litsar

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ

Recommended Posts

καλησπερα μαρια !!!πιστευω οτι δεν παιρνει πολυ το μωρακι σου!!μηπως αναγκαστεις να του δινεις λιγο συμπληρωμα!!!γενικα καθε ποτε πειναει??πως τσουλαει η μερα σου με τον θηλασμο???το βραδυ κοιμαται???

Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να του δωσει συμπληρωμα.Ενα μωρο που γεννηθηκε 4 κιλα δεν παιρνει βαρος με τον ιδιο ρυθμο που παιρνει ενα πιο μικροκαμωμενο μωρο.Καπου στο φορουμ τα γραφει αναλυτικα αυτα.

Εμεις που γεννηθηκαμε πιο μινιον και εκει που επαιρνε 1 κιλο το μηνα τωρα που εφτασε τα 5 κιλα φρεναρε

Ασε που οτι παιρνει το μωρο της μαριας νομιζω ειναι μεσα στα επιτρπτα ορι.

Ας απαντησουν και οι πιο εμπειρες

A14gp2.png

XEMvp2.png

Διαφημίσεις

στην διαρκεια της ημερας τρωει οποτε θελησει και για οσο θελησει. το θεμα ειναι οτι τωρα τελευταια δεν θελει πολυ. χαζευει, γελαει, κοιταει γυρω-γυρω και μετα αντε ξανα... μεσα στην ημερα κανει γυρω στους 7-8 θηλασμους. το βραδυ κοιμαται σερι απο τις 10,30-11,00 και ξυπναει στις 8,00-8,30 το πρωι. ο παιδιατρος μου ειπε να μην την ξυπναω το βραδυ για να την ταισω. δεν ξερω τι να κανω... σημερα στην διαρκεια του θηλασμου εκανα και μαλαξεις για να παρει λιγο πιο πολυ γαλα.

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

κοριτσια καλησπερα για ακομα μια φορα! ειμαι για ακομα μια φορα τρελαμενη με το βαρος της μικρης μου την οποια θηλαζω αποκλειστικα εδω και 3,5 μηνες. στις 04/05 που ζυγιστηκαμε ειμασταν 5650 και σημερα που την ζυγισα ειναι 5870. θεωρω οτι εχει παρει λιγο βαρος και μου φαινεται οτι εχει πεσει και καμπυλες. οι ζυγισεις ειναι οι εξης

27/01 4020

31/01 3770

29/02 4250

28/03 5050

17/04 5400

04/05 5650

19/05 5870

εχει οντως πεσει καμπυλη? την τελευταια φορα που πηγαμε στον παιδιατρο 04/05 ειπε οτι οντως εχει βαλει λιγο βαρος και μου συνεστησε να επιμενω παραπανω με τον θηλασμο. το θεμα ειναι ομως οτι η μικρη μου δεν δειχνει το ενδιαφερον που εδειχνε για το στηθος. ποσο να την πιεσω? με το ζορι δεν γινεται!απο την αλλη δεν εχει κρεας πανω της. διαγραφονται τα πλευρα της.... την βλεπω ετσι αδυνατη και στενοχωριεμαι πολυ βρε παιδια... τι να κανω?

Γεια σου Μαρία, επειδή γίνεται πολύς λόγος για τις καμπύλες, θα σου πω πως εγώ εμπιστεύομαι μόνο αυτές που δίνονται απο τον ΠΟΥ (Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας ) και οχι αυτές που έχουν τα κανούργια βιβλιάρια Υγείας.

Διάβασε αυτό

Οι παραπλανητικές καμπύλες ανάπτυξης στα καινούργια βιβλιάρια υγειας του παιδιού

και θα καταλάβεις γιατί, επίσης έχει και τις σωστές καμπύλες ανάπτυξης, αν θέλεις κατέβασέ τες,

http://www.birthchoices.gr/category/resources/

ο δικός μας παιδίατρος έτσι λειτουργεί.

Επίσης, δεν συμφωνώ με το συμπλήρωμα, θεωρώ πως θα αφαιρεί απο την δική σου γαλακτοφορία, και με μαθηματική ακρίβεια, όπως και η συχνή χρήση πιπίλας το πιο πιθανό, ειδικά όταν δεν έχει εδραιωθεί ο θηλασμός, να οδηγήσουν στον αποθηλασμό.

----------------------

σε ευχαριστω πολυ για τις καμπυλες.ενω στο υψος εχουμε ξεφυγει ειμαστε 70εκ στο βαρος το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο. μηπως εχει καποια αλλεργια? καπου διαβασα οτι η μη προσληψη βαρους ειναι ενδειξη αλλεργιας στα γαλακτοκομικα. υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο? πως θα το καταλαβω? επισης εαν ειναι ουρολοιμωξη δεν επρεπε να ειχε και καποιο αλλο συμπτωμα?

[u4Ft1p2.png

ζητω συγνωμη για την συμβουλη!!!!απλα φανηκε λιγη η αυξηση βαρουσ!!!!απλα το συγκρινω με μενα!!!ειμαστε 2.5 μηνων..γεννησα 3.300 χασαμε 200 στο μαιευτηριο στον μηνα εφτασε 4.300 και 2 μηνων στα 6 κιλα με αποκλειστικο θηλασμο!!!και 62 ποντοι!!!

σε ευχαριστω πολυ για τις καμπυλες.ενω στο υψος εχουμε ξεφυγει ειμαστε 70εκ στο βαρος το αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο. μηπως εχει καποια αλλεργια? καπου διαβασα οτι η μη προσληψη βαρους ειναι ενδειξη αλλεργιας στα γαλακτοκομικα. υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο? πως θα το καταλαβω? επισης εαν ειναι ουρολοιμωξη δεν επρεπε να ειχε και καποιο αλλο συμπτωμα?

Αν θέλεις μπορείς να κάνεις τα παρακάτω για αρχή!

Sensitivity test

Από Sofia Joni Kousta στην ομάδα Διατροφή και παιδικές ψευδοαλλεργίες ·

Σε περίπτωση που υποπτεύομαι ή έχω αποδεδειγμένη αλλεργία σε κάποια τροφή μπορώ να κάνω ένα τεστ ευαισθησίας. Βάζω μια σταγόνα από τη τροφή στο εσωτερικό του καρπού του ευαίσθητου ατόμου, αφήνω να στεγνώσει χωρίς να ακουμπήσει αλλού, και το αφήνω για μια ολόκληρη νύχτα (καλύτερα η διαδικασία να γίνει βράδυ πριν τον ύπνο). Αν η τροφή είναι στερεή μπορώ να το αλέσω/πολτοποιήσω και να το διαλύσω σε λίγο νερό. Το πρωί ελέγχω το σημείο για κάποια αντίδραση (κοκκινίλα σπυράκια κλπ).

Εγώ θα το αφήσω παραπάνω από μια νύχτα, ίσως 1-2 μέρες όπως τα patch test στο νοσοκομείο. Επίσης, πιστεύω πως και πάλι, ακόμα και αν δεν αντιδράσει δερμικά, μπορεί η ουσία αυτή να προκαλέσει αλλεργία εφόσον καταναλωθεί. Γι'αυτό άλλωστε και στη δίαιτα, αν τα αποτελέσματα είναι αρνητικά στο καρπό, συστήνεται η κατανάλωση αρχικά σε απειροελάχιστες ποσότητες που αυξάνονται σταδιακά καθώς ελέγχουμε καθημερινά για πιθανές παρενέργειες.

Έτσι άλλωστε έκανα και σπιτική πρόκληση στο μωρό, ένα μήνα πριν, με παρότρυνση αλλεργιολόγου, για να δούμε αν είχε ξεπεραστεί η κολίτιδα - να τρώω εγώ μικρές ποσότητες που θα αύξανα σταδιακά - το γεγονός ότι ξανααποκτήσαμε εξανθήματα με αυτή τη δοκιμή σήμαινε ότι το έντερό μου είναι ακόμα διαταραγμένο άρα περνάνε στο γάλα μου οι ουσίες σε μορφή που προκαλούν αλλεργίες, αλλά και το έντερο του μωρού δεν ήταν σε θέση να υδρολύσει/διασπάσει αυτές τις ουσίες, άρα ούτε αυτό είναι ισορροπημένο. Για το λόγο αυτό, αποφάσισα να μελετήσω τη φυσική επούλωση του εντέρου μέσω διατροφής.

υ.γ. Εγώ είχα κάνει τεστ με πολτοποιημένη φράουλα, έβαλα στο λευκό μέρος ενός χανσαπλαστ λίγη ποσότητα, και το κόλλησα στο εσωτερικό μέρος της μπέμπας μου, και το άφησα όλη την νύχτα, επίσης θα πρέπει να μην μπερδέψουμε την κοκκινίλα που μπορεί να αφήσει το αυτοκόλλητο με αυτή της αλλεργίας.

----------------------

Επίσης, μια αλλεργία στα γαλακτοκομικά, μπορεί να σηματοδοτείται και απο βλέννες και κάποιο αιματάκι στις κενώσεις.

----------------------

Το να κοιμάται πάνω σου γιατί το θεωρείς πρόβλημα; Μετά δεν την βάζεις στο κρεβάτι;

την βαζω Νινα αλλα αμεσως ξυπναει τις περισσοτερες φορες διαφορετικα δεν θα ειχα προβλημα!!

cf7op3.png

wQtYp3.png

υ.γ. Εγώ είχα κάνει τεστ με πολτοποιημένη φράουλα, έβαλα στο λευκό μέρος ενός χανσαπλαστ λίγη ποσότητα, και το κόλλησα στο εσωτερικό μέρος της μπέμπας μου, και το άφησα όλη την νύχτα, επίσης θα πρέπει να μην μπερδέψουμε την κοκκινίλα που μπορεί να αφήσει το αυτοκόλλητο με αυτή της αλλεργίας.

εγω τι να κανω δηλ? να βαλω στο εσωτερικο του καρπου της χανσαπλαστ με μητρικο γαλα?

[u4Ft1p2.png

εγω τι να κανω δηλ? να βαλω στο εσωτερικο του καρπου της χανσαπλαστ με μητρικο γαλα?

Το θέμα μας είναι ο αποκλειστικός θηλασμός, και τα τρόφιμα που καταναλώνει η μητέρα και περνάνε και στο βρέφος, αν κάποιο απο αυτά έχει αλλεργιογόνο επίδραση, τότε πρέπει να τα αποβάλλουμε η να τα περιορίσουμε απο την διατροφή μας.

Πως θα το γνωρίζεις αν το κάνεις με το μητρικό γάλα αυτό ;, μπορεί να είναι το οτιδήποτε, γι΄ αυτό έφερα σαν παράδειγμα την φράουλα, η οποία θεωρείται αλλεργιογόνα , αν υπάρχει υποψία για κάτι κάνε το τεστ μόνη σου, αλλιώς απευθύνσου σε κάποιον επαγγελματία υγείας.

----------------------

Διαφημίσεις

στην διαρκεια της ημερας τρωει οποτε θελησει και για οσο θελησει. το θεμα ειναι οτι τωρα τελευταια δεν θελει πολυ. χαζευει, γελαει, κοιταει γυρω-γυρω και μετα αντε ξανα... μεσα στην ημερα κανει γυρω στους 7-8 θηλασμους. το βραδυ κοιμαται σερι απο τις 10,30-11,00 και ξυπναει στις 8,00-8,30 το πρωι. ο παιδιατρος μου ειπε να μην την ξυπναω το βραδυ για να την ταισω. δεν ξερω τι να κανω... σημερα στην διαρκεια του θηλασμου εκανα και μαλαξεις για να παρει λιγο πιο πολυ γαλα.

