Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μπορει να της τον χαλασε αλλα επανερχεται...ο πρωτος μηνας μετα το χαπι πιθανον να ειναι διαφορετικος..μετα θα επανελθει

Καλησπέρα,τη Παρασκευή 24 του μήνα με παίρνει τηλέφωνο η κοπέλα μου και μου λέει έλα εντάξει έχω συμπτώματα περιοδου,δηλαδή τη ρωτάω,μου λέει βγάζω κάτι καφέ κομματάκια.Πρώτη φορά το ακούω μου λέει το χει ξαναπαθει.Μ ένα γρήγορο ψάξιμο κάτι είδα για εγκυμοσύνες και μου χουν κοπεί τα πόδια καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,τη Παρασκευή 24 του μήνα με παίρνει τηλέφωνο η κοπέλα μου και μου λέει έλα εντάξει έχω συμπτώματα περιοδου,δηλαδή τη ρωτάω,μου λέει βγάζω κάτι καφέ κομματάκια.Πρώτη φορά το ακούω μου λέει το χει ξαναπαθει.Μ ένα γρήγορο ψάξιμο κάτι είδα για εγκυμοσύνες και μου χουν κοπεί τα πόδια καμία ιδέα;

 

Λοιπον με το χαπι της επομενης ημερας...σου ερχεται η περιοδος μεσα σε μια εβδομαδα σχεδον..και μετα εχεις καθυστερηση τον επομενο μηνα για περιπου 10 ημερες πανω κατω...σε μενα παντως ετσι λειτουργησε..κι εγω αγχωθηκα σαν κι εσας..εκανα τεστ κι ηταν φυσικα αρνητικο..

Χαλαει για λιγο ο κυκλος της γυναικας και επανερχεται παλι στα φυσιολογικα τον επομενο μηνα λογικα...

Τσαμπα αγχωνεσαι...εφοσον πηρε το χαπι εγκαιρα και δεν ειχατε αλλο "ατυχημα" μην την αγχωνεις κι εκεινη αδικα διοτι καθυστερει η περιοδος κι απο αγχος!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με το χαπι της επομενης ημερας...σου ερχεται η περιοδος μεσα σε μια εβδομαδα σχεδον..και μετα εχεις καθυστερηση τον επομενο μηνα για περιπου 10 ημερες πανω κατω...σε μενα παντως ετσι λειτουργησε..κι εγω αγχωθηκα σαν κι εσας..εκανα τεστ κι ηταν φυσικα αρνητικο..

Χαλαει για λιγο ο κυκλος της γυναικας και επανερχεται παλι στα φυσιολογικα τον επομενο μηνα λογικα...

Τσαμπα αγχωνεσαι...εφοσον πηρε το χαπι εγκαιρα και δεν ειχατε αλλο "ατυχημα" μην την αγχωνεις κι εκεινη αδικα διοτι καθυστερει η περιοδος κι απο αγχος!

Λες Ε;εκείνη δεν αγχώνεται και πολύ εγώ έχω αγχωθεί 😝 μετά το χάπι είχαμε επαφές διαπιστωμένο όμως ατύχημα δεν υπήρξε,εννοώντας ότι προφυλακτικό έπειτα από κάθε χρήση ελέγχεται για τυχόν διαρροή(σιχασια αλλά αλλιώς δε γίνεται).Για τα καφέ "κομματάκια" έχεις καμία εξήγηση;με ξαλαφρωσες πολύ πάντως και σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λες Ε;εκείνη δεν αγχώνεται και πολύ εγώ έχω αγχωθεί 😝 μετά το χάπι είχαμε επαφές διαπιστωμένο όμως ατύχημα δεν υπήρξε,εννοώντας ότι προφυλακτικό έπειτα από κάθε χρήση ελέγχεται για τυχόν διαρροή(σιχασια αλλά αλλιώς δε γίνεται).Για τα καφέ "κομματάκια" έχεις καμία εξήγηση;με ξαλαφρωσες πολύ πάντως και σε ευχαριστώ πολύ!

 

Ειναι κατι φυσιολογικο γιατι σου φαινεται περιεργο?

Ο οργανισμος τα αφαιρει για καποιο λογο...δεν ειναι εγκυμοσυνη παντως..

Θα ερθει και κανονικη ροη..μπορει λιγοτερο μπορει περισσοτερο...κι απο τον επομενο μηνα θα ειναι οπως πριν...

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι φυσιολογικο γιατι σου φαινεται περιεργο?

Ο οργανισμος τα αφαιρει για καποιο λογο...δεν ειναι εγκυμοσυνη παντως..

Θα ερθει και κανονικη ροη..μπορει λιγοτερο μπορει περισσοτερο...κι απο τον επομενο μηνα θα ειναι οπως πριν...

χαχα σ ευχαριστώ πολύ!!μπορώ να πω με ξαλαφρωσες εντελώς γτ η αλήθεια είναι ότι τα παιξα λιγάκι γτ γενικά προσέχω.Σ ευχαριστώ και πάλι!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερααα,σήμερα 28/2 της ήρθε επιτέλους περίοδος.Παρ'όλα αυτά δε ξέρω να αγχωθω ή όχι;μου είπε ότι έχει ροή αίμα κόκκινη αλλά όχι παρά πολύ αίμα.Μου πε ότι έτσι συμβαίνει στην αρχή.

Απόψεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το σκαλιζεις τοοοοσο πολυ κι αγχωνεσαι?

Ειπαμε...μπορει να ειχε λιγο περισσοτερο ή λιγοτερο αιμα...απο τον αλλο μηνα θα ειναι οπως παλια...

Διαταραχη ειναι κι ειναι λογικο αφου με το χαπι επεμβαινεις στον κυκλο της γυναικας και τον αλλαζει ωστε να μην μεινει εγκυος!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το σκαλιζεις τοοοοσο πολυ κι αγχωνεσαι?

Ειπαμε...μπορει να ειχε λιγο περισσοτερο ή λιγοτερο αιμα...απο τον αλλο μηνα θα ειναι οπως παλια...

Διαταραχη ειναι κι ειναι λογικο αφου με το χαπι επεμβαινεις στον κυκλο της γυναικας και τον αλλαζει ωστε να μην μεινει εγκυος!

 

Αυτό το Όχι και τόσο πολύ αίμα είναι περίοδος;γτ είχα διαβάσει ότι παίζει και εγκυμοσύνη.Μου πε ότι στις αρχές έχει λίγο και μετά αυξάνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Όχι και τόσο πολύ αίμα είναι περίοδος;γτ είχα διαβάσει ότι παίζει και εγκυμοσύνη.Μου πε ότι στις αρχές έχει λίγο και μετά αυξάνεται.

 

Βρε μηπως κοροιδευεις λιγακι. Αφου εχεις πει οτι δεν υπηρχε ατυχημα μετα την τελευταια περιοδο. Με τον κρινο εχει χρονια να συμβει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Όχι και τόσο πολύ αίμα είναι περίοδος;γτ είχα διαβάσει ότι παίζει και εγκυμοσύνη.Μου πε ότι στις αρχές έχει λίγο και μετά αυξάνεται.

 

Φαίνεται να έχεις πολύ άγχος, μακάρι να ήμουν γιατρός να σου πω με σιγουριά άμα είναι έγκυος η κοπέλα.

Επειδή όμως καταλαβαίνω το άγχος σου, εγώ θα σου πρότεινα να κάνει ένα τεστ εγκυμοσύνης για καλό και για κακό. Αν βγει αρνητικό το τεστ και πάλι εσύ είσαι αγχωμένος μπορεί να κάνει μία χοριακή. Αν και η χοριακή είναι αρνητική τότε δεν έχεις κανένα λόγο να αγχώνεσαι.

Αλλά και πάλι αν εσύ συνεχίσεις να αγχώνεσαι (πρέπει να είσαι νεαρός οπότε δικαιολογείται) μπορεί να κάνει έναν υπέρηχο.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο, ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται να έχεις πολύ άγχος, μακάρι να ήμουν γιατρός να σου πω με σιγουριά άμα είναι έγκυος η κοπέλα.

Επειδή όμως καταλαβαίνω το άγχος σου, εγώ θα σου πρότεινα να κάνει ένα τεστ εγκυμοσύνης για καλό και για κακό. Αν βγει αρνητικό το τεστ και πάλι εσύ είσαι αγχωμένος μπορεί να κάνει μία χοριακή. Αν και η χοριακή είναι αρνητική τότε δεν έχεις κανένα λόγο να αγχώνεσαι.

Αλλά και πάλι αν εσύ συνεχίσεις να αγχώνεσαι (πρέπει να είσαι νεαρός οπότε δικαιολογείται) μπορεί να κάνει έναν υπέρηχο.

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο, ελπίζω να σε βοήθησα!

 

Της πρότεινα τεστ εγκυμοσύνης πολύ πριν τη περίοδο αλλά είπε ότι θα της έρθει λογικά,Τώρα της ήρθε.Δεν έχει τόσο μεγάλη ροή.Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης παράλληλα με περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Της πρότεινα τεστ εγκυμοσύνης πολύ πριν τη περίοδο αλλά είπε ότι θα της έρθει λογικά,Τώρα της ήρθε.Δεν έχει τόσο μεγάλη ροή.Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης παράλληλα με περίοδο;

 

Τι να σου πω, δεν ξέρω, μακάρι να ήμουν γιατρός να σου έλεγα σίγουρα.

Μπορεί να κάνει το τεστ μετά την περίοδο, δεν έχετε να χάσετε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε μηπως κοροιδευεις λιγακι. Αφου εχεις πει οτι δεν υπηρχε ατυχημα μετα την τελευταια περιοδο. Με τον κρινο εχει χρονια να συμβει!

 

Όχι δεν είχαμε διαπιστωμένο ατύχημα εννοώντας ότι δεν έσπασε τουλάχιστον το προφυλακτικό.Αλλά μια φορά μετά την εκσπερμάτωση και αφού σκουπισα τα υπολείμματα(Παρ όλα αυτά μείναν λίγα ίσα ίσα που ήταν υγρό )και ενώ της έδωσα το Χαρτί ακούμπησε για κλάσματα δευτερολέπτου.Δεν ξέρω αν υπήρξε ικανοποιητική ποσότητα ή αν εισχωρησε μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, με βάζεις σε σκέψεις κι εμένα τώρα

 

Λέει ότι δεν έχει παρα πολυ αίμα αλλά κανονικό.Μου πε ότι όταν ξεκινάει ειναι λιγο και μετά γίνεται περισσότερη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν είχαμε διαπιστωμένο ατύχημα εννοώντας ότι δεν έσπασε τουλάχιστον το προφυλακτικό.Αλλά μια φορά μετά την εκσπερμάτωση και αφού σκουπισα τα υπολείμματα(Παρ όλα αυτά μείναν λίγα ίσα ίσα που ήταν υγρό )και ενώ της έδωσα το Χαρτί ακούμπησε για κλάσματα δευτερολέπτου.Δεν ξέρω αν υπήρξε ικανοποιητική ποσότητα ή αν εισχωρησε μέσα.

Δεν κατάλαβα, της έδωσες το χαρτί αφού σκουπίστηκες (γιατί της το έδωσες?) και μετά τι εγινε?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχαμε κάποιο ατύχημα μετά το χάπι.Ούτε πριν το χάπι ήταν ιδιαίτερο το ατύχημα.Εγώ αγχωθηκα από τη καθυστέρηση.

 

Γι αυτό σου λέω, κάνε τεστ, χοριακή και υπέρηχο να είσαστε σίγουροι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, της έδωσες το χαρτί αφού σκουπίστηκες (γιατί της το έδωσες?) και μετά τι εγινε?

 

Όπως πήγα να της δώσω χαρτί τσακ κατά λάθος το ακούμπησα στο πέος στιγμιαία χωρίς να το καταλάβω και της το έδωσα.Είχα σκουπιστει πιο πριν (με άλλο χαρτί 😝) απλά ήταν υγρό ακόμη ή έτσι ένιωθα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχαμε διαπιστωμένο ατύχημα εννοώντας ότι δεν έσπασε τουλάχιστον το προφυλακτικό.Αλλά μια φορά μετά την εκσπερμάτωση και αφού σκουπισα τα υπολείμματα(Παρ όλα αυτά μείναν λίγα ίσα ίσα που ήταν υγρό )και ενώ της έδωσα το Χαρτί ακούμπησε για κλάσματα δευτερολέπτου.Δεν ξέρω αν υπήρξε ικανοποιητική ποσότητα ή αν εισχωρησε μέσα.

 

Δεν μενεις ετσι εγκυος με το σκουπισμα βρε παλικαρι ουτε μια στο εκατομυριο. Αν ειναι να αναλυεις τοσο πολυ την περιοδο της κοπελας σου σου συνηστω να πατε σε ενα γιατρο να σας δωσει καποιες οδηγιες για ασφαλες επαφες κ μετα σε ψυχολογο γιατι ειναι λιγο παραξενο αν πραγματικα ανχωνεσε τοσο πολυ ενω η κοπελα σου λεει οτι ολα ειναι φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου λέω, κάνε τεστ, χοριακή και υπέρηχο να είσαστε σίγουροι!

 

Απλά δε θέλω να δώσω τόση έκταση στο θέμα.Θέλω να ξέρω ότι είχε καθυστέρηση εξαιτίας του χαπιού Τώρα επανήλθε και όλα κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθες ήταν μια μέρα πριν από την ωορρηξια μου και κάναμε με το αγόρι μου προκαταρκτικα. Εγώ φορούσα το παντελόνι μου . Τελείωσε σκουπιστηκε σε ένα χαρτομάντιλο και Συνεχίσαμε τα προκαταρκτικα. Μετά από κανένα μισάωρο νομίζω έβαλε το χέρι του μέσα στο παντελόνι μου και άγγιξε τα γεννητικα μου όργανα χωρίς όμως να γίνει διείσδυση. Μετά από 20 ώρες σχεδόν πήρα το χάπι postinor. Πόσες  είναι οι πιθανότητες να έχω μείνει έγκυος; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας, πριν μια εβδομάδα μόλις είχε τελείωσει η περιοδός μου, ήρθα σε επαφή με το αγόρι μου και μας έσπασε το προφυλαχτικό...
Την επόμενο πρωί πήρα το χάπι της επόμενης μέρας, και μετά από 3 μέρες είχα πάλι περίοδο για 7 μέρες...............
Φοβάμαι πάρα πολύ αν πήγε κάτι στραβά καθώς είμαι στις μέρες μου και περίοδος δεν έρχεται... 
Αν κάποια γνωρίζει κάτι, παρακαλώ βοηθείστε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

(Edit admin αλλαγή τίτλου)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τις οδηγίες από την συσκευασία του χαπιού, διάβασε τες προσεκτικά. Αναφέρει ότι μπορεί να υπάρξει αίμα, μετά τη λήψη του χαπιού, όπως και ότι μπορεί να υπάρξει διαταραχή της περιόδου-δηλαδή να αργήσει να έρθει ή να έρθει νωρίτερα. Οταν το έπαιρναν φίλες μου (πριν χρόνια), συνέβαινε πολύ συχνά να αλλάζει τελείως ο κύκλος τους και να κάνει καιρό να ξανα ρυθμιστεί στα φυσιολογικά. Εγώ το έχω πάρει μια φορά, αλλά επειδή δεν μετρούσα τις μέρες μετά, δεν αγχωνόμουν και μήπως δεν μου έρθει περίοδος.

 

Ο μόνος τρόπος να βεβαιωθείς αν κάτι πήγε στραβά είναι το τεστ εγκυμοσύνης και ο γυναικολόγος.

 

ΥΓ. Η ημέρα της επαφής σας (μόλις τελείωσε η περίοδος), δεν είναι γόνιμη, οπότε θεωρητικά, δεν χρειάζεται να ανησυχείς ούτως ή άλλως.  Ωορρηξία έχεις 14 ημέρες ΠΡΙΝ την κάθε σου περίοδο. Αν έχεις σταθερό κύκλο, μπορείς να υπολογίσεις.

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...