Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκπαιδευτικο ποτηρακι...ποτε?


Recommended Posts

Δε θα μπορούσα να προτείνω κάτι, καθώς το συμπέρασμα μου είναι ότι οι γονείς μπορεί να αγοράσουμε αυτό που θεωρούμε καλύτερο και τελικά το παιδί να βολευτεί κάτι άλλο. Με αφορμή όμως αυτό θα ήθελα να πω ότι, όταν κάποια στιγμή αγοράσαμε ένα αθλητικό παγούρι θερμός ανοξείδωτο (από την σειρά αξεσουάρ σίτισης γνωστού βρεφικού παιδικού πολυκαταστήματος, με επισημάνσεις καταλληλότητας), δεν το χρησιμοποιήσαμε ποτέ καθώς παρατήρησα ότι πολύ μικρά κομμάτια της επίστρωσης ήταν ορατά στο νερό (!). Οπότε αυτό που θα πρότεινα είναι, οποιοδήποτε τύπο κι αν επιλέξετε, δώστε ιδιαίτερη προσοχή στο υλικό και εμπιστευτείτε μάρκες πιστοποιημένες (αν και αυτό τελικά με ερωτηματικό από ότι αποδεικνύεται).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε θα μπορούσα να προτείνω κάτι, καθώς το συμπέρασμα μου είναι ότι οι γονείς μπορεί να αγοράσουμε αυτό που θεωρούμε καλύτερο και τελικά το παιδί να βολευτεί κάτι άλλο. Με αφορμή όμως αυτό θα ήθελα να πω ότι, όταν κάποια στιγμή αγοράσαμε ένα αθλητικό παγούρι θερμός ανοξείδωτο (από την σειρά αξεσουάρ σίτισης γνωστού βρεφικού παιδικού πολυκαταστήματος, με επισημάνσεις καταλληλότητας), δεν το χρησιμοποιήσαμε ποτέ καθώς παρατήρησα ότι πολύ μικρά κομμάτια της επίστρωσης ήταν ορατά στο νερό (!). Οπότε αυτό που θα πρότεινα είναι, οποιοδήποτε τύπο κι αν επιλέξετε, δώστε ιδιαίτερη προσοχή στο υλικό και εμπιστευτείτε μάρκες πιστοποιημένεw (αν και αυτό τελικά με ερωτηματικό από ότι αποδεικνύεται).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι στο ΜΑΜ η βαλβίδα μου στάζει πλέον κάποιες φορές ενώ στα ΝΟΥΚ όχι, γιατί είναι κουμπωτή. 

 

Τι είναι πιο έυκολο για να το χειρίζεται μόνο του ένα παιδάκι, το καλαμάκι ή αυτό που είναι σαν το αθλητικό εμφιαλωμένο; θέλω να είναι μόνιμα ανοιχτό αλλά να μη στάζει, γιατί στο παιχνίδι το περιφέρει εδώ κι εκεί, το αναποδογυρίζει κλπ. 

Αυτό που είναι σαν αθλητικό αποκλείεται να καταφέρνει να το κλείνει για να μη στάζει, είναι σκληρό. Συν ότι πρέπει να το σηκώνει μαζί με το κεφάλι για να πίνει κ η ροή είναι συνεχής, θα πνιγεται. Είναι για μεγαλύτερη ηλικία. Στο avent που σου είπα με το καλαμάκι δεν τρέχει το υγρό γιατί για να ανοίξει η εσωτερική τρυπουλα πρέπει να ρουφήξει το παιδί οπότε ακόμη κ ανάποδα να το κρατάς δεν τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Αυτό που είναι σαν αθλητικό αποκλείεται να καταφέρνει να το κλείνει για να μη στάζει, είναι σκληρό. Συν ότι πρέπει να το σηκώνει μαζί με το κεφάλι για να πίνει κ η ροή είναι συνεχής, θα πνιγεται. Είναι για μεγαλύτερη ηλικία. Στο avent που σου είπα με το καλαμάκι δεν τρέχει το υγρό γιατί για να ανοίξει η εσωτερική τρυπουλα πρέπει να ρουφήξει το παιδί οπότε ακόμη κ ανάποδα να το κρατάς δεν τρέχει.

Κατάλαβα, άρα θα λειτουργεί όπως αυτά με σκληρό στόμιο και βαλβίδα. Ωραία, θα το κοιτάξω. Θα ξεκινήσω με το νερό να το συνηθίσει και μετά θα περάσω στο γάλα. Αυτό το καλαμάκι χαλάει με το δάγκωμα; Αλλά φαντάζομαι υπάρχουν ανταλλακτικά; Γιατί τα σκληρά στόμια τα έχει γδάρει, ένας λόγος που θέλω να τα ξεφορτωθώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κατάλαβα, άρα θα λειτουργεί όπως αυτά με σκληρό στόμιο και βαλβίδα. Ωραία, θα το κοιτάξω. Θα ξεκινήσω με το νερό να το συνηθίσει και μετά θα περάσω στο γάλα. Αυτό το καλαμάκι χαλάει με το δάγκωμα; Αλλά φαντάζομαι υπάρχουν ανταλλακτικά; Γιατί τα σκληρά στόμια τα έχει γδάρει, ένας λόγος που θέλω να τα ξεφορτωθώ!

