Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο τότε που γέννησα όλο μαλώνω με την μητέρα μου


Recommended Posts

αλήθεια πως το κατάφερες αυτό? εννοώ πχ δε δουλεύεις οπότε δε χρειάζεσαι κανενός είδους βοήθεια και τα βγάζεις πέρα μόνη σου με μωρό δουλειές κτλ (ή πληρώνεις για βοήθεια) και πως έγινε και δεν παρεξηγήθηκαν? στα περισσότερα ελληνικά σπίτια γίνονται επεισόδια όταν ειδικά η νύφη αποφασίσει ότι δε χρειάζεται ούτε βοήθεια ούτε συμβουλές! ;):D

οχι δεν δουλευω.....τα εκανα ολα μονη μου....

σκεφτηκα να παρω βοηθεια αλλα ολο το αφηνα....

με βοηθουσα κ ο αντρας οσο μπορουσε βεβαια....

ειναι ζορικο παντως...

στο 2ο θα παρω γυναικα για τις δουλειες

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Έγινα πρώτη φορά μαμά πριν από ένα χρόνο περίπου. Και την κόρη μου την προσέχω εγώ.

 

Οι σχέσεις μου με τη μητέρα μου περνάνε κρίση. Από τότε που γέννησα ήταν αντίθετη σχεδόν σε όλα όσα έκανα και το έλεγε και το έδειχνε με κάθε τρόπο.

 

 

Άλλες μαμάδες που το έχουν ζήσει αυτό ή το ζούνε?

 

Εγω απο τοτε που γεννησα αντιμετωπιζω μια καταστασαη με την μαμα μου που με χει κανει εξω φρενων. Η μαμα μου εχει υπερβολικη αδυναμια στην κορη μου σε σημειο ψυχωσης. Δεν ακουει κανεναν, ουτε εμενα, κανεναν, κανει οτι πιστευει αυτη ειναι το σωστο, ειναι λες κ εχει βαλει ωτοασπιδες κ προχωραει....Ευτυχως, που την πηγαινω παιδικο ,αλλιως....την εχω τωρα 1 μηνα που την κραταει κ ολο τσακωνομαστε...δεν με ακουει....τωρα θα παμε κ διακοπες μαζι (αναγκαστικα δηλ. λογω εξοχικου) να δω τι θα κανω. Το θεμα ειναι οι γιαγιαδες κ παππουδες δεν καταλαβαινουν τα ορια τους . Δηλ. δεν ξερουν ποτε να το κλεισουν το στομα τους. Απλα , κανω υπομονη, γιατι εαν δεν ειχα την μαμα μου , μαλλον θα ειχα νοσηλευτει στο νοσοκομειο για υπερκοπωση. Με βοηθαει παραπολυ σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε μια κοπελιά πιο πάνω, όλες θέλουν να κάνουν τον κουμανταδόρο :πεθερές , μαμάδες κτλ κτλ. κι η δικιά μου μαμα απο το μαιευτήριο άρχισε τις υποδείξεις "όχι, δεν κρατάνε έτσι το μωρο όχι αυτό δεν το κάνεις καλά κτλ κτλ" όταν πήγα σπίτι ήρθε για μια δυο μέρες να βοηθήσει , τσακωθήκαμε γιατί έκανε υποδείξεις, είχα και τις ορμόνες να χορεύουν σε τρελλό χορό τσακωθήκαμε ,έφυγε

μένουμε μακρια και δεν μπορεί να έρχεται συχνα τώρα.ακόμα όμως μου κάνει υποδείξεις απο το τηλέφωνο. πλέον δε συγχίζομαι. λέω "ναι ναι " και κάνω τα δικά μου. το ίδιο ισχύει και για την πεθερά και για τους υπόλυπους που κάνουν υποδείξεις.

 

η συμβουλή μου?μη συγχίζεσαι κούκλα μου. "ναι μαμα , ότι πεις "και κάνε τα δικά σου!

 

Κι εγώ με τη μαμά μου τσακωθήκαμε από το μαιευτήριο κιόλας!!! (πρέπει να σπάσαμε ρεκόρ). Δεν υπηρχε ουτε μια κουβέντα που έλεγα που να μην πεταχτεί να τη σχολιάσει, φυσικά πάντα αρνητικά, καμία φορά που να μη μίλησα στον άντρα μου και να μην πεταχτεί και δεν άφησε τίποτα για το οποίο να μην έχει άποψη σχετικά με το μωρό αλλά και για όλα τα θέματα.

Σκεφτείτε ότι έπαιρνα τηλέφωνο να μιλήσω στον άντρα μου που ήταν στο σπίτι μας την ώρα που δεν επιτρεπόταν το επισκεπτήριο και εκείνη άκουγε τι έλεγε ο άντρας μου, καταλάβαινε το θέμα της συζήτησης και εκέι που έκανε δουλειές πεταγόταν και φώναζε και μας έκανε υποδείξεις επί του θέματος!!!! :evil::evil::evil::evil: Τελικά γύρισε το μάτι μου ανάποδα και της την είπα όχι όπως μου έβγαινε αλλά πιο συγκρατημένα γιατί αλλιώς θα γινόταν χαμός και αντι να καταλάβει, εκεί (στο μαιευτήριο)γύρισε και μου είπε τελικά ότι "εγώ δεν ήρθα για σένα, ήρθα για τον ...... (τον άντρα μου), για το χατίρι του!!!" :shock::shock::shock:

Περιττό να σας πω δε, ότι κάθε μέρα που ερχόταν να με δει στο μαιευτήριο, μου έλεγε :"σου καθάρισα το ψυγείο....ήταν πολύ βρώμικο πωπωπωπω", "σου καθάρισα το ταδε...είχε τα χάλια του". Και ειλικρινά κορίτσια αυτά δεν ήταν αληθεια που έλεγε, ήταν όπως πάντα υπερβολική και θεωρούσε τη στιγμή κατάλληλη να μου πει τι δουλειές έκανε και ποσο βρώμικο είναι το σπίτι μου....

Μετά ήρθε να μείνει και μαζί μας για δυο εβδομάδες να με βοηθήσει......τελικά έκατσε πιο λίγες μέρες και έφυγε....δεν περίμενα ποτέ ότι θα το έγραφα αυτό με ανακούφιση....:-(:-(:-(

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου κάνει παρατηρήσεις σε σχέση με το παιδί και κυρίως για θέματα υγείας αφού είναι και παιδίατρος...

 

Κάθε φορά που αρρωσταίνει το παιδί πάντα φταίω εγώ που ποιός ξέρει που το παράτησα και το άφησα να κρυώσει ή που δεν το ταϊζω σωστά και είχει αδυνατίσει ή ακόμα και όταν θήλαζα μου είχανε όλοι (εκτός από τον άντρα μου) βγάλει τη πίστη να διακόψω το θηλασμό γιατί το παιδί ήτανε και καλά καχεκτικό και αρρωστιάρικο (εγώ όμως επέμενα μεχρι να χρονίσουμε...).

 

Πραγματικά όσο μπαινάκης βγαινάκης και να είσαι σε κάποιο φάση θα σε πάρει από κάτω που η ίδια σου η μάνα δεν σου συμπαραστέκεται σε αυτή την αν όχι πιό δύσκολή, σίγουρα πιό απαιτητική φάση της ζωής σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, για αυτό το θέμα έχω να πω κι εγώ πολλά. Και η δική μου η μαμά τα ξέρει όλα. Πετάγεται συνέχεια και λέει τα δικά της και φυσικά πάντα το αντίθετο από μένα.

Αλλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο, όταν έχει τον γιο μου τον ταίζει όλο κουταμάρες. Πατάτες τηγανιτές, πίτσα, κρουασάν τυρόπιτες έτοιμες. Αποτέλεσμα ? Το παιδί στο σπίτι δεν θέλει να φάει σπιτικό φαγητό και έχουμε συνέχεια γκρίνιες. Της το έχω πει πολλές φορές ότι δεν θέλω να τρώει το παιδί τέτοια πράγματα. Συμφωνεί, και μετά του αγοράζει ένα κρουασάν.:mad::x

Δεν ξέρω τι να κάνω. Με βοηθάει πολύ που μου κρατάει το παιδί γιατί δουλεύω, αλλά απ' την άλλη θέλω να σέβεται τις αποφάσεις μου για την ανατροφή του. :(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ψυχολογία λέει πως στην εγκυμοσύνη και μετά πλέον όταν έρθει το παιδί στον κόσμο, βγαίνουν στην επιφάνεια όλα τα προβλήματα που ανέκαθεν υπήρχαν στη σχέση μάνας - κόρης, αλλά απλά δεν είχαν εκδηλωθεί...άρα είναι βαθύτερο το πράγμα...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

και η δικη μου μαμα το εχει αυτο μα ολα μονο εκεινες να τα ξερουν ποτε να μην κανουμε και εμεις τιποτα σωστο τι ειναι αυτο βρε κοριτσια ετσι θα ειμαστε και εμεις?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη μαμά μου τσακωθήκαμε από το μαιευτήριο κιόλας!!! (πρέπει να σπάσαμε ρεκόρ). Δεν υπηρχε ουτε μια κουβέντα που έλεγα που να μην πεταχτεί να τη σχολιάσει, φυσικά πάντα αρνητικά, καμία φορά που να μη μίλησα στον άντρα μου και να μην πεταχτεί και δεν άφησε τίποτα για το οποίο να μην έχει άποψη σχετικά με το μωρό αλλά και για όλα τα θέματα.

Σκεφτείτε ότι έπαιρνα τηλέφωνο να μιλήσω στον άντρα μου που ήταν στο σπίτι μας την ώρα που δεν επιτρεπόταν το επισκεπτήριο και εκείνη άκουγε τι έλεγε ο άντρας μου, καταλάβαινε το θέμα της συζήτησης και εκέι που έκανε δουλειές πεταγόταν και φώναζε και μας έκανε υποδείξεις επί του θέματος!!!! :evil::evil::evil::evil: Τελικά γύρισε το μάτι μου ανάποδα και της την είπα όχι όπως μου έβγαινε αλλά πιο συγκρατημένα γιατί αλλιώς θα γινόταν χαμός και αντι να καταλάβει, εκεί (στο μαιευτήριο)γύρισε και μου είπε τελικά ότι "εγώ δεν ήρθα για σένα, ήρθα για τον ...... (τον άντρα μου), για το χατίρι του!!!" :shock::shock::shock:

Περιττό να σας πω δε, ότι κάθε μέρα που ερχόταν να με δει στο μαιευτήριο, μου έλεγε :"σου καθάρισα το ψυγείο....ήταν πολύ βρώμικο πωπωπωπω", "σου καθάρισα το ταδε...είχε τα χάλια του". Και ειλικρινά κορίτσια αυτά δεν ήταν αληθεια που έλεγε, ήταν όπως πάντα υπερβολική και θεωρούσε τη στιγμή κατάλληλη να μου πει τι δουλειές έκανε και ποσο βρώμικο είναι το σπίτι μου....

