Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

καλημερα!μετα απο μια παλινδρομη τον Αυγουστο ο κυκλος μο9υ εχει αλλαξειπριν την εγγυμοσηνη ηταν σταθερα 30 ημερες.μετα αδιαθετησα στις 27,25,25.ο γιατρος ειπε οτι μια τετοια αλλαγη ειναι φυσιολογικη.τωρα ειμαι στις 31 μερες.(εχουμε ελευθερες σχεσεισ μετα την πρωτη περιοδο)λετε να ειμαι εγγυος ή απλα στρωνει ο κυκλος μου?εχει συμβει σε καμια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο το σκευτηκα αλλα δε θελω να απογοητευτω.δεν εχω και καμια τρομερη καθυστερηση.εστω οτι στρωνει ο κυκλος μου και ξαναγινεται 30 ημερων, εχω μονο μια μερα καθηστερηση.αν μεχρι την δευτερα δεν εχω αδιεθετησει τοτε σιγουρα θα παω...λετε να εχουμε καθυστερημενο πρωτοχρονιατικο δωρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λες?μακαρι...απλα κ τον προηγουμενο μηνα ειμουν κατα φαντασια εγγυος(χωρις καθυστερηση απλα μου ειχε κολλησει η ιδεα!) και οταν αδιαθετησα ημουνα χαλια.να φανταστητε τωρα για την καθηστερηση δε το εχω πει πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου συγχαρητήρια!!!!!!!!! Είναι το καλύτερο πρωτοχρονιάτικο δώρο που θα μπορούσε να έχει κανείς :) Καλή, τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις και καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι μιας και σας βρήκα τώρα... Είχα ωορρηξία στις 18/12 με κύκλο 31 ημερών όχι και πολύ σταθερό. Περίμενα να αδιαθετήσω στις 31/12 όμως ακόμα δεν ήρθε η ακατανόμαστη. Εντομεταξύ εγώ δεν είχα επαφή στις 18.12 και δεν περίμενα με τίποτα αυτό το μήνα να μείνω έγγυος. Βρε κορίτσια, εγώ ήμουν με την εντύπωση πως από την ημέρα της ωορρηξίας 14 ημέρες μετά αδιαθετάς. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

και τι εγινε που την ημερα την ωορρηξιας δεν ειχες επαφη?εγω ποτε δε μετρουσα μερες.δε κανεις μια χωριακη?το πολυ πολυ να πανε στραφι 15ε(οχι οτι ειναι κ λιγα...)

Link to comment
Share on other sites

και τι εγινε που την ημερα την ωορρηξιας δεν ειχες επαφη?εγω ποτε δε μετρουσα μερες.δε κανεις μια χωριακη?το πολυ πολυ να πανε στραφι 15ε(οχι οτι ειναι κ λιγα...)

Αχ κοριτσάκι, τώρα έκανα ένα τεστ και βγήκε αρνητικό. Απογοητεύτηκα πολύ. Εντομεταξύ αυτό τον μήνα επειδή δεν περίμενα τίποτα, ήμουν χαλαρή και περίμενα στις 31 την ακατανόμαστη. Από εχθές είχα λίγες ελπίδες, αλλά τώρα καλά κρασιά... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας !!! εχω αγχωθει λιγο, στις 23/12 εκανα αποξεση , ενω ημουν στο δευτερο μηνα εγκυμοσυνης , απο τοτε εχω σταγονες αιμα .Την 6η μερα πηγα στο γιατρο μου και ειδε καποια υπολειμματα πλακουντα μου εδωσε τα mitrotan για 3 μερες.Το προβλημα μου ειναι εντονο οταν καθομαι σε σταση ορθης γωνιας , τοτε νιωθω εντονο τραβηγμα μεχρι τη μεση σε σημειο που να με καιει .Σημερα πηγα σε ιδιωτικη κλινικη και ο γιατρος εκει ειπε οτι εχει μεινει αιμα το οποιο δεν εχει φυγει και μου εβαλε ενδοκολπικα κατι χαπια για να κανει η μητρα μου πιο εντονη συσπαση και να φυγει.Μου ειπε οτι ουτως η αλλως θα φευγε αλλα επειδη εχουν περασει 12 μερες να γινει πιο γρηγορα αυτο.Εμενα ομως με ζωσαν τα φιδια !!!!!!!!! Γιατι δεν το ειχε διωξει η μητρα μου?και χρειαζεται βοηθεια???????????τι στο καλο σε αδρανεια βρισκεται??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας !!! εχω αγχωθει λιγο, στις 23/12 εκανα αποξεση , ενω ημουν στο δευτερο μηνα εγκυμοσυνης , απο τοτε εχω σταγονες αιμα .Την 6η μερα πηγα στο γιατρο μου και ειδε καποια υπολειμματα πλακουντα μου εδωσε τα mitrotan για 3 μερες.Το προβλημα μου ειναι εντονο οταν καθομαι σε σταση ορθης γωνιας , τοτε νιωθω εντονο τραβηγμα μεχρι τη μεση σε σημειο που να με καιει .Σημερα πηγα σε ιδιωτικη κλινικη και ο γιατρος εκει ειπε οτι εχει μεινει αιμα το οποιο δεν εχει φυγει και μου εβαλε ενδοκολπικα κατι χαπια για να κανει η μητρα μου πιο εντονη συσπαση και να φυγει.Μου ειπε οτι ουτως η αλλως θα φευγε αλλα επειδη εχουν περασει 12 μερες να γινει πιο γρηγορα αυτο.Εμενα ομως με ζωσαν τα φιδια !!!!!!!!! Γιατι δεν το ειχε διωξει η μητρα μου?και χρειαζεται βοηθεια???????????τι στο καλο σε αδρανεια βρισκεται??

 

Εχεις κανονική αιμοραγία ή λίγο αίμα;Να σου πω τη δική μου περίπτωση μετα την απόξεση είχα για μια εβδομάδα κανονικά αίμα σαν έντονη περίοδο μετα για άλλη μια εβδομάδα που και που αίμα και τέλος για ακόμα μια εβδομάδα πολλά καφε υγρά. Δηλ. απο 7 Ιουνίου καθάρισα εντελως 30 Ιουνίου. Η αλήθεια είναι ότι και εγω είχα πανικοβληθεί πηγα στο γιατρό 4 Ιουλίου και είχα καθαρίσει εντελώς. Τον ρώτησα και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό καθαρίζε η μήτρα απλά αυτο διαφέρει απο οργανισμο σε οργανισμο δηλ άλλες γυναικες μπορεί να έχουν καθαρίσει σε μια βδομάδα ή και λιγότερο. Σε μένα δεν έξησε πολύ τη μήτρα στην απόξεση. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι μην αγχώνεσαι. Mitrotan εγω τα πήρα για 3 μέρες απο την πρώτη μέρα εσένα δεν σου έδωσε; σου ευχομαι με ένα μωράκι γρήγορα.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανονική αιμοραγία ή λίγο αίμα;Να σου πω τη δική μου περίπτωση μετα την απόξεση είχα για μια εβδομάδα κανονικά αίμα σαν έντονη περίοδο μετα για άλλη μια εβδομάδα που και που αίμα και τέλος για ακόμα μια εβδομάδα πολλά καφε υγρά. Δηλ. απο 7 Ιουνίου καθάρισα εντελως 30 Ιουνίου. Η αλήθεια είναι ότι και εγω είχα πανικοβληθεί πηγα στο γιατρό 4 Ιουλίου και είχα καθαρίσει εντελώς. Τον ρώτησα και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό καθαρίζε η μήτρα απλά αυτο διαφέρει απο οργανισμο σε οργανισμο δηλ άλλες γυναικες μπορεί να έχουν καθαρίσει σε μια βδομάδα ή και λιγότερο. Σε μένα δεν έξησε πολύ τη μήτρα στην απόξεση. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι μην αγχώνεσαι. Mitrotan εγω τα πήρα για 3 μέρες απο την πρώτη μέρα εσένα δεν σου έδωσε; σου ευχομαι με ένα μωράκι γρήγορα.

Mου εδωσε mitrotan για 3 μερεςο δικος μου ο γιατρος και μου ειπε οτι αυτος ο μηνας θα πηγαινει ετσι μεχρι να καθαρισω , τα πηρα μεχρι το προηγ.Σαββατο συνεχιζα ομως οταν καθομουν κυριως να χω πονους στη μεση και σημερα επισκεφτηκα αλλο γιατρο σε ιδιωτικη κλινικη γιατι δεν αντεχα , το mitrotan δεν καθαρισε το πηγμα και αυτος σημερα μου εβαλε 2 σαιτοτεκ αν το λεω σωστα !!Δεν ειχα αυτες τις μερες ιδαιτερη ροη , σταγονες , σαν βρυση που σταζει.Αυτος μου ειπε θα καθαριζε απλα θα αργουσε πιο πολυ.Δε ξερω αν εκανα καλα που δεν περιμενα να παω στο γιατρο μου.Ανησυχω γιατι παντα ειχα κυκλο 28 ,το μωρο ηρθε πιο ευκολα και απο το ευκολα , απλα εγω το εχασα απο μεγαλη στενοχωρια που βιωνα για καποιο διαστημα και τωρα φοβαμαι αν κατι δεν παει καλα μηπως δε μπορεσω να κανω μωρο.Α! Μου εδωσε συμπληρωματικα και ceclor 750 , ενω μεχρι την παρασκευη επαιρνα vibramicine...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο νοσοκομειο με εξατασε ο γιατρος μου και ηταν και αλλοι γιατροι μαζι .Δεν ειναι σιγουροι αν προκειται για πηγμα ή για υπολειμματα εμβρυου.Μου προτειναν ή να κανω εισαγωγη και να καθαρισουν εκ νεου την περιοχη ή να περιμενω 1 βδομαδα μηπως ειναι πηγμα και φυγει....δε ξρρω τι να κανω...βεβαια ο γιατρος μου ειπε δυσκολο να ειναι υπολειμματα γιατι το μωρο ηταν μεγαλο...εχει τυχει σε καμια να κανει 2 φορες αποξεση λογω μη καλου καθαρισμου????

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο νοσοκομειο με εξατασε ο γιατρος μου και ηταν και αλλοι γιατροι μαζι .Δεν ειναι σιγουροι αν προκειται για πηγμα ή για υπολειμματα εμβρυου.Μου προτειναν ή να κανω εισαγωγη και να καθαρισουν εκ νεου την περιοχη ή να περιμενω 1 βδομαδα μηπως ειναι πηγμα και φυγει....δε ξρρω τι να κανω...βεβαια ο γιατρος μου ειπε δυσκολο να ειναι υπολειμματα γιατι το μωρο ηταν μεγαλο...εχει τυχει σε καμια να κανει 2 φορες αποξεση λογω μη καλου καθαρισμου????

 

Ευχομαι να φύγει μόνο του και να μην μπεις πάλι στη διαδικασία της απόξεσης. Πόσο μεγάλο ήταν το μωρό; Αλλά και να ξανα χρειαστεις καθάρισμα για καλό σου θα είναι μην βάζεις κακές σκέψεις στο μυαλό σου. Γιατί δεν πας και στο γιατρό σου που σου έκανε τον καθαρισμό σίγουρα αυτός θα ξέρει. Εγω στη θέση σου θα πήγαινα και στο γιατρό μου.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Ηταν 10 εβδομαδων αλλα ηταν μεγαλο , σημερα πηγα στη γιατρο που εκανε τον καθαρισμο και μου ειπε επι λεξη οτι δεν εχει μεινει σχεβον τπτ απο υπολειμματα 8,8 χιλιοστα που κι αυτα θα φυγουν με την πρωτη περιοδο και να μη με ξεγελασει κανενας και μπω για 2 αποξεση ( βεβαια στο νοσοκομειο τι κερδος θα ειχαν απο κατι τετοιο??).Δεν υπηρξαν προβληματα στην αποξεση επεμενε ( θα μπορουσε π.χ να πει πως ο οργανισμος μου δεν αντεδρασε σωστα και να με βαλει αυτη για δευτερη να παρει και χρηματα).Το οτι με τραβα οταν καθομαι απο το υψος των σαλπιγγων ως τη μεση και νιωθω καψιμο δεν ειχε εξηγηση .Μου ειπε οτι ο πονος κρατα γυρω στις 3-4 μερες αλλα ισως επειδη ειμαι εξαιρετικα φορτισμενη το βιωνω πιο εντονα.Μου ειπε την αντιβιωση να τη συνεχισω , πιο πολυ επειδη φοβαμαι να μην εχω μολυνση και την αλλη Παρασκευη να παω να με δει ...επισης μου ειπε να ξεκολλησω το κεφαλι μου απο το αν θα μπορω να κανω παιδια πια , να σταματησω να διαβαζω οτιδηποτε στο i-net και οτι μπορω μια χαρα...εχω μπερδευτει...:roll:...και καταφοβηθει για το μελλον...:?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν 10 εβδομαδων αλλα ηταν μεγαλο , σημερα πηγα στη γιατρο που εκανε τον καθαρισμο και μου ειπε επι λεξη οτι δεν εχει μεινει σχεβον τπτ απο υπολειμματα 8,8 χιλιοστα που κι αυτα θα φυγουν με την πρωτη περιοδο και να μη με ξεγελασει κανενας και μπω για 2 αποξεση ( βεβαια στο νοσοκομειο τι κερδος θα ειχαν απο κατι τετοιο??).Δεν υπηρξαν προβληματα στην αποξεση επεμενε ( θα μπορουσε π.χ να πει πως ο οργανισμος μου δεν αντεδρασε σωστα και να με βαλει αυτη για δευτερη να παρει και χρηματα).Το οτι με τραβα οταν καθομαι απο το υψος των σαλπιγγων ως τη μεση και νιωθω καψιμο δεν ειχε εξηγηση .Μου ειπε οτι ο πονος κρατα γυρω στις 3-4 μερες αλλα ισως επειδη ειμαι εξαιρετικα φορτισμενη το βιωνω πιο εντονα.Μου ειπε την αντιβιωση να τη συνεχισω , πιο πολυ επειδη φοβαμαι να μην εχω μολυνση και την αλλη Παρασκευη να παω να με δει ...επισης μου ειπε να ξεκολλησω το κεφαλι μου απο το αν θα μπορω να κανω παιδια πια , να σταματησω να διαβαζω οτιδηποτε στο i-net και οτι μπορω μια χαρα...εχω μπερδευτει...

:roll:...και καταφοβηθει για το μελλον...:?

 

Λογικά θα φύγει μόνο του και γω σου είπα οτι έκανα 20 μέρες σχεδόν για να καθαρίσω εντελώς.Τώρα για τις κακές σκέψεις δεν θα σου πω οτι εγω δεν είχα και δεν έχω. Αλλά αφού μείναμε μια φορά θα ξανα μείνουμε. Αισιοδοξία γλυκιά μου. Και μη σε πάρει απο κάτω. Δεν άφησα τον εαυτό μου να το κάνει αυτό γιατί πρέπει να συνεχίσω. Τώρα θα είχα γεννήσει αλλά όταν πάει εκεί το μυαλό μου προσπαθώ να σκέφτομαι κάτι άλλο. Αισιοδοξία και όλα θα πάνε καλά.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

η γιατρος δεν μπορει να καταλαβει γιατι οταν καθομαι σε καρεκλα αρχιζω να νιωθω τραβηγμα στο υψος των σαλπιγγων , και αυτο μου φερνει τραβηγμα στη μεση και καψιμο.Εκει καταληγουν οι συνδεσμοι της μητρας αλλα το συμπτωμα ειναι κουφο.Αυτο ενιωθα και για οσο ημουν εγκυος.Αν και 2 μηνων οταν καθομουν στην καρεκλα ζοριζομουν.Δεν εχω διαβασει αλλη γυναικα να χει το ιδιο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε στις 40 μέρες η περίοδος και μετά κανονικά στις 28..εγώ μετά την απόξεση είχα αίμα μόνο για 2 μέρες...πήρα μητροτάν για μια εβδομάδα..όταν τα τελείωσα πήγα στην γιατρό να με δεί..είδαμε λίγοοοο αίμα και πήρα για άλλες 3 μέρες μητροτάν...όταν μετά μου ήρθε κανονικά η περίοδος (40 μέρες μετά απο την επέμβαση) και τελείωσε πήγα πάλι για έλεγχο όπου όλα ήταν καλά...τώρα απο αυτό το μήνα ξεκινάμε πάλι να προσπαθούμε..

14 εβδομάδων ήμουν.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...