Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

Πιθανόν να έχει συνηθίσει τη γρηγορη ροη του μπιμπερο οπότε όταν μειώνεται η ροη απο το στηθος δυσανασχετει. Έχει δοκιμασει να κανεις εναλλαγές στήθους μέχρι να ικανοποιηθεί; Επίσης οι μαλαξεις θα βοηθήσουν πολυ.

Καταλαβαίνεις φυσικα οτι δεν μπορει να συνεχιστεί για αρκετο καιρο έτσι. Απο την μια θα μειώνεται η παραγωγη σου λόγω συμπληρώματος (καθώς μεγαλώνει το μωρο θα μεγαλώνει κι η ποσότητα του συμπληρώματος για να καλύψει τις ανάγκες του κι η παραγωγη σου θα μένει "πίσω") κι απο την άλλη το μωρο μπορει να προτιμήσει το μπιμπερο.

 

Το συμπλήρωμα ειναι εύκολο να το μειώσεις, κατα 10μλ ανα γεύμα κάθε μέρα (δλδ σήμερα 60, αύριο 50 κτλ) ή κατα 30μλ ανα γεύμα κάθε 3-4 μέρες (δλδ σήμερα 60, μετα απο 3-4 μέρες 30 κτλ) αλλα πρέπει να την ικανοποιεί μόνο ο θηλασμος για να γίνει αυτο.

αυτο ακριβως που λες κανω..την αλλαζω στηθος αλλα 2η φορα δεν ξανακαθεται στο ιδιο στηθος..αυτο ομως που βλεπω ειναι οτι πινει την ιδια ποσοτητα συμπληρωματος εδω κ 2 μηνες.απλα πιο παλια καθοταν στο στηθος μπορει κ 30λεπτα ενω τωρα το πολυ ενα 10λεπτο.να σε ρωτησω ομως αν ξερω ποσο βαρος πρεπει να παιρνει καθε μηνα?? ακομα 800 γρ??

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια γεια σας και παλι!!!ξαναζυγισαμε τον μικρο μας χθες και παλι πηρε μονο 350 γραμμαρια και 1 ποντο υψος. Σας ξαναθυμιζω τις ζυγισεις του..

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

9/11/11 2720

15/11/11 2820

25/11/11 2975

16/12/11 3750

10/1/12 4450

9/2/12 5000

12/3/12 5320

10/4/12 5670

οι πανες του με τσισα ειναι μια χαρα ενω κακακια μας κανει 2-3 φορες την εβδομαδα!Ανησυχω γιατι παιρνει τοσο λιγο βαρος?Παιζει να μην του φτανει το γαλα μου?Ο γιατρος μου ειπε σε 10 μερες να αρχισω φρουτα και μετα απο 20 κρεμουλα βανιλια.Εγω δεν ξερω τι να κανω...εχω στενοχωρηθει πολυ...το μονο που εχει αλλαξει στη συμπεριφορα του τους 2 τελευταιους μηνες (οποτε και δεν πηρε και πολυ βαρος) ειναι το οτι δεν κοιμαται καθολου κατα τη διαρκεια της μερας!ουτε λεπτο!αλλα το βραδυ κοιμαται ενα 8 ωρο με κανενα η ενα ενδιαμεσο ξυπνημα!τι να κανω???

 

Η συνολικη ανάπτυξη ειναι καλη και στην αρχη έβαζε πολυ βάρος, τώρα επιβραδυνε. Δεν ειναι περίεργο!

Το γάλα σου του φτανει εφόσον δεν επεμβαινεις στον θηλασμο με ωράρια ή πιπιλα κι εφόσον βρέχει 5 πάνες.

Ο ΠΟΥ συστηνει να ξεκινούν οι στερεες τροφες όταν το μωρο γίνει 6 μηνών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως που λες κανω..την αλλαζω στηθος αλλα 2η φορα δεν ξανακαθεται στο ιδιο στηθος..αυτο ομως που βλεπω ειναι οτι πινει την ιδια ποσοτητα συμπληρωματος εδω κ 2 μηνες.απλα πιο παλια καθοταν στο στηθος μπορει κ 30λεπτα ενω τωρα το πολυ ενα 10λεπτο.να σε ρωτησω ομως αν ξερω ποσο βαρος πρεπει να παιρνει καθε μηνα?? ακομα 800 γρ??

 

Εδω ειναι ένας πίνακας για την αύξηση βαρους στα θηλαζοντα μωρα:

http://goneis-paidia.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/

 

Μην επαναπαύεσαι στο οτι δεν έχει αυξηθεί η ποσότητα συμπληρώματος. Δοκίμασε μαλαξεις και εναλλαγές καθώς και να την ενθαρρυνεις να θηλάζει συχνα, πριν πεινάσει πολυ, όταν ειναι ήρεμη!

Διάβασε κι αυτο:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-problems/341-pos-na-kopso-to-sumpliroma.html

Δε χρειάζεσαι επαναγαλακτισμο αλλα κάποια σημεία θα σου φανούν χρήσιμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η συνολικη ανάπτυξη ειναι καλη και στην αρχη έβαζε πολυ βάρος, τώρα επιβραδυνε. Δεν ειναι περίεργο!

Το γάλα σου του φτανει εφόσον δεν επεμβαινεις στον θηλασμο με ωράρια ή πιπιλα κι εφόσον βρέχει 5 πάνες.

Ο ΠΟΥ συστηνει να ξεκινούν οι στερεες τροφες όταν το μωρο γίνει 6 μηνών.

Δηλαδη να μην του αρχισω?του εδωσα φρουτακια και εχει τρελαθει...του αρεσαν πολυ!!!!οχι δεν επεμβαινω γι ακανενα λογο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! Να σας πω συντομα και τη δικη μου ιστορια..

γεννησα το πρωτο μου παιδι στις 3-3-12 και θηλασα αμεσως.. ολα πηγαιναν καλα! Μετα απο μια βδομαδα ηρθε η παιδιατρος σπιτι και θεωρησε οτι το παιδι ειναι ξενηστικομενο (ειχε παρει μολις 30 γρ) Φυσικα μας ειπε να ξεκινησουμε συμπληρωμα και δυστυχως την ακουσαμε κυριως γιατι εγω επεσα πολυ ψυχολογικα κια δεν μπορεσα να την αντιμετωπισω.. Και οι γυρω μου τρομαξαν και αρχισαν να λενε να δωσουμε στο παιδι να φαει!! τεσπα... Ευτυχως ειχα ενημερωθει για τον θηλασμο και μετα απο 5 μερες που διναμε συμπληρωμα σκονη σε καθε γευμα μετα τον θηλασμο, αρχισαννα με ζωνουν τα φιδια και αφου επικοινωνησα με συμβουλο θηλασμου αρχισα να μειωνω το συμπληρωμα. Δεν εχω καταφερει να το κοψω τελειως , δινουμε ακομα το βραδυ ή και το απογευμα αφου εκεινες τις ωρες η παραγωγη μου μειωνεται πολυ και η μικρη δεν χορταινει! Παραλληλα νοικιασα νοσοκομειακο θηλαστρο για να κανω αντλησεις.. δεν καταφερνω πολλες γιατι η μικρη δεν κοιμαται πολυ ενδιαμεσα και δεν προλαβαινω!! Το θεμα μου παραμενει ακομα το βαρος και μου δημιουργει ανασφαλεια γενικοτερα. Ενω γενικα παιρνει καθε μερα οσο "πρεπει" ειμαστε 2 καμπυλες κατω... σας δινω τις απααιτητες πληροφοριες.. Αυτο που με ανησυχει ειναι μηπως της δινω λιγοτερο συμπληρωμα απο ο,τι χρειαζεται προκειμενου να επισπευσω τον απαναγαλακτισμο..δεν ξερω, τι λετε?

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. μεγιστη 12 ελαχιστη δεν θυμαμαι νομιζω 7

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 3/3 γεννηση- 3460

7/3 εξοδος 3200 8/3-3070 (ζυγαρια σπιτιου),14/3-3100 ξεκιναμε συμπληρωμα ,15/3-3130 18/3-3340, μειωνω συμπληρωμα 21/3 3410, 24/3 3490, 26/3 3540, 1/4 3710 , 7/4 3860, 13/4 4070, 19.4 4190

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.11+

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα οχι σε καθε γευμα... περιπου πινει απο 40-90 μλ σε δυο γευματα απογευμα και βραδυ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) απο 40 εως 180 αναλογως

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphony medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 2-4

7β. ποιες ώρες αντλείτε αργα το βραδυ, μεταμεσονυκτια και πρωι αν τα καταφερω

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση απο 10 εως 20 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2-5

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... εχω παρατηρησει οτι ακομα και μετα απο το συμπληρωμα σκονη το βραδυ θελει παλι στηθος .. πινει λιγο και μετα πιπιλαει για να κοιμηθει. Τελέυταια επισης δεν κοιμαται αναμεσα στα γευματα... δηλαδη μπορει να θηλαζει μια ωρα , αποκοιμιεται για 5 λεπτα και μετα ξυπναει και θελει παλι στηθος!! Αλλες φορε δειχνει να πειναει πολυ αλλες οχι..Ετσι δεν μπορω να διαχωρισω γευματα.. ειναι ενας ασταματητος θηλασμος με διαλειματακια υπνου ή αλλαγματος πανας κλπ

 

τι συμπεραμσατα βγαζετε? να ανησυχω για το βαρος??

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο τις πάνες φαίνεται οτι το συμπλήρωμα δεν ειναι καν απαραίτητο.

Η συμπεριφορά στο στηθος που περιγράφεις ειναι πολυ φυσιολογική, ίσως αν θηλαζες αποκλειστικά κι εδραιωνοταν η γαλουχια σου στις 6 εβδομάδες θα είχες μια πιο σταθερη συμπεριφορα στο στηθος.

Το βάρος δεν ειναι άσχημο, δεν ειναι δυο καμπυλες κάτω. Στην καμπύλη της ειναι, αν 2 μηνών ειναι 4.600 δεν θα έχει πέσει καθόλου αλλα και να μην τα πιάσει δεν σημαίνει οτι φταίει ο θηλασμος, μην ξεχνας οτι έχασε αρκετο βάρος στην αρχη. Τον τελευταίο μήνα πήρε 850 γραμμάρια που ειναι πάνω απο το μέσο όρο. Πλέον τα πάτε καλα και σίγουρα θα τα καταφέρεις να κόψεις τελείως το συμπλήρωμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Νινα Νανα!! κι εγω το πιστευω οτι θα μπορουσαμε και χωρις συμπληρωμα τις περισσοτερες μερες.. απο ανασφαλεια δινουμε και κυριως του αντρα μου που ανησυχει για το βαρος... Πως λες οτι ειμαστε στην καμπυλη μας? εμεις δεν το βλεπουμε αυτο, μηπως κοιταμε λαθος καμπυλες?? :shock: εχεις καποιο λινκ για αυτο? φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ Νινα Νανα!! κι εγω το πιστευω οτι θα μπορουσαμε και χωρις συμπληρωμα τις περισσοτερες μερες.. απο ανασφαλεια δινουμε και κυριως του αντρα μου που ανησυχει για το βαρος... Πως λες οτι ειμαστε στην καμπυλη μας? εμεις δεν το βλεπουμε αυτο, μηπως κοιταμε λαθος καμπυλες?? :shock: εχεις καποιο λινκ για αυτο? φιλια

 

http://www.paidiatros.com/images/media/redirectfile/Greek-Weight-Female-Infants.pdf

Ειναι μεταξυ της 50ης και 75ης θέσης.

 

Δεν πρέπει να έχεις ανασφάλεια! Αν το μωρο βρεχει 5 πάνες παίρνει όσο γαλα χρειάζεται!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη! Είμαι σχετικά νέα στην παρέα, αν και σας διαβάζω καιρό. Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα εδώ του θηλασμού, γιατί χάρη σε σας θηλάζω αποκλειστικά τη μπέμπα μου εδώ και τρεις μήνες και 8 μέρες και συνεχίζουμε! Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τον τελευταίο μήνα η μπέμπα έβαλε 580 γραμμάρια και η γιατρός μου είπε ότι θα ήταν καλό να βάλει περισσότερα, αλλά ευτυχώς δεν μου είπε τίποτε για συμπλήρωμα. Πάντως η μικρη ψήλωσε αρκετά, δηλ. έβαλε 4 πόντους σε ένα μήνα, από 56 εκ. έγινε 60, και βρέχει αρκετές πάνες. Να πω ότι η μπέμπα δεν είναι ιδιαιτερα λαίμαργη, ωστόσο θηλάζει όποτε θέλει, περιπου άνα 1.5 με 2 ώρες για 5-10 λεπτα και το βράδυ ανα 3ωρο. Πιστευετε ότι όλα είναι φυσιολογικά έτσι? Εγώ έτσι νομίζω και δεν ξέρω αλλωστε και τι αλλο θα μπορούσα να κάνω για να βάλει πιο πολύ βάρος. Πάντως θα έσκαγα αν δεν ζητούσα και την γνώμη σας!:rolleyes: Ευχαριστώ!

ΥΓ: Η μαγια μπύρας βοηθάει κι αν ναι σε ποιες περιπτωσεις ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστός Ανέστη! Είμαι σχετικά νέα στην παρέα, αν και σας διαβάζω καιρό. Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα εδώ του θηλασμού, γιατί χάρη σε σας θηλάζω αποκλειστικά τη μπέμπα μου εδώ και τρεις μήνες και 8 μέρες και συνεχίζουμε! Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τον τελευταίο μήνα η μπέμπα έβαλε 580 γραμμάρια και η γιατρός μου είπε ότι θα ήταν καλό να βάλει περισσότερα, αλλά ευτυχώς δεν μου είπε τίποτε για συμπλήρωμα. Πάντως η μικρη ψήλωσε αρκετά, δηλ. έβαλε 4 πόντους σε ένα μήνα, από 56 εκ. έγινε 60, και βρέχει αρκετές πάνες. Να πω ότι η μπέμπα δεν είναι ιδιαιτερα λαίμαργη, ωστόσο θηλάζει όποτε θέλει, περιπου άνα 1.5 με 2 ώρες για 5-10 λεπτα και το βράδυ ανα 3ωρο. Πιστευετε ότι όλα είναι φυσιολογικά έτσι? Εγώ έτσι νομίζω και δεν ξέρω αλλωστε και τι αλλο θα μπορούσα να κάνω για να βάλει πιο πολύ βάρος. Πάντως θα έσκαγα αν δεν ζητούσα και την γνώμη σας!:rolleyes: Ευχαριστώ!

ΥΓ: Η μαγια μπύρας βοηθάει κι αν ναι σε ποιες περιπτωσεις ακριβώς?

 

Γράψε σε παρακαλώ τις ζυγισεις του μωρου με τις ημερομηνίες και πόσες πάνες βρέχει.

Η μαγιά μπύρας βοηθάει αλλα ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας !!!εχω εναν μπεμπη 1,5 μηνων!!!προσπαθουμε να βρουμε μια σειρα με το ταισμα!!τον θηλαζω ολη μερα ανα 2ωρο το βραδυ ομως οταν ηταν η ωρα για θηλασμο ενω πειναγε,ετρωγε για 5 λεπτα και μετα υπνο και πιπιλα την θηλη μου ..να μην ξυπναει με τιποτα!!!! μεχρι να καταλαβω το κολπο του νομιζα οτι χορταινε..μολις τον αφηνα στο πορτ μπεμπε{ 1 βδομαδα τον εχω στν κουνια} κλαμα και κακο τον σηκωνα-κοιμοταν παλι!!!!εκανα θηλασμο 1,5 ωρα πολυ ταλαιπωρια και το βραδυ μου ξυπναγε καθε 1,5 ωρα γιατι δεν χορταινε!!!ξεκινησα μονο ξενο για βραδυ μπας και κοιμηθω γιατι ειχα εξαντληθει και φοβομουν μην χασει γραμμαρια αλλα δεν χορταινε ετρωγε 150 ml και ηθελε κι αλλο,,Ομως μια μερα πηρα αναποδες και τον αφηνα να κλαιει για να καταλαβει οτι το στηθος δεν ειναι για υπνο αλλα για μασα..ευτυχως εμαθε γρηγορα.Ετσι του εκοψα το ξενο και του δινω στηθος αποκλειστικα και το βραδυ και μου ξυπναει καθε 3.5 ωρες..Οθηλασμος ειναι οτι καλυτερο αλλα θελει υπομονη πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γράψε σε παρακαλώ τις ζυγισεις του μωρου με τις ημερομηνίες και πόσες πάνες βρέχει.

Η μαγιά μπύρας βοηθάει αλλα ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται.

 

Γεννήθηκε στις 12/1 3380 και την πήραμε 3300 από την κλινική. Μετά:

26/1: 3510

28/2: 4370

15/3: 4630

17/4: 5210

Όσο για τις πάνες έχει σίγουρα 5-6 καλά βρεγμένες το 24ωρο, αν και το βράδυ δεν την αλλάζω πάντα μετά απο καθε γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεννήθηκε στις 12/1 3380 και την πήραμε 3300 από την κλινική. Μετά:

26/1: 3510

28/2: 4370

15/3: 4630

17/4: 5210

Όσο για τις πάνες έχει σίγουρα 5-6 καλά βρεγμένες το 24ωρο, αν και το βράδυ δεν την αλλάζω πάντα μετά απο καθε γεύμα.

 

Μια χαρα είστε! Ειναι στην καμπύλη της και λίγο πιο πάνω.

Τα 600 γρ που πήρε ειναι λίγο πιο κάτω απο το μέσο όρο αλλα μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Και φυσικα δεν θα το κοιτάξεις μεμονωμένα, υπολογίζεις οτι πήρε ύψος κι οτι η συνολικη ανάπτυξη ειναι καλη! Μετα τους δυο πρώτους μήνες συνήθως ο ρυθμός πρόσληψης βαρους πέφτει κι ειναι φυσιολογικο ειδικα όταν τα πήγε καλα τον πρώτο καιρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα είστε! Ειναι στην καμπύλη της και λίγο πιο πάνω.

Τα 600 γρ που πήρε ειναι λίγο πιο κάτω απο το μέσο όρο αλλα μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Και φυσικα δεν θα το κοιτάξεις μεμονωμένα, υπολογίζεις οτι πήρε ύψος κι οτι η συνολικη ανάπτυξη ειναι καλη! Μετα τους δυο πρώτους μήνες συνήθως ο ρυθμός πρόσληψης βαρους πέφτει κι ειναι φυσιολογικο ειδικα όταν τα πήγε καλα τον πρώτο καιρο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ειλικρινά αισθάνομαι πιο ήσυχη τώρα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,μια ερώτηση και από εμένα.Νιώθω μια μικρή ανασφάλεια οπότε θέλω να σας ρωτήσω.Το θέμα μου δεν είναι ότι πέρνει λίγο βάρος αλλά το αντίθετο.Γεννήθηκε 3.500 βγήκαμε από το μαιευτήριο 3.300 και τώρα που είναι 3 μηνών είναι 7.250.Δεν την θεωρώ χονδρό μωράκι αλλά η αλήθεια είναι ότι τα μαγουλάκια της και τα μπουτάκια της τα έχει.Σήμερα είχαμε πάει για ψώνια και είδαμε μια κύρια με το μωρό της στο καροτσάκι.Με ρώτησε πόσων μηνών είναι η μπέμπα και της λέω τριών.Κοιτάζω και το δικό της μωρό το κόβω στο ίδιο περίπου μέγεθος, χαμογελάω και της λέω και εσείς από ότι βλέπω τόσο είστε! όχι μου λέει εμένα είναι 6 μηνών!Εγώ έχω μερικά κιλάκια παραπάνω και δεν θέλω να έχει και το κοριτσάκι μου το ίδιο πρόβλημα.Να σας πω ότι θηλάζει αποκλειστικά και 2,5 μηνών το ύψος της ήταν 58 εκ.Πιστεύεται ότι το παρακάνω με το τάϊσμα;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,μια ερώτηση και από εμένα.Νιώθω μια μικρή ανασφάλεια οπότε θέλω να σας ρωτήσω.Το θέμα μου δεν είναι ότι πέρνει λίγο βάρος αλλά το αντίθετο.Γεννήθηκε 3.500 βγήκαμε από το μαιευτήριο 3.300 και τώρα που είναι 3 μηνών είναι 7.250.Δεν την θεωρώ χονδρό μωράκι αλλά η αλήθεια είναι ότι τα μαγουλάκια της και τα μπουτάκια της τα έχει.Σήμερα είχαμε πάει για ψώνια και είδαμε μια κύρια με το μωρό της στο καροτσάκι.Με ρώτησε πόσων μηνών είναι η μπέμπα και της λέω τριών.Κοιτάζω και το δικό της μωρό το κόβω στο ίδιο περίπου μέγεθος, χαμογελάω και της λέω και εσείς από ότι βλέπω τόσο είστε! όχι μου λέει εμένα είναι 6 μηνών!Εγώ έχω μερικά κιλάκια παραπάνω και δεν θέλω να έχει και το κοριτσάκι μου το ίδιο πρόβλημα.Να σας πω ότι θηλάζει αποκλειστικά και 2,5 μηνών το ύψος της ήταν 58 εκ.Πιστεύεται ότι το παρακάνω με το τάϊσμα;

Δεν δίνετε λίγα γραμμάρια σε μας?:P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,μια ερώτηση και από εμένα.Νιώθω μια μικρή ανασφάλεια οπότε θέλω να σας ρωτήσω.Το θέμα μου δεν είναι ότι πέρνει λίγο βάρος αλλά το αντίθετο.Γεννήθηκε 3.500 βγήκαμε από το μαιευτήριο 3.300 και τώρα που είναι 3 μηνών είναι 7.250.Δεν την θεωρώ χονδρό μωράκι αλλά η αλήθεια είναι ότι τα μαγουλάκια της και τα μπουτάκια της τα έχει.Σήμερα είχαμε πάει για ψώνια και είδαμε μια κύρια με το μωρό της στο καροτσάκι.Με ρώτησε πόσων μηνών είναι η μπέμπα και της λέω τριών.Κοιτάζω και το δικό της μωρό το κόβω στο ίδιο περίπου μέγεθος, χαμογελάω και της λέω και εσείς από ότι βλέπω τόσο είστε! όχι μου λέει εμένα είναι 6 μηνών!Εγώ έχω μερικά κιλάκια παραπάνω και δεν θέλω να έχει και το κοριτσάκι μου το ίδιο πρόβλημα.Να σας πω ότι θηλάζει αποκλειστικά και 2,5 μηνών το ύψος της ήταν 58 εκ.Πιστεύεται ότι το παρακάνω με το τάϊσμα;

 

Thalassa μην έχεις ανασφάλεια.

Τα μωρα που θηλάζουν συνήθως βάζουν πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες και μετα η πρόσληψη βαρους πέφτει κατα πολυ. Δεν σημαίνει κατι για το μέλλον το οτι ειναι ήδη 7,5 κιλα. Εξάλλου ο θηλασμος προστατεύει απο παχυσαρκια.

