Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οδηγός για αρχάριους (τα 10 βήματα για μια πιο υγιεινή διατροφή)


eleanax

Recommended Posts

διάβαζα το τόπικ με τις οδηγίες χρήσης βιολογικών και μου φαίνονταν όλα εξωπραγματικά ή κινέζικα, αποφάσισα λοιπόν να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα ώστε όσοι και όσες έχετε εντρυφήσει στην υγιεινή διατροφή να μας δώσετε τα φώτα σας ή αλλιώς έναν μπούσουλα, ένα οδηγό για αρχάριους

και εξηγώ: δεν ξέρω βρε κορίτσια που βρίσκετε χρόνο και διάθεση αλλά όλα αυτά που ετοιμάζετε μόνες σας απαιτούν χρόνο και πολύ χρήμα καθώς τα βιολογικά στην ελλάδα θεωρούνται είδος πολυτελείας, αναφέρετε κι ένα site αλλά προσωπικά αν δε δω με τα μάτια μου αυτό που αγοράζω δεν!!!!!, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να παραγγείλω κάτι από νετ

από την άλλη δεν έχω και τρελλή εξοικοίωση με την κουζίνα, ακολουθώ την πεπατημένη, και τη λογική με κάποιες δικές μου παρεμβάσεις

θα ήθελα λοιπόν, αν θέλετε, να μοιραστείτε μαζί μας κάποια tips και κάποια βασικά πράγματα για όσους θέλουν να κάνουν μία πιο υγιεινή δαιτροφή αλλά δεν ξέρουν από που να αρχίσουν, για παράδειγμα:

- τι πρέπει να έχουμε στο ντουλάπι μας, μία βάση από την οποία θα ξεκινήσουμε

-πόσα και ποια τρόφιμα μπορούμε να βρούμε σε πιο υγιεινές μορφές, π.χ. καστανή ζάχαρη αντί για λευκή, προιόντα ολικής, μέλι αντί για ζάχαρη, αφεψήματα, κατσικίσιο αντί αγελαδινό γάλα, για όποιον καταφέρνει να το πιει, ξηροί καρποί

-κάποιους στοιχειώδους τρόπους επεξεργασίας

 

ξέρω ότι μοιάζει με το άλλο θέμα, αλλά θέλω να το δείτε ως προπαρασκευαστικό group για να μπορέσουμε εμείς οι αδαείς να περάσουμε μετά στο άλλο, το προχωρημένο, και να μη μας φαίνονται όλα κινέζικα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

eleanax, η βάση όλων αυτών είναι να προσπαθούμε να καταναλώνουμε τρόφιμα με όσο λιγότερη επεξεργασία γίνεται.

 

Για παράδειγμα

αντι για την κοινή χιολιοεπεξεργασμένη ζάχαρη

είναι καλύτερη η καστανή ή η μαύρη.

 

Αντι για να χρησιμοποιείς σοκολάτα/κακάο που περιέχει καφεϊνη

είναι καλύτερο και θρεπτικότερο το χαρουπάλευρο.

 

Σου έφερα δύο παραδείγματα που μου ήρθαν τώρα στο μυαλό....

Link to comment
Share on other sites

eleanax, η βάση όλων αυτών είναι να προσπαθούμε να καταναλώνουμε τρόφιμα με όσο λιγότερη επεξεργασία γίνεται.

 

Για παράδειγμα

αντι για την κοινή χιολιοεπεξεργασμένη ζάχαρη

είναι καλύτερη η καστανή ή η μαύρη.

 

Αντι για να χρησιμοποιείς σοκολάτα/κακάο που περιέχει καφεϊνη

είναι καλύτερο και θρεπτικότερο το χαρουπάλευρο.

 

Σου έφερα δύο παραδείγματα που μου ήρθαν τώρα στο μυαλό....

 

 

ερώτηση: σε κάθε περίπτωση δεν κοιτάμε τα θετικά και τα αρνητικά? δηλ. το κακάο έχει και πολλές θρεπτικές ουσίες από ότι ξέρω, και αν μιλάμε για κατανάλωση από ενήλικες και η καφείνη δεν είναι κάτι βλαβερό, απλά σε τονώνει, εκτός αν μιλάμε για παιδάκια μόνο

 

για τη ζάχαρη το καταλαβαίνω, αλλά το δεύτερο μου φαίνεται πολύ περίεργο

 

και να τονίσω, επειδή το άλλο τόπικ τείνει να γίνει αποκλειστικά για χορτοφάγους, ότι αναφέρομαι σε υγιεινή διατροφή που περιλαμβάνει όλες τις τροφές

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: σε κάθε περίπτωση δεν κοιτάμε τα θετικά και τα αρνητικά? δηλ. το κακάο έχει και πολλές θρεπτικές ουσίες από ότι ξέρω, και αν μιλάμε για κατανάλωση από ενήλικες και η καφείνη δεν είναι κάτι βλαβερό, απλά σε τονώνει, εκτός αν μιλάμε για παιδάκια μόνο

 

για τη ζάχαρη το καταλαβαίνω, αλλά το δεύτερο μου φαίνεται πολύ περίεργο

 

και να τονίσω, επειδή το άλλο τόπικ τείνει να γίνει αποκλειστικά για χορτοφάγους, ότι αναφέρομαι σε υγιεινή διατροφή που περιλαμβάνει όλες τις τροφές

 

Ψάξε στο διαδίκτυο να βρεις πόσο ΘΡΕΠΤΙΚΟΤΑΤΟ είναι το χαρουπάλευρο.

Με τα χαρούπια είχαν σωθεί κόσμος και κοσμάκις στην κατοχή!

 

Εδώ ας πούμε είναι ένα site που βρήκα τώρα πρόχειρα

και λέει για τα συστατικά του χαρούπιου

http://www.eatcrete.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=48&Itemid=84〈=el

 

 

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να σου πω......

 

Το μόνο που πρέπει να κάνεις eleana μου

είναι να μπεις σε ένα site με βιολογικά τρόφιμα

 

και να ξεψαχνίσεις ένα-ένα προιόν

(που θεωρείς εσύ περίεργο)

μέσω του google για να πάρεις πληροφορίες.

 

Δεν γίνεται αλλιώς!

Πως θα πειστείς διαφορετικά?........

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κι εγω ενα ακομη παραδειγμα:

ρυζι--προτιμητεο το καστανο η το αναποφλοιωτο.

Γιατι???Διοτι μονο ετσι,στην ανεπεξεργαστη μορφη του ειναι ωφελιμο(βιταμινες,χαμηλος γλυκαιμικος δεικτης κλπ)

 

Γενικα καθε ειδους grain καλο ειναι να μην ειναι επεξεργασμενο

 

Με την ιδια λογικη-αν και δεν το εχω ψαξει εκτενως ακομη-πλεον επιλεγω ζυμαρικα ολικης αλεσεως.

 

Οσο για την τιμη??Μην νομιζεις οτι ειναι ιδιαιτερως ακριβοτερα απο τα συμβατικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να αρχισεις και να εχεις ενα μπουσουλα θα θυμασαι τα 5 ''αχρηστα'' ασπρα δηλαδη:

 

1.Ασπρη ζαχαρη

2.Αγελαδινο γαλα

3.Ασπρο ρυζι

4.Αλατι

5.Ασπρο αλευρι σιτου

 

Αυτο ισχυει για ολους οχι μονο για μωρα, θα προσεχεις να αντικαθιστας τα ασπρα με οχι τοσο επεξεργασμενες τροφες. Μαυρο ρυζι, αλευρι ολικης, μαυρι ζαχαρη κ.τ.λ

 

Επισης καλο ειναι τα τροφιμα να τα τρωμε οσο πιο απειραχτα απο τη φυση γινεται, δηλαδη οτι μπορεις να φας ωμο ή το λιγοτερο δυνατο μαγειρεμενο καλο ειναι γιατι διατειρουνται οι βιταμινες και τα πολυτιμα συστατικα!!

Πιστευω πως αυτα ειναι πολυ καλη αρχη και σιγα σιγα βρισκεις την ακρη!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για τα πέντε "Α". Είναι ίσως η καλύτερη αρχή που μπορείς να κάνεις. τα μειώνεις σιγά σιγά και τα αντιθιστάς με πιο υγιεινά.

Το κακάο, δεν το θεωρώ τόσο κακό για την υγεία μας, απλά το έχω αντικαταστήσει με ωμό κακάο, που δεν περιέχει ζάχαρη και είναι ανεπεξέργαστο.

Ένα άλλο εύκολο βήμα που μπορείς να κάνεις είναι να προσθέτεις το ελαιόλαδο στο τέλος του φαγητού αφού έχεις κλείσει τη φωτιά, ή ακόμη καλύτερα στο πιάτο σου, να αποφεύγεις τα τηγανήτα και τα φαγητά που ψήνονται επί ώρες στο λάδι και στο λίπος.

Επίσης, στο σούπερ μάρκετ να αποφεύγεις τις συσκευασμένες τροφές και να επιλέγεις εκείνες που έχουν όσο το δυνατόν λιγότερα συστατικά και κατά προτίμηση γνωστά. Όσο πιο περίεργα ονόματα έχουν τα συστατικά ενός προϊόντος, συνήθως τόσο πιο επικίνδυνα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο διαδίκτυο να βρεις πόσο ΘΡΕΠΤΙΚΟΤΑΤΟ είναι το χαρουπάλευρο.

Με τα χαρούπια είχαν σωθεί κόσμος και κοσμάκις στην κατοχή!

 

Εδώ ας πούμε είναι ένα site που βρήκα τώρα πρόχειρα

και λέει για τα συστατικά του χαρούπιου

http://www.eatcrete.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=48&Itemid=84〈=el

 

 

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να σου πω......

 

Το μόνο που πρέπει να κάνεις eleana μου

είναι να μπεις σε ένα site με βιολογικά τρόφιμα

 

και να ξεψαχνίσεις ένα-ένα προιόν

(που θεωρείς εσύ περίεργο)

μέσω του google για να πάρεις πληροφορίες.

 

Δεν γίνεται αλλιώς!

Πως θα πειστείς διαφορετικά?........

 

δεν αμφιβάλλω για τη θρεπτική αξία του χαρουπιού, προφανώς γνωρίζω και ιστορία, απλά μου έκανε εντύπωση για το ότι αντικαθιστά το κακάο/σοκολάτα, που σημαίνει ότι το δεύτερο είναι χαμηλής ή και κακής διατροφικής αξίας, αυτό προσπαθώ να καταλάβω, αλλιώς μπορείς να συμπεριλαμβάνεις στη διατροφή σου και τα 2 αυτά τρόφιμα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να αρχισεις και να εχεις ενα μπουσουλα θα θυμασαι τα 5 ''αχρηστα'' ασπρα δηλαδη:

 

1.Ασπρη ζαχαρη

2.Αγελαδινο γαλα

3.Ασπρο ρυζι

4.Αλατι

5.Ασπρο αλευρι σιτου

 

Αυτο ισχυει για ολους οχι μονο για μωρα, θα προσεχεις να αντικαθιστας τα ασπρα με οχι τοσο επεξεργασμενες τροφες. Μαυρο ρυζι, αλευρι ολικης, μαυρι ζαχαρη κ.τ.λ

 

Επισης καλο ειναι τα τροφιμα να τα τρωμε οσο πιο απειραχτα απο τη φυση γινεται, δηλαδη οτι μπορεις να φας ωμο ή το λιγοτερο δυνατο μαγειρεμενο καλο ειναι γιατι διατειρουνται οι βιταμινες και τα πολυτιμα συστατικα!!

Πιστευω πως αυτα ειναι πολυ καλη αρχη και σιγα σιγα βρισκεις την ακρη!!

 

πολύ κατατοπιστικά τα παραπάνω, αλήθεια το αλάτι με τι μπορούμε να το αντικαταστήσουμε? με θαλασσινό? δε βάζω πολύ αλλά πιστεύω ότι σε μικρές ποσότητες είναι ωφέλιμο

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το αλατι εγω προσωπικα προσπαθω να το αποφευγω οσο πιο πολυ γινεται και αντ'αυτου βαζω διαφορα μυρωδικα φρεσκα, αλλα και διαφορα μπαχαρικα που δινουν νοστιμια και αρωμα!! μια αλλη λυση ειναι απο μαγαζι με βιολογικα ενα αλατι με μυρωδικα μαζι μιξη!! τυπου http://interasiastore.blogspot.com/2010/05/blog-post_5653.html

Ακομα μπορεις να φτιαξεις μονη μια ποσοτητα να εχεις καποιο διαστημα http://www.sintagespareas.gr/sintages/alati-me-mirodika.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα για αποτοξινοση μπορεις το πρωι που ξυπνας πριν φας και πιεις οτιδηποτε να πινεις ενα ποτηρι νερο με φρεσκοστιμμενο λεμονι!!! οι βιταμινες απο φρουτα και λαχανικα βοηθουν, αλλα και το γιαουρτι με τα πρεβιοτικα του!!

Link to comment
Share on other sites

Το κακάο, δεν το θεωρώ τόσο κακό για την υγεία μας, απλά το έχω αντικαταστήσει με ωμό κακάο, που δεν περιέχει ζάχαρη και είναι ανεπεξέργαστο.

 

μου έκανε εντύπωση για το ότι αντικαθιστά το κακάο/σοκολάτα, που σημαίνει ότι το δεύτερο είναι χαμηλής ή και κακής διατροφικής αξίας, αυτό προσπαθώ να καταλάβω, αλλιώς μπορείς να συμπεριλαμβάνεις στη διατροφή σου και τα 2 αυτά τρόφιμα

 

To κακάο/σοκολάτα έχει τα εξής "αρνητικά" χαρακτηριστικά:

 

Eίναι βαρύ για το στομάχι (ενώ το χαρούπι δεν είναι)

περιέχει καφείνη (ενώ το χαρούπι όχι)

μπορεί να προκαλέσει αλλεργίες (ενώ το χαρούπι όχι)

 

δεν πάω και πολύ μακριά

υπενθυμίζοντάς σας οτι όταν τα παιδιά μας αρρωσταίνουν

κι έχουν πυρετό

 

οι γιατροί λένε να μην τρώνε σοκολάτα! ;)

 

Χθες που η κόρη μου είχε δέκατα

-περνάμε μια ψιλο ιωσούλα αυτές τις μέρες-

μου ζήτησε σοκολάτα

 

και της άλειψα σε δυο φέτες ψωμί

λίγο μερέντα απο χαρουπάλευρο (που είχα φτιάξει εγώ)

και όλα καλά!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ένα υποκατάστατο καφέ που κυκλοφορεί, νομίζω βιολογικό, είναι από χαρούπι? Είχα δοκιμάσει μια φορά...βρε κορίτσια δεν πίνεται :oops::oops::oops:

Αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα με την καφεϊνη γιατί να πιει υποκατάστατο?

Και γενικά πιστεύω πως αν ακολουθούμε κάποιους βασικούς κανόνες στην διατροφή μας (πχ προτιμούμε ψητά, σαλάτες και λαχανικά για γαρνίρισμα αντί για τηγανητές πατάτες, φρούτα, φρουτα, φρούτα) έχουμε καλύψει ένα μεγάλο εύρος της υγιεινής διατροφής...

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης μπορείς υπάρχει σχεδόν σε πολλές περιοχές λαική με βιολογικά προιοντα...

εκεί έχουν πάρα πολύ καλές τιμές...οπότε ρίξε μια ματια αν έχει σε κάποια περιοχή που σε βολεύει....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και γενικά πιστεύω πως αν ακολουθούμε κάποιους βασικούς κανόνες στην διατροφή μας (πχ προτιμούμε ψητά, σαλάτες και λαχανικά για γαρνίρισμα αντί για τηγανητές πατάτες, φρούτα, φρουτα, φρούτα) έχουμε καλύψει ένα μεγάλο εύρος της υγιεινής διατροφής...

 

Συμφωνω... ειμαι κι εγω αυτης της αποψης.

 

Επιπλεον θεωρω αυτονοητο, το να τρωμε παντα και μονο προϊοντα στην εποχη τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω εγώ τι κάνω,

δεν τηγανίζω,

δεν αγοράζω οτι μπορώ και είναι εφικτό να φτιάξω,

δεν αγοράζω οτιδήποτε έχει μακρινή ημ.λήξης,

ενημερώνω και μιλάω στο παιδί για τις υγιεινές τροφές, και τις καταστροφικές συνέπειες των ανθυγιεινών.

δεν έχω ποτέ χαζομάρες στο σπίτι...

όλα τα "α" που θέσατε παραπάνω τα καταναλώνουμε με μέτρο...

παραγγέλνουμε από έξω σπανιότατα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι εξίσου σημαντικό:

Σωματική άσκηση :P

Ακόμα και αν η διατροφή μας δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αν ασκούμαστε έστω και λίγο, μπορούμε να έχουμε τα ίδια, αν όχι καλύτερα αποτελέσματα (σταθερό βάρος, καλή φυσική κατάσταση, ευεξία)

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης μπορείς υπάρχει σχεδόν σε πολλές περιοχές λαική με βιολογικά προιοντα...

εκεί έχουν πάρα πολύ καλές τιμές...οπότε ρίξε μια ματια αν έχει σε κάποια περιοχή που σε βολεύει....

 

 

Εχω εντελώς αντίθετη άποψη για τις τιμές στις βιολογικές λαϊκές. Στο προηγούμενο σπίτι που μέναμε είχαμε πολύ κοντά μας βιολογική λαϊκή και πήγαινα εκεί. Η διαφορά με την κοινή λαϊκή ήταν τεράστια.

Στην απλή έδινα 20? για να ψωνίσω τρόφιμα για 2 άτομα απο τα οποία κατέληγα να πετάξω και κάποια μέσα στην εβδομάδα γιατί χαλούσαν. Στη βιολογική έδινα τα διπλά ψωνίζοντας λιγότερα απο τα μισά τρόφιμα , και κατέληγα και στο μανάβικο της γειτονιάς μέσα στην εβδομάδα. Η διαφορά στη γεύση ήταν σαφώς αισθητή αλλά τη σήμερον ημέρα και η τσέπη μας έχει στενέψει λίγο.....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι εξίσου σημαντικό:

Σωματική άσκηση :P

Ακόμα και αν η διατροφή μας δεν είναι η καλύτερη δυνατή, αν ασκούμαστε έστω και λίγο, μπορούμε να έχουμε τα ίδια, αν όχι καλύτερα αποτελέσματα (σταθερό βάρος, καλή φυσική κατάσταση, ευεξία)

 

αυτό ξαναπέστο, αλλά με τα παιδιά, άμα δεν έχεις παππουδογιαγιάδες από κάτω ή πάνω, πώς να πας γυμναστήριο ή για περπάτημα, ότι κάνουμε με το κυνήγι του μικρού εντός και εκτός σπιτιού

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω εντελώς αντίθετη άποψη για τις τιμές στις βιολογικές λαϊκές. Στο προηγούμενο σπίτι που μέναμε είχαμε πολύ κοντά μας βιολογική λαϊκή και πήγαινα εκεί. Η διαφορά με την κοινή λαϊκή ήταν τεράστια.

Στην απλή έδινα 20 για να ψωνίσω τρόφιμα για 2 άτομα απο τα οποία κατέληγα να πετάξω και κάποια μέσα στην εβδομάδα γιατί χαλούσαν. Στη βιολογική έδινα τα διπλά ψωνίζοντας λιγότερα απο τα μισά τρόφιμα , και κατέληγα και στο μανάβικο της γειτονιάς μέσα στην εβδομάδα. Η διαφορά στη γεύση ήταν σαφώς αισθητή αλλά τη σήμερον ημέρα και η τσέπη μας έχει στενέψει λίγο.....

 

Oπότε επειδή οι απόψεις είναι διαφορετικές ας πάει να ρίξει μια ματια μόνη της...ζητάει λύσεις και της πρότεινα μία...

Στη βιολογική λαική τα αυγά π.χ είναι πολύ πιο φθηνά από τα συμβατά στο σούπερ...η φέτα στη βιολογική πολύ καλή τιμή....

Σε σχέση με τις τιμές βιολογικών στο σούπερ ή κατάστημα βιολογικών...

σαφέστατα γενικότερα είναι πιο ακριβά..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Oπότε επειδή οι απόψεις είναι διαφορετικές ας πάει να ρίξει μια ματια μόνη της...ζητάει λύσεις και της πρότεινα μία...

Στη βιολογική λαική τα αυγά π.χ είναι πολύ πιο φθηνά από τα συμβατά στο σούπερ...η φέτα στη βιολογική πολύ καλή τιμή....

Σε σχέση με τις τιμές βιολογικών στο σούπερ ή κατάστημα βιολογικών...

σαφέστατα γενικότερα είναι πιο ακριβά..

 

το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν έχει κοντά στο σπίτι μου, θυμάμαι πριν κάποιο καιρό που είχα βαρεθεί να τα χρυσοπληρώνω, είχα ψάξει και είχε εκτός κέντρου που μένω εγώ, οπότε τζίφος, εκτός αν πας με αυτοκίνητο, αλλά και πάλι αν δεν είναι σε απόσταση περπατήματος δεν το αποφασίζεις και καταλήγεις ή στο εξειδικευμένο κατάστημα με τα πιο ακριβά ή σε ένα καλό σούπερ μάρκετ, στο τμήμα βιολογικών, κυρίως στο βασιλόπουλο γιατί και ο σκλαβενίτης δεν έχει πολύ καλής ποιότητας μαναβική, αν και με βολεύει σαν απόσταση

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάποια πράγματα επίσης είναι τρόπος ζωής....

δεν μπορούνε όλοι οι άνθρωποι να αλλάξουν τρόπο και νοοτροπία ζωής....πως να το κάνουμε ?

και εγώ γνωρίζω πολλά πράγματα που κάνουν κακό αλλά δεν τα αλλάζω...

κοιτάξτε προτιμώ κάποια στιγμή να χρειαστώ παθολόγο παρά ψυχολόγο...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάποια πράγματα επίσης είναι τρόπος ζωής....

δεν μπορούνε όλοι οι άνθρωποι να αλλάξουν τρόπο και νοοτροπία ζωής....πως να το κάνουμε ?

και εγώ γνωρίζω πολλά πράγματα που κάνουν κακό αλλά δεν τα αλλάζω...

κοιτάξτε προτιμώ κάποια στιγμή να χρειαστώ παθολόγο παρά ψυχολόγο...

 

μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι, πάντως σε κάθε περίπτωση οι γιατροί θα μας τα φάνε, δεν τη γλιτώνουμε!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...