Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

ξεχασα να σε ρωτησω δεσποινακι, ολα τα χρηματα τα παιρνεις πισω η καποιο μερος;

ο παιδογαστρεντερολογος σου γραφει ενα χαρτι, που λεει ως διαγνωση του μωρου την δυσανεξια στην λακτοζη, και σου γραφει οσα κουτια γαλα θελεις για τον 1μηνα και σε καλυπτει για ενα 3μηνο. δηλ. εγω γραφω 5-6 κουτια τον μηνα ,πας τα αγοραζεις κ μετα σου δινετε αποδειξη απο το φαρμακειο,πας στον ασφαλιστικο σου φορεα , τα καταθετεις κ σε 15-30μερες το ικα τα δινει πισω ολα τα χρηματα.Γιατι υποτιθετε οτι το γαλα αυτο το παιρνεις σαν φαρμακευτικη αγωγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα, 29/12/2012 εκανα αποξεση και απο της 6/1/2013 μεχρι και σημερα εχω αιμα. Ρωτησα το γιατρο και μου ειπαι οτι δεν ειναι περιοδος αλλα ακαθαρσιες της μητρας, αλλα τοσες μερες;;

εχω μπερδευτει τελικα δεν ξερω τι ειναι.

8/1/2013 εκανα χοριακη και ηταν 300 μοναδες, ακομα δεν εχει μηδενιστη επειδη ειχε φτασει ειπαι ο γιατρος πολυ ψηλα 38.000 και να ξαναπαω σε δεκα μερες. σας εχει τυχη;;

Πρεπει να κανω και τον υπερηχο μετα την αποξεση και δεν μπορω επειδη εχω αιμα.

Πειτε μου τη γνωμη σας

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Εμένα η περίοδος μετά την απόξεση μου ήρθε μετά από 28 μέρες ακριβώς με πολύ πολύ αίμα. Παρόλο που ο γυναικολόγος μου μου είχε πει 40.

Τώρα διανύω την τρίτη μου περίοδο και περιμένω πως και πως να τελειώσει για να ξεκινήσω τις προσπάθειες ξανά.:lol::lol::lol:

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 29/12/2012 εκανα αποξεση και απο της 6/1/2013 μεχρι και σημερα εχω αιμα. Ρωτησα το γιατρο και μου ειπαι οτι δεν ειναι περιοδος αλλα ακαθαρσιες της μητρας, αλλα τοσες μερες;;

εχω μπερδευτει τελικα δεν ξερω τι ειναι.

8/1/2013 εκανα χοριακη και ηταν 300 μοναδες, ακομα δεν εχει μηδενιστη επειδη ειχε φτασει ειπαι ο γιατρος πολυ ψηλα 38.000 και να ξαναπαω σε δεκα μερες. σας εχει τυχη;;

Πρεπει να κανω και τον υπερηχο μετα την αποξεση και δεν μπορω επειδη εχω αιμα.

Πειτε μου τη γνωμη σας

 

 

 

ΛΙΝ και εμένα η πρώτη περίοδος μετά την απόξεση κράτησε πολύ και με τρομερά μεγάλη ροή οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

Μόλις σου τελειώσει το αίμα πήγαινε για υπέρηχο για να σου φύγει το άγχος.

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια φιλη που εχει ενα κοριτσακι 13 μηνων ειναι απελπισμενη θελει να σταματισει τον θυλασμο αλλα το μωρακι της δεν περνει με τιποτα μπιμπερο την μερα πινει 3 με 4 φορεσ την μερα και ολο το ωραδυ δεν την αφηνει να κοιμιθει την ξυπναει γυρο στισ 10 φορες το βραδυ πεταει την πιπιλα κ θελει να φαει νερο δεν πινει κα8ολου μονο με το στιθος ξεδιψαει δοστε μου συμβουλεσ να τισ πω :oops::oops:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μια φιλη που εχει ενα κοριτσακι 13 μηνων ειναι απελπισμενη θελει να σταματισει τον θυλασμο αλλα το μωρακι της δεν περνει με τιποτα μπιμπερο την μερα πινει 3 με 4 φορεσ την μερα και ολο το ωραδυ δεν την αφηνει να κοιμιθει την ξυπναει γυρο στισ 10 φορες το βραδυ πεταει την πιπιλα κ θελει να φαει νερο δεν πινει κα8ολου μονο με το στιθος ξεδιψαει δοστε μου συμβουλεσ να τισ πω :oops::oops:

 

Σε τέτοια ηλικία δεν υπάρχει λόγος κανένα νήπιο να μάθει το μπιμπερό. Μπορεί να δίνει γάλα με άλλο μέσο, με ποτηράκι εκπαιδευτικό, με κανονικό ποτήρι ή με ποτήρι με καλαμακι.

