Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από απόξεση / παλλίνδρομη


Guest andro2

Recommended Posts

elerina δεν πιστεύω ότι είναι περίοδος, σήμερα είσαι στις 21 ημέρες μετά την απόξεση, νομίζω ότι είναι νωρίς. Εγώ την πρώτη φορά ενώ είχα αυτή την ψευδοπερίοδο που λες για 10 περίπου μέρες, το αίμα σχεδόν σταμάτησε για 1-2 μέρες και μετά πάλι άρχισε πολύ λίγο για άλλες 5 ημέρες. Και εγώ νόμιζα ότι ήταν περίοδος, αλλά όχι δεν ήταν. Ακόμα καθαρίζει η μήτρα...

Εννοείται να πάρεις τον γιατρό σου τηλ αν έχεις απορία, μην επαναπαύεσαι με αυτά που γράφω (είναι από την δική μου εμπειρία και μόνο)...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 706
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι να πω δεν ξερω.... η ψευδοπεριοδος μου σταματησε γυρω στις 20 ιουλιου δλδ οπως τα υπολογιζω τωρα μου κρατησε το λιγοστο καφε καμια εβδομαδα και οχι 10 μερες ...απο τις 20/7 μεχρι και σημερα δνε ειχα δει τπτ...και τωρα εχω πονους περιοδου και αιμα... δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς τα συμπτώματα που λες τα είχα και εγώ, το έγραψα στο προηγούμενό μου μνμ... Όταν άρχισε για άλλες 5 ημέρες αυτό που νόμιζα εγώ περίοδος (ενώ δεν ήταν) όντως είχα πόνους περιόδου...

Τι να σου πω κοριτσάκι μου... Μακάρι να είναι περίοδος και να ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχίτερα, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο, μακάρι να μπορούσα...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ κλελια μου για τις απαντησεις σου! και εγω αυτο ευχομαι για αν ξεμπερδευω οπως λες και εσυ μια ώρα αρχίτερα!!! Με το καλο να δεχτεις το μπεμπακι σου!!!:)

Link to comment
Share on other sites

elerina κανε ενα τηλεφωνο στον γιατρο σου και πες του τι συμβαινει για να σου πει σιγουρα και να ηρεμισεις καλυτερα. Και εγω ειχα για 15 μερες αιμα μετα την αποξεση που μια σταματουσε και μια ξεκινουσε

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Εγώ έκανα απόξεση (μετά από παλλίνδρομη κύηση) στη 12η εβδομάδα στις 29 Ιουλίου. Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι το αίμα κρατάει για 4-5 ημέρες και σε 30-40 ημέρες θα μου έρθει η επόμενη κανονική περίοδος. Και δεν μου φτάνει που έχασα το μωράκι μας, έγινε και μέσα στο κατακαλόκαιρο, ετοιμαζόμαστε μεθαύριο να φύγουμε για προγραμματισμένες διακοπές και η κόρη μου δεν μπαίνει μέσα στη θάλασσα ή στην πισίνα χωρίς εμένα... Ο γιατρός μου είπε για περίπου 12 ημέρες όχι θάλασσα. Άμα τελικά έχω για 15 ημέρες αίμα, "κλάφτα Χαράλαμπε"...

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Mairoula λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη... Επ' ουδενί όμως μην βουτήξεις σε θάλασσα ή πισίνα νωρίτερα από ό,τι σου είπε ο γιατρός σου!! Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος για μολύνσεις, καθώς η περιοχή είναι τραυματισμένη, δεν θες επιπλέον φλεγμονή ή άλλα πράγματα (μακριά από εμάς!!) σε ήδη ταλαιπωρημένο όργανο...

Εμένα βέβαια ο γιατρός μου είχε πει αποχή (από θάλασσα, σεξ - λες και είχα διάθεση) 3 εβδομάδες, αυτό ποικίλλει από γιατρό σε γιατρό...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Clelia μου και να ήθελα με αίμα δεν μπορώ να βουτήξω. Αναγκαστηκά η Δανάη μου θα παίζει στην ακρογυαλιά αν δεν θέλει να βουτήξει. Είναι αλήθεια ότι πρέπει να περιμένω την πρώτη περίοδο για να ξανακάνουμε προσπάθεια?

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσάκι μου, πρέπει να περιμένεις για να αναρρώσει η μήτρα. Οι γιατροί λένε 2-3 περιόδους για να είναι μεγάλο το ενδομήτριο, αλλά εμείς τους γράφουμε επειδή είμαστε λίγο ανυπόμονες και αρχίζουμε προσπάθειες από την πρώτη περίοδο...

Να περιμένεις λίγο και σίγουρα σε συνάρτηση με ό,τι σου είπε ο γιατρός σου. Δλδ αν σου είπε να περιμένεις 2-3 περιόδους το καταλαβαίνω να ξεκινήσεις από την πρώτη περίοδο... Αν όμως σου είπε 6 περιόδους, περίμενε λίγο παραπάνω, κάτι ξέρει και το λέει...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Clelia μου και να ήθελα με αίμα δεν μπορώ να βουτήξω. Αναγκαστηκά η Δανάη μου θα παίζει στην ακρογυαλιά αν δεν θέλει να βουτήξει. Είναι αλήθεια ότι πρέπει να περιμένω την πρώτη περίοδο για να ξανακάνουμε προσπάθεια?

 

Μαιρουλα εμενα ο γιατρος μετα την πρωτη περιοδο που πηγα να με δει μετρησε το ενδομητριο και μου ειπε οτι ειναι ετοιμο για νεα εγκυμοσυνη(ειχε καλο παχος) οποτε πανε μια βολτα απο τον γιατρο σου!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα κοριτσακια εγω αδιαθετησα κανονικα 22 μερες μετα την αποξεση :S δεν ξερω πως τα καταφερα αλλα εγινε... Τωρα περιμενω να δω ποσες μερες θα μου κρατησει η ατιμη....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ηρθε με καθυστερηση 2-3 μερες αποτι συνηθως...ευτυχως γιατι δεν θελω να χαλασει ο κυκλοσ μου...ετσι δεν ειναι???Αφου δεν ειμαι εγγυος ας ειναι τουλαχιστον κανονικη η περιοδοσ μου.....:-(

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλημερα. Οπως θα εχετε διαβασει και αλλου εγω εκανα αποξεση στη 12 εβδομαδα λογω παλλινδρομησης.Ο γιατρος μου ειπε οσο εχω αιμα ουτε επαφες ουτε θαλασσα.Το σαββατο 7/8 εκανα αποξεση , ειχα αιμα μονο εκεινη τη μερα, στις 8/8 ειχα που και που καφε κομματακια.Τη δευτερα 9/8 τιποτα οποτε και ηρθα σε επαφη με το συζυγο μου(με προφυλακτικο).Μετα ειδαμε στο προφυλακτικο λιγο αιμα το οποιο συνεχιστηκε το βραδυ σε μικρη ποσοτητα και την επομενη μερα την τριτη 10/8 αραια και που.Το θεμα μου ειναι οτι εχω πονους περιοδου αφορητους στην κοιλια και κομαρες στα ποδια και βεβαια σημερα το αιμα συνεχιζεται λιγο περισσοτερο απο χθες.Φανταζομαι οτι ακομα καθαριζει η μητρα αλλα γιατι αφου σταματησε το αιμα ξαναξεκινησε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Υ.Γ. :Ελπιζω να μην σας εχω κουρασει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηταν καλυτερο να μην εχεις καθολου επαφες για οσες μερες σου ειπε ο γιατρος.πρεπει να ηρεμησει το συστημα γενικοτερα και να μην κινδυνευσει απο μικροβια.εμενα μου ειχαν πει τουλαχιστον 20 μερες αποχη.να σου πω την αληθεια ηταν και το τελευταιο που με ενοιαζε τοτε...ευχομαι το καλυτερο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλημερα. Οπως θα εχετε διαβασει και αλλου εγω εκανα αποξεση στη 12 εβδομαδα λογω παλλινδρομησης.Ο γιατρος μου ειπε οσο εχω αιμα ουτε επαφες ουτε θαλασσα.Το σαββατο 7/8 εκανα αποξεση , ειχα αιμα μονο εκεινη τη μερα, στις 8/8 ειχα που και που καφε κομματακια.Τη δευτερα 9/8 τιποτα οποτε και ηρθα σε επαφη με το συζυγο μου(με προφυλακτικο).Μετα ειδαμε στο προφυλακτικο λιγο αιμα το οποιο συνεχιστηκε το βραδυ σε μικρη ποσοτητα και την επομενη μερα την τριτη 10/8 αραια και που.Το θεμα μου ειναι οτι εχω πονους περιοδου αφορητους στην κοιλια και κομαρες στα ποδια και βεβαια σημερα το αιμα συνεχιζεται λιγο περισσοτερο απο χθες.Φανταζομαι οτι ακομα καθαριζει η μητρα αλλα γιατι αφου σταματησε το αιμα ξαναξεκινησε: ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

Υ.Γ. :Ελπιζω να μην σας εχω κουρασει.

 

Γιατι ηρ8ες τοσο γρηγορα σε επαφη????Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οχι πριν την 1η περιοδο...ωστοσο μεχρι και την 1η σου περιοδο ειναι λογικο να βλεπεις αιμα...μπορει να βλεπεισ συνεχεια μεχρι την 1η περιοδο, σαυτην την περιπτωση η περιοδος σου δεν 8α εχει πολυ αιμα,γιαυτο μην ανησυχεις...Οσο για τους πονους που εχεις μαλλον ειναι λογο επαφης που ειχες...καλητερα απεφυγε για καμποσο καιρο τις επαφες γιατι η μητρα σου ειναι πολυ ευαισθητη....

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειπε για οσες μερες εχω αιμα να μην ερθω σε επαφη.Εγω δεν ειχα καθολου αιμα ολη τη μερα της δευτερας παρα μονο μετα την επαφη.Επισης κατα την επαφη προσεξαμε και δεν ενιωσα πονο καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοπέλα μου αλλά όταν σου λέει κάποιος ότι πρέπει να σταματήσει το αίμα, πρέπει να περιμένεις 1-2 μέρες (τουλάχιστον) για να επιβεβαιωθείς ότι όντως έχει σταματήσει το αίμα... Εσύ καλά-καλά δεν πρόλαβες να συνέλθεις από την επέμβαση και "πείραξες" την περιοχή... Λογικό να έχεις αίμα τώρα και να πονάς...

Δεν φταίει κάτι που έκανε ο σύντροφός σου, απλά φαντάσου ότι απόξεση σημαίνει "γδάρσιμο". Σε μία γδαρμένη περιοχή έγιναν κινήσεις...

Μήπως πρέπει να τηλ. τον γιατρό σου αν επιμείνουν οι πόνοι??

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Θα περιμενω 1-2 μερες και αν δω οτι συνεχιζει θα τον παρω τηλ.

 

Μα καλα και με αυτον το γιατρο σου απορρω!!!!!Πρεπει να μεινεις ενα διαστημα χωρις επαφες....εαν ειναι δυνατον....θετεις σε κυνδυνο την υγεια σου....η μητρα σου ειναι μια ανοιχτη πληγη....μην την επιβαρρυνεις αλλο....(αποψη μου,και του γιατρου μου)...

JiM5NjA7JiM5NDU7JiM5NTU7JiM5NTM7ICYjOTQ1OyYjOTYwOyYjOTU5OyAmIzk2NDsmIzk1MTsmIzk1NzsgJiM5NDU7JiM5NjE7JiM5Njc7JiM5NTE7Li4uLi4u.jpg
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου θα έχεις αίμα καμια 15αριά μέρες το οποίο δεν θα είναι συνεχόμενο. Θα σταματά και θα ξεκινά λόγω της πληγής γιαυτό μακρια απο επαφές για λίγο χρονικό διάστημα.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...