Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να αυξηθεί η παραγωγή χωρίς να χρησιμοποιείται θήλαστρο.

 

Η φίλη μου που έχει ανεπάρκεια γάλακτος δεν θέλει να το χρησιμοποιεί.

 

Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει ή είναι "καταδικασμένη" να δίνει ξένο;

 

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα.

Μάλλον δεν είναι αρκετές οι πληροφορίες που δίνεις για τη φίλη σου.

Πχ ηλικία μωρού, πόσο συχνά θηλάζει, πόσο συχνά παίρνει συμπλήρωμα, πόσες πάνες βρέχει κλπ.

Εν συντομία αύξηση της παραγωγής μπορεί να επιτευχθεί με πιο συχνή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος.

Αλλά νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για να σου απαντήσουν αναλυτικά οι πιο έμπειρες κοπέλες.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Μάλλον δεν είναι αρκετές οι πληροφορίες που δίνεις για τη φίλη σου.

Πχ ηλικία μωρού, πόσο συχνά θηλάζει, πόσο συχνά παίρνει συμπλήρωμα, πόσες πάνες βρέχει κλπ.

Εν συντομία αύξηση της παραγωγής μπορεί να επιτευχθεί με πιο συχνή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος.

Αλλά νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για να σου απαντήσουν αναλυτικά οι πιο έμπειρες κοπέλες.

 

Το ξέρω ότι οι πληροφορίες δεν είναι πολλές, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν κάποιο νόημα σε αυτό το στάδιο. Η κοπέλα έχει επικοινωνήσει με σύμβουλο θηλασμού και τα κάνει ό,τι ακριβώς της λέει, εκτός από το θήλαστρο.

 

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να κάνει κάτι για την παραγωγή της χωρίς αυτό.

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που θηλάζουν μπορεί να χάσουν μέχρι και το 10% του βάρους της γέννησης τους.

Στη συνέχεια το ανακτούν (το βάρος της γέννησης) συνήθως στις πρώτες 10 μέρες, αλλά σε κάποια μπορεί να φτάσει τις 3 εβδομάδες.

Στη συνέχεια παίρνουν κατά μέσο όρο 20-25γρ/ημέρα για τους πρώτους 3 μήνες.

 

Το πιο αποτελεσματικό πάντως είναι να κάνει 10-12 γεύματα την ημέρα και να βρέχει 6-8 πάνες ημερησίως. Επίσης τα μωρά που θηλάζουν αξιολογούνται από τον παιδίατρο (βάρος-ύψος) μία φορά το μήνα.

Με αυτόν τον τρόπο είσαι πιο χαλαρή αφού δε ζυγίζεις κάθε μέρα! ;)

 

ο δικος μου περνει 50γρ τη μερα με αποκλειστικο θηλασμο. δεν ειναι πολλα?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου περνει 50γρ τη μερα με αποκλειστικο θηλασμο. δεν ειναι πολλα?

 

Σταμάτα να τον ζυγίζεις και μην αγχώνεσαι!

Δεν μπορείς να κάνεις 'δίαιτα' σε μωρό που θηλάζει.

Ας παίρνει όσο βάρος θέλει...

Κάποια στιγμή θα σταματήσει να παίρνει τόσο βάρος και θα αναρωτιέσαι "Μήπως μου μειώθηκε το γάλα?"

Κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης.

Μην αλλάζεις τίποτα από αυτά που κάνεις.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να τον ζυγίζεις και μην αγχώνεσαι!

Δεν μπορείς να κάνεις 'δίαιτα' σε μωρό που θηλάζει.

Ας παίρνει όσο βάρος θέλει...

Κάποια στιγμή θα σταματήσει να παίρνει τόσο βάρος και θα αναρωτιέσαι "Μήπως μου μειώθηκε το γάλα?"

Κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης.

Μην αλλάζεις τίποτα από αυτά που κάνεις.

 

μια φορα την εβδομαδα τον ζυγιζω και υπολογισα οτι περνει σταθερα 50 γρ την ημερα.μεσα σε 21 μερες εχει παρει 1 κιλο.

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια φορα την εβδομαδα τον ζυγιζω και υπολογισα οτι περνει σταθερα 50 γρ την ημερα.μεσα σε 21 μερες εχει παρει 1 κιλο.

