Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παράνομη εμπορία ανθρώπων(trafficking)στην Ελλάδα


Recommended Posts

""Θα ζήσεις σαν βασίλισσα" της είπαν."

 

Αυτό τα λέει όλα...προς Θεού δεν υποστηρίζω πως η μάνα , μέσα στην ανέχεια και την απόγνωση που ζούσε, γνώριζε τι θα συμβεί μόλις έρθει στην Ελλάδα , αλλά βρε παιδιά όταν είσαι 35 χρονών , κάτι σκαμπάζεις από κινδύνους...που πας σε ξένη χώρα με 2 παιδάκια , χωρίς υποστήριξη από πουθενά...τι να πω, ευτυχώς ο εφιάλτης τελείωσε , μακάρι κανείς να μην ξαναβρεθεί σε τέτοια θέση .:(

Δεν είναι αφέλεια, είναι ελπίδα.. Τα παιδιά σου πεινάνε και ψάχνεις απεγνωσμένα να πιαστείς από κάπου! Εκεί πατάνε και τα καθάρματα και τις καταφέρνουν..

Μην το βλέπεις προσωπικά γιατί ευτυχώς δεν έχουμε βρεθεί σε αυτή τη θέση.. Κι εμένα αν ερχόταν κάπιος τώρα και μου έλεγε "θα σε κάνω βασίλισσα" θα του απαντούσα ανάλογα αλλά αυτές οι κοπέλες δεν έχουν αυτή την επιλογή.. Οταν πεινάς δεν έχεις πολλές επιλογές.. Ελπίζω να μην μάθουμε ποτέ πως είναι, αν και ως χώρα προς τα εκεί το πάμε..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιαυτο το λογο δεν πρεπει να δινουμε ποτε "ελεημοσυνη" σε παιδια.

αν κανεις δεν δινει στα παιδια (και αυτο το ειχαν πει παλιοτερα και στο "χαμογελο του παιδιου") και δεν βγαζουν μεροκαματο αυτα τα παιδια, τοτε δεν θα εχουν λογο να τα βγαζουν στα φαναρια.

στην αθηνα παντως δεν βλεπεις πια παιδια στα φαναρια.

εγω δεν δινω και σε ζητιανους που κουβαλανε μαζι τα μωρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αφέλεια, είναι ελπίδα.. Τα παιδιά σου πεινάνε και ψάχνεις απεγνωσμένα να πιαστείς από κάπου! Εκεί πατάνε και τα καθάρματα και τις καταφέρνουν..

Μην το βλέπεις προσωπικά γιατί ευτυχώς δεν έχουμε βρεθεί σε αυτή τη θέση.. Κι εμένα αν ερχόταν κάπιος τώρα και μου έλεγε "θα σε κάνω βασίλισσα" θα του απαντούσα ανάλογα αλλά αυτές οι κοπέλες δεν έχουν αυτή την επιλογή.. Οταν πεινάς δεν έχεις πολλές επιλογές.. Ελπίζω να μην μάθουμε ποτέ πως είναι, αν και ως χώρα προς τα εκεί το πάμε..

 

Κι εγώ δεν ξέρω να σου πω τι θα κάνω αν μια μέρα το παιδί μου πεινάσει...και δεν είμαστε μακρυά από αυτό , όπως είπες, το εμπόριο της ελπίδας δυστυχώς ανθεί όταν υπάρχει πείνα και ανέχεια , απλά σχολίασα ότι μία μάνα στα 35 της χρόνια , κάτι έχει "περάσει" στη ζωή της και δεν είναι εύκολο να την κοροϊδέψει κάποιος λέγοντας της "θα σε κάνω βασίλισσα"...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

απλά σχολίασα ότι μία μάνα στα 35 της χρόνια , κάτι έχει "περάσει" στη ζωή της και δεν είναι εύκολο να την κοροϊδέψει κάποιος λέγοντας της "θα σε κάνω βασίλισσα"...

Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ απλώς δε νομίζω πως και εκείνες το πιστεύουν πως θα γίνουν βασίλισσες.. Προσπαθούν να πιαστούν από κάπου για να πάρουν μια ανάσα και σου λένε "τουλάχιστον εκεί που θα πάω θα έχω ένα πιάτο φαι και ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου".. Αυτό που δεν φαντάζονται είναι πως τα πράγματα θα είναι 1000 φορές χειρότερα..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...