m+m

εκπαιδευτικο ποτηρακι...ποτε?

Recommended Posts

21 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Προσπαθησε να της το δωσεις λιγο δροσερο, οχι σε θερμοκρασια δωματιου. Επισης, μην εχεις προσδοκια να αρχισει να πινει αμεσως, σιγα-σιγα θα το συνηθισει (εμενα μετα τους 8-9 μηνες αρχισε να πινει ικανοποιητικη ποσοτητα, αλλα δεν ειχαμε θεμα αφυδατωσης γιατι θηλαζε). Απλα εσυ να προσφερεις συχνα και φυσικα να μην πιεζεις. Δοκιμασε και με κουταλακι μηπως το δεχτει καλυτερα.

Tης munchkin εννοεις το 360 που λεει η @μαγιοπουλας;

Ακολούθησα τη συμβουλή σου και της έδωσα νερό με κουταλάκι. Το δέχτηκε ωραιότατα! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κοιτα.εχουμε εννια ημερες που μπηκαμε στις στερεες μονο.εηω της το κραταω βεβσια παρολο που θελει να το πιανει.χυνεται α εξω αλλα πινει κιολας.βγαζει τη γλωσσα εξω γιατι εχει μαθει τη ιηλαστικη κινηση.φαινεται οτι θα μαθει να πινει.εχω κ ενα μπιμπερο που δινω καλοια ασχετη στογμη αλλα δεν πινει περισσοτερο σπο αυτο

Σε μωρό που θηλάζει, μη δώσει σε αυτή την ηλικία μπιμπερό, απλά θα το μπερδέψεις. Εξάλλου κανονικά εδώ ξεκινά η εκπαίδευση για να κόψουν το μπιμπερό. Τόσο νωρίς, τα στερεά θα έπρεπε να είναι λίγες κουταλίτσες τη μέρα, οπότε μην αγχώνεσαι αν δεν πίνει. Δίνεις ποτηράκι για να συνηθίζει, όπως και οι στερεές τόσο νωρίς, απλά εξοικείωση είναι, και η βασική διατρφή (και ενυδάτωση) παραμένει ο θηλασμός.

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Για το καλαμάκι που λες δοκιμασες να του δώσεις αφού πρώτα ρουφηξεις εσύ κ όταν το έχεις στο στόμα να του το δείξεις κ μετά να καταπιείς?? Για να καταλάβει τον τρόπο! Εγώ αυτό είχα κάνει, στην αρχή της το έδωσα κ απλά το έβαζε στο στόμα κ μετά ήπια κ εγώ κ μόλις της το ξανά έδωσα ρουφηξε κανονικά!

Δοκίμασα να βυθισω το καλαμάκι στο νερό. Κλείνω με το δάχτυλο την πάνω μεριά κ βάζω την άλλη άκρη στο στοματακι του παιδιού. Όταν ρουφά το αφήνω κ τρέχει. 

Τον τρόπο σου ομολογώ πως δεν τον σκέφτηκα. Θα το δοκιμασω κ βλέπουμε, σε ευχαριστώ! 

• Μου αρέσει 1

20 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Σε μωρό που θηλάζει, μη δώσει σε αυτή την ηλικία μπιμπερό, απλά θα το μπερδέψεις. Εξάλλου κανονικά εδώ ξεκινά η εκπαίδευση για να κόψουν το μπιμπερό. Τόσο νωρίς, τα στερεά θα έπρεπε να είναι λίγες κουταλίτσες τη μέρα, οπότε μην αγχώνεσαι αν δεν πίνει. Δίνεις ποτηράκι για να συνηθίζει, όπως και οι στερεές τόσο νωρίς, απλά εξοικείωση είναι, και η βασική διατρφή (και ενυδάτωση) παραμένει ο θηλασμός.

Δεν φοβαμαι μην μπερδευτει.ειναι ενοικιωμενη κ με το μπιμπερο κ με το στηθος.νερακι ουσιαστικα μονο με φο ποτηρακι της δινω.χτες βραδυ ανακαλυψα τη εξυπναδα που εκανα.εβγαζα την βαλβιδα κ της εδινα ουσιαστικα το 360 σαν κανονικο ποτηρι.σημερα της εδωσα με υην βαλβιδα.δεν χυνεται τιποτα απ εξω .δεν μπορω να καταλαβω αν καταφερνει να πιει 

πρίν από 13 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν φοβαμαι μην μπερδευτει.ειναι ενοικιωμενη κ με το μπιμπερο κ με το στηθος.νερακι ουσιαστικα μονο με φο ποτηρακι της δινω.χτες βραδυ ανακαλυψα τη εξυπναδα που εκανα.εβγαζα την βαλβιδα κ της εδινα ουσιαστικα το 360 σαν κανονικο ποτηρι.σημερα της εδωσα με υην βαλβιδα.δεν χυνεται τιποτα απ εξω .δεν μπορω να καταλαβω αν καταφερνει να πιει 

Αν πρωτομαθαινει, ειναι αρκετα συνηθισμενο κολπο να βγαλεις τη βαλβιδα, γιατι αλλιως δεν καταλαβαινει καν τι πρεπει να κανει. Η αληθεια ειναι οτι πολλα μωρακια δεν μπορουν να πιουν με τη βαλβιδα, και απο την αλλη δεν τα προετοιμαζει και καθολου για να πιουν απο ποτηρι,που ειναι ο επομενος μεγαλος στοχος.

Στην αρχή ίσως είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις αν όντως πιέζει τα χείλη ώστε να βγει νερό. Εγώ την βοηθούσα λίγο δείχνοντας την κίνηση με τα χείλια μου ή σπρώχνωντας λίγο πιο μέσα το χείλος ώστε να το δαγκώσει, να ανοιξει η βαλβίδα και να βγει νερό. Ε μια, δυό, το πήρε είδηση πως δουλεύει :)

Εμενα η κορη μου ειχε ξεκινησει στερεες αρκετα νωρις (4,5 μηνων) και νερο δεν ηθελε να πιει με κανεναν τροπο. Ειχα δοκιμασει μπιμπερο, ποτηρια ολων των μεγεθων και των υλικων, εκπαιδευτικα ποτηρακια, κουταλακια, τα παντα! Ουτε γουλια!!! Οταν ηταν 9 μηνων εκανε μια σοβαρη ουρολοιμωξη με πολυ υψηλο πυρετο που νοσηλευτηκε. Τοτε με τους πυρετους απο μονη της ξεκινησε να πιει νερο και μαλιστα πολυ. Καθε φορα που ανεβαζε πυρετο επινε μονορουφι ενα ποτηρι με το εκπαιδευτικο. Απο τοτε το κρατησε και εξακολουθει να πινει παρα πολυ νερο! Τωρα ειναι 2 χρονων και πινει με καλαμακι ή απο ποτηρι, ομως με το ποτηρι συνηθως γινεται μουσκεμα!

6imop2.pngRmpfp3.png

εγώ 6 μηνών του αγόρασα το ποτηράκι της αβεντ που έχει κ βαλβιδα έτσι ώστε όταν του γυρνούσε δεν έπεφτε πάνω του νερό, μετά τον χρόνο του είχα πάρει και με καλαμάκι, το το οποίο φυσικά και το βόλεψε όμως στην αρχή τον είχε μπερδέψει λίγο αφού είχε μάθει να γυρνάει το ποτήρι για να πίνει.

7 μηνών του έδωσα ποτηράκι με καλαμάκι και ρούφηξε αμέσως, νομίζω τους βγαίνει ενστικτωδώς. Δοκιμάστε το, πολλές φορές δεν δοκιμάζουμε κάτι γιατί νομίζουμε πως είναι πολύ μικρά κι όμως μας εκπλήσσουν! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Καλησπερα σε ολους! Ηθελα να ρωτησω κ εγω! Εμενα η μικρη μου ειναι 17 μηνων. Επινε νερο με υο εκπαιδευτικο ποτηρακι (της αβεντ ειχα κ εγω που πατας για να βγαλει νερο) κ εχω αρχισει να της δινω με καλαμακι τελευταια κ το εμαθε μεσα σε λεπτα !!! Να της διμω λετε κ το γαλα πλεον; Να πω οτι το γαλα εξακολουθει να το πινει σε μπιμπερο.. (οσο πινει γιατι τελευταια οταν ειναι με εμενα το πρωι πινει ελαχιστο)

Διαφημίσεις

1 hour ago, balletina είπε:

Καλησπερα σε ολους! Ηθελα να ρωτησω κ εγω! Εμενα η μικρη μου ειναι 17 μηνων. Επινε νερο με υο εκπαιδευτικο ποτηρακι (της αβεντ ειχα κ εγω που πατας για να βγαλει νερο) κ εχω αρχισει να της δινω με καλαμακι τελευταια κ το εμαθε μεσα σε λεπτα !!! Να της διμω λετε κ το γαλα πλεον; Να πω οτι το γαλα εξακολουθει να το πινει σε μπιμπερο.. (οσο πινει γιατι τελευταια οταν ειναι με εμενα το πρωι πινει ελαχιστο)

φυσικα κ μπορεις γαλα σε κουπα με καλαμακι,εμεις δοκιμασαμε απο 12μ,καλαμακι χρησιμοποιει απο 8,πλεον 18μ πινει αρκετα

On 29/5/2018 at 7:15 ΜΜ, vicky86 είπε:

φυσικα κ μπορεις γαλα σε κουπα με καλαμακι,εμεις δοκιμασαμε απο 12μ,καλαμακι χρησιμοποιει απο 8,πλεον 18μ πινει αρκετα

Ευχαριστω πολυ! Νερο πινει αρκετο!!! Γαλα το δοκιμασα αλλα δεν της πολυ αρεσει! Αλλ γενικα περναει μια φαση με το πρωινο της γαλα τελευταια! 

Υπάρχουν παιδιά που μειώνουν αισθητά την ποσότητα του γάλακτος με το που περνάνε στο καλαμάκι, ιδίως αυτά που δεν πολυτρελλαίνονται για το γάλα.

Ο γιος μου που λάτρευε το γάλα πιο μικρός (τώρα κοντεύει 6 ετών και πια πίνει σπάνια) πέρασε από το μπιμπερό στο καλαμάκι πολύ νωρίς και χωρίς πρόβλημα, αντιθέτως η κόρη μου που ποτέ δεν της πολυάρεσε το γάλα απέρριπτε συνέχεια το καλαμάκι , μου είχε κολλήσει και μένα ότι πρέπει οπωσδήποτε να πίνει γάλα και της κράτησα το μπιμπερό μέχρι λίγο πριν τα 3 :oops::oops::oops:

Τελικά αποδέχθηκα ότι δεν πειράζει και να μην πίνει γάλα πλέον και πλέον της το δίνω μόνο με καλαμάκι, αλλά πίνει μόνο με παιδικά!!!!

γενικα δ με προβληματισε ποτε να πιουνε γαλα κ πως λογω θηλασμου,αλλα μεχρι τα δυο θα ηθελα να πινουν,μετα δ με νοιαζει κ οχι εφοσον τρωνε γενικα γαλακτοκομικα

μετα τον χρονο καναμε εισαγωγη σε φρεσκο αγελαδινο κ κατσικισιο αλλα μεχρι 18μ δ μπορω να πω οτι πινανε πολυ(εκτος απο τη φαση αποθηλασμου η μεγαλη).κ στα δυο αρεζε απο κοντα στον χρονο γαλα με δημητριακα

Καλησπερα σας

Ειμαι η αλεξανδρα κ εχω μια κορη 6 μιση μηνων!!!νερακι πεινουμε απο τον 4ο...στην αρχη με μπιμπερο κ απο τον 5ο την εβλεπα οτι ηθελε να το κραταει κ ετσι της πηρα          και πινει μια χαρα απο εκει!!!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Στα εκπεαιδευτικιά ποτηράκια υπάρχει κάποια σειρά στη μετάβαση από το ένα είδος στο άλλο ή διαλέγουμε ό,τι ταιριάζει; Εμείς ξεκινήσαμε 8-9 μ το μαλακό στόμιο (που δεν έχω καταλάβει σε τι διαφέρει απο θηλή μπιμπερό), 2-3 μήνες μετά πήραμε σκληρό στόμιο αλλά με τη βαλβίδα για να μην τρέχει, επειδή παίζει, τα μετακινεί εδώ κι εκεί κλπ (είναι πολύ τού νερόυ και νομίζω τα έχει και λίγο παιχνίδι). Τώρα (15μ)  σκέφτομαι παγουρίνο για έξω, αυτό που είναι σαν τα εμφιαλωμένα των αθλητών. Για το σπίτι έχει πιει κάποιες φορές χυμό σε κανονικό ποτήρι, αλλά φυσικά του το κρατούσα. Να πάρω 360 καλύτερα; Ή κλειστό με καλαμάκι; 

Όσο για το γάλα, εκεί έχω μείνει πίσω, ακόμα το δίνω με το μαλακό στόμιο, γιατί με το σκληρό έχω επιφυλάξεις για το αν θα καθαρίζει η βαλβίδα από το γάλα, όμως νομίζω ότι δεν πρέπει να πίνει άλλο από το μαλακό. Τα 360 κάνουν και για γάλα; 

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Στα εκπεαιδευτικιά ποτηράκια υπάρχει κάποια σειρά στη μετάβαση από το ένα είδος στο άλλο ή διαλέγουμε ό,τι ταιριάζει; Εμείς ξεκινήσαμε 8-9 μ το μαλακό στόμιο (που δεν έχω καταλάβει σε τι διαφέρει απο θηλή μπιμπερό), 2-3 μήνες μετά πήραμε σκληρό στόμιο αλλά με τη βαλβίδα για να μην τρέχει, επειδή παίζει, τα μετακινεί εδώ κι εκεί κλπ (είναι πολύ τού νερόυ και νομίζω τα έχει και λίγο παιχνίδι). Τώρα (15μ)  σκέφτομαι παγουρίνο για έξω, αυτό που είναι σαν τα εμφιαλωμένα των αθλητών. Για το σπίτι έχει πιει κάποιες φορές χυμό σε κανονικό ποτήρι, αλλά φυσικά του το κρατούσα. Να πάρω 360 καλύτερα; Ή κλειστό με καλαμάκι; 

Όσο για το γάλα, εκεί έχω μείνει πίσω, ακόμα το δίνω με το μαλακό στόμιο, γιατί με το σκληρό έχω επιφυλάξεις για το αν θα καθαρίζει η βαλβίδα από το γάλα, όμως νομίζω ότι δεν πρέπει να πίνει άλλο από το μαλακό. Τα 360 κάνουν και για γάλα; 

Τα έχω δοκιμάσει όλα πλην τύπου μπιμπερο, έτη φωτός καλύτερο από όλα κ ακόμα το έχουμε για το γάλα κ το χυμό είναι της avent με το καλαμάκι κ τα χεράκια. Τα σιλικονουχα είναι όλα ανταλλακτικά οπότε μπορείς να τα αλλάζεις όσο συχνά θέλεις κ εγώ μια φορά τη βδομάδα τα βάζω πλυντήριο για να καθαρίζονται πιο σε βάθος. Στο στόμιο μένει κάπως το γάλα, όσο κ να το πιέζω, οπότε κάποιες φορές το ρουφαω κ μετά το ξεπλενω. Μεγαλώνοντας, για νερό δεν της έκανε της κόρης μου γιατι δε ρουφάει ελεύθερα όπως δλδ με τα κλασικά καλαμάκια, υπάρχει μια αντίσταση για να μην πνιγονται οποτε έχουμε πάρει άλλο τύπο, αλλά σε αυτο πίνει ακόμα το γάλα. Αυτά με το σκληρό στόμιο επειδή έχουν καπάκι, μετά από λίγο βρωμανε κ εσωτερικά το στόμιο δεν καθαριζει καλά, αποφυγε τα. Αυτό που σου λέω δε μυρίζει καθόλου. Τα 360 χάνουν.

Έχω ένα κικο με καλαμάκι σιλικόνης, διαφημιστικό ήταν, αλλά γράφει 18μ. Φαντάζομαι παρόμοιο θα είναι. Με τετοιο ομως, δεν θα πρέπει μετά να πάω στο 360 για να μεταβώ στο ανοιχτό ποτήρι; Ή δεν πάνε έτσι εξελικτικά; 

Μετά χεράκια έχουν κάποιον ρολο; Εγω τα εβγαλα απο τα ποτηράκια που χρησιμοποιουμε γιατι απο 6μηνων ειχε μαθει να κραταει μονος του μπιμπερο, δεν καταλαβα τι χρησιμότητα θα ειχε το χεράκι. 

Just now, Έσπερος είπε:

Έχω ένα κικο με καλαμάκι σιλικόνης, διαφημιστικό ήταν, αλλά γράφει 18μ. Φαντάζομαι παρόμοιο θα είναι. Με τετοιο ομως, δεν θα πρέπει μετά να πάω στο 360 για να μεταβώ στο ανοιχτό ποτήρι; Ή δεν πάνε έτσι εξελικτικά; 

Μετά χεράκια έχουν κάποιον ρολο; Εγω τα εβγαλα απο τα ποτηράκια που χρησιμοποιουμε γιατι απο 6μηνων ειχε μαθει να κραταει μονος του μπιμπερο, δεν καταλαβα τι χρησιμότητα θα ειχε το χεράκι. 

Εμένα δεν κράτησε ποτέ μπιμπερο οπότε 5μιση που ξεκίνησε να πινει νερό φαντάστηκα ότι θα είναι πιο εύκολο να το κραταει με τα χεράκια. Αν το παιδί μπορεί προφανώς κ δε χρειάζονται. Το κικο είναι απαράδεκτο, το έχω δοκιμάσει κ αυτό. Εμένα πίνει κ από ποτήρι κ από πλαστικό μπουκάλι αν χρειαστεί αλλά βρέχεται κ επειδή πίνει πολύ νερό θέλω ένα μπουκάλι να το χειρίζεται μόνη της σε αυτή τη φάση. Δε νομίζω ότι έχει σχέση το μπουκάλι που πίνουν ενός έτους με το αν, πως και πότε θα πιουν κανονικα, έχεις δει εσύ κανέναν να μην μπορεί να πιει από ανοιχτό ποτήρι;!

Αυτό το κικο το φαντάστηκα ότι για να μου το δίνει δώρο το φαρμακείο κάτι στραβό θα έχει. Ναι τα χεράκια λογικά θα είναι για τα μικράκια που δεν ήπιαν μπιμπερο, γι αυτο λογικα κ θα αφαιρούνται. Ελπιζω δηλαδη, μην είναι  καμία δεξιότητα που έχω παραμελήσει. 

Δεν είναι δηλαδή αναγκαίο να περάσεις κ από το στάδιο του 360; Γενικά θέλω να αφήσω τα στόμια που θυμίζουν μπιμπερο σιγα σιγα γιατι δεν κανει απο ο,τι διαβάζω κ μάλλον κακώς κρατάω ακόμη κ τα μαλακά στομια. Αλλά θέλω κάτι που να το ανοίγει μόνος του άρα εύχρηστο κ να μη στάζει, γιατί μόνος του πίνει κ τα περιφέρει όπου παίζει. 

Ψιλό άσχετο, στο αυτοκίνητο μέσα δίνουμε νερό ή είναι επικινδυνο;

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το κικο το φαντάστηκα ότι για να μου το δίνει δώρο το φαρμακείο κάτι στραβό θα έχει. Ναι τα χεράκια λογικά θα είναι για τα μικράκια που δεν ήπιαν μπιμπερο, γι αυτο λογικα κ θα αφαιρούνται. Ελπιζω δηλαδη, μην είναι  καμία δεξιότητα που έχω παραμελήσει. 

Δεν είναι δηλαδή αναγκαίο να περάσεις κ από το στάδιο του 360; Γενικά θέλω να αφήσω τα στόμια που θυμίζουν μπιμπερο σιγα σιγα γιατι δεν κανει απο ο,τι διαβάζω κ μάλλον κακώς κρατάω ακόμη κ τα μαλακά στομια. Αλλά θέλω κάτι που να το ανοίγει μόνος του άρα εύχρηστο κ να μη στάζει, γιατί μόνος του πίνει κ τα περιφέρει όπου παίζει. 

Ψιλό άσχετο, στο αυτοκίνητο μέσα δίνουμε νερό ή είναι επικινδυνο;

Μα πάρε ένα 360 να το δοκιμάσετε, μια χαρά είναι απλά δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο, αυτό λέω. Δες τι θα βολεψει το παιδί, αυτό έχει σημασία. Εγώ δίνω νερό, ειδικά αν κάνουμε μεγάλη διαδρομή απλά το δίνω σε φανάρι, κίνηση κλπ.

@Έσπερος καλύτερα πάρε ένα 12+ με καλαμάκι, έχω δοκιμάσει της avent και η nuk, είναι πολύ βολικά με το που καταφέρει το παιδί να ρουφήξει. Εγώ το 360 δεν το πήρα ποτέ γιατί δεν ήταν και πολύ της μόδας τότε, δεν το είχα πάρει χαμπάρι, το είδα πρώτη φορά από μια μαμά στο σχολείο του γιου μου, όταν πια ήταν στο προνήπιο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μάθει το παιδί να πίνει από ποτήρι, εγώ να πω την αλήθεια δεν το κυνήγησα ιδιαίτερα στο σπίτι γιατί ήθελα να έχουν μια "ανεξαρτησία" με το νερό τους, να υπάρχει δηλαδή ένα παγούρι γεμάτο και να το παίρνουν να πίνουν όποτε ήθελαν. Ωστόσο, φυσικά μπόρεσαν να πιουν και από ποτήρι όταν χρειάστηκε, έστω κι ακόμα προτιμούν τα καλαμάκια.

Αυτά με το καλαμάκι κάνουν και για το γάλα; 

Επίσης μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποια μάρκα που από τύχη τα εξαρτήματά της να ταιριάζουν με τα στόμια μιας άλλης; Έχω ποτηράκια δύο μεγεθών nuk και mam, με σκληρά και μαλακά στόμια. Βλέπω έχουν και οι δύο στόμιο παγουριού αλλά όχι καλαμάκι. Δεν είναι κανένα σοβαρό κριτήριο αυτό, αλλά αν υπάρχει κάτι που να βιδώνει σε αυτά τα ποτηράκια θα το προτιμούσα. 

Η μεγάλη μας, όταν ξεκίνησε στερεές τροφές και της δώσαμε πρώτη φορά νερό, δε μπορούσε να ρουφήξει από το εκπαιδευτικό ποτηράκι με το μαλακό στόμιο που προτείνεται για την ηλικία αυτή. Οπότε της δώσαμε και ήπιε από κανονικό ποτήρι, μικρές γουλίτσες, χωρίς πρόβλημα. Εφόσον είδαμε ότι το παιδί έπινε μια χαρά, συνεχίσαμε και της δίναμε έτσι το νερό. Σε κάποιες εξόδους μας τότε, επειδή δεν είχαμε προβλέψει ότι θα έπινε από κανονικό ποτήρι από την αρχή και δεν είχαμε αγοράσει πχ κάποιο αντίστοιχο παιδικό με καπάκι, παίρναμε το μοναδικό που είχαμε με καπάκι και που ήταν ένα γυάλινο ποτήρι με κοντό χοντρό πόδι. Όταν έπινε νερό έξω, το θέαμα είχε πλάκα και μας έλεγαν: «Κοίτα το μωρό που πίνει από το κολονάτο ποτήρι!» :D . Όταν χρόνισε της πήραμε ένα ποτηράκι με σκληρό στόμιο και λαβές προκειμένου να το κρατάει μόνη της και έπινε εκεί το φρέσκο γάλα και κάποιες φορές το νερό. 2-3 μήνες μετά έπινε και με καλαμάκι. Από εκεί και έπειτα μπορούσε να πιει με όλους τους τρόπους αλλά προτιμούσαμε το κανονικό ποτήρι (πλαστικό με χερουλάκι) το οποίο και χειριζόταν πλέον μόνη της μετά από λίγο. Πάντως για τα ποτηράκια/παγουράκια που έχουμε κατά καιρούς χρησιμοποιήσει (με στόμιο-βαλβίδα και με καλαμάκι-βαλβίδα, μαλακό που διπλώνει κάτω από το καπάκι) ακούω ανά τακτά διαστήματα: «Μαμά, δε ρουφάει» ή «Μαμά, στάζει». Θέλει προσοχή όταν επανατοποθετείς τη βαλβίδα μετά το πλύσιμο και προσοχή στο βίδωμα.

Ναι στο ΜΑΜ η βαλβίδα μου στάζει πλέον κάποιες φορές ενώ στα ΝΟΥΚ όχι, γιατί είναι κουμπωτή. 

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Θέλει προσοχή όταν επανατοποθετείς τη βαλβίδα μετά το πλύσιμο και προσοχή στο βίδωμα.

Τι είναι πιο έυκολο για να το χειρίζεται μόνο του ένα παιδάκι, το καλαμάκι ή αυτό που είναι σαν το αθλητικό εμφιαλωμένο; θέλω να είναι μόνιμα ανοιχτό αλλά να μη στάζει, γιατί στο παιχνίδι το περιφέρει εδώ κι εκεί, το αναποδογυρίζει κλπ. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα