Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκπαιδευτικο ποτηρακι...ποτε?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις το χρησιμοποιήσαμε 11μηνων.οταν δηλαδή το παιδι αρχιζει να θελει να πιασει το μπιμπερό για να πιει μονο του.η ηλικία βεβαια μπορει να ποικίλη απο παιδι σε παιδι οπως σε ολα τα πραγματα (μπουσουλημα, περπάτημα, ομιλία)

καλε γιατι βιάζεσαι??ποσο εισαι?1 εβδομαδας?? μπερδεύτηκα.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εμεις το χρησιμοποιήσαμε 11μηνων.οταν δηλαδή το παιδι αρχιζει να θελει να πιασει το μπιμπερό για να πιει μονο του.η ηλικία βεβαια μπορει να ποικίλη απο παιδι σε παιδι οπως σε ολα τα πραγματα (μπουσουλημα, περπάτημα, ομιλία)

καλε γιατι βιάζεσαι??ποσο εισαι?1 εβδομαδας?? μπερδεύτηκα.

:lol::lol: εχει χαλασει το τικερ μου(τικερ δεν λεγεται??)

και δεν ξερω πως να το φτιαξω:oops::oops::oops:η εστω να το βγαλω..πεταλουδιτσα εχουμε ακομα...απλα μια φιλη μου εβαλε την μπεμπα της 7 μηνων στο εκπαιδευτικο και επειδη μου φανηκε περιεργο ειπα να ρωτησω...3 μηνων ειναι το δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.

 

Οταν ξεκινησε το ρυζαλευρο (5 μηνων), του διναμε εμεις νερο μετα και επινε οσο ηθελε, και μετα του διναμε το εκπαιδευτικο ποτηρακι με λιγο νερακι μεσα και το παλευε. Γενικα νομιζω οτι εχει να κανει με το πως αντιδραει το μωρο σου στα εξωτερικα ερεθισματα. Εμας ειχε ηδη ξεκινησει να προσπαθει να πιανει τα μπιμπερο και τα ποτηρια μας απο 4, οποτε του ηρθε καλα. Μην αγχωνεσαι ομως, θα σου δειξει το ιδιο αν μπορει να ανταπεξελθει στο ποτηρακι. Νομιζω παντως οτι 3 μηνων, ειναι πολυ μικρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συνηθως ξεκινουν οταν μπουν στις στερεες...

κι αυτο οχι απαραιτητα...εμενα εκανε 2 μηνες να το συνηθισει....

τωρα απο μπιμπερο τρωει???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την εισαγωγη των στερεων, δηλαδη λιγο μετα τους 6 μηνες, του το εδωσα περισσοτερο για να εξοικειωνεται. Του αρεσει να το πιπιλαει(και για αυτο γινεται μουσκεμα) αλλα νερακι δεν πολυπινει.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της το έδωσα μαζί με τις στερεές λίγο μετά τον 6ο. Μπιμπερό δεν δοκίμασε ποτέ. Στην αρχή η καημένη δεν μπορούσε ούτε να το σηκώσει. Δοκίμασε πάντως διάφορα γιατί παίζουν με το βάρος, και με το πόσο δύναμη χρειάζεται η βαλβίδα να ανοίξει. Εμείς καταλήξαμε στα Dr Browns.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

απλως μου φανηκε παρα πολυ περιεργο που της φιλης μου αρχισε στους 7!!εγω πιστευα πως πανω απο το χρονο ξεκινανε:oops::oops:

μανου απο 5 μηνων??απαιχτο το μικρο σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αχ! Περιμενω πως και πως τη στιγμη που θα πινει απο το εκπ. ποτηρακι! Δεν παιρνει μπιμπερο με την καμια!!! Οσες φορες εχω βγαλει γαλα για να του το δωσουμε με μπιμπερο καταληγει στο νεροχυτη...:( Ισως τοτε με αποδεσμευσει λιγακι! Υπομονη αλλους 3 μηνες λοιπον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

μπορειτε να ξεκινησετε!

μετα τον 6ο μηνα με την βοηθεια της μαμας σταδιακα μαθαινει.. εμεις το ποτηρακι το κρατησαμε λιγο και περασαμε στο κρασοποτηρο.Στην αρχη ειχα μια πετσετα κατω απο το σαγονι της γιατι το μισο νερο ετρεχε εξω, αλλα μεχρι τον χρονο πιναμε απο ποτηρι ή και απο μπουκαλι νερου. Τωρα στους 15 μηνες βαζουμε και τα χερακια και προσπαθουμε να πιουμε μονες μας,φυσικα θελει αρκετη δουλεια αυτο ακομα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πήρα τα εκπαιδευτικα ποτηρακια και τους βαζω εκει νερο, ο ένας ούτε που το θέλει ενω ο άλλος πίνει κανονικότατα και το κραταει και με τα χερακια του.Βεβαια πήρα τα ποτηρακια που ΔΕΝ σταζει οποτε και να παίζει με αυτο δεν λερώνεται.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις ξεκινησαμε τις στερεες, ξεκινησαμε και το νερακι. Στην αρχη της το εδινα με το μπιμπερο που πινει και γαλα και μολις καταλαβαινε τη διαφορα στη γευση μου ξινιζε τα μουτρα. Ετσι της πηρα εκπαιδευτικο ποτηρακι. Ουτε που να το δει τοτε. Προκειμενου να πιει λιγο νερο μετα απο 200 ml κοτοσουπα της εβγαζα την πιπιλα απο το εκπαιδευτικο και επινε ετσι αλλα μονο ετσι. Αυτο στους 7 μηνες περιπου. Τωρα προσπαθει μονη της με το κυπελλακι,πιανει τα χερουλια και βαζει την πιπιλα στο στομα αλλα μεχρι εκει. Δεν ξερει ακομα να το σηκωσει, περιμενει απο εμενα να το κανω. Απλα εχω προβληματιστει λιγο. Αν το γεμιζω με νερο πανω πανω, της γινεται ακομα πιο δυσκολο να το σηκωσει. Αν βαζω λιγο νερο, αρχιζει να ρουφαει την πιπιλα με αποτελεσμα να καταπινει πολυ αερα και μετα να ρευεται πολυ. Μαλλον δεν ειναι ετοιμη ακομα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

loulina σε καποια παιδακια μην σου πω σε ολα ειναι δυσκολο να σηκωσουν το ποτηρακι ακομα...

συνεχισε να της δινεις εσυ απλα αστο σε μερη που να μπορει να το πιασει οταν θελει...

ε,καποια στιγμη θα το παρει μονη της...

παντως ειναι βαρυ για τα μικρα.....

δοκιμασε αν θες και καποιο της nuk σαν αυτο.ειναι πολυ ελαφρια ποτηρακια και απλα βαραινει με το νερο

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmSKU=208152&itm=867&ct=1090108&pid=40

εμεις επειδη για αρκετο καιρο του εδινα με καλαμακι (δεν του αρεσε το ποτηρακι) το επιασε μετα τον χρονο...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ του πείρα το εκπαιδευτικό ποτηράκι με το που αρχίσαμε τα φρούτα, 5,5 μηνών και του το δίνω με λίγο νεράκι μέσα πιό πολύ για να του γίνει συνήθεια... στην ουσία βέβαια λίγο πίνει και πιο πολύ παίζει αλλά του αρέσει πολύ... μετα του δίνω με το μπιμπερό και πίνει πιο πολύ νεράκι κανονικά. Η γιατρός μου είπε οτι μετά τον 8ο θα πίνει απο το ποτηράκι σιγά σιγά οπότε δεν τον πιέζω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλη χρονια σ ολουσ

ειναι ανησυχητικο το γεγονος οτι ογιος μου ειναι ενος ετους και δεν πινει μονος του ουτε το νερο του ουτε το γαλα του , δεν εχω χρησιμοποιησει ακομη εκπαιδευτικο ποτηρακι

αν μπορει καποια μανουλα να μου δωσει πληροφοριες σχετκα με το θεμα θα της ημουν ευγνομωνων

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια!

ανησυχητικο γιατι να ειναι...

τον εχεις δοκιμασει με ποτηρακι?

κι εμενα ενος δεν μπορουσε να πιει μονος του αλλα επινε απο ποτηρακι...

δοκιμασε και με καλαμακι...

θα εκπλαγεις!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω το εξης:ο μπεμπακος μου ειναι6 μηνων και του ξεκινησα μαζι με τις τρουες να πινει νερο στο εκπαιδευτικο ποτηρακι της nuk.μπορω να του δινω και γαλα εκει;θηλαζω ακομη αλλα καμμια φορα δινω και συμπληρωμα.μπιμπερο γενικα εχουμε χρησημοποιησει πολυ λιγο και επειδη μεχρι το χρονο θα ηθελα να αποθηλασω μηπως το συμπληρωμα να το δινω στο εκπαιδευτικο ποτηρακι;καλαμακι απο ποτε μπορω να τον δοκιμασω; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αν πίνει άνετα νερό, μπορεί να πιει και γάλα. Δεν βλέπω πού είναι η διαφορά. Για καλαμάκι νομίζω είναι νωρίς ακόμα, μετά τον χρόνο, ίσως και μετά τους 18 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ξεκινησε να πινει νερακι σιγα σιγα απο το εκπαιδευτικο ποτηρακι, ενω το κραταω εγω απο τον 6ο σχεδον.

Τωρα ,αφου δεν θηλαζω απο τον 3ο μηνα, ξεκινησα να του δωσω γαλα με το ποτηρακι.Βεβαια επειδη η ποσοτητα που πινει ειναι 300ml , προσαρμοζω το στομιο απο το ποτηρακι στο μπιμπερο.

Το πρωι το πινει πλεον χωρις γκρινια αλλα το βραδυ χρειαζεται λιγη προσπαθεια παραπανω.Εχθες το βραδυ καταφερα και του εδωσα ολη την ποσοτητα, λιγο γκρινια , λιγο κλαμα, λιγο πιπιλα ενδιαμεσα,αλλα νομιζω θα παμε καλα.

Τωρα πρεπει να ψαξω για ποτηρακι μεγαλυτερης χωριτικοτητας.Καμια ιδεα??

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη προσπαθεια εγινε με αυτο το ποτηρακι που επινε και νερο.Ομως ειναι αρκετα σκληρο και δυσκολευοταν πολυ με το γαλα, κουραζοταν αφου η ποσοτητα που πινει ειναι 300ml.

Αγορασα εχθες απο jumbo ενα παρομοιο μοντελο nuby, πιο μεγαλο και ξετρελαθηκε.Σημερα το πρωι το ηπιε το γαλα σχεδον μονος του.Τιμη μονο 3.99 (!!!!!!). θα του παρω και για το νερακι του, γιατι δεν σταζει καθολου.

Αντιο μπιμπερο :!::!::!:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε βολευτεί πολύ με τα ποτηράκια της NUK που χωράνε μέχρι 300 γραμμάρια, πίνουμε σε αυτά και νερό και γάλα.

 

Για νερό πλέον έχουμε αρχίσει να χρησιμοποιούμε το καινούριο κύπελλο εκμάθησης της Avent εναλλάξ με το NUK easy learning 1-2-3 (είμαστε 15 μηνών).

 

Όταν είμαστε έξω, συνήθως παίρνουμε το αυτό το ποτηράκι ΜΑΜ γιατί είναι πολύ βολικό μέγεθος και δεν στάζει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφερω το θεμα για να κανω μια ερωτηση: εκπαιδευτικο ποτηρακι γυαλινο υπαρχει; Κανει να δωσω γαλα σε πλαστικο ποτηρακι; Δινω ηδη νερο απο τον εκτο μηνα και τωρα θελω να δινω και γαλα. Προς το παρον προσαρμοζω το στομιο απο το πλαστικο στο γυαλινο που χωραει και μεγαλυτερη ποσοτητα για το γαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Πότε ξεκινήσατε εκπαιδευτικά ποτήρια (αυτα με το ρύγχος) στα μικρά σας; Είναι κάτι που πάντα ξεχνάω να ρωτήσω τον γιατρό αλλά ούτε και εκείνος έχει αναφέρει κάτι για να ξεκινήσω. Είναι 9 μηνών η μικρή. Το τελευταίο διάστημα την θηλή του κλασικού μπιμπερο την κάνει "τσίχλα" στο στόμα και δεν πίνει. Σκέφτηκα μήπως της ξεκινήσω εκπαιδευτικό με νερό αρχικά και έπειτα με το γάλα οψομεθα...ανάλογα πως θα το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...