Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

εγώ επειδη θηλαζα μου ήρθε στους 7 μήνες.

αρκετο αιμα, αλλα λίγος πόνος!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα μου ηρθε στους 5 μηνες για 2 μερες ροζ και καφε υγρα καθολου αιμα και απο τοτε εχω συνεχεια πονο στην κοιλια σαν να μου ερθει Μηπως ειχε καμια κατι αντιστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5355&highlight=%F0%E5%F1%DF%EF%E4%EF%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37273

 

 

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τελικα μου ηρθε η πρωτη περιοδο στις 27/2 και μετα η δευτερη στις 16/3.. η πρωτη ητανε καλη σε αιμα αλλα η δευτερη ειχα πολυ.. τωρα περιμενω την τριτη περιοδο μου. απο μερες ειχα και τις 2 φορες 7 μερες .

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτήσω κι εγώ..

Την πρώτη εβδομάδα μετά την γέννα είχα πολύ αίμα ,μετά σταδιακά λιγόστευε,και μετά τις 30 ημέρες και μέχρι σήμερα έχω ελαφρώς καφέ υγρά ,δηλαδή ούτε μια μέρα δεν είμαι εντελώς"καθαρή".Χρησιμοποιώ τα απλά καθημερινά σερβιετάκια και έχουν πάντα έστω και λίγο λεκε..Μετά τις 40,και για μια μέρα είχα κόκκινο λεκέ πολύ ελάχιστο,δεν μου ήρθε όμως περίοδος.τί να είναι όλο αυτό;O γιατρός μου που πήγα και με είδε στις 40 μου είπε θα προτιμούσε να ήμουν τελείως καθαρή,αλλα δεν συμβαίνει τίποτε.Σας έχει συμβεί κατι ανάλογο;και η περίοδος πότε θα έρθει δεδομένου οτι θηλάζω? ενδέχεται γι αυτό να έχω αυτους τους λεκέδες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μην έχω αδιαθετήσει μετά από 4 μήνες που έχω γεννήσει. Να σημειώσω ότι δεν θήλασα αποκλειτστικα, έδινα και συμπλήρωμα.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

η μαια μου παντως μου ειπε οτι ακομα κ αν δε θηλαζεις μπορει μεχρι κ 6 μηνες να περασουν χωρις περιοδο.

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε περίοδος όταν ο μπουμπούκος μου έκλεισε 9 μήνες ζωής:P!Από ότι έχω καταλάβει ''παίζει" το θέμα από γυναίκα σε γυναίκα:confused:.Μια φίλη μου που θήλαζε της ήρθε περίοδος στον 3ο μήνα:rolleyes:...Τι να πω...κοίτα να το χαρείς τώρα που μπορείς:cool:!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι ειμαι απο τις ατυχες, αν και θηλαζω αποκλειστικα μου ηρθε περιοδος στις 60 μερες αφοτου γεννησα:cry:

 

κιεγω θηλαζω κ εχω περιοδο κανονικοτατα:evil:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

με το που γεννας δεν εχεις περιοδο αλλα εχεις τα λοχεια.που ειναι αιμα φυσικα κ κραταει περιπου 40 μερες.σε καποιες βεβαια κραταει πολυ λιγοτερο.στο πρωτο μου κρατησε 42 μερες στο 2ο 35 κ στο τριτο 37

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις καισαρική, τα λόχεια συνήθως είναι λιγότερα, γιατί γίνεται αναρρόφηση του αίματος την ώρα της καισαρικής. Εμένα μου κράτησαν καμιά δεκαριά μέρες και ήταν πολύ λίγα (εννοείται μετά από τις πρώτες δυο μέρες από τον τοκετό, που ήταν αρκετά μπορώ να πω)

Για τα στατιστικά, θήλασα 3 μήνες και περίοδος μου ήρθε μόλις σταμάτησα τον θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω που δυστυχώς δεν θήλασα, μου ήρθε μετά απο 25 ημερες περίοδος με πολύ πολύ αίμα και κράτησε 12 μέρες. Μετά κανονικά κάθε μήνα αλλά χωρίς πόνους και πολύ πολύ αίμα. Εχω απελπιστεί πια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΣΧΕΔΟΝ.ΠΡΙΝ 1ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΙΚΕ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΠΡΙΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΡΟΗ.ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ;

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ , ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ. ΑΠΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ , ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ. ΑΠΛΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.

 

 

στις πιο πολλες γνωστες μου αυτο κρατησε αρκετους κυκλους..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα ψαχνω εδω και ποσο καιρο να βρω κατι σχετικο με το προβλημα μου αλλα δεν εχω βρει μεχρι στιγμης. Οποτε το θετω ως εξης: γεννησα με καισαρικη 30 ιουλιου μετα θηλασα αποκλειστικα για τεσσερις μηνες απο 5 δεκεμβριου αρχισα να δινω μονο ξενο γαλα. 2 ιανουαριου μου ηρθε περιοδος κανονικα η οποια κρατησε μονο 3 μερες και οχι με πολυ αιμα (συνηθως μου κραταγε 5 μερες) εως και τωρα ομως δεν μου εχει ξαναερθει περιοδος!!! εκανα τεστ 10 φεβρουαριου και βγηκε αρνητικο. εχει τυχει και σε καμια αλλη αυτο ή μονο σε μενα; το οτι εχω και ενα οινομοιωμα παιζει καποιο ρολο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον λόγω αποκλειστικού θηλασμού αδιαθέτησα για πρώτη φορά στους 6 μήνες, αλλά μου κράτησε η περίοδος μόνο 3 ημέρες, με σχετικά λίγο αίμα.

 

Προχθές μου ξαναήρθε η περίοδος - με καθυστέρηση 10 ημερών ενώ πάντα είχα σταθερό κύκλο - και έχω αρκετή ποσότητα αίματος.

 

Πάντως σε πρόσφατο ραντεβού με τον γυναικολόγο μου είπε οτι εφόσον θηλάζω ο κύκλος δεν είναι απαραίτητα σταθερός.

 

Βέβαια πλέον εδώ και μερικές μέρες αποθήλασα οπότε δεν ξέρω πως θα πάει στο εξής.

jsHSp3.png gJDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακου τι έχω πάθει εγώ....

 

Στις 30 μέρες μετά την γέννα βλέπω αίμα (δεν θηλάζω), κρατάει 5 μέρες (ΑΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΣΟΤΗΤΑ), μου λένε απο τον γιατρό ότι πιθανόν είναι η περίοδος....

 

Τώρα μετα απο 10 μέρες ξαναβλέπω αίμα εχθές και σήμερα έχω παρα πολύ πάλι.....

 

Ειναι δυνατον ρε κορίτσια να μου ξαναέρθει μετα απο 10 μέρες περιοδος??? ΞΕΡΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ακου τι έχω πάθει εγώ....

 

Στις 30 μέρες μετά την γέννα βλέπω αίμα (δεν θηλάζω), κρατάει 5 μέρες (ΑΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΣΟΤΗΤΑ), μου λένε απο τον γιατρό ότι πιθανόν είναι η περίοδος....

 

Τώρα μετα απο 10 μέρες ξαναβλέπω αίμα εχθές και σήμερα έχω παρα πολύ πάλι.....

 

Ειναι δυνατον ρε κορίτσια να μου ξαναέρθει μετα απο 10 μέρες περιοδος??? ΞΕΡΕΤΕ?

ειναι ορμονικα σκαμπανεβασματα και το πιο πιθανο να προκειται για ανωορηκτικους κυκλους. παρατηρησε τη διαρκεια της περιοδου και τη ποσοτητα του αιματος για να αποκλεισεις το ενδεχομενο πολυποδα, αν και δεν το νομιζω.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι ορμονικα σκαμπανεβασματα και το πιο πιθανο να προκειται για ανωορηκτικους κυκλους. παρατηρησε τη διαρκεια της περιοδου και τη ποσοτητα του αιματος για να αποκλεισεις το ενδεχομενο πολυποδα, αν και δεν το νομιζω.

 

 

τι πρέπει να προσέξω για να αποκλεισω το ενδεχόμενο του πολυποδα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...