Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ειμαι ετοιμη τελικα.....μελαγχολω....δεν ξερω τι να κανω...


Recommended Posts

((((clelia))))

 

Κρίμα που ζοριστήκατε τόσο. Άστο το σπορ για μερικές ημέρες. Μπορείς να ξαναδοκιμάσεις το νωρίτερο σε καμιά εβδομάδα. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις με μήλο είτε ωμό είτε λίγο περασμένο στον ατμό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Της εδωσα αχλαδι και εκανε εμετο.

Την βγαζαμε φωτογραφιες, ξινιζε τα μουτρα της και γελουσαμε και την καναμε χαζι και ξερασε και νιωθω χαλια τωρα.

Kαι με εχει πιασεi κατι σαν νευρικο και κλαιω και δεν μπορω να σταματησω.

nice!

 

Μπορεί να μην είναι έτοιμη ακόμη.

Μερικά μωρά θηλάζουν αποκλειστικά μέχρι το τέλος του 8ου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Τελικά έχει πυρετούλι 37,8 εξαιτίας του χθεσινού της εμβολίου. Υποθέτω γι' αυτό και έκανε εμετό.

Βέβαια σε όσους το είπα μου είπαν ότι και τα δικά τους μωρά το πρώτο τους γεύμα το έκαναν εμετό και χωρίς να έχουν πυρετό, πόσο μάλλον η δικιά μου.

Σκέφτομαι σε 2-3 μέρες να δοκιμάσω πάλι, είναι απαραίτητη η 7μερη αναμονή?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να το έχει ξεχάσει μωρέ. Επίσης αν είναι επηρεασμένη σωματικά από το εμβόλιο, να μη συνδέει το φαγητό με μια αρνητική εμπειρία. Κρίνε εσύ καλύτερα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπον, η συνεχεια:

περαν της πρωτης φορας που εκανε εμετο το αχλαδι, εξαιτιας του εμβολιου, η Ελισαβετ τρωει κρεμα με 1 αχλαδι+1/2 μηλο+1/2 μπανανα. Σταδιακα της προσεθετα φρουτα, με μεγαλυτερο διαστημα απο ο,τι ειχε πει ο γιατρος.

Αλλα μου βγαζει την πιστη!!! Δεν την θελει λεμε!!

Δεν υποδυεται πια οτι ξερναει (θεατρινα η μπουμπου), αλλα εχει μια εκφραση αηδιας στη μουριτσα. Πανω στο παιχνιδι και εκει που γελαει τσουπ! της χωνω το κουταλι στο στομα, φτυνει το μισο και κυνηγαω με το κουταλι να το φαει. Νιωθω οτι το κακοποιω το μωρο που την πιεζω με το κουταλι να ανοιξει το στομα.

Απο την παραπανω φρουτοκρεμα τρωει την μιση, την αλλη μιση ο συζυγος :D. Επιπλεον καποιες ημερες δεν θελει, δεν γουσταρει, κλαιει, χτυπιεται και τρωει 2-4 κουταλιες αφου τις μισες τις εχει φτυσει.

Μου 'ρχεται να σταματησω τα φρουτα και να την θηλαζω μονο - που μας ειναι κι ευκολο - μεχρι να παει νηπιαγωγειο! Τα νευρα μου!!

Ετσι παιδευονται ολες οι μανουλες ή εγω ειμαι γκρινιαρα? 10 μερες τρωει φρουτο.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον, η συνεχεια:

περαν της πρωτης φορας που εκανε εμετο το αχλαδι, εξαιτιας του εμβολιου, η Ελισαβετ τρωει κρεμα με 1 αχλαδι+1/2 μηλο+1/2 μπανανα. Σταδιακα της προσεθετα φρουτα, με μεγαλυτερο διαστημα απο ο,τι ειχε πει ο γιατρος.

Αλλα μου βγαζει την πιστη!!! Δεν την θελει λεμε!!

Δεν υποδυεται πια οτι ξερναει (θεατρινα η μπουμπου), αλλα εχει μια εκφραση αηδιας στη μουριτσα. Πανω στο παιχνιδι και εκει που γελαει τσουπ! της χωνω το κουταλι στο στομα, φτυνει το μισο και κυνηγαω με το κουταλι να το φαει. Νιωθω οτι το κακοποιω το μωρο που την πιεζω με το κουταλι να ανοιξει το στομα.

Απο την παραπανω φρουτοκρεμα τρωει την μιση, την αλλη μιση ο συζυγος :D. Επιπλεον καποιες ημερες δεν θελει, δεν γουσταρει, κλαιει, χτυπιεται και τρωει 2-4 κουταλιες αφου τις μισες τις εχει φτυσει.

Μου 'ρχεται να σταματησω τα φρουτα και να την θηλαζω μονο - που μας ειναι κι ευκολο - μεχρι να παει νηπιαγωγειο! Τα νευρα μου!!

Ετσι παιδευονται ολες οι μανουλες ή εγω ειμαι γκρινιαρα? 10 μερες τρωει φρουτο.

 

 

Clelia, μην αγχώνεσαι. Δεν υπάρχει λόγος να πιέζεστε και οι 2 με τις στερεές. Άφησε τη μικρή να σε καθοδηγήσει, να φάει όσο θέλει και αν θέλει. Εσύ απλά φτιάχνε μια μικρή ποσότητα και παίξε με διαφορετικούς συνδυασμούς. Πχ, περισσότερη μπανάνα, λιγότερο αχλάδι, λίγο αβοκάντο (σε μας έκανε θαύματα το αβοκάντο). Κάπου, κάποτε θα τα βρείτε.

 

Δεν έχει νόημα να την πιέζεις ή να την ξεγελάς. Εμας μας πήρε πάνω από μήνα για να πάρουμε μπρος με τη φρουτόκρεμα. Όταν τελικά είναι έτοιμα, αρχίζουν να τρώνε. Απλά οι παιδίατροι, οι γιαγιάδες, φίλες, θείες φροντίζουν να μας αγχώνουν και να μας "επιβάλλουν" το πότε και πόσο θα φάει το παιδί. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι όμως, ούτε και τα μωράκια μας είναι. θα φάνε όποτε και όσο θέλουν.

 

Και μεταξύ μας, όλη αυτή η ποσότητα που λες μου ακούγεται υπερβολική για ένα μωρό που ξεκινάει τώρα τις στερεές. Το ξέρω πως οι παιδίατροι τόσο και περισσότερο προτείνουν, αλλά για φαντάσου ότι και εσύ να το φας μάλλον θα σκάσεις. Γιατί λοιπόν να περιμένουμε από τα μωράκια μας να αδειάσουν όλη αυτή την ποσότητα με τη μια;

 

Οστόσο, πρόσεξε να μην της γίνει η φρουτόκρεμα μια καταναγκαστική διαδικασία και δυσάρεστη εμπειρία. Γι αυτό προτείνω να μην την πιέζεις άλλο. Πρότεινε της και αν δεν θέλει απλά τη θηλάζεις. Αλήθεια, χορτόσουπα τρώει; Η δικιά μου πχ έτρωγε και τρώει πάντα τα λαχανικά και το κρέας με περισσότερη όρεξη και σε μεγαλύτερες ποσότητες.

 

Μην ανησυχείς λοιπόν, κάποτε όλα θα γίνουν. Με το θηλασμό άλλωστε είναι καλυμμένη. Πολλά μωρά που θηλάζουν αργουν να αρχίσουν με το φαγητό. Δώσε το χρόνο της και καλή συνέχεια. Αλλά πάνω απ όλα να το απολαμβάνετε :)

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι την πιέζεις πολύ, χωρίς λόγο, και πιθανόν μακροπρόθεσμα θα έχεις αποτελέσματα αντίθετα από τα επιθυμητά.

 

Ο Παπαβέντσης έχει γράψει ένα ενδιαφέρον βιβλίο σχετικά με την διατροφή βρεφών και νηπίων, σου προτείνω να το διαβάσεις http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=8965346 θα σου δώσει μια άλλη οπτική

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Clelia, επέτρεψέ μου να το παίξω λίγο δικηγόρος του διαβόλου και να σου τα παρουσιάσω από την άποψη του μωρού.

 

Αλλα μου βγαζει την πιστη!!! Δεν την θελει λεμε!!

 

Το μωρό σου λέει: Δεν τη θέλω και μου βγάζει την πίστη η μαμά μου για να μου τη δώσει με το ζόρι.

 

Δεν υποδυεται πια οτι ξερναει (θεατρινα η μπουμπου), αλλα εχει μια εκφραση αηδιας στη μουριτσα. Πανω στο παιχνιδι και εκει που γελαει τσουπ!της χωνω το κουταλι στο στομα, φτυνει το μισο και κυνηγαω με το κουταλι να το φαει.

Το μωρό σου λέει: Η μαμά μου με ξεγελάει, υποτίθεται ότι παίζει μαζί μου και από εκεί που δεν το περιμένω μου έρχεται ένα κουτάλι στο στόμα. Νομίζω ότι αυτό το λένε θέατρο. Μεγάλη θεατρίνα η μαμά μου ή εγώ είμαι μικρή και χαζή και δεν καταλαβαίνω πότε παίζει θέατρο και πότε παίζει κανονικά και τίμια το παιχνίδι που θέλω να παίξουμε.

 

Νιωθω οτι το κακοποιω το μωρο που την πιεζω με το κουταλι να ανοιξει το στομα.

Αν νιώθεις έτσι, τότε καλύτερα να σταματήσεις να το κάνεις.

 

Επιπλεον καποιες ημερες δεν θελει, δεν γουσταρει, κλαιει, χτυπιεται και τρωει 2-4 κουταλιες αφου τις μισες τις εχει φτυσει.

 

Θα ήθελε να πει το μωρό: η μαμά μου χτυπιέται να μου δώει 2-4 κουταλιές φρουτόκρεμα. Δεν τη θέλω, δεν τη γουστάρω! Κλαίω γιατί δεν μπορώ να μιλήσω αλλά δεν με καταλαβαίνει. Μου τη δίνει με το ζόρι. Αδιαφορεί για το ότι δεν τη θέλω, δεν τη γουστάρω. Είναι εγωίστρια και δεν μπορεί να δει πέρα από τη μύτη της, τη νοιάζει μόνο να γίνει το δικό της και εκμεταλλεύεται το ότι είμαι μικρή και αδύναμη.

 

 

Μου 'ρχεται να σταματησω τα φρουτα και να την θηλαζω μονο - που μας ειναι κι ευκολο - μεχρι να παει νηπιαγωγειο! Τα νευρα μου!!

Ετσι παιδευονται ολες οι μανουλες ή εγω ειμαι γκρινιαρα? 10 μερες τρωει φρουτο.

Μπορεί το παιδί σου να μην είναι έτοιμο τώρα αλλά να είναι σε 2 εβδομάδες ή σε ένα μήνα.

Σκέψου λίγο:

-γιατί τόσο άγχος για να γίνει αυτό που θέλεις εσύ ΤΩΡΑ και όχι όταν το παιδί θα είναι έτοιμο;

-γιατί δεν μπορείς να περιμένεις 2 ή 4 εβδομάδες για να ξαναδοκιμάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Palladin, θα μελετήσω το βιβλίο και αν είναι, θα το αγοράσω!

dp78 να της δώσω αβοκάντο παρόλο που δεν το έχει πει ο παιδίατρος? Όχι, χορτόσουπα δεν τρώει, μου είχε πει ο παιδίατρος από τον άλλο μήνα ξεκινάμε. Όσο για τους γνωστούς και γονείς, πάλι παραμύθια θα σκαρφιστώ, θα τους λέω ότι τρώει μια χαρά. Τι να κάνω αφού ακόμα θηλάζω, κάνουμε co-bedding και η Ελισάβετ είναι μια αγκαλίτσα? Ή θα τα ακούω από τους ξερόλες, ή θα τους λέω άλλ' αντ' άλλων για να με αφήσουν στην ησυχία μου και να ασχοληθούν με κάτι άλλο.

aglaia δεν κατηγόρησα με τπτ το μωρό, περιγράφω ακριβώς την κατάσταση για να καταλάβετε. Και εμένα δεν μου φαίνεται λογική αυτή η συμπεριφορά, γι' αυτό αναρωτιέμαι. Έτσι κάνουν όλα ή το δικό μου για τους λόγους της? Αφού μου λέτε ότι δεν είναι λογική αυτή η αντίδραση, συμφωνώ και εγώ. Ποτέ μου δεν μου άρεσε να δυσαρεστώ την Ελισάβετ.

Οπότε, τι κάνω? Κάθε μέρα της φτιάχνω φρουτόκρεμα και άααααμα θέλει τρώει? Όταν είναι έτοιμη όντως θα ξεκινήσει να τρώει ή θα συνδυάσει ότι αφού δεν θέλησε τον μήνα Μάρτιο, δεν θα θελήσει ποτέ? Ότι καλά είναι με τον θηλασμό, ας μην δοκιμάσει ποτέ της το καινούριο? Αυτό φοβάμαι. Αλλιώς δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου να τρέφεται με μανόγαλο (!).

Και τι λέμε στον παιδίατρο, οεο? Ότι της δίνω να φάει, δεν θέλει, οπότε μόνο βυζί? Διότι όσο θετικός και υποστηρικτικός είναι στον θηλασμό, άλλο τόσο του εμπορίου είναι για τις κρέμες.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Palladin, θα μελετήσω το βιβλίο και αν είναι, θα το αγοράσω!

dp78 να της δώσω αβοκάντο παρόλο που δεν το έχει πει ο παιδίατρος? Όχι, χορτόσουπα δεν τρώει, μου είχε πει ο παιδίατρος από τον άλλο μήνα ξεκινάμε. Όσο για τους γνωστούς και γονείς, πάλι παραμύθια θα σκαρφιστώ, θα τους λέω ότι τρώει μια χαρά. Τι να κάνω αφού ακόμα θηλάζω, κάνουμε co-bedding και η Ελισάβετ είναι μια αγκαλίτσα? Ή θα τα ακούω από τους ξερόλες, ή θα τους λέω άλλ' αντ' άλλων για να με αφήσουν στην ησυχία μου και να ασχοληθούν με κάτι άλλο.

aglaia δεν κατηγόρησα με τπτ το μωρό, περιγράφω ακριβώς την κατάσταση για να καταλάβετε. Και εμένα δεν μου φαίνεται λογική αυτή η συμπεριφορά, γι' αυτό αναρωτιέμαι. Έτσι κάνουν όλα ή το δικό μου για τους λόγους της? Αφού μου λέτε ότι δεν είναι λογική αυτή η αντίδραση, συμφωνώ και εγώ. Ποτέ μου δεν μου άρεσε να δυσαρεστώ την Ελισάβετ.

Οπότε, τι κάνω? Κάθε μέρα της φτιάχνω φρουτόκρεμα και άααααμα θέλει τρώει? Όταν είναι έτοιμη όντως θα ξεκινήσει να τρώει ή θα συνδυάσει ότι αφού δεν θέλησε τον μήνα Μάρτιο, δεν θα θελήσει ποτέ? Ότι καλά είναι με τον θηλασμό, ας μην δοκιμάσει ποτέ της το καινούριο? Αυτό φοβάμαι. Αλλιώς δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου να τρέφεται με μανόγαλο (!).

Και τι λέμε στον παιδίατρο, οεο? Ότι της δίνω να φάει, δεν θέλει, οπότε μόνο βυζί? Διότι όσο θετικός και υποστηρικτικός είναι στον θηλασμό, άλλο τόσο του εμπορίου είναι για τις κρέμες.

 

νομίζω τα περισσότερα παιδάκια στην αρχή των στερεών διαμαρτύρονται, είναι όλα τόσο παράξενα, το κουτάλι, το φαγητό, η υφή του, η γεύση του. Μην την πιέζεις, δίνε της κάθε μέρα από λίγο κι όσο φάει. Σιγά-σιγά θα το συνηθίσει. Μπορείς να το σταματήσεις τώρα για λίγες μέρες να το ξεχάσει και να το πιάσεις πάλι με το μαλακό. Και η δικιά μου στην αρχή ξυνιζόταν και δεν ήθελε, αλλά τώρα πια ό,τι κι αν της δώσω το τρώει. Π.χ., με τα φρούτα και τα λαχανικά τα πάει μια χαρά. όταν ξεκινήσαμε γιαούρτι, στην αρχή ζήτημα να έτρωγε 3 κουταλιές. Τώρα σιγά-σιγά το αυξάνει κι αυτό από μόνη της, οπότε άσε το παιδί να σου δείξει πόσο και πότε θέλει να φάει κι όλα θα είναι πολύ πιο χαλαρά για όλους. Εμένα οι στερεές μου φαίνονται ένα μεγάλο παιχνίδι, δοκιμάζουμε γεύσεις, συνδυασμούς, έχει μεγάλο ενδιαφέρον αν το σκεφτείς, αρκεί να το δεις χαλαρά και να το απολαύσεις μαζί με το παιδάκι που ανακαλύπτει τα φαγητά ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kinkajoujou σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!Μα και εμένα έτσι μου έλεγαν ότι κάνουν οοοοοοολα τα μωρά στις στερεές και σε λίγο θα συνηθίσει. Και από την στιγμή που δεν μου κάνει εμετό, υπέθεσα ότι σωστά πράττω και την πιέζω να φάει. Εκεί που κλαίει, χτυπιέται εννοείται σταματάω, δεν έχει νόημα να ταΐζεις ένα μωρό που κλαίει. Θέλει αγκαλιά και τέρμα το φαγητό.

Νιώθω λίγο χάλια τώρα που φερόμουν τόσο άσχημα στο μωρό, αλλά ακόμα και χαζομαμάδες σαν και μένα μου έλεγαν ότι έτσι γίνεται. Γκρινιάζουν, τα πιέζουμε, συνηθίζουν.

Λοιπόν, σκέφτομαι να το σταματήσω το φρούτο και σε 3 μέρες να της ξεκινήσω ριζάλευρο (ακολουθώ το πρόγραμμα του παιδίατρου), μήπως και το προτιμάει. Τελικά δεν του λέω τπτ του παιδίατρου, θα του λέω ότι: ναι, τρώει λίγο αλλά μετά κλαίει. Με θεωρεί τρελλή και μυγιάγγιχτη, οπότε τσιμουδιά σε αυτόν.

Εντωμεταξύ θα σας λέω τι κάνω, πώς το κάνω για να με καθοδηγείτε αν κάνω βλακείες.

Palladin τελικά το αγόρασα το βιβλίο.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Clelia μην στεναχωριέσαι τόσο. Όλα τα παιδιά στην αρχή δυσκολεύοντε. Απλά μερικά προσαρμόζοντε πιο γρήγορα και άλλα όχι. Μια χαρά τρέφετε μόνο με το γάλα σου.

Ναι, θα της φτιάχνεις κάθε μέρα και άαααααμα θέλει θα την τρώει. Κάνε διάφορους συνδυασμούς ή και ένα-ένα φρούτο. Η δικιά μου μετά τον 10ο μήνα άρχισε να της αρέσουν οι συνδυασμοί και αυτό μην νομίζεις, μέχρι 2 φρούτα. Επίσης πειραματίσου και με την διάρκεια που της δίνεις να φάει ανάμεσα στους θηλασμούς. Την μία δώσ'της αμέσως μετά τον θηλασμο, την άλλη μετά από μία ώρα, την επομένη μετά από μιάμιση και πάει λέγοντας. Καμιά φορά παίζει ρόλο. Η μικρή μου στην αρχή δεχόταν την φρουτόκρεμα μιάμιση ώρα μετά τον θηλασμό. Ξαφνικά δεν ήθελε και το έκανε τρεις!!!!

Μην κάνεις το λάθος και την ξεγελάς για να της "χώσεις" την κουταλιά. Θεωρώ ότι έτσι θα το χάσεις το παιχνίδι. Απλά βάλ'της λίγο στα χείλια για να το γλείψει και αν θέλει κι άλλο θα στο δείξει.

Έχε της εμπιστοσύνη για να μπορεί και εκείνη να σου έχει εμπιστοσύνη στην συνέχεια.

Έχουμε πετάξει και εμείς φτούτα και φαγητά ουουου. Ξαφνικά μόνη της άρχισε να αυξάνει τις ποσότητες που έτρωγε και από μόνη της μείωσε τους θηλασμούς.

Όλα θα γίνουν, απλά θέλει το χρόνο της. Αφού θηλάζει μην φοβάσαι τπτ!!!!

 

 

Και στον γιατρό θα πεις ακριβώς αυτό που γράφεις! Αφού δεν θέλει, τι να κάνεις? Να την μαστιγώσεις? Αν σου πει να την αφήσεις νηστικιά για να μάθει, μαστίγωσε τον ίδιο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα γράφαμε μαζί... αλλά μέχρι να τελειώσω με το σεντόνι...........

 

Θα σου συνιστούσα όχι ρυζάλευρο!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα Clelia μου είναι να μην φτάσει το παιδί να βάλει τα κλάματα, εσύ δοκιμάζεις να της δώσεις κουταλιά, κι αν αδιαφορεί το αφήνεις, δεν πιέζεις επίμονα εκείνη την ώρα. Σε 2-3 λεπτάκια ξαναδοκίμασε, κι αν δεις με τα πολλά ότι δεν το θέλει με τίποτε, άσ' την. 1-2-5-10, θα υπερνικήσει η φυσική τους περιέργεια για τα πάντα σε αυτή την ηλικία, και θα δοκιμάσει ;)

 

αβοκάντο μπορείς να δώσεις άνετα, παίζει και στα φρούτα και στα λαχανικά, είναι θρεπτικότατο και δεν έχει ιδιαίτερη γεύση, οπότε μπορεί να το δεχτεί πιο εύκολα. Το ίδιο και το ρυζάλευρο, είναι κάπως άγευστο, οπότε ίσως να μην της χτυπήσει τόσο άσχημα. Γενικά, κάνε δοκιμές και κάποια στιγμή όλο και κάτι θα πιάσει.

 

Α, κι αν ο παιδίατρος σε θεωρεί τρελή και μυγιάγγιχτη, μάλλον ήρθε η ώρα να ρίξεις μια ματιά και σε κανέναν άλλο, που να συμβαδίζουν οι απόψεις σας

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ χαλάλι της τα φαγητά που θα πετάω άμα δεν τα τρώει, δεν με απασχολεί αυτό... Απλά νόμιζα ότι στην αρχή πρέπει να πιέζουμε τα μωρά. Δεν το ξανακάνω, θύμωσα τώρα με τον εαυτό μου.

Θα κάνω ό,τι με συμβουλεύετε... Σιγά-σιγά και άμα θέλει. Αν δεν θέλει, θα τρώει όλη την φρουτόκρεμα ο σύζυγος:D

Τον παιδίατρο δεν τον αλλάζω, είναι πολύ καλός επιστήμονας και συζητήσιμος, αλλά με κοροϊδεύει που κάνουμε co-bedding και θέλω η μικρή να τρώει βιολογικά. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα, απλά στο θέμα υγιεινη διατροφή - πέραν του θηλασμού που είναι υπέρμαχος - χολαίνει. Αυτό που είχε πει τα λέει όλα: "Τι πιο φυσικό και αγνό από τον άνθο αραβοσίτου γι@της?". Ντόινγκ!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ χαλάλι της τα φαγητά που θα πετάω άμα δεν τα τρώει, δεν με απασχολεί αυτό... Απλά νόμιζα ότι στην αρχή πρέπει να πιέζουμε τα μωρά. Δεν το ξανακάνω, θύμωσα τώρα με τον εαυτό μου.

Θα κάνω ό,τι με συμβουλεύετε... Σιγά-σιγά και άμα θέλει. Αν δεν θέλει, θα τρώει όλη την φρουτόκρεμα ο σύζυγος:D

Τον παιδίατρο δεν τον αλλάζω, είναι πολύ καλός επιστήμονας και συζητήσιμος, αλλά με κοροϊδεύει που κάνουμε co-bedding και θέλω η μικρή να τρώει βιολογικά. Τον συστήνω ανεπιφύλακτα, απλά στο θέμα υγιεινη διατροφή - πέραν του θηλασμού που είναι υπέρμαχος - χολαίνει. Αυτό που είχε πει τα λέει όλα: "Τι πιο φυσικό και αγνό από τον άνθο αραβοσίτου γι@της?". Ντόινγκ!

Ντόινγκ δεν λες τπτ!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Μην θυμώνεις με τον ευατό σου. Όλοι έχουμε κάνει λάθη και θα κάνουμε και άλλα, αυτό είναι σίγουρο!!!! Φτάνει να τα καταλαβαίνουμε και να τα διορθώνουμε! Γονείς είμαστε όχι Θεοί!!!

 

 

Αν ενδιαφέρεσαι για βιολογικά υπάρχει αυτό το τοπικ αν δεν το έχεις ήδη δει http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81921

 

Επίσης, μην κάνεις μόνο ό,τι συμβουλεύεσαι από εδώ ή από οπουδήποτε αλλού, άκου κυρίως το ένστικτό σου. Είναι ο καλύτερος σύμβουλος!

Link to comment
Share on other sites

Clelia είσαι φανταστική μαμά. Έχεις πάντα τα αυτιά σου (και τα πραγματικά και εκείνα της ψυχής σου) ανοιχτά και ακούς το μωρό σου. Παίρνεις πολλούουουουους πόντους.

 

Ο δικός μας διακόπτης για τα φρούτα άνοιξε στους 8 μήνες και για το φαγητό στους 11. Η ώρα του φαγητού ήταν για μένα ένα μαρτύριο όταν ήμουν παιδί και τώρα παραλίγο να το ξαναζήσω από την ανάποδη. Είχα αρχίσει και σκεπτόμουν με εκνευρισμό και τρόμο την ώρα που θα τάιζα το μωρό. Τελικά αποφάσισα να τον αφήσω να κάνει τα κουμάντα του. Και το έκανε. Σήμερα για παράδειγμα έφαγε για μεσημέρι μία χούφτα ρεβύδια νερόβραστα (λύσσαξε "μπα- μπα" (μπαλάκια μπαλάκια) και δεν με άφησε να τα περιποιηθώ λιγάκι) και δύο μεγαλούτσικες φουντίτσες μπρόκολο με λίγο χυμό λεμόνι. Ποιος να το λεγε.......

 

Μην την ξεγελάς και άκου τη. Δε θα χάσεις σίγουρα. Άλλωστε αυτή την εποχή τα φρούτα (η κλασική τριάδα) είναι λίγο μάπα, οπότε δοκίμασε λαχανικά. Επίσης μπορείς να δώσεις μια ευκαιρία και στα βρασμένα φρούτα ή μαγειρεμένα στον ατμό. Τέλειο το αβοκάντο και ο συνδυασμός αβοκάντο μπανάνα... ε καλά μιλάμε για το υπέρτατο!

 

Ζήλεψα με την εμπειρία σου στον ύπνο, το ομολογώ. :oops:;) θα το προσπαθήσω κι εγώ την επόμενη φορά το επόμενο μωρό να πάει σε δικό του κρεβάτι και δωμάτιο ΟΤΑΝ αρχίσει να κοιμάται μόνο του. Όχι νωρίτερα. Κοινώς δεν ξαναακούω κανέναν άλλο

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki σε ευχαριστώ θερμά για αυτά που γράφεις!! Από την στιγμή που το έγραψες, το διάβασα το μνμ σου, αλλά δεν ήξερα τι λέξεις να χρησιμοποιήσω για να σε ευχαριστήσω. Και ούτε βρήκα...

Θα αγοράσω αβοκάντο και γλυκοπατάτες μου είπαν. Επίσης σκέφτομαι να την ταΐσω με το δάχτυλο, όχι με κουτάλι. Να δοκιμάσω τουλάχιστον. Αν όμως βράσω τα φρούτα, δεν χάνουν θρεπτικά στοιχεία και βιταμίνες? Ή μήπως για αρχή το ζητούμενο είναι να τα συνηθίσει και μετά να τα τρώει ωμά?

 

Το co-bedding είναι τέλειο. Κυρίως για τις πρωτομάνες όπως εγώ που θα επιστρέψω στην δουλειά τον Οκτώβρη και μπορώ να κάνω μαγείρεμα, νοικοκυριό κλπ όποια ώρα θέλω. Ξυπνάμε με την μικρή κατά τις 11 το πρωί. Ωραίο?

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττάαααααα....... (χι χι χι)

Λοιπόν εννοείται ότι χάνουν από τη θρεπτική αξία τους τα τρόφιμα όταν μαγειρεύονται, όμως εσένα ο στόχος σου είναι η εισαγωγή των στερεών τροφών και όχι η πλήρης διατροφή με αυτές. Ούτως ή άλλως η βασική της τροφή παραμένει το γάλα σου. Ψάξε λίγο και το baby- led weaning ίσως σας ταιριάξει.

 

Έχω έξι μήνες που πηγαινοέρχομαι από δωμάτιο σε δωμάτιο και ενίοτε κοιμάμαι στρωματσάδα με τον πιτσιρή. Λυπήσου με φιλενάδα και μην τα λες έτσι. Πες μου πώς έπεισες τον άντρα σου μόνο

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσάκι μην αγχώνεσαι... εμένα ο9 μικρός είνμαι 9 μηνών και τον τελευτσίο μήνα έχει που τρώει κανονικά (και πάλι όχι με τα δεδομένα της παιδιάτρου). προσπαθεί ο καημένος και με κομματάκια λαχανικών και φρούτων στο χέρι και με αλεσμένα. θέλουν το χρόνο οτυς...δωσ'της τον και θα δεις. καλή συνέχεια

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...