 

Δεν υπάρχει υπερβολική πρόσληψη βάρους σε μωρο που θηλαζει αποκλειστικα. Το μητρικο γάλα λόγω του ότι προορίζεται για τον άνθρωπο δεν εχει τίποτα άχρηστο κι αφομοιωνεται πλήρως απο τον οργανισμό του μωρού. Αυτο σημαίνει ότι δεν παει χαμένη ούτε μια θερμίδα όπου αργοτερα θα αξιοποιηθεί απο το μωρο στο μπουσουλημα, περπάτημα κτλ.

Τα μωρα που θηλαζουν τείνουν να βάζουν πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες και μετα ο ρυθμός προσληψης βαρους να πέφτει κατα πολυ, οπότε το να πάρει τώρα πολυ βάρος δεν σημαίνει ότι θα συνεχιστεί για πάντα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όταν λεμε 5 πάνες εννοούμε χωρίς αυτές με τα κακά? Ρωτάω γιατί η παιδίατρος μου είπε ότι όταν έχει κακά έχει σχεδόν πάντα και τσίσα. Σήμερα πχ είχαμε 3 με κακά και 3 με τσίσα. Είναι λίγες? (4,5 μηνων)

 

Συνήθως όταν κάνουν κακα κάνουν και τσισα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι οι πληροφορίες δεν είναι πολλές, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν κάποιο νόημα σε αυτό το στάδιο. Η κοπέλα έχει επικοινωνήσει με σύμβουλο θηλασμού και τα κάνει ό,τι ακριβώς της λέει, εκτός από το θήλαστρο.

 

Το ερώτημα είναι αν μπορεί να κάνει κάτι για την παραγωγή της χωρίς αυτό.

 

Μωρο στο στηθος και μαγια μπύρας ειναι οι πιο ασφαλείς οδηγιες για τόσο λίγες πληροφορίες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μωρο στο στηθος και μαγια μπύρας ειναι οι πιο ασφαλείς οδηγιες για τόσο λίγες πληροφορίες.

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Έτσι κι αλλιώς έχει επικοινωνήσει με σύμβουλο IBCLC, αλλά διστάζει να της τηλεφωνεί συνέχεια και να της λέει ότι το πρόγραμμα δεν της "βγαίνει". Οπότε ανέλαβα να το ψάξω λίγο...Θα της το προτείνω και θα της πω να μιλήσει με τη σύμβουλο για να πάρει ακριβείς οδηγίες.

 

Ευχαριστώ!

Β.Α.Γ.Γ.2009

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι σημαντικό το πόσες πάνες βρέχουν απαντήστε μου σε μια ίσως χαζή ερώτηση. Αν η βραδινή πάνα ζυγίζει 200γρ (μου έκανε εντύπωση κ τη ζύγισα, επειδή τη νύχτα δεν ξυπνάει για να φάει) δεν μπορεί να τη μετράμε για μία! Για πόσες πάνες τη μετράμε? Ή καλύτερα πόσο πρέπει περίπου να ζυγίζει μια βρεγμένη πάνα?:lol: Μάλλον πολύ ανασφάλεια μ' έπιασε...

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιας και είναι σημαντικό το πόσες πάνες βρέχουν απαντήστε μου σε μια ίσως χαζή ερώτηση. Αν η βραδινή πάνα ζυγίζει 200γρ (μου έκανε εντύπωση κ τη ζύγισα, επειδή τη νύχτα δεν ξυπνάει για να φάει) δεν μπορεί να τη μετράμε για μία! Για πόσες πάνες τη μετράμε? Ή καλύτερα πόσο πρέπει περίπου να ζυγίζει μια βρεγμένη πάνα?:lol: Μάλλον πολύ ανασφάλεια μ' έπιασε...

 

Μην ζυγιζεις τις βρεγμενες πάνες!!! :shock: Γιατι τέτοια ανασφάλεια; Θέλεις 5 βρεγμενες πάνες, όχι ασηκωτες, απλα να έχουν κάτι μέσα, δλδ να εχει ουρήσει το μωρο τουλάχιστον 5 φορές. Αν η βραδινή πάνα ειναι τόσο βαριά, τόσο το καλύτερο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Σήμερα πήγαμε στο γιατρό, είμαστε 5 μηνών και η ζυγαριά έδειξε 5710. Οι προηγούμενες ζυγίσεις μας είναι σε αυτή τη σελίδα στο μήνυμα 3750. Όχι απλά δε βάλαμε,χάσαμε κ λίγα γραμμάρια. Μέσα σε αυτόν τον μήνα αυξησα τα ημερήσια γεύματά από 5-6 σε 7-8. Τη νύχτα αύξησε το ύπνο της από 8-9 ώρες σε 10,όμως κοιμάται ελάχιστα μέσα στη μέρα.έχουμε γκρίνια από τα δόντια.οι κενώσεις μας ήταν περίπου 2-5 την ημέρα,πρασινωπές βλενώδεις,κάποιες με λίγο αίμα λόγω αλλεργίας. δεν μπορω να αξιολογήσω αν κάποιες ήταν διαρροιακές.η παιδίατρος πρώτον με έχει καταγχώσει. :mad:Δεύτερον μας στέλνει επειγόντως σε παιδογαστρεντερολογο. Είναι σίγουρη ότι αυτό το βάρος είναι λόγω αλλεργίας.πέστε μου κάποια γνώμη γενικά για το βάρος μας κ αν χρειαστεί θα συνεχίσω να γράφω στο θέμα της αλλεργίας. Υπόψη ότι η γιατρός ήταν ηδη δυσαρεστημένη με τη μηνιαία μας πρόσληψη βάρους.:confused:κατα τ αλλα το κορίτσι μου είναι πολύ καλόκεφο κ χαμογελαστό.ενώ eγω...:cry:

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μην αγχωνεσαι. Ειναι θετικο οτι η παιδιατρος αντιμετωπιζει το θεμα της αλλεργιας σοβαρα και δεν ριχνει το φταιξιμο στο θηλασμο προτεινοντας υποαλλεργικο γαλα. Εσυ κανεις αποχη; Ποσο καιρο;

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απέχω 3 μήνες από γαλακτοκομικά φανερά κρυφά συσκευασμένα κ μη κ από μοσχάρι.δοκίμασα κ αποχή από αυγό,δεν είδα διαφορά,ίσως να μην έκανα σωστά την αποχή.βάρος κ αλλεργία πως σχετίζονται,ξέρει καμία?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλλεργία μπορεί να οδηγήσει και σε μειωμένη πρόσληψη βάρους. Γι'αυτό και η παιδίατρος σε παραπέμπει σε παιδογαστρεντερολόγο και καλά κάνει. Ίσως το παιδί εκτός από τα γαλακτοκομικά να είναι αλλεργικό και σε κάτι άλλο. Πιστεύω ο παιδογαστρεντερολόγος να σε καθοδηγήσει σωστά. Και μπορείς να ποστάρεις και στα αντίστοιχα θέματα έτσι ώστε να σε βοηθήσουν οι μανούλες που έχουν εμπειρία σε τέτοια ζητήματα.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι οντως απλα εγραψα εδω γιατι ηθελα να μαθω για την περιπτωση που το παιδι δεν παιρνει βαρος. αλλα μαλλον εγω δεν μπορω να το δω μεμονωμενα γιατι υπαρχει κ η αλλεργια...

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το να μην παρει το παιδι ενα μηνα πολυ βαρος, αντε και καθολου, ειναι κατι που μπορει να συμβει. Αλλα σε μια περιπτωση σαν τη δικη σου, με βλενωδεις και αιματηρες κενωσεις, πρεπει οπωσδηποτε να το ψαξεις διαφορετικα, συμβουλευομενη παντα εναν ειδικο. Δεν μπορεις δηλαδη να το απομονωσεις απο την αλλεργια.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αγχοθει λιγο θα ηθελα τα φωτα σας..

Ο Νικολας γεννηθηκε 9/3/2012 ειναι 7 μηνων κ κατι τωρα.

Ηταν 2630γρ οταν γεννηθηκε (εβδομαδα 38+5)

47 cm

Βγαινοντας απο την κλινικη ηταν 2400γρ

Επειτα με μονο μητρικο θηλασμο

23/3 2790γρ

18/4 3880γρ

9/5 4580 γρ

11/6 5420 γρ

13/8 6150 γρ

14/9 6500 γρ

16/10 6760 γρ

 

Οπως βλεπετε η 3 τελευταιες μηνες δεν εχουμε κανει και πολλα..

Μολις 1 μηνα τωρα πανω κατω εχει αρχισει και τρωει της κρεμες κτλ που τον δινω..

Δεν ηθελε τιποτα εκτος απο το γαλα μου..

Τον θηλαζω οποτε θελει ,αρκετες φορες την ημερα..

Αλλα απο 4 μηνων κοιματε σχεδον παντα ολη την νυχτα..

Δηλαδη τωρα τον θηλαζω 20.00 η ωρα και ξυπναει ξανα στις 06.00

 

Το Θεμα μου τωρα ειναι οτι η παιδιατρος λεει οτι απο τον επομενο μηνα αμα δεν ξεκινησει και βαζει περισσοτερα γραμμαρια θα κανουμε πολλαπλες εξετασης για να βρουμε το γιατι..

