Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαία αν μπορούσες να με διαφωτίσεις θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μένα.

Είμαι 40 χρονών και γέννησα την κόρη μου στις 1-1-2009. Τη θήλασα αποκλειστικά μέχρι και τον έκτο μήνα και μετά άρχισα να την εισάγω και στις στερεές όχι με μεγάλη επιτυχία μια και από μωρό έδειξε αλλεργία στα γαλακτοκομικα (μέσω του δικού μου γάλακτος). Μετά από σοβαρή και συστηματική δίαιτα δική μου το μωρό συνήλθε από την αλλεργία και συνέχισε να θηλάζει κανονικά και αποκλειστικά. Θηλάζει ακόμα (είναι τώρα 17 μηνών) και φυσικά τρώει πια και τροφές χωρίς κανένα προβλημα. Εδώ και 3 μήνες έχω επιστρέψει κι εγώ στη δουλειά μου άρα ο θηλασμός από 8 το πρωί έως 3 το μεσημέρι κόπηκε. Συνεχίζουμε το θηλασμό ως εξής: Η κορούλα μου ορμάει κυριολεκτικά στο στήθος μόλις επιστρέψω από τη δουλειά ανεξάρτητα αν έχει φάει ή όχι καλά στο μεσημεριανό της. Από κει και πέρα ξαναθηλάζει καμμιά φορά το απόγευμα και σίγουρα στις 9 που πηγαίνει για ύπνο και μετά 2-3 φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας (κοιμόμαστε μαζί) και σίγουρα ένα καλό θηλασμό το πρωί πριν φύγω για τη δουλειά.

Είμαι πολύ χαρούμενη που μπορώ και τη θηλάζω ακόμα αλλά σε όλο αυτό το διάστημα η περίοδος μου δεν έχει επανέλθει. Έμεινα έγκυος στην κορούλα μου φυσιολογικά και λίγο τυχαία και τώρα θα ήθελα να ξαναμείνω έγκυος (μια και οπως προείπα είμαι ήδη 40). Δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό αλλά ο γυναικολόγος μου μου έιπε ότι θα πρέπει να σταματήσω για να έχω σοβαρές πιθανότητες να ξαναμείνω έγκυος.

Τι να κάνω Αγλαία? Εσύ τι θα πρότεινες? Διακοπή θηλασμού? Θα ήθελα να την αποφύγω αν γίνεται μια και βλεπω ότι το παιδάκι μου δεν είναι ακόμα έτοιμο να αποθηλάσει. Απο την άλλη θα ήθελα πολύ να της χαρίσω ένα αδελφάκι.

Περιμένω με αγωνία την απάντηση σου και συγνώμη για το πολύ μεγάλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Χαρια κανουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τους ιδιους θηλασμους! Εμενα περιοδος μου ηρθε στους 11 μηνες καταλαβαινω πλεον και ωορρηξια και ελπιζω να μεινω συντομα εγκυος (αν δεν ειμαι ηδη :)) Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να αποθηλασεις ισως αν εκοβες καποιο γευμα να μειωσεις δηλαδη τον αριθμο των θηλασμων. Εμενα μου ηρθε περιοδος ακριβως τον μηνα που ο Χαρης αποφασισε να ανοιξει το στομα του στις στερεες δηλαδη μεχρι και τον 10 θηλαζα αποκλειστικα με το που μειωθηκαν λιγο τα γευματα μη φανταστεις μεγαλη διαφορα 1 γευμα κοπηκε ουσιαστηκα και αμεσως ηρθε περιοδος! Η Αγλαια μπορει να σου πει και περισσοτερα....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Xαρια, να σου ζήσει!

 

Το παιδάκι σου είναι ακόμη πολύ μικρό και έχει μεγάλη ανάγκη το θηλασμό γι αυτό και είναι το πρώτο που κάνει όταν επιστρέφεις από τη δουλειά.

 

Αν διακόψεις το θηλασμό για να επανέλθει η περίοδος και να ξαναγίνεις γόνιμη με σκοπό να μείνεις έγκυος, μπορεί αυτό να αργήσει πολύ να συμβεί και θα έχεις στερήσει από το παιδί σου κάτι πολύτιμο για ένα άλλο παιδί που δεν ξέρεις πότε και αν θα έρθει.

 

Η προσέγγιση του γυναικολόγου σου δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη τις ανάγκες του παιδιού που ήδη έχεις.

 

Η θεση του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας είναι σαφής: Δίνουμε προτεραιότητα στο παιδί που υπάρχει (δεν είναι του παρόντος να επεκταθώ περισσότερο).

 

Όμως το τι θα κάνεις θα το αποφασίσεις εσύ γιατί εσύ ξέρεις τις ανάγκες της δικής σου οικογένειας, τις δικές σου ανάγκες, του παιδιού σου και το πώς θα ανταποκριθείς σε όλα αυτά.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Xαρια, να σου ζήσει!

 

Το παιδάκι σου είναι ακόμη πολύ μικρό και έχει μεγάλη ανάγκη το θηλασμό γι αυτό και είναι το πρώτο που κάνει όταν επιστρέφεις από τη δουλειά.

Αγλαία χίλια ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Το παιδάκι μου έιναι ήδη 17 μηνών αλλά ούτως ή αλλως θέλω κι εγώ να το θηλάσω μέχρι κι εκείνο το θέλει απλά με προβληματίζει λίγο η δικιά μου ηλικία (40) και μήπως μετά το τέλος του θηλασμού είναι πολύ αργά για ένα δεύτερο παιδάκι.

 

Αν διακόψεις το θηλασμό για να επανέλθει η περίοδος και να ξαναγίνεις γόνιμη με σκοπό να μείνεις έγκυος, μπορεί αυτό να αργήσει πολύ να συμβεί και θα έχεις στερήσει από το παιδί σου κάτι πολύτιμο για ένα άλλο παιδί που δεν ξέρεις πότε και αν θα έρθει.

 

Η προσέγγιση του γυναικολόγου σου δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη τις ανάγκες του παιδιού που ήδη έχεις.

 

Συμφωνώ, απλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω τη γονιμότητα μου πιο σύντομα και συγρόνως να συνεχίσω να θηλάζω τη μικρή μου. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για όλες τις πολύτιμες συμβουλές που μας δίνεις και συνεχίζω ακάθεκτη να θηλάζω την κορούλα μου.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σας πω την εμπειρία μου όσον αφορά το θηλασμό. εγώ τον αποθήλασα βίαια μετά από πίεση και του άντρα μου στους 26 μήνες. Ο λόγος ήταν ότι δεν μπορούσε να με αποχωριστεί καθόλου, παρόλο που έτρωγε κανονικά, έπινε πολύ νερό, και πηγαίναμε και πολλές βόλτες. Τον αποθήλασα του κακοφάνηκε και 1,5 μήνα μετά μου παρουσίασε τραυλισμό. Τώρα είναι 5 και τον κοιμήζω μόνο εγώ, ακόμα και με τον άντρα μου να κοιμηθεί του λείπω πολύ. Από τότε που αποθήλασε μέχρι τώρα τον κοιμήζω αγκαλιά γιατί διαβάζουμε παραμύθια και θέλει να βλέπει τις εικόνες και επιπλέον πιάνει το πάνω μέρος του στήθους μου!!! Η παιδοψυχίατρος μας είπε ότι αντιλήφθηκε το στήθος μου σαν μεταβατικό αντικείμενο.

Πάντως αν ξανάρχιζα από την αρχή πάλι θα τον θήλάζα για πολύ μεγάλο διάστημα απλά πιστεύω ότι θέλει τάξη στα γεύματα ύστερα από τους 7-8 μήνες και όχι να θηλάζει όποτε νιώθει ανασφαλής όπως πρέπει να γίνεται μ'ενα βρέφος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, απλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω τη γονιμότητα μου πιο σύντομα και συγρόνως να συνεχίσω να θηλάζω τη μικρή μου. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω.

Μπορείς να περιορίσεις κάπως τους θηλασμούς. Δηλαδή να μειώσεις τον αριθμό των γευμάτων. Αυτό είναι πολύ πιο ήπιο για το παιδί και μπορεί να το δεχθεί πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω την εμπειρία μου όσον αφορά το θηλασμό. εγώ τον αποθήλασα βίαια μετά από πίεση και του άντρα μου στους 26 μήνες. Ο λόγος ήταν ότι δεν μπορούσε να με αποχωριστεί καθόλου, παρόλο που έτρωγε κανονικά, έπινε πολύ νερό, και πηγαίναμε και πολλές βόλτες. Τον αποθήλασα του κακοφάνηκε και 1,5 μήνα μετά μου παρουσίασε τραυλισμό.

 

Οι βίαιες παρεμβάσεις είτε στο θηλασμό είτε αλλού, δυστυχώς, δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

 

Ο σύζυγος εντελώς απαράδεκτος που σε πίεσε να κάνεις κάτι τέτοιο και μάλιστα βίαια. Αναρωτιέμαι αν κατάλαβε πόσο απαράδεκτος ήταν.

 

Τώρα είναι 5 και τον κοιμήζω μόνο εγώ, ακόμα και με τον άντρα μου να κοιμηθεί του λείπω πολύ.

Καταλαβαίνεις ότι το συγκεκριμένο παιδί έχει ιδιαίτερες ανάγκες και δεν ήταν ο θηλασμός που το έκανε να μην ξεκολλά από πάνω σου. Ήταν οι ιδιαίτερες ανάγκες που του συζύγου του κακοφάνηκαν. Ήθελε να στρώσει το παιδί για να είναι στο μέσο όρο. Όμως κάθε παιδί είναι μοναδικό και έχει μοναδικές ανάγκες και σε αυτές καλούμαστε ως γονείς να ανταποκριθούμε.

 

Από τότε που αποθήλασε μέχρι τώρα τον κοιμήζω αγκαλιά γιατί διαβάζουμε παραμύθια και θέλει να βλέπει τις εικόνες και επιπλέον πιάνει το πάνω μέρος του στήθους μου!!! Η παιδοψυχίατρος μας είπε ότι αντιλήφθηκε το στήθος μου σαν μεταβατικό αντικείμενο.

Τα παιδιά χρειάζονται μεταβατικό αντικείμενο όταν δεν έχουν αυτό που χρειάζονται. Το συγκεκριμένο παιδί είχε τη μαμά του όταν τη χρειαζόταν, όπως τη χρειαζόταν αλλά...

 

 

Πάντως αν ξανάρχιζα από την αρχή πάλι θα τον θήλάζα για πολύ μεγάλο διάστημα απλά πιστεύω ότι θέλει τάξη στα γεύματα ύστερα από τους 7-8 μήνες και όχι να θηλάζει όποτε νιώθει ανασφαλής όπως πρέπει να γίνεται μ'ενα βρέφος

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΠΟΥ ο θηλασμός θα πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα και το 2ο εξάμηνο του παιδιού.

 

Το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παδιού το γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια διατροφή του παδιού και οι ανάγκες του είναι πολύ μεγάλες.

 

Η τάξη που αναφέρεις μπορεί να βάλει σε κίνδυνο το θηλασμό και να οδηγήσει σε πρόωρο αποθηλασμό.

 

Ο θηλασμός είναι μια σχέση, είναι κάτι πολύ περισσότερο από την υλική του διάσταση στην οποία υποβαθμίζεται όταν τον αντιμετωπίζουμε μόνο σαν γεύματα.

 

Οι ανασφάλειες και οι υπόλοιοπες συναισθηματικές ανάγκες του παιδιού είναι σημαντικότερες από τις υλικές του ανάγκες. Το γάλα μπορεί να αντικατασταθεί από άλλο γάλα έστω και υποδεέστερο. Οι συναισθηματικές ανάγκες του παιδιού πώς θα καθυφθούν; Από τι; Από ένα κουκλάκι που θα λειτουργήσει ως μεταβατικό αντικείμενο;

 

Λυπάμαι πολύ που ενώ εσύ είσαι πρόθυμη να ανταποκριθείς στις ανάγκες του παιδιού σου, υποκύπτεις τελικά στις πιέσεις των στρεβλών αντιλήψεων που σου επιβάλουν οι άλλοι θεωρώντας ότι οι απόψεις τους είναι πιο σημαντικές από τις ανάγκες του παιδιού σου.

 

Λυπάμαι και θυμώνω με όλες αυτές τις διεστραμμένες αντιλήψεις που επιβάλλουν σε μια μητέρα να μην ανταποκρίνεται στις ανάγκες του παιδιού της.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Συμφωνώ, απλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω τη γονιμότητα μου πιο σύντομα και συγρόνως να συνεχίσω να θηλάζω τη μικρή μου. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω.

 

 

Υπάρχει ένα φυτό που λέγεται vittex chasteberry. Ξέρω οτι κάποιες μητέρες το χρησιμοποιούν για να επαναφέρουν την περίοιδο. Αν θέλεις ψάξ'το. Εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις δεύτερο παιδάκι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, απλά αναρωτιόμουν μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω τη γονιμότητα μου πιο σύντομα και συγρόνως να συνεχίσω να θηλάζω τη μικρή μου. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω.

 

Κι εγώ είχα διαβάσει κάπου παλιότερα (όταν έψαχνα για τον αντίθετο λόγο από ό,τι εσύ :wink:) ότι η περίοδος σου επιστρέφει όταν κόβεται απότομα ένας θηλασμός που είχε μία συγκεκριμένη επαναλαμβανόμενη μορφή. Αυτό, χωρίς να κόψεις γενικά το θηλασμό ή να μειώσεις τις ώρες του θηλασμού συνολικά την ημέρα.

 

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις. Μπορεί να θηλάζεις π.χ. 5 φορές, τη μία στις 16.00 κάθε μέρα. Και να κόψεις αυτό το θηλασμό απότομα μια μέρα αλλά να διατηρήσεις τους υπόλοιπους και να βάλεις και παραπάνω θηλασμούς σε άλλες ώρες... Και όμως να σου επιστρέψει η περίοδος λόγω αυτής της απότομης αλλαγής. Θα ψάξω να βρω που το είχα διαβάσει και θα σου πω παραπάνω πληροφορίες όταν το βρω.:wink:

 

Στην περίπτωσή σου βλέπω πιο εύκολο να κόψεις τους νυχτερινούς θηλασμούς, ίσως δίνοντας περισσότερο στερεή τροφή το βραδάκι πριν κοιμηθεί. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Βρίσκω πάντως πολύ ευγενές το ότι θέλεις να χαρίσεις ένα αδερφάκι στο μωρό σου. Σου εύχομαι να το επιτύχεις σύντομα!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!διαβασα σχεδον ολα τα παραπανω μηνυματα μηπως βρω απάντηση στο ερωτημα μου αλλα δεν υπηρχε κατι.εκανα διακοπη κυησης πριν 1 μηνα.χθες αδιαθετησα αλλα σημερα εχει μειωθει κατα πολυ το αιμα,σχεδον καθολου δηλαδη.ειναι δυνατον να συμβει αυτο?εκει που χαρηκα οτι ολα μπηκαν σε μια σειρα, παλι αγχωνομαι...σας παρακαλω, αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου!:(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!διαβασα σχεδον ολα τα παραπανω μηνυματα μηπως βρω απάντηση στο ερωτημα μου αλλα δεν υπηρχε κατι.εκανα διακοπη κυησης πριν 1 μηνα.χθες αδιαθετησα αλλα σημερα εχει μειωθει κατα πολυ το αιμα,σχεδον καθολου δηλαδη.ειναι δυνατον να συμβει αυτο?εκει που χαρηκα οτι ολα μπηκαν σε μια σειρα, παλι αγχωνομαι...σας παρακαλω, αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου!:(

vsi λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη...

Σχετικά με την απορία σου: ναι, είναι λογικό αυτό που βλέπεις. Είναι κανονικότατη περίοδος, έτσι να το θεωρείς. Απλά αφού είναι η πρώτη φορά που αδιαθετείς μετά την επέμβαση, αυτά τα πράγματα θα συμβαίνουν.

Η πρώτη φορά που αδιαθέτησα μετά την απόξεση έγινε χωρίς συμπτώματα (ενώ συνήθως έχω κάποια τσιμπηματάκια περίπου 5 ημέρες πριν) και δεν είχα καθόλου πονάκια κατά της διάρκεια της περιόδου μου. Και μένα μου έκανε εντύπωση, ήταν σαν να μην είχα περίοδο....

Τέλος πάντων, σου εύχομαι τα καλύτερα και σου ξαναλέω πως αυτό που βλέπεις σημαίνει ότι όντως μπήκες σε μια σειρά πάλι, και μάλιστα στις 30 ημέρες.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες και για τις ευχές και για τις συμβουλές σας. Θα δοκιμάσω να κόψω ένα θηλασμό και θα το ψάξω για το φυτό αυτό που μου είπατε. Ελπίζω το σώμα μου να συνεργαστεί για να αποκτήσει το μικρούλι μου το αδελφάκι του. Να είστε όλες καλά και πάντα σε εγρήγορση για τα παιδάκια σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Η παιδοψυχίατρος μας είπε ότι αντιλήφθηκε το στήθος μου σαν μεταβατικό αντικείμενο.

 

Αναρωτιέμαι, ο παιδοψυχίατρος είπε κάτι για τη συμπεριφορά του πατέρα;

Link to comment
Share on other sites

Na katathesw kai ti diki moy empeiria..Exw enan gio 4,5 xronwn peripoy o opoios thilaze mexri poy emeina egkyos sto deytero moy paidaki. O megalos tote konteye 4 xronwn. I alitheia einai oti de dokimasa pote na ton apothilasw parolo poy an elege mamam (ayto simaine oti ithele na thilasei) opoy kai na imastan ginotan xamos an den toy dina kai as itan toso megalos.

Epeidi doyleyw kykliko wrario -eimai nosileytria-apo tote poy egine enos etoys 1-2 fores ti vdomada koimotan xwris na thilasei kai pote o antras moy de moy eipe pws gkriniakse. Mexri enos etoys den etrwge katholoy sxedon kremes kai den ton pieza na faei. Paramenei kai tora ligofagos.

Eixa poly agxos otan emeina egkyos sto deytero paidaki (i alitheia einai pws iksera pws einai ligo epikindyno na thilazeis to 1o trimino tis kyisis) pws tha toy pw oti prepei na stamatisoyme. Otan loipon toy eipa oti i mama tha kanei kai allo paidaki kai prepei na stamatisoyme to "mamam" kai moy apantise: "entaksei mama!" xwris fwnes kai klamata emeina ekplikti. Pragmatika den perimena na to parei toso psyxraima. Gia dyo treis meres meta erxotan to vrady ligo sto stithos toy ypenthymiza ti eixame symfwnisei kai efeyge xwris gkrinies.

Otan gennithike o aderfos toy, den ekdilose zilia.Den exei peiraksei ws twra ton aderfo toy antitheta malista ton filaei ton agkaliazei synexeia. Kai mono an asxoloymai poly me to mwro moy leei: "mama olo me to mwro eisai ela na katseis ligo mazi moy". Nomizw oti ta pramata de tha mporousan na einai kalytera.

Den exei arrwstisei sxedon pote. Tis iwseis tis pernaei poly elafria kai poly grigora. Mono stin arxi otan valame to ageladino gala sto 1o etos emfanise kapoies wtitides kai otan periorisame to gala fygane kai aytes. Ta ofeli apo ton thilasmo einai terastia gia tin ygeia swmatiki kai psyxiki toy paidioy. Exete akoysei oles ta pleonektimata toy mitrikoy galaktos. Kati poy isws na min einai toso gnwsto einai pws kai i psyxanalytiki thewria (i opoia ypostirizei oti i vasi psyxwsewn kai neyrwsewn vrisketai stin vrefiki ilikia kai sti sxesi me toys goneis, idiaitera me ti mitera) systinei na afinoyme ta paidia na thilasoyn gia oso diastima ekeina epithymoyn..

Einai poly krima poy o koinwnikos perigyros stin Ellada den ypostirizei ti mitera s'ayto. Exw akoysei opws oles polla kai polla apo ayta itan tragika. Den me ypostirikse kanenas idiaitera s'ayti moy tin apofasi -ektos apo ti symvoylo thilasmoy- O antras moy gkriniaze poy o mikros koimotan mazi mas, poy ithele na thilasei se dimosioys xwroys..Telika, ola pigan kala.

Se ayta ta prwta xronia zwis toy paidioy mas xtizetai i proswpikotita toy kai thwrakizetai i ygeia toy. Enas mesos anthrwpos zei stis meres peripoy 80 xronia ti einai 3-4 xronia na kanei kapoies thysies gia kati toso simantiko;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ένα φυτό που λέγεται vittex chasteberry. Ξέρω οτι κάποιες μητέρες το χρησιμοποιούν για να επαναφέρουν την περίοιδο. Αν θέλεις ψάξ'το. Εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις δεύτερο παιδάκι! ;)

Χλόη σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, δεν έιχα ξανακούσει για αυτό το φυτό, το οποίο στα ελληνικά είναι η γνωστή σε όλους μας λυγαριά.

Έψαξα λοιπόν αρκετά στο δίκτυο και βρήκα τα εξής:

 

  1. Στο site του kellymom λέει ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κατά τη διάρκεια του θηλασμού για να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις.
  2. Στα υπόλοιπα ελληνικά και αγγλικά sites λένε να μην χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια του θηλασμού και της εγκυμοσύνης.
  3. Το ίδιο γράφει και πάνω στο κουτί ταμπλέτες Vitex της Lamberts που κατά τη γνώμη του φαρμακοποιού μου είναι μια αξιοπιστη εταιρεία.
  4. Τέλος ο γυναικολόγος μου και μια φίλη παθολόγος μου είπαν ότι δεν το ξέρουν το σκέυασμα αυτό (!!!) και καλύτερα να μην το χρησιμοποιήσω μην κάνω καμμιά ζημιά στην κόρη μου αφού ακόμα τη θηλάζω.

Μήπως μπορεί καμμιά σας να μου δώσει άλλες πληροφορίες και μήπως η Αγλαία μπορεί να απαντήσει αν το vitex μπορεί να κάνει κακό στην κόρη μου αφού τη θηλάζω?

 

Και πάλι συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά μάλλον μόνο σε αυτό το μέρος μπορείτε να καταλάβετε τον προβληματισμό μου και να μου δώσετε και τροφή για σκέψη.

Ευχαριστώ και καλή εβδομάδα σε όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πόσο καιρό μετά από απόξεση (λογω παλίνδρομης) σας επισκέφτηκε η περίοδός σας;

 

καλησπέρα σε κάθε κοπέλα είναι διαφορετικά εγώ περιμένω δύο μήνες τώρα άλλα τίποτα έχω τα πονάκια της περιόδου κανονικά,θα κάνω υπέρηχο αύριο για να δω πώς πάει,όλα καλά σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το kellymom παρέχει αξιόπιστες πληροφορίες για το θηλασμό, και λέει οτι είναι ασφαλές.

Οι περισσότεροι γιατροί δε γνωρίζουν αρκετά για το τι επιτρέπεται και τι όχι κατά το θηλασμό, και σχεδόν όλα τα φάρμακα, βότανα και συμπληρώματα διατροφής γράφουν οτι σε περίπτωση εγκυμοσύνης και θηλασμού να παίρνεις μόνο με την έγκριση του γιατρού.

 

Εγώ θα είχα περισσότερη εμπιστοσύνη σε κάποια σύμβουλο θηλασμού, ή σε σάιτ που ασχολείται αποκλειστικά με το θηλασμό. Δε θέλω όμως να σε επιρρεάσω. Εγώ πιστεύω οτι σε ανάλογη περίπτωση θα το έπαιρνα.

 

Ό,τι και να αποφασίσεις εύχομαι καλή επιτυχία, και να συλλάβεις πολύ σύντομα! :D

 

 

 

http://www.kellymom.com/herbal/milksupply/herbal-rem_c.html#vitex

 

Vitex is a very useful herb for PMS symptoms, as well as for moms who are breastfeeding and are desiring to conceive again, and are having problems with their cycles returning or becoming regular enough to sustain a pregnancy.

 

Vitex works by stimulating the production of luteinizing hormone (LH) and suppressing the production of follicle stimulating hormone (FSH). This in turn causes the corpus luteum to secrete more progesterone. Progesterone suppresses the production of prolaction. Also, vitex has components that bind to the dopamine receptor sites of the pituitary, inhibiting prolactin secretion.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καλημέρα!!!

Σε παρακαλώ πες μου αν είναι ασφαλές να παρω vitex (Λυγαριά) ενώ θηλάζω παράλληλα τη μικρή μου?

ΥΠάρχει κίνδυνος για το παιδί που θηλάζει ή θα πάρει κάποια ουσιά μέσω του γάλακτος μου που θα του κάνει κακό?

Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

clelia, ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...σημερα 4η μερα συνεχιζω να εχω λιγο καφε αλλα τιποτα το ιδιαιτερο...το κεφαλι μου κοντευει να εκραγει απο αυτο που συνεβη και τωρα εχω και την περιοδο να αγχωνομαι...νιωθω πολυ εξαντλημενη απο ολα αυτα...βλεπω οτι παρολο που ο καιρος περναει, τιποτα δεν αλλαζει στην ψυχολογια μου.ενω βγαινω,γελαω,νιωθω ομως οτι τιποτα δεν με ευχαριστει...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καλημέρα!!!

Σε παρακαλώ πες μου αν είναι ασφαλές να παρω vitex (Λυγαριά) ενώ θηλάζω παράλληλα τη μικρή μου?

ΥΠάρχει κίνδυνος για το παιδί που θηλάζει ή θα πάρει κάποια ουσιά μέσω του γάλακτος μου που θα του κάνει κακό?

Χίλια ευχαριστώ

 

 

http://www.kellymom.com/herbal/milksupply/herbal-rem_c.html

 

είναι ασφαλές και συστήνεται για τις μητέρες που θηλάζουν και θέλουν να επαναφέρουν τη γονιμότητα

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε κοπέλα μου, καταλαβαίνω. Είναι πάρα πολύ νωρίς για σένα... Εμένα μου πήρε 1 μήνα για να είμαι στα μάτια των τρίτων εντάξει, μετά άλλον έναν μήνα για να αρχίσω να νιώθω λίγο καλύτερα. Και παρόλο που είχε περάσει κάμποσος καιρός, εξακολουθούσα να έχω ψυχολογικές μεταπτώσεις.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις για να νιώσεις καλύτερα, κανείς δεν μπορεί... Μόνη σου θα το περάσεις, ακόμα και οι δικοί σου άνθρωποι δεν θα σε καταλαβαίνουν πολλές φορές.

Μπορώ όμως να σου εγγυηθώ πως σιγά-σιγά θα αρχίσεις να νιώθεις λίγο καλύτερα (παρά τις μεταπτώσεις) και θα αρχίσεις να κάνεις και πάλι σχέδια... Μπορεί τώρα να σου φαίνεται πολύ μακρινό, αλλά θα γίνει και θα ξαναβρείς τον εαυτό σου...

Μέχρι τότε ΜΑΚΡΙΑ από ανθρώπους άσχετους που θα φροντίσουν να σε γεμίσουν τύψεις, να σου λένε βλακείες και να βγάζει ο καθένας τους την δική του θεωρία για τον λόγο που σου συνέβη αυτό το γεγονός.

Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το φόρουμ και μπορείς να μιλάς, να γράφεις, να γίνεσαι κουραστική... Πήγαινε στο parents cafe στις "Παλίνδρομες κυήσεις", θα σε βοηθήσει να εξωτερικεύσεις τα αισθήματά σου σε γυναίκες που θα σε καταλάβουν (πίστεψέ με) απόλυτα!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια την περασμένη Παρασκευή που εκανα αποξεση...Ήπια 3 μέρες αντιβίωση κ τη Τρίτη ξεκίνησα αντισυλληπτικά...Αρχικα ειχα λιγο αίμα μετα ομως απο 3 μέρες απο την επεμβαση ειδα αρκετο αιμα οπως εχω κ μεχρι σήμερα...Πηγα για υπέρηχο κ ο γιατρος μου ειπε οτι πανε όλα καλα (δοξα το Θεό) απλα μπορει να εχω κάποιες εναλλαγές μέχρι να τελειώσω τα αντισυλληπτικά...μου ειπε οτι μπορει να έχω κ όλες τις μέρες αίμα ή μπορει αν εχω αρκετο στην αρχη να σταματήσει κ μετα το τέλος των αντισυλληπτικών να επέλθει κανονική περίδοδος...αυτά...εχω λιγα πονάκια αλλα σιγουρα ειναι φυσιολογικο...τετοια αλλαγή στον οργανισμό...Ευχομαι κοριτσια αυτή η ατυχία μας, που σιγουρα για καλό έγινε, να μας φέρει μωράκια πολλά κ υγιή κ έτσι να μιλάμε γιαυτα μετα....

:lol:

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...