Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαλιζεται στο αυτοκινητο


Recommended Posts

Προσωπικα νομιζω οτι τα βραχιολακια ειναι και λιγο αυθυποβολη... ειναι αγγλικο προιον ; γιατι στο βελγιο μαλλον δεν τα ηξεραν ολοι και στα διαφορα amazon ηταν εισαγωγη απο το uk.

 

βασικα βασιζονται στις αρχες του accupressure οποτε ουσιαστικα ειναι κινεζικο προιον, τωρα που παρασκευαζονται τα συγκεκριμενα που χρησιμοποιουμε σημερα δεν ειμαι σιγουρη. Αλλα δεν τα χρειαζεσαι, αν ξερεις ακριβως τα σημεια που χρειαζεσαι μπορεις να στηριξεις κι ενα κουμπακι εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 162
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 17 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 11 δημοσιεύσεις

  • Fivi

    Fivi 10 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 8 δημοσιεύσεις

Να συνεισφέρω κι εγώ μήπως ταιριάζει σε κανέναν αυτή η λύση. Κι εμάς 3 παιδίατροι απέκλεισαν το vomex γιατί υπάρχει λέει κύνδυνος το παιδί να πέσει σε ένα είδος λήθαργου. Εκτός από πρακτικές συμβουλές όπως ταξίδι σε ώραπου κοιμάται το παιδί, λίγο ανοιχτό παράθυρο κι όχι πολύ ζέστη, ήρεμη οδήγηση, όχι υγρά ένας από τους παιδιάτρους μας συνέστησε μια δόση cilroton. Δεν είναι αντιμετικό, βοηθάει την απομάκρυνση των υγρών από το στομάχι, η επόμενη παιδίατρος πίστευε ότι δεν θα βοηθήσει αλλά δεν το απαγόρεψε όπως το vomex, οπότε το δίναμε μέχρι τα 5, 5 χρόνια που ως δια μαγείας έπαψε να ζαλίζεται και το ίδιο εύχομαι και σε εσάς. Α. επίσης κάποια κοπέλα είπε ότι δεν ζαλίζεται το απόγευμα. το είχα παρατηρήσει κι εγώ γενικά, άρα ίσως καλύτερα το στομάχι να μην είναι τόσες πολλές ώρες άδειο. Επίσης, κάποιες φορές που ήταν στο αυτοκίνητο με άλλα παιδάκια έδειχνε να ξεχνιέται.

Εύχομαι καλά ταξίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
βασικα βασιζονται στις αρχες του accupressure οποτε ουσιαστικα ειναι κινεζικο προιον, τωρα που παρασκευαζονται τα συγκεκριμενα που χρησιμοποιουμε σημερα δεν ειμαι σιγουρη. Αλλα δεν τα χρειαζεσαι, αν ξερεις ακριβως τα σημεια που χρειαζεσαι μπορεις να στηριξεις κι ενα κουμπακι εκει.

 

Τα σημεια τα ξερω... Χρονια τα χρησιμοποιω. Τελος παντων εχουμε πλεον απο ενα ζευγαρι ο καθενας.

 

Παντως παλι ζαλιστικε (εχασα το δρομο και πηγαινα γυρω γυρω). Στην επιστροφη με το αεροπλανο του εριξα 1/4 στο γαλα του αρκετη ωρα πριν φυγουμε και τον επεισα και ηπιε και αλλο 1/4 στη μεση της πτησης. Καποια στιγμη βγαινει και η κουραση και ο εκνευρισμος και δενει το πακετο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Η κόρη μου είναι 16 μηνών. Από όταν χρόνισε ταλαιπωρούμαστε πάρα πολύ με τον εμετό στο αυτοκίνητο. Μετά τα 10 χιλιόμετρα έχουμε ρουκέτα. Η παιδίατρος μας είπε να επιμείνουμε σε μικροβόλτες στο αυτοκινητο για να συνηθίσει λίγο λίγο, να έχουμε ανοικτό παράθυρο για να ανανεώνεται ο αέρας και να οδηγούμε σιγά και χωρίς διακυμάνσεις ταχύτητας.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι μένουμε σε επαρχιακό μέρος και χρησιμοποιούμε το αυτοκίνητο πολύ, κι έτσι δεν μπορώ να πάρω το παιδί μόνη μου και να πάω πουθενά γιατί όταν έρχεται ο εμετός πρέπει αμέσως να το λύσω απ' το καθισματάκι του και το σκύψω ειδάλλως πνίγεται.

 

Υπάρχει σχετική εμπειρία; και πως το αντιμετωπίσατε;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμπειρια δεν εχω αλλα για εγκυμονουσες και παιδια για ναυτιες ειναι τα βραχολακια ναυτιας,τα αγοραζεις απο φαρμακειο,αλλα ειχαν και ο κωτσοβολος και το πλαισιο θυμαμαι.στα φαρμακεια ζητας την μαρκα sea band

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και ειδικα φαρμακακια κατα της ναυτιας που τα προμηθευεσαι απο φαρμακειο και ειναι ακινδυνα γιατα μωρακια και εχουν και αποτελεσμα......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ενας πρακτικοσ τροπος ειναι να παρεις ενα λεμονι να ξυσεις την επιφανεια του με το νυχι και το μωρο να το μυριζει.. δεν ξερω αλλα σε εμας επιανε.

η αλλη λυση ειναι τα τα βραχιολακια και η τελευταια vomex κατι αλλο δεν εχω βρει για να το αντιμετωπισουμε προς το παρον Φυσικα δεν τρωμε πριν απο το ταξιδι, δεν πινουμε γαλα παραμονο κατι ξερω οπως φρυγανια, κρακερ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,και εμεις ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα μετα τον χρονο εστω και λιγο να μπαιναμε στο αμαξι εκανε ρουκετα κανε υπομονη εμεις 2 χρονων το ξεπερασαμε !!1

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν κάτι καταπληκτικά χαπάκια απολύτως φυτικά και χωρίς καμία παρενέργεια για ενήλικες και παιδιά αλλά είναι από 2 ετών... μπορείς να ρωτήσεις τον παιδίατρο να σου πει τη γνώμη του αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις λιγουλάκι νωρίτερα. Αν δεν θες να το επιχειρήσεις, βρίσκεις κάποια άλλη λύση, μέχρι να μπορεί να τα πάρει και τα δοκιμάζεις! Είναι μασώμενα κι έχουν ουδέτερη ελαφρώς γλυκιά γεύση οπότε το μασουλάει άνετα το μωρό. Εγώ προσωπικά σώθηκα και τα συστήνω σε όποιον ταλαίπωρο γνωρίζω να βασανίζεται από ναυτία. Είναι αυτά: http://www.iasisplus.gr/nelsons-travella-tabs-72s

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλο κουραγιο,,, Εγω ακομη ζαλιζομαι εκτως αν οδηγω (αρκει να μην χρειαστει να βαλω βενζινη) ακομη και σε διαδρομες μεσα στην πολη,,

Και ο μεγαλος μου γιος επισης (υποπτευομαι και ο μικρος αλλα του βγαινει σε υπνηλια)

 

Νομιζω οτι επειδη εινα "μονιμη" η κατασταση σας τα βραχυολακια ειναι η πιο αθωα λυση αν του κανουν στο χερι. Μονο που πρεπει να τα φορεσει μιση ωρα πριν μπει στο αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Nα σημειώσω και κάτι πολύ σημαντικό. Η τιμή είναι τσουχτερή οπότε αν ψωνίζετε μέσω νετ ψάξτε το λίγο σε σάιτ του εξωτερικού. π.χ. στο άμαζον το αγγλικό το βρίσκεις και με λιγότερες από 4 λίρες.

Link to comment
Share on other sites

Στα σχόλια γράφει ότι είναι ομοιοπαθητικός συνδυασμός και προσωπικά επειδή γνωρίζω ότι τα ομοιοπαθητικά είναι αθώα κι ας μην ακολουθώ ομοιοπαθητική τα είχα δοκιμάσει στην κόρη μου λίγο πριν τα δύο. Δεν γνωρίζω γιατί στο συγκεκριμένο σκεύασμα λέει από 2 ετών. Σκέφτηκα μήπως το λέει επειδή είναι χαπάκι που το μασάς, μήπως για να αποκλειστεί ο κίνδυνος πνιγμονής, αλλά επειδή η μικρή μου είναι πιράνχας δεν είχα τέτοιο φόβο. Ρωτήστε πάντως και τη γνώμη του παιδιάτρου σας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες σας, mikio η παιδίατρος είναι κατηγορηματική, όχι φάρμακα ή σκευάσματα πριν τα 2. Κυρίως για τη ναυτία γιατί λέει δεν έχει προλάβει να σχηματιστεί ακόμη ο λαβύρινθος, τα ιγμόρεια κλπ που ευθύνονται για την "ταξιδιωτική ναυτία".

Μόνος λόγος για τόσο πρώϊμη ναυτία είπε είναι η κληρονομικότητα. Η αδελφή μου έχει.

Τα βραχιολάκια δηλαδή κορίτσια τα έχετε δοκιμάσει και κάνουν δουλειά; Οταν έχει βραδιάσει σπάνια ζαλιζεται, είδα που το αναφέρει και μία κοπέλα. Μήπως βλέπει έξω απ' το παράθυρο και εστιάζει λάθος σε πολύ κοντινά (πχ δέντρα) ενώ το βράδι που δεν βλέπει έξω και πολλά είναι καλύτερα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Η μικρούλα μου (13 μηνών) έχει θέμα με το αυτοκίνητο. το παιδί ζαλίζεται και στα μεγάλα ταξίδια κάνει εμετό.

Λίγο το κοντραλάραμε, με το να ταξιδεύει με άδειο στομάχι, αλλά το θέμα είναι ότι και σε μικρές διαδρομές το μωράκι ζορίζεται.

 

Προχθές που είχε τέλεια μέρα, την πήραμε για ένα καφέ στη θάλασσα. μιλάμε ότι για μια απόσταση 10 λεπτών το παιδί έδειχνε έτοιμο να κάνει εμετό. τελικά δεν έκανε, αλλά και πάλι ζορίστηκε, όπου έβλεπες σχεδόν τον εμετό να ανεβάινει.

 

έχετε να προτείνετε τίποτα? δυσκολεύει πολύ τη ζωή μας, γιατί δεν μπορούμε να την πάρουμε πουθενά μέσα στην πόλη για να πάμε για ένα καφέ λίγο πιο πέρα από το σπίτι, ή για να κανουμε καμιά δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρούλα μου (13 μηνών) έχει θέμα με το αυτοκίνητο. το παιδί ζαλίζεται και στα μεγάλα ταξίδια κάνει εμετό.

Λίγο το κοντραλάραμε, με το να ταξιδεύει με άδειο στομάχι, αλλά το θέμα είναι ότι και σε μικρές διαδρομές το μωράκι ζορίζεται.

 

Προχθές που είχε τέλεια μέρα, την πήραμε για ένα καφέ στη θάλασσα. μιλάμε ότι για μια απόσταση 10 λεπτών το παιδί έδειχνε έτοιμο να κάνει εμετό. τελικά δεν έκανε, αλλά και πάλι ζορίστηκε, όπου έβλεπες σχεδόν τον εμετό να ανεβάινει.

 

έχετε να προτείνετε τίποτα? δυσκολεύει πολύ τη ζωή μας, γιατί δεν μπορούμε να την πάρουμε πουθενά μέσα στην πόλη για να πάμε για ένα καφέ λίγο πιο πέρα από το σπίτι, ή για να κανουμε καμιά δουλειά.

 

Δυστυχώς είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα για μεγάλο διάστημα και δεν μπορούσα να βρω λύση... Μειώθηκε το φαινόμενο σιγά σιγά όσο μεγάλωνε το παιδί, αλλά ακόμα έχουμε θέμα στα μακρινά ταξίδια...

Το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι άδειο στομάχι ή έστω ξηρά τροφή και ίσως να βάλετε το καρεκλάκι της στη μέση και όχι σε κάποιο παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
οταν μου το ειπαν γελασα.ασπιρινη στον αφαλο.κι ομωσ κανει απιστευτη δουλεια.δοκιμαστε το.

 

χαζη ερωτηση!την λιωνεις την ασπιρινη ή την ακουμπας πανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ: ταξιδεύουμε την Κυριακή για τις διακοπές μας και θα κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα. Πρόκειται να βάλω τα μικρά κοιμισμένα στο αμάξι στις 5 ευελπιστόντας να φτάσουμε στον προορισμό μας πριν τις 9 ώστε να κοιμούνται σε όλη τη διαδρομή.

 

Οπως είχα αναφέρει πριν καιρό παραπάνω για την μεγάλη μου κόρη, 2,5 ετών, δεν κάνουμε 10 χιλιόμετρα χωρίς εμετό. Η παιδίατρος εχθές μου είπε πως μπορώ να δώσω βομέξ ή πριμπεράν σε αυτή την ηλικία αλλά δεν τα συστήνει, θέλει να τα αποφύγουμε, έτσι μου πρότεινε ομοιοπαθητικό φάρμακο.

Αναρωτιέμαι, θα είναι αρκετά δραστικό; γνωρίζει καμία μαμά;;; τόσο κακό θα της έκανε λίγο βομέξ;;;

Θα κάνω κι αυτό που λέτε με τον αφαλό κορίτσια, πάντως τρέμω στην ιδέα πως θα κάθομαι εμπρός και μπορεί να κάνει εμετό στον ύπνο της (ξαπλωμένο καθισματάκι) και να μου πνιγεί... θα το καταλάβω έγκαιρα;;;; πρέπει 4 ώρες να έχω 100% το νου μου και τα μάτια μου 114! :?

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω αγχωθεί πολύ: ταξιδεύουμε την Κυριακή για τις διακοπές μας και θα κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα. Πρόκειται να βάλω τα μικρά κοιμισμένα στο αμάξι στις 5 ευελπιστόντας να φτάσουμε στον προορισμό μας πριν τις 9 ώστε να κοιμούνται σε όλη τη διαδρομή.

 

Οπως είχα αναφέρει πριν καιρό παραπάνω για την μεγάλη μου κόρη, 2,5 ετών, δεν κάνουμε 10 χιλιόμετρα χωρίς εμετό. Η παιδίατρος εχθές μου είπε πως μπορώ να δώσω βομέξ ή πριμπεράν σε αυτή την ηλικία αλλά δεν τα συστήνει, θέλει να τα αποφύγουμε, έτσι μου πρότεινε ομοιοπαθητικό φάρμακο.

Αναρωτιέμαι, θα είναι αρκετά δραστικό; γνωρίζει καμία μαμά;;; τόσο κακό θα της έκανε λίγο βομέξ;;;

Θα κάνω κι αυτό που λέτε με τον αφαλό κορίτσια, πάντως τρέμω στην ιδέα πως θα κάθομαι εμπρός και μπορεί να κάνει εμετό στον ύπνο της (ξαπλωμένο καθισματάκι) και να μου πνιγεί... θα το καταλάβω έγκαιρα;;;; πρέπει 4 ώρες να έχω 100% το νου μου και τα μάτια μου 114! :?

 

Γιατί δεν κάθεσαι πίσω μαζί της για να έχεις το νου σου; Ή εννοείς ότι θα οδηγείς εσύ;

Μην της δώσεις να πιει γάλα ή πολλά υγρά. Μπισκοτάκια, κρακεράκια κτλ Έτσι ακόμα και να κάνει εμετό δεν θα βγάλει πολλά υγρά ώστε να κινδυνεύει να πνιγεί.

Ως προς τα φάρμακα δεν ξέρω να σου πω.

Να οδηγάς σιγά και αν γίνεται βάλε το καρεκλάκι της στο κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρεις και κοιμηθεί δε θα σου κάνει εμετό!

 

Μπα μην το λες... Εμένα η μικρή μου (1 έτους περίπου τότε), κοιμόταν βαθιά, ξαφνικά αρχίζει να βήχει, ξυπνάει και ρίχνει έναν ξεγυρισμένο εμετό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...