Recommended Posts

Διαφημίσεις

τι πρέπει να προσέξω για να αποκλεισω το ενδεχόμενο του πολυποδα?

αν η αιμορραγια κρατησει πανω απο 10 με καθαρο κοκκινο αιμα να πας στο γιατρο σου για υπερηχο. don't panic οι ορμονες πανε ρετιρε-υπογειο!!!

lRR9p3.png

εγώ γέννησα πριν 15 μήνες, η πρώτη περίοδος μου ήρθε μετά από τρεις μήνες με πάρα πολύ αίμα, όπως και η δεύτερη με 6 μέρες καθυστέρησης και η τρίτη. Ρώτησα τη γυναικολό και μου είπε πως είναι φυσιολογικά όλα αυτά. Στον χρόνο πάνω μου είπε αν δεν αλλάξει κάτι τότε θα κοιτούσαμε να δούμε τι συμβαίνει.

Σταθερό κύκλο δεν είχα σχεδόν ποτέ και πάντα με αρκετό αίμα. Μετά την γέννα βέβαια αυτό ήταν υπερβολικό και για εμένα. Τώρα έχει σταθεροποιηθεί κάπως ο κύκλος μου και το αίμα είναι όπως παλιά.

Συνεπώς μην σε ανυσηχεί είναι φυσιολογικό.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png

γεια σας! εγω γεννησα πριν 44μερες. στον μηνα μου ήρθε περιοδος κ συνεχιζει μεχρι σημερα, δηλ δυο βδομαδες ειναι ανησυχητικο? :confused:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ.ΠΡΙΝ 1ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΕ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ.ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ;

με είχε προβληματίσει κι εμένα το πολύ αίμα στις περιόδους μετά τη γέννα αλλά ο γυναικολόγος μου με διαβεβαίωσε ότι αυτό συμβαίνει. ακόμα και τώρα, αρκετούς μήνες μετά τη γέννα αν κι έχει ελλαττωθεί το αίμα , η περίοδος μου κρατάει πιο πολλές μέρες απ'ότι παλιά.

γεια σας! εγω γεννησα πριν 44μερες. στον μηνα μου ήρθε περιοδος κ συνεχιζει μεχρι σημερα, δηλ δυο βδομαδες ειναι ανησυχητικο? :confused:

Δυο εβδομάδες είναι αρκετός καιρός. Εγώ προσωπικά θα ρωτούσα το γυναικολόγο.

8x6sp2.pngy8Lfp2.png

εχω γεννησει πριν 13 μηνες αδιαθετησα στον 1μιση μηνα περιπου(δεν θηλασα) ειχα αρκετο αιμα για 10-15 ημερες μετα ξανα στις 20 μερες αρκετο αιμα. ακομα κ τωρα εχω πολυ περισσοτερο αιμα απο οτι ειχα πριν γεννησω! ενω εβαζα σερβιετες νορμαλ κ δεν ειχα λερωθει ΠΟΤΕ τωρα βαζω σουπερ κ παλι.......δεν αρκει!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

μήπως να ξανακάνεις ένα τεστάκι εγκυμοσύνης τώρα που πέρασε ο καιρός?

για το ινομύωμα δεν ξέρω, ρώτα τον γιατρό σου καλύτερα. Εννοείται ότι ο κύκλος δεν είναι σταθερός με το που ξανααδιαθετείς μετά από γέννα, αλλά και δύο μήνες μου φαίνεται πολύ.

Να σου ζήσει το μπεμπάκι!!!

τελικα πηγα στον γιατρο μου και βρηκαμε οτι ειμαι εγκυος:shock:! δεν το περιμεναμε με τιποτα.ειναι εντελως ακαιρο και τελικα αποφασισαμε να προχωρησουμε σε διακοπη! απο την μια λυπαμαι αλλα απο την αλλη θεωρω οτι θα ειναι αδικο για την μικρη μου τωρα να μην μπορω να της δωσω την απαιτουμενη προσοχη.συν και αλλους παραγοντες αρνητικους οπως καμια βοηθεια, δυσκολη εγκυμοσυνη, δυσκολος τοκετος, καταθλιψη κλπ κλπ... δεν εχω συνελθει και τελειως ακομη απο την τελευταια εγκυμοσυνη... και ο αντρας μου δεν βοηθαει και τρελλα (εως ελαχιστα), ουτε δειχνει την διαθεση να αλλαξει οποτε ολα τεινουν προς τα εκει:cry:! ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση! προφανως ειχες δικιο.Α! να συπληρωσω οτι εχω και ενα γιο 3.5 χρονων πολυ ζωηρο που τον παω παιδικο.

Η απόφαση που πήρες πρέπει να ήταν δύσκολη και σου εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα. Κοίτα να χαρείς τα παιδάκια σου και να είσαι εσύ καλά για να σε χαίρονται και αυτά!

Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας. Πριν την εγκυμοσύνη μου, ο κύκλος μου ήταν 24 ημερών και η διάρκεια περιόδου 7ημερών (περίπου). Οι τέσσερις πρώτες ημέρες με πολύ αιμοραγία. Πολλές φορές τύχαινε μέσα στον ίδιο μήνα να αδιαθετήσω δυο φορές. Μετά την εγκυμοσύνη άρχισε να μειώνεται ο χρόνος της περιόδου, έγιναν 6 ημέρες και μετά 5. Τους δύο τελευταίους μήνες η διάρκεια της περιόδου μου μειώθηκε στις 3 ημέρες (ο κύκλος παρέμεινε 24 ημερών και χωρίς διακοπές ή σκαμπανεβάσματα). Έκανα υπέρηχο, τέστ παπ (όλα καλά) και ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, συμβαίνει καμιά φορά και θα διορθωθεί μόνο του. Όμως θέλω να μάθω αν έχει τύχει και σε εσάς και πόσο κράτησε. Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο;

Δεν πρέπει μάλλον να ανησυχείς, γιατρός δεν είμαι βέβαια, αλλά μετά την εγκυμοσύνη φαίνεται πως πολλά πράγματα δε μένουν ίδια...

NLOdp3.png?XyVO1AM4

Και δεν χαίρεσαι??Όσο πιο λίγες μέρες τόσο το καλύτερο!!Μετά την γέννα αλλάζει ο κύκλος συνήθως.Εγώ λέω να μην ανησυχείς καθόλου και ειδικά για αυτό το θέμα.Συνήθως ανησυχούμε όταν έχουμε πολλές μέρες αιμορραγία όχι όταν έχουμε λίγες!

o30Sp3.png

cZW4p3.png

Και δεν χαίρεσαι??Όσο πιο λίγες μέρες τόσο το καλύτερο!!Μετά την γέννα αλλάζει ο κύκλος συνήθως.Εγώ λέω να μην ανησυχείς καθόλου και ειδικά για αυτό το θέμα.Συνήθως ανησυχούμε όταν έχουμε πολλές μέρες αιμορραγία όχι όταν έχουμε λίγες!

Ναι από αυτή την άποψη χαίρομαι. Αλλά φοβάμαι μην λιγοστέψουν κι άλλο. Γιατί μόνο 32 είμαι. Τι στο καλό, από τώρα απόσυρση;;;;:D

το ιδιο επαθα και γω ρε κοριτσι και ειχα σκοπο να ανοιξω θεμα!μετα την εγκυμοσυνη εκανα τεστ παπ και ολα καλα..ανεφερε και αυτο και τοτε μου ειχε πει οτι θα στρωσει ή μπορει να αλλαξε ο κυκλος μου..περασε ενας χρονος και ακομα τα ιδια..βεβαια εχω αμελησει φετος να κανω τεστ παπ και να ενημερωσω τον γιατρο(απαραδεκτη το ξερω) αλλα γενικα εχω ακουσει οτι σε πολλες αλλαζει ο κυκλος τους αλλες σε παραπανω μερες σε αλλες(βλεπε εμας)σε λιγοτερες.εγω ειχα παντα 4-5 και τωρα 2-3...νομιζω οταν δεν θα εχουμε καθολου θα πρεπει να μας ανησυχει.

Διαφημίσεις

το ιδιο επαθα και γω ρε κοριτσι και ειχα σκοπο να ανοιξω θεμα!μετα την εγκυμοσυνη εκανα τεστ παπ και ολα καλα..ανεφερε και αυτο και τοτε μου ειχε πει οτι θα στρωσει ή μπορει να αλλαξε ο κυκλος μου..περασε ενας χρονος και ακομα τα ιδια..βεβαια εχω αμελησει φετος να κανω τεστ παπ και να ενημερωσω τον γιατρο(απαραδεκτη το ξερω) αλλα γενικα εχω ακουσει οτι σε πολλες αλλαζει ο κυκλος τους αλλες σε παραπανω μερες σε αλλες(βλεπε εμας)σε λιγοτερες.εγω ειχα παντα 4-5 και τωρα 2-3...νομιζω οταν δεν θα εχουμε καθολου θα πρεπει να μας ανησυχει.

Πόσο καιρό είσαι στις 2-3 ημέρες; Πάνω από χρόνο;

Βρε κορίτσια, μια που συζητάτε για περίοδο για πείτε μου κάτι.

Γέννησα πριν από 25 μέρες και ακόμα έχω αίμα. Όλη αυτή η κατάσταση με τη σερβιέτα μου την έχει βιδώσει. Πότε σταματάει? Θυμάστε?

ναι απο τοτε που γεννησα

Ίσως η εγκυμοσύνη να έπαιξε τον ρόλο της. Θα περιμένω, μήπως και αλλάξει κάτι. Ευχαριστώ.

καλησπερα κοριτσια κ καλο μηνα!!!

ξανα φερνω το θεμα παλι ....

γεννησα 10 μαρτη ,,θηλασα μεχρι 1 οκτωμρη αποκλειστικα αλλα μεχρι 10 οκτωμβρη του εδινα το δικο μου σε μπουκαλι κ μετα τελος....αδιαθετησα σημερα (1 νοεμβριου)εχω αιμα αρκετο αλλα κ πονο...συμπτωματα οτι θα αδιαθετησω δεν ειχα....

δεν με νοιαζει αν θα ποναω γιατι αργα η' γρηγορα ολα στρωνουν.το ερωτημα μου ειναι αν ο κυκλος σας ηταν σταθερος καθε μηνα...αναφερομαι πιο πολυ στις κοπελες που δεν ειχαν σταθερο κυκλο πριν την εγκυμοσυνη τους.....εγω ειχα μεγαλο κυκλο καθε 40 μερες περιπου!!!αδιαθετησα στα 12 ,,μικρη ειχα πολυκυστικες αλλα μεγαλωνοντας φευγανε...μου ειχαν πει γιατροι οτι οσες κοπελες γυμναζονται πολυ ,,εχουν πολυκυστικες(οχι συνδρομο που περναει με χαπια κ.λ.π)ειχα κ αυξημενη προλακτινη κ οριακα προς τα πανω ανδρογονα...οταν σταμησα στα 22 μου φυγανε...κουλο????κ εστρωνε ο κυκλος μου κ εφτασα στα 25 να αδιαθετω καθε 35-40 μερες..αυτο συμβαινει ,,εχω μεγαλο κυκλο,,,μετα εμεινα εγκυος(τωρα ειμαι 26)

τρεχω απο μικρη γιανα στρωσω τον κυκλο μου...μου λεγανε να περιμενω οταν μεινω εγκυος να στρωσουν τα πραγματα...μακαρι γιατι εχω κουραστει!!!!!

καλησπερα!!ερωτηση!! ποσοι κυκλοι πρεπει να περασουν μεχρι να σταθεροποιηθει η περιοδος?

γεννησα 20/07 πρωτη περιοδος 25/09 δευτερη 15/10 και η τριτη αφαντη!!!!

ειμαι σχεδον σιγουρη οτι δεν ειμαι εγκυος(δεν εχω κανει τεστ)

ποσο μπορει να τραβηξει αυτο το "οποτε να'ναι" συστημα της περιοδου??

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα