Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήνυση σε δύο άτομα για παρεμπόδιση σίτισης απεργών πείνας


gioli

Recommended Posts

χαχαχαχαα καλα αυτο που ο συριζα εχει γινει και ο εκπροσωπος της επαναστασης της χωρας...εχει πολυ γελιο! αλλο θεμα αυτο βεβαια....ασχετο

 

καταλαβα elisaki.... ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 246
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποιος χωρος ειναι αυτος ρε παιδια? ειλικρινα δεν εχω καταλαβει....μπορειτε να μας πειτε?

Ελα τώρα που κάνεις ότι δεν ξέρεις .. το κόμμα που με το ζόρι μπαίνει στη βουλή και μετά του καταλογίζονται όλα τα δεινά που περνάει ο τόπος.

Πάντως αντί να επικεντρωνόμαστε τόσο στο πώς έφτασαν οι 300 από την Κρήτη στην Αθήνα ίσως θα έπρεπε να σκεφτούμε πώς οι άνθρωποι αυτοί ξεκίνησαν από τις μακρινές τους χώρες, για να καταλήξουν στην Ελλάδα. Ισως να τους υποκίνησαν κάποιοι λέγοντάς τους ότι στη Ελλάδα μπαίνει όποιος θέλει, οτι έχουν δικούς τους Ελληνες διακινητές που θα τους βάλλουν στη χώρα (μη μου πείτε ότι για όλα φταίνε οι Τουρκοι δουλέμποροι), μήπως τους είπαν ότι υπάρχουν δικοί τους δικηγόροι, δημόσιοι υπάλληλοι που θα τους ετοιμάσουν όλα τα χαρτιά...μήπως τελικά πολλοι Ελληνες βοήθησαν στη διακίνηση και νομιμοποίηση μεταναστών και δεν τιμωρήθηκαν ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαα καλα αυτο που ο συριζα εχει γινει και ο εκπροσωπος της επαναστασης της χωρας...εχει πολυ γελιο! αλλο θεμα αυτο βεβαια....ασχετο

 

καταλαβα elisaki.... ;)

 

Μπράβο ρε κορίτσια....ευτυχώς που καταλάβατε ό,τι θέλατε να καταλάβετε...και τώρα κάνετε και πνεύμα....!!!! Ήμαρτον!!! Ελπίζω να περνάτε καλά και να είστε ενθουσιασμένες :-D:grin: με την πάρτη σας τώρα που καταλάβατε....

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε κορίτσια....ευτυχώς που καταλάβατε ό,τι θέλατε να καταλάβετε...και τώρα κάνετε και πνεύμα....!!!! Ήμαρτον!!! Ελπίζω να περνάτε καλά και να είστε ενθουσιασμένες :-D:grin: με την πάρτη σας τώρα που καταλάβατε....

 

 

συγγνωμη αν γελαμε κιολας...αλλα ορισμενα πραγματα ειναι πολυ αστεια...

 

πες μας τοτε ποιον εννοεις...ποιος ειναι ο συγκεκριμενος πολιτικος χωρος?

αλλον εννοεις εσυ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαα καλα αυτο που ο συριζα εχει γινει και ο εκπροσωπος της επαναστασης της χωρας...εχει πολυ γελιο! αλλο θεμα αυτο βεβαια....ασχετο

 

καταλαβα elisaki.... ;)

 

:lol::lol::lol::lol::lol: ειναι απο τα καινουρια ανεκδοτα, τα καλα!!:lol::lol::lol:

ευελπιστεί συγκεκριμένος πολτιικός χώρος που υποθάλπτει και οργανώνει τη συγκεκριμένη κίνηση ότι θα καρπωθεί ως πολτιική νίκη

Μπράβο ρε κορίτσια....ευτυχώς που καταλάβατε ό,τι θέλατε να καταλάβετε...και τώρα κάνετε και πνεύμα....!!!! Ήμαρτον!!! Ελπίζω να περνάτε καλά και να είστε ενθουσιασμένες :-D:grin: με την πάρτη σας τώρα που καταλάβατε....

 

εχεις καμια αλλη αποψη;:rolleyes:

 

Μαριε δεν μας ειπες που ειναι οι ανετες συνθηκες διαβιωσης κ περιμενω κ εγω να μαθω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σημερινή απόφαση της κυβέρνησης να ικανοποιήσει μέρος των αιτημάτων των 300 μεταναστών απεργών πείνας, απέδειξε ότι ο μόνος χαμένος αγώνας είναι αυτός που δεν δίνεται. Επίσης, έδειξε σε όλους τους εργαζόμενους και τις εργαζόμενες ότι η κυβέρνηση του Μνημονίου δεν είναι ανίκητη. Το άκαμπτο αγωνιστικό φρόνημα και πλατιά κοινωνική αλληλεγγύη μπορούν να φέρουν χειροπιαστά αποτελέσματα.

 

Είναι προφανές ότι θα χρειαστούν μακροχρόνιοι σκληροί αγώνες για να αρθεί το απρατχάιντ σε βάρος των ξένων εργατών που ζουν στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Ωστόσο, δεν πρέπει να χωρεί αμφιβολία ότι η αυταπάρνηση των 300 άνοιξε έναν καινούργιο δρόμο ελπίδας.

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αν γελαμε κιολας...αλλα ορισμενα πραγματα ειναι πολυ αστεια...

 

πες μας τοτε ποιον εννοεις...ποιος ειναι ο συγκεκριμενος πολιτικος χωρος?

αλλον εννοεις εσυ?

 

Περιμένεις να απαντήσω σοβαρά σε κάποιον/α που εκφράζεται με τέτοια εμπαθεια;; Πίστευα ότι θα με καταλάβαινες...επειδή βάζω κι εγώ τόνους !!!.....(για να ευθυμήσουμε κι εμείς λίγο).....:D:D:D

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol: ειναι απο τα καινουρια ανεκδοτα, τα καλα!!:lol::lol::lol:

 

 

εχεις καμια αλλη αποψη;:rolleyes:

 

:rolleyes:

Όποιος έχει τη μύγα....ας τη φέρει πίσω!!!! Νομίζω ημουν σαφής, εσείς άλλωστε είστε έξυπνα κορίτσια, είστε ενήμερες επί παντός επιστητού και το διατυμπανίζετε καθημερινά (από το μεταναστευτικό μέχρι τα συνδικαλιστικά της αστυνομίας). Εγώ σου απάντησα σε αυτό που ρώτησες και .... ο νοών νοείτω....

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μείνε λίγο εντός του θέματος και άσε τις προσωπικές εμπάθειες! δεν εξυπηρετούν τίποτε...

Θα μπορούσες να μιλήσεις σε πληθυντικό εκατέρωθεν αν ήσουν πραγματικά αμερόληπτη και σ' ενδιέφερε η ουσία της συζήτησης,

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και συνεχιζει η ανακοινωση:

 

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους όσοι (και ήταν πολλοί...) στήριξαν αυτόν το δύσκολο αγώνα από τη Νομική έως τα νοσοκομεία. Μα πάνω απ' όλα, θα θέλαμε να χαιρετίσουμε με σεβασμό τους 300 αγωνιστές για τους οποίους μπορεί να περηφανεύεται όλη η εργατική τάξη.

 

Και εκει ειναι η ολη ουσια για μενα.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο αγωνας δικαιωθηκε!!!!ελατε στην Ελλαδα παρανομα και καντε καταληψη σε δημοσια κτιρια, μην ανησυχειτε δεν θα σας πειραξει κανεις και στο τελος θα σας κανουν και νομιμους και θα γινεται και Ηρωες!Εχουμε μαζι μας και τους Ελληνες πολιτες που δεκαρα δεν δινουν για το οτι αναγνωριζεται(ανγνωριστηκαν?) ως τουρκικη μειονοτητα οι Ελληνες μουσουλμανοι της Θρακης και μην ανησυχειτε αν καποιοι αντιδρασουν θα χαρακτηριστουν εθνικοφρονες και ρατσιστες και δεν θα εχετε προβλημα....νικησαμε!!!!!!εμπρος στον δρομο που χαραξαν οι 300!!!!(καποτε ηταν οι 300 του Λεωνιδα αλλα τωρα οι νικητες μεταναστες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πληροφορίες λένε οτι μετά απο αυτή τη νίκη των μεταναστών, είναι στο δρόμο το επόμενο καράβι με τους επόμενους 300......

 

Και 400 και 500 και 1000 αλλα δεν εχει σημασια βρε gioli ,αφου νικησαμε!!!!Αυτο ειχε σημασια για να μην μας πουν ρατσιστες και Εθνικοφρονες και επειδη δεν λειτουργει τιποτα σε αυτη την χωρα!!!τι χαρα ειναι αυτη,νικη της εργατικης ταξης,φαντασου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και 400 και 500 και 1000 αλλα δεν εχει σημασια βρε gioli ,αφου νικησαμε!!!!Αυτο ειχε σημασια για να μην μας πουν ρατσιστες και Εθνικοφρονες και επειδη δεν λειτουργει τιποτα σε αυτη την χωρα!!!τι χαρα ειναι αυτη,νικη της εργατικης ταξης,φαντασου!!!!!!

 

Είναι η μόνη νίκη για την οποία μπορούμε να υπερηφανευτούμε σε μια Ελλάδα που την έχουμε καταντήσει μόνοι μας παραμάγαζο....Μεγάλη χαρά, γιορτάστε τη νίκη....άντε!!! Μπράβο κορίτσια και εις αύριον τα μεγάλα!!!! Για άλλους μεγαλύτερους αγώνες. Άντε!!! Γιατί αν δεν τη θεωρήσετε νίκη, θα σας μαλώσουν.....οι απανταχού δημοκράτες και βαθιά ανθρωπιστές....

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να 'σαι η μάνα. Και να τρέμει η ψυχή σου που έφυγε από κοντά σου. Να θέλεις να γίνεις κάθε πέτρα, κάθε μονοπάτι, κάθε δρόμος που θ' ακολουθήσει, για να το προσέχεις. Και κάποια μέρα το παιδί να χάνεται σε κάποια θάλασσα. Κι εσύ να μη ξέρεις τίποτα. Ποιος να σε βρει και ποιος να σου πει για κάποιο σάπιο δουλεμπορικό.

 

σκεψου να σαι η μανα....και το παιδι να επιβιωσει απο το σαπιο δουλεμπορικο.......

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου να 'σαι η μάνα. Και να τρέμει η ψυχή σου που έφυγε από κοντά σου. Να θέλεις να γίνεις κάθε πέτρα, κάθε μονοπάτι, κάθε δρόμος που θ' ακολουθήσει, για να το προσέχεις. Και κάποια μέρα το παιδί να χάνεται σε κάποια θάλασσα. Κι εσύ να μη ξέρεις τίποτα. Ποιος να σε βρει και ποιος να σου πει για κάποιο σάπιο δουλεμπορικό.

 

σκεψου να σαι η μανα....και το παιδι να επιβιωσει απο το σαπιο δουλεμπορικο.......

 

 

Το αποθεωσα στο θεμα οπου ανηκε...

Δεν παιζεις τιμια!!!

ειδες τι ειναι ο συναισθηματικος εκβιασμος?!

Εγω το μονο που αναγνωριζω ειναι το μεγαλειο της δυναμης και της θελησης του ανθρωπου...τιοτα αλλο...

Σε εμενα παντως το παραμυθακι δεν πιανει...

Δες το σαν γεγονος και γραψε μου τι εγινε..

Παρανομη εισοδος σε χωρα...ναι?

Καταληψη δημοσιου κτιριου...ναι?

εκβιασμος ενος κρατους να σε νομιμοποιησει...ναι?

σε νομιμοποιησαν..ναι?

ειναι οδηγιες σε λαθρομεταναστες?

μπειτε-καταπατειστε-εκβιαστε-νομιμοποιηθηκατε-νικησατε..

ποιους νικησατε?και τι?ποιος δρομος ανοιξε?ποια νικη της εργατικης ταξης?

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα είμαι μάνα, χώμα θα ταίσω το παιδί μου και δε θα ο βάλω στο δουλεμπορικό.Θα κάτσω στη χώρα μου να παλέψω να γίνει καλύτερη δε θα πάω με τσαμπουκά να νομιμοποιηθώ απο άλλη χώρα. Ηταν κανενας απο τους απεργούς μάνα με παιδί ήθελα να ήξερα. Κατα τα άλλα κορίτσια, έβγαλα τη σημαία απο το μπαλκόνι και ετοιμάζομαι να κατέβω ομόνοια για να πανηγυρίσω την νέα αυτή νίκη μας.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Κάποτε σʼ είδα στο πέρασμα του αιώνιου κόμβου,

στο καιρό του τρόμου και του αλλόκοτου φόβου,

να διπλώνεσαι, νʼ ανησυχείς και να τρομάζεις

και πριν καλάρουν οι μέρες το σκασμό να βγάζεις.

Να μια απʼ τα ίδια – ίδιοι δρόμοι – ίδιοι κύκλοι·

γαβγίζουν οι άνθρωποι – σκιάζονται οι σκύλοι,

θρηνούν μανάδες, και πού να ξαποστάσεις

όταν στη μνήμη σου μακραίνουν οι αποστάσεις.

Έτσι σκηνοθετούν το σήμερα άκριτοι κοσμοκράτορες,

βαρέθηκα τα έγκυρα - είναι όλοι προβοκάτορες

που πιάνονται απʼ τον φόβο σου και φτιάχνουν ιστορίες

κι ενάντια στους άπιστους στήνουν σταυροφορίες

από χορτασμένους με το ίδιο ήθος και παράστημα

που θα εξοντώνουν όσα τους μοιάζουν άσχημα.

Έτσι κι εγώ αφού σκιάζεσαι ξανά σε φτύνω.

Ψάχνω, λοιπόν, ό,τι φοβάσαι για να γίνω…

Γίνομαι τάφος αντάρτη στο Ιράκ και μοιρολόι στη Παλαιστίνη,

τυφλός στη Βοσνία - Ερζεγοβίνη·

πεινασμένος ιθαγενής στο Μεξικό,

χίλιες επεξηγήσεις για το φόβο σου στο λεξικό,

μοναχός στο Θιβέτ – κι aboriginal στην Αυστραλία,

τζαμί καμένο από φασίστες στην Ιταλία·

εθελοντής γιατρός απʼ την Αβάνα

και παιδί στην Τεχεράνη απʼ ανύπαντρη μάνα·

νεκρός κι άταφος δάσκαλος στη Σομαλία,

κυνηγημένος τούρκος συγγραφέας στη Γαλλία,

εργάτης στα πετρέλαια στη Βενεζουέλα

και στο Μπέλφαστ μια ματωμένη φανέλα·

βραζιλιάνος με 8 σφαίρες στο κεφάλι στο Λονδίνο

- τι άλλο φοβάσαι, πες μου, και θα γίνω.

Εγώ που κάνω όνειρα κι έχω πολλά ωραία να χάσω

κάνω και την αρχή – δε γουστάρω να ησυχάσω.

 

Τι άλλο φοβάσαι, πες μου, και θα γίνω

κι ας έχω τόσα πολλά κι ωραία να χάσω.

Κι ούτε στιγμή μη ρωτάς τι θα απογίνω,

μου φτάνει που δε γουστάρω να ησυχάσω

(που είμαι εδώ και θέλω τη βολή σου να χαλάσω – πες μου, τι άλλο φοβάσαι)

 

Θα γίνω χρήστης που παλεύει για τη σωτηρία,

διψασμένος πρόσφυγας από τη Νιγηρία,

σαρίκι τυλιγμένο σε περήφανο κεφάλι

και μασάτι από αφρικάνικο ατσάλι.

Σφαγμένο θηλυκό απʼ τους γονείς του στην Κίνα

κι ορφανό σε φαβέλα που πεθαίνει απʼ την πείνα.

 

Τι άλλο φοβάσαι πες μου και θα γίνω…

 

Αλγερινός που ξημερώνεται σε γαλλικά λιμάνια

και μάτια που κοιτούν από πασαμοντάνια·

τούρκος αναλφάβητος που ζει στο Γκάζι

και μορφωμένος Αλβανός που σε τρομάζει·

στο τοίχος της ντροπής stencil απʼ τον Banksy

κι ο εφιάλτης σου πριν να χαράξει.

 

Πες μου, τι άλλο φοβάσαι και θα γίνω…

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα είμαι μάνα, χώμα θα ταίσω το παιδί μου και δε θα ο βάλω στο δουλεμπορικό.Θα κάτσω στη χώρα μου να παλέψω να γίνει καλύτερη δε θα πάω με τσαμπουκά να νομιμοποιηθώ απο άλλη χώρα. Ηταν κανενας απο τους απεργούς μάνα με παιδί ήθελα να ήξερα. Κατα τα άλλα κορίτσια, έβγαλα τη σημαία απο το μπαλκόνι και ετοιμάζομαι να κατέβω ομόνοια για να πανηγυρίσω την νέα αυτή νίκη μας.

 

περνα να με παρεις!μια νεα μερα ξεκινα αυριο για την χωρα μας και εμεις ως πολιτες βγηκαμε πιο δυνατοι γιατι στην πλατη αυτων των ταλαιπωρημενων ανθρωπων...νικησαμε!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι 300 απεργοί πείνας έχουν φτάσει κοντά στις 40 ημέρες απεργίας πείνας. Η κατάστασή της υγείας τους είναι πολύ άσχημη, σε αντίθεση με την κατάσταση της ψυχής τους. Σήμερα είναι πολύ πιο δυνατοί και πολύ πιο αποφασισμένοι από την ημέρα που έφτασαν στο λιμάνι του Πειραιά. Δεν το βάζουν κάτω και πολύ καλά κάνουν. Δεν τους ενδιαφέρουν οι 6 μήνες υπό καθεστώς ανοχής, η άδεια παραμονής είναι αυτή που ζητάνε.

Στο νοσοκομείο γνώρισα τον Χ., που είναι από το Μαρόκο. Δεν έχει οικογένεια εδώ. Η οικογένειά του έχει μείνει στο Μαρόκο. Στη χώρα του έχει τελειώσει το πανεπιστήμιο. Έχει σπουδάσει ιστορία και λαογραφία. Μιλάει αγγλικά, γαλλικά και λίγα ισπανικά πέρα από τη γλώσσα του. Σʼ αυτά προστίθενται και τα ελληνικά, που τα μιλάει άψογα πια. Στο παρελθόν, όσο ακόμα ήταν στο Μαρόκο και είχε πάρει το πτυχίο του, είχε κάνει τα χαρτιά του για κάποιο Master στη Γαλλία. Τον δέχτηκαν στο πανεπιστήμιο, αλλά η γαλλική πρεσβεία στο Μαρόκο τελικά δεν του έδωσε τα χαρτιά που χρειαζόταν για να μπορέσει να πάει στη Γαλλία και να παρακολουθήσει τα μαθήματα. Έτσι το όνειρο γκρεμίζεται για πρώτη φορά.

Στη συνέχεια ήρθε στην Ελλάδα. Είναι 5 χρόνια πια εδώ ο Χ. Τα 2-3 πρώτα από αυτά δούλευε σε μεταφορές - παραδόσεις σε πλακάκια στην Αθήνα. Ήταν πολύ ευχαριστημένος με τη δουλειά του. Αν τον ρωτήσεις για το αφεντικό του, θα σου μιλήσει με τα καλύτερα λόγια: «Δεν φταίει αυτός που δεν με κράτησε στη δουλειά. Ήρθαν και του είπαν ότι, αν ξαναβρούμε εδώ εργαζόμενο χωρίς χαρτιά θα σου πάρουμε την άδεια» έλεγε.

Από τότε και μετά μένει και εργάζεται στην Πελοπόννησο σε αγροτικές δουλειές. Σε αντίθεση με αυτό που λένε οι περισσότεροι, ο ίδιος θέλει να πάρει άδεια παραμονής όχι για να πάει στην Ευρώπη, αλλά για να συνεχίσει να μένει στην Ελλάδα και να εργάζεται νόμιμα πια και να συνεχίσει τις σπουδές του. Του αρέσει πολύ η Ελλάδα. Είναι γι' αυτόν η θετή του πατρίδα και είναι αποφασισμένος να τη διεκδικήσει.

Η ιστορία του Χ. δεν είναι τίποτα άλλο παρά μία τυχαία ιστορία ενός από τους τριακόσιους απεργούς πείνας που έτυχε να γνωρίσω. Ο καθένας από αυτούς έχει τη δική του προσωπική ιστορία με τα δικά του προσωπικά όνειρα. Όνειρα απλά και καθημερινά. Ίδια με τα δικά μας, εμάς των «νόμιμων»... Και δεν ζητούν τίποτε άλλο παρά την ευκαιρία να τα πραγματοποιήσουν. Και στην Ελλάδα, βλέπεις, για να κάνεις Master χρειάζεσαι άδεια παραμονής... Οι άνθρωποι αυτοί μέχρι σήμερα είχαν μια ζωή μόνο με παρόν. Μια ζωή μέσα στον φόβο και την αγωνία για το τι τους ξημερώνει η επόμενη μέρα. Μετά την απόφασή τους για την απεργία πείνας διεκδικούν να κερδίσουν μία ζωή με αύριο. Μια ζωή με αξιοπρέπεια...

 

 

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=603139

Link to comment
Share on other sites

ασε που πασχουμε και απο ξενοφοβια!Αφου εγωεκοψα τα ταξιδια στο εξωτερικο οχι γιατι φοβαμαι τα αεροπλανα αλλα τους ξενους!και αν με δαγκωσει κανενας και κολλησω ξενιτιδα?Αλλα και για αυτο φροντισε η κυβερνηση ,ο κ.Καστανιδης περναει νομο για να καταργησει αυτα τα φαινομενα...δικαιωμα τελος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...