Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε αρχίζει να τρώει μόνο του?


Recommended Posts

Λοιπόν και με το χέρι και με το πόδι...λέμε τώρα και όπως βολεύεται το παιδί.Δωστης την ευκαιρία.θα γίνει χάλια ,θα βάλει το πιάτο καπέλο,θα το πετάξει στο πάτωμα και αλλα πολλά που θα σκαρφιστεί αλλα πίστεψεμε το κέρδος θα είναι μεγάλο.Εμείς αυτή τη στιγμή τρώμε οικογενειακά,δεν περιμένουμε να τελείωσει η μικρή για να φάμε .Αυτό σημαίνει οτι όταν η μπουμπου π.χ τρώει το δεκατιανό της εγώ φτιάχνω φαγητό με την ησυχία μου...όταν η μπουμπου τρώει το απογευματινό της εγώ πίνω το καφεδάκι μου...δεν είναι αυτά κέρδος ε?

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

η μικρή μου θέλει να βουτάει τα χεράκια της να φάει μόνη. ΠΡοσπαθώ να της δώσω λίγο ψωμάκι και βρίσκει στόχο αν και μερικές φορές στο δρόμο της πέφτει....

 

Στην αρχή έτσι μαθαίνουν; Με τα χέρια; Μετά με το κουτάλι; Πότε περίπου;

 

Επίσης της δίνω να πιει νερό με το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Το επόμενο στάδιο ποιο είναι; Καλαμάκι; Σκέτο ποτήρι; Και πότε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μικρή μου θέλει να βουτάει τα χεράκια της να φάει μόνη. ΠΡοσπαθώ να της δώσω λίγο ψωμάκι και βρίσκει στόχο αν και μερικές φορές στο δρόμο της πέφτει....

 

Στον παιδικο που ειμαστε του δινουν ενα κουταλακι και κανει κινησεις να πετυχει στομα :mrgreen:. Εχουν και εκεινοι αλλο ενα και τον ταιζουν (γιατι εννοειτε δεν θα τα καταφερει να φαει αλλα μαθαινει απλα)

 

Στην αρχή έτσι μαθαίνουν; Με τα χέρια; Μετά με το κουτάλι; Πότε περίπου;....

Ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο οτι ειναι φυσικο να παιζουν με το φαγητο στην αρχη . Ο Βασιλης εφαγε 1η φορα μονος του με κουταλι 22 μηνων

 

Επίσης της δίνω να πιει νερό με το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Το επόμενο στάδιο ποιο είναι; Καλαμάκι; Σκέτο ποτήρι; Και πότε;
Ο Βασιλης ηπιε μονος του απο εκπαιδευτικο ποτηρακι 14 μηνων . Με το καλαμακι επινε απο το χρονο. Ο μικρος παλι το παει αναποδα (καλαμακι ουτε να το δει ενω με ποτηρακι πινει).

 

Μην αγχωνεσαι. Ολα θα τα κανει οταν θελησει :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ωχ αμαν αμαν λεμε .........το μικρο ταιζοταν ψωμακι, φρυγανιτσες, μπανανες και στερεα φρουτα κλπ μεχρι τωρα. Οχι πολυ φαν αλλα κατι καναμε.........αργησαμε αρκετα νομιζω αλλα μολις τωρα επιασε κουταλι και θελει να αυτο-ταιστει ΜΕ κουταλι.....οκ ησυχασα αφου το εκανε.....αλλα βρε παιδι μου γινεται ο απιστευτος χαμος. Θελει να βαζει μονη της το κουταλι στο φαι και μετα στο στομα. Βεβαια το κραταει στραβα και τα μισα πανε μεσα τα μισα εξω αλλα η προσπαθεια μετραει. Δυο ερωτησεις λοιπον, νομιζετε πως αργησε πολυ για κουταλι? το ειχα φοβο αλλα δεν ξερω και το δευτερο, τι κανω για να ενισχυσω αυτο που κανει? Να δωσω πηρουνακι πλαστικο να δοκιμασει και με αλλες τροφες? .... εσεις τι κανατε για τον χαμο σε καθε γευμα (εννοω βρωμια κλπ)? Υποθετω υπομονη και καθαρισμα μετα ε? χεχεχε Επισης δειχνει να θελει να το κανει ΜΟΝΟ οταν τρωει γιαουρτι, αυτο παλι γιατι?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem σιγά μην άργησε! γιάτί υπάρχει χρονικό περιθώριο σε αυτά τα πράγματα ή δεν θα φάνε μόνα τους ποτέ;

Εμένα κορίτσια είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτό. Δεν τρώει που δεν τρώει αμά τον αφήσω και μόνο του κάηκα!

Εντάξει του δίνω ορισμένες τροφές σε κομματάκια και τις πιάνει με το χέρι όπως τυράκι, ζυμαρικά, πατάτες τηγανητές. Όσες φορές επιχείρησα να του δώσω κουτάλι δεν το βάζει στο στόμα, το χτυπάει και τα πετάει όλα κάτω. Δεν θα αγχωθώ και με αυτό. Δεν με νοιάζει να τον ταϊζω αρκει να τρώει που δυστυχώς δεν τρώει αν δεν μου βγάλει το λάδι!

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem σιγά μην άργησε! γιάτί υπάρχει χρονικό περιθώριο σε αυτά τα πράγματα ή δεν θα φάνε μόνα τους ποτέ;

Εμένα κορίτσια είναι το τελευταίο που με απασχολεί αυτό. Δεν τρώει που δεν τρώει αμά τον αφήσω και μόνο του κάηκα!

Εντάξει του δίνω ορισμένες τροφές σε κομματάκια και τις πιάνει με το χέρι όπως τυράκι, ζυμαρικά, πατάτες τηγανητές. Όσες φορές επιχείρησα να του δώσω κουτάλι δεν το βάζει στο στόμα, το χτυπάει και τα πετάει όλα κάτω. Δεν θα αγχωθώ και με αυτό. Δεν με νοιάζει να τον ταϊζω αρκει να τρώει που δυστυχώς δεν τρώει αν δεν μου βγάλει το λάδι!

 

Νομιζω πραγματικα πως τελικα μας αγχωνουν οι παιδιατροι ανευ λογου.....μια περπατησε, μια λεει καμια κουβεντα, μια δοκιμαζει να φαει μονη της, λες και εσυ ωπα ρε φιλε? Επρεπε? Μαλλον επρεπε.......τι να πω......:oops::oops::oops:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καθολου δεν αργησε!!!σιγουρα σ αυτην την ηλικια δεν μπορει ακομα να αυτοταιστει πληρως κ ικανοποιητικα ακομα.πιο πολυ μαλλνο σαν παιχνιδι ειναι.

εγω παντως οσες φορες θελει να πειραμτιστει με το κουταλι, του δεινω σε ενα μικρο πιατακι λιγο φαγητο να εχει να παιζει κ το υπολοιπο συνεχιζω να του το δινω εγω (μην παει κ ολο χαμενο στα πατωματα κ δεν εχει να φαει μετα)

θεωρω παρα πολυ σημαντικο να μαθει το παιδακι κ να παιξει με το φαγητο του για να εξοικιωθει μ αυτο.κ ας εχω μετανα καθαριζω...τα παντα!

στο μονο που δεν τον αφηνω με τιποτα ομως ειναι στις...σουπες!

το μονο που κανω απο πλευρας καθαριοτητας, ειναι στα μεγαλα κεφια να στρωνω μια εφημερισα κατω απ το καρεκλακι του για να μην εχω να καθαριζω κ το πατωμα....

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χεχεχε καταλαβαινω απολυτα......αυτο που ειπες που του δινεις λιγο σε ενα πιατακι να παιζει μονος του και το υπολοιπο το εχεις εσυ υπο ελεγχο μου αρεσει ΠΟΛΥ σαν ιδεα. Θα το κανω πραξη στο επομενο ταισμα.......! Ευχαριστω πολυ.......τελικα τσαμπα η ανησυχια......η παιδιατρος μου φταιει, οταν την παιρνω αρχιζει (μιλησε? εφαγε? εκλ...σε? συγνωμη κιολας).....αχ.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δωστης την ευκαιρία.θα γίνει χάλια ,θα βάλει το πιάτο καπέλο,θα το πετάξει στο πάτωμα και αλλα πολλά που θα σκαρφιστεί αλλα πίστεψεμε το κέρδος θα είναι μεγάλο.

 

:lol::lol::lol::lol::lol: Πολυ ωραιο!

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου το πηρούνι το καταφέρνει άνετα και τρώει μονη της δεν την βοηθάμε καθολου και παίρνει και σαλάτα μονη της απο την σαλατιέρα...αλλα το κουτάλι ακομα...γινεται μουσκεμα χαχαχα!

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αμαν αμαν λεμε .........το μικρο ταιζοταν ψωμακι, φρυγανιτσες, μπανανες και στερεα φρουτα κλπ μεχρι τωρα. Οχι πολυ φαν αλλα κατι καναμε.........αργησαμε αρκετα νομιζω αλλα μολις τωρα επιασε κουταλι και θελει να αυτο-ταιστει ΜΕ κουταλι.....οκ ησυχασα αφου το εκανε.....αλλα βρε παιδι μου γινεται ο απιστευτος χαμος. Θελει να βαζει μονη της το κουταλι στο φαι και μετα στο στομα. Βεβαια το κραταει στραβα και τα μισα πανε μεσα τα μισα εξω αλλα η προσπαθεια μετραει. Δυο ερωτησεις λοιπον, νομιζετε πως αργησε πολυ για κουταλι? το ειχα φοβο αλλα δεν ξερω και το δευτερο, τι κανω για να ενισχυσω αυτο που κανει? Να δωσω πηρουνακι πλαστικο να δοκιμασει και με αλλες τροφες? .... εσεις τι κανατε για τον χαμο σε καθε γευμα (εννοω βρωμια κλπ)? Υποθετω υπομονη και καθαρισμα μετα ε? χεχεχε Επισης δειχνει να θελει να το κανει ΜΟΝΟ οταν τρωει γιαουρτι, αυτο παλι γιατι?

 

Άκου τι λέει!!! Μόνη σου το είπες, μας έχουν κάνει υστερικές πια. Ε, λοιπόν, εγώ το έχω αποφασίσει, δεν υπάρχει περίπτωση να αγχωθώ για το κουτάλι και το πηρούνι. Καποια στιγμη θα φάνε και μόνες τους.

 

Αν σε παρηγορεί, εμείς είμαστε πιο μεγάλες από εσάς και κουταλάκι δεν έχουμε μάθει ακομη να χρησιμοποιούμε. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν τις ενθαρρύνω κι εγώ αρκετά πολύ, γιατί η κουζίνα μας είναι πολύ μικρή και δε μας χωράει και τις ταίζω στο σαλόνι, κι επειδή τρώνε και οι δύο μαζί αν αρχίσουν και πετάνε φαί δεξιά-αριστερά προβλέπω το σαλόνι να γίνεται εκθεσιακός χώρος. Τους έχω πάντα ένα δεύτερο κουταλάκι, το οποίο και οι δύο επιμελώς βουτάνε μέσα στο πιάτο τους, αλλά ποτέ δεν καταλήγει στο στόμα τους. Πάνω τους, κάτω τους, δεξιά τους, αριστερά τους, πολλές φορές και ακριβώς απέναντί τους. Κι όχι τίποτ'άλλο, αλλά έχω και μια πίεση να διατηρήσω σε νορμάλ επίπεδα, καταλαβαίνεις.

 

Διάβασες τα κέρδη που αναφέρει η froufrou? Για εμένα αυτά προς το παρόν είναι μία σκέτη ουτοπία. Αλλά που θα πάει, κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά μας και τότε... ζήτω οι καφέδες!!! ;)

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άκου τι λέει!!! Μόνη σου το είπες, μας έχουν κάνει υστερικές πια. Ε, λοιπόν, εγώ το έχω αποφασίσει, δεν υπάρχει περίπτωση να αγχωθώ για το κουτάλι και το πηρούνι. Καποια στιγμη θα φάνε και μόνες τους.

 

Αν σε παρηγορεί, εμείς είμαστε πιο μεγάλες από εσάς και κουταλάκι δεν έχουμε μάθει ακομη να χρησιμοποιούμε. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν τις ενθαρρύνω κι εγώ αρκετά πολύ, γιατί η κουζίνα μας είναι πολύ μικρή και δε μας χωράει και τις ταίζω στο σαλόνι, κι επειδή τρώνε και οι δύο μαζί αν αρχίσουν και πετάνε φαί δεξιά-αριστερά προβλέπω το σαλόνι να γίνεται εκθεσιακός χώρος. Τους έχω πάντα ένα δεύτερο κουταλάκι, το οποίο και οι δύο επιμελώς βουτάνε μέσα στο πιάτο τους, αλλά ποτέ δεν καταλήγει στο στόμα τους. Πάνω τους, κάτω τους, δεξιά τους, αριστερά τους, πολλές φορές και ακριβώς απέναντί τους. Κι όχι τίποτ'άλλο, αλλά έχω και μια πίεση να διατηρήσω σε νορμάλ επίπεδα, καταλαβαίνεις.

 

Διάβασες τα κέρδη που αναφέρει η froufrou? Για εμένα αυτά προς το παρόν είναι μία σκέτη ουτοπία. Αλλά που θα πάει, κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά μας και τότε... ζήτω οι καφέδες!!! ;)

 

Καταλαβαινω απολυτα τι λες....καπως ετσι ειναι και εδω. Μου ειχε πει μια μαμα οτι η κορη της λατρευε να περνει το πιατο και να το φοραει καπελο και στον ευτο της αλλα και στην μανα της......:shock::shock::shock: Περιμενω να δω τι εχει ακομα να ερθει μπροστα μας, οσο γελαω τοσο το φοβαμαι....:lol::lol::lol: Παντως ευχομαι σε ολες μας τετοιες να ειναι ΜΟΝΟ οι ανησυχιες που θα εχουμε για τα μικρα μας και τιποτα πιο σοβαρο.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γειά σας και από μένα-κορίτσια.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για τη δική μου περίπτωση- ο γιος μου είναι σχεδόν 17 μηνών τωρα-ποτέ στη ζωή του δεν πήρε πιπίλα-μα ποτε.

Μέχρι στιγμής όλα τα γεύματά του γάλα+ αλεσμένα φαγητά του τα δίνουμε εμείς.:-( Δεν βάζει τίποτα στο στόμα του από μόνος του-ούτε μπισκότο-ούτε ψωμί-ούτε καν να κρατησει το μπιμπερό του.:-(:sad:

Καλά , για το θέμα να πιει από το ειδικό ποτηράκι δεν το συζητώ καν.:?

Η αλήθεια είναι ότι εχουμε ανησυχήσει με το σύζυγό μου και είμαστε γονείς που και οι 2 εργαζόμαστε και έχουμε γυναίκα που τον φροντίζει τις ώρες που λείπουμε. Πιστεύω πως ο παιδικός θα μπορούσε να βοηθήσει σε αρκετά θέματα-αλλά έχουμε διχογνωμία με το σύζυγο για το πότε τελικά θα ξεκινήσουμε να πηγαίνουμε.

Γνωρίζετε εαν ειναι φυσιολογικά ολα αυτά?

Σκέφτηκα να αρχίσω να τον αφήνω νηστικό-να έχω μπροστά του το φαγητό μπας και από την πείνα ξεκινήσει και κάνει καμια προσπάθεια να φάει μόνος του και ας τα κάνει όλα χάλια..............αλλά είναι σωστό αυτό? ή θα κάνω κακό? Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.......

Link to comment
Share on other sites

γειά σας και από μένα-κορίτσια.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για τη δική μου περίπτωση- ο γιος μου είναι σχεδόν 17 μηνών τωρα-ποτέ στη ζωή του δεν πήρε πιπίλα-μα ποτε.

Μέχρι στιγμής όλα τα γεύματά του γάλα+ αλεσμένα φαγητά του τα δίνουμε εμείς.:-( Δεν βάζει τίποτα στο στόμα του από μόνος του-ούτε μπισκότο-ούτε ψωμί-ούτε καν να κρατησει το μπιμπερό του.:-(:sad:

Καλά , για το θέμα να πιει από το ειδικό ποτηράκι δεν το συζητώ καν.:?

Η αλήθεια είναι ότι εχουμε ανησυχήσει με το σύζυγό μου και είμαστε γονείς που και οι 2 εργαζόμαστε και έχουμε γυναίκα που τον φροντίζει τις ώρες που λείπουμε. Πιστεύω πως ο παιδικός θα μπορούσε να βοηθήσει σε αρκετά θέματα-αλλά έχουμε διχογνωμία με το σύζυγο για το πότε τελικά θα ξεκινήσουμε να πηγαίνουμε.

Γνωρίζετε εαν ειναι φυσιολογικά ολα αυτά?

Σκέφτηκα να αρχίσω να τον αφήνω νηστικό-να έχω μπροστά του το φαγητό μπας και από την πείνα ξεκινήσει και κάνει καμια προσπάθεια να φάει μόνος του και ας τα κάνει όλα χάλια..............αλλά είναι σωστό αυτό? ή θα κάνω κακό? Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.......

 

Δεν θα ανησυχουσα αν δεν μου ελεγες οτι δεν πιανει καν το ψωμι να το βαλει στο στομα. Μου κανει εντυπωση αυτο. Γενικα πραγματα πιανει να τα βαλει στο στομα, να τα δοκιμασει? ή αποφευγει? Καπου ειχα διαβασει για μια υπερευαισθησια γευσεων, και οτι υπαρχουν μωρα που το εχουν αυτο (σπανια μεν) και που ΔΕΝ βαζουν τιποτα στο στομα τους.....εγω θα μιλαγα στον γιατρο αν δεν επιανε ΤΙΠΟΤΑ να το βαλει στο στομα του να το δοκιμασει, εννοωντας ακομα και πραγματα οχι μονο φαγητα. Να σου δωσω να καταλαβεις σημερα φαγαμε χωμα απο τις γλαστρες. Αυτο εννοω. Αλλο ισως που θα κοιταζα θα ηταν η κινητικοτητα των χεριων του ειναι καλη? Πιανει πραγματα? Τα πιανει με τα δαχτυλα και τα κραταει? Σηκωνει καλα τα χερια του? Καταλαβες για αδυναμια μυων των ανω ακρων λεω. Αν ολα αυτα ειναι καλα τοτε ισως απλα εχει βολευτει.....αν και παλι περιεργο μου φαινεται. Στον γιατρο το ειπατε αυτο? :confused: Ξερεις ειναι αλλο πραγμα να μην πιανει κουταλι και μπουκαλι και αλλο να μην πιανει τιποτα......:?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα εδω και πολυ καιρο οτι του δωσεις στο χερι το περνει και το τρωει ο φαγανουλης...:-P

οτι εχει σχεση με φαγητο κουταλι η πιρουνι καθομαστε στο καρεκλακι κανουμε μια κουζινα βομβα αλλα προσπαθει αρκετα.

εχει απιστευτο γελιο με το γιαουρτι που με το ενα χερι το πιανει το κυπελο με το αλλο το κουταλι και μου γυρναει και τη πλατη λοξα για να το απολαυσει με την ησυχια του...:Pβεβαια γινεται χαλια τωρα εχω βρει ενα κολπο για να σωσω οτι μπορω απο τα ντουλαπια με γευση γιαουρτι:shock:καθομαστε και του δινω ενα κουταλι και κρατω και εγω ενα και του δειχνω σιγα σιγα πως να τρωει αυτο εχει ως αποτελεσμα να με ταιζει μαλλον τον μπερδεψα ή το βρισκει αστειο.θα το κοψω απο αυριο δεν αντεχω καθε απογευμα να τρωω advance με γευση φαριν λακτε...ελεος:?.ας τρωει μονος του και ας καθαριζω μετα.ειναι πιο ανωδυνο.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αμαν αμαν λεμε .........το μικρο ταιζοταν ψωμακι, φρυγανιτσες, μπανανες και στερεα φρουτα κλπ μεχρι τωρα. Οχι πολυ φαν αλλα κατι καναμε.........αργησαμε αρκετα νομιζω αλλα μολις τωρα επιασε κουταλι και θελει να αυτο-ταιστει ΜΕ κουταλι.....οκ ησυχασα αφου το εκανε.....αλλα βρε παιδι μου γινεται ο απιστευτος χαμος. Θελει να βαζει μονη της το κουταλι στο φαι και μετα στο στομα. Βεβαια το κραταει στραβα και τα μισα πανε μεσα τα μισα εξω αλλα η προσπαθεια μετραει.

Αχ και που να εχεις και χαλι στην κουζινα. Αστα. Κοιταω την κουζινα μετα το φαγητο και ειναι λες και εχει πεσει βομβα. Μην αναφερω τον Γιαννη που ειναι βουρ για μπανιερα. :mrgreen:

 

Δυο ερωτησεις λοιπον, νομιζετε πως αργησε πολυ για κουταλι? το ειχα φοβο αλλα δεν ξερω και το δευτερο, τι κανω για να ενισχυσω αυτο που κανει? Να δωσω πηρουνακι πλαστικο να δοκιμασει και με αλλες τροφες?
Βαλτα μπροστα και αστην να πειρματιστει . Εμεις αφησαμε το κουταλι και απολαμβανουμε να τρωμε με τα χερια :| Αλλες φορες συνδυαζουμε. Το πιρουνι το δοκιμασε και ειναι ακομα στην φαση της επεξεργασιας (το κανει διαφορα αλλα οχι μεταφορικο μεσο του φαγητου προς το στομα)

 

.... εσεις τι κανατε για τον χαμο σε καθε γευμα (εννοω βρωμια κλπ)? Υποθετω υπομονη και καθαρισμα μετα ε? χεχεχε

αυτο! μπουχουχουυυυυ

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου γιος εκανε επανασταση και εμεινε νηστικος για μερες και εμεις δεν ειχαμε καταλαβει το λογο....μου ηρθε λοιπον επιφωτιση και του εβαλα πιατο και κουταλι μπροστα του να φαει μονος. το γαφητο εξαφανιστηκε!!!!! ηθελε να τρωει μονος του και αυτο απο 15 μηνων. μη σας πως βεβαια οτι μετα ηθελε μπανιο και το σπιτι σφουγγαρισμα γιατι αυτο εννοειται! η κορη μου εμαθε σε μεγαλυτερη ηλικια( κοντα στα 2).πρεπει νομιζω να τον αφησεις να προσπαθησει μονος σιγα-σιγα. δεν ειναι και τοσο μεγαλος για να ανησυχεις αλλα αυτο που ρωτανε και τα κοριτσια πραγματα βαζει στο στομα του??

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς νομίζω όταν περίπου ήταν 15μηνών άρχισε να τρώει σχεδόν "κανονικά" μόνη της και φυσικά τώρα με τον παιδικό σταθμό έχει γίνει expert βέβαια της φοράω ακόμα σαλίαρα (φτύαρι για την ακρίβεια)και το καρεκλάκι το βάζω στο πλάκακι επάνω και όχι στο χαλί οπότε ότι πέσει το ρουφάω με την ηλεκτρική.Το γίάουρτι για να πώ την αμαρτία μου ΄΄οταν δεν έχω όρεξη της το δίνω εγώ γιατί αλλίως πρέπει να έιμαι δίπλα της για να μαζευω αφού σπάνια θα το φάει στο καρεκλάκι της προτιμά στο τραπεζάκι του σαλονιού:shock:οπότε καταλαβαίνεται ,εχτές είχα ρεβύθια και είχε τρελλό γέλιο να την βλέπεις να προσπαθεί να φάειι τα ρεβυθια και να σκουπίζεται με το ψωμί γιατί της τρέχαν τα ζουμιά.:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο δικός μου είναι 17 μηνών..και τώρα ξεκίνησε με τη μαμά μου που τον κρατάει τα πρωινά, να πιάνει το κουταλάκι και να τρώει μοναχούλης του...με πολλές βέβαια προσπάθειες να πέφτουν στο κενό ή καλύτερα για να ακριβολογώ ...στο πάτωμα..:)

Το θέμα όμως είναι πως δεν τον έχω αφήσει να πιασει ενα μπισκότο, ένα κομμάτι τυρί, λίγο ψωμάκι, να τα φάει μονος του...Φοβάμαι μην μου κόψει μεγάλο κομμάτι και μου πνιγεί! Είχαμε λόγω παλλινδρόμησης πολλές εξαγωγές κλπ και νομίζω πως έχω πάθει σοκ...οπότε και πάω εκ του ασφαλλούς. Του κόβω εγώ μικρά μικρά κομματάκια σε ένα πιατάκι και τον αφήνω απλά να τα πιανει κ τα βάζει στο στόμα του! Εσείς βρε παιδιά, δεν φοβόσασταν; Δεν έκοψε κανένα παιδάκι μεγάλο κομμάτι; Πω..πω..εγώ φοβάμαι πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια εμενα ο γιος μου ηταν λιγο ποιο αργος στο θεμα με το κουταλι περιπου στους 17 μηνες ξεκινησε αλλα η κορη μου εδωσε ρεστα απο 12 μηνων τρωει μονη της το αλεσμενο το ειχαμε για ενα μηνα μονο μετα ηθελε κομματακια και μετα χερια τωρα ειναι 16 μηνων και κατεβαζουμε παπαδες που λενε . η κουζινα χαος αλλα παιδια ειναι αμα δεν λερωθουν δεν θα μαθουν .

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα!!!

 

λοιπον εγω εκανα τα εξης....

 

με το που ξεκινησα τις στερεες της εδωσα και ενα κουταλι να κραταει....στην αρχη το κοιταγαμε καπως ετσι:shock: (τι ειναι αυτο ρε μανα?),με τον καιρο καπως ετσι :rolleyes:( χμ....εκτος απο πασαλειμα στο κεφαλι και στα μπουτια τη αλλο μπορω να κανω?) και τωρα πια ειμαστε ετσι:mrgreen: (τρωμε τα παντα με κουταλι και πιρουνι μονες...) ....γενικα της το εδωσα απο την αρχη....τα εκανε χαλια φυσικα αλλα αυτο ειναι και το αστειο της υποθεσης (εχουμε καταπληκτικες φωτο με μουσια απο φρουτοκρεμα και περουκα απο μακαρονια με κιμμα)...την ταϊζα μωρο στο καρεκλακι στη κουζινα για να μη κανει χαλια το σαλονι ...ε μετα ενα συμμαζεμα εννοειται...τωρα πια ειμαστε στη φαση του τρωει μονη μου στο τραπεζι και η μαμα ειναι αλλου για αλλου και βαζει πλυντηριο...ειμαι μια μεγααααλη κοπελα...οταν βεβαια τρωει κατι σε σουπα ή οσπριο ή σαλτσικο της βαζω ενα μεγαλο πανακι γυρω γυρω γιατι ε...εχει παρει απο τον μπαμπα και ολο και κατι θα πεσει (δε ξερει ακομη να σκουπιζει το κουταλι απο κατω στο πιατο μη τα θελουμε και ολα)...και βεβαια οταν τρωει δε φοραει τα καλα της ρουχα ;)...τρωει με το πασο της και μαλιστα οταν βαριεται μου λεει ελα μαμα να με ταϊσεις τσακα τσακα τοτε μονο την ταϊζω γιατι βαριεται η κυρια μονη της (εινια και το μωρο στη μεση οποτε της κανω τη χαρη)...οσο για το εκπαιδευτικο ποτηρακι...οταν ξεκινησαμε νερο της το εδωσα κατευθειαν εκει....και το ειχε συνεχεια μαζι και σιγα σιγα το εμαθε (ειχα βρει ενα που ακομη και οταν αναποδογυριζε δεν εσταζε) οποτε τωρα πια πινουμε κανονικα σε ποτηρι ..μονο το γαλα θελει σε μπιμπερο αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...παντως με το ποτηρι τα σταδια εμεις που περασαμε ητανε ποτηρακι εκπαιδευτικο-ποτηρι με καλαμακια-κανονικο ποτηρι...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...