Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Νits, εμένα μια χαρά μου φαίνονται τα γραμμάρια που γράφεις. εγώ θήλαζα 5 μήνες. Τους 2 πρώτους μήνες έπαιρνε η μπουμπού γύρω στα 900 γραμ αλλά από τον τρίτο μήνα και μετά έπαιρνε πολύ λιγότερο. Όταν ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι από 400-600 γρμ είναι μια χαρά. Μην ανησυχείς και μην μπαίνεις στο παιχνίδι των αριθμών.

Link to comment
Share on other sites

Nits :D

Αν θες να θηλάσεις αποκλειστικά το παιδάκι σου τις "σοφίες" της παιδιάτρου σου να τις αφήσεις στην άκρη. Συγγνώμη κιόλας αλλά με τόσα που έχουμε διαβάσει εδώ μέσα πια :evil:

Αν το παιδάκι σου θηλάζει ανεμπόδιστα όσο και όποτε θέλει μια χαρά το βάρος του θα παίρνει! Δεν πιστεύω να σου είπε ότι πρέπει να έχετε και πρόγραμμα στο τάισμα; Ανά χ ώρες για ψ λεπτά;;;; Γιατί δεν το αποκλείω να σου είπε και κάτι τέτοιο! :?

 

Πώς είναι το ημερήσιο πρόγραμμά σας σε γενικές γραμμές;

Τα 490γρμ θα μπορούσε να τα βάλει και σε ένα μήνα.... αλλά γράψε περισσότερες λεπτομέρειες... πόσο μηνών είναι τώρα; Πόσο συχνά θηλάζει μέσα στην ημέρα, αν θηλάζει και τη νύχτα, αν χρησιμοποιείς για κάποιο λόγο θήλαστρο και αν ναι ποιο;

Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 48 ΗΜΕΡΩΝ .ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΗΡΕΜΕΙ (Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΠΙΛΙΖΕΙ)

Οι πληροφορίες θα βοηθήσουν και την Αγλαϊα να σου δώσει τη βοήθεια που χρειάζεσαι και φυσικά θα έχεις και τη στήριξη όλων μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή σου ήταν παραπάνω από αναμενόμενη... :?

 

Δε μπορείς να βοηθήσεις περισσότερο ένα βρεφάκι με κολικούς από ότι με το θηλασμό. Ο πόνος που έχουν στην κοιλίτσα τους είναι εγκλωβισμένος αέρας και συνήθως το τάισμα με το μπιμπερό δυσκολεύει τα πράγματα. Με το στήθος το βοηθάς να μην φυλακίζεται και άλλος αέρας μέσα του και να μη γίνεται η κατάσταση χειρότερη από ότι ήδη είναι! :wink:

Επιπλέον, όπως θα έχεις ήδη και εσύ διακρίνει πέρα από φαγητό το στήθος για το μωρό σου είναι η παρηγοριά σε αυτή τη δύσκολη περίοδο με τους κολικούς να το ταλαιπωρούν...

Το μωρό θα το βάζεις όσο συχνά θέλει και θες στο στήθος σου. Είτε για να φάει, είτε για να παρηγορηθεί, είτε για να πιπιλήσει και να κοιμηθεί, μέρα και νύχτα. Ακόμα και ο φαινομενικά μη παραγωγικός θηλασμός βοηθάει στην αύξηση της παραγωγής! Οι οδηγίες με τα 10λεπτα και την τήρηση προγράμματος σε βρέφη που δε θηλάζουν είναι άκυρες και μοιραία μπορεί να οδηγήσουν μια μαμά σε αποθηλασμό και το βρέφος να μην τρέφεται ικανοποιητικά... (μετά ακούμε τα περιβόητα "δεν είχα γάλα γιατί μου κόπηκε")

Τέλος, έχουμε από εσένα τη ζύγιση των 18 ημερών. Από τότε δεν το έχετε ξαναζυγίσει για να δούμε πώς τα πηγαίνει; Αν και όπως τα υπολόγισε ήδη η Σοφία Νεφέλη ήδη από την αρχή έπαιρνε 27γρμ την ημέρα που είναι πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 48 ΗΜΕΡΩΝ .ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΗΡΕΜΕΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ.

(Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ 10 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΛΙ ΣΕ 18 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ 480 ΓΡ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ .ΜΟΝΟ 8 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ

 

Για έναν ειτυχημένο θηλασμό θα σιγουρεύεσαι ότι το μωρό σου πιάνει καλά όχι μόνο τη θηλή αλλά και αρκετό μέρος από τη θηλαία άλω. Θα το ταϊζεις τόσο συχνά όσο αυτό θέλει και δε θα κρατάς χρόνους. Τη νύχτα ξυπνάει για φαγητό;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Π.Χ ΞΥΝΠΑΕΙ ΣΤΙΣ 06:00 ΤΡΩΕΙ

ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ 3 ΩΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Π.Χ 10:00-13:00 ΕΚΤΟΣ ΑΠ'ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ.

ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΗΡΕΜΕΙ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πας να τη βάλεις στην κούνια της και ξυπνάει και κλαίει επαναλαμβάνεις τη διαδικασία... προσφέρεις στήθος και εφόσον το επιθυμεί θηλάζει ή... πιπιλάει.... :)

Συνήθως από το μεσημέρι και μετά ξεκινούν τα πονάκια...

 

Κοίτα το κάθε τρεις ώρες που τρώει το πρωί (και από ότι καταλαβαίνω είναι 3 ώρες από το τέρμα του θηλασμού και μετά, το σωστό είναι να μετράμε από την έναρξη, άρα είναι παραπάνω από 3) είναι σχετικά αραιό για την ηλικία του νομίζω... όμως αναπληρώνει από το μεσημέρι και μετά με τους μαραθώνιους θηλασμούς της... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κοριτσια καμμια περιπτωση το τσιγαρο (τα 5 ημερησιως που καπνιζω εγω προσωπικα) να παιζουν ρολο στο οτι το μωρο μου δεν παιρνει πολυ γρηγορα βαρος; Δηλαδη,αν και γεννηθηκε 4 kgr και 150 gr τεσσερις μηνες μετα ειναι 6540 (σημερινο ζυγισμα). Σε οσους το λεω μου λενε "δεν παιρνει ευκολα βαρος,ε;" αλλα η παιδιατρος μανα μου,με βεβαιωνει πως παει μια χαρα. Τωρα τι να πω,θα ηθελα να ακουσω κι αλλες γνωμες γιατι καλη η ιατρικη και η γνωση αλλα και η συγκριση αποψεων και εμπειριων ειναι εξισου χρησιμη πιστευω.Αγλαια μου εσυ τι λες; Λες να επηρεαζει η νικοτινη; Να διευκρινισω οτι εχουμε αποκλειστικο θηλασμο μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κοριτσια καμμια περιπτωση το τσιγαρο (τα 5 ημερησιως που καπνιζω εγω προσωπικα) να παιζουν ρολο στο οτι το μωρο μου δεν παιρνει πολυ γρηγορα βαρος; Δηλαδη,αν και γεννηθηκε 4 kgr και 150 gr τεσσερις μηνες μετα ειναι 6540 (σημερινο ζυγισμα). Σε οσους το λεω μου λενε "δεν παιρνει ευκολα βαρος,ε;" αλλα η παιδιατρος μανα μου,με βεβαιωνει πως παει μια χαρα. Τωρα τι να πω,θα ηθελα να ακουσω κι αλλες γνωμες γιατι καλη η ιατρικη και η γνωση αλλα και η συγκριση αποψεων και εμπειριων ειναι εξισου χρησιμη πιστευω.Αγλαια μου εσυ τι λες; Λες να επηρεαζει η νικοτινη; Να διευκρινισω οτι εχουμε αποκλειστικο θηλασμο μεχρι στιγμης.

 

Κάθε μωρό έχει το ρυθμό του, αφού και η παιδίατρος είναι σύμφωνη όλα εντάξει! :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ Π.Χ ΞΥΝΠΑΕΙ ΣΤΙΣ 06:00 ΤΡΩΕΙ

ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ 3 ΩΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Π.Χ 10:00-13:00 ΕΚΤΟΣ ΑΠ'ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΑΚΟΥΩ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ.

ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΗΡΕΜΕΙ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ

 

Να σου ζήσει!

 

Δες εδώ για το τι είναι καλό να γράψεις για να καταλάβουμε τι συμβαίνει:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

 

Γράψε το καλύτερα στην ενότητα του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του θηλασμού παράλληλα με κάπνισμα της μανούλας αναπτύξαμε ένα θεωρητικό (μιας και εγώ και η "μαμά" το κόψαμε μαχαίρι εδώ και χρόνια) ενδιαφέρον όταν γεννήθηκε ο μπέμπης μας.

 

Η Αγλαϊα θα σου δώσει φαντάζομαι πολύ περισσότερα στοιχεία , αλλά από ότι είδα εγώ , οργανισμοί όπως ο IBCLC (στον οποίο ανήκει και η Αγλαϊα) υποστηρίζουν ότι :

 

a mom who can't stop smoking should breastfeed.

Breastfeeding provides many immunities that help your baby fight illness

and can even help counteract some of the effects of cigarette smoke on your baby"

 

Ένα παρόμοιο άρθρο από άλλη μια σύμβουλο θηλασμού που λέει πάνω-κάτω ότι :

 

It is far from ideal to smoke and breastfeed–

but it is worse to smoke and not breastfeed.

 

Αυτές είναι (πάνω-κάτω) οι κρατούσες απόψεις στις ΗΠΑ σήμερα.

 

Τώρα , Η μειοψηφούσα άποψη της ιατρικής κοινότητας εκφράζεται εδώ και αναφέρει αρκετά πράγματα .Δεν θα τα αναφέρω εδώ , όποια μαμά θέλει μπορεί να επισκεφθεί το WhyQuit και να αποκτήσει μια ολοκληρωμένη άποψη

 

Με πολλή αγάπη

daddycool

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει κοριτσια καμμια περιπτωση το τσιγαρο (τα 5 ημερησιως που καπνιζω εγω προσωπικα) να παιζουν ρολο στο οτι το μωρο μου δεν παιρνει πολυ γρηγορα βαρος; Δηλαδη,αν και γεννηθηκε 4 kgr και 150 gr τεσσερις μηνες μετα ειναι 6540 (σημερινο ζυγισμα). Σε οσους το λεω μου λενε "δεν παιρνει ευκολα βαρος,ε;" αλλα η παιδιατρος μανα μου,με βεβαιωνει πως παει μια χαρα. Τωρα τι να πω,θα ηθελα να ακουσω κι αλλες γνωμες γιατι καλη η ιατρικη και η γνωση αλλα και η συγκριση αποψεων και εμπειριων ειναι εξισου χρησιμη πιστευω.Αγλαια μου εσυ τι λες; Λες να επηρεαζει η νικοτινη; Να διευκρινισω οτι εχουμε αποκλειστικο θηλασμο μεχρι στιγμης.

 

Όχι το κάπνισμα δεν παίζει ρόλο, σταμάτα να έχεις ανόητες τύψεις! :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Joe δε σκέφτεσαι να κόψεις το τσιγάρο; :?: Θα κάνει καλό και σε σένα και στο μωρό. Σου το λέω εγώ που κάπνιζα και το έκοψα μαχαίρι λόγω μωρού! Από τότε που γεννήθηκε η μπεμπουσκίνα μου είπα ότι θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να ζήσω περισσότερα χρόνια για να είμαι δίπλα της!

Πάντως το βάρος της είναι πάρα πολύ καλό, αν κοιτάξεις και τους πίνακες ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης (και μέχρι να έρθει η Αγλαϊα :P ) ότι η γνωστή σε όλες σε σας τις θηλάζουσες AAP (Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής ) θεωρεί πως κάπνισμα και θηλασμός ΔΕΝ είναι ασύμβατα , αλλά συμβουλεύει όλες τις καπνίζουσες να ΜΗΝ καπνίζουν εντός της οικίας και να κόψουν το τσιγάτο όσο το δυνατό συντομότερο

 

Σχετική παραπομπή :

 

http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/full/115/2/496

 

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication to breastfeeding, but health care professionals should advise all tobacco-using mothers to avoid smoking within the home and to make every effort to wean themselves from tobacco as rapidly as possible

 

Κόψε το λοιπόν κορίτσι μου :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου και εγω οταν θηλαζα δεν ημουν σιγουρη αν το μωρο μου τρεφεται επαρκως! η θεια μου που ειναι μαια και της ειχα εμπιστοσυνη μου ειπε δωσε συμπληρωμα και θα δεις αν τρεφεται σωστα. ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ! παλι καλα που ηταν και αυτο το site! και εχω βρε παιδια μια απορια! παλιοτερα δηλαδη τα μωρακια πως τρεφοταν μονο με μητρικο γαλα και τους εφτανε?? τα δικα μας ειναι πιο φαγανα?? :shock: η μηπως εμεις δεν εχουμε γαλα??

τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει. απλα στη μεση εχουν μπει τοσα συμφεροντα που μας μπερδευουν. κλειστε τα αυτια σας και θηλαστε οσο περισσοτερο μπορειτε! σας το λεω εγω που θηλασα μονο 3 1/2 μηνες και νιωθω πολλες ενοχες γι αυτο. μην μποικοταρετε τον εαυτο σας!

Link to comment
Share on other sites

οπς μαλλον δεν ειδα οτι το θεμα εχει προχωρησει...πως γινεται αυτο?? :?

