Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκπαιδευτικο ποτηρακι...ποτε?


Recommended Posts

Εκπαιδευτικό ποτηράκι χρησιμοποιώ από τον 6ο μήνα όταν άρχισαν να μπαίνουν οι στερεές τροφές για να πίνει νερό!Ο μπεμπουλης μου έχει κόψει το μπιμπερο εδώ και 1 μήνα!το γάλα το πίνει με κουτάλι της σούπας!

πρίν από 13 λεπτά , Dust pink είπε:

Καλησπέρα! Πότε ξεκινήσατε εκπαιδευτικά ποτήρια (αυτα με το ρύγχος) στα μικρά σας; Είναι κάτι που πάντα ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό αλλά ούτε και εκείνος έχει αναφέρει κάτι για να ξεκινήσω. Είναι 9 μηνών η μικρή. Το τελευταίο διάστημα την θηλή του κλασικού μπιμπερο την κάνει "τσίχλα" στο στόμα και δεν πίνει. Σκέφτηκα μήπως της ξεκινήσω εκπαιδευτικό με νερό αρχικά και έπειτα με το γάλα οψομεθα...ανάλογα πως θα το πάρει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Dust pink είπε:

Καλησπέρα! Πότε ξεκινήσατε εκπαιδευτικά ποτήρια (αυτα με το ρύγχος) στα μικρά σας; Είναι κάτι που πάντα ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό αλλά ούτε και εκείνος έχει αναφέρει κάτι για να ξεκινήσω. Είναι 9 μηνών η μικρή. Το τελευταίο διάστημα την θηλή του κλασικού μπιμπερο την κάνει "τσίχλα" στο στόμα και δεν πίνει. Σκέφτηκα μήπως της ξεκινήσω εκπαιδευτικό με νερό αρχικά και έπειτα με το γάλα οψομεθα...ανάλογα πως θα το πάρει.

Εγω ξεκινησα εκπαιδευτικο ποτηρακι για να πινει νερο οταν αρχισε τις στερεες, 6 μηνων. Φυσικα μεχρι τους 8-9 μηνες δεν επινε ιδιαιτερη ποσοτητα (ξεδιψουσε και με τον θηλασμο) αλλα απο τους 6 του το εδινα. Ειχα παρει 2, της chicco και της bebe confort, αλλα τελικα χρησιμοποιησα μονο το δευτερο γιατι εχει ελεγχομενη ροη και διαφορετικα πνιγοταν. Ξεκινας με την ροη οπου πρεπει να ρουφηξει για να πιει (βαζοντας ενα εξαρτηματακι) και μολις εξοικειωθει να καταπινει πιο καλα (σε μας εγινε γυρω στους 10-11 μηνες) βγαζεις το εξαρτημα και πινει κανονικα (δηλαδη σταζει αν το αναποδογυρισεις). 

 
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dust pink είπε:

Καλησπέρα! Πότε ξεκινήσατε εκπαιδευτικά ποτήρια (αυτα με το ρύγχος) στα μικρά σας; Είναι κάτι που πάντα ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό αλλά ούτε και εκείνος έχει αναφέρει κάτι για να ξεκινήσω. Είναι 9 μηνών η μικρή. Το τελευταίο διάστημα την θηλή του κλασικού μπιμπερο την κάνει "τσίχλα" στο στόμα και δεν πίνει. Σκέφτηκα μήπως της ξεκινήσω εκπαιδευτικό με νερό αρχικά και έπειτα με το γάλα οψομεθα...ανάλογα πως θα το πάρει.

Αγορασα ένα όταν ήταν 6 μηνων, δεν του άρεσε καθόλου και γινόταν και μουσκεμα και έκτοτε δίνω νερό σε κανονικό ποτήρι. Επίσης, η πεθερά μου μου έφερε δώρο ένα παγουρινο με στόμιο και όχι καλαμάκι και μπορώ να πω πως μας έχει βολεψει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Αγορασα ένα όταν ήταν 6 μηνων, δεν του άρεσε καθόλου και γινόταν και μουσκεμα και έκτοτε δίνω νερό σε κανονικό ποτήρι. Επίσης, η πεθερά μου μου έφερε δώρο ένα παγουρινο με στόμιο και όχι καλαμάκι και μπορώ να πω πως μας έχει βολεψει αρκετά.

Από κανονικό ποτήρι έχω δοκιμάσει να της δώσω σχετικά πρόσφατα αλλά πνίγηκε και έκλαιγε πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Dust pink είπε:

Από κανονικό ποτήρι έχω δοκιμάσει να της δώσω σχετικά πρόσφατα αλλά πνίγηκε και έκλαιγε πολύ.

Κ το νερό πως το δίνεις? Με μπιμπερο? 

  Προσπάθησε και με ποτηρακι για σφηνάκι! Είναι πιο μικρό και εφαρμόζει καλύτερα στα χειλακια τους.

  Καλαμάκι έχεις δοκιμάσει? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Καλησπέρα! Πότε ξεκινήσατε εκπαιδευτικά ποτήρια (αυτα με το ρύγχος) στα μικρά σας; Είναι κάτι που πάντα ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό αλλά ούτε και εκείνος έχει αναφέρει κάτι για να ξεκινήσω. Είναι 9 μηνών η μικρή. Το τελευταίο διάστημα την θηλή του κλασικού μπιμπερο την κάνει "τσίχλα" στο στόμα και δεν πίνει. Σκέφτηκα μήπως της ξεκινήσω εκπαιδευτικό με νερό αρχικά και έπειτα με το γάλα οψομεθα...ανάλογα πως θα το πάρει.

 

Στους 6 μήνες μαζί με τα στερεά. Νερό σε μπιμπερό δεν εχω βάλει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Εκπαιδευτικό ποτηράκι από 6μ.κ καλαμάκι από 8-9.κανονικο ποτήρι κ από μπουκαλάκι(από αυτά που πίνουμε κ εμείς) δοκιμάζαμε να υπάρχει σαν επιλογή αλλά δ το χρησιμοποιούμε συχνά από 10-11

Link to comment
Share on other sites

Εκπαιδευτικό ποτηρακι της είχα πάρει όταν ήταν περίπου 7 μηνών αλλά το αναποδογυριζε συνέχεια κ γινόταν μουσκεμα. Όταν έγινε ένα χρόνων της πήρα μπουκαλάκι με καλαμάκι κ έπινε έτσι ή κ από ποτήρι κανονικό! Μπορείς να δοκιμασεις με ποτήρι κατευθείαν, στην αρχή θα βάζεις το χέρι από κάτω να μην γίνεται μουσκεμα αλλά πολύ γρήγορα θα μάθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα έδωσα σιγά σιγά νερό από σφηνοποτηρο όπως μου πρότεινε ένα μέλος! Έγινε μούσκεμα αλλά το δέχτηκε και ηπιε λιγο.Θα αρχίσω με εκπαιδευτικό και αν δω ότι δεν έχει επιτυχία θα συνεχίσω με μικρό ποτηράκι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα κ το άλλο. Του έδινα νερό κάθε φορά που έπινα εγώ (από διαφορετικό ποτήρι εννοείται!) Κάθε φορά έλεγα το γνωστό επιφώνημα "ααα" μόλις έπινα κ του αρεζε πολύ να με μιμείται!

 

Γενικά δεν ήθελα να είναι "δεσμευμένος" μόνο σε εναν τρόπο κ έδινα νερό σε διάφορα σκεύη πχ φλιτζάνια, κρασοποτηρα, κούπες. Εκτος απ το παγουρινο, πριν το χρόνο δοκίμασα κ το μικρό μπουκαλάκι κ με στόμιο κ χωρίς. Αυτό που δεν καταφέρνει είναι το καλαμάκι. Εγώ συνεχίζω την προσπάθεια  κ ελπίζω κάποια στιγμή να το πετυχει!

Link to comment
Share on other sites

Βολικα ειναι τα ποτηρακια 360.ξεκινησαμε ακριβως πριν απο μια εβδομαδα τις στερεες κ απο τη δευτερη ημερα της εδωσα νερο με αυτο.χυνεται λιγο αλλα προσαρμοστηκε αμεσως.λενε οτι αυτα τα ποτηρακια διδασκουν τη σωστη σταση της γλωσσας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια μετά την ανάρτηση και κατόπιν πρότασης μέλους της έδωσα με σφηνοποτηρο ,γίνεται μούσκεμα αλλά το διαχειρίζεται! Σήμερα μου έφερε ο άντρας μου της nuk εκπαιδευτικό ποτήρι (και αυτός αλλά του λες αλλά φέρνει) έχει ρύγχος αλλά εκτός από τα χερούλια είναι πάνω κάτω σαν μπιμπερο. Εγώ είχα δει κάτι ποτηράκια της munchkin τα έχει δοκιμάσει κάποια;

Με σφηνοποτηρο συνεχίζουμε κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

5,5 μηνών η μικρή μου και έχουμε ξεκινήσει και εμείς εδώ και μέρες τις στερεές. Νερό δεν έχω δώσει ακόμα με εκπαιδευτικό ποτηράκι γιατί θέλω πρώτα να κλείσει τους 6 μήνες αλλά προσπαθησα με μπιμπερό. Σε εμένα το πρόβλημα είναι ότι δε δέχεται να πιεί νερό με τίποτα, το φτύνει και πετάει τη θηλή από το στόμα. Να υποθέσω ότι θα συνηθίσει κάποια στιγμή; Έχετε να με συμβουλέψετε τίποτα κορίτσια για να την ενθαρρύνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

5,5 μηνών η μικρή μου και έχουμε ξεκινήσει και εμείς εδώ και μέρες τις στερεές. Νερό δεν έχω δώσει ακόμα με εκπαιδευτικό ποτηράκι γιατί θέλω πρώτα να κλείσει τους 6 μήνες αλλά προσπαθησα με μπιμπερό. Σε εμένα το πρόβλημα είναι ότι δε δέχεται να πιεί νερό με τίποτα, το φτύνει και πετάει τη θηλή από το στόμα. Να υποθέσω ότι θα συνηθίσει κάποια στιγμή; Έχετε να με συμβουλέψετε τίποτα κορίτσια για να την ενθαρρύνω;

Προσπαθησε να της το δωσεις λιγο δροσερο, οχι σε θερμοκρασια δωματιου. Επισης, μην εχεις προσδοκια να αρχισει να πινει αμεσως, σιγα-σιγα θα το συνηθισει (εμενα μετα τους 8-9 μηνες αρχισε να πινει ικανοποιητικη ποσοτητα, αλλα δεν ειχαμε θεμα αφυδατωσης γιατι θηλαζε). Απλα εσυ να προσφερεις συχνα και φυσικα να μην πιεζεις. Δοκιμασε και με κουταλακι μηπως το δεχτει καλυτερα.

6 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Λοιπόν κορίτσια μετά την ανάρτηση και κατόπιν πρότασης μέλους της έδωσα με σφηνοποτηρο ,γίνεται μούσκεμα αλλά το διαχειρίζεται! Σήμερα μου έφερε ο άντρας μου της nuk εκπαιδευτικό ποτήρι (και αυτός αλλά του λες αλλά φέρνει) έχει ρύγχος αλλά εκτός από τα χερούλια είναι πάνω κάτω σαν μπιμπερο. Εγώ είχα δει κάτι ποτηράκια της munchkin τα έχει δοκιμάσει κάποια;

Με σφηνοποτηρο συνεχίζουμε κανονικά 

Tης munchkin εννοεις το 360 που λεει η @μαγιοπουλας;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Προσπαθησε να της το δωσεις λιγο δροσερο, οχι σε θερμοκρασια δωματιου. Επισης, μην εχεις προσδοκια να αρχισει να πινει αμεσως, σιγα-σιγα θα το συνηθισει (εμενα μετα τους 8-9 μηνες αρχισε να πινει ικανοποιητικη ποσοτητα, αλλα δεν ειχαμε θεμα αφυδατωσης γιατι θηλαζε). Απλα εσυ να προσφερεις συχνα και φυσικα να μην πιεζεις. Δοκιμασε και με κουταλακι μηπως το δεχτει καλυτερα.

Tης munchkin εννοεις τα 360 που λεει η @μαγιοπουλας;

Από την αρχή που ξεκίνησε στέρεες της δίνω ανά μία ώρα περίπου λίγες γουλιες όσο θέλει. Από φίλτρο βάζω νερό, μου φαίνεται δροσερό. Με το σφηνοποτηρο κάνει προσπάθεια να πιει, καταλαβαίνει δηλαδή ότι έχει κάτι μέσα που πρέπει να πιει. Οπότε το συνεχίζω στο Ρυθμό που συνέχιζα και με το μπιμπερο.

Το εκπαιδευτικό το έχει βρει πάλι σαν μπιμπερο και το μασουλαει. Την αφήνω να παίξει και να το εξερευνήσει. Απλά ήθελα κάτι εκτός σφηνοποτηρου για τις βόλτες, όταν είναι στο κολυμβητήριο και γενικά όταν είμαστε εκτός σπιτιού.

Μου διαφεύγει τελείως το μοντέλο ,θυμάμαι πάντως ότι ήταν munchkin ένα μπλε σαν ποτήρι με κάτι σαν καπάκι από πάνω. Ίσως είναι αυτό που λέει η @μαγιοπουλας

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

5,5 μηνών η μικρή μου και έχουμε ξεκινήσει και εμείς εδώ και μέρες τις στερεές. Νερό δεν έχω δώσει ακόμα με εκπαιδευτικό ποτηράκι γιατί θέλω πρώτα να κλείσει τους 6 μήνες αλλά προσπαθησα με μπιμπερό. Σε εμένα το πρόβλημα είναι ότι δε δέχεται να πιεί νερό με τίποτα, το φτύνει και πετάει τη θηλή από το στόμα. Να υποθέσω ότι θα συνηθίσει κάποια στιγμή; Έχετε να με συμβουλέψετε τίποτα κορίτσια για να την ενθαρρύνω;

Τα μωρά δυσανασχετούν με την γεύση του νερού στην αρχή κατά την εισαγωγή των τροφών! Είναι λογικό να αντιδρά έτσι γιατί είναι κάτι νέο στο στόμα του και άγευστο.

Θα δίνεις για να ξεπλύνει το στόμα όσο πιει λίγες σταγόνες μετά τα γεύματα. Και όσο μεγαλώνει θα το συνηθίσει και θα αυξηθεί η ποσότητα.

@μαγιοπουλας ναι αυτό πρέπει να είναι! Είσαι ευχαριστημένη;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dust pink είπε:

Τα μωρά δυσανασχετούν με την γεύση του νερού στην αρχή κατά την εισαγωγή των τροφών! Είναι λογικό να αντιδρά έτσι γιατί είναι κάτι νέο στο στόμα του και άγευστο.

Θα δίνεις για να ξεπλύνει το στόμα όσο πιει λίγες σταγόνες μετά τα γεύματα. Και όσο μεγαλώνει θα το συνηθίσει και θα αυξηθεί η ποσότητα.

@μαγιοπουλας ναι αυτό πρέπει να είναι! Είσαι ευχαριστημένη;;

Κοιτα.εχουμε εννια ημερες που μπηκαμε στις στερεες μονο.εηω της το κραταω βεβσια παρολο που θελει να το πιανει.χυνεται α εξω αλλα πινει κιολας.βγαζει τη γλωσσα εξω γιατι εχει μαθει τη ιηλαστικη κινηση.φαινεται οτι θα μαθει να πινει.εχω κ ενα μπιμπερο που δινω καλοια ασχετη στογμη αλλα δεν πινει περισσοτερο σπο αυτο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κοιτα.εχουμε εννια ημερες που μπηκαμε στις στερεες μονο.εηω της το κραταω βεβσια παρολο που θελει να το πιανει.χυνεται α εξω αλλα πινει κιολας.βγαζει τη γλωσσα εξω γιατι εχει μαθει τη ιηλαστικη κινηση.φαινεται οτι θα μαθει να πινει.εχω κ ενα μπιμπερο που δινω καλοια ασχετη στογμη αλλα δεν πινει περισσοτερο σπο αυτο

Α είστε μικρούλια ακόμη! Πάντως ως εικόνα μου φάνηκε όμορφο ποτήρι, έγραφε κιόλας ότι δεν στάζει κατά την μεταφορά! Θα το προμηθευτώ για να δω πως θα λειτουργήσει σε μας που είμαστε πιο μεγάλες

Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνω γιατί το munchkin 360 ήταν το αγαπημένο μας ποτήρι!

Της έδωσα νερό 5,5 μηνών, μόνο με αυτό και έμαθε στο παιδί να πίνει σωστά από την αρχή. Αφού δεν είχε καν χρονίσει και έξω δεν αγχωνόμουν μήπως ξεχάσω το νερό γιατί μπορούσε να πιει από παντού.  Ίδιας φιλοσοφίας ποτήρι είχε και η avent αλλά έλεγε για 12 μηνών και πάνω, ενω το munchkin είναι από 6 μηνών.  

Γενικά δε στάζει, αν και με τον καιρό χαλαρώνει το πώμα σιλικόνης και έχει διαρροές αν δεν είναι σε όρθια στάση. Γενικά πάντως, καλό είναι να το έχεις σε όρθια στάση.  Πρακτικά, αν σου πέσει από το τραπέζι δε θα σου γεμίσει με νερό τον τόπο, μόνο μερικές σταγόνες και το πλαστικό του είναι τρομερά ανθεκτικό. Αν είσαι τρελή και παλαβή με την καθαριότητα, μπορεί να μη σου αρέσει καθώς το κοίλο πάνω μέρος όλο και κάτι μαζεύει + είναι πάντα εκτεθειμένο, σε αντίθεση με τα πιπιλοπότηρα που καπακώνεις στο σημείο που ακουμπά το μωρό. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2018 at 9:44 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Εγώ έκανα κ το άλλο. Του έδινα νερό κάθε φορά που έπινα εγώ (από διαφορετικό ποτήρι εννοείται!) Κάθε φορά έλεγα το γνωστό επιφώνημα "ααα" μόλις έπινα κ του αρεζε πολύ να με μιμείται!

 

Γενικά δεν ήθελα να είναι "δεσμευμένος" μόνο σε εναν τρόπο κ έδινα νερό σε διάφορα σκεύη πχ φλιτζάνια, κρασοποτηρα, κούπες. Εκτος απ το παγουρινο, πριν το χρόνο δοκίμασα κ το μικρό μπουκαλάκι κ με στόμιο κ χωρίς. Αυτό που δεν καταφέρνει είναι το καλαμάκι. Εγώ συνεχίζω την προσπάθεια  κ ελπίζω κάποια στιγμή να το πετυχει!

Για το καλαμάκι που λες δοκιμασες να του δώσεις αφού πρώτα ρουφηξεις εσύ κ όταν το έχεις στο στόμα να του το δείξεις κ μετά να καταπιείς?? Για να καταλάβει τον τρόπο! Εγώ αυτό είχα κάνει, στην αρχή της το έδωσα κ απλά το έβαζε στο στόμα κ μετά ήπια κ εγώ κ μόλις της το ξανά έδωσα ρουφηξε κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Dust pink said:

Λοιπόν κορίτσια μετά την ανάρτηση και κατόπιν πρότασης μέλους της έδωσα με σφηνοποτηρο ,γίνεται μούσκεμα αλλά το διαχειρίζεται! Σήμερα μου έφερε ο άντρας μου της nuk εκπαιδευτικό ποτήρι (και αυτός αλλά του λες αλλά φέρνει) έχει ρύγχος αλλά εκτός από τα χερούλια είναι πάνω κάτω σαν μπιμπερο. Εγώ είχα δει κάτι ποτηράκια της munchkin τα έχει δοκιμάσει κάποια;

Με σφηνοποτηρο συνεχίζουμε κανονικά 

Εμεις δοκημασαμε αυτα της munchkin και απο 6 μηνων περιπου μεχρη 10 απο αυτο επινε. Ειναι αρκετα καλα αν και γυνοταν μουσκεμα της περισσοτερες φορες...  Τωρα πινουμε απο παγουρακι με καλαμακι και απο ποτηρακι με σκηρο στομιο χωρις το εξαρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...