Μετά ήρθε να μείνει και μαζί μας για δυο εβδομάδες να με βοηθήσει......τελικά έκατσε πιο λίγες μέρες και έφυγε....δεν περίμενα ποτέ ότι θα το έγραφα αυτό με ανακούφιση....:-(:-(:-(

 

Ειμαστε αδερφες και δεν το ξερουμε!! Αληθεια τωρα! Μολις περιεγραψες τη μαμα μου! Πωπω... Τι τραβαμε! Και δυστυχως υπαρχουν φορες που τις χρειαζομαστε και αναγκαζομαστε να κανουμε τα στραβα ματια, ή οπως στη δικη μου περιπτωση, να καταπινουμε πολλα και για πολυ καιρο για χαρη του μωρου αλλά μια ωραια μερα γινεται το μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχολογία λέει πως στην εγκυμοσύνη και μετά πλέον όταν έρθει το παιδί στον κόσμο, βγαίνουν στην επιφάνεια όλα τα προβλήματα που ανέκαθεν υπήρχαν στη σχέση μάνας - κόρης, αλλά απλά δεν είχαν εκδηλωθεί...άρα είναι βαθύτερο το πράγμα...

 

Δεν φανταζεσαι ποσο δικιο εχεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι τι κανουμε για να αντεξουμε; Ποσο ευκολο ειναι να μην δινεις σημασια στα λεγομενα της μαμας, οταν για τα περισσοτερα χρονια της ζωης μας, καλως ή κακως, τα δικα της λεγομενα μας κοθοριζαν;;

Ποσο ευκολα μπορει να εφαρμοστει η τεχνικη "μπενακης - βγενακης";

Το παλευω πολλα χρονια, και μονη μου, και με βιβλια, και με ψυχαναλυση, αλλα μετα απο καποιες τελευταιες "ομορφιες" της μανουλας μου που με εφεραν στα προθυρα νευρικης κρισης, το πηρα σοβαρα αποφαση οτι πρεπει να το εφαρμοσω για να σωσω το γαμο μου και για να ειμαι ηρεμη για χαρη του παιδιου μου και του αντρα μου.

Απλα δεν ξερω αν και πως θα τα καταφερω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τουλαχιστον ειναι η μαμα κ οχι η πεθερα ...ακομη χειροτερα..

πιστευω οτι στη μαμα μας μπορουμε κ λιγο παραπανω να μιλησουμε πιο ανετα κ να την δωσουμε να καταλαβει τι μας ενοχλει.. εγω γεννησα πριν 30 μερες κ δεν με αφηνε η μαμα μου να παρω βολτα το μωρο 20 ημερων

.........οχι λεει ασαραντηστο το μωρο δεν θα παει πουθενα... λεσ κ ειναι δικο της...ελεοςςςς :mad::-x:-x κ εγω τελικα δεν το πηρα,,,,, αλλα με ετρωγε λεω οχι!!!!! δεν θα της περασει κ μετα απο 5 μερες ειχε γιορτη ο αντρας μου οπου τελικα βγηκαμε βραδυ για φαγητο...με το μωρο...

της λεω εεε τι 30 τι 40? αμαν πιααα:rolleyes:

η δε πεθερα τα ξερει ολα ... κ δινει κ διαταγες ωω!!ναι!! μαλωνουν κ μεταξυ τους πια ξερει πιο πολλα....

η πεθερα μου λεει στη μαμα μου.....(το μωρο 10 ημερων τοτε) συμπεθερα ασε το μωρο κατω θα μαθει αγκαλιες:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll: ....

(ηθελα να της πω διαταγες δινω μονο εγω το καταλαβες?) αλλα δεν γινοτανε κ της ειπα δεν πειραζει ας μαθει η μαμα του δεν δουλευει

κ θα το εχει αυτη στην αγκαλια τησ..

κ μου λεει η ΠΕΘΕΡΑ ναιιιι εεεεεε????

του χρονου που θα δουλευεις κ θα σου κραταμε εμεις το μωρο κ δεν θα μπορουμε που θα πονανε τα χερια μας???

κ της λεω του χρονου θα περπαταει δεν θα θελει τις αγκαλιες σας ,,,,,,,κ αμα δεν θα μπορειτε θα σταματησω απο τη δουλεια κ θα το βλεπω εγω!!!!!!!!:evil: το βουλωσε κ δεν ειπε ξανα τπτ...:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...