αφου πηγα στη δευτερη σελιδα! :oops::oops: η χαζομαρα οοοολου του κοσμου σε μενα προσγειωθηκε?? :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Daddycool,η ιστοσελιδα που προτεινες μου εδωσε ΟΛΕΣ τις απαντησεις που εψαχνα εδω και τοσον καιρο!!! Αναφερει τι επιπτωσεις μπορει να εχει το τσιγαρο στο μητρικο γαλα,και φυσικα το βασικοτερο,τι επιπτωσεις εχει στο μωρο!!! Λοιπον,απ΄ο,τι διαβασα,και χωρις φυσικα να θελω να απενοχοποιησω το τσιγαρο,τα πραγματα μαλλον δεν ειναι και τοσο αρνητικα βρε παιδια. Λεει κατ΄αρχην οτι προκαλει μειωση του γαλακτος-οχι φοβερη,αλλα προκαλει.

Επισης,οτι μπορει να προκαλεσει αυξηση των κολικων και μια καποια ευερεθιστοτητα στο μωρο,κι οτι αν καπνιζεις πανω απο 15 τη μερα (που καμμια μας δε νομιζω οτι το κανει) μπορει να προκαλεσει συμπτωματα δηλητηριασης απο νικοτινη,νωθροτητα,κουραση και τετοια,που υποχωρουν με το που ελαττωνεται ο αριθμος των τσιγαρων.

Εγω να σας πω την αληθεια περιμενα να διαβασω οτι προκαλει πολυ σοβαροτερα προβληματα-μη με παρεξηγησετε,ΔΕΝ το απενοχοποιω,απλα λεω οτι με εκανε να αισθανθω πολυ καλυτερα η σκεψη οτι αν το τσιγαρο μου προκειται να προκαλεσει κατι στο μωρο μου,αυτο ειναι κολικος ή αυπνια.Φυσικα δε θα ρισκαρα ποτε να καπνισω πανω απο 5 τσιγαρα ημερησιως,αλλα τουλαχιστον να μη νιωθω ενοχες ΚΑΙ γι΄αυτα τα 5!!! Εχει δικιο η felinidoc,γιατι να εχω τυψεις για τα παντα;

Να το κοψω δε γινεται,μαλλον δε θελω,γιατι ειναι κατι που μου αρεσει πολυ και το απολαμβανω. Στην εγκυμοσυνη που ηξερα οτι βλαπτει παρα πολυ και οτι μπορει να γινει αιτια πολλων προβληματων,ουτε που το αγγιξα.Αφου ομως στο θηλασμο δεν προκαλει τοσα προβληματα,γιατι να το κοψω; Για μενα; Μα δε μ' ενδιαφερει για μενα.Εχω συνειδητοποιησει πληρως τους κινδυνους,μας βομβαρδιζουν με αυτους καθημερινα μεσα απο τις αντικαπνιστικες καμπανιες,και καταληγω στο συμπερασμα οτι δε με νοιαζει.

Για το μωρο μου με ενδιαφερει.Μη μου πειτε οτι αν παθω κατι θα με στερηθει και το μωρο μου,γιατι δε νομιζω οτι προκειται να παθω κατι απο το τσιγαρο στο αμεσο μελλον!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσυνη που ηξερα οτι βλαπτει παρα πολυ και οτι μπορει να γινει αιτια πολλων προβληματων,ουτε που το αγγιξα.Αφου ομως στο θηλασμο δεν προκαλει τοσα προβληματα,γιατι να το κοψω;

Αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω!

δεν νομιζω να ισχυριστηκε κανεις κατι τετοιο. σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω αλλα το καπνισμα κανει περισσοτερο κακο στον θηλασμο απο οτι στην εγκυμοσυνη. οταν λεμε καπνισμα εννοουμε 2-3 τσιγαρα ΟΧΙ πακετο!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου δεν ειναι ετσι,ρωτα και την Αγλαια,στην εγκυμοσυνη αν καπνιζεις ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ χειροτερο απ΄ο,τι στο θηλασμο.Μεσω του πλακουντα οι νικοτινη παει απ΄ο,τι γνωριζω κατ΄ευθειαν στο αιμα του βρεφους,ενω οταν θηλαζεις παει στο πεπτικο του. Στην εγκυμοσυνη απ΄οσο γνωριζω ειναι απαγορευτικο το καπνισμα,προκαλει προωροτητα,αποκολλησεις και πολλα αλλα.Στο θηλασμο προκαλει αυτα που γραφει το αρθρο στο οποιο μας παρεπεμψε ο Daddycool.Αρα πολυ λιγοτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...