Καπου αυτο με τρομαξε.

Ο μικρος ειναι ορεξατος .. δεν κλαιει ιδιαιτερα και ειναι χαμογελαστο παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αγχοθει λιγο θα ηθελα τα φωτα σας..

Ο Νικολας γεννηθηκε 9/3/2012 ειναι 7 μηνων κ κατι τωρα.

Ηταν 2630γρ οταν γεννηθηκε (εβδομαδα 38+5)

47 cm

Βγαινοντας απο την κλινικη ηταν 2400γρ

Επειτα με μονο μητρικο θηλασμο

23/3 2790γρ

18/4 3880γρ

9/5 4580 γρ

11/6 5420 γρ

13/8 6150 γρ

14/9 6500 γρ

16/10 6760 γρ

 

Οπως βλεπετε η 3 τελευταιες μηνες δεν εχουμε κανει και πολλα..

Μολις 1 μηνα τωρα πανω κατω εχει αρχισει και τρωει της κρεμες κτλ που τον δινω..

Δεν ηθελε τιποτα εκτος απο το γαλα μου..

Τον θηλαζω οποτε θελει ,αρκετες φορες την ημερα..

Αλλα απο 4 μηνων κοιματε σχεδον παντα ολη την νυχτα..

Δηλαδη τωρα τον θηλαζω 20.00 η ωρα και ξυπναει ξανα στις 06.00

 

Το Θεμα μου τωρα ειναι οτι η παιδιατρος λεει οτι απο τον επομενο μηνα αμα δεν ξεκινησει και βαζει περισσοτερα γραμμαρια θα κανουμε πολλαπλες εξετασης για να βρουμε το γιατι..

Καπου αυτο με τρομαξε.

Ο μικρος ειναι ορεξατος .. δεν κλαιει ιδιαιτερα και ειναι χαμογελαστο παιδι..

 

Προσωπικά δεν θα τρόμαζα αφού το μωρό έχει καλή εικόνα. Αλλά θα έβαζα τουλάχιστον 1-2 θηλασμούς μεταξύ 8μμ και 6πμ. Αφού η πρόσληψη βάρους ελαττώθηκε από τότε που άρχισε να κοιμάται όλη νύχτα, το πιθανότερο είναι ότι χρειάζεται παραπάνω. Πολλά μωρά δεν διαμαρτύρονται αλλά καλό είναι να μην αφήνουμε πάρα πολλές ώρες σε τόσο μικρά μωρά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω αγχοθει λιγο θα ηθελα τα φωτα σας..

Ο Νικολας γεννηθηκε 9/3/2012 ειναι 7 μηνων κ κατι τωρα.

Ηταν 2630γρ οταν γεννηθηκε (εβδομαδα 38+5)

47 cm

Βγαινοντας απο την κλινικη ηταν 2400γρ

Επειτα με μονο μητρικο θηλασμο

23/3 2790γρ

18/4 3880γρ

9/5 4580 γρ

11/6 5420 γρ

13/8 6150 γρ

14/9 6500 γρ

16/10 6760 γρ

 

Οπως βλεπετε η 3 τελευταιες μηνες δεν εχουμε κανει και πολλα..

Μολις 1 μηνα τωρα πανω κατω εχει αρχισει και τρωει της κρεμες κτλ που τον δινω..

Δεν ηθελε τιποτα εκτος απο το γαλα μου..

Τον θηλαζω οποτε θελει ,αρκετες φορες την ημερα..

Αλλα απο 4 μηνων κοιματε σχεδον παντα ολη την νυχτα..

Δηλαδη τωρα τον θηλαζω 20.00 η ωρα και ξυπναει ξανα στις 06.00

 

Το Θεμα μου τωρα ειναι οτι η παιδιατρος λεει οτι απο τον επομενο μηνα αμα δεν ξεκινησει και βαζει περισσοτερα γραμμαρια θα κανουμε πολλαπλες εξετασης για να βρουμε το γιατι..

Καπου αυτο με τρομαξε.

Ο μικρος ειναι ορεξατος .. δεν κλαιει ιδιαιτερα και ειναι χαμογελαστο παιδι..

 

Το βάρος ειναι πολυ καλα συνολικά. Δεν ειναι περίεργο μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα κι έχουν πάρει πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες μετα να φρενάρουν.

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

H παιδιατρος δεν της εκανε εντυπωση η ωρες που κοιματε ο μικρος..

6-8 φορες την ημερα τον θηλαζω και τωρα πλεον κανει και 4 γευματα αντι για 2 που εκανε..

 

Ισυχει οτι παιδια που θηλαζουν ακουλοθουν αλλο καμπυλη ?

Link to comment
Share on other sites

H παιδιατρος δεν της εκανε εντυπωση η ωρες που κοιματε ο μικρος..

6-8 φορες την ημερα τον θηλαζω και τωρα πλεον κανει και 4 γευματα αντι για 2 που εκανε..

 

Ισυχει οτι παιδια που θηλαζουν ακουλοθουν αλλο καμπυλη ?

 

Οι αναθεωρημένες καμπύλες για τα παιδιά που θηλάζουν από τον WHO:

 

Αγόρια

Βάρος: http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_wfa_boys_z_0_5.pdf

Ύψος: http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_lhfa_boys_z_0_5.pdf

Δείκτης Μάζας Σώματος: http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_bfa_boys_z_0_5.pdf

 

Κορίτσια

Βάρος: http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_wfa_girls_z_0_5.pdf

Ύψος: http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_lhfa_girls_z_0_5.pdf

Δείκτης Μάζας Σώματος: http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_bfa_girls_z_0_5.pdf

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

.καλησπερα σε ολους.θηλαζω την μικρη μου κορη εδω κ 4 μηνες αποκλειστικα κ σημερα μετα την επισκεψη στην παιδιατρο μας εδωσε συμπληρωμα γιατι πηρε 100 γρ σε 27 μερες.προσπαθησαμε κ οι 2 μας πολυ για να φτασουμε μεχρι εδω κ μ εχει παρει απο κατω γιατι δεν ξερω τι εφταιξε.τοσο καιρο ολα καλα,ετρωγε συνηθως απ τον ενα μαστο κ γευμα κ ηταν ηρεμη.εδω κ 2μιση εβδομαδες η μικρη τρωει ανα 4ωρο(μερικες φορες δεν δεχεται στο 4ωρο αλλα αργοτερα) εκτος απ το βραδυ που ξυπνα 2 φορες.την ωρα που τη βαζω στο στηθος καθεται 5-10 δευτερολεπτα κ τραβιεται πισω κλαιγοντας.τη βαζω στον αλλο μαστο,τα ιδια.περνανε ετσι 6-7 λεπτα μεχρι να ηραμησει κ να πιασει τη θηλη.τρωει 3-5 λεπτα απ το ενα στηθος, αλλο τοσο απ το αλλο,ξανα απ το αλλο κ ξανα πισω.ενδιαμεσα κλαμματα κ νευρα.κραταει αυτη η κατασταση ενα δυσκολο 20λεπτο κ μετα αφου ρευτει κιολας ηρεμει.το προβλημα ειναι οτι απ οταν ξεκινησε αυτη η συμπεριφορα στσμστησε να παιρνει κ βαρος.καναμε εξετασεις κ ειναι ολα καλα.σημερα θα κανουμε κ υπερηχο για παλινδρομηση,αλλα η γιατρος μας ειπε να δωσουμε ξενο γαλα αμεσα(εχουμε κ αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου κ μας εδωσε εν απαισιο υ/α).δοκιμασα ηδη να της δωσω αλλα δεν δειχνει ενδιαφερον.η μικρη δεν παιρνει πιπιλα μονο το δαχτυλο πιπιλιζει για να κοιμηθει.ειναι γενικα χαρουμενο μωρο,ισως λιγο γκρινιαρα μονο.γραφω τις ζυγισεις.γεννηθηκε22/06/2012 3,500γρ.εξοδος απο μαιευτηριο 3350, 19/07 4,150,21/8 4,950,5/9 5,410,25/9 5550,22/10 5,650.Ας μου απαντησει καποιος παρακαλω.ετσι ξαφνικα δεν της αρκει το γαλα μου?ειμαι επαρχια κ συμβουλος θηλασμου δεν υπαρχει κ αν ακουγα την παιδιατρο σε θεματα θηλασμου θα ειχα αποθηλασει οπως στο πρωτο μου παιδι.τι να κανω?εχω σκασει!σας εσκασα κ σας:oops:!Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να γραψω πως εχω το mini electric της medela αλλα σε κανενα απ τα δυο παιδια μου δεν καταφερα να βγαλω πανω απο 30 γρ(τη μεγαλη μου τη θηλασα 4 μηνες) αρα δεν αντλω.απο πανες ειμαστε καλα.4-5 τσισα κ 1-2 κακα.αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...