Αυτο που περιγράφεις ειναι πολυ φυσιολογικο! Να ανησυχούσες αν δε χαζευε! :P

Φυσικα θα προσφέρεις στηθος χωρίς πίεση αλλα πρώτα απο όλα πρέπει να εμπιστεύεσαι το μωρο! Αυτη ειναι η μαγεία του θηλασμου: η εμπιστοσύνη στη φύση και στις ανάγκες του μωρου, μεσω του ελευθερου θηλασμου το μωρο μαθαίνει να αυτορυθμιζεται και να τρώει όσο ακριβώς χρειάζεται:ούτε παραπάνω ούτε λιγότερο. Το ξέρω οτι ανησυχείς, κι εγω σε αντίστοιχη ηλικία ήμουν στην ίδια φάση αλλα θα σου πω το εξής:πέρασα τους πρώτους μήνες του μωρου σε απίστευτο άγχος και κυνήγι γραμμαρίων μέχρι να αποδεκτώ τελικα οτι έχω ένα αδύνατο παιδι. Πλέον απο αυτη τη θέση που είμαι τώρα μου φαινεται πολυ αστειο ολο αυτο το αγχος που ειχα και πολυ μικρης σημασιας και διαβάζοντας για μαμάδες με πραγματικα πολυ μεγάλα προβλήματα θηλασμου εγω το μόνο που έχω να σε συμβουλεψω ειναι να είσαι ψύχραιμη. Αν το μωρο σου αναπτύσσεται καλα (εννοω παίρνει ύψος, μεγαλώνει η περιμετρος κεφαλής) κι ειναι χαρούμενο κι υγιές μην μετράς γραμμάρια γιατι πραγματικα θα τρελαθεις. Τα παιδια μας δεν ειναι στατιστικές, το καθένα αναπτύσσεται με τους δικούς του ρυθμούς κι ειναι ξεχωριστό!

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Α. 38 βδομαδες

Β. κοριτσι

Γ. κτ

Δ. ολικη

Ε. 8,6(24/2,17/2 γεννηθηκε)

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.δεν νοσηλευτηκε

1. 17/2(γεννηση)2780κ 47 εκ 33,1 περιμετρος

24/2 2660κ 47 εκ 33,3 περ

1/3 2900κ 48 εκ 33,6 περ

14/3 3620 51 εκ 35 περ

2/4 4,300κ 52 εκ 36,5

18/4 4,740 54 εκ 37,5

23/4 4670κ 54 εκ 37,4

7/5 5040 56εκ 38,2

22/5 5140 57,5 38,3

2. το βραδυ μια φορα και την ημερα απο 4 και πανω

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα προσπαθησα να τις δωσω αλλα δεν δεχετε

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. την αλλαζω 6 φορες το λιγοτερο παντα βρεγμενες ειναι

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο πλεον 2 με 3

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

οπως φαινετε εδω και ενα μηνα δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος και η παιδιατρος μου συνεστησε ξενο.

προσπαθω συνεχεια να την ταιζω αλλα δε θελει, χαζευει γελαει παιζει με τη θηλη η την κραταει αλλα δε ρουφα, τι μπορω να κανω μηπως δεν εχω γαλα γιατι πλεον το στηθος μου δεν φουσκωνει οπως στη αρχη ουτε τρεχει συνεχεια γαλα παρα μονο οταν την ταιζω( θηλαζει απο το δεξι τρεχει απο το αριστερο). υπαρχει καποιο σκευασμα της lanes μαγια μπυρας να το παρω;

ξεχασα να γραψω μαλλον το πιο βασικο. εχω περιοδο ξεκινησε με λιγο αιμα τον προηγουμενο μηνα τωρα κανονικα, αυτο φταει;

Νινα Νανα ενοχλω παλι γιατι θελω τη γνωμη σου.. Τον τελευταιο καιρο η μικρη δεν παιρνει βαρος με τον ιδιο ρυθμο.. καποιες μερες παρατηρησα οτι τρωει λιγοτερο αλλα γενικα αν δεν την ζυγιζαμε δεν θα ελεγα οτι κατι με προβληματισε στη συμπεριφορα.. Σου ξαναγραφω τις μετρησεις απο την αρχη

και σου σημειωνω οτι εχω σταματησει τελειως το συμπληρωμα σκονη απο τις 9-5

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 3/3 γεννηση- 3460

7/3 εξοδος 3200 8/3-3070 (ζυγαρια σπιτιου),14/3-3100 ξεκιναμε συμπληρωμα ,15/3-3130 18/3-3340, μειωνω συμπληρωμα 21/3 3410, 24/3 3490, 26/3 3540, 1/4 3710 , 7/4 3860, 13/4 4070, 19.4 4190

3-5 4550

9-5 4710 σταματαω σκονη συμπληρωμα βραδυνο

14/5 4820

20/5 4900 και 22/5 4930

να ανσυχησω? μηπως κατι δεν κανω καλα οσο αφορα στο θηλασμο? δεν εχουν μειωθει τα γευματα γενικα ειναι 11 συν το 24ωρο.. οι πανες 5-7 και δινω κυριως ενα στηθος καθε φορα...

ποσο πρεπει να ειναι στον 3ο μηνα που θα παμε παιδιατρο για να μην ακουω παλι ανακριβειες?

cf7op3.png

wQtYp3.png

Α. 38 βδομαδες

Β. κοριτσι

Γ. κτ

Δ. ολικη

Ε. 8,6(24/2,17/2 γεννηθηκε)

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.δεν νοσηλευτηκε

1. 17/2(γεννηση)2780κ 47 εκ 33,1 περιμετρος

24/2 2660κ 47 εκ 33,3 περ

1/3 2900κ 48 εκ 33,6 περ

14/3 3620 51 εκ 35 περ

2/4 4,300κ 52 εκ 36,5

18/4 4,740 54 εκ 37,5

23/4 4670κ 54 εκ 37,4

7/5 5040 56εκ 38,2

22/5 5140 57,5 38,3

2. το βραδυ μια φορα και την ημερα απο 4 και πανω

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε ολα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα προσπαθησα να τις δωσω αλλα δεν δεχετε

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. την αλλαζω 6 φορες το λιγοτερο παντα βρεγμενες ειναι

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο πλεον 2 με 3

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

οπως φαινετε εδω και ενα μηνα δεν παιρνει ικανοποιητικο βαρος και η παιδιατρος μου συνεστησε ξενο.

προσπαθω συνεχεια να την ταιζω αλλα δε θελει, χαζευει γελαει παιζει με τη θηλη η την κραταει αλλα δε ρουφα, τι μπορω να κανω μηπως δεν εχω γαλα γιατι πλεον το στηθος μου δεν φουσκωνει οπως στη αρχη ουτε τρεχει συνεχεια γαλα παρα μονο οταν την ταιζω( θηλαζει απο το δεξι τρεχει απο το αριστερο). υπαρχει καποιο σκευασμα της lanes μαγια μπυρας να το παρω;

ξεχασα να γραψω μαλλον το πιο βασικο. εχω περιοδο ξεκινησε με λιγο αιμα τον προηγουμενο μηνα τωρα κανονικα, αυτο φταει;

Απο πουθενα δε φαίνεται οτι το μωρο δεν παίρνει ικανοποιητικό βάρος! Το μωρο έχει ανεβει καμπύλη κι έχει σχεδόν διπλασιάσει το βάρος γέννησής του!

Το καλύτερο θα ήταν να εβρισκες έναν παιδιατρο με γνώση πάνω στην ανάπτυξη των μωρων και κυρίως με εμπειρια σε μωρα που θηλάζουν αποκλειστικα γιατι η δικη σου δεν έχει τίποτα απο τα δυο.

Το οτι δεν ειναι πρησμενο το στηθος όπως στις αρχές ειναι απόλυτα φυσιολογικο! Γάλα έχεις και τα συμπληρώματα δεν ειναι καραμέλες, τα παίρνουμε με προσοχή και μόνο αν ειναι απαραίτητα! Σε σένα δεν είναι!

Μια χαρα πάτε. Μόνο που δεν έχω καταλάβει ποσα γεύματα κάνει. 5;

Αν ναι ειναι λίγα αλλα αν το έχει επιλέξει το μωρο απο μόνο του ειναι οκ. Αν για κάποιο λόγο έχεις βάλει προγράμμα εσυ τότε θα ήταν να το αλλάξεις. Απο τις πάνες φαίνεται οτι λαμβάνει αρκετο γάλα αλλα καλο θα ήταν να προσφερεις στηθος ακομα κι αν δε δειχνει σημαδια πεινας επειδη στην ηλικία που ειναι συνηθως τα μωρα ξεχνιούνται απο τα ερεθίσματα που λαμβάνουν. Αν θελει να θηλασει καλως, αν δε θέλει πάλι καλώς!

Παίρνει πιπιλα;

1Xckp3.png

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Νινα Νανα ενοχλω παλι γιατι θελω τη γνωμη σου.. Τον τελευταιο καιρο η μικρη δεν παιρνει βαρος με τον ιδιο ρυθμο.. καποιες μερες παρατηρησα οτι τρωει λιγοτερο αλλα γενικα αν δεν την ζυγιζαμε δεν θα ελεγα οτι κατι με προβληματισε στη συμπεριφορα.. Σου ξαναγραφω τις μετρησεις απο την αρχη

και σου σημειωνω οτι εχω σταματησει τελειως το συμπληρωμα σκονη απο τις 9-5

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 3/3 γεννηση- 3460

7/3 εξοδος 3200 8/3-3070 (ζυγαρια σπιτιου),14/3-3100 ξεκιναμε συμπληρωμα ,15/3-3130 18/3-3340, μειωνω συμπληρωμα 21/3 3410, 24/3 3490, 26/3 3540, 1/4 3710 , 7/4 3860, 13/4 4070, 19.4 4190

3-5 4550

9-5 4710 σταματαω σκονη συμπληρωμα βραδυνο

14/5 4820

20/5 4900 και 22/5 4930

να ανσυχησω? μηπως κατι δεν κανω καλα οσο αφορα στο θηλασμο? δεν εχουν μειωθει τα γευματα γενικα ειναι 11 συν το 24ωρο.. οι πανες 5-7 και δινω κυριως ενα στηθος καθε φορα...

ποσο πρεπει να ειναι στον 3ο μηνα που θα παμε παιδιατρο για να μην ακουω παλι ανακριβειες?

Περίπου 5.200 όταν γίνει 3 μηνών!

Αλλα εννοείται οτι δε χρειάζεται να μετράς τα γραμμάρια συνέχεια! Μια χαρα πάτε, την συνολικη εικόνα του μωρου να κοιτάς, όχι τη ζυγαριά!

1Xckp3.png

Franz Kafka

Διαφημίσεις

Περίπου 5.200 όταν γίνει 3 μηνών!

Αλλα εννοείται οτι δε χρειάζεται να μετράς τα γραμμάρια συνέχεια! Μια χαρα πάτε, την συνολικη εικόνα του μωρου να κοιτάς, όχι τη ζυγαριά!

ναι εχεις δικιο, σε ευχαριστω.. πιο πολυ φοβαμαι την επισκεψη στον παιδιατρο αλλα του μιλησα και ηταν ψυχραιμος μου ειπε να τρωω καλα!! το μωρο το βλεπω μια χαρα παντως!

cf7op3.png

wQtYp3.png

Επανήλθα... ειμαστε στην 8η εβδομαδα λοιπον. Ειμαστε σε άλμα ανάπτυξης τρελλο πάλι σήμερα.

Το θέμα μας ειναι το βάρος και εμάς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο παιδίατρος αγνοεί στην ανάπτυξη (στο αν τρώει αρκετά δηλαδή) το οτι πήρε 6 πόντους υψος και κολλάει στο γεγονός οτι δεν έχει πάρει τα γραμμάρια που πρέπει...από 4050 στην γέννηση, έπεσε 3770 μια εβδομάδα μετά και από εκεί αρχίσαμε να ανεβαίνουμε για να φτάσουμε τα 4680. Εντάξει δεν ειναι θεαματική η αύξηση του βάρους...αλλά δεν νομίζω οτι ειναι και για συμπλήρωμα.

Εσείς τι λέτε;

74kwp3.png

ναι εχεις δικιο, σε ευχαριστω.. πιο πολυ φοβαμαι την επισκεψη στον παιδιατρο αλλα του μιλησα και ηταν ψυχραιμος μου ειπε να τρωω καλα!! το μωρο το βλεπω μια χαρα παντως!

Στον παιδιατρο πρέπει να αισθάνεσαι άνετα όμως!

1Xckp3.png

Franz Kafka

Επανήλθα... ειμαστε στην 8η εβδομαδα λοιπον. Ειμαστε σε άλμα ανάπτυξης τρελλο πάλι σήμερα.

Το θέμα μας ειναι το βάρος και εμάς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο παιδίατρος αγνοεί στην ανάπτυξη (στο αν τρώει αρκετά δηλαδή) το οτι πήρε 6 πόντους υψος και κολλάει στο γεγονός οτι δεν έχει πάρει τα γραμμάρια που πρέπει...από 4050 στην γέννηση, έπεσε 3770 μια εβδομάδα μετά και από εκεί αρχίσαμε να ανεβαίνουμε για να φτάσουμε τα 4680. Εντάξει δεν ειναι θεαματική η αύξηση του βάρους...αλλά δεν νομίζω οτι ειναι και για συμπλήρωμα.

Εσείς τι λέτε;

Δεν ξέρω αν σε έχω ξαναρωτησει: εσυ κι ο μπαμπάς του μωρου είστε μικρόσωμοι ή μεγαλόσωμοι;

1Xckp3.png

Franz Kafka

ξεκινησα το ξενο χτες ηπιε περιπου 80γρμ και μετα στο στηθος και σημερα 70γρμ και παλι στηθος. τη νυχτα της εδωσα 2 φορες στηθος.

κανει 7 γευματα το 24ωρο το λιγοτερο γιατι οταν γκρινιαζει τη βαζω στο στηθος

δεν της εχω προγραμμα περιπου στο τριωρο τρωει αλλα εχει τυχει και στις 5 ωρες . εδω και 20 μερες ξεκινησα την πιπιλα επαιδη αρχισε να βαζει τον αντιχειρα στο στομα

ξεκινησα το ξενο χτες ηπιε περιπου 80γρμ και μετα στο στηθος και σημερα 70γρμ και παλι στηθος. τη νυχτα της εδωσα 2 φορες στηθος.

κανει 7 γευματα το 24ωρο το λιγοτερο γιατι οταν γκρινιαζει τη βαζω στο στηθος

δεν της εχω προγραμμα περιπου στο τριωρο τρωει αλλα εχει τυχει και στις 5 ωρες . εδω και 20 μερες ξεκινησα την πιπιλα επαιδη αρχισε να βαζει τον αντιχειρα στο στομα

Γιατι ξεκινήσες ξένο; Σου έχει δώσει σημάδια οτι δεν παίρνει αρκετο γάλα;;;;;;;

Ακόμα και συμπλήρωμα να έπρεπε να δίνεις όμως, ΠΡΩΤΑ βάζεις το μωρο στο στηθος και ΜΕΤΑ δίνεις το συμπλήρωμα! Αλλα ξαναρωτω: γιατι δίνεις συμπλήρωμα;

Για την προσφορά στήθους σου έγραψα πιο πάνω (δεν ισχύει για το βράδυ φυσικα, δεν μας αποσχολει στις πόσες ωρες θηλάζει το βράδυ).

Η πιπιλα καλο ειναι να μη δίνεται στα θηλαζοντα μωρα, δεν μπορω να σε πείσω γι αυτο, μπορω να σου γράψω διάφορους λόγους που το δάχτυλο ειναι "καλύτερο" αλλα η επιλογη ειναι δικη σου.

1Xckp3.png

Franz Kafka

το ξεκινησα μετα απο συζητηση με την οικογενεια μου μηπως φταιει αυτο που γκρινιαζει συνεχεια τωρα τελευταια. με τη γιατρο που την πηρα μου ειπε αν θελω να μην της δωσω ακομη να προσπαθησω μονη μου και βλεπουμε τι κανουμε στην επομενη μετρηση.

εχει ξεκινησει να γκρινιαζει πολυ πιστευω οτι φταιει ενα οικογενειακο προβλημα που με επηρεαζει πολυ και δυστυχως δεν μπορω να το προσπερασω, μπορει να φταιει ομως και η ποσοτητα γαλακτος που λαμβανει.

αν της δωσω πρωτα στηθος το ξενο δεν το θελει μετα καθολου.

σκεφτομαι να της δινω ενα γευμα το βραδυ πριν τον υπνο μηπως και κοιμηθει συνεχωμενα, δεν ξερω δεν εχω αποφασισει ειμαι πελαγωμενη προς το παρων

Δεν ξέρω αν σε έχω ξαναρωτησει: εσυ κι ο μπαμπάς του μωρου είστε μικρόσωμοι ή μεγαλόσωμοι;

Ειμαστε 1,75 και 1,76...

74kwp3.png

το ξεκινησα μετα απο συζητηση με την οικογενεια μου μηπως φταιει αυτο που γκρινιαζει συνεχεια τωρα τελευταια. με τη γιατρο που την πηρα μου ειπε αν θελω να μην της δωσω ακομη να προσπαθησω μονη μου και βλεπουμε τι κανουμε στην επομενη μετρηση.

εχει ξεκινησει να γκρινιαζει πολυ πιστευω οτι φταιει ενα οικογενειακο προβλημα που με επηρεαζει πολυ και δυστυχως δεν μπορω να το προσπερασω, μπορει να φταιει ομως και η ποσοτητα γαλακτος που λαμβανει.

αν της δωσω πρωτα στηθος το ξενο δεν το θελει μετα καθολου.

σκεφτομαι να της δινω ενα γευμα το βραδυ πριν τον υπνο μηπως και κοιμηθει συνεχωμενα, δεν ξερω δεν εχω αποφασισει ειμαι πελαγωμενη προς το παρων

Το μωρο μπορει να γκρινιάζει για 1002 λόγους! Αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις το θηλασμο πρέπει να συνειδητοποιησεις 4 πράγματα:

1. Το μωρο σου αναπτύσσεται μια χαρα αλλα ακόμα κι αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα υπαρχουν πολλα σκαλοπάτια πριν του συμπληρώματος που ειναι απο τα εσχατα)

2. Το μωρο σου δεν θέλει συμπλήρωμα μετα το θηλασμο γιατι δεν πεινάει άλλο (λες να πεινουσε και να κάνει τη δύσκολη; )

3. Αν δίνεις συμπλήρωμα ΠΡΙΝ το θηλασμο οδηγείσαι σε άμεσο αποθηλασμο καθώς το συμπλήρωμα είσαι εσυ κι όχι το ξένο γάλα

4. Το αν θα πίνει ξένο γάλα πριν τον ύπνο δεν έχει καμία σχέση με το πόσο θα κοιμηθει.

1Xckp3.png

Franz Kafka

ευχαριστω με καθυσηχασες, συνεχιζω με το θυλασμο κανονικα και αν υπαρξει καποια αλλη εξεληξη θα επικοινωνησω παλι.

σε ευχαριστω πολυ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα