Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ειμαι ετοιμη τελικα.....μελαγχολω....δεν ξερω τι να κανω...


Recommended Posts

Ένα μωρό όντως μπαίνει σταδιακά στις στερεες τροφές...πόσο κρατάει πια αυτή η μετάβαση? σίγουρα όχι 1 εξάμηνο

για κάποια μωρά μπορεί η μετάβαση να γίνει σε 3 μήνες περίπου, δηλαδή σε 3 μήνες να κάνουν 3 καλά γεύματα στερεών και για άλλα μωρά μπορεί να χρειαστούν 9 μήνες για να κάνον 3 καλά γεύματα στερεών.

 

Μερικά παιδιά επιμένουν στον αποκλειστικό θηλασμό και μέχρι τον 8 μήνα, οι στερεές που τρώνε είναι πολύ λίγες και μπορεί ακόμη και στο 14ο μήνα να μην κάνουν κανένα ολόκληρωμένο γεύμα στερεών. Αυτό είναι πολύ συνηθησμένο στα μωρά με ισχυρή προδιάθεση για αλλεργίες ή στα μωρά που έχουν ήδη αλλεργίες.

 

Οι ανάγκες του κάθε παιδιού είναι πολύ εξατομικευμένες και τόσο ο γονέας όσο και ο γιατρός να μπορούν να τις εκτιμήσουν.

 

 

Και αν όπως λες κατά το 2ο εξάμηνο δεν μειώνεται το γάλα που πίνει (άσχετα αν είναι ξένο, μητρικό ή συνδυασμός)

δεν μειώνεται αν το ξένο είναι σε μικρή ποσότητα, αν είναι σε μεγάλη ποσότητα μειώνεται

η μικρή παρέμβαση είναι ανεκτή στο δεύτερο εξάμηνο, στο πρώτο μπορεί να δημιουργήσει πιο σοβαρά προβλήματα

 

πώς τότε μειώνεται ο θηλασμός στο 2ο εξάμηνο αν πίνει και ξένο γάλα στο πρώτο :confused:

μειώνεται συνολικά η παραγωγή, μειωμένη παραγωγή σημαίνει μειωμένο θηλασμό

 

 

Αν αφήσουμε στο μωρό να αποφασίσει, αυτό συνήθως ξέρει πώς να διατηρήσει τη γαλουχία, αν αποφασίσουμε εμείς το πιθανότερο είναι να κάνουμε λάθος και να μειωθεί απότομα το γάλα, να μην φτάνει για τις ανάγκες του παιδιού και να δημιουργηθεί φαύλος κύκλος

 

 

ok κατανοητό απλά έχω βρει και ένα άρθρο που λεει ότι η χορήγηση ξένου γάλατος μπορεί μεν να μειώσει την γαλουχία αλλά όχι να την διακόψει... αν θες το βρίσκω και το συζητάμε είτε εδώ είτε σε κάποιο άλλο θέμα

φυσικά και δεν διακόπτεται πλήρως, ακόμη και 50 ml γάλα να υπάρχουν το 24ωρο, θεωρείται ότι η γαλουχία δεν διακόπηκε!

 

Τα περισσότερα μωρά αρνούνται να θηλάσουν όταν το γάλα είναι λιγότερο από το μισό των αναγκών τους κατά την περίοδο που τρέφονται αποκλειστικά με γάλα. Η γαλουχία δεν έχει διακοπεί, το γάλα μπορεί να καλύψει περίπυ τις μισές ανάγκες τους αλλά αυτά αρνούνται να θηλάσουν. Αν το παιδί αρνηθεί να θηλάσει ο αποθηλασμός είναι διαδικασία 3-4 εβδομάδων. Αν δεν αρνηθεί, τότε μπορεί να θηλάσει για 2-3 ακόμη μήνες (χωρίς παρέμβαση για αύξηση της παραγωγής), μερικά παιδιά μπορεί να θηλάσουν και περισσότερο αλλά το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φυσικά και δεν διακόπτεται πλήρως, ακόμη και 50 ml γάλα να υπάρχουν το 24ωρο, θεωρείται ότι η γαλουχία δεν διακόπηκε!

 

Τα περισσότερα μωρά αρνούνται να θηλάσουν όταν το γάλα είναι λιγότερο από το μισό των αναγκών τους κατά την περίοδο που τρέφονται αποκλειστικά με γάλα. Η γαλουχία δεν έχει διακοπεί, το γάλα μπορεί να καλύψει περίπυ τις μισές ανάγκες τους αλλά αυτά αρνούνται να θηλάσουν. Αν το παιδί αρνηθεί να θηλάσει ο αποθηλασμός είναι διαδικασία 3-4 εβδομάδων. Αν δεν αρνηθεί, τότε μπορεί να θηλάσει για 2-3 ακόμη μήνες (χωρίς παρέμβαση για αύξηση της παραγωγής), μερικά παιδιά μπορεί να θηλάσουν και περισσότερο αλλά το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

Πολύ ενδιαφέρον... Δεν τα ήξερα όλα αυτά!!!! Πολύ χάρηκα που τα έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ απορίες, πολλές απορίες!!

 

Η Ελισάβετ θηλάζει αποκλειστικά από την 2η μέρα ζωής της. Αύριο ξεκινάμε αχλάδι.

  1. Καταρχήν επειδή κάνουμε co-bedding, το μωρό ξυπνάει κατά τις 11 το πρωι, κοιμάται παλι κατά τις 12-1 και ζητάει βυζί στις 2 το μεσημέρι. Ο γιατρός μου είπε στις 11 να της δώσω φρούτο, δλδ να την πιέσω να φάει?
  2. Κάθε φορά που θηλάζει, στην ουσία τρώει σε 3-5'. Την αφήνω στο στήθος είτε για να παίξει, είτε για να κοιμηθεί. Αλλά και πάλι την προσέχω, δλδ αν δεν νυστάζει και την αφησω πολυ ωρα στο στηθος, μετα βγαζει πολλες γουλιες! Δεν εχει ΓΟΠ, απλα πινει τον Βοσπορο! Αν πρωτα της δώσω βυζί, που διαβάζω εδώ, και μετα θελω να της δωσω αχλαδι, πώς θα το φαει? Αφου με το γαλα και μονο σκαει!
  3. Πού μπορω να βρω στο φορουμ συνταγες να φτιαχνω εγω κρεμες στο μωρο, κατα προτιμηση με βιολογικα υλικα? Εχω τον χρονο και την διαθεση. Κατι ειχα διαβασει για βρωμη, κουακερ κλπ. Τετοια θελω να φτιαχνω, πού τα βρισκω?

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!

Clelia, 1. δεν θα πιέσεις το παιδί να φάει το φρούτο σώνει και καλά την ώρα που είπε ο γιατρός. Τώρα που είναι ακόμη αρχή και τρώει μόνο ένα γεύμα στερεών μπορείς να το δώσεις την ώρα που σε βολεύει. Επειδή και η μικρή μου ξυπνάει γύρω στις 10-11 της δίνω την φρουτόκρεμα αργότερα γύρω στις 12 συνήθως. Στην αρχή που θήλαζε περισσότερο καμιά φορά την έδινα και το μεσημέρι.

2. Εσύ μόνο ξέρεις πόσο χρόνο κάνει το μωρό σου ανάμεσα σε δύο θηλασμούς. Προσπάθησε να δώσεις το φρούτο κάπου στο μέσον αυτού του διαστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο το ξένο γάλα μειώνει σταδιακά και τελικά διακόπτει την γαλουχία και όχι οι στερεές τροφές?

 

Και οι στερεές μπορούν να διακόψουν τη γαλουχία αν μπούνε πολύ πρώιμα και αν οι θηλασμοί μειωθούν δραστικά. Πολλοί παιδίατροι προτείνουν την εισαγωγή τριών γευμάτων στερεών σε ένα μήνα και μείωση των θηλασμώ σε 2 το 24ωρο. Για πολλές μητέρες αυτό σημαίνει σοβαρή μείωση στην παραγωγή, στη συνέχεια το μωρό αρνείται να θηλάσει ή θηλάζει λίγο και γκρινιάζει γιατί δεν μπορεί να χορτάσει, οπότε ο θηλασμός διακόπτεται σε λίγες εβδομάδες.

 

Αλλά υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν πρωι-βράδυ για 2 χρόνια, αυτό πώς γίνεται? :confused:

Γιατί να μην γίνεται;

Για κάποιες γίνεται, δεν γίνεται για όλες!

 

Υπάρχουν μητέρες που αντλούν με 3 αντλήσεις ένα λίτρο γάλα και υπάρχουν άλλες που πρέπει να κάνουν 12 αντλήσεις για να αντλήσουν την ίδια ποσότητα.

 

Επίσης υπάρχουν παιδιά που κάνουν 5 γεύματα το 24ωρο και βάζουν 1,5 κιλό το μήνα και άλλα που κάνουν 15 γεύματα το 24ωρο και βάζουν 700 γρ. και θηλάζουν και τα δύο από την ίδια μαμά!

 

Το φυσιολογικό έχει πολύ μεγάλο εύρος.

Link to comment
Share on other sites

για κάποια μωρά μπορεί η μετάβαση να γίνει σε 3 μήνες περίπου, δηλαδή σε 3 μήνες να κάνουν 3 καλά γεύματα στερεών και για άλλα μωρά μπορεί να χρειαστούν 9 μήνες για να κάνον 3 καλά γεύματα στερεών.

 

Μερικά παιδιά επιμένουν στον αποκλειστικό θηλασμό και μέχρι τον 8 μήνα, οι στερεές που τρώνε είναι πολύ λίγες και μπορεί ακόμη και στο 14ο μήνα να μην κάνουν κανένα ολόκληρωμένο γεύμα στερεών. Αυτό είναι πολύ συνηθησμένο στα μωρά με ισχυρή προδιάθεση για αλλεργίες ή στα μωρά που έχουν ήδη αλλεργίες.

 

Οι ανάγκες του κάθε παιδιού είναι πολύ εξατομικευμένες και τόσο ο γονέας όσο και ο γιατρός να μπορούν να τις εκτιμήσουν.

Σίγουρα κάθε μωρό είναι διαφορετικό και σίγουρα υπάρχουν και ειδικές περιπτώσεις. Συμφωνώ πως αν ένα παιδί δεν δέχεται στερεες τροφές για οποιονδήποτε λόγο δεν πρέπει να το πιέζουμε. Αλλά δεν είναι αυτή η ερώτησή μου ;)

 

 

 

δεν μειώνεται αν το ξένο είναι σε μικρή ποσότητα, αν είναι σε μεγάλη ποσότητα μειώνεται

η μικρή παρέμβαση είναι ανεκτή στο δεύτερο εξάμηνο, στο πρώτο μπορεί να δημιουργήσει πιο σοβαρά προβλήματα

 

 

μειώνεται συνολικά η παραγωγή, μειωμένη παραγωγή σημαίνει μειωμένο θηλασμό

Αυτό και πάλι δεν το έπιασα...:( Νομίζω πως αυτό που λες είναι πως αν το παιδί μόνο θηλάζει κατά την εισαγωγή των στερεών τότε το γάλα που θα τρώει δεν μειώνεται. Αν όμως θηλάζει και παιρνει κ συμπλήρωμα τότε το γάλα που θα τρώει θα μειωθεί και συνεπώς θα μειωθεί και ο θηλασμός. Μα γίνεται αυτό? :confused: Εκτός και αν ήθελες να πεις κάτι άλλο

 

 

Αν αφήσουμε στο μωρό να αποφασίσει, αυτό συνήθως ξέρει πώς να διατηρήσει τη γαλουχία, αν αποφασίσουμε εμείς το πιθανότερο είναι να κάνουμε λάθος και να μειωθεί απότομα το γάλα, να μην φτάνει για τις ανάγκες του παιδιού και να δημιουργηθεί φαύλος κύκλος

Το καλύτερο είναι αυτό που λες ;) Όμως αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δεν μπορούμε να κάνουμε το καλύτερο και ψάχνουμε την επόμενη εναλλακτική.

 

 

φυσικά και δεν διακόπτεται πλήρως, ακόμη και 50 ml γάλα να υπάρχουν το 24ωρο, θεωρείται ότι η γαλουχία δεν διακόπηκε!

 

Τα περισσότερα μωρά αρνούνται να θηλάσουν όταν το γάλα είναι λιγότερο από το μισό των αναγκών τους κατά την περίοδο που τρέφονται αποκλειστικά με γάλα. Η γαλουχία δεν έχει διακοπεί, το γάλα μπορεί να καλύψει περίπυ τις μισές ανάγκες τους αλλά αυτά αρνούνται να θηλάσουν. Αν το παιδί αρνηθεί να θηλάσει ο αποθηλασμός είναι διαδικασία 3-4 εβδομάδων. Αν δεν αρνηθεί, τότε μπορεί να θηλάσει για 2-3 ακόμη μήνες (χωρίς παρέμβαση για αύξηση της παραγωγής), μερικά παιδιά μπορεί να θηλάσουν και περισσότερο αλλά το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

Νομίζω πως πας στο άλλο άκρο με τα 50ml την ημέρα...:P πρακτικά εχει κοπεί σε αυτή την περίπτωση...

Όμως γιατί με την εισαγωγή ξένου γάλατος υπάρχει κίνδυνος μείωσης του μητρικού γάλατος μέχρι το σημείο να κοπεί? :confused:

Να σου δώσω 2 παραδείγματα:

α) μια μητέρα αποφασίζει να αντικαταστήσει ένα γευμα με ξένο τις ώρες που θα είναι στην δουλειά της. Θα της κοπεί τελικά το γάλα?

β) μια μητέρα διαπιστώνει πως σε 2 γεύματα θηλασμού το μωρό δεν χορταίνει. Επειδή δεν μπορεί να αυξησει την παραγωγή αποφασίζει να καλύψει την ποσότητα που λείπει από το μωρό με ξενο. Θα της κοπεί το γάλα?

Είναι περίπου η ίδια απορία με αυτή που εξέφρασα και παραπάνω

 

Συμφωνούμε λοιπόν πως αν ξεκινήσεις στερεες τροφές το στήθος προσαρμόζεται, το γάλα μειώνεται και καλύπτει τα 2-3 γευματα που θα διατηρήσει η μητέρα και μάλιστα αυτό μπορεί να κρατήσει για πολύ καιρό. Το γάλα μειώνεται αλλά δεν κόβεται.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται αυτό και στο 1ο εξάμηνο. OK, μπορεί να μειωθεί (ή να μείνει σταθερό αν δεν αντικατασταθεί κανένα γευμα, παρά μονο να συμπληρωθεί να οι ανάγκες του μωρού είναι μεγαλύτερες, αποκλείεται αυτό?) αλλά και πάλι το στήθος δεν θα προσαρμοστεί και θα παράγει όσο του ζητάνε? γιατί θα κοπεί το γάλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί να μην γίνεται;

Για κάποιες γίνεται, δεν γίνεται για όλες!

Βρε δεν είπα ότι δεν γίνεται :D Σαφώς και γίνεται!!!

Λέω ότι αφού γίνεται αυτό γιατί δεν μπορεί να γίνεται κατά το 1ο εξάμηνο να θηλάζει πρώι-μεσημέρι-βράδυ και να δίνει ξένο στα ενδιάμεσα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε λοιπόν πως αν ξεκινήσεις στερεες τροφές το στήθος προσαρμόζεται, το γάλα μειώνεται και καλύπτει τα 2-3 γευματα που θα διατηρήσει η μητέρα και μάλιστα αυτό μπορεί να κρατήσει για πολύ καιρό. Το γάλα μειώνεται αλλά δεν κόβεται.

 

Τα 2-3 γεύματα είναι πολύ λίγα για τα περισσότερα μωρά κάτω του έτους.

 

Επίσης για τις περισσότερες μητέρες τα 2-3 γεύματα δεν είναι ικανά να διατηρήσουν τη γαλουχία σε επίπεδο τέτοιο που να καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού.

 

Το να μην κοπεί το γάλα δεν σημαίνει τίποτα για το παιδί ή για τη μητέρα. Σημασία έχει το γάλα να καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού, αν δεν τις καλύπτει τότε τα περισσότερα (όχι όλα) παιδιά θα αρνηθούν να θηλάσουν ή θα θηλάσουν τόσο λίγο που θα οδηγήσουν σε απογαλακτισμό.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται αυτό και στο 1ο εξάμηνο.

Όπως έγραψα και παραπάνω, η γαλακτοπαραγωγή εξαρτάται σε μεγαλύτερο βαθμό από τις ορμόνες στο πρώτο εξάμηνο. Στο δεύτερο εξάμηνο αρκεί η προλακτίνη που εκκρίνεται με τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού για να διατηρηθεί η γαλουχία.

 

OK, μπορεί να μειωθεί (ή να μείνει σταθερό αν δεν αντικατασταθεί κανένα γευμα, παρά μονο να συμπληρωθεί να οι ανάγκες του μωρού είναι μεγαλύτερες, αποκλείεται αυτό?)

 

Υπάρχουν μητέρες με ανεπαρκή γαλουχία, αυτές πρέπει να συμπληρώνουν τα γεύματα του μωρού με ξένο γάλα.

Το πρόβλημα της ανεπαρκούς γαλουχίας διαπιστώνεται στις πρώτες 5-6 εβδομάδες της γαλουχίας.

Οι μητέρες με ανεπαρκή γαλουχία μπορούν για να διατηρήσουν την παραγωγή τους χρειάζονται πολλή στήριξη και προσπάθεια ειδικά αν το μωρό δεν είναι πολύ συνεργάσιμο.

 

Οι μητέρες που έχουν επαρκή γαλουχία τις πρώτες 6 εβδομάδες, δεν θα αντιμετωπίσουν αργότερα πρόβλημα εκτός και αν δημιουργηθεί άλλο πρόβλημα που επηρεάζει τη γαλουχία έμμεσα. Πχ μπορεί να εμφανιστεί υποθυροειδισμός. Σε αυτή την περίπτωση αν διορθωθεί ο υποθυροειδισμός, η γαλουχία μπορεί να επανέλθει.

 

 

αλλά και πάλι το στήθος δεν θα προσαρμοστεί και θα παράγει όσο του ζητάνε? γιατί θα κοπεί το γάλα?

όταν μειώνεται η παραγωγή κάτω από ένα κρίσιμο σημείο (συνήθως το μισό των αναγκών του παιδιού), το πιθανότερο είναι ότι η ζήτηση θα σταματήσει εντελώς, οπότε ο απογαλακτισμός είναι αναπόφευκτος

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω 2 παραδείγματα:

α) μια μητέρα αποφασίζει να αντικαταστήσει ένα γευμα με ξένο τις ώρες που θα είναι στην δουλειά της. Θα της κοπεί τελικά το γάλα?

Για κάποιες μητέρες το ένα γεύμα είναι κρίσιμο, για κάποιες άλλες κρίσιμα είναι τα 2 ή τα 3. Κανείς δεν ξέρει εκ των προτέρων ποιο μέγεθος παρέμβασης είναι ανεκτό.

β) μια μητέρα διαπιστώνει πως σε 2 γεύματα θηλασμού το μωρό δεν χορταίνει. Επειδή δεν μπορεί να αυξησει την παραγωγή αποφασίζει να καλύψει την ποσότητα που λείπει από το μωρό με ξενο. Θα της κοπεί το γάλα?

Ισχύει η ίδια απάντηση που έγραψα και παραπάνω.

 

Το ξένο γάλα είναι πιο δύσπεπτο και το πιθανότερο είναι ότι το μωρο θα καθυστερήσει τον επόμενο θηλασμό. Στην προκειμένη περίπτωση θα καθυστερήσει τους επόμενους δύο θηλασμούς. Άρα το πιθανότερο είναι ότι το μωρό που παίρνει συμπλήρωμα σε 2 γεύματα θηλασμού θα κάνει έναν λιγότερο θηλασμό το 24ωρο. Αν έκανε πχ 10 θηλασμούς τώρα κάνει 9 και μάλιστα οι δύο είναι με συμπλήρωμα, άρα πρακτικά η ζήτηση περιορίζεται σε 8 γευμάτα, 7 ολόκληρα και 2 μισά.

Αν η παραγωγή δεν ήταν αρκετή για 10 γεύματα, σίγουρα θα μειωθεί όταν περιοριστεί στα 7 και 2 μισά. Σε διάστημα περίπου 2 εβδομάδων η μείωση θα είναι τόση που τουλάχιστον άλλα δύο γεύματα θα χρειάζονται συμπλήρωμα άρα η μητέρα θα κάνει 5 ολόκληρα και 4 μισά γεύματα. Αυτά μάλλον θα μειωθούν σε 4 ολόκληρα και 4 μισά γιατί το ξένο είναι πιο δύσπεπτο και το μωρο καθυστερεί να φάει.

Στις επόμενες 2 εβδομάδες το πιθανότερο είναι ότι το μωρό θα κάνει 1-2 ολόκληρα γεύματα και σε όλα τα υπόλοιπα θα χρειάζεται συμπλήρωμα. Το συμπλήρωμα ήδη καλύπτει τις μισές ανάγκες του, οπότε το να αρχίσει να αρνείται το μωρό να παραμείνει σε ένα στήθος που έχει λίγο γάλα είναι θέμα εβδομάδων.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά μου φαίνεται πως τα έχω μπερδέψει λίιιιιιγο τα πράγματα: όταν λέμε στην εισαγωγή στερεών ότι πρώτα δίνουμε στήθος και μετά την στερεά τροφή, εννοούμε πρώτα θηλάζουμε και μετά στο καπάκι δίνουμε την τροφή ή ενδιάμεσα στους θηλασμούς δίνουμε την τροφή??

Καταμπερδεύτηκα μιλάμε!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή κι εγώ μπερδευόμουν δοκίμασα (και τελικά εφάρμοσα το εξής) έβαζα το γεύμα των στερεών σε συγκεκριμένες ώρες μέσα στην ημέρα (θέλει λίγο να πειραματιστείς για το ποια είναι η πιο κατάλληλη στιγμή) και άφησα τους θηλασμούς τελείως ελεύθερους.

 

Στις αρχές πίστευα ότι δεν πολυέτρωγε γιατί είχε πιει γάλα, αλλά τελικά από όταν άνοιξε ο διακόπτης των στερεών είναι ικανός να αφήσει το στήθος στα μισά και να ζητάει φαγητό.

 

Για αρχή δοκίμασε να δώσεις στερεά τροφή καμιά ωρίτσα μετά από κάποιο θηλασμό.Ούτε θα πεινάει ώστε να είναι ανυπόμονη ούτε θα είναι εντελώς χορτάτη. Ίσα ίσα να έχει όρεξη για πειραματισμούς και εξερευνήσεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Για αρχή δοκίμασε να δώσεις στερεά τροφή καμιά ωρίτσα μετά από κάποιο θηλασμό.Ούτε θα πεινάει ώστε να είναι ανυπόμονη ούτε θα είναι εντελώς χορτάτη. Ίσα ίσα να έχει όρεξη για πειραματισμούς και εξερευνήσεις.

 

Ένα πεινασμένο μωρό είναι πολύ ανυπόμονο και ίσως νευρικό, ένα χορτάτο δεν θέλει να φάει.

 

Οι ώρες ανάμεσα στα γεύματα θηλασμού είναι συνήθως καλύτερες. Μερικά μωρά ίσως χρειάζονται λίγη παραπάνω ώρα για να είναι πρόθυμα για στερεές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι στην αρχή, μετά από πολλά "πειράματα", είχα παρατηρήσει ότι όταν έτρωγε μία με μιάμιση ώρα μετά τον θηλασμό στερεές κατανάλωνε περισσότερη ποσότητα. Δεν ξέρω που οφειλόταν αυτό, αλλά έτσι δούλευε! Πιθανώς δεν πεινούσε πολύ ώστε να ψάχνει την εύκολη λύση (στήθος), αλλά ούτε ήταν και πολύ χορτάτη....

Στην αρχή θέλει λίγο ψάξιμο. Μετά θα σε πάει μόνο του. Όσο για χρήση βιολογικών προιόντων στην διατροφή του, υπάρχει ένα πολύ καλό τοπικ εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81921

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες ΠΑΡΑ πολύ!!

Αύριο ξεκινάμε και ευτυχώς που μου τα γράψατε, διότι ικανή ήμουν να της δώσω στήθος και στο καπάκι αχλάδι και σιγά μην το έτρωγε!!

Οπότε 11 που θα της δώσω το φρούτο, όντως θα έχει να φάει 1-1,5 ώρα, άσε που συνήθως 11 δεν πίνει γάλα. Πίνει κατευθείαν περίπου κατά τις 2.

οκ, και πάλι ευχαριστώ!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Το ξένο γάλα είναι πιο δύσπεπτο και το πιθανότερο είναι ότι το μωρο θα καθυστερήσει τον επόμενο θηλασμό. Στην προκειμένη περίπτωση θα καθυστερήσει τους επόμενους δύο θηλασμούς. Άρα το πιθανότερο είναι ότι το μωρό που παίρνει συμπλήρωμα σε 2 γεύματα θηλασμού θα κάνει έναν λιγότερο θηλασμό το 24ωρο. Αν έκανε πχ 10 θηλασμούς τώρα κάνει 9 και μάλιστα οι δύο είναι με συμπλήρωμα, άρα πρακτικά η ζήτηση περιορίζεται σε 8 γευμάτα, 7 ολόκληρα και 2 μισά.

Αν η παραγωγή δεν ήταν αρκετή για 10 γεύματα, σίγουρα θα μειωθεί όταν περιοριστεί στα 7 και 2 μισά. Σε διάστημα περίπου 2 εβδομάδων η μείωση θα είναι τόση που τουλάχιστον άλλα δύο γεύματα θα χρειάζονται συμπλήρωμα άρα η μητέρα θα κάνει 5 ολόκληρα και 4 μισά γεύματα. Αυτά μάλλον θα μειωθούν σε 4 ολόκληρα και 4 μισά γιατί το ξένο είναι πιο δύσπεπτο και το μωρο καθυστερεί να φάει.

Στις επόμενες 2 εβδομάδες το πιθανότερο είναι ότι το μωρό θα κάνει 1-2 ολόκληρα γεύματα και σε όλα τα υπόλοιπα θα χρειάζεται συμπλήρωμα. Το συμπλήρωμα ήδη καλύπτει τις μισές ανάγκες του, οπότε το να αρχίσει να αρνείται το μωρό να παραμείνει σε ένα στήθος που έχει λίγο γάλα είναι θέμα εβδομάδων.

Ας συνοψίσουμε λοιπόν :wink:. Όπου δεν συμφωνείς μου το λες

Κάθε εισαγωγή τροφής επηρεάζει τον θηλασμό. Όσο πιο "μωρό" είναι ο θηλασμός τόσο πιο έντονη η επίδραση, χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε εκ των προτέρων το μέγεθος

Αν η εισαγωγή της ξένης τροφής γίνει στο 1ο εξάμηνο και αντικαταστήσει ποσότητα μητρικού γάλατος ίση με την μισή που έχει ανάγκη το παιδί (στο περίπου εννοειται) τότε υπάρχει κίνδυνος αποθηλασμού επειδή η ποσότητα γάλατος που βρίσκει το παιδί είναι μικρή και αρνείται να θηλάσει

Η ξένη τροφή στο 1ο εξάμηνο ως συμπλήρωμα του θηλασμού υπό προϋποθέσεις μπορεί να συνισταται. Ακόμα και τότε όμως αν συμπληρώνεται περίπου η μισή ποσότητα μητρικού γάλατος ισχύουν οι ίδιο κίνδυνοι για αποθηλασμό.

Αν αυτό που αναφέρεις στο μήνυμά σου δεν ισχύει, αν δηλαδή παρά το συμπλήρωμα κάποιων γευμάτων με ξένο γάλα και το μωρό εξακολουθήσει να κάνει τον ίδιο αριθμό γευματων στο στήθος, τότε εξακολουθεί να υπάρχει ο κίνδυνος μείωσης? Εννοειται πως η ποσότητα που συμπλρώνεται είναι μικρότερη από το μισό των αναγκών του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάζεσαι σε λίγο καιρό που θα λέει "θέλω να παίξω με την ησυχία μου" ή ακόμη χειρότερα: "το ΣΚ θα μείνω στη γιαγιά"

σημερινο::cool: 'χιελω α μεινω μονη μου' (επειδη δεν την αφηνα να πειραξει κατι)

 

..κ συμφωνω πολυ με το ..'bonding' την ωρα του φαγητου:-)

Link to comment
Share on other sites

σημερινο::cool: 'χιελω α μεινω μονη μου' (επειδη δεν την αφηνα να πειραξει κατι)

 

..κ συμφωνω πολυ με το ..'bonding' την ωρα του φαγητου:-)

 

καλησπερα!εμενα ειναι κλεισμενα 5μηνων!ο γιατρις μου προτεινε,πριν 2βδομαδες, ρυζαλευρο καθε απογευμα και φυσικα μετα θηλασμος!το οποιο φυσικα δεν το εκανα!!!!χιχι!πηρα ρυζαλευρο να το φτιαχνω με το γαλα μου και εχει φαει καποια απογευματα ενω τον ειχα θηλασει 1ωρα πριν τρωει 120μλ και μετα απο 2ωρες θηλασμος!το προβλημα ειναι οτι ενω κοιμοταν απο 1μηνος 7-10 ωρες σερι το βραδυ, απο τοτε που αρχισα το ρυζαλευρο ξυπναει το βραδυ για 1 φορα για να φαει!τις περισσοτερες μερες!το ξερω οτι ειναι ασχετο!α!επισης τα κακα του ειναι πρασινα με βλεννες!το ρυζαλευρο ειναι σκετο χωρις γλουτενη!εχει τυχει σε καμια?ευχαριστω!:(:P

Link to comment
Share on other sites

Η ξένη τροφή στο 1ο εξάμηνο ως συμπλήρωμα του θηλασμού υπό προϋποθέσεις μπορεί να συνισταται.

Αυτό καλό θα ήταν να το αναλύσουμε λίγο.

Το 85% περίπου των μωρών τα πάει πολύ καλά και δεν χρειάζεται καν παρακολούθηση. Το υπόλοιπο 15% περίπου δεν τα πάει καλά και χρειάζεται παρέμβαση. Από αυτό το 15% των μωρών είναι ελάχιστα τα περιστατικά που φαίνονται από την αρχή ότι δεν τα πάνε καλά. Για τα περισσότερα το διαπιστώνουμε τις πρώτες 2-3 εβδομάδες.

Η τακτική παρακολούθση των μωρών τις πρώτες 3-4 ημέρες της ζωής τους και τις πρώτες 2-3 εβδομάδες επιβάλεται για να καταλάβουμε εγκαίρως ποια μωρά ανήκουν σε αυτό το 15%.

Η έγκαιρη παρέμβαση είναι πάρα πολύ σημαντική γιατί έτσι διασφαλίζεται η ομαλή ανάπτυξη και η υγεία του μωρού.

 

Τα περισσότερα από αυτά τα μωρά απλώς δεν θηλάζουν αποτελεσματικά. Ο μη αποτελεσματικός θηλασμός σημαίνει ότι το μωρό δεν τρέφεται επαρκώς και ότι η γαλουχία θα υποχωρήσει.

Αν ο θηλασμός αξιολογηθεί έγκαιρα, η μητέρα είναι πρόθυμη να αντλήσει και ανταποκρίνεται καλά στο θήλαστρο, τότε το μωρό θηλάζει και παίρνει συμπλήρωμα μητρικό γάλα, η γαλουχία εδραιώνεται και τα περισσότερα μωρά καταφέρνον να θηλάσουν αποτελεσματικά στο στήθος.

 

Αν ο θηλασμός δεν αξιολογηθεί έγκαιρα και χαθεί το πρώτο δεκαήμερο, υπάρχει πιθανότητα η μητέρα να μην μπορέσει να εδραιώσει παραγωγή που να καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του συγκεκριμένου μωρού. Μπορεί όμως να τα καταφέρει σε ένα επόμενο μωρό.

 

Αν η μητέρα δεν καταφέρνει να αντλήσει γάλα με το θήλαστρο, παρόλο που είναι ικανή να παράγει γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του παιδιού της αν αυτό θήλαζε καλά, ίσως να μην καταφέρει να εδραιώσει τη γαλουχία για το συγκεκριμένο παιδί. Μπορεί όμως να τα καταφέρει σε ένα επόμενο μωρό που θηλάζει αποτελεσματικά.

 

Ένα μικρό ποσοστό μωρών δεν καταφέρνει να θηλάσει καθόλου ή σχεδόν καθόλου. Τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζουμε πού οφείλεται αυτό (και να γνωρίζουμε δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά...). Το σίγουρο είναι ότι αυτά τα μωρά θα πρέπει να σιτιστούν ή με μπουκάλι ή με ειδική συσκευή σίτισης (μερικά μωρά δεν καταφέρνουν να κάνουν θηλαστικές κινήσεις ούτε στο μπουκάλι).

 

Οι περιπτώσεις που η μειωμένη παραγωγή γάλακτος οφείλεται στο μωρό, είναι αυτές που αντιμετωπίζονται σχετικά εύκολα με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που η μειωμένη παραγωγή γάλακτος οφείλεται στη μητέρα. Μερικές όπως πχ ο υποθυροειδισμός είναι εύκολα αντιμετωπίσιμες, μερικές είναι δύσκολα αντιμετωπίσιμες και μερικές είναι άλυτα περιστατικά. Δηλαδή δεν είναι γνωστή η αιτιολογία ή είναι γνωστή η αιτιολογία και παρά τις παρεμβάσεις, δεν επιτυγχάνεται το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Στη χώρα μας το ποσοστό των μωρών και των μητέρων που αντιμετωπίζει πρόβλημα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερο από το 15% γιατί γίνονται πάρα πολλές παρεμβάσεις που αποδεδειγμένα αυξάνουν σοβαρά τις πιθανότητες να εμφανιστούν προβλήματα:

 

Ο πρώτος θηλασμός καθυστερεί αδικαιολόγητα και δεν γίνεται το πρώτο ημίωρο από τον τοκετό.

Το μωρό απομακρύνεται από τη μητέρα χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος.

Όταν το μωρό απομακρύνεται από τη μητέρα γιατί χρειάζεται νοσηλεία, δεν δίνονται στη μητέρα σωστές οδηγίες για την έναρξη και διατήρηση της γαλουχίας (η πρώτη άντληση πρέπει να γίνει το συντομότερο δυνατό και η συχνότητα των αντλήσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 το 24ωρο με νοσοκομειακό θήλαστρο).

Η πρώτη σίτιση του μωρού γίνεται με μπουκάλι που περιέχει διάλυμα γλυκόζης.

Το μωρό παραμένει στο θάλαμο νεογνών και πηγαίνει στη μητέρα του 3-6 φορές το 24ωρο (υπάρχει νοσοκομείο που πηγαίνει τα μωρά ανά 8ωρο!!!)

Οι οδηγίες που δίνονται στη μητέρα είναι λανθασμένες: 3-5-7,5-13,5 λεπτά σε κάθε στήθος, θηλασμός ανά 4ωρο, δεν έχει κατέβει το γάλα θα θηλάσεις μεθαύριο και άλλα απίθανα.

Ταΐζουν το μωρό χωρίς καν να ενημερώνουν τους γονείς.

Δίνουν πιπίλες.

Αμφισβητούν την ικανότητα της μητέρας να θηλάσει.

Δημιουργούν σύγχιση στη μητέρα με οδηγίες που αλληλοσυγκρούονται.

Προσφέρουν δωρεάν δείγμα γάλακτος και δίνουν οδηγίες για συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό ή για τις φορές που το μωρό θέλει να θηλάζει πιο συχνά από το 3ωρο (τα περισσότερα μωρά θηλάζουν πιο συχνά από 8 φορές το 24ωρο).

 

Όλα αυτά που συμβαίνουν στα περισσότερα νοσοκομεία και κλινικές είναι παράγοντες που ο καθένας από μόνος του και ακόμη περισσότερο συνδυαστικά, μειώνουν τις πιθανότητες να θηλάσει ένα μωρό καλά και να μπορέσει η μητέρα να εδραιώσει τη γαλουχία.

 

Σε όλες αυτες τις περιπτώσεις το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστεί συμπλήρωμα ξένου γάλακτος και μικρότερο ή μεγαλύτερο ποσοστό, προσορινά ή μόνιμα.

 

Ακόμα και τότε όμως αν συμπληρώνεται περίπου η μισή ποσότητα μητρικού γάλατος ισχύουν οι ίδιο κίνδυνοι για αποθηλασμό.

Για μερικά μωρά αρκεί και μόνο ένα μπουκάλι για να ξεκινήσει η διαδικασία του αποθηλασμού. Δηλαδή έχει φανεί ότι μερικά μωρά δεν συνεργάζονται στο θηλασμό αν δεχθούν έστω και ένα μπουκάλι. Εκ των προτέρων δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια μωρά είναι αυτά.

Μερικά μωρά τα πάνε καλά ακόμη και όταν γίνονται πολλές παρεμβάσεις, ενώ άλλα αντιδρούν πολύ στην παραμικρή παρέμβαση.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις μητέρες. Μερικές μητέρες τα πάνε καλά ακόμη και μετά από πολλές παρεμβάσεις. Μερικές μητέρες καταφέρνουν να αποθηλάσουν αποκλειστικά ακόμη και αν έχει μεσολαβήσει σοβαρή μείωση της παραγωγής και πολλά μπουκάλια. Όμως άλλες δεν μπορούν να τα καταφέρουν ακόμη και αν καταβάλουν πολλαπλάσια προσπάθεια. Και γνωρίζουμε ότι είναι ικανές να παράγουν αρκετό γάλα γιατί οι ίδιες μητέρες τα έχουν καταφέρει μια χαρά σε επόμενα παιδιά όταν φροντίζουν να αποφύγουν τις παρεμβάσεις.

 

αν δηλαδή παρά το συμπλήρωμα κάποιων γευμάτων με ξένο γάλα και το μωρό εξακολουθήσει να κάνει τον ίδιο αριθμό γευματων στο στήθος, τότε εξακολουθεί να υπάρχει ο κίνδυνος μείωσης? Εννοειται πως η ποσότητα που συμπλρώνεται είναι μικρότερη από το μισό των αναγκών του

Ο κίνδυνος της μείωσης υπάρχει πάντα ακόμη και από την παραμικρή παρέμβαση. Απλώς οι πιθανότητες να μειωθεί η παραγωγή αυξάνουν όσο αυξάνει το μέγεθος, η συχνότητα και το πλήθος των παρεμβάσεων.

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό των μωρών δεν θηλάζει αρκετά στο στήθος όταν το γάλα είναι κάτω από το 50% των αναγκών τους αλλά υπάρχει ένα μικρό ποσοστό που αρνείται να θηλάσει αν το γάλα καλύπτει το 80%. Η μητέρα που έχει αυτό το μωρό, παρά το ότι καλύπτει το 80% των αναγκών του μωρού, μπορεί να αντιμετωπίσει μεγαλύτερο πρόβλημα από τη μητέρα που καλύπτει το 60% και έχει ένα συνεργάσιμο παιδί.

 

Όταν μια μητέρα χάσει τις δυνατότητα του αποκλειστικού θηλασμού γιατί κάποιος τις έδωσε λανθασμένες οδηγίες το πρώτο δεκαήμερο, δεν την ενδιαφέρει αν οι πιθανότητες να της εμφανιστεί το πρόβλημα ήταν 25% ή 0,1%. Αυτή η μητέρα δεν έχει το 0,1% του προβλήματος, ούτε το 25% του προβλήματος. Έχει το πρόβλημα και καθόλου δεν την ενδιαφέρουν οι πιθανότητες.

 

Οι πιθανότητες και τα ποσοστά έχουν θεωρητικό ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θηλασμός δεν αξιολογηθεί έγκαιρα και χαθεί το πρώτο δεκαήμερο, υπάρχει πιθανότητα η μητέρα να μην μπορέσει να εδραιώσει παραγωγή που να καλύπτει πλήρως τις ανάγκες του συγκεκριμένου μωρού. Μπορεί όμως να τα καταφέρει σε ένα επόμενο μωρό.

 

Μπορεί όμως και να μην τα καταφέρει??Και συνήθως τι από τα 2 συμβαίνει???Συνδέεται με κάποιο τρόπο ότι την 1η φόρα είχε ανεπαρκή γαλουχία η μητέρα ή όχι. Και αν ναι με τι-ποιον τρόπο συνδέεται??

 

 

Αν η μητέρα δεν καταφέρνει να αντλήσει γάλα με το θήλαστρο, παρόλο που είναι ικανή να παράγει γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του παιδιού της αν αυτό θήλαζε καλά, ίσως να μην καταφέρει να εδραιώσει τη γαλουχία για το συγκεκριμένο παιδί. Μπορεί όμως να τα καταφέρει σε ένα επόμενο μωρό που θηλάζει αποτελεσματικά.

 

Πως γνωρίζουμε ότι η μητέρα είναι ικανή να παράγει γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού της αν αυτό θήλαζε καλά,αλλά τελικά δεν καταφέρνει να αντλήσει???Κάπου σε έχασα εδώ...

 

 

 

Σε ρωτάω τα παραπάνω γιατί στο 1ο μου μωρό η Σύμβουλος Θηλασμού μου είχε πει ότι το πρόβλημα μου ήταν η ανεπαρκής γαλουχία και ότι μπορεί να μου συμβεί το ίδιο και στο 2ο μωρό. Και επειδή είμαι πάλι τώρα έγκυος προσπαθώ λίγο να ξεκαθαρίσω τα πράγματα στο μυαλό μου για να δω τι θα κάνω :rolleyes:

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως και να μην τα καταφέρει??

 

Και συνήθως τι από τα 2 συμβαίνει???Συνδέεται με κάποιο τρόπο ότι την 1η φόρα είχε ανεπαρκή γαλουχία η μητέρα ή όχι. Και αν ναι με τι-ποιον τρόπο συνδέεται??

 

Αν το πρόβλημα οφείλονταν αποκλειστικά στο μωρό, τότε το πιθανότερο είναι ότι θα τα καταφέρει στο επόμενο.

Αν το πρόβλημα οφείλεται στη μαμά και είναι αγνώστου αιτιολογίας ή γνωστής αιτιολογίας αλλά χωρίς δυνατότητα αντιμετώπισης, τότε θα επαναληφθεί και αν η εξέλιξη της επιστήμης δεν έχει στο μεταξύ ανταποκριθεί, πάλι το πρόβλημα θα μείνει χωρίς αντιμετώπιση.

 

Αν δεν διαπιστώθηκε η αιτία, δηλαδή αν δεν ξέρουμε πού οφείλονταν το πρόβλημα, τότε το τοπίο είναι πολύ θολό.

 

Πως γνωρίζουμε ότι η μητέρα είναι ικανή να παράγει γάλα για να καλύψει τις ανάγκες του μωρού της αν αυτό θήλαζε καλά,αλλά τελικά δεν καταφέρνει να αντλήσει???Κάπου σε έχασα εδώ...

 

Αυτό δυστυχώς είναι κάτι που το καταλαβαίνουμε μόνο αν καταφέρει να θηλάσει αποκλειστικά κάποιο παιδί.

 

Δηλαδή η μαμά γεννάει ένα παιδί, το παιδί δεν θηλάζει καλά, η μαμά δεν έχει αρκετό γάλα. Παίρνει θήλαστρο αντλεί συστηματικά, παίρνει και συμπληρώματα, μπορεί να πάρει και φάρμακα αλλά τελικά η παραγωγή δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού.

 

α.Το παιδί σιγά σιγά μαθαίνει να θηλάζει καλύτερα και μειώνει την ποσότητα γάλακτος που παίρνει από το μπουκάλι μέχρι που θηλάζει αποκλειστικά και αναπτύσσεται καλά.

Τότε καταλαβαίνουμε ότι αυτή η μαμά, μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του παιδιού της αλλά δεν μπορεί να αντλήσει.

 

β.Το παιδί συνεχίζει να μην θηλάζει καλά, κάποια στιγμή η μαμά αποθηλάζει το παιδί και σταματά τις αντλήσεις χωρίς ποτέ να έχει καλύψει τις ανάγκες του παιδιού.

Στο δεύτερο παιδί ξεκινάει να θηλάζει, το παιδί θηλάζει καλά και αναπτύσσεται καλά. Τότε καταλαβαίνουμε ότι αυτή η μαμά είναι ικανή να καλύψει τις ανάγκες του μωρού αλλά δεν μπορεί να αντλήσει πολύ.

 

γ.Το δεύτερο παιδί φαίνεται να θηλάζει καλά, όμως η μαμά δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του. Τότε καταλαβαίνουμε ότι το πρόβλημα το έχει η μαμά.

 

Ψάχνουμε μερικά θέματα που ξέρουμε ότι μπορεί να είναι η αιτία του προβλήματος, αν είναι κάτι από αυτά, προσπαθούμε να το αντιμετωπίσουμε, άλλες φορές η αντιμετώπιση είναι επιτυχής άλλες όχι.

 

Κάποιες φορές όλα φαίνονται τέλεια, δηλαδή όλες οι εξετάσεις δείχνουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και παρά τις προσπάθειες τις μαμάς με θηλασμό, sns, θήλαστρο κλπ, η προλακτίνη παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και η παραγωγή το ίδιο χωρίς να μπορεί να βρεθεί η αιτιολογία.

 

Δυστυχώς υπάρχουν και άλυτα περιστατικά.

 

Σε ρωτάω τα παραπάνω γιατί στο 1ο μου μωρό η Σύμβουλος Θηλασμού μου είχε πει ότι το πρόβλημα μου ήταν η ανεπαρκής γαλουχία και ότι μπορεί να μου συμβεί το ίδιο και στο 2ο μωρό. Και επειδή είμαι πάλι τώρα έγκυος προσπαθώ λίγο να ξεκαθαρίσω τα πράγματα στο μυαλό μου για να δω τι θα κάνω :rolleyes:

Ξεκινάς με όλη την καλή διάθεση και βλέπεις πώς πάει. Έχεις το νου σου μετρώντας πάνες και αν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά παρεμβαίνεις. Η παρέμβαση θα εξαρτηθεί από το μέγεθος του προβλήματος.

 

Το ξέρω ότι δεν σε φώτισα και δεν σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα οφείλεται στη μαμά και είναι αγνώστου αιτιολογίας ή γνωστής αιτιολογίας αλλά χωρίς δυνατότητα αντιμετώπισης, τότε θα επαναληφθεί και αν η εξέλιξη της επιστήμης δεν έχει στο μεταξύ ανταποκριθεί, πάλι το πρόβλημα θα μείνει χωρίς αντιμετώπιση.

 

:cry: Το "φοβόμουν" ότι θα μου έγραφες κάτι τέτοιο... και σε 4 μήνες που γεννάω λίγο δύσκολο η επιστήμη να έχει εξελιχτεί τοοοοσο…

 

 

Κάποιες φορές όλα φαίνονται τέλεια, δηλαδή όλες οι εξετάσεις δείχνουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και παρά τις προσπάθειες τις μαμάς με θηλασμό, sns, θήλαστρο κλπ, η προλακτίνη παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και η παραγωγή το ίδιο χωρίς να μπορεί να βρεθεί η αιτιολογία.

 

Περιγράφεις ακριβώς την κατάστασή μου!!!Να συμπληρώσω ότι έπαιρνα και domperidone.

 

 

Δυστυχώς υπάρχουν και άλυτα περιστατικά.

 

Αυτή ακριβώς την φράση μου είπε και η Σύμβουλος….

 

Το ξέρω ότι δεν σε φώτισα και δεν σε βοήθησα...

 

Το αντίθετο πήρα επιτέλους μια ειλικρινή απάντηση…

 

Υ.Σ.Επειδή τα όσα γράφεις είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα για τις γυναίκες με ανεπαρκή γαλουχία καλό θα ήταν τα συγκεκριμένα πόστ να μεταφερθούν στο αντίστοιχο τόπικ που έχεις ανοίξει...

images?q=tbn:ANd9GcQ_n0WymGeUhAhMIoWj19UiGiiaBXqYmXn5ttA7OLbCkcBdRUDVDw
Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Σ.Επειδή τα όσα γράφεις είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα για τις γυναίκες με ανεπαρκή γαλουχία καλό θα ήταν τα συγκεκριμένα πόστ να μεταφερθούν στο αντίστοιχο τόπικ που έχεις ανοίξει...

 

Δεν μπορώ να μεταφέρω κάτι (με τη διαδικασία μεταφοράς ποστ).

Όσα κρίνεις ενδιαφέροντα, μπορεί να τα κάνεις copy-paste στο εκεί τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τα διάβασα όλα αυτά νιώθω πολύ τυχερή που έχω καταφέρει και θηλάζω την κόρη μου. Σωστή καθοδήγηση δεν είχα από κανέναν ειδικό. Της έδωσαν μπουκάλι από την πρώτη στιγμή και το παιδί δεν έπιανε το στήθος μετά. Στο νοσοκομείο δεν θήλασα καθόλου. Γυρνώντας σπίτι την έβαζα στο στήθος πριν από κάθε γεύμα αλλά εκείνη τσίριζε. Με το θήλαστρο δεν έβγαζε πάνω από 50ml (τώρα δεν βγάζω ούτε 10ml!). Με επιμονή έπιασε στήθος καλά την 9η μέρα. Ήταν η μέρα που είχα βρει το forum του parents και ακολούθησα όσα διάβασα! Την 10η μέρα που πήγαμε στην παιδίατρο είδαμε ότι δεν έπαιρνε βάρος. Παρ' όλο που έπαιρνε ξένο. Ήταν από τα παιδιά που δεν έδειχναν ότι πεινούσαν!!!! Τελικά την 10η μέρα έπινε μόνο από το στήθος και συμπλήρωμα πήρε 25 ml. Έτσι της το έκοψα.....

Δεν ξέρω αν είμαι από τις δύσκολες περιπτώσεις (σίγουρα υπάρχουν χειρότερες), εννοώ μέσα στο 15% αλλά πιστεύω ότι ήταν θέμα χρόνου να έχανα το παιχνίδι.....

 

Συγνώμη αν βγήκα από το θέμα!

 

Υ.Γ. Αγλαΐα όλα αυτά είναι πολύ σημαντικά να τα ξέρει μία μητέρα! Ίσως να πρέπει να σκεφτείς να γράψεις ένα άρθρο σχετικά. Τα θεωρώ πολύ σημαντικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου, και συμφωνώ να αναφερθούν και σε άλλο τόπικ. Αν σε πάρει το μάτι εκεί μου μπορεί να τα ξαναπούμε, οκ? ;)

Όταν μια μητέρα χάσει τις δυνατότητα του αποκλειστικού θηλασμού γιατί κάποιος τις έδωσε λανθασμένες οδηγίες το πρώτο δεκαήμερο, δεν την ενδιαφέρει αν οι πιθανότητες να της εμφανιστεί το πρόβλημα ήταν 25% ή 0,1%. Αυτή η μητέρα δεν έχει το 0,1% του προβλήματος, ούτε το 25% του προβλήματος. Έχει το πρόβλημα και καθόλου δεν την ενδιαφέρουν οι πιθανότητες.

 

Οι πιθανότητες και τα ποσοστά έχουν θεωρητικό ενδιαφέρον.

Εκ των υστέρων ναι οι πιθανότητες δεν έχουν ενδιαφέρον. Όμως βάσει αυτών εγώ προσωπικά θα έπαιρνα την όποια απόφαση, ζυγίζοντας όλες τις παραμέτρους και τα ρίσκα ;)

Link to comment
Share on other sites

Της εδωσα αχλαδι και εκανε εμετο.

Την βγαζαμε φωτογραφιες, ξινιζε τα μουτρα της και γελουσαμε και την καναμε χαζι και ξερασε και νιωθω χαλια τωρα.

Kαι με εχει πιασεi κατι σαν νευρικο και κλαιω και δεν μπορω να σταματησω.

nice!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...