Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Πηγα στα γιαννενα και η συμβουλος μου ειπε οτι βλεπει ενα πεινασμενο μωρο! μαλλον ειχε συνηθισει τη ροη απο το μπιμπερο και δεν ειχε την υπομονη να περιμενει να κατεβει το γαλα ( μου ειπε θελει καποια λεπτα να αρχισει η ροη). Μου συνεστησε το sns και να προσπαθω να τη θηλαζω πριν εκνευριστει (με τα πρωτα σημαδια πεινας η οταν κοιμαται) και νομιζω οτι ειμαστε σε καλο δρομο, η μπεμπα ειναι πιο συνεργασιμη και πιο ηρεμη. Τωρα περιμενω τη δευτερα να παω παιδιατρο μιας και μπηκε στον 5ο να δουμε και το βαρος. Ελπιζω κατι να εχει παρει παντως τη βλεπω πιο χαρουμενη και χαμογελαστη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου ειπε οτι δεν φταιει ο χαλινος γιατι δεν ειναι πολυ κοντος και η μπεμπα βγαζει τη γλωσσα εξω.

 

Ο χαλινος εχει 4 πιθανά σημεία που ενώνεται με τη γλώσσα. Καποιες φορες μπορει να φαίνεται το μπροστινό σημείο ένωσης οτι δεν αποτελεί πρόβλημα κι οταν τα παιδια παραπέμπονται απο συμβούλους σε ΩΡΛ διαπιστώνεται οτι υπάρχει άλλο σημείο ένωσης πιο μεσα που δεν αφήνει τη γλώσσα να σηκωθεί. Οταν υπάρχει υποψία ο ειδικός για αξιολόγηση ειναι ο ΩΡΛ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!

Θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό 46 ημερών έχει πάρει το διπλάσιο βάρος. Γεννήθηκε 2700, κ στις 46 μέρες ήτανε 5400 με ύψος 56 εκ. Απ'ότι διάβασα από άλλες μαμάδες, τα βρέφη με αποκλειστικό θηλασμό, παίρνουν το βάρος που πρέπει. Αναρωτιέμαι αν θα συνεχίσει έτσι και θεωρηθεί παχύ. Εγώ απλά βλέπω ότι αναπτύσεται πολύ γρήγορα. Χοντρό δεν το λες, το λες μεγάλο μωρό. Οι νυχτερινοι θηλασμοι είναι 2. Είναι φυσιολογικό το βάρος που παίρνει; Θα'πρεπε δηλαδή θεωρητικά να μην αναρωτιέμαι και να αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης γίνεται να αποκτήσει το βρέφος με αποκλειστικό θηλασμό παχυσαρκία? Θεωρόντας ότι το θηλάζεις για όσο αυτό θέλει και όποτε θέλει; Γενικά εδώ και 2 εβδομάδες έχουμε αρχίσει να παίζουμε και γενικά ο θηλασμός δεν είναι το μόνο μέσο παρηγοριάς. Δεν θεωρώ δηλαδή ότι παρερμηνεύω τί θέλει και το βάζω συνέχεια στο στήθος. Κάποιες φορές όμως παρηγορήθηκε στο στήθος από κολικούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφοσον το μωρο θηλαζει αποκλειστικα θηλαζεις οποτε κ οσο θελει.φυσικα κ δεν ειναι παχυσαρκο.καποια στιγμη θα σταματησει να παιρνει τοσο βαρος,οποτε μην ανησυχησεις τοτε.θα ειναι φυσιολογικο.να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θηλάζω αποκλειστικά. Το μωρό 46 ημερών έχει πάρει το διπλάσιο βάρος. Γεννήθηκε 2700, κ στις 46 μέρες ήτανε 5400 με ύψος 56 εκ. Απ'ότι διάβασα από άλλες μαμάδες, τα βρέφη με αποκλειστικό θηλασμό, παίρνουν το βάρος που πρέπει. Αναρωτιέμαι αν θα συνεχίσει έτσι και θεωρηθεί παχύ. Εγώ απλά βλέπω ότι αναπτύσεται πολύ γρήγορα. Χοντρό δεν το λες, το λες μεγάλο μωρό. Οι νυχτερινοι θηλασμοι είναι 2. Είναι φυσιολογικό το βάρος που παίρνει; Θα'πρεπε δηλαδή θεωρητικά να μην αναρωτιέμαι και να αφήσω τη φύση να κάνει τη δουλειά της;

Ουάου. Το ζυγιζετε τσιτσιδο να υποθέσω?

