Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Παίρνω το θάρρος να σας γράψω καθώς βρίσκομαι σε μια κατάσταση που δεν ξέρω τι να σκεφτώ και τι να κάνω.  Στις 22/1/21 έκανα απόξεση ενώ ήμουν στην 7η με 8η εβδομάδα κύησης γιατί δεν ακουγόταν η καρδιά του μωρού. Ξεκίνησα την ίδια μέρα Zinadol για 4 μέρες και Cyclacur για 21 μέρες. Σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού η περίοδος θα ερχόταν μετά απο 4 με 7 μέρες από την τελευταία λήψη του χαπιού cyclacur. (Τα σταμάτησα Πέμπτη 11/2/2021). Απο τότε μέχρι και σήμερα δεν μου έχει έρθει περίοδος. Πήρα τον γιατρό και την μαία τηλέφωνο οι οποίοι μου λένε να κάνω υπομονή και πως θα έρθει. Είπα πως θέλω να κάνουμε ένα ραντεβού να εξεταστώ όμως μου είπαν πως πρέπει πρώτα να μου έρθει η περίοδος και ύστερα να παω. Όμως εγώ δεν έχω κανένα απολύτως σύμπτωμα ή ίχνος περιόδου και παντού όπου διαβάσω και ρωτήσω  η περίοδος όλων μετά απο τέτοια αγωγή (για άλλες περιπτώσεις όμως) τους είχε έρθει μέσα στην εβδομάδα. Πρέπει να σας πω επίσης πως μια δεύτερη γνώμη που πήρα γυναικολόγου μου απάντησε πως "Η λήψη του cyclacur δεν είχε κανένα νόημα και πιθανόν να περιέπλεξε λιγάκι την κατάσταση.  Όπως και να έχει η περίοδος θα πρέπει να έρθει μέσα στις επόμενες 10 ημέρες ανεξάρτητα από το cyclacur.  Εάν πάλι δεν έρθει τότε χρειάζεται έλεγχος ". Εγώ είμαι ήδη στις 12 μέρες χωρίς περίοδο. Ο αληθινός μου φόβος είναι μήπως προκλήθηκε κάποιο θέμα κατά την διάρκεια της απόξεσης διαφορετικά δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την έκταση του κειμένου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας..... Έχω ανάγκη την βοήθεια σας..... Δυστυχώς τον Οκτώβριο διαπιστώθηκε η αυχενική με 6..... Ο γιατρός ή μάλλον οι γιατροί γτ ήταν 6 είπαν άμεσα διακοπή, όπως κ έγινε..... Να προσθέσω ότι είμαι 38 κ πρώτη εγκυμοσύνη με προσπάθεια δύο μηνών..... Αφου μετά την επέμβαση με είδε ο γιατρός κ αδιαθετησα κανονικά είπε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες κ είμαστε τέλεια..... Είχα πάντα κύκλο 28 ημερών..... Τον Νοέμβριο κ τον Δεκέμβριο αδιαθετησα στις 32 μερες, τον Ιανουάριο κ Φεβρουάριο στις 30 μέρες, τον Μάρτιο στις 26 μέρες κ τώρα είμαι στις 29 μέρες κ ακόμα ευτυχώς τίποτα.... Ήθελα να ρωτήσω αν περιμένω άδικα βάση του τελευταίου κύκλου ή απλά έτυχε κ αδιαθετησα έναν μήνα στις 26 μέρες..... Επίσης να σας πω ότι προσπάθησα κ με τεστ ωορρηξίας για 3 μήνες αλλά τίποτα.... Αυτο το μήνα ήμουν πιο ήρεμη κ δν έκανα ούτε τεστ..... Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά πραγματικά έφτασα στο αμήν.... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα κορίτσια, μετά από 8 χρόνια προσπαθειών και πολλές εξετάσεις, χειρουργεία, φαρμακα και ενω ειχα βγαλει απο το μυαλο μου οτι θα γινω ποτε μητέρα,  ξαφνικα ειδα απο το πουθενα μια τεραστια χοριακη. Η χαρά μου απερίγραπτη αλλα αυτη η χαρά κράτησε μονο 2 εβδομάδες. Ακουσαμε μια φορά καρδούλα και την επόμενη εβδομάδα ο γιατρός μας ενημέρωσε ότι η κύηση ηταν παλίνδρομη σε ηλικία 7 εβδομάδων. Προχωρήσαμε σε απόξεση και μου έχει κολλήσει οτι κατι έπαθα στην απόξεση και δεν θα ξανακαταφέρω να μείνω εγκυος. Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα καποια επιπλοκή μετά την απόξεση? Σήμερα είμαι 11η μέρα απο την απόξεση με λίγο καφε ακόμα στο σκούπισμα. Με προβληματίζει ενα τράβηγμα που εχω χαμηλα δεξιά σαν ωορρηξία εδω και μερες (ο γιατρος ειπε ειναι το εντερο απο το σοκ και τη στεναχωρια) και το οτι εχω υγρα σαν ζελέ. Σας παρακαλώ πολυ κορίτσια πείτε μου αν καποια αλλη κοπελα τα ειχε αυτα και πηγαν ολα καλα. Ο γιατρος μου τα βρισκει ολα καλα και φυσιολογικα αλλα δεν με πειθει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θα εκτιμούσα παρά πολύ τη βοήθεια οποιας κοπέλας έχει περάσει τη διαδικασία της απόξεσης γιατί κοντεύω να τρελαθώ,

12/11 σταμάτησε η καρδούλα του ήμουν μόλις 8 εβδομάδων αλλά πόνεσε πολύ. Ζω Αγγλία κι εδώ δίνεται η επιλογή να γίνει η αποβολή με χαπια αντί για απόξεση όποτε πήρα τα χαπια. Δυστυχώς δεν έπιασαν, έμειναν υπολείμματα και 2/12 εκανα απόξεση. Ενώ στην αρχή ήμουν αισιόδοξη ότι οκ όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά έχω πλέον αρχίσει κ αμφιβάλω πάλι μη τυχόν μειναν υπολείμματα ακόμα κ με την απόξεση. 10η μέρα σήμερα κι ακόμα βλέπω κόκκινο αιμα. Δεν είναι πολύ , ίσως το 1/3 από ένα μικρό σερβιετακι αλλά ολόφρεσκο ακόμα. Και το χειρότερο το στήθος μου που δε λέει να ηρεμήσει συνεχίζει κ με πονάει ακριβώς όπως κατά την εγκυμοσυνη κ εκεί ππυ λεω α καλύτερα είναι σήμερα, την επόμενη είναι πάλι τα ίδια. 
Αν υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία που όλα πήγαν καλά κ δεν είχε υπολείμματα θα με βοηθήσει απίστευτα. Δυστυχώς εδώ παρόλα τα καλά ππυ ακούγονται για το σύστημα υγείας της Αγγλίας, δεν έχω τον προσωπικό μου γιατρό κ καλώντας την κλινική ακούω μόνο ότι πρέπει να περιμένουμε τις 3 βδομαδες να κάνω τεστ κι αν είναι θετικό τότε να τους πάρω. Άλλες 10 μέρες όμως έτσι ενώ έχω αρχίσει κ έχω τη βεβαιότητα ότι θα ναι ακόμα θετικό εγώ ειλικρινά δεν ξέρω πως θα τις αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 2:02 ΠΜ, rainbee είπε:

Καλησπέρα, θα εκτιμούσα παρά πολύ τη βοήθεια οποιας κοπέλας έχει περάσει τη διαδικασία της απόξεσης γιατί κοντεύω να τρελαθώ,

12/11 σταμάτησε η καρδούλα του ήμουν μόλις 8 εβδομάδων αλλά πόνεσε πολύ. Ζω Αγγλία κι εδώ δίνεται η επιλογή να γίνει η αποβολή με χαπια αντί για απόξεση όποτε πήρα τα χαπια. Δυστυχώς δεν έπιασαν, έμειναν υπολείμματα και 2/12 εκανα απόξεση. Ενώ στην αρχή ήμουν αισιόδοξη ότι οκ όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά έχω πλέον αρχίσει κ αμφιβάλω πάλι μη τυχόν μειναν υπολείμματα ακόμα κ με την απόξεση. 10η μέρα σήμερα κι ακόμα βλέπω κόκκινο αιμα. Δεν είναι πολύ , ίσως το 1/3 από ένα μικρό σερβιετακι αλλά ολόφρεσκο ακόμα. Και το χειρότερο το στήθος μου που δε λέει να ηρεμήσει συνεχίζει κ με πονάει ακριβώς όπως κατά την εγκυμοσυνη κ εκεί ππυ λεω α καλύτερα είναι σήμερα, την επόμενη είναι πάλι τα ίδια. 
Αν υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη εμπειρία που όλα πήγαν καλά κ δεν είχε υπολείμματα θα με βοηθήσει απίστευτα. Δυστυχώς εδώ παρόλα τα καλά ππυ ακούγονται για το σύστημα υγείας της Αγγλίας, δεν έχω τον προσωπικό μου γιατρό κ καλώντας την κλινική ακούω μόνο ότι πρέπει να περιμένουμε τις 3 βδομαδες να κάνω τεστ κι αν είναι θετικό τότε να τους πάρω. Άλλες 10 μέρες όμως έτσι ενώ έχω αρχίσει κ έχω τη βεβαιότητα ότι θα ναι ακόμα θετικό εγώ ειλικρινά δεν ξέρω πως θα τις αντιμετωπίσω.

Κορίτσι μου εμένα μου είχε σταματήσει μετά από 13 μέρες το αίμα. Όλα είχαν πάει καλά και τώρα έχω το παιδάκι μου. Για το στήθος δε ξέρω καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεια σας,

Ηθελα να ρωτήσω αν εχει συμβεί και σε αλλές κοπέλλες .. εχω κάνει αποξεση μετά απο παλίνδρομη Κυήση στις 30 Ιουνίου ενω ήμουν 8εβδομαδων! Σημερα 13/8 η περιοδος μου αφαντη .. ειχα επισκεφτει πριν 1 βδομαδα τον γυναικολογο μου μου ειπε οτι δεν βλεπει κατι ανησυχητικο και οτι το ενδομητριο μου ηταν 21 χιλιοστα πραγμα που σημαινει μου ειπε οτι θα δω περιοδο σε 2-3 μερες ..Περασε 1 βδομαδα η περιοδος τιποτα και ανησυχω πανε τωρα 7 βδομαδες απο την αποξεση ... 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα να μάθω αν έχει συμβεί σε καμιά.πριν 3,5 μηνες εκανα μία 

άμβλωση με χαπι. Μετά από 1,5 μηνα μου ήρθε περίοδος με πάρα πολύ αίμα και μου σταμάτησε σε 12 μέρες (σε Φυσιολογικά Πλαίσιο έχω πέντε μέρες) Τώρα πριν 30 ημέρες μου ήρθε Αιμορραγία (παρααα πολυ) και επι ενα μηνα συνεχίζω και εχω αιμα στο σκουπισμα. Πήγα στο γιατρο μου βρήκε μία κύστη αλλα μονο αυτο. Κάναμε και χοριακη για να αποκλείσουμε εγκυμοσύνη και βγήκε 4mIU οποτε μου απέκλεισε πιθανή εγκυμοσύνη και πάλι . Έχει τύχει σε καμιά τι μπορεί να φταίει; Δευτερα θα κάνω και ορμονολογικό έλεγχο 😞

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...