι περίεργο γίνεται πάλι..και πως θα γινει να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία για να παμε και μπροστα

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Χρυσοβαλάντη μου δεν φαντάζεσαι τι βάρος παίρνεις από πάνω μου..!!! Από την ώρα που μίλησα με τον γιατρό σταμάτησε η ζωή μου πάλι και το μυαλό μου ξαναγύρισε στα δυσάρεστα..διάβασα το ποστ σου αλλά λέω εγώ δεν παίρνω αντισυλληπτικά άρα κάτι περίεργο γίνεται πάλι..και πως θα γινει να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία για να παμε και μπροστα

Μην ανησυχεις καλη μου...ειμαι σιγουρη ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι...Περιμενω νεα σου...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι 8,5 μηνών και πήρα την απόφαση να σταματήσουμε το θηλασμό.Εγώ γιατί αυτή απ΄ ότι φαίνεται θέλει να το συνεχίσουμε!Εχω κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι της φταίει και δεν θέλει το μπιμπερό.

Αναλυτικότερα:Θηλάζουμε πρωί και βράδυ(και αν ξυπνήσει στο ενδιάμεσο).Με τα γεύματα δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από το κρέας το οποίο ανακάλυψα ότι το θέλει με πιο πολύ λεμόνι.Το μπιμπερό το δέχτηκε από μικρή με τσαγάκι και το νερό. Δεν έχουμε κανενα πρόβλημα για το νερό.Όταν όμως έβαλα το γαλα δεν το δέχτηκε καθόλου.Το έχω βάλει στο ίδιο μπιμπερό με το νερό,άλλαξα γάλα μήπως δεν της αρέσει η γεύση,Έβαλα μητρικό γάλα στο μπιμπερό,άλλαξα θηλές μήπως της ενοχλούσε,το έδωσα αραιωμένο....ΤΖΙΦΟΣ τίποτα μόλις βλέπει το μπιμπερό γυρνάει από την άλλη και κλαίει.Οι περισσότεροι μου λεν να την αφήσω νηστικιά να την αφήσω να κλαίει κανα δυο μέρες και θα το δεχτεί.Δεν θέλω όμως να της το κόψω τόσο απότομα και άγαρμπα...

Σήμερα στο μπιμπερό έβαλα μια μεζούρα ριζαλευρο για να της είναι πιο οικεία η γεύση και μπορώ να πω ότι έφαγε 40ml αφού όμως ξεκίνησε με θηλασμό και ψιλοκοιμόταν.Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.Κάθε ιδέα δεκτή!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι 8,5 μηνών και πήρα την απόφαση να σταματήσουμε το θηλασμό.Εγώ γιατί αυτή απ΄ ότι φαίνεται θέλει να το συνεχίσουμε!Εχω κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι της φταίει και δεν θέλει το μπιμπερό.

 

Γιατί να το θέλει τη μπιμπερό όταν βλέπει τη μαμά της που έχει το καλύτερο; Εσύ θα έτρωγες σαβούρα αν είχες μπροστά σου το καλύτερο;

 

 

Οι περισσότεροι μου λεν να την αφήσω νηστικιά να την αφήσω να κλαίει κανα δυο μέρες και θα το δεχτεί.Δεν θέλω όμως να της το κόψω τόσο απότομα και άγαρμπα...

Αν της δώσεις κι ένα χέρι ξύλο, μπορεί να είναι πιο υπάκουη... αυτό όμως είναι λύση; Να κλειδώσεις σε ένα δωμάτιο και να τους αφήσεις νηστικούς με ένα φαγητό που απεχθάνονται, θα τους άρεζε;

 

Συγνώμη που ρωτώ, αν θέλεις απαντάς: υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θέλεις να αποθηλάσεις; Δεν θα μπορούσες να το κρατήσεις λίγο ακόμη μια και τα γεύματα δεν είναι πολλά; Υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει και δεν θέλεις να συνεχίσεις;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι 8,5 μηνών και πήρα την απόφαση να σταματήσουμε το θηλασμό.Εγώ γιατί αυτή απ΄ ότι φαίνεται θέλει να το συνεχίσουμε!Εχω κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι της φταίει και δεν θέλει το μπιμπερό.

Αναλυτικότερα:Θηλάζουμε πρωί και βράδυ(και αν ξυπνήσει στο ενδιάμεσο).Με τα γεύματα δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από το κρέας το οποίο ανακάλυψα ότι το θέλει με πιο πολύ λεμόνι.Το μπιμπερό το δέχτηκε από μικρή με τσαγάκι και το νερό. Δεν έχουμε κανενα πρόβλημα για το νερό.Όταν όμως έβαλα το γαλα δεν το δέχτηκε καθόλου.Το έχω βάλει στο ίδιο μπιμπερό με το νερό,άλλαξα γάλα μήπως δεν της αρέσει η γεύση,Έβαλα μητρικό γάλα στο μπιμπερό,άλλαξα θηλές μήπως της ενοχλούσε,το έδωσα αραιωμένο....ΤΖΙΦΟΣ τίποτα μόλις βλέπει το μπιμπερό γυρνάει από την άλλη και κλαίει.Οι περισσότεροι μου λεν να την αφήσω νηστικιά να την αφήσω να κλαίει κανα δυο μέρες και θα το δεχτεί.Δεν θέλω όμως να της το κόψω τόσο απότομα και άγαρμπα...Σήμερα στο μπιμπερό έβαλα μια μεζούρα ριζαλευρο για να της είναι πιο οικεία η γεύση και μπορώ να πω ότι έφαγε 40ml αφού όμως ξεκίνησε με θηλασμό και ψιλοκοιμόταν.Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.Κάθε ιδέα δεκτή!!!!!!!!

 

 

 

 

Οταν δλδ οι περισσοτεροι σου λενε να αφησεις νηστικο το παιδι σου εσυ το σκεφτεσαι???? :shock:,:shock:

Παραπανω γραφεις οτι ηπιε σημερα 40μλ,σιγα σιγα θα μαθει και θα συνηθισει να πινει απο το μπιμπερο αλλα σε καμια περιπτωση μη εφαρμοσεις χιτλερικες τακτικες προκειμενου να μαθει το μπουκαλι ΕΔΩ και ΤΩΡΑ,ελεος πια με τις ωραιες συμβουλες που διαβαζουμε κατα καιρους στο φορουμ:evil:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακομα και ο αντρας μου που δεν ειναι φαν του θηλασμου γελασε με την απαντηση της αγλαιας!!!!!δεν ειμαστε καλα

μηπως να φωναξεις και την αστυνομια να το συνετισεις?????(το εχω διαβασει και αυτο ως απαντηση!!!):lol::lol::D:Dλολ

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

fanoulapit, όπως σου απάντησε και η Αγλαϊα, εάν μπορείς να διατηρήσεις τον θηλασμό για λίγο ακόμα καιρό, θα ήταν όφελος. Εάν είσαι σίγουρη ότι θέλεις να αποθηλάσεις, μην χρησιμοποιήσεις σε καμία περίπτωση βάρβαρες μεθόδους. Τόσους μήνες το μωρό δέχεται την προσφορά στήθους σε συνδιασμό με την στοργή και την επαφή με τη μαμά.

Με μία βίαια συμπεριφορά και τις γνωστές μεθόδους μαχαίρι, το μωρό θα αισθανθεί ότι το τιμωρείς και το αρνείσαι. Υπάρχει λόγος να νοιώσει έτσι;

 

Μήπως να αφήσεις λίγο χρόνο ακόμα γιατί το μωρό δεν νοιώθει έτοιμο να αποθηλάσει, γι'αυτό δεν δέχεται με κανέναν τρόπο το μπιμπερό;

Πάντως το δικό μου μωρό, οι θηλές της Nuk σε φυσικό σχήμα και μέγεθος, τον βοήθησαν, να δεχτεί ευκολότερα το μπιμπερό, όταν έβγαζα το γάλα με το θήλαστρο για να πάω κάπου.

 

Εδώ έχω παραθέσει την δική μου ιστορία αποθηλασμού. Διάβασε την, αν θέλεις, μπορεί να σε βοηθήσει, όταν σιγουρευτείς ότι και οι δύο είστε έτοιμοι να αποθηλάσετε.