 

Λυπάμαι αλλα ακόμα και να αποθηλασει η φίλη σου δεν εγγυάται κανεις οτι δεν θα ξυπνάει το βράδυ 10 φορές. Η εμπειρία μου αλλα και οι αναφορές άλλων μαμαδων δείχνουν οτι ένα μωρο που ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ εξακολουθεί να ξυπνάει και μετά τον αποθηλασμό.

 

Στην ηλικία που ειναι το μωρο μπορεί να δοκιμάσει νυχτερινό αποθηλασμό και να θηλαζει μόνο την ημέρα (φαντάζομαι αυτό δεν την ενοχλεί ιδιαίτερα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εχω μια φιλη που εχει ενα κοριτσακι 13 μηνων ειναι απελπισμενη θελει να σταματισει τον θυλασμο αλλα το μωρακι της δεν περνει με τιποτα μπιμπερο την μερα πινει 3 με 4 φορεσ την μερα και ολο το ωραδυ δεν την αφηνει να κοιμιθει την ξυπναει γυρο στισ 10 φορες το βραδυ πεταει την πιπιλα κ θελει να φαει νερο δεν πινει κα8ολου μονο με το στιθος ξεδιψαει δοστε μου συμβουλεσ να τισ πω :oops::oops:

 

Της αδερφής μου η μικρή είναι τώρα περίπου 18 μηνών. Κι αυτή ξυπνούσε αρκετές φορές το βράδυ (όχι 10!), αλλά μαλλον ήταν επειδή έβγαζε τα δόντια μαζεμένα. Δεν έπαιρνε με καμία κυβέρνηση μπιμπερό (ούτε με μητρικό) και ούτε έπινε πολύ νερό. Σιγά σιγά της υπενθυμίζανε να πίνει νερό από το εκπαιδευτικό ποτηράκι της nuk. Έτσι έμαθε να πίνει παραπάνω νερό. Τώρα κοιμάται συνήθως σερί ή μπορεί να ξυπνήσει για λίγο να πιει νερό. Αποθηλαζουνε κιόλας γιατί λόγω νέας εγκυμοσύνης ελλατώθηκε το γάλα και κουράστηκε επίσης η αδερφή μου. Δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα και της το βάζουνε στην κρέμα της, γιατί ήταν αλλεργική. Τώρα κάνουν πρόκληση.

Δεν ξέρω αν βοήθησα με την εμπειρία της αδερφής μου.

 

Θα μπορούσε επίσης η φίλη σου να θηλάζει σε ξαπλωτή θέση και να κοιμάται με το μωρό. Και ίσως είναι μια φάση και να βελτιωθεί η κατάσταση ή να περάσει και τελείως.

 

Υπομονή σίγουρα χρειάζεται και να θυμάται πόσο καλό κάνει στο παιδάκι της! Εγώ όταν με παίρνει καμιά φορά από κατω (λόγω έλλειψης ύπνου), διαβάζω κανένα ωραίο άρθρο στο διαδίκτυο και παίρνω τα πάνω μου!:cool::)

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 29/12/2012 εκανα αποξεση και απο της 6/1/2013 μεχρι και σημερα εχω αιμα. Ρωτησα το γιατρο και μου ειπαι οτι δεν ειναι περιοδος αλλα ακαθαρσιες της μητρας, αλλα τοσες μερες;;

εχω μπερδευτει τελικα δεν ξερω τι ειναι.

8/1/2013 εκανα χοριακη και ηταν 300 μοναδες, ακομα δεν εχει μηδενιστη επειδη ειχε φτασει ειπαι ο γιατρος πολυ ψηλα 38.000 και να ξαναπαω σε δεκα μερες. σας εχει τυχη;;

Πρεπει να κανω και τον υπερηχο μετα την αποξεση και δεν μπορω επειδη εχω αιμα.

 

Πειτε μου τη γνωμη σας

 

ΛΙΝ, όταν έκανα απόξεση είχα αίμα για μια εβδομάδα, σταμάτησε για λίγες μέρες και μετά είχα για άλλες 15 μέρες!!!! Νόμιζα ότι ήταν περίοδος αλλά ο γιατρός μου είπε ότι καθαρίζει η μήτρα... Για μια βδομάδα τίποτα και μετά ξανά αίμα... Αυτό ήταν περίοδος τελικά! Ακριβώς 27 μέρες μετά την απόξεση. Δεν είχα κάνει χοριακή γιατί μου είπε ο γιατρός ότι αν αδιαθετήσω κανονικά σημαίνει ότι μηδενίστηκε. Για υπέρηχο πήγα αμέσως μόλις τελείωσε η περίοδος.

Νομίζω ότι αυτά που περιγράφεις είναι απολύτως φυσιλολογικά, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Της αδερφής μου η μικρή είναι τώρα περίπου 18 μηνών. Κι αυτή ξυπνούσε αρκετές φορές το βράδυ (όχι 10!), αλλά μαλλον ήταν επειδή έβγαζε τα δόντια μαζεμένα. Δεν έπαιρνε με καμία κυβέρνηση μπιμπερό (ούτε με μητρικό) και ούτε έπινε πολύ νερό. Σιγά σιγά της υπενθυμίζανε να πίνει νερό από το εκπαιδευτικό ποτηράκι της nuk. Έτσι έμαθε να πίνει παραπάνω νερό. Τώρα κοιμάται συνήθως σερί ή μπορεί να ξυπνήσει για λίγο να πιει νερό. Αποθηλαζουνε κιόλας γιατί λόγω νέας εγκυμοσύνης ελλατώθηκε το γάλα και κουράστηκε επίσης η αδερφή μου. Δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα και της το βάζουνε στην κρέμα της, γιατί ήταν αλλεργική. Τώρα κάνουν πρόκληση.

Δεν ξέρω αν βοήθησα με την εμπειρία της αδερφής μου.

 

Θα μπορούσε επίσης η φίλη σου να θηλάζει σε ξαπλωτή θέση και να κοιμάται με το μωρό. Και ίσως είναι μια φάση και να βελτιωθεί η κατάσταση ή να περάσει και τελείως.

 

Υπομονή σίγουρα χρειάζεται και να θυμάται πόσο καλό κάνει στο παιδάκι της! Εγώ όταν με παίρνει καμιά φορά από κατω (λόγω έλλειψης ύπνου), διαβάζω κανένα ωραίο άρθρο στο διαδίκτυο και παίρνω τα πάνω μου!:cool::)

γεια σας κοριτσια, της αδερφης μου η μεγαλη κορη δεν θηλαζε αλλα ξυπνουσε πολλες φορες κατα την διαρκεια της νυχτας, πηγε 3 χρονων για να σταματησει να ξυπναει, δεν θελω να απογοητευσω την φιλη σου αλλα μερικες φορες το ειναι στο παιδι, μπορει ομως να εχει βρει και πιπιλα το στηθος, θελει υπομονη πολυ
:evil:
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,έχω και εγω ενα μωρακι 7,5 μηνων τωρα.εμφανισαμε αλλεργία στο γαλα μου απο 1 μηνός αλλά όχι αποδεδειγμένα μονο με και σπυρακια που ήταν νεογνικη ακμή,αλλά προληπτικά έκανα 5 μηνες αποχή απο γαλακτοκομικα και και όλα καλα τωρα συνεχίζω και τρώω χωρίς πρόβλημα.θηλαζουμε πρωί και βραδυ για να κοιμηθεί και κάπου ενδιάμεσα στην νύχτα.επειδη πριν δυο μηνες που δοκίμασα να του δώσω κρεμα βανιλια κάποιας εταιρείας έκανε αλλεργία σταμάτησαμε ν κρεμα και τον θηλαζω επιπλέον αλλά τωρα εχει δυο θηλασμος ν μέρα.εχω ξαναρχίσει άλλης εταιρείας κρεμα βανιλια την τρώει χωρις πρόβλημα και το γαλα μου επίσης.θελω να αποθηλασω λόγω κούρασης και αυπνιας ,προσπάθησα να του δώσω υποαλλεργικο με μπιμπερο αλλά δεν το επερνα με τίποτα τωρα αρχήσαμε να πίνουμε νερό με ποτηράκι της nuk.εχουμε 6 μέρες μετα την βαπτιση που κανει διαροια αλλά όχι όλες τις φορες δυο τρεις την μέρα έκανα εξέταση κοπρανων και περιμένουμε σε τρεις μέρες τα αποτελέσματα.πως με συμβουλευετε να προχωρήσω γ τον αποθηλασμο? γιατι να του εξηγήσω δεν γίνετε μιας α δεν καταλαβαίνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,έχω και εγω ενα μωρακι 7,5 μηνων τωρα.εμφανισαμε αλλεργία στο γαλα μου απο 1 μηνός αλλά όχι αποδεδειγμένα μονο με και σπυρακια που ήταν νεογνικη ακμή,αλλά προληπτικά έκανα 5 μηνες αποχή απο γαλακτοκομικα και και όλα καλα τωρα συνεχίζω και τρώω χωρίς πρόβλημα.θηλαζουμε πρωί και βραδυ για να κοιμηθεί και κάπου ενδιάμεσα στην νύχτα.επειδη πριν δυο μηνες που δοκίμασα να του δώσω κρεμα βανιλια κάποιας εταιρείας έκανε αλλεργία σταμάτησαμε ν κρεμα και τον θηλαζω επιπλέον αλλά τωρα εχει δυο θηλασμος ν μέρα.εχω ξαναρχίσει άλλης εταιρείας κρεμα βανιλια την τρώει χωρις πρόβλημα και το γαλα μου επίσης.θελω να αποθηλασω λόγω κούρασης και αυπνιας ,προσπάθησα να του δώσω υποαλλεργικο με μπιμπερο αλλά δεν το επερνα με τίποτα τωρα αρχήσαμε να πίνουμε νερό με ποτηράκι της nuk.εχουμε 6 μέρες μετα την βαπτιση που κανει διαροια αλλά όχι όλες τις φορες δυο τρεις την μέρα έκανα εξέταση κοπρανων και περιμένουμε σε τρεις μέρες τα αποτελέσματα.πως με συμβουλευετε να προχωρήσω γ τον αποθηλασμο? γιατι να του εξηγήσω δεν γίνετε μιας α δεν καταλαβαίνει?

καλησπέρα! Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω, απλά θα ήθελα να σου πω κάποιες σκέψεις μου. Το μωράκι σου μου φαίνεται μικρό για να κάνει 2 θηλασμούς τη μέρα και ίσως γι'αυτό ξυπνάει το βράδυ. Ίσως αν το θήλαζες ενδιάμεσα στη μέρα; Νομίζω είναι νωρίς να αποθηλάσει χωρίς να έχει άλλες πηγές ασβεστίου. Δεν ξέρω και πόσο καλά τρώει από στέρεες. Μήπως να έκανες λίγο υπομονή μέχρι να χρονίσει ώστε μετά σταδιακά να αποθηλάζατε; Να θυμάσαι τα μωράκια δεν ξυπνάνε μόνο για να φάνε τη νύχτα. Μπορεί απλά να θέλει να αλλάξει πλευρό ή να βγάζει δοντάκια ή χίλια άλλα πράγματα. Απλά μετά ξανακοιμάται στο στήθος. Κανείς δεν σου εγγυάται ότι αν αποθηλάσετε θα κοιμάται σερί το βράδυ.

 

Η ξαπλωτή θέση δεν βολεύει; Σίγουρα δεν θα σε πάρει ο ύπνος αλλά τουλάχιστον δεν θα είσαι καθιστή. Αν δουλεύεις ειδικά σίγουρα είναι λίγο μαρτύριο να μην κοιμάσαι καλά το βράδυ.

 

Μάλλον δεν σε βοήθησα και πολύ. Ελπίζω κάποια άλλη να έχει κάποια σχετική εμπειρία για να σε συμβουλεύσει. Κουράγιο!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!ο μικρός μου τελικά εχει σταφυλοκοκο και θα πάρουμε 5 μέρες flagyl.ο μικρός θηλαζει πρωί μετα εχε δεκαετία νέο φρούτα,μετα μεσημεριανό κοτόπουλο με διαφορα λαχανικά μετα στο ενδιάμεσο πολλές φορες του δίνω λίγο γαλα μετα κρεμα. Η γαλα παλι και το βραδυ γαλα.ξυπναει και θηλαζει άλλη μια φορά το βραδυ και καμία φορά και δυο.δεν ειναι όλες οι μέρες ίδιες.τωρα θέλω να αποθηλασω να του δώσω να μάθει και μπιμπερο γιατι ειμαι Μόνη σπιτι ο άντρας μου δουλεύει έξω,και οταν έχω και εξωτερική δουλειές πρεπει ν ξέρει και μπιμπερο εαν θέλω να τον αφήσω καμι. Φορά στην πεθερα μου σπάνια.γενικα καλο ειναι να περνει και ξένο γαλα.εαν καμι φορά αρρώστησε η δεν μπορέσω γ κάποιο λόγο δεν θα μπορει ν φάει αλλο γαλα τωρα λόγω θηλης η λόγω γεύσης δεν ξέρω.και μετα το βραδυ δεν μπορει να κοιμηθεί εαν δεν θηλασει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κοπελες γεια σας. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Θηλαζω το παιδακι μου 11 μηνων και θελω να αποθηλασω σιγα σιγα. Δεχετε να κοιμιθει χωρις να θηλασει( το βγαζω και του το δινω τις τελευτες μερες σε μπιπερο) αλλα ξυπνα γυρω στις 1 και απαιτει να θηλασει. Κτυπιεται κυριολεκτικα. Δεν δεχεται ουτε πιπιλλα ουτε νερο. Πιο πριν οταν θηλαζε κανονικα πριν κοιμιθει οταν ξυπνουςε του εδινα πιππιλα η νερακι και ξανακοιμοταν. Τις τελευτες μερες που του το δινω σε μπιπερο οταν ξυπνυςει χαλαει τον κοςμο να θηλαςει.Τον θηλαζω πρωι και νυχτα. Θελω να κοψω τον νυχτερινο θηλασμο μεχρι 1 ετους.

Θα συνεχισω με τον πρωινο. Εχετε να με συμβουλευσετε κατι? αγλαια διαβασα για τις συμβουλες σου αλλα το παιδακι μου ειναι μονο 11 μηνων. Εχεις να μου προτεινεις κατι? σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κοπελες γεια σας. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Θηλαζω το παιδακι μου 11 μηνων και θελω να αποθηλασω σιγα σιγα. Δεχετε να κοιμιθει χωρις να θηλασει( το βγαζω και του το δινω τις τελευτες μερες σε μπιπερο) αλλα ξυπνα γυρω στις 1 και απαιτει να θηλασει. Κτυπιεται κυριολεκτικα. Δεν δεχεται ουτε πιπιλλα ουτε νερο. Πιο πριν οταν θηλαζε κανονικα πριν κοιμιθει οταν ξυπνουςε του εδινα πιππιλα η νερακι και ξανακοιμοταν. Τις τελευτες μερες που του το δινω σε μπιπερο οταν ξυπνυςει χαλαει τον κοςμο να θηλαςει.Τον θηλαζω πρωι και νυχτα. Θελω να κοψω τον νυχτερινο θηλασμο μεχρι 1 ετους.

Θα συνεχισω με τον πρωινο. Εχετε να με συμβουλευσετε κατι? αγλαια διαβασα για τις συμβουλες σου αλλα το παιδακι μου ειναι μονο 11 μηνων. Εχεις να μου προτεινεις κατι? σας ευχαριστω

 

Συνηθως ο νυχτερινος αποθηλασμος δεν πετυχαίνει τουλαχιστον πριν το έτος ή κι αργότερα. Απ οτι φαινεται το μωρο σου δεν ειναι έτοιμο γι αυτο το βήμα, δεν μπορει να καταλάβει ακριβώς μεσα στην νύχτα τι θέλεις απο εκείνο, ειναι και τα δόντια στην κορύφωσή τους.

Ισως θα μπορούσες να κόψεις πρώτα τους ημερήσιους θηλασμούς και στο τέλος τον νυχτερινό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ο νυχτερινος αποθηλασμος δεν πετυχαίνει τουλαχιστον πριν το έτος ή κι αργότερα. Απ οτι φαινεται το μωρο σου δεν ειναι έτοιμο γι αυτο το βήμα, δεν μπορει να καταλάβει ακριβώς μεσα στην νύχτα τι θέλεις απο εκείνο, ειναι και τα δόντια στην κορύφωσή τους.

Ισως θα μπορούσες να κόψεις πρώτα τους ημερήσιους θηλασμούς και στο τέλος τον νυχτερινό.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εχω ηδη μειωση τους ημερισιους θηλασμους. Θηλαζω τωρα μονο πρωι και νυχτα. Δεν πιστευω να εχει προβλημα να μην θηλασει το πρωι. Το προβλημα μας ειναι η νυχτα που το εχει συνδεσει με τον υπνο... Ξυπναει αρκετες φορες την νυχτα. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν ξυπνησει την νυχτα δεν δεχεται κανεναν αλλον γιατι θελει να θηλασει. Δεν μπορω να τον αφηςω καθολου την νυχτα με καποιον αλλον. Οταν το δοκιμασα 1 νυχτα .. Εφυγα και πηγα τρεχοντας σπιτι... Πλανταξε στο κλαμα... Ενοειτε οτι δεν ξαναεπειχειρισα να τον αφησω :) αλλα αυτο με περιοριζει πολυ... Για αυτο αρχισα και σκεφτομαι τον νυχτερινο αποθηλασμο. Σημερα τον θηλασα απο το 1 στηθος και μετα του εδωσα μπιπερο με γαλα δικο μου που αντηλησα. Λετε να βοηθησει ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Εχω ηδη μειωση τους ημερισιους θηλασμους. Θηλαζω τωρα μονο πρωι και νυχτα. Δεν πιστευω να εχει προβλημα να μην θηλασει το πρωι. Το προβλημα μας ειναι η νυχτα που το εχει συνδεσει με τον υπνο... Ξυπναει αρκετες φορες την νυχτα. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν ξυπνησει την νυχτα δεν δεχεται κανεναν αλλον γιατι θελει να θηλασει. Δεν μπορω να τον αφηςω καθολου την νυχτα με καποιον αλλον. Οταν το δοκιμασα 1 νυχτα .. Εφυγα και πηγα τρεχοντας σπιτι... Πλανταξε στο κλαμα... Ενοειτε οτι δεν ξαναεπειχειρισα να τον αφησω :) αλλα αυτο με περιοριζει πολυ... Για αυτο αρχισα και σκεφτομαι τον νυχτερινο αποθηλασμο. Σημερα τον θηλασα απο το 1 στηθος και μετα του εδωσα μπιπερο με γαλα δικο μου που αντηλησα. Λετε να βοηθησει ??

Εμείς ξεκινησαμε αποθηλασμό γύρω στο χρόνο.

Ξεκινησαμε τα βράδια πριν τον ύπνο να του δίνω φρεσκο αλλά δεν έπινε και πολύ. Στην αρχη επινε 5-10 μλ μετά 20, 50, 100 το πολύ. Γύρω στους 18 μηνες αρχισε να πίνει περισσότερο γύρω στα 200-250 πριν κοιμθεί. Ούτε θηλαζε ποτέ πολύ πριν κοιμηθεί και σπάνια κοιμόταν με στηθος.

 

Μετά από κανα 2 μηνες αν θυμάμαι καλά (γιατί έχω και μνημη ελέφαντα) όταν το βράδυ ξυπνούσε του έδινα στηθος μέχρι να ζεστάνει ο άντρας μου το γάλα. Επινε πιο πολύ μέσα στον υπνο του. Κι έτσι με τον καιρό, προς το τέλος, τον έβαζα και δεν έβρισκε γάλα, οπότε αφηνε το στηθος,έπαιρνε πιπιλα μέχρι να έρθει το μπουκάλι, έπινε 300 μλ φρέσκο, λίγο νεράκι (για τα δοντάκια) και κοιμόταν. Την μέρα αν δεν τον έβαζα εγώ δεν έδειχνε ενδιαφέρον. Στην αρχη τον έβαζα γιατί δεν ηθελα να αποθηλασω τελείως. Τα βραδυνά με κουράζανε. Το πρωί όταν ξυπνούσαμε και ξυπνάμε κατευθείαν παμε στην φρουτόκρεμα.

 

Αυτό πάνω κάτω κάναμε εμείς και οπως είδες οδηγηθηκαμε στον πληρη αποθηλασμό στους 17 μηνες περίπου. Δες πάνω κάτω τι ταιριάζει σε εσάς. Εγώ πάντως δεν τον πιεζα να πιει το ξένο. Σκεφτόμουν ότι και να σταματησει τελείως το γάλα, παίρνει όσο ασβέστιο χρειάζεται από άλλες τροφές. Επίσης δεν υπηρχε περίπτωση να ζηταεί στηθος και να μην του δώσω. Εξάλλου δεν δουλευα κιολας. Ένιωθα ότι ηταν πολύ μικρός (1 ετους) για να του το κάνω αυτό. Αλλά τελικά αποδείχθηκε πολύ βολικός κι εγώ αυτη που δεν μπορούσε να αποχωριστεί το θηλασμό μας.

 

Συγγνώμη που τα έγραψα τόσο μπερδεμένα. Ελπίζω από κάπου να πιαστείς και να βοηθηθείς.

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοπελες γεια σας. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Θηλαζω το παιδακι μου 11 μηνων και θελω να αποθηλασω σιγα σιγα. Δεχετε να κοιμιθει χωρις να θηλασει( το βγαζω και του το δινω τις τελευτες μερες σε μπιπερο) αλλα ξυπνα γυρω στις 1 και απαιτει να θηλασει. Κτυπιεται κυριολεκτικα. Δεν δεχεται ουτε πιπιλλα ουτε νερο. Πιο πριν οταν θηλαζε κανονικα πριν κοιμιθει οταν ξυπνουςε του εδινα πιππιλα η νερακι και ξανακοιμοταν. Τις τελευτες μερες που του το δινω σε μπιπερο οταν ξυπνυςει χαλαει τον κοςμο να θηλαςει.Τον θηλαζω πρωι και νυχτα. Θελω να κοψω τον νυχτερινο θηλασμο μεχρι 1 ετους.

Θα συνεχισω με τον πρωινο. Εχετε να με συμβουλευσετε κατι? αγλαια διαβασα για τις συμβουλες σου αλλα το παιδακι μου ειναι μονο 11 μηνων. Εχεις να μου προτεινεις κατι? σας ευχαριστω

 

Το σύστημα που πέτυχε σε εμάς (και το είχα ξεσηκώσει από το No cry sleep solution) ήταν να χρονομετράω πόση ώρα θέλει να κάτσει τη νύχτα στο στήθος και σταδιακά να μειώνω αυτούς τους χρόνους, αποσείροντας το μωρό από το στήθος μου πριν το αφήσει ο ίδιος με δική του πρωτοβουλία. Μας πήρε ένα μήνα περίπου, αλλά τα καταφέραμε έτσι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που πέτυχε σε εμάς (και το είχα ξεσηκώσει από το No cry sleep solution) ήταν να χρονομετράω πόση ώρα θέλει να κάτσει τη νύχτα στο στήθος και σταδιακά να μειώνω αυτούς τους χρόνους, αποσείροντας το μωρό από το στήθος μου πριν το αφήσει ο ίδιος με δική του πρωτοβουλία. Μας πήρε ένα μήνα περίπου, αλλά τα καταφέραμε έτσι.

 

Και οταν το απισειρεις απο το στηθος του εδινες γαλα σε μπιπερο? θηλαζε λιγο και μετα μπιπερο δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινησαμε αποθηλασμό γύρω στο χρόνο.

Ξεκινησαμε τα βράδια πριν τον ύπνο να του δίνω φρεσκο αλλά δεν έπινε και πολύ. Στην αρχη επινε 5-10 μλ μετά 20, 50, 100 το πολύ. Γύρω στους 18 μηνες αρχισε να πίνει περισσότερο γύρω στα 200-250 πριν κοιμθεί. Ούτε θηλαζε ποτέ πολύ πριν κοιμηθεί και σπάνια κοιμόταν με στηθος.

 

Μετά από κανα 2 μηνες αν θυμάμαι καλά (γιατί έχω και μνημη ελέφαντα) όταν το βράδυ ξυπνούσε του έδινα στηθος μέχρι να ζεστάνει ο άντρας μου το γάλα. Επινε πιο πολύ μέσα στον υπνο του. Κι έτσι με τον καιρό, προς το τέλος, τον έβαζα και δεν έβρισκε γάλα, οπότε αφηνε το στηθος,έπαιρνε πιπιλα μέχρι να έρθει το μπουκάλι, έπινε 300 μλ φρέσκο, λίγο νεράκι (για τα δοντάκια) και κοιμόταν. Την μέρα αν δεν τον έβαζα εγώ δεν έδειχνε ενδιαφέρον. Στην αρχη τον έβαζα γιατί δεν ηθελα να αποθηλασω τελείως. Τα βραδυνά με κουράζανε. Το πρωί όταν ξυπνούσαμε και ξυπνάμε κατευθείαν παμε στην φρουτόκρεμα

 

Αυτό πάνω κάτω κάναμε εμείς και οπως είδες οδηγηθηκαμε στον πληρη αποθηλασμό στους 17 μηνες περίπου. Δες πάνω κάτω τι ταιριάζει σε εσάς. Εγώ πάντως δεν τον πιεζα να πιει το ξένο. Σκεφτόμουν ότι και να σταματησει τελείως το γάλα, παίρνει όσο ασβέστιο χρειάζεται από άλλες τροφές. Επίσης δεν υπηρχε περίπτωση να ζηταεί στηθος και να μην του δώσω. Εξάλλου δεν δουλευα κιολας. Ένιωθα ότι ηταν πολύ μικρός (1 ετους) για να του το κάνω αυτό. Αλλά τελικά αποδείχθηκε πολύ βολικός κι εγώ αυτη που δεν μπορούσε να αποχωριστεί το θηλασμό μας.

 

Συγγνώμη που τα έγραψα τόσο μπερδεμένα. Ελπίζω από κάπου να πιαστείς και να βοηθηθείς.

 

 

Σε ευχατιστω για την απαντηση σου. Θα δοκιμασω διαφορα απο τις συμβουλες σας και θα δω τη δουλευει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Και οταν το απισειρεις απο το στηθος του εδινες γαλα σε μπιπερο? θηλαζε λιγο και μετα μπιπερο δηλαδη?

 

Όχι, όταν τον απέσειρα από το στήθος ουσιαστικά δοκίμαζα αν είναι χορτασμένος. Αν δεν έδειχνε να έχει νεύρα καταλάβαινα ότι από εκεί και πέρα ήθελε απλά να νανουριστεί πιπιλίζοντας, οπότε τον πήγαινα στο κρεβάτι του. Αν όμως όταν τον απέσειρα τον έβλεπα να επιμένει ότι θέλει κι άλλο, τότε τον ξανάβαζα στο στήθος.

Ουσιαστκά είναι μία μέθοδος που θέλει εγρήγορση και πολλές δοκιμές μέχρι να βρεις την ιδανική εκείνη στιγμή που το μωρό θα βγει με άνεση από το στήθος αν το επιδιώξει η μαμά, αλλά αν το άφηνες στη δική του πρωτοβουλία θα καθόταν λίγο ακόμα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ο δικος μου ειναι 10 μηνων κ ξυπναει ανα τεταρτο η στην καλυτερη ανα 1-2 ωρες!! ενω τον ημερα θηλαζω λιγο το βραδυ συνεχεια!τι κανω τωρα;;

 

Μήπως ειναι δόντια και οχι πείνα;;; Γιατι δεν δόκιμαζεις να του βάζεις αλοιφουλα το βράδυ πρην κοιμηθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

Ζητώ την κατανόησή σας αν η ιστορία μου έχει ξαναγραφεί κάπου στις ενότητες του θηλασμού/αποθηλασμού. Προσπάθησα να διαβάσω όσο περισσότερα μπορούσα και πήρα ιδέες για την περίπτωσή μας, αν και ακόμα δεν βλέπω φως...

Μετράμε 27 μήνες θηλασμού με την κόρη μου. Ακόμα και τώρα που ζω το πόσο δύσκολος μπορεί να είναι ο αποθηλασμός δεν μετανιώνω, έχω αρχίσει όμως να κουράζομαι πολύ. Αυτό που με ρίχνει είναι τα πισωγυρίσματα. Από τον 18ο μήνα άρχισα την προσπάθεια απογαλακτισμού, και πάνω που κόβουμε ένα γεύμα, μετά από λίγο το ξαναρχίζουμε προσθέτοντας άλλο ένα... Είχα πει ότι θα δώσω περιθώριο να κόψουμε χαλαρά το θηλασμό μέχρι τους 30 μήνες (να έχει περάσει δηλ. και αυτός ο χειμώνας που ξεκίνησε παιδικό και ταλαιπωριέται με ιώσεις), αλλά δεν την παλεύω άλλο να θηλάζω πρωί-μεσημέρι-βράδυ (κάποιες φορές ξημερώματα με τις ώωωωωρες) και σαββατοκύριακα που είμαι διαθέσιμη +2-3 φορές επιπλέον.

Η ερώτηση: Aν πιω φασκόμηλο 5 κούπες την ημέρα και συνεχίζει να θηλάζει θα την επηρρεάσει αρνητικά αυτό - δηλ. περνάει κάτι στο γάλα που θα την βλάψει? Σκέφτομαι μήπως αν μειωθεί η παραγωγή χάσει πιο εύκολα το ενδιαφέρον της.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...στην προσπαθεια κι εμεις να αποθηλάσουμε.Ο μικρος είναι 16 μηνων...ένα παιδι λιγοφαγο...στη χαμηλοτερη καμπυλη μηνες τωρα...τρωει ελαχιστα ειδικα από όταν σταματήσαμε τα λιωμενα,Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν δεχεται με τπτ άλλο γαλα...με το που το μυριζει αναγουλιαζει.Εχω δοκιμασει ότι γαλα κυκλοφορει..μεχρι και γαλα αμυγδαλου.Δεν τρωει γενικα καθολου γαλακτοκομικα...με τα χιλια ζορια λιγο γιαουρτακι.Θηλαζω 3 χρονια σερι...20 μηνες τον μεγαλο και στο καπακι 16 μηνες το μικρο και θελω να σταματήσω...δε μπορω άλλο.Αλλα εχω κολλησει...είναι που είναι λιγόφαγος αν του κοψω και το θηλασμο χαθηκαμε.Πως κοβεις το θηλασμο σε ένα παιδι που δε δεχεται άλλο γαλα?Ο μεγαλος μου που ηταν και πρεζακι με το θηλασμο τον εκοψε ανωδινα...αλλα αυτος μια που δοκιμασε φρεσκο γαλα και μια που το λατρεψε.Ο μικρος ουτε να το δει δε θελει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...στην προσπαθεια κι εμεις να αποθηλάσουμε.Ο μικρος είναι 16 μηνων...ένα παιδι λιγοφαγο...στη χαμηλοτερη καμπυλη μηνες τωρα...τρωει ελαχιστα ειδικα από όταν σταματήσαμε τα λιωμενα,Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν δεχεται με τπτ άλλο γαλα...με το που το μυριζει αναγουλιαζει.Εχω δοκιμασει ότι γαλα κυκλοφορει..μεχρι και γαλα αμυγδαλου.Δεν τρωει γενικα καθολου γαλακτοκομικα...με τα χιλια ζορια λιγο γιαουρτακι.Θηλαζω 3 χρονια σερι...20 μηνες τον μεγαλο και στο καπακι 16 μηνες το μικρο και θελω να σταματήσω...δε μπορω άλλο.Αλλα εχω κολλησει...είναι που είναι λιγόφαγος αν του κοψω και το θηλασμο χαθηκαμε.Πως κοβεις το θηλασμο σε ένα παιδι που δε δεχεται άλλο γαλα?Ο μεγαλος μου που ηταν και πρεζακι με το θηλασμο τον εκοψε ανωδινα...αλλα αυτος μια που δοκιμασε φρεσκο γαλα και μια που το λατρεψε.Ο μικρος ουτε να το δει δε θελει.

 

Κανε μείξη μητρικου με αλλο γαλα μέχρι να το συνηθίσει. Σταδιακα θα μειωνεις την ποσότητα του μητρικου. Εχεις δοκιμάσει κατσικίσιο ή βουβαλινο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...