Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια να ρωτησω μηπως ξερει καμια?Εκανα αποξεση 27/3 κ ενω ειχα καθαρηση εδω κ 1/5 βδομαδα να σου παλι αιμα απο εχθες κ ειναι αιμα με βλενα,μα ειναι δυνατον?Πηρα τηλ το γιατρο μου κ μου ειπε εαν συνεχιστη να παω νοσοκομειο να με δει.Τι να ειναι τωρα αυτο???Φοβαμαι μην με κρατησει τιποτα μεσα κ ειμαι πασχα εκει μακρια απο τα παιδακια μου.Λετε να ειναι περιοδος???Τοσο νωρις?Κ με βλενα?Μου ειπε η κοπελε που μιλησα στο τηλ οτι μπορει να ειναι κ ωορεξια?Γινεται ομως με αιμα?Δεν τα ξερω καθολου αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την παλλίνδρομη κύηση που είχα, η γιατρός μου μου είπε ότι μου δίνουν μερικές μέρες περιθώριο να το αποβάλλει ο οργανισμός το κύημα και δεν θα μου κάνουν απόξεση αν τελικά τα καταφέρει μόνος του. Με πλακώνουν στις αντιβιώσεις και περιμένουμε. Την δεύτερη μέρα, από την μέρα που σταμάτησε η καρδούλα του (ήμουν 8 εβδομάδων), το αποβάλλω με πόνους και αίμα. Πάω την άλλη μέρα και μου κάνουν υπέρηχο. Με κρατούν έτσι (αίμα, αντιβίωση, υπέρηχο για καμιά δεκαριά μέρες χωρίς απόξεση) και τελικά μου ανακοινώνουν ότι το απέβαλλα τελείως, δεν έχει μείνει τίποτα και δεν χρειάζομαι κάτι. Σε 30 μέρες μου έρχεται περίοδος και αμέσως μετά με ξανακαλούν για υπέρηχο. Είχα βαρεθεί να κάνω κολπικό υπέρηχο!! Αλλά μου είπαν ότι είμαι εντάξει.

Δεν τους πίστεψαν ότι καθάρισα από μόνη μου και πήγα και σε άλλη γιατρό και μου είπε μετά από άααααλλο έναν υπέρηχο ότι είμαι εντάξει.

Και απόξεση γιοκ. Για 10 μέρες περίπου μετά την αποβολλή αιμοραγούσα και έβγαζα κομματάκια και σε 30 μέρες που μου ήρθε περίοδος, ξαναέβγαλα κάτι ψιλά και μετά τίποτα. Άλλαξαν όμως όλες οι συνήθειες της περιόδου μου (ημέρες κύκλου, ροή αίματος ακόμα και πυκνότητα αίματος θα έλεγα), τόσο που δεν με αναγνώριζα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Έχουν περάσει 44 ημέρες από τότε που έκανα απόξεση και ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να περιμένω άλλες 2 εβδομάδες και αν δεν έχω αδιαθετήσει θα πάω από το ιατρείο του για κα να κάνουμε υπέρηχο αλλά έχω ανησυχήσει πολύ (μου είχε πει ότι σε 30 με 40 μέρες θα αδιαθετήσω).

Υπάρχει κάποια κοπέλα που άργησε και εκείνη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΔΥΣΤΗΧΩς ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6 ΜΕΡΕς ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗςς ΑΠΟΒΟΛΗΣ ''ΕΥΤΥΧΩΣ ΄΄ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΙΜΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΑ PRIMOLUT NOR.ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ..........ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΕΛΘΩ???? ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΜΑ????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Έχουν περάσει 44 ημέρες από τότε που έκανα απόξεση και ακόμα δεν έχω αδιαθετήσει μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε να περιμένω άλλες 2 εβδομάδες και αν δεν έχω αδιαθετήσει θα πάω από το ιατρείο του για κα να κάνουμε υπέρηχο αλλά έχω ανησυχήσει πολύ (μου είχε πει ότι σε 30 με 40 μέρες θα αδιαθετήσω).

Υπάρχει κάποια κοπέλα που άργησε και εκείνη;

Ευχαριστώ

Καλημερα ΑνναΜαρια εγω ακομη περιμενω να αδιαθετησω μετα την 3 μου παλινδρομη εχουν περασει 34 μερες και ακομη τιποτα!!!

