gioli

Μήνυση σε δύο άτομα για παρεμπόδιση σίτισης απεργών πείνας

Recommended Posts

Μήνυση σε δύο άτομα για παρεμπόδιση σίτισης απεργών πείνας

Σύμφωνα με μέλη της Επιτροπής Αλληλεγγύης, οι μετανάστες αρνήθηκαν το φαγητό που τους δόθηκε

08/03/2011 | 16:14 Τελευταία Ενημέρωση 20:01 08/03/2011

Σχετικά VIDEOΜήνυση σε δύο άτομα για παρεμπόδιση σίτισης απεργών πείνας 08.03.2011, 19:42

Μήνυση στο ΑΤ Αμπελοκήπων σε βάρος δύο γυναικών, μελών της Επιτροπής Αλληλεγγύης για τους μετανάστες απεργούς πείνας, υπέβαλε ο διευθυντής της Παθολογικής Κλινικής του Ερυθρού Σταυρού.

Σύμφωνα με τον διευθυντή, οι δύο γυναίκες παρεμπόδισαν απεργούς πείνας να σιτιστούν, αν και το ζήτησαν.

Οι δύο γυναίκες θα μεταφερθούν στη ΓΑΔΑ.

Ωστόσο, σύμφωνα με μέλη της Επιτροπής Αλληλεγγύης, οι μετανάστες αρνήθηκαν το φαγητό που τους δόθηκε υπογράφοντας μάλιστα δήλωση ότι είναι απεργοί πείνας και δεν θέλουν να σιτιστούν.

Μάλιστα, κάνουν λόγο για την πρώτη σκηνοθετημένη απόπειρα προκειμένου να στοιχειοθετηθούν κατηγορίες εναντίον των αλληλέγγυων.

πηγή:skai.gr

http://www.skai.gr/news/greece/article/164614/minusi-se-duo-atoma-pou-parebodisan-apergous-peinas-na-sitistoun/

Εντωμεταξύ, η κυβέρνηση προσανατολίζεται στην απέλαση των απεργών πείνας στην περίπτωση που επιμείνουν και δε δεχθούν τις κυβερνητικές προτάσεις.

Διαφημίσεις

Αυτο ειναι το δελτιο τυπου των απεργων πεινας:

δελτίο τύπου 08/03-Οι συλλήψεις αλληλέγγυων και οι απειλές απέλασης δεν σπάνε την απεργία

Μαρτίου 8, 2011

Όλα δείχνουν ότι η κυβέρνηση αποφάσισε να αντιμετωπίσει την απεργία πείνας των 300 μεταναστών με την αστυνομική καταστολή. Επειδή ο αγώνας δεν έσπασε ούτε από τις κακουχίες ούτε από την εκστρατεία συκοφάντησης, οι κυβερνητικοί ιθύνοντες επιστρατεύουν τώρα την κρατική βία. Από το πρωί γινόμαστε αποδέκτες μιας «άνωθεν» οργανωμένης διαρροής ότι οι απεργοί πείνας απειλούνται με απέλαση αν δεν δεχτούν την πρόταση της κυβέρνησης για εξάμηνο καθεστώς ανοχής. Και για να μη μένουν στα λόγια, συνελήφθησαν σήμερα στον Ερυθρό Σταυρό δύο αλληλέγγυες φοιτήτριες που συνόδευαν νοσηλευόμενους απεργούς πείνας. Είχαν προηγηθεί η εντολή του διευθυντή της Παθολογικής Κλινικής Αντώνη Ζαχάροφ να αφεθεί φαγητό στα τραπεζάκια των νοσηλευόμενων απεργών, η άρνηση των απεργών πείνας να το δεχτούν και η υπενθύμιση των αλληλέγγυων συνοδών ότι τέτοιου είδους «ιατρικές» πρακτικές συνιστούν βασανιστήριο και φέρνουν στη μνήμη τις αποφράδες ημέρες των «γιατρών του Βιντέλα».

Από τη μεριά μας, τα μόνα πια που έχουμε να πούμε είναι: Πρώτον, η διαφαινόμενη κυβερνητική επιλογή ανοίγει τις πύλες της αβύσσου. Δεύτερον, η καταστολή ούτε κάμπτει ούτε φοβίζει κανέναν.

Ο αγώνας θα συνεχιστεί μέχρι την τελική νίκη.

Άμεση απελευθέρωση των συλληφθέντων-Νίκη στους 300 μετανάστες απεργούς πείνας!

Το δελτίο αυτό είναι των απεργών πείνας; Εντύπωση μου κάνει, τόσο καλά την ελληνική, ούτε εγω που είμαι γέννημα θρέμα.

Για μένα αυτοί οι άνθρωποι είναι απλώς τα θύματα. Θύματα κάποιων που τους έταξαν διάφορα, που τους οργάνωσαν να κάνουν αυτά που κάνουν. Τώρα οι λόγοι; Μόνο αυτοί τους γνωρίζουν. Οι άνθρωποι που απεργούν είναι μεγάλα θύματα και εμένα αυτή η πρακτική μου μυρίζει μπαρούτι.

Για μένα αυτοί οι άνθρωποι είναι απλώς τα θύματα. Θύματα κάποιων που τους έταξαν διάφορα, που τους οργάνωσαν να κάνουν αυτά που κάνουν. Τώρα οι λόγοι; Μόνο αυτοί τους γνωρίζουν. Οι άνθρωποι που απεργούν είναι μεγάλα θύματα και εμένα αυτή η πρακτική μου μυρίζει μπαρούτι.

θυματα; δλδ εισαι μεταναστρια σε χωρα οπου δεν σου παρεχονται χαρτια αν κ μενεις εδω μερικα χρονια.

κανεις απεργια πεινας επειδη η κατασταση δεν παει αλλο: δεν μπορεις να δουλεψεις νομιμα, να μορφωθεις νομιμα, να μεινεις νομιμα κ το μονο μεσο που εχεις ειναι η απεργια πεινας.

το αποφασιζεις κ το κανεις κ βρισκονται 10 ελληνες να σε στηριξουν.

εισαι ετοιμοιθανατη και σε πανε στο νοσοκομειο.

οι νοσηλευτες σου φερνουν να φας μετα απο 40 μερες αφαγιας και διψας.

και πες μου.

σε τι ωφελουνται οι ελληνες που σε υποστηριζουν, αν εσυ πεθανεις απο την πεινα;

αυτο το απλο, λογικο ερωτημα με την απλη λογικη απαντηση "σε απολυτως τιποτα δεν ωφελουνται' πρεπει καταρχην να θεσεις στον εαυτο σου.

οι λογοι για να κανεις απεργια πεινας, σου ειναι κ σενα γνωστοι. μας εχουν κατω και μας πατανε, μεχρι εκει που δεν παει αλλο. απλα εμεις, που δεν πεινασαμε ακομα πραγματικα, φοβομαστε να απεργησουμε. φοβομαστε να αντιδρασουμε.

ο μεταναστης δεν φοβαται, ηταν εδω πριν σαν χαμενος, κυνηγημενος σαν λεπρος.

αν εσυ τωρα ταχτεις στο πλευρο του μεταναστη, γινεσαι κ εσυ κυνηγημενη. και δεν μας βολευει καθολου αυτο, σωστα; η ψευδαισθηση της ασφαλειας.....

η πρακτικη που θα επρεπε να θυμιζει μπαρουτι λεγεται καταλυση της δημοκρατιας, καταπατηση καθε δικαιωματος, αυτο ακριβως που γινεται τωρα, με μαριονετα την γελοια μας κυβερνηση, αυτους τους προδοτες, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, λιγο σημασια εχει.

μπαρουτι ..που θα γινει καποια στιγμη εξεγερση......οι μεταναστες το καταλαβαν κ αντεδρασαν με αγωνα. τωρα τα ΜΜΕ πανε να μας κλεισουν κ αλλο τα ματια, οτι ταχα μου υπαρχουν υποκινητες.

αν ειναι να υπαρχουν υποκινητες ανθρωπινης αξιοπρεπειας, τοτε ΝΑΙ ειναι ενοχοι!!!!!

Θυματα μου μοιάζουν ναι. Θύματα κάποιων που τους οργάνωσαν γιατι δεν προκειται να το έκαναν μόνοι τους. Θυματα γιατι με αυτό τον τρόπο κάποιοι ανεβαίνουν. Και στο κάτω κάτω αν εγω που αδικούμαι πάω στη νομική να κάνω απεργία θα με υποστηρίξει κανείς; Πήγε κανεις απο τους υποστηρικτές να πάνε να υποστηρίξουν κάποιες οικογένειες ελληνων που ίσως και αυτες ζητούν το αυτονόητο; Μήπως θα πρέπει όλοι οσοι είναι μετανάστες να κάνουν μια απεργία πείνας για νομιμοποιηθούν όλοι; Το μόνο που με φοβίζει είναι να μη γίνει κάτι κακό και ζήσουμε πάλι τα Δεκεμβριανά. Τελως πάντως καθείς με την άποψή του. Τωρα αν έχει δίκαιο ο γιατρό ή οι αλληλέγγυες θα φανεί.

Για να έχει κάποιος λαός ευαισθησίες και ανθρωπιά θα πρέπει πρώτα να είναι καλυμμένος οι βιοποριστικές του ανάγκες. Όταν έχουμε φτάσει σε σημείο που οι ελληνικές οικογένειες με το ζόρι να θερμαίνουν τα σπίτια τους, που οι νοικοκυρές ψάχνουν με τις ώρες σε ποιο σουπερμάρκετ είναι πιο φτηνή η ζάχαρη και σε ποιο το αλεύρι, είναι φυσιολογικό να αδιαφορούν όλοι για τους μετανάστες. Το γεγονός αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι πολιτικοί μας γι΄αυτό και δεν ζορίζονται ιδιαίτερα αν κάποιοι από τους μετανάστες θα χάσουν τελικά τη ζωή τους.

Θυματα μου μοιάζουν ναι. Θύματα κάποιων που τους οργάνωσαν γιατι δεν προκειται να το έκαναν μόνοι τους.

μεταναστες ειναι, οχι ηλιθιοι. ξερεις πως αυτοοργανωνονται οι μεταναστες; οπως κ εμεις.:rolleyes:

Θυματα γιατι με αυτό τον τρόπο κάποιοι ανεβαίνουν.
    που ανεβαινουν καλε; ειδες εσυ κανεναν να ανεβαινει; κ αν ανεβει, που θα φτασει; στην καρεκλα του γιωργακη αποκλειεται. εδω αποκλειεται να μπει στη βουλη! αρα που να ανεβει ακριβως καποιος που καθεται να τον τραμπουκιζουν στα νοσοκομεια; που ξημεροβραδιαζεται να ξεπαγιαζει με τους μεταναστες; που ακριβως ανεβαινει, πες μου ειλικρινα!!:shock:

Και στο κάτω κάτω αν εγω που αδικούμαι πάω στη νομική να κάνω απεργία θα με υποστηρίξει κανείς;
    αρα εκει ειναι το θεμα. δες τι γραφω πιο πανω. φοβομαστε να διαμαρτυρηθουμε. ΕΜΕΙΣ. οχι οι μεταναστες. εσυ που αδικεισαι αν χρησιμοποιησεις το νομιμο μεσο που εχεις, την απεργια, θα ειμαστε ολο και περισσοτεροι!

Πήγε κανεις απο τους υποστηρικτές να πάνε να υποστηρίξουν κάποιες οικογένειες ελληνων που ίσως και αυτες ζητούν το αυτονόητο;

ποιο αυτονοητο εννοεις; δικαιωμα στη ζωη; αν εννοεις αυτο, προφανως δεν καταλαβαινεις τη ζωη κανουν οι μεταναστες. και δευτερον, υπαρχουν απειρες κινησεις εθελοντισμου, διαλεξε μια και βοηθα εσυ αυτους που λες οτι χρειαζονται βοηθεια!

Μήπως θα πρέπει όλοι οσοι είναι μετανάστες να κάνουν μια απεργία πείνας για νομιμοποιηθούν όλοι;
    μηπως θα επρεπε να μας ενδιαφερει η πραγματικη δημοκρατια για ολους, που δεν υπαρχει ουτε στα πιο τρελα μας ονειρα;

Το μόνο που με φοβίζει είναι να μη γίνει κάτι κακό και ζήσουμε πάλι τα Δεκεμβριανά.
    κατι κακο; οπως; να πεθανουν; πεθαινουν καθε μερα, αυτο λενε οι ανθρωποι, τι αλλο κακο θες; αν το προβλημα μας ειναι μη σπασει καμια βιτρινα, μπραβο μας, εχουμε παρει το βραβειο φιλησυχου πολιτη.

Τελως πάντως καθείς με την άποψή του. Τωρα αν έχει δίκαιο ο γιατρό ή οι αλληλέγγυες θα φανεί.

κατι μου λεει πως δεν θα μαθουμε ποτε τιποτα. τα ΜΜΕ θα φροντισουν πολυ καλα γι'αυτο.

Για να έχει κάποιος λαός ευαισθησίες και ανθρωπιά θα πρέπει πρώτα να είναι καλυμμένος οι βιοποριστικές του ανάγκες.Όταν έχουμε φτάσει σε σημείο που οι ελληνικές οικογένειες με το ζόρι να θερμαίνουν τα σπίτια τους, που οι νοικοκυρές ψάχνουν με τις ώρες σε ποιο σουπερμάρκετ είναι πιο φτηνή η ζάχαρη και σε ποιο το αλεύρι, είναι φυσιολογικό να αδιαφορούν όλοι για τους μετανάστες.

να σε ρωτησω κατι ilonka; αν ισχυει αυτο που λες, πριν 50 χρονια πχ, στην επαρχια..που δεν υπηρχε η ζαχαρη σε πολλα σπιτια, που παπουτσια αγοραζαν για να πανε στο σχολειο, οι ανθρωποι θα ειχαν φαει ο ενας τον αλλο. τι διαφοροποιει την τοτε αλληλεγγυη μεταξυ φτωχων, με το σημερινο φθονο, αραγε; ;)

Στις ειδήσεις σήμερα εκτός του παραπάνω είπανε ότι σε μετανάστες -απεργούς πείνας, που δεχτήκανε να κάνουν εξετάσεις αίματος, τα αποτελέσματα κάθε άλλο παρά υποσιτισμό δείξανε!!!!!!!

και θα ήθελα να ρωτήσω τους "συμπαραστάτες" αν πάρω αύριο το πρωί (δε μιλάω για νύχτα) το καροτσάκι με το μωρό μου και πάω βόλτα πχ. στην πλατεία Κουμουνδούρου θα έρθουν να συμπαρασταθούν μετά σε εμένα και στην οικογένειά μου??????????

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Διαφημίσεις

....... μπραβο μας, εχουμε παρει το βραβειο φιλησυχου πολιτη.

μπα της ανοιχτής παλάμης το βραβείο έχουμε πάρει!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Ειπα οτι ο καθένας με τη γνώμη του. Το πως όμως συνχέεις το αν με νοιάζει η ζωη κάποιου ή μια σπασμένη βιτρίνα. Και ποιός ορίζει οτι η διαμαρτυρία για οτιδήποτε περιέχει το σπάσιμο της περιουσίας κάποιου συμπολίτη μας; Αυτή είναι η πραγματική δημοκρατία;Για μένα όχι. Οπως και δεν ζούμε σε δημοκρατικό πολίτευμα αυτή τη στιγμή. Και με τη παρούσα κατάσταση θα κάνουμε ίσως καιρό να τη δούμε. Και όλοι μας αδικούμαστε οσο αφορά τα αυτονόητα, όλοι οι πολίτες, είτε έλληνες είτε ματανάστες. Διαβάζω νταφ την άποψή σου. Τη σέβομαι. Θα μου επιτρέψεις να έχω όμως τη δικιά μου. Σου ομολογώ όμως οτι κρατώ αυτά που λές στο πίσω μέρος του μυαλού μου όπως πιστεύω οτι όλοι κάνουμε ακούγοντας μια αντίθετη απο τη δική μας άποψη.

Στις ειδήσεις σήμερα εκτός του παραπάνω είπανε ότι σε μετανάστες -απεργούς πείνας, που δεχτήκανε να κάνουν εξετάσεις αίματος, τα αποτελέσματα κάθε άλλο παρά υποσιτισμό δείξανε!!!!!!!

α οκ, απλα αναγκασαν τα 120 ατομα να πανε μια βολτα στο νοσοκομειο, ειδικα τωρα με την κριση που εχουν χωρο και προσωπικο. μα καλα, πως πιστευτε ο,τι ακουτε;:shock:

Για να έχει κάποιος λαός ευαισθησίες και ανθρωπιά θα πρέπει πρώτα να είναι καλυμμένος οι βιοποριστικές του ανάγκες. Όταν έχουμε φτάσει σε σημείο που οι ελληνικές οικογένειες με το ζόρι να θερμαίνουν τα σπίτια τους, που οι νοικοκυρές ψάχνουν με τις ώρες σε ποιο σουπερμάρκετ είναι πιο φτηνή η ζάχαρη και σε ποιο το αλεύρι, είναι φυσιολογικό να αδιαφορούν όλοι για τους μετανάστες. Το γεγονός αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι πολιτικοί μας γι΄αυτό και δεν ζορίζονται ιδιαίτερα αν κάποιοι από τους μετανάστες θα χάσουν τελικά τη ζωή τους.

Η ευαισθησία και η ανθρωπιά δεν είναι αλληλένδετες με την οικονομική άνεση.

Ακόμα και φτωχός να είσαι μπορείς να είσαι φιλάνθρωπος και ευαίσθητος.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

να σε ρωτησω κατι ilonka; αν ισχυει αυτο που λες, πριν 50 χρονια πχ, στην επαρχια..που δεν υπηρχε η ζαχαρη σε πολλα σπιτια, που παπουτσια αγοραζαν για να πανε στο σχολειο, οι ανθρωποι θα ειχαν φαει ο ενας τον αλλο. τι διαφοροποιει την τοτε αλληλεγγυη μεταξυ φτωχων, με το σημερινο φθονο, αραγε; ;)

Πριν 60 χρόνια εμφύλιο είχαμε, φθόνος τότε φθόνος και τώρα.

Πριν από 50 χρόνια μπορεί και να υπήρχε αλληλεγγύη, αλλά υπήρχε η ελπίδα ότι με τη δουλειά ή με τη μόρφωση τα πράγματα μπορούσαν να βελτιωθούν, τώρα αυτή δεν υπάρχει.

Αφού αρχίσαμε να συσχετίζουμε εποχές θα έλεγα οτι η Ελλάδα αυτή τη στιγμή θυμίζει περισσότερο τη Γερμανία πριν τον πόλεμο, άσχημη οικονομική κατάσταση..και για το γεγονός ότι δεν υπάρχουν δουλειές φταίνε οι ξένοι.

Διαφημίσεις

θυματα; δλδ εισαι μεταναστρια σε χωρα οπου δεν σου παρεχονται χαρτια αν κ μενεις εδω μερικα χρονια.

κανεις απεργια πεινας επειδη η κατασταση δεν παει αλλο: δεν μπορεις να δουλεψεις νομιμα, να μορφωθεις νομιμα, να μεινεις νομιμα κ το μονο μεσο που εχεις ειναι η απεργια πεινας.

το αποφασιζεις κ το κανεις κ βρισκονται 10 ελληνες να σε στηριξουν.

εισαι ετοιμοιθανατη και σε πανε στο νοσοκομειο.

οι νοσηλευτες σου φερνουν να φας μετα απο 40 μερες αφαγιας και διψας.

και πες μου.

σε τι ωφελουνται οι ελληνες που σε υποστηριζουν, αν εσυ πεθανεις απο την πεινα;

αυτο το απλο, λογικο ερωτημα με την απλη λογικη απαντηση "σε απολυτως τιποτα δεν ωφελουνται' πρεπει καταρχην να θεσεις στον εαυτο σου.

οι λογοι για να κανεις απεργια πεινας, σου ειναι κ σενα γνωστοι. μας εχουν κατω και μας πατανε, μεχρι εκει που δεν παει αλλο. απλα εμεις, που δεν πεινασαμε ακομα πραγματικα, φοβομαστε να απεργησουμε. φοβομαστε να αντιδρασουμε.

ο μεταναστης δεν φοβαται, ηταν εδω πριν σαν χαμενος, κυνηγημενος σαν λεπρος.

αν εσυ τωρα ταχτεις στο πλευρο του μεταναστη, γινεσαι κ εσυ κυνηγημενη. και δεν μας βολευει καθολου αυτο, σωστα; η ψευδαισθηση της ασφαλειας.....

η πρακτικη που θα επρεπε να θυμιζει μπαρουτι λεγεται καταλυση της δημοκρατιας, καταπατηση καθε δικαιωματος, αυτο ακριβως που γινεται τωρα, με μαριονετα την γελοια μας κυβερνηση, αυτους τους προδοτες, ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, λιγο σημασια εχει.

μπαρουτι ..που θα γινει καποια στιγμη εξεγερση......οι μεταναστες το καταλαβαν κ αντεδρασαν με αγωνα. τωρα τα ΜΜΕ πανε να μας κλεισουν κ αλλο τα ματια, οτι ταχα μου υπαρχουν υποκινητες.

αν ειναι να υπαρχουν υποκινητες ανθρωπινης αξιοπρεπειας, τοτε ΝΑΙ ειναι ενοχοι!!!!!

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι τι έχουν να κερδίσουν και σε τι ωφελούνται αυτοί που υποκινούν ή υποστηρίζουν την απεργία πείνας αυτών των ανθρώπων...ή ακόμα και τη συντηρούν χωρίς τη θέλησή τους..αν θεωρήσουμε αληθινά αυτά που ακούγονται..Μάλλον αυτό που ειχαν να κερδίσουν και αυτοί που τους '"καταλογογράφησαν" μεθοδικά, αλιεύοντάς τους έναν προς έναν από τις πλατείες των Χανίων και με παροιμιώδη οργάνωση και εκμεταλλευόμενοι την αδιαμφισβήτητη ανάγκη τους για μια καλύτερη ζωή τους "τσουβάλιασαν" με ομαδικό ακτοπλοϊκό εισιτήριο με προορισμό τον Πειραιά και τους "τοποθέτησαν" στη νομική (φαεινή ιδέα!!!) για να κανουν ηχηρό το παρόν τους (όχι οι μετανάστες φυσικά), έπειτα διαπραγματεύτηκαν σκληρά τη "μετακόμισή" τους και τώρα τους εξωθούν σε ακραίες λύσεις του προβλήματός τους....Νομίζω είναι σαφές, κατά τη γνωμη μου τουλάχιστον ότι αυτό δεν είναι το...μπαρούτι της εξέγερσης που κατάλαβαν οι μετανάστες και αντέδρασαν με αγώνα....εξυπηρετούνται άλλα συμφέρονται,εκβιάζονται καταστάσεις και παίζεται ένα παιχνίδι σκληρής και βρώμικης πολιτικής από σπεκουλαδόρους ενός σάπιου πολιτικού συστήματος στην πλάτη αυτών των αθώων ανθρώπων και με κίνδυνο της ζωής τους. Ελλάδα αθάνατη...!!

a9X0p3.pngmrSbp3.png

Η ευαισθησία και η ανθρωπιά δεν είναι αλληλένδετες με την οικονομική άνεση.

Ακόμα και φτωχός να είσαι μπορείς να είσαι φιλάνθρωπος και ευαίσθητος.

Αυτό δυστυχώς ισχύει για μεμονωμένους ανθρώπους και όχι για την πλειονότητα του πληθυσμού, γεγονός που αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού βλέπει είτε αρνητικά είτε αδιάφορα όσα συμβαίνουν με τους μετανάστες.

Το πως όμως συνχέεις το αν με νοιάζει η ζωη κάποιου ή μια σπασμένη βιτρίνα.

αν καταλαβα κατι λαθος απο αυτο:

Το μόνο που με φοβίζει είναι να μη γίνει κάτι κακό και ζήσουμε πάλι τα Δεκεμβριανά.

θα σε παρακαλουσα να μου το εξηγησεις.

Και ποιός ορίζει οτι η διαμαρτυρία για οτιδήποτε περιέχει το σπάσιμο της περιουσίας κάποιου συμπολίτη μας; Αυτή είναι η πραγματική δημοκρατία;Για μένα όχι.

ουτε εγω λεω αυτο. ποτε δεν το ειπα, ποτε δεν ταχτηκα υπερ της βιας. αλλα κ ποτε δεν θα πω οτι το πιο σημαντικο για μενα ειναι τα μπαχαλα. (ανεξαρτητα απο το τι εννοεις, να το ξεκαθαρισω)

Θα μου επιτρέψεις να έχω όμως τη δικιά μου

δεν ειναι δουλεια μου να επιτρεψω ή να απαγορευσω.

το δικαιωμα να εχεις την αποψη σου το οριζει η ..οικουμενικη διακηρυξη:-)

Μάλλον αυτό που ειχαν να κερδίσουν και αυτοί που τους '"καταλογογράφησαν" μεθοδικά, αλιεύοντάς τους έναν προς έναν από τις πλατείες των Χανίων και με παροιμιώδη οργάνωση και εκμεταλλευόμενοι την αδιαμφισβήτητη ανάγκη τους για μια καλύτερη ζωή τους "τσουβάλιασαν" με ομαδικό ακτοπλοϊκό εισιτήριο με προορισμό τον Πειραιά και τους "τοποθέτησαν" στη νομική (φαεινή ιδέα!!!) για να κανουν ηχηρό το παρόν τους (όχι οι μετανάστες φυσικά), έπειτα διαπραγματεύτηκαν σκληρά τη "μετακόμισή" τους και τώρα τους εξωθούν σε ακραίες λύσεις του προβλήματός τους....Νομίζω είναι σαφές, κατά τη γνωμη μου τουλάχιστον ότι αυτό δεν είναι το...μπαρούτι της εξέγερσης που κατάλαβαν οι μετανάστες και αντέδρασαν με αγώνα....εξυπηρετούνται άλλα συμφέρονται,εκβιάζονται καταστάσεις και παίζεται ένα παιχνίδι σκληρής και βρώμικης πολιτικής από σπεκουλαδόρους ενός σάπιου πολιτικού συστήματος στην πλάτη αυτών των αθώων ανθρώπων και με κίνδυνο της ζωής τους. Ελλάδα αθάνατη...!!

ναι. δηλαδη. Τι ειναι το αυτο; σου λειπει η δευτερευουσα.

Αυτό δυστυχώς ισχύει για μεμονωμένους ανθρώπους και όχι για την πλειονότητα του πληθυσμού, γεγονός που αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού βλέπει είτε αρνητικά είτε αδιάφορα όσα συμβαίνουν με τους μετανάστες.

Κάτι που δυστηχώς δεν συνδέεται με την οικονομική κρίση στις ελληνικές οικογένειες και κατ'επέκταση την αδυναμία κάλυψης βιοποριστικών αναγκών. Γιατί και πριν την κρίση πάλι ίδιοι είμασταν.

Ας μην την έχουμε λοιπόν ως δικαιολογία ως προς την αδιαφορία μας στους μετανάστες. Το ακούω συχνά τώρα τελευταία.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Daf μου φοβάμαι μη ζήσουμε τα Δεκεμβριανά αλλά οχι ως προς το πλιάτσικο ή τη σπασμένη βιτρίνα (βέβαια όπως σου είπα παραπάνω δε συμφωνώ με αυτού του είδους διαμαρτυρίας). Φοβάμαι οτι τυχόν επισόδια που μπορεί να λάβουν χώρα αυτή τη στιγμή στην Αθήνα μπορεί να επεκταθούν, και να γίνει της κολάσεως. Φοβάμαι οτι με την όποια αφορμή θα γίνει κάτι τέτοιο. Απλά δε μπορώ να συνδέσω την χαμένη ζωη ένος ανθρώπου με του τα σπάω όλα διαμαρτυρία.

και για το γεγονός ότι δεν υπάρχουν δουλειές φταίνε οι ξένοι.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

αυτο οσες φορες και να το ακουσω δε χανει τη χιουμοριστικη του αξια

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι τι έχουν να κερδίσουν και σε τι ωφελούνται αυτοί που υποκινούν ή υποστηρίζουν την απεργία πείνας αυτών των ανθρώπων...ή ακόμα και τη συντηρούν χωρίς τη θέλησή τους..αν θεωρήσουμε αληθινά αυτά που ακούγονται..Μάλλον αυτό που ειχαν να κερδίσουν και αυτοί που τους '"καταλογογράφησαν" μεθοδικά, αλιεύοντάς τους έναν προς έναν από τις πλατείες των Χανίων και με παροιμιώδη οργάνωση και εκμεταλλευόμενοι την αδιαμφισβήτητη ανάγκη τους για μια καλύτερη ζωή τους "τσουβάλιασαν" με ομαδικό ακτοπλοϊκό εισιτήριο με προορισμό τον Πειραιά και τους "τοποθέτησαν" στη νομική (φαεινή ιδέα!!!) για να κανουν ηχηρό το παρόν τους (όχι οι μετανάστες φυσικά), έπειτα διαπραγματεύτηκαν σκληρά τη "μετακόμισή" τους και τώρα τους εξωθούν σε ακραίες λύσεις του προβλήματός τους....Νομίζω είναι σαφές, κατά τη γνωμη μου τουλάχιστον ότι αυτό δεν είναι το...μπαρούτι της εξέγερσης που κατάλαβαν οι μετανάστες και αντέδρασαν με αγώνα....εξυπηρετούνται άλλα συμφέρονται,εκβιάζονται καταστάσεις και παίζεται ένα παιχνίδι σκληρής και βρώμικης πολιτικής από σπεκουλαδόρους ενός σάπιου πολιτικού συστήματος στην πλάτη αυτών των αθώων ανθρώπων και με κίνδυνο της ζωής τους. Ελλάδα αθάνατη...!!

Να με χρυσώσεις, δεν πιστεύω ότι αυτοί που φέρανε αυτούς τους ανθρώπους από τα Χανιά και τους βάλανε στην Νομική είχανε αγνές προθέσεις. Ήταν ανάγκη να τους φέρουν από τα Χανιά? δεν υπάρχουν στην ΑΘήνα τέτοιοι άνθρωποι?

Βρήκαμε και μερικούς εθελοντές που όντως νοιάζονται και του έχουν βάλει να προσέχουν αυτούς του εξαθλιωμένους πια μετανάστες.......για να πετύχουν τι? Νομιμοποίηση? Όσον και αν είμαι υπέρ, αυτό ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, σύμφωνα με τον υπάρχουν Νόμο.

Το ρεζουμέ............ την πληρώνουν 300 αθώοι άνθρωποι, γιατί κάποιοι θέλουν να το παίξουν σωτήρες.

ΑΛλιώς αν νοιάζονται για την ζωή τους, ασ ψάξουν να τους βρουν δουλειά και ένα αξιοπρεπές μέρος για να ζήσουν, για να μπορέσουν να πάρουν άδεια παραμονής οι άνθρωποι. Σιγά μην μπορούν να το κάνουν.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

έπρεπε να έκαναν κατάληψη και απεργία πείνας σε πανεπιστήμιο σε χώρες όπως η Αμερική η Γερμανία.... το πότε θα είχαν πάει πίσω στην χώρα τους δεν θα το είχαν καταλάβει....

Α ρε Ελλάδα πως σε κατάντησαν έτσι να νιώθουμε ξένοι μέσα στην χώρα μας.

EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΝ ΑΡΧΗ ΑΝΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ

ας ακούσουμε και την άλλη πλευρά..ασχέτως αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε

και αποθηλασε επιτελους!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα