Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

εθισμένο κι έτσι ακόμα προσπαθώ...

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και καλωσόρισες :)

 

Χαίρομαι που το μωρό σου πήρε τα οφέλη του θηλασμού, στεναχωριέμαι για σένα που η όλη εμπειρία νιώθεις να σε έχει ταλαιπωρήσει τόσο πολύ. Ο θηλασμός είναι ιδανική επιλογή μόνο όταν είναι αμοιβαία επιθυμητός, τόσο από τη μαμά όσο και από το μωρό.

 

Το μωρό δεν είναι εθισμένο. Απλώς ανταποκρίνεται σε κάτι που είναι γενετικά προδιαγεγραμμένο να κάνει ως βρέφος: να συντηρείται στη ζωή μέσω του θηλασμού.

 

Διαβάζοντας το Υπόμνημα του Αποθηλασμού εδώ στο φόρουμ, θα βρεις αντίστοιχες εμπειρίες για να βοηθηθείς. Και είναι βέβαιο οτι και άλλες μαμάδες θα σου γράψουν τις δικές τους συμβουλές μέσα από την εμπειρία τους.

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια στο μεγάλωμα του μωρού σου.

 

Να είσαι καλά :)

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και γενικά είναι εθισμένο κι έτσι ακόμα προσπαθώ...

Ποτέ δεν περίμενα πως θα με δυσκόλευε περισσοτερο ο αποθηλασμός από το θηλασμό.

 

Να σου ζήσει! :)

Ο θηλασμός δεν προκαλεί εθισμό. Είναι ανάγκη και για ένα τόσο μικρό παιδί όσο το δικό σου είναι θεμελιώδης ανάγκη.

 

Θα ήθελα, αν μπορείς, να γράψεις λίγα περισσότερα για τη σχέση σας και για το χαρακτήρα το δικό σου και του παιδιού αλλά και για τις συνήθειές σας, για να δούμε αν υπάρχει κάτι που μπορεί να σας διευκολύνει άμεσα.

 

Περιμένω νέας σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις και τις ευχές. Να χαιρεστε τα μικρά σας, και τα μεγαλύτερα παιδάκια, φυσικά, όλες, ξέρω πως ο θηλασμός δεν προκαλεί εθισμό, αλοίμονο, τρόπος του λέγειν :) Ξέρω επίσης πως είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό κι εγώ, σε αντίθεση με άλλες μαμαδες, από ό,τι βλέπω, είχα πολλή υποστήριξη και συμπαράσταση από την πρώτη στιγμή, από όλους. Να φανταστείτε, ένα από τα προβλήματα μου είναι πως δεν ξέρω πως να πω στην παιδίατρο πως δε θέλω να συνεχίσω άλλο :oops: (αστειεύομαι)

Διάβασα το υπόμνημα του αποθηλασμού, αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο με το δικό μου :roll: Θα το κοιτάξω καλύτερα...

Είμαι αποφασισμένη να αποθηλάσω, δε θέλω να συνεχίσω άλλο. Δυστυχώς ποτέ δεν απόλαυσα το θηλασμό και εδώ και 4 μήνες, περίπου, προσπαθώ να σταμαστήσω, αλλά δεν μπορώ. Στα τρία γεύματα έφτασα σχετικά, σχετικά, το τονίζω, εύκολα.

Το μωρό ως 11 μηνών έτρωγε ελάχιστα, θήλαζε πάρα πολύ κάποια στιγμη έχασε και βάρος χωρίς προφανή λόγο. Είναι λίγο μικρόσωμο, 77 εκ, ζυγίζει σχεδόν 9 κιλά κι έχει μόνο ένα δόντι (12 μηνών ήταν 74 εκ και 8 κιλά, χωρίς δόντια). Θέλω να πω πως μοίαζει μικροτερο από όσο είναι. Κατά τα αλλα είναι υγιέστατο και δραστήριο, περπάτησε 10 μηνών, λέει μερικά πράγματα (είναι δίγλωσσο) κλπ, έχει τη συμπεριφορά και τις συνήθειες ενός παιδιού της ηλικίας του. Περνάει τον περισσότερο δυνατό χρόνο μαζί μας. Πάει στο σταθμό από το Σεπτέμβριο, αρχικά 3 ώρες και από το Δεκέμβριο, που οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις αυξήθηκαν, 5 ώρες, χωρίς κλάματα, μετά τις 2 πρώτες εβδομάδες. Πάει χαρούμενος κι επιστρέφει χαρούμενος επίσης.

Από 12 μηνών τρώει πολύ καλά κι από όλα (από όσες τροφές του έχουμε εισάγει, σχεδόν τα πάντα). Τα σαββατοκύριακα τα περνάμε πάντα και οι τρεις μαζί, πότε δεν έχει κοιμηθεί μακριά μας. Ταξιδεύει αρκετά, αν και μετά το καλοκαίρι, λιγότερο. Μέχρι 6-7 μηνών κοιμόταν στο δωμάτιο μας, αλλά όχι στο κρεβάτι μας, πέρα από κάποιες περιπτώσεις. Μερικές φορές, συνεχίζει να κοιμάται στο κρεβάτι μας, αλλά όχι συχνα.

Ο μικρός είναι κοινωνικός και πολύ ξεροκέφαλος. είναι ικανός να φτάσει στα άκρα για να πετύχει αυτό που θέλει. Χρειάζεται μια αναφορά ενός ενήλικα εμπιστοσύνης, πάντα. Δεν του αρέσει πχ να μένει μόνος του στο δωμάτιο, ακόμα κι αν δε μας δίνει σημασία όταν είμαστε έκει κι ακόμα κι αν ξέρει πως είμαστε στο διπλανό δωμάτιο. Για να κοιμηθεί του διαβάζουμε ένα παραμύθι και φεύγουμε από το δωμάτιο, όταν είναι χαλαρός κι ετοιμος για ύπνο, πριν κοιμηθεί, χωρίς να κλαίει ή να διαμαρτύρεται.

Ποτέ δεν είχε πιπίλα, ποτέ δεν πιπίλισε το δάχτυλο. Μέχρι μια ηλικία είχε για πιπίλα εμένα, δε μου άρεσε καθόλου και σιγά σιγά, αλλάξαμε τη ρουτίνα του ύπνου (μουσικη, παραμύθι κλπ, ήταν δύσκολο, αλλά όχι ακατόρθωτο), δε χρειάζεται το στήθος για να κοιμηθεί εδώ και 7-8 μήνες. Παίζει πολύ μόνος του, μαζί μας και, έδω και λίγο καιρό, και με άλλα παιδάκια. Ποτέ δεν τον έχουμε αφήσει να κλαίει για κανένα λόγο. Τον λένε Άρη :)

Εγώ είμαι επίσης ανεξάρτητο άτομο και δεν είμαι και τέρας ηρεμίας (ουτε όμως και νευρική, λιγο ευέξαπτη ίσως), έιμαι υπομονετική όμως. Ποτέ δεν του έχουμε φωνάξει, τον έχουμε, βέβαια, μαλώσει.

Δεν ξέρω τι άλλο να σας πω, για το παιδί μου, θα μπορούσα να γράψω τόμους :cool: . Έλπιζω να είχαν κάποιο νόημα όσα είπα και να μη σας κούρασα.

Ευχαρστώ πολύ και πάλι για τη φιλική υποδοχή και τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα όμως να σου πω οτι μπορείς να μείνεις έγκυος ενώ θηλάζεις. Ακόμα κι αν δεν έχεις περίοδο ακόμα, δε θα κρατήσει για πολύ. Κυρίως αφού δε θηλάζετε πολλές φορές.

Εμένα μου ήρθε στους 20 μήνες. Και να μην αποθηλάσεις δλδ, σύντομα θα μπορείς να μείνεις έγκυος.

 

Το ζήτημα της εγκυμοσύνης είναι δευτερεύον. Είναι κάτι που το θέλουμε βέβαια, αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση το βασικό μου κίνητρο.

 

 

 

Και κάτι άλλο, οτι αν το παιδάκι σου αντιστέκεται τόσο πολύ στον αποθηλασμό, ίσως ακόμα το έχει πολύ ανάγκη.

 

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά, και όπως επιθυμείς. :)

 

ελπίζω ο μικρός μου να αποθηλάσει με το λιγότερο τραυματικό τρόπο και για αυτό έχω συνεχίσει ως τώρα, αν και έχω κουραστεί πολύ εδώ και πολύ καιρό. Πολλές φορές χρειάστηκα τη βοήθεια των γύρω μου, του καλού μου κυρίως, για να συνεχίσω. Υποθέτω πως σε εσένα αρέσει να να θηλάζεις και το απολαμβάνεις, οπότε δεν μπορείς να καταλάβεις, ίσως, πως αισθάνομαι. Δυσκολεύτηκα πολύ να πάρω αυτή την απόφαση, αλλά την έχω πάρει πια και δε θέλω να σκέφτομαι πως στερώ από το μωρό κάτι που το έχει πολλή ανάγκη, αλλά πως του πρόσφερα ό,τι καλύτερο μπορούσα, για όσο περισσότερο μπορούσα. Έχω σκεφτεί πάρα πολύ για να φτάσω ως εδώ, δεν ήταν εύκολο συναισθηματικά και μακάρι ο μικρός να αποθήλαζε φυσικά, αλλά πραγματικά έχω κουραστεί και είμαι πρόθυμη να επέμβω στη φυσική διαδικασία, χωρίς βέβαια να τον πληγώσω, αυτό δε θα το άντεχα.

Σε ευχαριστώ πολύ και να είσαι κι εσύ πάντα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Έβα μου, μη με παρεξηγήσεις, σαφώς και καταλαβαίνω την ανάγκη σου να αποθηλάσεις. Είναι αλήθεια οτι εμένα μου αρέσει ο θηλασμός, αυτό όμως δε σημαίνει οτι δε μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να σε έχει κουράσει, γιατί υπάρχουν στιγμές που κι εμένα με κουράζει.

 

Μακάρι να είχα κάτι να σου προτείνω για εύκολο αποθηλασμό, όμως σ'αυτό το θέμα είμαι τελείως άσχετη. Ελπίζω κάποια άλλη μητέρα να σε βοηθήσει περισσότερο.

 

Εύχομαι να τα καταφέρετε μια χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι αποφασισμένη να αποθηλάσω, δε θέλω να συνεχίσω άλλο. Δυστυχώς ποτέ δεν απόλαυσα το θηλασμό και εδώ και 4 μήνες, περίπου, προσπαθώ να σταμαστήσω, αλλά δεν μπορώ. Στα τρία γεύματα έφτασα σχετικά, σχετικά, το τονίζω, εύκολα.

Είσαι νομίζω από τις ελάχιστες περιπτώσεις που συνεχίζει το θηλασμό χωρίς να τον απολαμβάνει! Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που κάνεις τέτοια υπέρβαση.

:)

Το μωρό ως 11 μηνών έτρωγε ελάχιστα,

αυτό το κάνουν συχνά τα μωρά που έχουν ισχυρή προδιάθεση για τροφικές αλλεργίες

εμφάνισε κάτι τέτοιο το μωρό;

 

θήλαζε πάρα πολύ κάποια στιγμη έχασε και βάρος χωρίς προφανή λόγο.

Αν μπορείς γράψε αναλυτικά τις ζυγίσεις. Πότε ακριβώς έγινε αυτό;

 

Ο μικρός είναι κοινωνικός και πολύ ξεροκέφαλος. είναι ικανός να φτάσει στα άκρα για να πετύχει αυτό που θέλει.

Αυτό είναι δύσκολο σημείο! Αν και θα τον βοηθήσει να πετύχει στη ζωή του, στην παρούσα φάση θα σε δυσκολέψει.

 

Χρειάζεται μια αναφορά ενός ενήλικα εμπιστοσύνης, πάντα. Δεν του αρέσει πχ να μένει μόνος του στο δωμάτιο, ακόμα κι αν δε μας δίνει σημασία όταν είμαστε έκει κι ακόμα κι αν ξέρει πως είμαστε στο διπλανό δωμάτιο.

Είναι πολύ φυσιολογικη συμπεριφορά για την ηλικία του.

 

 

δε χρειάζεται το στήθος για να κοιμηθεί εδώ και 7-8 μήνες.

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό! :) Θα ήταν πολύ πιο δύσκολα αν δεν το είχατε καταφέρει!

 

Πιστεύεις ότι σε κάποια γεύματα θα μπορούσες να μειώσεις το χρόνο; Δηλαδή λες ναι θα θηλάσεις αλλά θα μετρήσουμε μέχρι το πχ. 10 και μετά τέλος.

 

Άλλη τακτική είναι να πεις ότι τα παιδάκια θηλάζουν όταν ξυπνάει ο ήλιος και όταν πάει για ύπνο. Οπότε περιορίζεις τα 3 γεύματα σε 2.

Μετά αφαιρείς άλλο ένα γεύμα, αυτό που θεωρείς λιγότερο απαραίτητο λέγοντα ότι τα παιδάκια θηλάζουν όταν ο ήλιος πχ. ξυπνά.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και συνδυασμό των δύο μεθόδων αν εκτιμάς ότι έχεις τέτοιο περιθώρειο.

 

Επίσης μπορείς αν όχι σε όλα, τουλάχιστον σε κάποιο από τα γεύματα να του προσφέρεις εναλλακτική ενασχόληση. Πχ. να του πεις αργότερα θα πιεις το γαλατάκι τώρα κάνουμε αυτό;

 

Πες μου αν κάποια από αυτά νομίζεις ότι θα έχουν πιθανότητα επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια και τη προθυμία σας.

Το μωρό γεννήθηκε

24.10.2007, 3450γρ και έκτοτε οι ζυγίσεις είναι:

26.10.2007, 3250γρ

01.11.2007, 3520γρ

08.11.2007, 3820γρ

22.11.2007, 4570γρ

04.01.2008, 6040γρ

08.02.2008, 6810γρ

03.03.2008, 7095γρ

11.04.2008, 7520γρ

16.05.2008, 7400γρ

24.06.2008, 7300γρ

28.07.2008, 7300γρ

09.10.2008, 7810γρ

04.11.2008, 7970γρ

22.01.2009, 8700γρ

Το μωρό δεν εμφάνισε ποτέ κανένα σημάδι αλλεργίας ή δυσανεξίας σε καμία τροφή. Το αντίθετο, του αρέσουν τα πάντα και δοκιμάζει με όρεξη τα πάντα εξαρχής. Απλά μέχρι 11 μηνών έτρωγε εξαιρετικά μικρή ποσότητα από τις στερεές τροφές. Ύστερα, από τη μια στιγμή στην άλλη άρχισε να τρώει πολύ καλά, ήταν τότε που άρχισε να παίρνει βάρος πάλι. Ως τότε θήλαζε ανεμπόδιστα και παρόλα αυτά έχασε βάρος, χωρίς προφανή λογο. Του έγιναν πολλές εξετάσεις, μεταξύ των οποίων και αυτές για αλλεργία, δυσανεξία σε τρόφιμα που δεν έδειξαν τίποτα. Ευτυχώς όταν άρχισε να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες από τα υπόλοιπα τρόφιμα ξεκόλλησε και ως τώρα συνεχίζει να παίρνει βάρος, ικανοποιητικά για την ηλικία του. Μέχρι 12 μηνών θήλαζε ανεμπόδιστα, μετά ξεκίνησα να του αφαιρώ κάποια γεύματα, τα περισσότερα από αυτά εύκολα. Για παράδειγμα μετά το μεσημεριανό του δίνω γιαούρτι κλπ. κατι που επίσης με διευκόλυνε ήταν πως μόλις του έκοψα ένα από τα νυχτερινά γεύματα έκανε περίπου 5, έκοψε μόνος του και όλα τα υπόλοιπα, άμεσα, εκτός από αυτό το ανεπιθύμητο στις 4 περίπου. Για να του κόψoυμε τo άλλο νυχτερινό γεύμα, πήγαινε κοντά του και τον ηρεμούσε ο μπαμπάς. Σε δύο μέρες ξυπνούσε μόνο μία φορά, αυτή που συνεχίζει να ξυπνάει ως τώρα...

 

Εγώ, θα ήθελα να εγκαταλείψω το νυχτερινό γεύμα, προφανώς :) Μου φαίνετα όμως δύσκολο. Να του δίνω δηλαδή, μετά, πρωί-βράδυ, μετά, το βραδυνό, που το θεωρώ εύκολο, προσφέρωντας μια εναλλακτική ενασχόληση, όπως προτείνεις. Και τέλος το πρωινό, που είναι ο σημαντικότερος θηλασμός της μέρας τώρα, μια και το πρωί μόνο θηλαζει, ενώ το βράδυ τρώει πριν θηλάσει.

Οσο αφορά το χρόνο, το πρωί θηλάζει 40 λεπτά, ενώ το βράδυ 15 περίπού. Στις 4, εξαρτάται. Νομίζω πως εκείνη την ώρα δεν πεινάει, θέλει μόνο τη μαμά του ο καημένος, έτσι μπορεί να θηλάσει 5 λεπτά, μπορεί και 50...

Πώς το βλέπετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια.Να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποια να μου απαντησει.Ειχα παλινδρομη κυηση στις 7 εβδομαδες εκανα αποξεση στις 16/01 και ο γιατρος μου δωσε μια θεραπεια ορμονες για την αποκατασταση της μητρας δεν θυμαμε το ονομα απο τα χαπια.Αυτα γραφουν θεραπεια 28 ημερων 21 χαπια εχουν και εφτα μερες λεει κενες και μετα σου ρχετε περιοδος.Τα πηρα κανονικα την προιγουμενη πεμπτη τελιωσε η θεραπεια το προιγουμενο σαββατο ειχα πονακια σαν περιοδου ειχα ελαχιστο αιμα οπως οτα τελιωνει η περιοδος αυτες τις μερες ειχα πονους περοδου πολυ ελεφριους κι ελαχιστο αιμα μονο μια φορα να φανταστειτε αλλαξε σερβιετα.Αυτο να το θεωρησω πειροδο ή οχι;θα παρω βεβαια τηλεφωνο τον γιατρο γιατι μου πε οτι πρεπει να με δει μετα την περιοδο αλλα εγω αυτο σε καμια περιπτωση δεν το θεωρω περιοδος διαβαζοντας μαλιστα οτι μετα απο αποξεση οταν ερχεται περιοδος ερχεται πολυ αιμα.Εχει καμια σας καμια ιδεα;ή ειχε καμια παρομοια περιπτωση;

με λενε στελλα

Link to comment
Share on other sites

λογικά τώρα πρέπει να αδιαθετήσης; έτσι δεν είναι;μήπως το λίγο αιματάκι δεν έχει σχέση με περίοδο αλλα ήταν απο την απόξεση;πάρε καλύτερα τον γιατρό σου να ρωτήσεις, δεν χάνεις τίποτα ίσα ίσα που θα ηρεμήσεις και όλας

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

ΤΙΤΙ μετα την αποξεση ειχα κανονικα για καμια εβδομαδα αιματακι οπως μου ο γιατρος.Μετα μεγαλο διαστημα ξαναειχα τις ενοχλησεις περιοδου.Θα παρω τηλεφωνο αλλα λεω απο περιεργεια μηπως ειχε καμια παρομοια περιπτωση.Φιλακια

με λενε στελλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και το ξαναπέρασα πρόσφατα,έκανα την 2η απόξεση 24/11/08,δεν θυμάμαι καθόλου το μετά.το έχω διαγράψει απο το μυαλό μου.όσο μπορώ τουλάχιστον.ελπίζω να πάνε όλα καλά

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα την αποξεση ειχα λιγο αιμα την πρωτη μερα κ μετα κατι καφε κηλιδες. ο γιατρος μου ειπε οτι η περιοδος θα ερθει αλλα δε ξερω ποτε. 4 μερες παιρνω κατι χαπακια, το ενα ειναι αντιβιωτικο κ το αλλο κατι σαν αιμοστατικο απο ο,τι καταλαβα. γιατι τοσο διαφορετικες θεραπειες για το ιδιο πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

anemona μάλλον αντισυλληπτικά σου έδωσε. Εγώ δεν πήρα χάπια και αδιαθέτησα σε 29 ημέρες. Όταν έπερνα αντισυλληπτικά πριν χρόνια μου είχε συμβεί αυτό και μου είπε ο γιατρός να μην ανησυχώ. Καλύτερα πάρε τηλ το γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια. Εγώ έκανα απόξεση στις 14/1, είχα αίμα από τις 19/1 και για 1 εβδομάδα και μου ήρθε περίοδος στις 5/3. Βέβαια έχω μεγάλο κύκλο, από 35 μέχρι σαράντα μέρες, αλλά γενικά να ξέρετε πως μετά από μία τέτοια επέμβαση ο κύκλος μας διαφοροποιείται λιγάκι. Υπομονή χρειάζεται δυστυχώς και από αυτό πολλές από εμάς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) δεν την διαθέτουμε. Φιλάκια σε όλες.

 

XuYop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Έκανα την απόξεση 7 Μαρτίου και μετά από μία εβδομάδα άρχισε λίγο αίμα , το οποίο σιγά σιγά σιγά έγινε καφέ και έτσι μέχρι την επόμενη εβδομάδα καθάρισα.

Χθες, ένα μήνα μετά μου ήρθε περίοδος, η οποία δεν έχει τη συνηθισμένη ροή. Έχω λιγότερο αίμα απ' ότι συνήθως για δεύτερη μέρα. Είναι περίοδος αυτό ή μήπως πρέπει να ανησυχώ:::::::

Η αλήθεια είναι ότι εκεί που πάω να ησυχάσω κάτι γίνεται και αναστατώνομαι πάλι. Δεν αντέχω άλλο. Δεν γίνεται όλα να γίνουν φυσιολογικά πάλι όπως πριν:::::::::

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα σε αυτον τον κυκλο,ειναι λογικο να εχεις καποιες ανωμαλιες(αιματακια...κλπ),

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις να σου ερθει,κανονικα το αιμα,και να μην φοβασαι τιποτα.

Εμενα,και στις τρεις φορες που εκανα αποξεση(παλινδρομες!!!),μου ηρθε η σιχαμενη κοντα στις μερες που περιμενα κανονικα περιοδο(αν δεν ειχε συμβει...αυτο που ειχε συμβει)

Δηλαδη,εχεις κυκλο 28ημερων? καπου εκει γυρο,θα σου ερθει παλι.

Αλλα και αυτο το λιγο που ειδες τωρα,δεν ειναι να φοβασαι κατι,συμβαινει,το διαβαζω συνεχεια,απο τα κοριτσια...

 

Πολλα μπορουν να αλλαξουν μετα απο μι αποξεση.Εγω απο εκει που ειχα αιμα 3-4 μερες,ξαφνικα μετα απο ...ολα αυτα,ειχα ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ,για μιαμιση μερα.Ενοειται οτι ετρεξα στο ιατρο,να δω ,μηπως ειμαι εγκυος!!! δεν ημουν!!! ανωμαλιες του κυκλου,ειπε ο ντοκ.,και τιποτα αλλο!!!!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δυστυχώς βλέπω το κατεχετε το θέμα. εύχομαι όλες σας να αποκτήσετε το πολυπόθυτο γερό μωράκι.

ήθελα τη βοήθεια σας. είχα καθυστέρηση έκανα β' χοριακή (χαμηλη τιμή) και 1 εβδομάδα μετά η τιμή ήταν πάλι χαμηλή. τις τελευταίες 3 ημέρες είδα καφέ υγρα που σήμερα πλεον είναι περιόδος. μίλησα με το γιατρόκαι είπε να με δει αύριο για απόξεση. με πιάνει τρέμουλο (αν και την έχω ζήσει ξανά την υπέροχη εμπειρία) στο ότο θα πάω ξανα στο νοσοκομείο και θα πληρλωσω τα μαλλιοκέφαλα μου ενώ ήδη έχω δώσει 400? σε εξετάσεις. μου είπαν άλλες κοπέλες ότι δεν έκαναν απόξεση αλλά πήραν ένα χάπι κια στον υπέρηχο είδαν ότο είχαν καθαρίσει. λέτε ο γιατρός μου να μου λέει βλακειές. αχ πείτε μου κάτι γιατί θέλω να έχω αι μια άλλη γνώμη πριν πάω να τον δω.

ευχαριστώ.

καλή επιτυχία σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο την πρωτη φορα αλλα και την δευτερη τοσο μου κρατησε τον επομενο μηνα και στις 2 εδωσε κανονικα το παρον και πολυ αιμα!!

Τωρα που βρισκομαι στην 3 παλλινδρομη και εχουν περασει μονο 15 μερες και εξακολουθω να εχω καφετια μετα απο αιμα μιας εβδομαδας ελπιζω να μου ερθει γρηγορα!!!

Μichel εαν μου επιτρεπεις σε τι οφειλονται οι 3 παλλινδρομες που ειχες????

και εγω παθουσα ειμαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς. εμένα ο γιατρός μου μου είπε ξέχνα την μπορεί να σου έρθει και σε σαράντα ημέρες. η πρώτη περίοδος μετά την απόξεση πάντα διαφέρει και στις ημέρες που θα κρατήσει και στην ποσότητα και στη ροή.

εγώ έκανα απόξεση 7/3 και μου ήρθε μεν στις 30 ημέρες αλλά ήταν περίεργη. ξεκίνησε λίγο αίμα για δυο μέρες μετά κανονική ροή και μέχρι σήμερα έχω καφέ.

αν θες κάνε ένα τηλέφωνο στο γοατρό σου θα σε καθησυχάσει.

ήταν η πρώτη σου εγκυμοσύνη;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα elisavet! ηταν η πρώτη εγκυμοσυνη αλλα στην 12η βδομάδα παλινδρομισε. τωρα μετα απο εναν μηνα μπορω να πω οτι νιωθω καλυτερα ψυχολογικα, αλλα φοβαμαι πολυ μηπως μου ξανασυμβει σε δευτερη εγκυμοσυνη. Εσύ? πρωτη εγκυμοσυνη? παλινδρομη και εσύ?

dom

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα γιατρο γιατι ενιωθα ανασφαλης με αυτον. ο καινουργιος που πηγα μου εδωσε να κανω αιματολογικες εξετασεις (για την πηξη του αιματος) που βγηκαν φυσιολογικες. φαντασου οτι ο προηγουμενος γυναικολογος μου δεν μου εκανε βιοψια του εμβρυου η οτι αλλο κανουνε τελος παντων.....συν οτι δεν ειχε υπερηχους στο ιατρειο του. σε εστελνε εξω. εσυ εκανες και αλλες εξετασεις? εισαι ικανοποιημενη απο τον γιατρο σου?

dom

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες κι εγώ θα τον άλλαζα. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί είναι άνθρωπος ηθικός και ήρεμος.Μου είπε ότι είναι κάτι τυχαίο, κάτι που συμβαίνει συχνά και σε 3 μήνες να ξαναπροσπαθήσω. Δεν μου έδωσε καμία εξέταση να κάνω, κάτι με το οποίο συμφωνεί και ο άντρας μου που είναι και ο ίδιος γιατρός .

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σύντομα να αποκτήσουμε κι εμείς ένα γερό παιδάκι. Τους φόβους μας όμως δεν ξέρω πώς θα καταπολεμήσουμε. Εγώ το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι την επόμενη φορά θα πηγαίνω στο γιατρό και θα σκέφτομαι¨*κάτσε να δούμε αν ζει.....*

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου πω οτι δεν θα το σκεφτομαστε, γιατι και εγω μαλλον το ιδιο θα κανω, αλλα πρεπει να το πολεμησουμε να το αποδεχτουμε σαν τυχαιο γεγονος και να προχωρησουμε παρακατω. ολα θα πανε πολυ καλυτερα την επομενη φορα και για τις δυο μας φτανει να το πιστεψουμε! ποιος ειναι ο γιατρος σου?... αν επιτρεπεται...σωστος μου ακουγεται

dom

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...