Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΠΡΟΒΑΤΑΚΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!! ΑΜΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ! Η ΖΩΗ ΣΕ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕ!! ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ!

Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α!!!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ!!!!!!!!!!!!!!!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν έχω λόγια:lol::lol::lol: Δεν ξέρω τι να γράψω που να μπορεί να περιγράφει όλα αυτά!!!

Γέννησα τελικά Παρασκευή, μέσα σε μόλις 5 ώρες από τη στιγμή που μου έβαλαν τους τεχνητούς!!! Η εμπειρία ήταν καταπληκτική, δεν το περίμενα έτσι!!!

Οι τελευταίες στιγμές, που ο γιατρός φώναζε "σπρώξε προβατάκι, σπρώξε άλλη μία φορά, τον βλέπω", εγώ δεν μπορούσα να σπρώξω γιατί έκλαιγα ήδη από τη χαρά μου:oops: Και ξαφνικά μου τον αφήσαν πάνω μου και είδα πρώτο το κωλαράκι του, που το χάιδευα 9 μήνες στην κοιλιά μου! Δεν ξέρω πώς να τα περιγράψω, ειλικρινά δεν έχω λόγια:D Γυρίσαμε σπίτι τη Δευτέρα και μόλις τώρα βρήκα λίγο χρόνο να μπω να σας πω ότι, επιτέλους, όλα καλά, αρχίσαμε νέο κεφάλαιο και νέο θέμα πλέον ε;:lol:

Είμαι πολύ ερωτευμένη μαζί του και δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτό το πλασματάκι βγήκε από μέσα μου!!!

Τελικά με έβαλε την Παρασκευή με πρόκληση, όχι επειδή ήμουν 40 εβδ ούτε επειδή είχα διαστολή 1 αλλά επειδή το μωρό ήταν τυλιγμένο με τον ομφάλιο και επίσης ο ομφάλιος ήταν κοντός. Δεν μου τα είχε πει για να μην με αγχώσει, επειδή ήθελε να προσπαθήσουμε και φυσιολογικά.

Ευτυχώς που δεν τα ήξερα γιατί από το άγχος μου θα επέμενα για καισαρική, άσε που θα τρελαινόμουν αν δεν τον ένιωθα κάποια στιγμή!!!

Σας ευχαριστώ όλες μα όλες για τις ευχές σας, σας σκεφτόμουν και έπαιρνα θάρρος:D

Μόλις μπορέσω θα γράψω ποιό αναλυτικά! Φιλάκια σε όλες, Άννα κι εγώ ανυπομονώ πολύ για την πρώτη βόλτα!!!

Προβατακι να σου ζησει!!!!!!Χαιρομαι που σου ηρθαν ολα οπως τα ηθελες........Να χαιρεσαι το γιο σου,να ειναι παντα καλοτυχος,υγιης και ευτυχισμενος:D:D:D

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προβατάκι έχω αναστενάξει,τρομάξει,κλάψει τόσο πολύ με την ιστορία σου.Δεν σου χω ξαναγράψει ,πάντα μόνο διάβαζα και από καρδιάς σου εύχομαι ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!!!Σε όλες τις φρέσκιες μάνες εύχομαι τα καλύτερα.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσιαααααααααααααα εχω πολυ καιρο να μπω και η αληθεια ειναι οτι σας σκεφτομουν μερες τωρα, να μας ζησουν τα μωρακια μας..... εγω γεννησα 15-6 μετα απο μια επισοδιακη βδομαδα, 15 μερες νωριτερα απο την πητ, θα σας τα πω μολις βρω χρονο. μονο χαρες απο εδω και περα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Προβατάκι και nelly να σας ζήσουν τα μωρά σας υγιή και καλότυχα να είναι!

Προβατάκι πολλά πολλά μπραβο για τη δύναμη που έδειξες και τόλμησες πάλι, μετά απ'όσα πέρασες.

Link to comment
Share on other sites

τι όμορφη τροπή που πήρε τελικά αυτό το θέμα!

προβατάκι να σου ζήσει ο μπεμπάκος, συγχαρητήρια για την επιμονή/υπομονή σας κορίτσια, η τελική ανταμοιβή ειναι απερίγραπτη.

