Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΥΑΛΙΝΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ


artemis

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσια, σκέφτομαι να βάλω για μπομπονιέρα το ermetico http://halkiadakisbros.gr/greek/ProductDetbdde.html?CatID=318&CatPosition=310&PID=558 αλλά επειδή θα είναι δύσκολο για εμένα να φτιάξω γλυκό γιατί θα έχουμε πολλούς καλεσμένους (όπως τα βγάζω γύρω στους 250+) σκέφτηκα να βάλω μέσα καραμέλες ή ζελεδάκια θα είναι καλό ή άκομψο, έχετε καμμιά ιδέα γιατί από ότι διαπιστώνω κατέχετε το θέμα της χειροποίητης μπομπονιέρας πολύ καλά . Εσείς που έχετε δει τα βαζάκια από κοντά θα ξέρετε αν ταιριάζει, άραγε μπορει κανείς να μου πει πόσο κοστίζει;Επειδή δεν μένω Αθήνα δεν γνωρίζω πως θα εξυπηρετηθώ αλλά αυτό θα με απασχολήσει αφού αποφασίσω τι θα κάνω.

 

5-1.jpg

 

μπορείς να βάλεις και κουφέτα μεσα ομορφα τυλίγμένα με κάποιο τούλι ή χαρτι αφής ή ή ή

.png
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να φτιάξεις το γλυκό. Πουλάνε ωραιότατο έτοιμο παντού. Μια μικρή έρευνα θα κάνεις και...τελείωσε το θέμα. Και εγώ αυτό ακριβώς θα κάνω.

Angiek εσείς πότε βαπτίζεστε; Εμείς πάντως τον Αύγουστο οπότε έχω λίγο χρόνο να δώ τι συμφέρει. Γιατί ξέρεις σκέφτομαι και αυτό που συζητάτε ότι θέλουν καλή αποστείρωση οπότε και πολύ χρόνο προετοιμασίας από ότι οι καραμέλες ή τα κουφέτα που προτίνει η evoulita. Πόσο υπολογίζεις να βγεί το κάθε βαζάκι έτοιμο με το γλυκό , το τούλι και τα κουφέτα; και όταν βάζουμε αυτο σαν μπομπονιέρα πηγαίνει το γλυκό το επιπλέον; (γιατί έχουμε συγγενή ζαχαροπλάστη και σε καμμία περίπτωση δεν αποφεύγω το γλυκάκι.)

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ενα καταλογο με βαζάκια του γλυκού αλλα απεξω δεν θυμάμαι πόσο κάνουν. πόσα θέλεις να διαθέσεις? επίσης υπάρχει μια καλή πρόταση με βαζάκι κεραμικό χρωματιστο που κλείνει αεροστεγώς με τα μεταλλικά μανταλάκια στο πλαι (σαν κάτι μαρμελάδες) και ξύλινο κουταλάκι. θα μπορούσες να βάλεις και οργαντίνα με κουφέτα και κορδελίτσα και να κλείσεις και με μπομπονιέρα και με γλυκο. και το βαζάκια αυτο δεν το πεταει κανενας. βγαίνει αν θυμάμαι καλά 1,30 χωρίς το γλυκο (βαζάκι-οργαντίνα- κουφέτα και κορδέλα). αν σε ενδιαφέρει ενημέρωσε με είμαστε και κοντά.

evoulita μου άρεσε πολύ η φώτο που ανέβασες αλλά θέλω επιπλέον βοήθεια για τα κεραμικά βαζάκια που γράφεις . Μου δίνεις σε παρακαλώ λεπτομέρεις δηλ. από Χαλκιαδάκη είναι και αυτά; Δεν θέλω μόνο των 50 γρ. αλλά μεγαλύτερα και η τιμή είναι με κουφέτα και οργαντίνα όπως λες έτοιμα για εκκλησία ή αναφέρεσαι σε άλλου είδους . Αν έχεις καμμία φωτο βάλε αν είναι δυνατόν να τις δω πως ακριβώς είναι.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω πηρα τα χρωματιστα βαζακια απο το elxis και οντως δεν κλεινουν αεροστεγως.

 

Για ποιον λογο πρεπει να αποστειρωθουν τα βαζακια και να κλεινουν αεροστεγως ???

 

Απο οσο γνωριζω αν τα γεμισουμε με μαρμελαδα ισως υπαρχει προβλημα γιατι συνηθως η μαρμελαδα μετα το ανοιγμα διατηρειται στο ψυγειο (ετσι γραφει πανω σε ολες τις μαρμελαδες του εμποριου).

 

Αν τα γεμισουμε ομως με γλυκο του κουταλιου (θα αγορασω ετοιμο) λετε παλι να χαλασει και να εχω προβλημα ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

τιτακι

το βαζάκι που λεώ είναι αυτό. απλά δένουμε πάνω στο λαιμό κορδελίτσα και οργαντίνα που μέσα θα έχει τα κουφέτα.

η τιμή είναι 1,30 ολοκληρωμένη χωρίς το γλυκό.

 

όμως το βαζάκι είναι το πολύ 50μλ. είναι πολυ μικρό. φαντασου περίπου 6-7 πόντους ύψος.

 

http://www.elxisdoro.gr/list.php?subcatid=600 υπάρχει και σε σκέτα άσπρα

.png
Link to comment
Share on other sites

οσο για την αποστείρωση εγω τα έβαλα όλα στο πλυντήριο πιάτων και τα έπλυνα. δεν εκανα κάτι παραπάνω.

 

ο χαλκιαδακης εχει και βαζα που κλεινουν με τον ιδιο τρόπο αλλα γυάλια

.png
Link to comment
Share on other sites

οσο για την αποστείρωση εγω τα έβαλα όλα στο πλυντήριο πιάτων και τα έπλυνα. δεν εκανα κάτι παραπάνω.

 

ο χαλκιαδακης εχει και βαζα που κλεινουν με τον ιδιο τρόπο αλλα γυάλια

Και εγώ δεν νομίζω ότι χρειάζετε κάτι παραπάνω αν πλήθούν στο πλυντήριο πιάτων!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evoulita μου αν καταλαβα καλα και εσυ τα χρωματιστα πηρες ??

 

Αν πηρες οντως αυτα, παθανε τιποτα στο πλυντηριο ?

 

Και εγω ετσι σκεφτομαι να τα πλυνω αλλα φοβαμαι μην φυγει το χρωμα

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

evoulita μου αν καταλαβα καλα και εσυ τα χρωματιστα πηρες ??

 

Αν πηρες οντως αυτα, παθανε τιποτα στο πλυντηριο ?

 

Και εγω ετσι σκεφτομαι να τα πλυνω αλλα φοβαμαι μην φυγει το χρωμα

 

για την δική μου βαφτιση ειχα πάρει γυαλινα με βιδωτο καπάκι τα κλασσικα. αυτα ακόμα δεν τα πήρα αλλα μάλλον τα χρωματιστα θα πάρουμε (όπως είπα είναι για την βάφτιση μιας φίλης). Δεν νομίζω να παθαίνουν κάτι αν κρίνω από τις κούπες που δίνουν στα βαφτίσια (ως μπομπονιέρες) που είναι από το ίδιο υλικό και με πολλά χρώματα. τα εχω πλύνει πάνπολλες φορές.

.png
Link to comment
Share on other sites

Angiek εσείς πότε βαπτίζεστε; Εμείς πάντως τον Αύγουστο οπότε έχω λίγο χρόνο να δώ τι συμφέρει. Γιατί ξέρεις σκέφτομαι και αυτό που συζητάτε ότι θέλουν καλή αποστείρωση οπότε και πολύ χρόνο προετοιμασίας από ότι οι καραμέλες ή τα κουφέτα που προτίνει η evoulita. Πόσο υπολογίζεις να βγεί το κάθε βαζάκι έτοιμο με το γλυκό , το τούλι και τα κουφέτα; και όταν βάζουμε αυτο σαν μπομπονιέρα πηγαίνει το γλυκό το επιπλέον; (γιατί έχουμε συγγενή ζαχαροπλάστη και σε καμμία περίπτωση δεν αποφεύγω το γλυκάκι.)

Η δική μας βάπτιση είναι 29/06. Δεν θα αποστειρώσω αλλά θα κάνω αυτό που λένε τα κορίτσια: θα τα πλύνω στο πλυντήριο. Άλλωστε το γλυκό είναι για να το φάνε αμέσως. Αν κάποιος θέλει να το κρατήσει κανένα μήνα στο ψυγείο... ε, τι να πω...ας πρόσεχε!!! Εγώ θα το δώσω για γλυκό και έχω ξεχωριστές μπομπονιέρες, οπότε υπολογίζω το κόστος χωρίς κουφέτα γύρω στο 1 ευρώ. Δε φαντάζομαι να το ξεπεράσω. Θα εξαρτηθει βέβαια από το πόσο θα κοστίσει το κουταλάκι (που ακόμη αναζητώ) καθώς και το πανάκι που θα βάλω στο καπάκι. Αλλά σε γενικές γραμμές κάπου εκεί θα βγει. Και είναι ωραία και εντυπωσιακή λύση, γιατί είναι μεγάλο και κάνει...μπαμ! Τα μικρά δε λένε εκτός αν επιλέξεις αυτά τα χρωματιστά ή τα ζωγραφισμένα που κλείνουν αεροστεγώς. Αλλά αυτά νομίζω βγαίνουν ακριβότερα.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Angiek εσείς πότε βαπτίζεστε; Εμείς πάντως τον Αύγουστο οπότε έχω λίγο χρόνο να δώ τι συμφέρει. Γιατί ξέρεις σκέφτομαι και αυτό που συζητάτε ότι θέλουν καλή αποστείρωση οπότε και πολύ χρόνο προετοιμασίας από ότι οι καραμέλες ή τα κουφέτα που προτίνει η evoulita. Πόσο υπολογίζεις να βγεί το κάθε βαζάκι έτοιμο με το γλυκό , το τούλι και τα κουφέτα; και όταν βάζουμε αυτο σαν μπομπονιέρα πηγαίνει το γλυκό το επιπλέον; (γιατί έχουμε συγγενή ζαχαροπλάστη και σε καμμία περίπτωση δεν αποφεύγω το γλυκάκι.)

Η δική μας βάπτιση είναι 29/06. Δεν θα αποστειρώσω αλλά θα κάνω αυτό που λένε τα κορίτσια: θα τα πλύνω στο πλυντήριο. Άλλωστε το γλυκό είναι για να το φάνε αμέσως. Αν κάποιος θέλει να το κρατήσει κανένα μήνα στο ψυγείο... ε, τι να πω...ας πρόσεχε!!! Εγώ θα το δώσω για γλυκό και έχω ξεχωριστές μπομπονιέρες, οπότε υπολογίζω το κόστος χωρίς κουφέτα γύρω στο 1 ευρώ. Δε φαντάζομαι να το ξεπεράσω. Θα εξαρτηθει βέβαια από το πόσο θα κοστίσει το κουταλάκι (που ακόμη αναζητώ) καθώς και το πανάκι που θα βάλω στο καπάκι. Αλλά σε γενικές γραμμές κάπου εκεί θα βγει. Και είναι ωραία και εντυπωσιακή λύση, γιατί είναι μεγάλο και κάνει...μπαμ! Τα μικρά δε λένε εκτός αν επιλέξεις αυτά τα χρωματιστά ή τα ζωγραφισμένα που κλείνουν αεροστεγώς. Αλλά αυτά νομίζω βγαίνουν ακριβότερα.[/qu

 

 

Γεια σου Αngiek.Εγώ τον πρίγκιπα μου τον βαπτίζω στις 28/6.Εσυ τελείωσες με τις ετοιμασίες γιατί εγω ακόμα και μέχρι τελευταία στιγμη θα τρέχω.Λεω στον άντρα μου οτι είμαι παραδοσιακή ελληνίδα αφου όλα τα αφήνω την τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angiek αν βρεις στην Θεσσαλονικη πες μου και εμενα.

 

Εχασα μερικα απο τα ξυλινα κουταλακια που ειχαν τα βαζακια και επιπλεον φοβαμαι οτι θα παραπεσουν και αλλα στην βαπτιση επειδη ειναι μικροσκοπικα.

 

Για κουταλακια σκεφτομουν να ψαξω στο ΙΚΕΑ ή στο jumbo στα παιδικα κουζινικα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αngiek.Εγώ τον πρίγκιπα μου τον βαπτίζω στις 28/6.Εσυ τελείωσες με τις ετοιμασίες γιατί εγω ακόμα και μέχρι τελευταία στιγμη θα τρέχω.Λεω στον άντρα μου οτι είμαι παραδοσιακή ελληνίδα αφου όλα τα αφήνω την τελευταία στιγμή.

Άμα σου πω ότι τώρα σταμάτησα από τη χειροτεχνία των προσκλητηρίων,τα οποία βέβαια έχουν ακόμη...μέλλον τουλάχιστον μια εβδομάδα τι θα πεις? Μπομπονιέρες μόνο κλείσαμε (η νονά δηλαδή), και περιμένω τα βαζάκια για το γλυκό από Αθήνα. Από στολισμό και ντύσιμο...τίποτα ακόμη,φυσικά :roll: Δεν ξέρω, έτσι όπως τη βλέπω τη δουλειά, τα μισά θα μείνουν για...ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ!!!!! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ :lol::lol:

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

angiek αν βρεις στην Θεσσαλονικη πες μου και εμενα.

 

Εχασα μερικα απο τα ξυλινα κουταλακια που ειχαν τα βαζακια και επιπλεον φοβαμαι οτι θα παραπεσουν και αλλα στην βαπτιση επειδη ειναι μικροσκοπικα.

 

Για κουταλακια σκεφτομουν να ψαξω στο ΙΚΕΑ ή στο jumbo στα παιδικα κουζινικα.

Το jumbo δεν έχει,ή τουλάχιστον δεν είχε όταν ρώτησα. ΙΚΕΑ είναι η αλήθεια δεν πήγα να δω, ίσως να έχει, μπορεί να πάω και αύριο. Αυτά τα ξύλινα που λες είναι στο μικρό βαζάκι, έτσι δεν είναι? Μήπως αυτά του espresso σου πέσουν λίγο μεγάλα?

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

τιτακι

το βαζάκι που λεώ είναι αυτό. απλά δένουμε πάνω στο λαιμό κορδελίτσα και οργαντίνα που μέσα θα έχει τα κουφέτα.

η τιμή είναι 1,30 ολοκληρωμένη χωρίς το γλυκό.

 

όμως το βαζάκι είναι το πολύ 50μλ. είναι πολυ μικρό. φαντασου περίπου 6-7 πόντους ύψος.

 

Σε ευχαριστώ evoulita μου για την διευκρίνηση ,επειδή όμως τα έχεις δει πως είναι , σαν μπομπονιέρα θα είναι φτωχική ή κάνουν εντύπωση.;

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το δώσω για γλυκό και έχω ξεχωριστές μπομπονιέρες, οπότε υπολογίζω το κόστος χωρίς κουφέτα γύρω στο 1 ευρώ. Τα μικρά δε λένε εκτός αν επιλέξεις αυτά τα χρωματιστά ή τα ζωγραφισμένα που κλείνουν αεροστεγώς. Αλλά αυτά νομίζω βγαίνουν ακριβότερα.

Αυτό είναι που με προβληματίζει ότι όλες θα το δώσετε σαν γλυκό όχι σαν μπομπονιέρα. Αχ τι θα κάνω!! έχω πελαγώσει αλήθεια , ευτυχώς βαπτίζουμε τον Αύγουστο αλλιώς δεν ξέρω τι θα έκανα.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας αργω λιγο να μπω αλλα τα καταφερνω!2 ερωτησεις..τα πυλινα βαζακια με το ξυλινο κουταλακι η τα γυαλινα?αν φιαξω το γλυκο πως ειμαι σιγουρη οτι δε θα χαλασει στα βαζακια?δεν εχω ξαναφτιαξει αλλα γενικα τα καταφερνω... :o:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας αργω λιγο να μπω αλλα τα καταφερνω!2 ερωτησεις..τα πυλινα βαζακια με το ξυλινο κουταλακι η τα γυαλινα?αν φιαξω το γλυκο πως ειμαι σιγουρη οτι δε θα χαλασει στα βαζακια?δεν εχω ξαναφτιαξει αλλα γενικα τα καταφερνω... :o:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

τα πυλινα οχι απλα δεν κλεινουν αεροστεγως αλλα αν γειρουν στο πλαι χυνεται οτι εχουν μεσα :?

 

Οσο για το γλυκο σκεφτομαι οτι ολα τα σπιτικα γλυκα μπαινουν σε γυαλινα βαζακια που δεν "σφραγγιζουν" γιατι τα ανοιγεις ξανα και ξανα.

 

Μην σε παρω και στο λαιμο μου παντως ...

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

αν φιαξω το γλυκο πως ειμαι σιγουρη οτι δε θα χαλασει στα βαζακια?

 

αν αποστειρωθουν τα βαζακια και δεν ανοιχτουν ξανα δε θα χαλασει το γλυκο. αρκει βεβαια να τα φυλαξεις σε ενα δροσερο , ξηρο μερος!

επισης απο το κουταλι που γεμιζουμε τα βαζακια φυσικα δε δοκιμαζουμε! :cool:

 

Αυτό είναι που με προβληματίζει ότι όλες θα το δώσετε σαν γλυκό όχι σαν μπομπονιέρα. Αχ τι θα κάνω!

 

εμεις παντως θα τη δωσουμε και σα μπουμπουνιερα, για αυτο αλλωστε εβαλα και τα κουφετα με τη νεραιδα επανω! :wink:

 

καλη επιτυχια! :D

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...