Δεν μπορείς να παραταίσεις ένα μωρο που θηλάζει για τον απλούστατο λόγο οτι δεν ξέρεις πόσο πίνει! Το μωρο που θηλάζει πίνει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο χρειάζεται! Η φύση έχει φροντίσει γι αυτο το πράγμα κι εμείς το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να έχουμε εμπιστοσύνη στο μωρο! Το μητρικο γάλα δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ άχρηστο, ειναι πλήρως αξιοποιησιμο απο τον οργανισμο κι έτσι το μωρο δεν παίρνει ούτε ένα άχρηστο γραμμάριο!

 

Διάβασε κι αυτο:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/ζύγισμα-των-βρεφών-προβλήματα-και-λύσ/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Thalassa μην έχεις ανασφάλεια.

Τα μωρα που θηλάζουν συνήθως βάζουν πολυ βάρος τους πρώτους 2-3 μήνες και μετα η πρόσληψη βαρους πέφτει κατα πολυ. Δεν σημαίνει κατι για το μέλλον το οτι ειναι ήδη 7,5 κιλα. Εξάλλου ο θηλασμος προστατεύει απο παχυσαρκια.

Δεν μπορείς να παραταίσεις ένα μωρο που θηλάζει για τον απλούστατο λόγο οτι δεν ξέρεις πόσο πίνει! Το μωρο που θηλάζει πίνει ΑΚΡΙΒΩΣ όσο χρειάζεται! Η φύση έχει φροντίσει γι αυτο το πράγμα κι εμείς το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να έχουμε εμπιστοσύνη στο μωρο! Το μητρικο γάλα δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ άχρηστο, ειναι πλήρως αξιοποιησιμο απο τον οργανισμο κι έτσι το μωρο δεν παίρνει ούτε ένα άχρηστο γραμμάριο!

 

Διάβασε κι αυτο:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/ζύγισμα-των-βρεφών-προβλήματα-και-λύσ/

 

 

Nina-Nana σε ευχαριστώ.Έχεις δίκιο, αλλά ξέρεις,ακούω διάφορα ότι την έχω κάνει χοντρή κ.λ.π. και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι και εγώ, αλλά τελικά συμφωνώ με αυτά που γράφεις.:)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα επι την ευκαιρια!

εγω που εχω μικρη παραγωγη και ειμαι στην προσπαθει επαναγαλακτισμου, μπορω να χρησιμοποιησω σκευασματα μαγιας μπυρας και ποσα την ημερα?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα επι την ευκαιρια!

εγω που εχω μικρη παραγωγη και ειμαι στην προσπαθει επαναγαλακτισμου, μπορω να χρησιμοποιησω σκευασματα μαγιας μπυρας και ποσα την ημερα?

 

Δεν είμαι σίγουρη οτι τα χρειάζεσαι. Μπορείς να πάρεις, η δοσολογια ειναι ανάλογα με ποια χάπια θα πάρεις.

Έχω ακούσει καλα λόγια για το τσάι θηλασμου της weleda.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω! μου εχον φερει χαπια μαγιας της lanes κι γραφει 2-4 μετα απο καθε γευμα...

 

Η δοσολογια τους ειναι 3 χάπια 3 φορές την ημέρα μετα το γεύμα για 2 εβδομάδες, μετα σταματας για 1 εβδομάδα και ξανά το ίδιο αν χρειάζεται.

Το συμπλήρωμα που δίνεις ειναι λίγο, νομίζω δεν σου χρειάζονται κι αλλάζουν τη γεύση του γάλακτος λίγο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 21/3/2012 ΜΕ ΒΑΡΟΣ 3450.ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΤΑΝ 3150.ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΤΙΣ 4/4/2012 Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ 3600.ΕΔΩ ΚΑΙ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΦΥΣΙΚΟ.ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΗΣΥΧΑΖΕΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΓΟΠ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ?ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΘΕΣ.ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΤΗΝ ΦΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!!!!! ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟΜΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...