Τα σκληρά σίγουρα τα δαγκώνει κ για ανακούφιση, η σιλικόνη δε θα του αρέσει αλλά όπως κ να χει υπάρχουν ανταλλακτικά. Πλέον που πίνει μόνο γάλα από εκεί έχω σταματήσει να αλλάζω κ το καλαμάκι σκίστηκε μετά από ένα χρόνο χρήσης. Δεν το λες κ άσχημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

Τα σκληρά σίγουρα τα δαγκώνει κ για ανακούφιση, η σιλικόνη δε θα του αρέσει αλλά όπως κ να χει υπάρχουν ανταλλακτικά. Πλέον που πίνει μόνο γάλα από εκεί έχω σταματήσει να αλλάζω κ το καλαμάκι σκίστηκε μετά από ένα χρόνο χρήσης. Δεν το λες κ άσχημα.

Μια χαρά!  Τα είδα τώρα, βρήκα και τα ανταλλακτικά. Το μονωμένο είχες πάρει; Υποθέτω ότι για το καλοκαίρι θα είναι πιο εξυπηρετικό - είμαστε και του δροστερού έως παγωμένου και σε νερό και σεε γάλα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μια χαρά!  Τα είδα τώρα, βρήκα και τα ανταλλακτικά. Το μονωμένο είχες πάρει; Υποθέτω ότι για το καλοκαίρι θα είναι πιο εξυπηρετικό - είμαστε και του δροστερού έως παγωμένου και σε νερό και σεε γάλα! 

Έχω δοκιμάσει κ το μονωμένο (σου είπα τα έχω πάρει όλα!), δε θυμάμαι για ποιο λόγο αλλά δε με ικανοποίησε. Θυμάμαι σίγουρα ότι δυσκολευομουν να το ανοίξω, ειδικά αν ήταν βρεγμένο, κ το παιδί δεν μπορούσε να στρίψει το καπάκι για να βγει το καλαμάκι.

 

Για μεγαλύτερη ηλικία το κύπελλο που χρησιμοποιούμε εμείς είναι το crocodile creek, είναι πάρα πολύ εύχρηστο για το παιδι και έχει ελεύθερη ροή αλλά μέσω μια μικρότερης τρυπουλας οπότε δεν πνίγεται. Καθαρίζει πανευκολα, έχει πέσει άπειρες φορες χωρίς να σπάσει, μπαίνει πλυντήριο κ είναι χωρητικοτητας περίπου 500ml οπότε δε χρειάζεται να το γεμιζεις κάθε τρεις κ λίγο. Βγαίνει κ σε πάρα πολύ ωραία σχέδια. Το συνιστώ.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Με αφορμή όμως αυτό θα ήθελα να πω ότι, όταν κάποια στιγμή αγοράσαμε ένα αθλητικό παγούρι θερμός ανοξείδωτο (από την σειρά αξεσουάρ σίτισης γνωστού βρεφικού παιδικού πολυκαταστήματος, με επισημάνσεις καταλληλότητας), δεν το χρησιμοποιήσαμε ποτέ καθώς παρατήρησα ότι πολύ μικρά κομμάτια της επίστρωσης ήταν ορατά στο νερό (!).

Το παιχνιδομάγαζο με τις ποιοτικές διαφημίσεις εννοείς; Γιατί απ' αυτό διάβαζω κατά καιρούς για αποσύρσεις πιάτων. Αν είναι άλλο δεν νομίζω ότι είναι κακό να πούμε και την επωνυμία, αφού αναφέρουμε κι άλλες μάρκες. 

 

Μάλλον θα περιμένω να πάω στην Αθήνα για να δω από κοντά διάφορες μάρκες ή τύπους, μήπως οδκιμάσει κ ο μικρός τι μπορεί να ανοίξει. Γιατί από τις ηλεκτρονικές αγορές δεν μπορώ να κρίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το παιχνιδομάγαζο με τις ποιοτικές διαφημίσεις εννοείς;

Όχι, δεν εννοώ αυτό. Αναφέρομαι στο brand εταιρείας με πολλά είδη μητρικής φροντίδας… (ρούχα, παπούτσια, έπιπλα, σκεύη, κλπ) και η οποία κατά τα άλλα έχει μια αξιοπρεπή παρουσία στο χώρο της αγοράς. Τώρα στην περίπτωση μας τι έγινε, δεν ξέρω. Πάντως μου έμαθε να είμαι πιο προσεκτική με κάποια προϊόντα που αγοράζουμε για τα παιδιά και να τα διπλό ελέγχω εγώ προσωπικά γιατί αμφιβάλλω εάν ο άντρας μου ή η μητέρα μου το είχαν ποτέ παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο ποτηράκι για νερό και γάλα, με χωριστά στόμια για την κάθε χρήση; για λόγους υγιεινής εννοώ. 

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αφού το ξεπλένεις δεν μένουν υπολείμματα. Κ τα δικά μας ποτήρια έτσι δεν τα κάνουμε?? :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Αφού το ξεπλένεις δεν μένουν υπολείμματα. Κ τα δικά μας ποτήρια έτσι δεν τα κάνουμε?? :)

Λογικά ναι, αλλά ήθελα να είμαι σίγουρη. Το στόμιο με τη βαλβδίδα φοβάμαι μόνο, αλλά έχω ανταλλακτικό και θα τα ξεχωρίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...