να ειναι καλά όλα τα μπεμπάκια!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για τις ευχές σας κορίτσια!!! Πόσο ωραία στροφή έκανε αυτό το θέμα, όντως! :D Τον κρατάω αγκαλιά και δεν το πιστεύω ότι βγήκε από μέσα μου!!! Τρέχω λίγο μέχρι να προσαρμοστούμε αλλά είναι το πιο ωραία τρέξιμο μέχρι σήμερα;)

Θα γράψω περισσότερα μόλις βρω χρόνο!

Πολλές ευχές και σε σένα Νέλλυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια πώς είστε εσείς και τα μωράκια σας; Φαντάζομαι τρέχετε όλες και δεν φτάνετε!:D Και μεις μια από τα ίδια αλλά είναι τόσο ωραίο αυτό το τρέξιμο!

Σαραντίσαμε κι όλας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

προβατακι τα φιλια μου....ακομα μπαινω στο θεμα σου για να δω τι κανεις...οταν σκεφτομαι τι περασες....χαιρομαι πολυ κ πραγματικα για σενα κ ας μη σε ξερω...ξερω ομως τι περασες κ αυτο δεν το σβηνει η αποσταση...καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

προβατακι τα φιλια μου....ακομα μπαινω στο θεμα σου για να δω τι κανεις...οταν σκεφτομαι τι περασες....χαιρομαι πολυ κ πραγματικα για σενα κ ας μη σε ξερω...ξερω ομως τι περασες κ αυτο δεν το σβηνει η αποσταση...καληνυχτα

 

Νάνσυ μου!!! Μόλις διάβασα το ποστ σου στο θέμα σου και χαίρομαι πολύ για σένα! Μπήκα μόνο για να σου γράψω ότι είσαι πολύ δυνατή και ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΡΘΟΥΝ! Μου το έλεγαν πέρσι, στο λέω κι εγώ φέτος: είσαι τόσο δυνατή που σε περιμένουν μόνο τα καλύτερα;) πίστεψέ το;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!τι κανουν τα μπεμπακια μας?εμεις μεγαλωνουμε με τουρμπο ρυθμους κ εχουμε γινει τουλουμπακια χιχχιχιχι!εμ το αγορι μου πεινασε στην κοιλια κ τωρα τρωει συνεχεια!ευτυχως το γαλα της μανουλας του φτανει!!!!φιλακια πολλα σε ολες!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα...

 

Αυτο ειναι το πρωτο μου post σε αυτο το φορουμ και καταρχην να ευχηθω σε ολες, να σας ζησουν τα μωρακια σας! να ειναι υγιεστατα και ευτυχισμενα...

 

Επισης να πω οτι βρεθηκα τυχαια σε αυτο φορουμ ψαχνοντας για ενα προβληματακι που εχει η γυναικα μου (πολυποδες στον τραχηλο, τωρα ειναι στην 29η εβδομαδα) και το θεμα αυτο με συνεπηρε τοσο που διαβασα ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα posts!!! ηθελα λοιπον να δωσω συγχαρητηρια στο προβατακι και φυσικα σε ολες σας για τις αντοχες σας και για την απιστευτη ανθρωπια και συμπαρασταση που τοσο απλοχερα προσφερετε!

εχω μεινει εκπληκτος με την εκβαση αυτου του θεματος! φανταστειτε οτι στη πολυ πολυ αρχη (στα θεματα τις αιμορραγιας) που το διαβαζα ελεγα οτι θα μπω να πω κι εγω να πω τη γνωμη μου μηπως βοηθησω!!! (δεν ειχα προσεξει οτι το θεμα ξεκινησε το 2011!) καθοτι και η γυναικα μου στην αρχη της εγκυμοσυνης ειχε κατι ακυρες αιμορραγιες απο το πουθενα και ψαχναμε να βρουμε απο που ειναι, τελικα ανακαλυψαμε αργοτερα οτι ηταν απο τους πολυποδες σε συνδιασμο με κατι χαπια που επαιρνε (αγγειοδιασταλτικα) τελικα τα εκοψε και ειναι οκ τωρα απο αιμορραγιες, αλλα οι πολυποδες παραμενουν και θα πρεπει σε λιγες εβδομαδες αν ολα εχουν παει καλα, να τους βγαλει για να γεννησει φυσιολογικα... τωρα ειναι ξαπλα στο κρεβατι γιατι την τελευταια φορα στο υπερηχογραφημα ειδαμε οτι εχει μικρυνει και το μηκος του τραχηλου! αντε να δουμε...

 

να ειστε καλα λοιπον... αυτη ηταν και η δικη μου μικρη ιστοριουλα! ευχομαι ολα να πανε καλα και στις 29 Νοεμβριου που ειναι η ΠΗΤ να κραταω κι εγω τη μικρη αγκαλια!

 

σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα!

 

Μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μου είσαι πολύ γλυκός:D Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια με το μωράκι σας και ο τράχηλος να μείνει στο ύψος των... περιστάσεων μέχρι τέλους! Ευτυχώς είστε πλέον σε καλή βδομάδα, να μην ανησυχείς, όλα θα εξελιχθούν μια χαρά!!!

Ο μπεμπάκος μου μεγαλώνει και εγώ είμαι εντελώς χαζομαμά! Βλέπατε κι εσείς τα μωράκια σας τα πιο όμορφα και έξυπνα του κόσμου;:lol::lol::lol:;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα!!!

 

Μιχάλη με το καλό το μωράκι σου και μην ανησυχεις, όλα καλά θα πάνε .

 

προβατάκι όταν γέννησα την κόρη μου και μου την φέρανε να την δω (καισαρική), ήμουν σίγουρη οτι μπερδέψανε τα μωρά γιατί δεν γινότανε να είχα γεννήσει τόσο όμορφο μωρό...και τους είπα - συγνώμη έχετε κάνει λάθος, αυτό είναι όμορφο δεν είναι δικό μου, μπορείτε να φέρετε το δικό μου σας παρακαλώ ?

μα τι λέτε ? αυτό είναι το δικό σας...

την κοίταξα την ξανακοίταξα, την βάλανε πάνω μου, σταμάτησε να κλαίει.... και ρωτάω - συγνώμη, όχι επειδή είναι δικό μου μωρό αλλά δεν είναι η πιο όμορφη κουκλίτσα ...

και μου απαντάνε - όχι επειδή είναι δικό σου μωρό, αλλά είναι η πιο όμορφη κούκλιτσα......

και ησύχασα .......και μετά λέμε για τις κουκουβάγιες ...χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κι εγω για τις ευχες σας, μακαρι να παμε την εγκυμοσυνη μεχρι το τελος :-) πως ειναι τα μωρακια σας?

 

εμεις τελικα πηγαμε χθες στο γιατρο για το προκαθορισμενο ραντεβου και τελικα ο τραχηλος παρα την ξεκουραση και την ξαπλα εχει μικρυνει αλλα 3 χιλιοστα, οποτε αφου δεν υπαρχει περιπτωση για περιδεση λογο 31 εβδομαδας αλλα και των πολυποδων, ο γιατρος μας συνεστησε να αγορασουμε απο ενα φαρμακειο πεσσούς... ειναι λεει κατι δακτλυλιδια σιλικονης που εφαρμοζουν στον τραχηλο και τον κρατουν κλειστο... θα ξερω περισσοτερα σε 2 μερες που θα ξαναπαμε να τους βαλουμε!

 

εχετε εσεις καποια προσωπικη εμπειρια αποαυτη τη λυση με τους πεσσούς? οσο κι αν εψαξα παντως βρηκα πολυ λιγα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και συγχαρητήρια στη γλυκιά μανούλα, το προβατάκι!

 

Για τους πεσσούς δεν ειχα ακούσει. Τίποτα δεν αποκλείεται, τα πράγματα εξελισσονται... Γιατροί δεν είμαστε. Εγώ είμαι μια μαμά που αναγκάστηκε ή ήθελε να διαβάσει πάρα πολύ για αυτά τα πράγματα, όσο καθόμουν σπιτι λόγω επιπλοκών.

 

Αυτό που ξέρω γενικά, ειναι ότι ένας λόγος που δεν προτείνεται η περίδεση σε αυτές τις εβδομάδες είναι ότι από ένα σημειο της κύησης και πέρα, σκαλίζοντας τον τράχηλο, μπορει να προκληθούν συσπάσεις που δεν είναι εύκολο να ανατραπούν.

 

Αυτό που ξέρω επίσης, είναι ότι με μπόλικη ξεκούραση, υπήρχαν περιπτώσεις που η κύηση κρατήθηκε εβδομάδες ολόκληρες και με σχεδόν "ανοιχτό" τράχηλο. Αυτό που έγραψα παραπάνω και θα ήθελα να επαναλάβω είναι ότι καλύτερα η ξεκούραση να γίνεται στο πλάι, όχι ανάσκελα. Γκουγκλάρετε και αυτό για διασταύρωση στοιχείων.

 

Καλή συνέχεια!

 

Οι μπαμπάδες είναι πολύ σημαντικοί!

Link to comment
Share on other sites

mixali

εχω μεγαλη εμπειρια απο παθολογια τραχηλου καθως νοσηλευτηκα 2 μηνες στην εμβρυομητρικη Ιπποκρατειου Θεσσαλονικης και τελικα γεννησα προωρα τα αγορακια μου 31η εβδομαδα αλλα λογω υπογλυκαιμιας (παρα τη διαστολη 2 εκατοστων ) καταφερνε ο τραχηλος και κρατουσε...

τα αγορακια μας ειναι στην εντατικη για να παρουν βαρος και ειναι καλα!

ποσο ειναι το μηκος του τραχηλου σας; αυτη η μεθοδος ; πρωτη φορα το ακουω; εχει σιγουρα καλα αποτελεσματα; αν ειστε τελειως ξαπλα μηπως καταφερετε να αντεξετε χωρις αυτη τη παρεμβαση; αιρνει yotopar? ωστε να απουγετε τις συσπασεις της μητρας;

 

μου κανει εντυπωση παντως γιατι γνωρισα πολλες κοπελες με μερικη ανεπαρκεια με 1 και 2 εκατοστα τραχηλο και αυτη τη μεθοδο δεν την ξαναακουσα και καθημερινα μπαινοβγαιναν οι καθηγητες...κραταω ενα ερωτηματικο και ειμαι αρκετα καχυποπτη. ψαξτο πριν καταληξετε σε αυτη τη μεθοδο...θα την ειχα ακουσει οπωσδηποτε! ατο ιπποκρατειο παντως σε αυτες τις περιπτωσεις η περιδεση ηταν απαγορευτικη γιατι μπορει να σπαγαν τα νερα και δευτερον αντιμετωπιζαν τα περιστατικα με yotopar και ακινησια στο μετρο του δυαντου

 

καλη επιτυχια

 

ειστε σε παρα πολυ καλη εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μας... Μιχαλη μου πρωτα απ ολα να σου δωσω συγχαριτηρια που το ψαχνεις τοσο, δεν θα ο εκαναν πολλοι... δεν εχω ιδεα για το θεμα, σας ευχομαι να πανε ολα καλα αν και ειναι σιγοθρο απο την στιγμη που το παρακολουθητε και να παρετε αγκαλια ην κουκλθτσα σας και να ειναι υγιεστατη!!!!!!! εμενα το κοριτσακι μου με παιδευει παρα πολυ, δεν πινει γαλα και οσο περνανε οι μερες το ελατωνει και αλλο... παθολογικο δεν της βρηκαμε κατι, η παιδιατροσ επιμενει οτι απλα ειναι ενα κακοφαγο μωρο, μακαρι να ειναι αυτο, χαλαλι της, το κακο ειναι οτι στο μυαλο μου βαζω ασχημα πραγματα και ωρες ωρες ειμαι σε πολυ ασχημη κατασταση ψυχολογικα... εχω φασει στα προθυρα νευρικης κρισης...

Link to comment
Share on other sites

Τα φάρμακα είναι επικουρικά και σε καμία περίπτωση δεν υποκαθιστούν την ξεκούραση, όταν χρειάζεται ξεκούραση.

 

Ο ρόλος σου Μιχάλη, ως συζύγου είναι πολύ σημαντικός έτσι ώστε να περιορίσεις κατά πολύ το ενδεχόμενο η σύντροφος να θελήσει να κάνει "ζαβολιές"... Μπορείς να αναλάβεις τα του σπιτιού ή να κανονίσετε να τα κάνει κάποιος άλλος, να της κάνεις καλή παρέα, να φέρνεις κόσμο στο σπίτι, αν αυτό χαλαρώνει τη σύντροφο για να κάνει παρέα και να ξεχνιέται... Να διαλέγετε μωρουδιακά από το ιντερνετ, να ακούτε μουσική, να ξεχνιέστε και γενικά να περνάτε καλά και χαλαρά.

 

Να το δείτε όσο γίνεται ως μια περίοδο χαλάρωσης και όχι ως καταναγκαστικό έργο.

 

Να χαρείτε όσο μπορείτε τις στιγμές που έχετε ακόμα οι δυο σας.

 

Εγώ είχα εγκατασταθεί στον καναπέ-κρεβάτι του σαλονιού, μέρα νύχτα και φορούσα κανονικά ρούχα εγκυμοσύνης, όχι πιτζάμες, για να μη νιώθω άρρωστη.

 

Είστε ήδη σε αρκετά καλή εβδομάδα και δεν έχετε και πάρα πολύ μπροστά σας ακόμα. Λίγες εβδομάδες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Α και η 31η εβδομάδα είναι μια εβδομάδα που σημαίνει καλή πρόγνωση, δεν δικαιολογεί όμως και πολλή χαλαρότητα ως προς την προσοχή που πρέπει να δοθεί στην ξεκούραση...

 

Το βιβλίο που διάβαζα για τις δίδυμες κυήσεις, προέτρεπε τις μαμάδες που σκέφτονταν ζαβολιές, να ζητήσουν να κάνουν ένα τουρ από τη ΜΕΝΝ να δουν τι πραγματικά σημαίνει μωράκι 31 εβδομάδων στη ΜΕΝΝ. Βέβαια η ίδια πληροφορία, πάνω-κάτω παρέχεται στο ιντερνετ. Είναι εντυπωσιακό όμως να δει κανείς τη σχέση μεγέθους που έχει ένα μωράκι 31 εβδομάδων σε σχέση με ένα άλλο, τελειόμηνο. Είναι πολύ καλύτερα αυτές τις λίγες ακόμα εβδομάδες να τις περάσει το μικράκι στην κοιλίτσα παρά στη ΜΕΝΝ. Στη ΜΕΝΝ να τις περάσει αναγκαστικά αν δεν γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Michalis ποιο ακριβως ειναι το μήκος του τραχήλου; Στην 22η εβδομαδα στο β' επιπεδου βρηκαμε οτι ο τραχηλος είχε μήκος 16mm. Αυτο που καναμε ηταν μεχρι να μπω στον μηνα μου να ειμαι σε ακινησια, μονο για τουαλετα σηκωνομουν κ να παιρνω προγεστερόνη κολπικα. Λιγες μερες μετα αρχισα να εχω κ ηπιες συσπασεις κ ετσι ξεκινησα κ τα yutopar.

Όλα πήγαν καλα, μπήκα στον μηνα μου κ την 37η εβδομαδα γεννησα!

Για αυτο μην ανησυχεις. Εχετε φαει τον γαιδαρο, μονο η ουρα σας εμεινε. Απλα επειδη ειναι φουντωτη καθετε συνήθως στον λαιμό.

Για τα δακτλυλιδια σιλικονης ουτε που εχω ξανα ακουσει! Αυτο που ξερω σίγουρα παντως, ειναι οτι μετα την 14η εβδομαδα κύησης δεν γίνετε περιδεση ή τουλαχιστον δεν προτείνετε, γιατι ειναι πολυ ευκολο να προκληθουν συσπασεις στην μήτρα με μη αναστρεψιμο αποτελεσμα, αλλα ειναι κ αρκετα ευκολο να υπάρξει καποια μόλυνση που κ παλι δεν θα εχει καλη καταληξη για την εγκυμοσύνη.

Αρα, κανετε υπομονη πολυ ξεκουραση κ οταν θα ερθει η ωρα του θα εχετε κ το μωρο σας ετοιμο :wink:

Μπραβο σου για την συμπαρασταση στην γυναικα σου. Κ εγω αν δεν ειχα τον αντρα μου δεν θα τα ειχα καταφερει, δεδομενου οτι ειμαστε μόνοι μας κ αν δεν ηθελε αυτός ουτε καν θα ετρωγα :-P

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...