Όταν τελειώνει ο θηλασμός, πρέπει να τελειώνει με αγάπη, φροντίδα και προσοχή, όπως όταν αρχίζει!;)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20614

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτώ, αν θέλεις απαντάς: υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θέλεις να αποθηλάσεις; Δεν θα μπορούσες να το κρατήσεις λίγο ακόμη μια και τα γεύματα δεν είναι πολλά; Υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει και δεν θέλεις να συνεχίσεις;

 

 

 

Είναι για ψυχολογικούς λόγους.Εχω να πάω κάπου από τη μέρα που γέννησα!!! Εχω λαλήσει.Την μικρή δεν έχω που να την αφήσω γιατί οι γονείς μου μένουν σε άλλη πόλη και η πεθερά μου είναι μεγάλη για να της την εμπιστευτώ το βράδυ.Μπορεί να ακούγεται εγωιστικό αλλά πραγματικά δεν μπορώ.Μακάρι να έβγαζα με θήλαστρο να πίνει αλλά και πάλι δεν το δέχεται.

Σήμερα ούτε γρ. δεν πήρε από το μπιμπερό.

Εννοείται ότι δεν θα φτάσω στις ακραίες περιπτώσεις που μου έχουν πει διάφοροι.Κάνω υπομονή ήμουν προετοιμασμένη οτι δεν θα κοπεί από τη μια μέρα στην άλλη μαχαίρι,αλλά και να μη θέλει καν να το μυρίσει?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου εγωιστικό να θες να πας κι εσύ μια βόλτα χωρίς το μωρό. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ θα ήθελα μια φορά την εβδομάδα να πηγαίνω 1-2 ωρίτσες κάπου να ξεφεύγει το μυαλό μου, αλλά δεν μπορώ.

Το πρόβλημά σου όμως, όπως το περιγράφεις, δεν είναι ότι δεν πίνει από μπιμπερό, αλλά ότι δεν έχεις πού να το αφήσεις. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, και τον θηλασμό να κόψεις πάλι μέσα θα είσαι...

 

Πάντως το μωρό σου κάνει πολύ λίγα γεύματα και δεν ξέρω αν αξίζει την ταλαιπωρία που θα περάσετε και οι δύο για να πιει ξένο. Εμένα σ' αυτή την ηλικία θήλαζε 3 φορές την ημέρα και 3-4 φορές την νύχτα. Η λύση όταν ήρθε η μαμά μου ένα βράδυ να μείνει μαζί μας, ήταν να τον θηλάσω για να κοιμηθεί και να βγούμε αμέσως μετά.

 

Ένα τελευταίο που κάνω πια όταν με "συμβουλεύουν" μ@$@#$;ς είναι να τους λέω "τέτοιους είδους πειράματα στα δικά σας παιδιά"!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

να γραψω και τη δικη μου περιπτωση?

αποφασισα να αρχισω διαδικασιες αποθηλασμου εδω και μερικες εβδομαδες..σιγα σιγα αρχισα να κοβω τους ημερησιους θηλασμους σε διαρκεια.Την Κυριακη εκανα τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο.Αυτο με αγχωσε λιγακι γιατι θελω να αποθηλασω συντομα.Ορμονικα ειμαι τρελαμενη κι αυτο κανει τον αποθηλασμο ακομη πιο δυσκολο ψυχολογικα για μενα.ειμαι αποφασισμενη θελω νάποθηλασω ομως.Εχουμε ηδη κοψει το 90% των ημερησιων θηλασμων ευκολα σχετικα γιατι μεσα στην ημερα ειναι πιο ευκολο να της αποσπασω την προσοχη.Το βραδυ ειναι δυσκολο και νωρις το πρωι οταν ειναι δλδ κοιμησμενη θελει οπωσδηποτε.προσπαθω να μην της δινω εχω διπλα γαλα και νερο αν χρειαζεται.Σπαραζει η καρδια μου οταν κλαιει ομως...κανουμε πολλες αγκαλιτσες και φιλακια,την χαιδευω την παρηγορω .Εκανα ομως μια βλακεια νομιζω ,της ειπα οτι η μαμα ποναει και εχει μιμι και δεν μπορει να σου δωσει.Το ψιλοκαταλαβαινει οταν θελει.Ηταν σωστο αυτο η κοροιδευω το ιδιο το παιδι μου?Δεν θελω να κλαιει και μερικες φορες υποκυπτω.μηπως ομως της κανω περισσοτερο κακο και την μπερδευω ετσι?Παντα βεβαια μετραω μεχρι το δεκα και τις λεω φτανει αγαπη μου τωρα.και σταματαει.μηπως δεν εγινε και τπτ να υποκυπτω καμια φορα?τις συμβουλες σας παρακαλω.νιωθω λιγο ασχημα που αποθηλαζω οχι για μενα ..εγω ξερω τι θελω...για την μικρη μου ομως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω οτιδήποτε χωρίς την μικρή. Και όχι τίποτε άλλο θέλω να μαθαίνει και με άλλα άτομα.Αν μπορέσω και σταματήσω τον θηλασμό θα μπορώ να την αφήνω και στην μαμά μου, είναι Θεσσαλονίκη.Βέβαια όχι από την μία μέρα στην άλλη αλλά σιγά σιγά.Πρέπει να μάθει και να συνηθίσει και εκεί.

Το βράδυ αν ξυπνήσει πάλι πρέπει να την θηλάσω,οπότε πάλι δεν μπορω να πάω πουθενα,γιατί πάλι φοβάμαι μη τυχών ξυπνήσει....

Link to comment
Share on other sites

φανουλα η αληθεια ειναι πως αν το μωρο δεν μαθει να καθεται και με αλλους θα ειναι πιο δυσκολα αργοτερα.Περα ομως απ τον θηλασμο.Βεβαια παντα ειναι και στο παιδι.Ολα στο χερι μας ειναι,καμια φορα τα βλεπουμε βουνο.Ξερω πως ειναι δυσκολο χωρις καμια βοηθεια κλεισμενη μεσα στο σπιτι αλλα κατα την γνωμη μου παντα το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο.Ξυπναει πολλες φορες τα βραδια?Να σου πω να κανεις υπομονη?Βεβαια λαβε υποψην οτι σου μιλαει μια μανα που 2 χρονια τωρα δεν εχει κοιμηθει 1 βραδυ χωρις το παιδακι της...

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου δεν μπορώ να πω ότι είναι δύσκολο σαν μωρό απλώς επειδή είμαι όλη μέρα μαζί της φυσικό είναι να με συνηθίσει.Είμαι μονη και πραγματικά θέλω χρόνο για μένα.Ο πατέρας της δεν θα κάτσει να την ταίσει να παίξει ναι αλλά το φαί ακόμα και τα γεύματα της τα κάνω μόνο εγώ οπότε αν 4-5 ώρες πρέπει να είμαι στο μωρό αν θέλω να κάνω κάτι με την ψυχή στο στόμα.Δεν αντέχω άλλο.Πες τε κανένα κόλπο κορίτσια να αποθηλάσουμε γιατί χάνομαι.Σε 4 μήνες έχω γλαμοκαι βάφτιση και πραγματικά τις διαδικασίες τις κάνω πολύ βαρετά.......ενώ θα έπρεπε να πετάω από χαρά Βέβαια υπάρχουν και αλλά προβλήματα στην οικογένεια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω οτιδήποτε χωρίς την μικρή. Και όχι τίποτε άλλο θέλω να μαθαίνει και με άλλα άτομα.Αν μπορέσω και σταματήσω τον θηλασμό θα μπορώ να την αφήνω και στην μαμά μου, είναι Θεσσαλονίκη.Βέβαια όχι από την μία μέρα στην άλλη αλλά σιγά σιγά.Πρέπει να μάθει και να συνηθίσει και εκεί.

Το βράδυ αν ξυπνήσει πάλι πρέπει να την θηλάσω,οπότε πάλι δεν μπορω να πάω πουθενα,γιατί πάλι φοβάμαι μη τυχών ξυπνήσει....

Φανούλα, μην μπαίνεις στο τριπάκι ότι ο θηλασμός ευθύνεται που δεν μπορείς να αφήσεις τη μικρή έστω για λίγο. Υπάρχουν μανούλες που δουλεύεουν 8 και 10 ώρες, με μικρότερα μωρακια και πάλι καταφέρνουν να συνεχίσουν.

Αφού έχεις σκοπό να την αφήνεις στη μαμά σου, ξεκίνα το άσχετα με τον θηλασμό ή αποθηλασμό. Στην αρχή για λίγο 1-2 ώρες και πήγαινε να πιεις έναν καφέ κάπου κοντά. Λείψε σε ώρα που η μικρή τρώει στερεές.

Μην αγωνιάς να πάρει μπιμπερό. Ακόμα και σε ώρες που κανονικά θηλάζει θα μπορούσε να φάει φρούτα ή κρεμούλα ή γιαουρτάκι. Δεν πρόκειτε να ζητησει από τη γιαγιά να την θηλάσει:lol:

Σιγά-σιγά μπορείς να αυξήσεις τις ώρες, ώστε να προλαβαίνεις να κάνεις τις δουλειές σου ή και να βγεις ένα βράδυ και να επιστρέψεις να την πάρεις μετά ή να κοιμηθείς κι εσύ στη μαμά σου αν βολεύει.

Μέχρι να γίνει όλο αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος να σταματήσεις να θηλάζεις. Και ίσως τότε να βλέπεις πια τα πράγματα με άλλο μάτι;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν βγάλεις γάλα με το θήλαστρο και το δώσει με το μπιμπερό κάποιος άλλος, ο άντρας σου για παράδειγμα, να το δεχτεί πιο εύκολα!Έτσι, θα μπορείς να κάνεις τις μικρές σου αποδράσεις!;)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

καμια συμβουλη και για μενα βρε μανουλες?

Χριστίνα, σου βάζω λινκ την δικιά μου εμπειρία μήπως και πάρεις καμιά ιδέα. Να ξέρεις όμως ότι πέρασε αρκετός χρόνος για να τα καταφέρουμε (σχεδόν 2 1/2 μήνες) και στο λέω αυτό γιατί δεν ξέρω πόσο πολύ βιάζεσαι.

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1609161&postcount=1441

Link to comment
Share on other sites

sonar την ειχα διαβασει την εμπειρια σας..συγχαρητηρια και με το καλο το νεο μωρακι!Πηρε 2,5 μηνες ε?ωχ

Αχ ποσο τον χαιρομαι τον μπαμπα σας...ο δικος μας δεν καταλαβαινει τπτ..σαν κουτσουρο κοιμαται, ποιες βαρδιες, τα νευρα θα μου σπασει..αστο καλυτερα :lol: μονη μου οτι καταφερω..

απλα φοβαμαι μην της μεινει κανενα ψυχολογικο..δεν της το κοβω μαχαιρι φυσικα αλλα και παλι αμα ακους το παιδι σου να κλαιει..κοιμαται στο κρεβατι της και μετα ερχεται στο δικο μας..εκει κανουμε πολλες αγκαλιτσες και φιλακια..μετραω μεχρι το 10 απο το 1 στηθος και παλι απο το αλλο.Συνηθως κλαιει μολις την σταματησω..Δεν ξερω αν ειναι σωστος ο τροπος μου.Θα μου πειτε τωρα...και τι ζητας να σου πουμε...Δεν ξερω..:roll:

Link to comment
Share on other sites

Fanoulapit δεν ξέρω αν ο αποθηλασμός ειναι η λύση. Το μωρό σου μπορεί να ξυπνάει το βράδυ για πολλούς λόγους, όχι μόνο από πείνα. Μπορεί να φοβάται, να βγάζει δοντάκια, ή απλά να θέλει την αγκαλιά σου. Δλδ και να αποθηλάσεις μπορεί και πάλι να σε θέλει το βράδυ.

Όσο για το μπιμπερό, νομίζω οτι είναι αρκετά δύσκολο τόσο μεγάλο παιδάκι να μάθει το μπιμπερό. Ίσως να της αρέσει καλύτερα να πιεί με καλαμάκι. Βάλε το καλαμάκι μέσα στο γάλα, και κάλυψε την πάνω τρύπα με το δάχτυλό σου. Βάλ'της το στο στόμα, και βγάλε το δάχτυλο απ'την τρύπα. Το γάλα θα τρέξει μέσα στο στόμα της. Δώστης το έτσι μερικές φορές, και μετά θα μάθει να ρουφάει μόνη της απ'το καλαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα προσπάθησε να κόψεις το θηλασμό όσο πιό σταδιακά μπορείς, ωστέ να μην πληγωθεί η μικρή. Ο καλύτερος τρόπος είναι αυτό που κάνεις. Να της αποσπάς την προσοχή, να την παίρνει λίγο ο μπαμπάς, η γιαγιά κλπ. Το βράδυ είναι σίγουρα πιό δύσκολο, αλλά αυτό με το μέτρημα είναι πολύ καλή ιδέα. Εννοείται οτι αν τη βλέπεις και δεν το αντέχει μπορείς να υποκύπτεις και να δίνεις λίγο ακόμα. Σιγά σιγά θ'αρχίσει να το δέχεται. Δεν είναι εύκολο γι'αυτήν να δέχεται ξαφνικά κανόνες για το πόσο και ποτε θα θηλάζει. Αλλά ειναι καλό που είσαι ειλικρινής μαζί της. Πες οτι η μανούλα πονάει γι'αυτό θα μετρήσουμε μέχρι το 10, 20 όσο αντέχεις.

Με το καλό το καινούριο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...