Στην δευτερη ειχαν περασει 44 μερες και εμενα ενημερωσα τον γυναικολογο μου και πηγα την ιδια ημερα για υπερηχο οπου δεν ειδε κατι τρομακτικο!τελικα αδιαθετησα μετα απο 2-3 μερες και μετα απο κατι ανασκαφες που εκανε!!!:-D

Για να στο λεει παντως κατι θα ξερει ο καθε γιατρος ειναι διαφορετικος!!!!!

Σου ευχομαι να σου ερθει γρηγορα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

AnnaMaria και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. 62 μέρες έχουν περάσει απο την απόξεση και ακόμα τίποτα. Πήρα κάτι χάπια την προηγούμενη εβδομάδα που μου έδωσε ο γιατρός μου για να αδιαθετήσω αλλά ακόμα τίποτα...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει. Ο γιατρός λέει να περιμένω. Πόσο ακόμα; 62 μέρες μου φαίνονται πολλές...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα...λοιπόν εγώ μετα την δευτερη αποξεση που έκανα η περίοδος μου είρθε μετά από 50 ημέρες παρόλο που ο γιατρός μου είχε δωσει και αντισυλληπτικα...

καλο θα ήταν να πάτε στο γιατρο σας να σας κανει ένα υπέρηχο για να δει ότι όλα έιναι καλα..εμένα μου είχε πει πως αν αργουσε καμια 10αρια μέρες να έκανα και ενα τεστ εγκυμοσύνης γιατί ποτέ δεν ξέρεις....

Υπομονη και όχι άγχος....είναι και αυτό ένα αίτιο καθυστέρησης...σας φιλω...

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΔΕΙΞΑΝ

ΠΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ) ΕΧΩ 3.8 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ 0,3-3,5>

MTHFR 677C EXΩ ΘΕΤΙΚΟ ΜΕ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ<ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ>

ΟΜΟΚΥΣΤΕΪΝΗ ΕΧΩ 12.52 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <13,01

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

ΛΙΠΟΠΡΩΤΕΪΝΗ(α) Lp(a) ΕΧΩ 62 <ΤΙΜΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ <30

ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ!!

 

Γιωργία γειά σου,

έχω ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα MTHFR 677C ΘΕΤΙΚΟ ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ, και NK56/16 λεμφοκ. (CD56/CD16) 13% με τιμή αναφοράς 3,5-12,5%. Σήμερα τα πήρα και ο γυναικολόγος και ο εξωσωματικός είπαν οτι είναι οκ, μην ανησυχείς, θα ήθελα πολύ να μάθω και την γνώμη του δικού σου, ξέρεις αν χρειάζεται να τα δεί ανοσολόγος ή αιματολόγος;

 

Φιλικά Φλωρεντία.

n

Link to comment
Share on other sites

μετά την απόξεση 40 ημέρες

Και μένα μετά από40-50 μέρες το πολύ αλλά είναι και η κράση του οργανισμού που έχει η καθεμία.Στην δεύτερη απόξεση μετά από 20 μέρες χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ (ΛΟΓΩ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣ ΚΥΗΣΗΣ) ΣΤΙΣ 30/01/2009 ΜΟΥ ΗΡΘΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΗΜΕΡΕΣ. ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ ΚΥΚΛΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ. ΟΝΤΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 32 ΗΜΕΡΕΣ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΚΥΚΛΟ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΚΑΝΑ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΗΡΑ PRIMOLUT ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΛΙΓΟ ΡΟΖ ΓΙΑ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΛΙ. ΠΗΓΑ ΜΕ ΕΙΔΕ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΜΟΥΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΛΑ. ΞΑΝΑ PRIMOLUT ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ. ΑΝ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΡΩΣΕΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΙΣ 28 ΗΜΕΡΕΣ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ AVERCAP ΓΙΑ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ. ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΙΝΟΝΤΑΣ PRIMOLUT ΜΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΣΕ ΔΙΔΥΜΑ!!!!!!!!!!!!)

ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ? Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΖΕΙ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εγώ ακόμα τίποτα

