litsar

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ

Recommended Posts

Ειμαστε 1,75 και 1,76...

Οκ. Υπάρχει μια κατηγορία μωρων που γεννιούνται μεγάλα (πάνω απο 3.800 πχ) και δεν παίρνουν πολυ βάρος. Συνήθως ειναι τα μωρα που οι γονείς ειναι μικρόσωμοι (δεν εννοω νάνοι, εννοω πχ 1,70). Αυτα τα μωρα δεν παίρνουν βάρος "όσο θα έπρεπε" αλλα κατα τ΄ αλλα ειναι χαρούμενα, έχουν τις βρεγμενες πάνες που πρέπει και τέλος πάντων αναπτύσσονται και μεγαλώνουν κανονικα! Κοντολογίς επειδη γεννήθηκαν μεγάλα αλλα γονιδιακα δεν ειναι προορισμένα για να γίνουν τεράστια ακολουθούν την αναπτυξη που ειναι γενετικά προσδιορισμενα να ακολουθήσουν και συμβαδίζουν με το σωματοτυπο των γονιών τους.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Διαφημίσεις

Νινα μπορεις να μας γραψεις γιατι ειναι "καλυτερο" το δαχτυλο απο την πιπιλα ή να μας παραπεμψεις σε καποιο σχετικο λινκ ή αρθρο? σε ευχαριστω

cf7op3.png

wQtYp3.png

Κορίτσια εμείς γεννηθήκαμε στις 37 εβδομάδες με κ.τ και επισκληρίδιο, 2550 γρ. και 46 εκ. Πολύ μινιόν κοριτσάκι! Τώρα φτάσαμε τα 5100 γρ και 56 εκ. με αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα θηλάζουμε 4-5 φορές την ημέρα, όχι γιατί το επέλεξε το μωράκι μου αλλά γιατί κάνουμε συνεχώς εμετούς,μετά από κάθε γεύμα κάνει γύρω στους 5-6 εμετούς και αρκετή ποσότητα,(έχω αγανακτήσει) και έτσι περιμένω να αδειάσει λίγο το στομαχάκι της και μετά. Πως βλέπετε την ανάπτυξή της;

Κορίτσια εμείς γεννηθήκαμε στις 37 εβδομάδες με κ.τ και επισκληρίδιο, 2550 γρ. και 46 εκ. Πολύ μινιόν κοριτσάκι! Τώρα φτάσαμε τα 5100 γρ και 56 εκ. με αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα θηλάζουμε 4-5 φορές την ημέρα, όχι γιατί το επέλεξε το μωράκι μου αλλά γιατί κάνουμε συνεχώς εμετούς,μετά από κάθε γεύμα κάνει γύρω στους 5-6 εμετούς και αρκετή ποσότητα,(έχω αγανακτήσει) και έτσι περιμένω να αδειάσει λίγο το στομαχάκι της και μετά. Πως βλέπετε την ανάπτυξή της;

Μηπως το μωρακι σου εχει γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση?το εχετε ψαξει?

Αν ειναι ετσι πρεπει να τρωει πολλες φορες πιο λιγο..πολλα μικρα γευματα δηλαδη.Οχι να αδειασει το στομαχι...

ψαξτο λιγο.Ειχαμε την μεγαλη μου κορη με αυτο το προβλημα και αυτο που μας ειχαν συστησει ηταν πολλα μικρα γευματα

A14gp2.png

XEMvp2.png

Ο παιδίατρος μας είπε πως από τη στιγμή που βάζει βάρος δεν θα το ψάξουμε περισσότερο όμως το μωράκι μου βασανίζεται και το βλέπω. Τώρα έχω αρχίσει αποχή από τα γαλακτοκομικά μπας και είναι αλλεργία. Υπάρχουν μέρες που κάνει πολύ λιγότερο εμετό ή και καθόλου και άλλες μέρες σε τραγικό βαθμό. Όταν λες συχνά γεύματα, δηλαδή κάθε πόσο; Είδατε καθόλου διαφορά με αυτή τη τακτική;

Ο παιδίατρος μας είπε πως από τη στιγμή που βάζει βάρος δεν θα το ψάξουμε περισσότερο όμως το μωράκι μου βασανίζεται και το βλέπω. Τώρα έχω αρχίσει αποχή από τα γαλακτοκομικά μπας και είναι αλλεργία. Υπάρχουν μέρες που κάνει πολύ λιγότερο εμετό ή και καθόλου και άλλες μέρες σε τραγικό βαθμό. Όταν λες συχνά γεύματα, δηλαδή κάθε πόσο; Είδατε καθόλου διαφορά με αυτή τη τακτική;

Στην περίπτωση σας τα συχνα μικρα γεύματα ειναι το ιδανικο. Τα μωρα με γοπ αυτορυθμίζονται, δλδ: επειδη απο ένστικτο ξέρουν το πρόβλημά τους επιλέγουν τα ίδια να θηλάζουν συχνα. Άκου το μωρο σου, ο θηλασμος δε θέλει ωραριο, το κάθε μωρο έχει τις ανάγκες του.

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Νινα μπορεις να μας γραψεις γιατι ειναι "καλυτερο" το δαχτυλο απο την πιπιλα ή να μας παραπεμψεις σε καποιο σχετικο λινκ ή αρθρο? σε ευχαριστω

Θεωρω οτι ειναι καλύτερο για παιδια που θηλάζουν. Για την πιπιλα έχω γράψει πιο πάνω, όσα μωρα επιλέγουν το δάχτυλο ξέρουν τα ίδια ποτε "χρειάζεται" να το χρησιμοποιήσουν και συνήθως το εγκαταλείπουν μόνα τους κάποια στιγμη, έτσι κι αλλιώς το οτι προκαλεί πρόβλημα στα δόντια ειναι μύθος (μόνο αν συνεχίζεται μετα τα 3-4 έτη).

1Xckp3.png

Franz Kafka

καθε δυο ωρες απο λιγο ωστε να μην πειναει πολυ και να μην τρωει λαιμαργα.

Ναι ειδαμε τεραστια διαφορα.επισης την κραταγαμε πολυ ορθια (το μαρσιπο βοηθησε και καναμε και μια κλιση στο κρεβατι.πρεπει να ψαξετε την ΓΟΠ παντως .κριμα να βασανιζεται το μωρο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Θα προσπαθήσω να είμαι λίγο πιο επιβλητικη με τον παιδίατρο, στο θέμα. Έχουμε τοποθετήσει μαξιλαράκι για κλίση από τις πρώτες μέρες που τη φέραμε σπίτι. Αχ μακάρι να περάσει και θα είμαι τοοοοσο ευτυχισμένη. Μη χειρότερα φυσικα..Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές!

κοριτσια καλησπερα!τελικα ολα καλα με το βαρος της μικρης! πηγαμε στον παιδιατρο και μου ειπε οτι ναι μεν ειναι αδυντατη αλλα οχι τραγικα αδυνατη! με καθησυχασε λεγοντας μου οτι θα πρεπει να χαιρομαι να ειναι αδυνατα τα παιδια μου, και οτι κυνηγαμε παιδια να μην τρωνε ... αρα ολα καλα και με τον θηλασμο...α επισης οτι δεν πρεπει να την ζυγιζω συνεχεια και χαρηκε οταν του ειπα οτι πηραν την ζυγαρια την οποια νοικιαζα! συνεχιζουμε να θηλαζουμε κανονικα μου ειπε για οσο και οταν θελει το μωρο! ουφ!ηρεμησα

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Διαφημίσεις

ειπα κι εγω δεν θα ξανααγχωθω με το βαρος και δεν ειχαμε ζυγισει τη μικρη εδω και 20 μερες!! Ειπαμε το βραδυ ας τη ζυγισουμε και ειδαμε οτι δεν εχει παρει γραμμαριο!!! ειναι δυνατον??!!!! 3 μηνων ακριβως ηταν 5200 και σημερα το ιδιο!! τι εχει συμβει?? εν τω μεταξυ ολοι λενε πως το παιδι εχει παχυνει.πραγματι εχει κανει μπουτακια, μαγουλακια...πως εξηγειται αυτο? Νινα Νανα τα φωτα σου!! ποσο πρπει να ειναι με β. γεννησης 3460 οταν κλεισει τον 4ο συμφωνα με τις καμπυλεες?? να ανησυχησω?!! οι θηλασμοι δεν εχουν μειωθει, μη σου πω οτι το αντιθετο τωρα με τη ζεστη...

ευχαριστω

cf7op3.png

wQtYp3.png

ειπα κι εγω δεν θα ξανααγχωθω με το βαρος και δεν ειχαμε ζυγισει τη μικρη εδω και 20 μερες!! Ειπαμε το βραδυ ας τη ζυγισουμε και ειδαμε οτι δεν εχει παρει γραμμαριο!!! ειναι δυνατον??!!!! 3 μηνων ακριβως ηταν 5200 και σημερα το ιδιο!! τι εχει συμβει?? εν τω μεταξυ ολοι λενε πως το παιδι εχει παχυνει.πραγματι εχει κανει μπουτακια, μαγουλακια...πως εξηγειται αυτο? Νινα Νανα τα φωτα σου!! ποσο πρπει να ειναι με β. γεννησης 3460 οταν κλεισει τον 4ο συμφωνα με τις καμπυλεες?? να ανησυχησω?!! οι θηλασμοι δεν εχουν μειωθει, μη σου πω οτι το αντιθετο τωρα με τη ζεστη...

ευχαριστω

Οι μετρήσεις είναι στην ίδια ζυγαριά; Έγιναν την ίδια ώρα;

Σύμφωνα με την καμπύλη της πρέπει να είναι 5,5-5,6 κιλά αλλα μην μπερδεύεσαι, δεν σημαίνουν κάτι οι καμπύλες απο μόνες τους! Την συνολική εικόνα μετράς. Ας το θέσω αλλιώς: δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το να πέσει καμπύλη οσο έχει το να μην πάρει γραμμάριο. Κι εξηγώ: καλο θα ήταν να αποκλεισετε κάτι παθολογικο πχ ουρολοιμωξη ή αλλεργία που προκαλούν στασιμότητα στην αναπτυξη.

1Xckp3.png

Franz Kafka

οκ καταλαβα σε ευχαριστω!

την αλλεργια ξερω οτι τη βλεπομε στα κακα.. την ουρολοιμωξη? υπαρχουν καποια συμπτωματα?

cf7op3.png

wQtYp3.png

οκ καταλαβα σε ευχαριστω!

την αλλεργια ξερω οτι τη βλεπομε στα κακα.. την ουρολοιμωξη? υπαρχουν καποια συμπτωματα?

Η αλλεργία κάποιες φορές έχει ως σύμπτωμα μειωμένη πρόσληψη ή στασιμότητα βαρους.

Η ουρολοιμωξη εκτός απο στασιμότητα ή απώλεια βαρους μπορει να εμφανίσει πυρετό, ανορεξία κ.ά.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Γεια σας κοριτσια.

Γεννησα ενα αγορακι στις 22/2/2012. Χθες πηγαμε στην παιδιατρο για εμβολιο και μου ειπε οτι ειναι χοντρουλης. Το μωρο δεν εχει πιει τιποτα αλλο εκτος απο δικο μου γαλα και αυτο με πολυ κοπο γιατι εχω επιστρεψει στην δουλεια απο τοτε που το μωρο ηταν 50 ημερων. Βγαζω γαλα με το θηλαστρο και αφηνω στην μαμα μου. Το μωρο κανει περιπου 1 με 2 γευματα απο το μπουκαλι. Η μαμα μου του δινει περιπου 200 ml. Η παιδιατρος μου ειπε αυτα τα γευματα που γινονται με το μπουκαλι να τα κανουμε 180ml και αν ο μικρος κλαιει και ζηταει περισσοτερο να αραιωνουμε το μητρικο γαλα με νερο. Θελω αν μπορουσατε να μου πειτε την γνωμη σας γιατι εγω δεν συμφωνω με το να αραιωνω το γαλα μου με νερο για να μην περνει βαρος το μωρο. Συμφωνησα με του να του κοψω τελειως το βραδυνο.

Το βαρος του μικρου ειναι

22/2/2012 3320kg 51cm

25/2/2012 3000kg

3/3/2012 3350kg

23/3/2012 4550kg 58 cm

24/4/2012 6000kg 61 c m

24/5/2012 7000kg 65 cm

24/6/2012 7950 69cm

rmwVp3.png?WQCiKVnA

Διαφημίσεις

Καλημέρα και να σου ζήσει ο μικρούλης! :)

Αν κάνεις ένα κόπο και δεις στη σελίδα 24 του θέματος, στο ποστ με νούμερο 1172 και 1173, είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα σχεδόν, ο παιδίατρος μου έλεγε να μη θηλάζω το μωρό πολύ συχνά γιατί έπαιρνε πολύ βάρος.

Δεν ακολούθησα τη συμβουλή του και άκουσα τις ανάγκες του παιδιού μου, το οποίο τώρα, 2 μήνες πριν κλείσει τα 3 χρόνια, είναι ένα τσιλιβιθρόνι χωρίς ίχνος περιττού λίπους πάνω του! :) Ευτυχώς που πρόλαβε και έκανε παχάκια την εποχή του αποκλειστικού θηλασμού, γιατί μετά άρχισε το μπουσούλημα, περπάτημα, τρέξιμο και οι ιώσεις και εξαφανίστηκαν όλα, μπουτάκια, μπρατσάκια, κοιλίτσα...

Επίσης, να είσαι προετοιμασμένη ότι τη θεαματική αύξηση των πρώτων μηνών μπορεί να την ακολουθήσει μία κάπως μειωμένη ανάπτυξη τους επόμενους μήνες, αλλά θα είναι φυσιολογική, δεν μεγαλώνουν όλα τα μωρά με τον ίδιο ρυθμό και σίγουρα όχι με μαθηματική ακρίβεια.

5k3tp2.png

Εφόσον το μωρό τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα δεν τίθεται θέμα υπερβολικής πρόσληψης βάρους. Είναι επικίνδυνο να μην ακολουθούμε τις ανάγκες του μωρού και είτε να αραιώνουμε το γάλα είτε να του κόβουμε γεύματα με αυθαίρετο τρόπο. Επικίνδυνο για την υγεία του μωρού (βλέπε αφυδάτωση τώρα που είναι και καλοκαίρι ένας λόγος παραπάνω) και επικίνδυνο για τη γαλουχία.

Πάρε δεύτερη γνώμη αλλά αυτή τη φορά από παιδίατρο που να ξέρει από θηλασμό. Νομίζω στα Χανιά υπάρχει και πιστοποιημένος σύμβουλος γαλουχίας.

Σοφία Αλεβιζάκη ΜD IBCLC

παιδίατρος-πιστοποιημένη σύβουλος γαλουχίας

Χανιά Κρήτης

τηλ:2821045306, 6972248000

e-mail:[email protected]

Επεξεργάστηκαν by miriki
    στοιχεία ιατρού

FLcUp3.png0BQfp3.png

Παχυσαρκία δεν υφίσταται οσο μιλάμε για αποκλειστικό θηλασμο. Το μητρικο γάλα δεν έχει τίποτα άχρηστο και ούτε ένα μλ του δεν παει χαμένο απο τον οργανισμο του μωρου όπου αφομοιώνεται πλήρως κι αξιοποιείται όταν υπάρχει ανάγκη (μπουσουλημα, περπάτημα όπως σου έγραψε η Χρύσα).

Ο γιατρός σου έχει εμπειρία απο μωρα που θηλαζουν; Αν έχει θα ξέρει ότι τα μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα τείνουν να βάζουν πολυ βάρος τους πρώτους μήνες και μετα ο ρυθμός προσληψης βαρους να πέφτει κατα πολυ! Αν παρεμβεις με τις τεχνικές που σου πρότεινε ο γιατρός σου και δεν πάρει βάρος τον άλλο μήνα μπορει να σου λεει οτι φταίει το γάλα σου!!!

Διάβασε κι εδω: http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/ζύγισμα-των-βρεφών-προβλήματα-και-λύσ/

1Xckp3.png

Franz Kafka

Η γιατρός που σου έγραψα είναι εθελόντρια επιστημονική συνεργάτιδα του πάρεντσ. Μπορείς να της στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα αν θέλεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png

Η αλλεργία κάποιες φορές έχει ως σύμπτωμα μειωμένη πρόσληψη ή στασιμότητα βαρους.

Η ουρολοιμωξη εκτός απο στασιμότητα ή απώλεια βαρους μπορει να εμφανίσει πυρετό, ανορεξία κ.ά.

Νινα την ξαναμετρησα! προφανως ειχε φαει καποιο κολλημα η ζυγαρια.. 5560.. οποτε παμε καλα!! σε ευχαριστω

cf7op3.png

wQtYp3.png

Καλημέρα σε όλες..

Εχω μια απορία σχετικά με το βάρος της κορης μου.

Γεννήθηκε 3,500 στις 5/3 με καισαρική στις 39βδ. , βγηκε από το μαιευτηριο 3,240 στις 9/3, 4,900 στις 45 μέρες, 5,700 στους 2,5 μήνες και σήμερα 28/6 ειναι 6,300 με αποκλειστικό μητρικό θηλασμό. Το πρόβλημά μου ειναι ότι τον τελευταίο μηνα (από 2,5 ως 3,5 μηνών) πήρε μονο 500 γρ. (μέτρηση πεδιάτρου στις 20/6) και απο τότε μέχρι σήμερα (9 μέρες)μόνο 70-100 γρ. Ενω βλέπω ότι ειναι μια χαρα συνολικά στην καμπύλη της, και στο υψος 64 εκ. (από 50 γέννηση).. ανησυχώ λίγο για την χαμηλή πρόσληψη βάρους τον τελευταίο καιρό. Αν πάμε έτσι, θα πάρει 300-400 γρ. μέχρι την επόμενη επίσκεψη που θα είναι γυρω στις 15-20 Ιουλίου δλδ θα είναι γυρω στα 6,700..που μου φαίνεται σαν επιβράδυνση..

Κάνει πολλά γευματα την ημέρα (περίπου 10) και βρεχει 5-6 πάνες τουλάχιστον. Ενεργείται 1 φορά στις 2-3 μέρες. Δεν έχει αλλάξει συνήθειες, απλά ίσως να την ενοχλούσε η ζέστη τις τελευταίες μέρες κ ξυπναγε νωρίτερα (κοιμάται περίπου 10-6 χωρίς να ξυπνάει για να φάει). Δεν παίρνει πιπιλα, ουτε μπιμπερό.

ευχαριστω !

Καλημέρα σε όλες..

Εχω μια απορία σχετικά με το βάρος της κορης μου.

Γεννήθηκε 3,500 στις 5/3 με καισαρική στις 39βδ. , βγηκε από το μαιευτηριο 3,240 στις 9/3, 4,900 στις 45 μέρες, 5,700 στους 2,5 μήνες και σήμερα 28/6 ειναι 6,300 με αποκλειστικό μητρικό θηλασμό. Το πρόβλημά μου ειναι ότι τον τελευταίο μηνα (από 2,5 ως 3,5 μηνών) πήρε μονο 500 γρ. (μέτρηση πεδιάτρου στις 20/6) και απο τότε μέχρι σήμερα (9 μέρες)μόνο 70-100 γρ. Ενω βλέπω ότι ειναι μια χαρα συνολικά στην καμπύλη της, και στο υψος 64 εκ. (από 50 γέννηση).. ανησυχώ λίγο για την χαμηλή πρόσληψη βάρους τον τελευταίο καιρό. Αν πάμε έτσι, θα πάρει 300-400 γρ. μέχρι την επόμενη επίσκεψη που θα είναι γυρω στις 15-20 Ιουλίου δλδ θα είναι γυρω στα 6,700..που μου φαίνεται σαν επιβράδυνση..

Κάνει πολλά γευματα την ημέρα (περίπου 10) και βρεχει 5-6 πάνες τουλάχιστον. Ενεργείται 1 φορά στις 2-3 μέρες. Δεν έχει αλλάξει συνήθειες, απλά ίσως να την ενοχλούσε η ζέστη τις τελευταίες μέρες κ ξυπναγε νωρίτερα (κοιμάται περίπου 10-6 χωρίς να ξυπνάει για να φάει). Δεν παίρνει πιπιλα, ουτε μπιμπερό.

ευχαριστω !

Έχει ανεβει 1,5 καμπύλη στο βάρος της! Τους 2 πρώτους μήνες πήρε πάνω απο 2 κιλα και μετα φρεναρε φυσιολογικα.

Μην κοιτάς μεμονωμένα τα γραμμάρια, η συνολική αναπτυξη είναι πολυ καλη. Μέχρι 3 μηνών πήρε σχεδόν 3 κιλα που μέσο όρο κάνει 1 κιλό το μήνα όταν ο μέσος όρος μωρων αυτής της ηλικίας έχει 750 γρ. πρόσληψη βαρους.

1Xckp3.png

Franz Kafka

Έχω προβληματιστεί λίγο με την πρόσληψη βάρους του μωρού μου. Είναι 6 μηνών και δεν παίρνει βάρος όπως πριν. Αναλυτικά:

24/12 3.220gr, 52 cm

28/12 3.050 gr, 52 cm

25/1 4.180 gr, 55 cm

25/2 5.800 gr, 60 cm

26/3 6.400 gr, 65 cm

30/4 6.950 gr, 68 cm

30/5 7.100 gr, 70 cm

29/6 7.450 gr, 72 cm

Τα 150 gr που πήρε τον προηγούμενο μήνα δεν ανησύχησαν την παιδιατρό δεδομένου ότι ήταν 18 μέρες με ίωση και έβγαλε και 2 δόντια, αυτή τη φορά όμως μου είπε ότι τα 350 γρ είναι λίγα! Είναι πολύ καλή γιατρός αλλά από θηλασμό δεν ξέρει. Μου είπε να βγάλω με το θήλαστρο για να δω τι γάλα έχω ( πράγμα που ξέρω ότι δεν είναι ενδεικτικό) και ότι απο τον 6ο μήνα το γάλα λιγοστεύει. Επίσης το γεγονός ότι μου έχει έρθει περίοδος είναι επιβαρυντικό γιατί λιγοστεύει κι άλλο το γάλα. Αυτό ισχύει; Το μόνο που παρατηρώ κατά την περίοδο είναι ότι τρώει πιο συχνά και γκρινιάζει λίγο. Κατά τ' άλλα βρέχει τις πάνες του κανονικά (5-6 την ημέρα) κι έχει 1 κένωση μέρα παρά μέρα. Κι αν υπάρχει όντως μείωση της παραγωγής τι μπορώ να κάνω για να την αυξήσω; Μου είπε να δούμε πως θα πάει αυτό το μήνα που θα μπει και το φρούτο κι αν χρειαστεί από τον άλλο μήνα να του δώσω συμπλήρωμα. Έχω κάνει πολύ κόπο γιανα φτάσουμε ως εδώ με αποκλειστικό θηλασμό!! Δεν είναι κρίμα να του δώσω τώρα συμπλήρωμα; Τι μπορώ να κάνω;

μεχρι να σου απαντησουν τα αλλα κοριτσια θα σου πω μονο οτι το μωρο 2πλασιασε το βαρος του μεσα στο πρωτο τριμηνο κ αυτο περιμενεις να γινει στο 6μηνο..εκτος αυτου ειναι λογικο να μην παιρνει το ιδιο βαρος με οπως στην αρχη...δες κ αυτο το λινκ μου το ειχε δωσει καποια στιγμη η νινα νανα http://goneis-paidia.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/ το βαρος που εχει το μωρο ειναι σουπερ κ μην επηρεαζεσαι..δεν χρειαζεται κανενα συμπληρωμα... μακαρι στο 2ο να εχω περισσοτερη δυναμη να μην επηρεαζομαι απο βλακειες κ να θηλασω πολυ παραπανω!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα