Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφαιρεση ινομοιωματος, πως, που, ποσο???? Βοηθεια!!!


Recommended Posts

On 26/7/2021 at 6:00 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@Ilaeira Μου είπε να αφαιρεθούν γιατί μελλοντικά θα πιέζουν μήτρα και ουροδόχο κύστη. Αιμορραγίες δεν έχω όχι, έχω όμως ένα φούσκωμα στην κοιλιά. Εν τω μεταξύ, για πρώτη φορά είχα και μια διαταραχή στον κύκλο μου: η περίοδος μου ήρθε 40 ημέρες μετά την τελευταία φορά και κατόπιν λήψης dufachon. Ο γιατρός βέβαια δεν μου έχει απαντήσει ακόμη αν αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στα ινωμυώματα. Έχω επίσης και ένα πρήξιμο στα πόδια και πολύ φοβάμαι μήπως και αυτό οφείλεται σε αυτά. Λόγω μεγάλου μήκους, μου είπε ότι δεν μπορούν να αφαιρεθούν λαπαροσκοπικά. Είναι 10, 11 και 12 εκατοστά αντίστοιχα και είναι υπορρογόνια, ενώ η μήτρα μου λέει είναι 5 εκατοστά. Θυμάσαι πόσες ώρες κράτησε το δικό σου χειρουργείο και πόσες μέρες έμεινες στο νοσοκομείο; Η περίοδος μετά σου ήρθε αμέσως;

 

Είχα μόνο ένα ινομύωμα, οπότε το χειρουργείο κράτησε γύρω στη μία ώρα. Φαντάζομαι ο χρόνος ποικίλλει ανάλογα με τη δουλειά που πρέπει να γίνει.

 

Έμεινα στο νοσοκομείο ένα βράδυ. Κανονικά έπρεπε και δεύτερο, αλλά ο γιατρός μου έδωσε το ΟΚ και ήθελα να πάω σπίτι μου. Τις πρώτες μέρες είχα αρκετό πόνο, και μου είχε γράψει ισχυρά παυσίπονα, αλλά ήταν αρκετά ελεγχόμενη η κατάσταση κι έπαιρνα μόνο ένα το βράδυ για να κοιμηθώ. 

 

Η περίοδος δεν θυμάμαι ποτέ μου ήρθε. Θυμάμαι όμως ότι μου ήρθε όταν μου είχε πει ο γιατρός ότι θα έρθει, δεν είχα δηλαδή κανένα απρόοπτο. 

 

Πάρε και μια δεύτερη γνώμη, ποτέ δεν είναι κακό. Αν σου πουν τα ίδια και εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, προχώρα. Το χειρουργείο δεν είναι μικρή υπόθεση και είναι πάντα μια αναστάτωση, αλλά κάποιες φορές είναι η καλύτερη επιλογή για τη λύση του προβλήματος. 

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Ilaeira Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Το ξέρω, σε έχω πρήξει, αλλά μία τελευταία ερώτηση: ποια από τις δύο εμπειρίες ήταν η πιο δύσκολη; Το ανοιχτό χειρουργείο για την αφαίρεση του ινωμυώματος ή η καισαρική στην οποία υπεβλήθης για να γεννήσεις; Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2021 at 5:35 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@Ilaeira Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Το ξέρω, σε έχω πρήξει, αλλά μία τελευταία ερώτηση: ποια από τις δύο εμπειρίες ήταν η πιο δύσκολη; Το ανοιχτό χειρουργείο για την αφαίρεση του ινωμυώματος ή η καισαρική στην οποία υπεβλήθης για να γεννήσεις; Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!

 

Δεν με πρήζεις καθόλου. 

 

Θα έλεγα ότι το χειρουργείο ήταν πιο δύσκολο. Στην καισαρική αφενός δεν κάνεις ολική νάρκωση, αφετέρου είσαι τίγκα στις ορμόνες και αναρρώνεις πιο γρήγορα. Επίσης είσαι τόσο απορροφημένη με το μωρό, που πραγματικά η τομή πιο πολύ σε εκνευρίζει/περιορίζει παρά σε πονάει. Τέλος, την τρίτη μέρα πληγώθηκαν οι θηλές μου, οπότε μπροστά σ' εκείνο τον πόνο η τομή φάνταζε παιχνιδάκι...

 

Φυσικά αυτό δεν είναι καθολική αλήθεια, απλώς έτσι το βίωσα εγώ. Ούτε θυμάμαι με ιδιαίτερη ευχαρίστηση την ανάνηψη από την καισαρική, καμία σχέση. Απλώς στη γέννα σε ανταμείβει το αποτέλεσμα, ενώ στο χειρουργείο τρως μόνο την ταλαιπωρία. 

 

Και βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, οπότε η δική μου εμπειρία μπορεί να διαφέρει ριζικά από τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

 

Τελικά προγραμματίζω ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινωμυωμάτων  στη μήτρα (μήκους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και ενός τέταρτου, μικρότερου σε μέγεθος. Έχω μέχρις στιγμής επισκεφθεί 2 γυναικολόγους. Ο ένας είναι μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και ο άλλος μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην ογκολογία. Και οι δύο, για να είμαι ειλικρινής, μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Κρίνετε, ωστόσο, πως θα πρέπει την επέμβασή μου να την αναλάβει συγκεκριμένης ειδικότητας γυναικολόγος;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. Είχα κι εγώ θέμα με ένα ινομύωμα που το ανακάλυψα το 2014 και με προβλημάτισε πολύ γιατί κανείς γιατρός δε μου έλεγε τι έπρεπε να κάνω. Ήταν 6,5 εκατοστά και ήταν στα τοιχώματα της μήτρας. Σύμπτωμα κανένα, το βρήκα εντελώς τυχαία κάνοντας έναν υπέρηχο προληπτικά προτού αρχίσω προσπάθειες για μωρό. Οι γιατροί λέγανε δεν ξέρουμε αν σε εμποδίζει να συλλάβεις (δεν είχα τέτοιες ενδείξεις αφού ως τότε προσέχαμε), αν μείνει και μεγαλώσει προς το εσωτερικό της μήτρας ίσως έχεις επιπλοκές, αν το βγάλεις ίσως έχεις συμφύσεις. Τελικά το έβγαλα λαπαροσκοπικά, ούτε αιμορραγίες μετά ούτε τίποτα, το μόνο που με ταλαιπώρησε ήταν μετά ο εγλωβισμένος αέρας στην κοιλιά αλλά πέρασε κι αυτό. Έμεινα έγκυος μετά από 2 μήνες (αρχικά μου είχε πει ο γιατρός να αναβάλω τις προσπάθειες για ένα 6μηνο, αλλά τελικά ανάρρωσα ταχύτατα οπότε μου επέτρεψε), είχα εγκυμοσύνη χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα και γέννησα με πρόκληση και φυσιολογικό τοκετό πανεύκολα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/8/2021 at 5:09 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

 

Τελικά προγραμματίζω ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινωμυωμάτων  στη μήτρα (μήκους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και ενός τέταρτου, μικρότερου σε μέγεθος. Έχω μέχρις στιγμής επισκεφθεί 2 γυναικολόγους. Ο ένας είναι μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και ο άλλος μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην ογκολογία. Και οι δύο, για να είμαι ειλικρινής, μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Κρίνετε, ωστόσο, πως θα πρέπει την επέμβασή μου να την αναλάβει συγκεκριμένης ειδικότητας γυναικολόγος;

Κορίτσι τι έγινε τελικά? Την εκανεσ την επέμβαση??

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2021 at 3:18 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Κορίτσι τι έγινε τελικά? Την εκανεσ την επέμβαση??

Όχι, δεν την έκανα ακόμη. Χθες επισκέφθηκα τρίτο γυναικολόγο, ο οποίος με "τάραξε" πραγματικά, γιατί μίλησε κατευθείαν για υστερεκτομή (αφαίρεση μήτρας)....Ο πρώτος γυναικολόγος που επισκέφθηκα, ο Γεωργογιάννης στον Πειραιά, μίλησε για αφαίρεση ινομυωμάτων μόνο, η οποία πρέπει να γίνει για να μπορέσω μελλοντικά να τεκνοποιήσω αλλά και για να μην προκληθεί βλάβη σε μήτρα και ουροδόχο κύστη. Ο δεύτερος, ο Ίμβρος του Metropolitan με κάλεσε να επιλέξω μεταξύ αφαίρεσης ινομυωμάτων μόνο και χειρουργείου για υστερεκτομή, τονίζοντάς μου βέβαια πως  αν επιλέξω την υστερεκτομή θα εξαλείψω 100% τις πιθανότητες επανεμφάνισης των ινομυωμάτων. Ο χθεσινός, ο Πατσουράς του Τζανείου, μου είπε πως δεν γίνεται να αφαιρεθούν μόνο τα ινομυώματα, αλλά αναγκαστικά θα βγει και η μήτρα γιατί λέει έχει έτσι και αλλιώς φθαρεί τελείως ο μυϊκός ιστός της, λόγω του βάρους των ινομυωμάτων. Και οι τρεις μίλησαν κατευθείαν για ανοιχτό χειρουργείο. Υπενθυμίζω πως η μαγνητική έδειξε 3 μεγάλα ινομυώματα μεγέθους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα και ένα τέταρτο, μικρότερου μεγέθους. Εντάξει, εγώ να το δεχθώ πως τελικά θα πρέπει να προχωρήσω σε υστερεκτομή, σύμφωνα με την άποψη του Πατσουρά, απ' ό,τι όμως έχω ενημερωθεί είναι πολύ δύσκολο χειρουργείο. Θα πρέπει λοιπόν να βρω έναν κατάλληλο για αυτές τις περιπτώσεις χειρουργό. Θα μπορούσε κάποια/ος από εσάς να μου δώσει κάποια σύσταση για κάποιο όνομα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 2/9/2021 at 3:18 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Κορίτσι τι έγινε τελικά? Την εκανεσ την επέμβαση??

Καλησπέρα @tzenaki1982. ΄Εχω προγραμματίσει να κάνω την επέμβαση 09/11 στο Λευκό Σταυρό. Όπως με ενημέρωσε ο γιατρός, η επέμβαση θα ξεκινήσει λαπαροσκοπικά και θα τελειώσει με ανοιχτό χειρουργείο. Θα χρειαστεί απ' ό,τι μου είπε να παραμείνω στο νοσοκομείο 2 με 3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 10:21 ΠΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Καλησπέρα @tzenaki1982. ΄Εχω προγραμματίσει να κάνω την επέμβαση 09/11 στο Λευκό Σταυρό. Όπως με ενημέρωσε ο γιατρός, η επέμβαση θα ξεκινήσει λαπαροσκοπικά και θα τελειώσει με ανοιχτό χειρουργείο. Θα χρειαστεί απ' ό,τι μου είπε να παραμείνω στο νοσοκομείο 2 με 3 ημέρες.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι..μην φοβάσαι..επιτελουσ να τα βγάλεις..είναι κ μεγαλουτσικα..θα ξεπρηστεισ..

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2021 at 4:19 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Καλή επιτυχία σου εύχομαι..μην φοβάσαι..επιτελουσ να τα βγάλεις..είναι κ μεγαλουτσικα..θα ξεπρηστεισ..

Σε ευχαριστώ πολύ @tzenaki1982!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα παιδιά. Έχω προγραμματίσει επέμβαση για αφαίρεση 4 ινομυωμάτων στις 09/11.  Όπως με ενημέρωσε ο γιατρός, θα ξεκινήσουμε με λαπαροσκόπηση και θα συνεχίσουμε με ανοιχτό χειρουργείο.  Επίσης, μου είπε πως θα χρειαστεί να παραμείνω στο νοσοκομείο 3 με 4 ημέρες. Θα μπορούσε κάποια από εσάς που έχει βιώσει παρόμοια εμπειρία στο παρελθόν, δηλαδή  ινομυωματεκτομή μέσω ανοιχτού χειρουργείου, να με ενημερώσει για το τι θα επακολουθήσει μετεγχειρητικά; Θα έχω πχ έντονους πόνους και αιμορραγίες; Θα χρειαστεί μήπως να μου βάλουν ορό και καθετήρα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Για αιμορραγία δεν θυμάμαι καθόλου.

Καθετήρα είχα, αλλά για λίγο. Ορό επίσης, επειδή το πρώτο 24ωρο με άφησε να φάω μόνο τσάι και φρυγανιά για να μην κάνω εμετό από τη νάρκωση. Αυτό βέβαια διαφέρει από γιατρό σε γιατρό - η κοπέλα δίπλα μου που είχε κάνει την ίδια επέμβαση έτρωγε κανονικά. 

Στο νοσοκομείο δεν πονούσα ιδιαίτερα, ας είναι καλά η μορφίνη που σου βάζουν με τον ορό. Μόνο όταν ξύπνησα από τη νάρκωση ένιωθα έντονο πόνο, αλλά τους το είπα και μου αύξησαν τη δόση. Όταν βγήκα ο γιατρός μου έγραψε ισχυρά παυσίπονα, αλλά έπαιρνα μόνο ένα το βράδυ για να κοιμηθώ. Τη μέρα την πάλευα και χωρίς αυτά.

Η πρώτη βδομάδα ήταν δύσκολη, από τη δεύτερη και μετά ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Τρεις βδομάδες μετά χόρευα σε γάμο. 

Η ανάνηψη και ο πόνος διαφέρουν από οργανισμό σε οργανισμό, οπότε εσύ μπορεί να το περάσεις ακόμα πιο εύκολα και ανώδυνα. Καλή επιτυχία και σιδερένια!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Καλημέρα. 

Για αιμορραγία δεν θυμάμαι καθόλου.

Καθετήρα είχα, αλλά για λίγο. Ορό επίσης, επειδή το πρώτο 24ωρο με άφησε να φάω μόνο τσάι και φρυγανιά για να μην κάνω εμετό από τη νάρκωση. Αυτό βέβαια διαφέρει από γιατρό σε γιατρό - η κοπέλα δίπλα μου που είχε κάνει την ίδια επέμβαση έτρωγε κανονικά. 

Στο νοσοκομείο δεν πονούσα ιδιαίτερα, ας είναι καλά η μορφίνη που σου βάζουν με τον ορό. Μόνο όταν ξύπνησα από τη νάρκωση ένιωθα έντονο πόνο, αλλά τους το είπα και μου αύξησαν τη δόση. Όταν βγήκα ο γιατρός μου έγραψε ισχυρά παυσίπονα, αλλά έπαιρνα μόνο ένα το βράδυ για να κοιμηθώ. Τη μέρα την πάλευα και χωρίς αυτά.

Η πρώτη βδομάδα ήταν δύσκολη, από τη δεύτερη και μετά ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Τρεις βδομάδες μετά χόρευα σε γάμο. 

Η ανάνηψη και ο πόνος διαφέρουν από οργανισμό σε οργανισμό, οπότε εσύ μπορεί να το περάσεις ακόμα πιο εύκολα και ανώδυνα. Καλή επιτυχία και σιδερένια!

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση @Ilaeira!!! Ελπίζω και εγώ ότι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2021 at 5:08 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση @Ilaeira!!! Ελπίζω και εγώ ότι όλα θα πάνε καλά.

@illaeira θα πρέπει να παραμείνω στο κρεβάτι και όταν γυρίσω σπίτι; Αν ναι για πόσες μέρες περίπου; Απ'  ό,τι θυμάσαι από τη δική σου εμπειρία, τη δεύτερη βδομάδα θα είμαι σε θέση να κάνω πράγματα του στιλ: να αυτοεξυπηρετούμαι ή να μελετώ; Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2021 at 12:11 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@illaeira θα πρέπει να παραμείνω στο κρεβάτι και όταν γυρίσω σπίτι; Αν ναι για πόσες μέρες περίπου; Απ'  ό,τι θυμάσαι από τη δική σου εμπειρία, τη δεύτερη βδομάδα θα είμαι σε θέση να κάνω πράγματα του στιλ: να αυτοεξυπηρετούμαι ή να μελετώ; Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα, 

 

Απ' όσο θυμάμαι στο κρεβάτι δεν έμεινα πάρα ελάχιστα. Τη δεύτερη εβδομάδα σίγουρα θα μπορείς να αυτοεξυπηρετείσαι, και να μελετάς αν θέλεις. Τις πρώτες μέρες καλό θα είναι πάντως να είναι κάποιος μαζί σου, εγώ ας πούμε θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να φορέσω μόνη τις κάλτσες μου, ή μου έπεφταν πράγματα στο πάτωμα και δεν μπορούσα να σκύψω να τα πιάσω. Και για το βράδυ ακόμα, αν πας να σηκωθείς για τουαλέτα και σε πιάσει καμιά ζαλάδα κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/10/2021 at 12:11 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@illaeira θα πρέπει να παραμείνω στο κρεβάτι και όταν γυρίσω σπίτι; Αν ναι για πόσες μέρες περίπου; Απ'  ό,τι θυμάσαι από τη δική σου εμπειρία, τη δεύτερη βδομάδα θα είμαι σε θέση να κάνω πράγματα του στιλ: να αυτοεξυπηρετούμαι ή να μελετώ; Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.

Για να καταλαβεισ είναι σαν να έχεισ γεννησει με καισαρική..

Γενικά μην φοβάσαι..δεν είναι όπως παλιά..πλέον με τα φάρμακα θα είσαι καλά από τισ πρώτες κιόλας μέρες...ούτε αιμοραγιεσ θα χεισ φοβερές..

Πχ εγώ που έκανα 2 καισαρικές ήδη ενώ ήμουν μέσα στο νοσοκομείο από τη 2η μέρα μπορούσα να αυτό εξυπηρετουμαι.μςτα γύρισα σπίτι κ είχα κ ένα νεογέννητο να προσέχω. Την 2η φορά είχα 

ένα νεογέννητο.κ ένα νήπιο..ο άντρασ στη δουλειά κ ομωσ τα κατάφερα..μόνο ντεπον όταν πονούσα έπαιρνα..

Τα βάρη θα σου πουν να προσέχεις...αιμοραγια θα χεισ μια.μικρη.οπωσ όταν έισαι αδιαθετη..

εγώ έχω κάνει λαπαροσκοπιση αλλά το ξέρω από την ξαδέρφη μου που έκανε λαπαροτομια..αυτό που θέλεις εσύ να κανεισ..γενικά να ξερεισ θα ξεπρηστεισ..θα σου φύγει ένα βάρος..κ δεν θα χεισ κ τισ αιμοραγιεσ που σου προκαλούσαν τα ινομυωματα κ όλα τα συναφή..

Καλή επιτυχία..κ στείλε μας νέα σου...

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 12:05 ΜΜ, Ilaeira είπε:

 

Καλημέρα, 

 

Απ' όσο θυμάμαι στο κρεβάτι δεν έμεινα πάρα ελάχιστα. Τη δεύτερη εβδομάδα σίγουρα θα μπορείς να αυτοεξυπηρετείσαι, και να μελετάς αν θέλεις. Τις πρώτες μέρες καλό θα είναι πάντως να είναι κάποιος μαζί σου, εγώ ας πούμε θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να φορέσω μόνη τις κάλτσες μου, ή μου έπεφταν πράγματα στο πάτωμα και δεν μπορούσα να σκύψω να τα πιάσω. Και για το βράδυ ακόμα, αν πας να σηκωθείς για τουαλέτα και σε πιάσει καμιά ζαλάδα κλπ.

@illaeira Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και συμβουλές!!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 7:48 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Για να καταλαβεισ είναι σαν να έχεισ γεννησει με καισαρική..

Γενικά μην φοβάσαι..δεν είναι όπως παλιά..πλέον με τα φάρμακα θα είσαι καλά από τισ πρώτες κιόλας μέρες...ούτε αιμοραγιεσ θα χεισ φοβερές..

Πχ εγώ που έκανα 2 καισαρικές ήδη ενώ ήμουν μέσα στο νοσοκομείο από τη 2η μέρα μπορούσα να αυτό εξυπηρετουμαι.μςτα γύρισα σπίτι κ είχα κ ένα νεογέννητο να προσέχω. Την 2η φορά είχα 

ένα νεογέννητο.κ ένα νήπιο..ο άντρασ στη δουλειά κ ομωσ τα κατάφερα..μόνο ντεπον όταν πονούσα έπαιρνα..

Τα βάρη θα σου πουν να προσέχεις...αιμοραγια θα χεισ μια.μικρη.οπωσ όταν έισαι αδιαθετη..

εγώ έχω κάνει λαπαροσκοπιση αλλά το ξέρω από την ξαδέρφη μου που έκανε λαπαροτομια..αυτό που θέλεις εσύ να κανεισ..γενικά να ξερεισ θα ξεπρηστεισ..θα σου φύγει ένα βάρος..κ δεν θα χεισ κ τισ αιμοραγιεσ που σου προκαλούσαν τα ινομυωματα κ όλα τα συναφή..

Καλή επιτυχία..κ στείλε μας νέα σου...

 

 

@tzenaki1982 Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές σου! Πιστεύω και εγώ ότι όλα θα πάνε καλά!!! Εννοείται ότι θα λάβετε ενημέρωση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!!! Εγχειρίστηκα τελικά την προηγούμενη Τρίτη για αφαίρεση ινομυωμάτων στο Λευκό Σταυρό. Η εγχείρηση ξεκίνησε λαπαροσκοπικά και συνέχισε με ανοιχτό χειρουργείο. Δεν κράτησε πάνω από τέσσερις ώρες. Όλα πήγαν καλά και χρειάστηκε να παραμείνω στο νοσοκομείο μόνο τρία βράδια. Μέχρι στιγμής η ανάρρωσή μου εξελίσσεται ομαλά. Δεν έχω ούτε πόνους ούτε αιμορραγία, ωστόσο, έχει δημιουργηθεί ένα θεματάκι με το έντερο, καθώς δεν έχω πάει ακόμη τουαλέτα. Μίλησα βέβαια με το γιατρό, ο οποίος με καθησύχασε και μου είπε απλώς να διπλασιάσω την ποσότητα του σχετικού πόσιμου ελαίου που μου έχει χορηγήσει, να συνεχίσω να είμαι σε κίνηση και να προσθέσω περισσότερες ίνες στη διατροφή μου, όπως μπρόκολο και βραστό κολοκύθι. Εγώ συνεχίζω, πάντως, να αναρρώνω ήρεμα και με την ίδια μεγάλη αισιοδοξία!!! :)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Εγχειρίστηκα τελικά την προηγούμενη Τρίτη για αφαίρεση ινομυωμάτων στο Λευκό Σταυρό. Η εγχείρηση ξεκίνησε λαπαροσκοπικά και συνέχισε με ανοιχτό χειρουργείο. Δεν κράτησε πάνω από τέσσερις ώρες. Όλα πήγαν καλά και χρειάστηκε να παραμείνω στο νοσοκομείο μόνο τρία βράδια. Μέχρι στιγμής η ανάρρωσή μου εξελίσσεται ομαλά. Δεν έχω ούτε πόνους ούτε αιμορραγία, ωστόσο, έχει δημιουργηθεί ένα θεματάκι με το έντερο, καθώς δεν έχω πάει ακόμη τουαλέτα. Μίλησα βέβαια με το γιατρό, ο οποίος με καθησύχασε και μου είπε απλώς να διπλασιάσω την ποσότητα του σχετικού πόσιμου ελαίου που μου έχει χορηγήσει, να συνεχίσω να είμαι σε κίνηση και να προσθέσω περισσότερες ίνες στη διατροφή μου, όπως μπρόκολο και βραστό κολοκύθι. Εγώ συνεχίζω, πάντως, να αναρρώνω ήρεμα και με την ίδια μεγάλη αισιοδοξία!!! :)

Γενικά βοηθάει πολύ το νερό να ξερεισ..πίνεις αρκετό?? Αν πίνεις 2 λίτρα την ημέρα θα σε βοηθήσει πολύ..κ παραπάνω αν μπορεισ...επισησ να προτιμάς ολικής άλεσης..έχουν πολλές φυτικές ορωτεινεσ...κ τα  αποξηραμένα δαμάσκηνα σύκα.οοωσ κ ακτινίδια βοηθανε

Καλή ανάρρωση..κ να πάνε όλα καλά..

Στείλε.μασ οωσ είσαι κ με.το έντερο..μπορεί κ κάποια άλλη κοπέλα να βοηθηθεί..

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2021 at 10:39 ΜΜ, tzenaki1982 είπε:

Γενικά βοηθάει πολύ το νερό να ξερεισ..πίνεις αρκετό?? Αν πίνεις 2 λίτρα την ημέρα θα σε βοηθήσει πολύ..κ παραπάνω αν μπορεισ...επισησ να προτιμάς ολικής άλεσης..έχουν πολλές φυτικές ορωτεινεσ...κ τα  αποξηραμένα δαμάσκηνα σύκα.οοωσ κ ακτινίδια βοηθανε

Καλή ανάρρωση..κ να πάνε όλα καλά..

Στείλε.μασ οωσ είσαι κ με.το έντερο..μπορεί κ κάποια άλλη κοπέλα να βοηθηθεί..

Πίνω πολύ νερό, ωστόσο ο γιατρός μου είπε να αποφύγω τις πρώτες μέρες τόσο τα προϊόντα ολικής άλεσης, επειδή λέει φουσκώνουν το έντερο όσο και τα ακτινίδια. Το κακό είναι ότι ενώ και τα δύο βοηθούν το έντερό μου να λειτουργήσει, η σύσταση είναι να τα αποφεύγω τον πρώτο καιρό. Βέβαια, έχουν περάσει 10 ημέρες από την εγχείρηση. Κρίνεις ότι θα μπορούσα να τα ξαναρχίσω; Ο γιατρός σε αυτό το θέμα μου έχει απαντήσει λίγο αόριστα: "ένταξέ τα εκ νέου σιγά σιγά στη διατροφή σου, όχι όμως αμέσως"...

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 12:05 ΜΜ, Ilaeira είπε:

 

Καλημέρα, 

 

Απ' όσο θυμάμαι στο κρεβάτι δεν έμεινα πάρα ελάχιστα. Τη δεύτερη εβδομάδα σίγουρα θα μπορείς να αυτοεξυπηρετείσαι, και να μελετάς αν θέλεις. Τις πρώτες μέρες καλό θα είναι πάντως να είναι κάποιος μαζί σου, εγώ ας πούμε θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να φορέσω μόνη τις κάλτσες μου, ή μου έπεφταν πράγματα στο πάτωμα και δεν μπορούσα να σκύψω να τα πιάσω. Και για το βράδυ ακόμα, αν πας να σηκωθείς για τουαλέτα και σε πιάσει καμιά ζαλάδα κλπ.

@IlaeiraΚαλημέρα. Ελπίζω να είσαι καλά. Έχει κλείσει ακριβώς μία εβδομάδα από τότε που βγήκα από το νοσοκομείο και έχω αρχίσει να αισθάνομαι απώλεια ισορροπίας όταν είμαι όρθια ή ένα είδος ζάλης όταν κάθομαι. Το αισθανόσουν και εσύ αυτό;

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2021 at 10:50 ΠΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@IlaeiraΚαλημέρα. Ελπίζω να είσαι καλά. Έχει κλείσει ακριβώς μία εβδομάδα από τότε που βγήκα από το νοσοκομείο και έχω αρχίσει να αισθάνομαι απώλεια ισορροπίας όταν είμαι όρθια ή ένα είδος ζάλης όταν κάθομαι. Το αισθανόσουν και εσύ αυτό;

 

Καλημέρα! Το ένιωθα τις πρώτες μέρες. Δεν θυμάμαι αν κράτησε μέχρι τη βδομάδα. Τρως καλά; Πίνεις καμιά πορτοκαλάδα; Καμιά βιταμίνη; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...