Επικοινώνησα με τον γιατρό μου, του είπα να πάω απο εκεί να με δει αλλά μου είπε ότι άδικα ανησυχώ. Να κάνω υπομονή και θα έρθει... Πότε; 66 μέρες και ακόμα τίποτα.. Τι θα γίνει δεν ξέρω. Το περίεργο είναι ότι απο τότε που έκανα την απόξεση (7 Απρ) κάθε μήνα για 2 μέρες περίπου έχω φοβερούς πόνους περιόδου αλλά περίοδο καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elisavet ισως και να είναι απο το άγχος μου.Αλλά γιατρό δεν μπρώ να αλλάξω, του έχω τρομερή εμπιστοσύνη και τον έχω έδω και 13 χρόνια περίπου. Απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι κάνει τόσες μέρες για να αδιαθετήσω. Θα περιμένω άλλες 10, αν δεν έχω αδιαθέτησει μέχρι τότε θα πάω απο εκεί να με δει. Φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει όταν δεν αδιαθετείς γιατί δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Ξέρω μόνο για καθυστέρηση αλλά στη δική μου περίπτωση μετά απο την απόξεση δεν παίζει κάτι τέτοιο. Και αυτό είναι που με φοβίζει λίγο, το ότι δεν μπορώ να υποψιαστώ κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Χάθηκα αλλά με την δουλειά που έχω δεν προλαβαίνω.

Τελικά πήγα στο γιατρό πριν ένα μήνα γιατί δεν είχα αδιαθετήσει και είχαν περάσει 60 μέρες, είχε κλείσε ο τράχηλος και γι αυτό δεν μπορούσε να κατέβει το αίμα (μου είπε ότι το παθαίνεις καμιά φορά όταν κάνεις απόξεση), μου τον άνοιξε και αμέσως μου ήρθε περίοδος και σήμερα μου ήρθε κανονικά και η 2η περίοδος μετά από 28 μέρες όπως είχα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Andromeda καλησπέρα,

Έχεις πάει να σου κάνει υπέρηχο? γιατί από εκεί θα φανεί γιατί δεν αδιαθετείς.

Σε καταλαβαίνω όμως γιατί και εμένα μου την είχε «βιδώσει» που δεν αδιαθετούσα.

Εύχομαι τώρα που σου γράφω να αδιαθετήσεις.

Link to comment
Share on other sites

11/5 έγινε η επέμβαση και χθες αδιαθέτησα!! YES!! Τόση χαρά που αδιαθέτησα δεν έχω ξαναδεί!!

Η επόμενή μου περίοδος να έρθει κατά τον Απρίλη του 2010 παρακαλώ! Ευχαριστώ πολύ.-

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

clelia σου εύχομαι να έρθουν όλα όπως επιθυμείς ,αλλα και να αργήσει λίγο μην αγχωθείς.ας έρθει όποτε θέλει ....αρκεί να μείνει:wink:;-)

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

TITH μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου :D ! Δεν αγχώνομαι, μην ανησυχείς. Ξέρω καλά πως ο οργανισμός μας ξέρει πότε είναι στα καλύτερά του για να μείνει έγκυος. Απλά τα βλέπω όλα υπεραισιόδοξα... Ακόμη και στον άντρα μου για να μην αγχώνεται (και κατ' επέκταση αγχώνει και εμένα) του λέω ότι δεν γίνεται να πιάσω τους 2 πρώτους μήνες μετά την επέμβαση (μούουουσια :mrgreen: )

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

καλημέρα επιτέλους κι εγώ αδιαθέτησα!!!!!!!!!!!! Τελικά μετά το δεύτερο κουτί Primolut μου ήρθε περίοδος (από 4/4 ήταν η τελευταία) Τώρα ξεκίνησα μία θεραπεία για τρεις κύκλους με Ciclocur για να στρώσει ο κύκλος (ελπίζω) κι από Σεπτέμβριο μάλλον βάζω πάλι μπροστά......... Ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά.

Κουράγιο κορίτσια κι έρχονται καλύτερες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Hello girls!!! Ego apoksesi ekana stis 16/5 kai ex8es enas minas akribos meta adia8etisa!!! ;) Shmera exw poli pono stin koilia mou san tous ponous periodou pou eixa palia otan eimoun 16 xronon!!! :( To gegonos pou adia8etisa stin wra mou (exo kuklo 28-30 meres) enoei oti mporoume na ksana prospa8isoume poio vopis apo tous 5 mines pou mas eipe o giatros???:confused:

Link to comment
Share on other sites

Koalalou μου, το γεγονός ότι αδιαθέτησες στην ώρα σου σημαίνει ότι το σύστημα δουλεύει τέλεια, πράγμα επίσης τέλειο...

Αφού όμως σου είπε 5 μήνες ο γιατρός, έχει τους λόγους του. Αν μου έλεγες ότι αντί για 5 μήνες θα περιμένεις 3 μήνες να περάσουν, θα έλεγα οκ, κάνε ό,τι νομίζεις...

Αλλά σου είπε 5 μήνες και εσύ από τον 1ο βρε ανυπόμονο?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...