Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε αρχίζει να τρώει μόνο του?


Recommended Posts

Αλήθεια, σε ποια ηλικία τα παιδάκια αρχίζουν να τρώνε μόνα τους με το κουτάλι? Εμένα εχτές μου το ζήταγε και έφαγε 3-4 κουταλιές μόνη της. Εγώ βέβαια καταχάρηκα. (Είναι 22 μηνών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν δε σε πειράζει που θα τα ρίχνει όλα κάτω και έχεις χρόνο για καθάρισμα, βάλ' της μια ολοσωμη σαλιάρα και ασ' την μόνη της :lol: (σου έκανα την καρδιά περιβόλι, ε; ). Χωρίς πλάκα τώρα, μπορεί να φάει με το πηρουνάκι πατατούλες τηγανητές ή φρουτάκι ή μικρά κομματάκια χωρίς σάλτσα βέβαια. Αλλά για να τρώει γενικά μόνη θα περάσει πολύς καιρός ακόμη. Εμένα η μεγάλη μου μπορεί να φάει και σούπα ακόμη αλλά κάποιες φορές θέλει και να την ταίζω!

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται απο την πώς πρέπει να φαγωθεί η τροφή. Για παράδειγμα ο Ιωακείμ το πηρούνι το χρησιμοποιούσε πολύ άνετα απο την ηλικία της δική σου, αλλά με το κουτάλι τα έκανε όοοολα χάλια. Μόλις ξεκίνησε παιδικό - τον Φεβρουάριο που πέρασε- μέσα σε μια εβδομάδα έτρωγε τα πάντα μόνος του. Βέβαια τώρα είναι η αγαπημένη του έκφραση το "μόνος μου". Θέλει και να κόβει με το μαχαίρι- τον βοηθάω και το κάνουμε μαζί και είναι καταευχαριστημένος!! :lol:

Πάντως δεν τον πίεσα καθόλου, μόνος του αρχισε να δείχνει ενδιαφέρον οπότε τον ενθάρυνα. :wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι είναι ανάλογα το παιδί, αλλά και την προπόνηση που κάνει..

 

Εμένα έδώ και 2-3 μήνες, όταν τον ταϊζω, θέλει να μου παίρνει το κουτάλι. Φυσικά αν καταφέρει να βάλει έστω και μια μπουκιά στο στόμα μου, είναι θαύμα. Έτσι πολλές φορές έχω ένα κουτάλι εγώ και ένα ο Παναγιώτης και παίζει. Εάν βέβαια αρχίζει να εκσφενδονίζει γιαούρτια και διάφορα σε μεγάλη ακτίνα του το πάιρνω το κουτάλι, όμως σε γενικές γραμμές τον αφήνω να πασαλείφεται.

 

Εχθές μάλιστα (δεν ήρθα δουλειά) για δεκατιανό είχαμε αυγό σφικτό, τυρί και γαλοπούλα..Τα βάλαμε στο πιάτο και όταν χόρτασε και δεν έτρωγε με τίποτα άλλο, μου πήρε το πιρούνι και κάθησε μισή ώρα ακόμα στο καρεκλάκι και έπαιζε..Δεν πρέπει να έφαγε μπουκιά βέβαια, αλλά τον άφησα αφού το χαιρόταν...

 

Γενικά θέλειο υπομονή και να καταφέρεις να κρατιέσαι, όταν βλέπεις τα πάντα γύρω σου να πασαλείφονται..Τώρα το καλοκαίρι πάντως είναι κατάλληλη εποχή για προπόνηση!!

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται απο την πώς πρέπει να φαγωθεί η τροφή. Για παράδειγμα ο Ιωακείμ το πηρούνι το χρησιμοποιούσε πολύ άνετα απο την ηλικία της δική σου, αλλά με το κουτάλι τα έκανε όοοολα χάλια. Μόλις ξεκίνησε παιδικό - τον Φεβρουάριο που πέρασε- μέσα σε μια εβδομάδα έτρωγε τα πάντα μόνος του.

 

Ναι, το ξέχασα αυτό. Με τον παιδικό η διαφορά είναι τεράστια και η πρόοδος (και σε αυτό τον τομέα) θεαματική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μίμηση παίζει τεράστιο ρόλο! βλέπουν δηλαδή τα άλλα παιδιά και μαθαίνουν.

Το μικρό δηλαδή αδερφάκι θα μάθει όπως και τα άλλα πράγματα, και αυτό πάρα πολύ γρήγορα εάν βλέπει το μεγάλο αδερφάκι να τρώει μόνο του πχ.

 

καλύτερα πρώτα με τα χέρια (για να μην απογοητευτεί αν δεν τα καταφέρνει) και μετά με πηρούνι-κουτάλι. Εντάξει αν του αρέσει ας φάει με αυτά.

Όπως και στα άλλα πράγματα έτσι και εδώ, ακολουθούμε το ρυθμό του παιδιού - δηλ. δεν το πιέζουμε πώς με τί κτλ. - αρκεί που τρώει απο μόνο του :) είναι ένα μεγάλο βήμα αυτό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Άλλη ερώτηση που με απασχολεί, πότε αρχίζουν να τρώνε μόνα τους; Η δικιά μου έχει αρχίσει να θέλει να πάρει το κουτάλι και την κατάσταση στα χέρια της αλλά το αποτέλεσμα είναι ολέθριο, εννοείται! :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη κατασταση Doc μου!! Εμενα τα κανει ολα λες κι εχει πεσει βομβα (για να μην πω καμια αλλη λεξη-πιπερι-μπιιιιιπ! ) Δεν ξερω, εμενα το παιρνει πασαλειβεται αυτη, το καρεκλακι, τα παντα σε ακτινα 10 μετρων και ζητημα αν καταληγει στο στομα το εν δεκατο του φαγητου. Εξακολουθω να την ταιζω εγω...γιατι μερικες φορες δεν προλαβαινω και οταν βιαζομαι δεν εχω υπομονη να την περιμενω. Κακως βεβαια αλλα ευελπιστω οτι μεχρι να βγαλουμε το καλοκαιρι θα εχει μαθει. παντως για το δικο σου νωρις μου φαινεται, Να του δινεις ομως το κουταλι να πειραματιζεται, καλο του κανει, μαθαινει...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις υπομονή ας την να πειραματιστεί....κι εμένα έχει την ίδια τάση, χθες αφού είχε φάει το περισότερο, την άφησα να βάλει το κουτάλι στο φαί...λοιπόν την κίνηση την έχει: βάζει το κουτάλι στο πιάτο και μετά στο στόμα...μόνο που ο νόμος της βαρύτητας την αφήνει παγερά αδιάφορη!!! κάποιες κουταλιές κατέληξαν και στο στόμα της! Μαλιστα τάισε κι εμένα! ¨Επειτα για να ολοκληρώσω την καταστροφή της έδωσα να πιει και νερό με πλαστικό ποτηράκι...με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι με τη δεύτερη δοκιμή το' πιασε το σύστημα! Μετά την βούτηξα και την μπανιάρισα κατευθείαν!!! Φυσικά όλα αυτά τα πειράματα γίνονται ΣΚ, τις άλλες μέρες δεν αντέχει το νευρικό μου σύστημα!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου felinidoc,

 

Εγω στους 11 μηνες περιπου αρχισα να της δινω ενα κουταλι για να πειραματιζεται. Ειχαμε η καθε μια το δικο της κουταλι, εκεινη επαιζε κι εγω την ταιζα. Βεβαια περιττο να σου πω τι χαμος γινοταν στην κουζινα!!!! Ομως σ'αυτη την ηλικια ξεκινουν να ειναι περιεργα για το φαγητο τους και να θελουν να το περιεργαστουν, οποτε γιατι να μην μαθαινουν κιολας και το κουταλι?

Τωρα πια μπορει και τρωει μονη της αλλα βεβαια δεν την αφηνω ακομη τελειως μονη. Συνεχιζουμε το συστημα η καθε μια το κουταλι της. Ομως φαγητο δεν πεταει πια κατω οπως πριν, ευτυχως για μενα :D

Link to comment
Share on other sites

χιχιχι..κουταλι :)

Εδω και κατι μηνες το παιδευει το κουταλι...και το πιρουνι επισης :)

Τα νευρα μου κορδελες...φαγητα παντου και μεσα απο τα παμπερς βγαζω :lol:

Αλλα μπορω να πω οτι εχει βελτιωσει αρκετα την τεχνικη της...τωρα πιο πολυ μονη της τρωει παρα που την ταιζω εγω :)

Και εχουμε και λιγοτερο φαγητο για τα μερμηγκακια :P:P:P:P:P

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!

Και εμείς έχουμε 2 κουτάλια, το δικό της μονίμως ανάποδα και το φαγητό κάτω, απλά τώρα τσαντίζεται λίγο γιατί το δικό μου κουτάλι τα καταφέρνει καλύτερα :lol:

Από την άλλη δοκίμασα να της βάλω κάτι σε finger food να φάει μόνη της αλλά δεν κατάφερα πολλά πράγματα :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και η zouzounitsa, τα νεύρα μου κορδέλες!!! Αυτοί οι πειραματισμοί με το κουτάλι είναι ασκήσεις υπομονής.

Το καλύτερό μας (ευτυχώς δεν το κάνει πολύ συχνά) είναι όταν θέλει να χτυπάμε τα κουτάλια μεταξύ τους (σαν ξιφομαχία ένα πράγμα), την ώρα που τον ταίζω. Εκεί να δείτε γλέντια! Ειδικά τώρα με τα κεράσια έχουμε βάλει χρώμα στη ζωή μας! Και να σκεφτεί κανείς ότι πριν αποκτήσουμε παιδί με ενοχλούσε ακόμα και όταν ένα διακοσμητικό ήταν στραβά πάνω στο τραπεζάκι. :D

Link to comment
Share on other sites

...Και να σκεφτεί κανείς ότι πριν αποκτήσουμε παιδί με ενοχλούσε ακόμα και όταν ένα διακοσμητικό ήταν στραβά πάνω στο τραπεζάκι. :D

(κάτι μου θυμίζει αυτό Εβίτα ! :D:lol: )

 

Και εμείς πειραματιστήκαμε σχετικά νωρίς , πριν απο την ηλικία των 12 μηνών περίπου , του έστρωνα ενα μεγάλο κομμάτι πλαστικό κάτω απο το καρεκλάκι φαγητού και τον άφηνα να δράσει... :lol: όπου ανα τακτά χρονικά διαστήματα συμμετήχα και εγω με άλλο κουτάλι...

(έπερνα μετά το πλαστικό , κατευθείαν στην μπανιέρα και ουτε γάτα ουτε ζημιά)

Το μόνο που με στεναχωρούσε ήταν το ότι δεν ήξερα πόση ποσότητα έχει φάει και συνήθως χώρταινε απο παιχνίδι και οχι απο το φαγάκι !

Σιγά σιγά σταμάτησε το πολύ παιχνίδι και άρχισε να χωρταίνει πραγματικά και ο ίδιος! :D

Αυτό με το finger food που λές felinidoc πιστεύω θα έχει αποτελέσματα! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο 8 μηνων πειραματιζομαστε και πλέον (20) τα καταφερνουμε αρκετα καλα.. Μπορει να φαει μονος του περιπου τα 2/3 του φαγητου του.. (τα υπολοιπα καταληγουν στο πατωμα εννοειτε)

Εδω και 4 μηνες περιπου ειχαμε αρχισει να τρωμε με δυο κουταλια.. ενα αυτος και ενα εγω...

Τον αφηνα πρωτα να βαλει οσο μπορουσε στο στομα του αλλα επειδη συνηθως στο στομα κατεληγε το αδειο κουταλι εβαζα εγω απο πισω μια κουταλιτσα... Τωρα το κανουμε αυτο μονο στο κυριως γευμα του και οχι ολες τις φορες.. μονο οταν εχουμε σουπιτσα που ειναι πολυ νερουλη.. τα υπολοιπα τα καταφερνει μονος του..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

 

Και μεις περίπου σαν τον Χαρούλη της Ντόρας. 20 μηνών πια και τα καταφέρνει αρκετά καλά. Αλλά χρειάζεται εξάσκηση το παιδί αρκετή. Και υπομονή εσύ.

Αφού το θέλει λοιπόν, άστη να πειραματίζεται. Εννοείται τα πολύ ρευστά και τα σουποειδή της τα δίνεις μόνο εσύ αλλά τα υπόλοιπα ας τα προσπαθεί. Πως θα μάθει άλλωστε πως να κρατάει σωστά το κουτάλι και αργότερα το πηρούνι; Πρέπει να αναπτύξει κάποιες δεξιότητες και το φαγητό είναι ένα καλό μάθημα. Οπωσδήποτε να το κάνει μόνο στο καρεκλάκι της για να μην έχετε περαιτέρω προβλήματα με το καθάρισμα. Να φοράει ρουχαλάκια όχι και τόσο καλά (και συ επίσης) :):) και καλή αρχή.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου ειναι 25 και πάλι μόνη της γίνεται κ@λος!!! Τρώει πολύ καλύτερα απότι παλιότερα. Αλλα την αφήνω και γελάω... ειδικά όταν τρώει γάλα με κορν φλεικς, δεν σας λεω τιποτα.

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς μια από τα ίδια. Θέλει υπομονή.............

Όταν τρώει φρούτα, της τα κόβω κομματάκια και τα αφήνω πάνω στο τραπεζάκι της λίγα λίγα και τα πιάνει με το χέρι.

Το πιο αστείο είναι με τον αρακά αραδιασμένο πάνω στο τραπεζάκι......

Στο φαγητό, το μισό πέφτει απέξω και φυσικά "τρώει" με ένα κουτάλι η μικρή και εγώ της βάζω φαγητό με ένα δεύτερο. Πάντως αν είναι ρύζι ή κριθαράκι που κολλάει στο κουτάλι, τον πετυχαίνει το στόχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που καλοκαιριασε και εχουμε κ μια μικρη αυλη... Η Δαναη εχει μεγαλη αλλεργια στο κουταλι γενικα. Η καλή της η μαμα ομως της αγορασε ενα (σχετικα) ασφαλες πιρουνάκι και η Δαναη τρωει μονη της πια (φυσικά τη βοηθαω στο καρφωμα). Φυσικά τρωει ελάχιστα αυτη κ τα μυρμηγκακια της αυλής κανουν παρτυ. Εμενα ουτε να με δει με το κουταλι :evil::evil::evil: . Αν της δωσω κατι με τα χερια, αφου το κοιταξει πρωτα καλά καλά, μπορει κ να το φαει. Αλλιως θα στιψει το κεφαλι με ενα υφος "Αμαν πια"...

Τωρα τρωει και την μπανάνα μονη της ( myrto ακους???) αλλα πρεπει οπωσδηποτε να εχει κ την φλουδα γιατι οταν δεν κοιταω εκει προτιμάει την φλουδα, ειδικά το κοτσανάκι :twisted::twisted:

Οσο για το finger food, πρεπει αν τα βαζεις λιγα λιγα στο δισκο της γιατι με στο παιχνιδι, την πιανουν κατι κρισεις-σκουπα κ τα ριχνει ολα κατω.

Παντως το ολο αυτο συστημα ειναι αντι-οικολογικό γιατι εκτος οτι την κανω τοσα ντουζ την μερα, χαλαω ποολυ νερο για να πλυνω την αυλή...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Και η μικρή μου έχει αρχήσει εδώ και πολύ καιρό να θέλει μόνη της να τρώει σε σημείο να προτιμάει να μένει νηστική παρά να την ταίσω εγώ!!! Ετσι έχω βρεί μια μέση λύση: την παίρνω στα πόδια μου καθιστή στο τραπέζι κανονικά (να βλέπει προς το πιάτο, οχι εμένα) και της πιάνω το χεράκι έγω με το κουταλάκι ή πιρουνάκι και της το κατευθύνω ενθαρυνοντάς την ταυτόχρονα για το κατόρθωμά της!! Κι έτσι τρώει καλύτερα και νοιώθει ότι τρώει μόνη της!

.png .png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΧ!εμένα δεν θέλει να με δει με το κουτάλι,μέχρι τώρα ήθελα να είναι απλά το φαγητό σε κομματάκια και να τρώει με τα χέρια,τώρα μολις δει να πλησιάζω με κουτάλι ουρλιάζει,θέλει να το κρατά εκείνη και να προσπαθεί,εννοειται δεν τρώει ούτε μπουκιά.στην αρχή είχε κι εκείνη ένα αδειο πιάτο και ένα κουτάλι και ταίζε μια κούκλα,τώρα ούτε αυτό την ικανοποιεί.αλλα δεν τρώει και ψάχνω ενα κόλπο για να αρχίσουμε να τρώμε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η Αναστασια ειναι 13 μηνων και εδω και καιρο πειραματιζεται με το κουταλι. Εδω και λιγο καιρο ομως εβγαλε 5 δοντια και αρχισα να της δινω το φαγητο σε κομματακια. Το θεμα ειναι ομως οτι ενω κραταει το κουταλι στο χερι, προτιμα να τρωει με τα χερια ακομα και τον πουρε... Οποτε εγω τι κανω? Την αφηνω να τρωει οπως θελει ή την πιεζω να τρωει μονο με το κουταλι? Φυσικα απο μενα δεν τρωει παρα μονο ελαχιστο, προτιμα μονη της. Αυτο που φοβαμαι ειναι να μην συνηθισει να τρωει με τα χερια και μετα δεν μπορουμε να το κοψουμε..

Η Αναστασια μου γεννηθηκε 07/08/08...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πιστεύω ότι το κάνει για να δοκιμάσει την υφή των φαγητών πριν τα φάει. Στη θέση σου δεν θα την πίεζα να χρησιμοποιεί το κουτάλι αντί των χεριών. Η δική μου προς το παρόν απεχθάνεται το κουτάλι, εχει 6 δοντάκια και τρώει αν της δώσω με το χέρι. Αν δει το κουτάλι δεν ανοίγει το στόμα.

Μεγαλώνοντας θα βλέπει και τους άλλους να χρησιμοποιούν το κουτάλι και θα το κάνει και η ίδια. Το θέμα είναι να τρώει κατά την γνώμη μου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...