Μπράβο σας πάντως, τρελή ανάπτυξη.

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τσιτσιδο! Ευχαριστω! :P

Όντως αναπτυσεται τρελά! Κι εγω το θεωρω φυσιολογικο, δεν μπορεις να μην θηλασεις ενα μωρο που πειναει.. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ναι τσιτσιδο! Ευχαριστω! :P

Όντως αναπτυσεται τρελά! Κι εγω το θεωρω φυσιολογικο, δεν μπορεις να μην θηλασεις ενα μωρο που πειναει.. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Συγχαρητήρια! Καλή συνεχεια και μην ανησυχείς καθόλου, ενα μωρό που θηλαζει δεν γίνεται παχύσαρκο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια καλημερα!πρωτη φορα γραφω εδω κι αυτο γιατι ειμαι παρα πολυ αγχωμενη με το βαρος του δικου μου μπεμπη.γεννηθηκε 4/4 3470 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3330.στις 3/5 ηταν 4750,1/6 6200,4/7 7030 και 1/8 7550.4 μηνων δηλαδη κ ειχε ηδη διπλασιασει το βαρος του κι απο 51 εκατοστα υψος εφτασε 66.υπηρχε τεραστια αναπτυξη τους πρωτους μηνες κ ο παιδιατρος με τρομαξε για ενδεχομενη παχυσαρκια κι ας θηλαζω αποκλειστικα.δυστυχως τον ακουσα και με οπλο την πιπιλα απο τον 3ο μηνα και μετα καταφερα να τον μπερδευω και να μην καθεται παρα πολυ στο στηθος μου.στις 15 μερες που τον ζυγισαμε ομως παλι μετα την τελευταια ζυγιση δεν ειχε παρει καθολου βαρος.ειναι ακομα 7550.επισης απο τον 3ο μηνα και μετα δεν κανει κακακια τακτικα κ χρειαζεται μερικες φορες υποθετο αλλα ο παιδιατρος μας ειχε προειδοποιησει οτι το παθαινουν αυτο μωρα που θηλαζουν.οταν τον πηραμε τηλεφωνο και τον ενημερωσαμε οτι δεν εβαλε καθολου βαρος σε 15 μερες μας ειπε να δωσουμε 2 συμπληρωματα 1 μεταξυ 10 και 12 το πρωι και ενα το βραδυ.του ειπα οτι το παιδι ειναι ευδιαθετο και κοιμαται μια χαρα το βραδυ απο τις 9 μεχρι τις 5 περιπου οποτε τρωει κ κοιμαται λιγο ακομα.αυτος επιμενει οτι εφοσον δεν εχει βαλει βαρος ακομα κι αν φαινεται χορτασμενος χρειαζεται συμπληρωμα.ειναι δυνατον μετα απο 4 μηνες ξαφνικα να μην επαρκει το γαλα?κ αφου ο ιδιος γιατρος με εβαλε στη διαδικασια να μειωσω τους θηλασμους του παιδιου?εχω απογοητευτει κ δεν μπορω αλλο να προσπαθω να τους πεισω ολους οτι το παιδι δε χρειαζεται συμπληρωμα.ο ιδιος γιατρος μου εχει ξαναπροτεινει το συμπληρωμα παρολο που το παιδι ειχε βαλει που βαρος για να μη μενει στο στηθος μου πανω απο 10 λεπτα κ ουτε τοτε τον ειχα ακουσει ουτε τωρα εχω δωσει ξενο γαλα.συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλημερα!πρωτη φορα γραφω εδω κι αυτο γιατι ειμαι παρα πολυ αγχωμενη με το βαρος του δικου μου μπεμπη.γεννηθηκε 4/4 3470 και βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3330.στις 3/5 ηταν 4750,1/6 6200,4/7 7030 και 1/8 7550.4 μηνων δηλαδη κ ειχε ηδη διπλασιασει το βαρος του κι απο 51 εκατοστα υψος εφτασε 66.υπηρχε τεραστια αναπτυξη τους πρωτους μηνες κ ο παιδιατρος με τρομαξε για ενδεχομενη παχυσαρκια κι ας θηλαζω αποκλειστικα.δυστυχως τον ακουσα και με οπλο την πιπιλα απο τον 3ο μηνα και μετα καταφερα να τον μπερδευω και να μην καθεται παρα πολυ στο στηθος μου.στις 15 μερες που τον ζυγισαμε ομως παλι μετα την τελευταια ζυγιση δεν ειχε παρει καθολου βαρος.ειναι ακομα 7550.επισης απο τον 3ο μηνα και μετα δεν κανει κακακια τακτικα κ χρειαζεται μερικες φορες υποθετο αλλα ο παιδιατρος μας ειχε προειδοποιησει οτι το παθαινουν αυτο μωρα που θηλαζουν.οταν τον πηραμε τηλεφωνο και τον ενημερωσαμε οτι δεν εβαλε καθολου βαρος σε 15 μερες μας ειπε να δωσουμε 2 συμπληρωματα 1 μεταξυ 10 και 12 το πρωι και ενα το βραδυ.του ειπα οτι το παιδι ειναι ευδιαθετο και κοιμαται μια χαρα το βραδυ απο τις 9 μεχρι τις 5 περιπου οποτε τρωει κ κοιμαται λιγο ακομα.αυτος επιμενει οτι εφοσον δεν εχει βαλει βαρος ακομα κι αν φαινεται χορτασμενος χρειαζεται συμπληρωμα.ειναι δυνατον μετα απο 4 μηνες ξαφνικα να μην επαρκει το γαλα?κ αφου ο ιδιος γιατρος με εβαλε στη διαδικασια να μειωσω τους θηλασμους του παιδιου?εχω απογοητευτει κ δεν μπορω αλλο να προσπαθω να τους πεισω ολους οτι το παιδι δε χρειαζεται συμπληρωμα.ο ιδιος γιατρος μου εχει ξαναπροτεινει το συμπληρωμα παρολο που το παιδι ειχε βαλει που βαρος για να μη μενει στο στηθος μου πανω απο 10 λεπτα κ ουτε τοτε τον ειχα ακουσει ουτε τωρα εχω δωσει ξενο γαλα.συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη.

 

Θα σου προτεινα αρχικα να αλλαξεις παιδιατρο.αρχισε να περιοριζεις τη χρηση της πιπιλας κ μη τη δινεις καθολου αν ολα πανε καλα.ασε το μωρο οση ωρα θελει στο στηθος κ να θηλαζει οσο συχνα θελει.αυτο περι παχυσαρκιας με θηλασμο δεν παιζει.οταν λες δεν κανει συχνα κακα τι εννοεις;εχω ακουσει κ για 10μερες σε θηλασμο κ θεωρειται φυσιολογικο αν δε δειχνει να ποναει κ ειναι ******

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ!εδω και 3 μερες εχω αυξησει τους θηλασμους και του δινω την πιπιλα μονο για να κοιμηθει πιο ευκολα.τον παιδιατρο θα τον αλλαξω γιατι ετσι κ αλλιως εχουν μαζευτει πολλα.στις αρχες του μηνα μου ελεγε να τον ξεκινησουμε απο σεπτεμβρη ρυζαλευρο γιατι το γαλα μου εχει πολυ λιπος και με το ρυζαλευρο θα παιρνει λιγοτερες θερμιδες κ ας εχει ζαχαρη.δυο μηνες τωρα κ εγω κ ο αντρας μου προσπαθουσαμε να μην ταιζουμε το παιδι πριν απο το 4ωρο οπως μας ειχε πει κ οταν το καταφεραμε μας λεει δωστε συμπληρωμα τωρα.το μονο που ελπιζω ειναι να μην εχουμε προκαλεσει καποιο προβλημα στο παιδι κι ευτυχως αυτες τις μερες εχει αυξηθει κ η παραγωγη μου με τους πιο συχνους θηλασμους.σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση.παντως γενικα με τους παιδιατρους εχω θεμα.ο πρωτος μ ελεγε αν πειναει πριν το 2ωρο να του δινω νερο η χαμομηλι για να του κοβει την ορεξη.κ ηταν 5 ημερων μωρακι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δεύτερη σκέψη αλλάζεις γιατρό χθες! Είναι το λιγότερο επικύνδινος. Μπράβο σου που αύξησες τους θηλασμούς και περιόρισες την πιπίλα. Το μωράκι σου είναι άκρως φυσιολογικό και όσο το θηλάζεις δεν τίθεται θέμα παχυσαρκίας. Μην σε ανησυχεί που αυτό το μήνα δεν πήρε πολύ βάρος, φυσικά και μπορεί επειδή μείωσες τους θηλασμούς άλλα μπορεί επειδή είχε πάρει αρκετό βάρος τους πρώτους μήνες, ο οργανισμός του να καταλάγιασε (sorry δεν ξέρω πως ακριβώς να το πω). Ακόμα και αν τον επόμενο μήνα σου πάρει εξίσου βάρος, μην σε ανησυχήσει, να μετράς πάνες για να γνωρίζεις αν επαρκεί το γάλα σου και ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ. Τα πας καταπληκτικά, μπράβο σου:P

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου καταρχάς που προβληματίστηκες και το ψάχνεις! Μια χαρά τα πας με το μωράκι σου... Έχουν κι αυτά τα αλματάκια ανάπτυξής τους! Κι εμένα τόσο γεννήθηκε και δεν πήρε αμέσως μα θήλαζα όποτε και όσο ήθελε! Αρκεί που ήταν χαρούμενο και λέρωνε πάνες!

Ακούς εκεί παχυσαρκία σε νεογέννητο επειδή θηλάζει...και μετά συμπλήρωμα...και ζάχαρη αντί του γάλακτος της μανούλας;;;;!!!!!!:shock: Λυπηρό που υπάρχουν τέτοιοι γιατροί μα ευτυχώς οι μανούλες ξυπνήσαμε και ακούμε το ένστικτό μας και τη λογική!!!! Συμφωνώ και με ότι σου έγραψαν και τα κορίτσια!! Προχώρα δυνατά και μην αγχώνεσαι!! Όλα θα πάνε καλά!! Να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!:D

:D
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!η αληθεια ειναι οτι οταν πηρα αποφαση να θηλασω δεν ηξερα οτι θα ειναι τοσο δυσκολο.μια κοπελα που εκανε μαθηματα θηλασμου στο μαιευτηριο και μας ειχε δει να θηλαζουμε μου ειχε πει οτι ο μικρος κανει πολυ καλες θηλαστικες κινησεις κ αν εγω το θελω θα τα καταφερουμε οπωσδηποτε.απο τοτε ομως κ ενω ο μικρος πραγματι δε με δυσκολεψε ποτε περα απο τις πρωτες μερες εχω αναγκαστει να τον ταιζω στα κρυφα σαν να κανω εγκλημα η μετα να ξυπναει για να φαει και να στενοχωριεμαι που του δινω φαγητο,να περιμενω την ημερα που θα ζυγιστει με αγωνια μπας και παλι εχουμε ξεπερασει το αναμενομενο και τωρα απο την αλλη μερια γιατι δεν παιρνει βαρος.σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!δεν εχω καποιον κοντα μου που να εχει θηλασει η να ξερει εστω καποια βασικα και απο δω διαβαζω αλλα ποστς αναλογα τις αποριες μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πολύ καλά κάνεις που διαβάζεις και ρωτάς! Ο γιατρός έχει κάνει και σε σένα κακό που σε άγχωσε έτσι και το περνάς και στο μικρούλι σου άθελά σου... ΖΗΣΕ αυτή τη μαγική περίοδο του θηλασμού, άκου το ένστικτό σου και φυσικά το μωράκι σου που σου δείχνει πόσο θέλει να φάει και όλα θα στρώσουν γιατί η ψυχολογία μας είναι το παν! Καλή συνέχεια και πάντα στη διάθεσή σου;)

:D
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!η αληθεια ειναι οτι οταν πηρα αποφαση να θηλασω δεν ηξερα οτι θα ειναι τοσο δυσκολο.μια κοπελα που εκανε μαθηματα θηλασμου στο μαιευτηριο και μας ειχε δει να θηλαζουμε μου ειχε πει οτι ο μικρος κανει πολυ καλες θηλαστικες κινησεις κ αν εγω το θελω θα τα καταφερουμε οπωσδηποτε.απο τοτε ομως κ ενω ο μικρος πραγματι δε με δυσκολεψε ποτε περα απο τις πρωτες μερες εχω αναγκαστει να τον ταιζω στα κρυφα σαν να κανω εγκλημα η μετα να ξυπναει για να φαει και να στενοχωριεμαι που του δινω φαγητο,να περιμενω την ημερα που θα ζυγιστει με αγωνια μπας και παλι εχουμε ξεπερασει το αναμενομενο και τωρα απο την αλλη μερια γιατι δεν παιρνει βαρος.σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!δεν εχω καποιον κοντα μου που να εχει θηλασει η να ξερει εστω καποια βασικα και απο δω διαβαζω αλλα ποστς αναλογα τις αποριες μου!!

 

ΔΕΝ υπάρχει παχυσαρκία σε μωρό που θηλαζει αποκλειστικά!!! Το γαλα της μητέρας του ειναι προορισμένο για το μωρό κι ειναι η φυσική του τροφή. Το μωρό με την κατάλληλη για το είδος του τροφή μεγαλώνει στο μέγεθος που ειναι γενετικά προορισμένο να μεγαλώσει.

Το μητρικό γαλα ειναι πλήρως αξιοποιήσιμο απο το ανθρώπινο σωμα όποτε δεν παει ούτε μια θερμίδα χαμένη. Οταν το μωρό χρειαστεί θα τις χρησιμοποιήσει (μπουσουλημα, περπάτημα κτλ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω!!το μωρο τελικα πηρε 300 γραμ και 5 μηνων ειναι 7850.η καινουρια παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι μια χαρα και πως ειναι φυσικο πλεον να παιρνει λιγοτερο αλλιως θα φτανε στο χρονο 15 κιλα.εδωσε μαλιστα συγχαρητηρια στον μπεμπη επειδη καταφερε μονος του να ρυθμισει το βαρος του!!!και το καλυτερο ειναι οτι πλεον σταματαει το φαγητο του για να μου χαμογελασει.μετα ξαναπεφτει με τα μουτρα βεβαια.απο τον επομενο μηνα θα ξεκινησει φρουτοκρεμα κ εχω την απορια αν θα αντικατασταθει τελειως αυτο το γευμα του θηλασμου η αν θα δινω ενα συμπληρωμα αλλα θα το ψαξω στο αντιστοιχο θεμα!!!σας ευχαριστω παααααρα πολυ ολες για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω!!το μωρο τελικα πηρε 300 γραμ και 5 μηνων ειναι 7850.η καινουρια παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι μια χαρα και πως ειναι φυσικο πλεον να παιρνει λιγοτερο αλλιως θα φτανε στο χρονο 15 κιλα.εδωσε μαλιστα συγχαρητηρια στον μπεμπη επειδη καταφερε μονος του να ρυθμισει το βαρος του!!!και το καλυτερο ειναι οτι πλεον σταματαει το φαγητο του για να μου χαμογελασει.μετα ξαναπεφτει με τα μουτρα βεβαια.απο τον επομενο μηνα θα ξεκινησει φρουτοκρεμα κ εχω την απορια αν θα αντικατασταθει τελειως αυτο το γευμα του θηλασμου η αν θα δινω ενα συμπληρωμα αλλα θα το ψαξω στο αντιστοιχο θεμα!!!σας ευχαριστω παααααρα πολυ ολες για τις απαντησεις σας!!!

 

Οσον αφορα τις στερεες κ το θηλασμο συνεχιζεις να ακολουθεις το μωρο.αν τα παει καλα με το φαγητο κ τρωει καλες ποσοτητες κ πινει κ νερακι μπορει να μη θελει μετα γαλα.μπορει παρολα αυτα να θελει λιγο.ο θηλασμος δεν ειναι μονο τροφη

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω!!το μωρο τελικα πηρε 300 γραμ και 5 μηνων ειναι 7850.η καινουρια παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι μια χαρα και πως ειναι φυσικο πλεον να παιρνει λιγοτερο αλλιως θα φτανε στο χρονο 15 κιλα.εδωσε μαλιστα συγχαρητηρια στον μπεμπη επειδη καταφερε μονος του να ρυθμισει το βαρος του!!!και το καλυτερο ειναι οτι πλεον σταματαει το φαγητο του για να μου χαμογελασει.μετα ξαναπεφτει με τα μουτρα βεβαια.απο τον επομενο μηνα θα ξεκινησει φρουτοκρεμα κ εχω την απορια αν θα αντικατασταθει τελειως αυτο το γευμα του θηλασμου η αν θα δινω ενα συμπληρωμα αλλα θα το ψαξω στο αντιστοιχο θεμα!!!σας ευχαριστω παααααρα πολυ ολες για τις απαντησεις σας!!!

 

Δεν αντικαθιστάς γευμα ουσιαστικά. Απλα θηλάζεις όπως πριν με τη διαφορα οτι περίπου 1 ώρα μετα το θηλασμο προσφέρεις τις στερεές.

Καλή συνεχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να με διαφωτησετε οσον αφορα τον θηλασμο μετα τους εξι μηνες και το αν εχει σχεση το γαλα με το ποσο κοιμαται το μωρακι μου.Ειμαστε πεντε μηνων και εικοσιπεντε ημερων και θηλαζουμε ακομη πρωι βραδυ φυσικα, τρωει καλες ποσοτητες στερεων τροφων δηλαδη 250-300 gr σε καθε γευμα αλλα εχει λιγο καιρο που ξυπναει το βραδυ ανα μια δυο ωρες και ηρεμει μονο αν θηλασει και παλι κι αυτο μπορει να επαναληφθει ακομη και τρεις τεσσερις φορες σε ενα βραδυ. Απορρω μηπως δεν χορταινει τοσο. Φυσικα και ποτε δεν εχει κοιμηθει συνεχονενα αλλα μια δυο φορες καταννοω να θελει να θηλασει αλλα πιο πολλες μου ειναι κι εμενα εξαντλητικο κι ανησυχω μηπως δεν ξεκουραζεται και το μωρο. Παρακαλω αν γνωριζει καποιος οτιδηποτε ας με βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να με διαφωτησετε οσον αφορα τον θηλασμο μετα τους εξι μηνες και το αν εχει σχεση το γαλα με το ποσο κοιμαται το μωρακι μου.Ειμαστε πεντε μηνων και εικοσιπεντε ημερων και θηλαζουμε ακομη πρωι βραδυ φυσικα, τρωει καλες ποσοτητες στερεων τροφων δηλαδη 250-300 gr σε καθε γευμα αλλα εχει λιγο καιρο που ξυπναει το βραδυ ανα μια δυο ωρες και ηρεμει μονο αν θηλασει και παλι κι αυτο μπορει να επαναληφθει ακομη και τρεις τεσσερις φορες σε ενα βραδυ. Απορρω μηπως δεν χορταινει τοσο. Φυσικα και ποτε δεν εχει κοιμηθει συνεχονενα αλλα μια δυο φορες καταννοω να θελει να θηλασει αλλα πιο πολλες μου ειναι κι εμενα εξαντλητικο κι ανησυχω μηπως δεν ξεκουραζεται και το μωρο. Παρακαλω αν γνωριζει καποιος οτιδηποτε ας με βοηθησει. Ευχαριστω πολυ.

 

Εσυ εχεις περιορισει το θηλασμο μονο πρωι-βραδυ η δ ζηταει το μωρο μεσα στη μερα;κανει τρια γευματα στερεων;η δικια μου εμπειρια ειναι πολυ διαφορετικη γτ ξεκινησαμε στερεες 6μηνων κλειστα.μετα απο 2βδομαδες δευτερο γευμα κ τριτο στους 9.κ μεσα σε αυτους τους τρεις μηνες το πολυ να εκοψε 2θηλασμους.αλλα δ τα πηγαινε καλα με το φαγητο.οσο για τον υπνο εμας ηταν παντα διακεκομμενος κ ξυπνουσε 3-4φορες ακομη κ 1,5ετους.με τον υπνο ποτε δ τα πηγαμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζηταει μεσα στη μερα πια...και το μεσημερι κοιμαται δυο εως δυομιση ωρες...γι αυτο απρω μηπως φταιει το γαλα μου...επισης εχω δοκιμασει μια φορα να του δωσω και συμπληρωμα ξενο γαλα και δεν το πινει...στιγμιαια ειναι χορτασμενος αλλα στο τριωρο δυομισαωρο θα ξυπνησει για να θηλασει...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ξεχασα να αναφετω πως κλειστο 5ο βαλαμε στερεες και καθε εβδομαδα προσθεταμε ενα γευμα....μαλλον εξαρταται απο τον παιδιατρο και τις αρχες που ακολουθει γιατι ακουω διαφορες τακτικες...

Link to comment
Share on other sites

Mama Stella και εγώ έχω την ίδια εμπειρία και γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να ανησυχείς για κάτι... Όλα τα φυσιολογικά μωρά έχουν ανάγκη να ξυπνούν κάθε λίγο γιατί αναπτύσεται ο εγκέφαλός τους και μεταβολίζουν γρήγορα. Επίσης ο θηλασμός δεν είναι μόνο τροφή... Ειδικά τώρα που μπήκες στις στερεές τον έχει εξίσου ανάγκη και ως βασική πηγή βιταμινών μα και ως επιβεβαίωση αγάπης, ασφάλειας κ.λ.π. ιδιαίτερα τη νύχτα! Είναι μωράκι ακόμα... Θα περάσει το στάδιο αυτό γρήγορα μην ανησυχείς κι απόλαυσέ το.

Εγώ κοιμάμαι μαζί του και ξυπνάω για δευτερόλεπτα για να βρεί το στήθος κι έτσι δεν με κουράζει!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Καλή συνέχεια!!

:D
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...