girandola

Αφαιρεση ινομοιωματος, πως, που, ποσο???? Βοηθεια!!!

Recommended Posts

On 26/7/2021 at 6:00 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@Ilaeira Μου είπε να αφαιρεθούν γιατί μελλοντικά θα πιέζουν μήτρα και ουροδόχο κύστη. Αιμορραγίες δεν έχω όχι, έχω όμως ένα φούσκωμα στην κοιλιά. Εν τω μεταξύ, για πρώτη φορά είχα και μια διαταραχή στον κύκλο μου: η περίοδος μου ήρθε 40 ημέρες μετά την τελευταία φορά και κατόπιν λήψης dufachon. Ο γιατρός βέβαια δεν μου έχει απαντήσει ακόμη αν αυτή η καθυστέρηση οφείλεται στα ινωμυώματα. Έχω επίσης και ένα πρήξιμο στα πόδια και πολύ φοβάμαι μήπως και αυτό οφείλεται σε αυτά. Λόγω μεγάλου μήκους, μου είπε ότι δεν μπορούν να αφαιρεθούν λαπαροσκοπικά. Είναι 10, 11 και 12 εκατοστά αντίστοιχα και είναι υπορρογόνια, ενώ η μήτρα μου λέει είναι 5 εκατοστά. Θυμάσαι πόσες ώρες κράτησε το δικό σου χειρουργείο και πόσες μέρες έμεινες στο νοσοκομείο; Η περίοδος μετά σου ήρθε αμέσως;

Είχα μόνο ένα ινομύωμα, οπότε το χειρουργείο κράτησε γύρω στη μία ώρα. Φαντάζομαι ο χρόνος ποικίλλει ανάλογα με τη δουλειά που πρέπει να γίνει.

Έμεινα στο νοσοκομείο ένα βράδυ. Κανονικά έπρεπε και δεύτερο, αλλά ο γιατρός μου έδωσε το ΟΚ και ήθελα να πάω σπίτι μου. Τις πρώτες μέρες είχα αρκετό πόνο, και μου είχε γράψει ισχυρά παυσίπονα, αλλά ήταν αρκετά ελεγχόμενη η κατάσταση κι έπαιρνα μόνο ένα το βράδυ για να κοιμηθώ. 

Η περίοδος δεν θυμάμαι ποτέ μου ήρθε. Θυμάμαι όμως ότι μου ήρθε όταν μου είχε πει ο γιατρός ότι θα έρθει, δεν είχα δηλαδή κανένα απρόοπτο. 

Πάρε και μια δεύτερη γνώμη, ποτέ δεν είναι κακό. Αν σου πουν τα ίδια και εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου, προχώρα. Το χειρουργείο δεν είναι μικρή υπόθεση και είναι πάντα μια αναστάτωση, αλλά κάποιες φορές είναι η καλύτερη επιλογή για τη λύση του προβλήματος. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Διαφημίσεις

@Ilaeira Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Το ξέρω, σε έχω πρήξει, αλλά μία τελευταία ερώτηση: ποια από τις δύο εμπειρίες ήταν η πιο δύσκολη; Το ανοιχτό χειρουργείο για την αφαίρεση του ινωμυώματος ή η καισαρική στην οποία υπεβλήθης για να γεννήσεις; Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!

On 29/7/2021 at 5:35 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

@Ilaeira Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Το ξέρω, σε έχω πρήξει, αλλά μία τελευταία ερώτηση: ποια από τις δύο εμπειρίες ήταν η πιο δύσκολη; Το ανοιχτό χειρουργείο για την αφαίρεση του ινωμυώματος ή η καισαρική στην οποία υπεβλήθης για να γεννήσεις; Σε ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων!

Δεν με πρήζεις καθόλου. 

Θα έλεγα ότι το χειρουργείο ήταν πιο δύσκολο. Στην καισαρική αφενός δεν κάνεις ολική νάρκωση, αφετέρου είσαι τίγκα στις ορμόνες και αναρρώνεις πιο γρήγορα. Επίσης είσαι τόσο απορροφημένη με το μωρό, που πραγματικά η τομή πιο πολύ σε εκνευρίζει/περιορίζει παρά σε πονάει. Τέλος, την τρίτη μέρα πληγώθηκαν οι θηλές μου, οπότε μπροστά σ' εκείνο τον πόνο η τομή φάνταζε παιχνιδάκι...

Φυσικά αυτό δεν είναι καθολική αλήθεια, απλώς έτσι το βίωσα εγώ. Ούτε θυμάμαι με ιδιαίτερη ευχαρίστηση την ανάνηψη από την καισαρική, καμία σχέση. Απλώς στη γέννα σε ανταμείβει το αποτέλεσμα, ενώ στο χειρουργείο τρως μόνο την ταλαιπωρία. 

Και βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, οπότε η δική μου εμπειρία μπορεί να διαφέρει ριζικά από τη δική σου.

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

Τελικά προγραμματίζω ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινωμυωμάτων  στη μήτρα (μήκους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και ενός τέταρτου, μικρότερου σε μέγεθος. Έχω μέχρις στιγμής επισκεφθεί 2 γυναικολόγους. Ο ένας είναι μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και ο άλλος μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην ογκολογία. Και οι δύο, για να είμαι ειλικρινής, μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Κρίνετε, ωστόσο, πως θα πρέπει την επέμβασή μου να την αναλάβει συγκεκριμένης ειδικότητας γυναικολόγος;

κορίτσια καλησπέρα. Είχα κι εγώ θέμα με ένα ινομύωμα που το ανακάλυψα το 2014 και με προβλημάτισε πολύ γιατί κανείς γιατρός δε μου έλεγε τι έπρεπε να κάνω. Ήταν 6,5 εκατοστά και ήταν στα τοιχώματα της μήτρας. Σύμπτωμα κανένα, το βρήκα εντελώς τυχαία κάνοντας έναν υπέρηχο προληπτικά προτού αρχίσω προσπάθειες για μωρό. Οι γιατροί λέγανε δεν ξέρουμε αν σε εμποδίζει να συλλάβεις (δεν είχα τέτοιες ενδείξεις αφού ως τότε προσέχαμε), αν μείνει και μεγαλώσει προς το εσωτερικό της μήτρας ίσως έχεις επιπλοκές, αν το βγάλεις ίσως έχεις συμφύσεις. Τελικά το έβγαλα λαπαροσκοπικά, ούτε αιμορραγίες μετά ούτε τίποτα, το μόνο που με ταλαιπώρησε ήταν μετά ο εγλωβισμένος αέρας στην κοιλιά αλλά πέρασε κι αυτό. Έμεινα έγκυος μετά από 2 μήνες (αρχικά μου είχε πει ο γιατρός να αναβάλω τις προσπάθειες για ένα 6μηνο, αλλά τελικά ανάρρωσα ταχύτατα οπότε μου επέτρεψε), είχα εγκυμοσύνη χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα και γέννησα με πρόκληση και φυσιολογικό τοκετό πανεύκολα. 

On 25/8/2021 at 5:09 ΜΜ, ΜΕΛΙΝΑ.19 είπε:

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

Τελικά προγραμματίζω ανοιχτό χειρουργείο για αφαίρεση 3 μεγάλων ινωμυωμάτων  στη μήτρα (μήκους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα) και ενός τέταρτου, μικρότερου σε μέγεθος. Έχω μέχρις στιγμής επισκεφθεί 2 γυναικολόγους. Ο ένας είναι μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και ο άλλος μαιευτήρας - γυναικολόγος χειρουργός με ειδίκευση στην ογκολογία. Και οι δύο, για να είμαι ειλικρινής, μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Κρίνετε, ωστόσο, πως θα πρέπει την επέμβασή μου να την αναλάβει συγκεκριμένης ειδικότητας γυναικολόγος;

Κορίτσι τι έγινε τελικά? Την εκανεσ την επέμβαση??

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα