Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

και παραπονιέσαι βρε γκρινιάρα που ακόμη δεν έχεις περίοδο;;;;;;;;;;;;;;εγώ γέννησα πριν απο 2 μήνες και μια εβδομάδα... είχα λόχεια για 37 μέρες και αμέσως μετά μου ήρθε περίοδος η οποία κράτησε σχεδόν 5 μέρες... στις 27 μέρες αν θυμάμαι καλά γιατί τα έχω χάσει κιόλας μου ξαναήρθε περίοδος και δεν λέει να φύγει!!!!!!!!!!! γενικώς δηλαδή απο τότε που γέννησα έχω συνέχεια τους ρώσους πάνω απο το κεφάλι μου... εσύ κοντεύεις να σκάσεις και ίσως έχεις δίκιο σκέψου όμως να θηλάζεις και να χάνεις και τοσο αίμα..δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου πίστεψέ με! :P

 

 

μια απο τα ιδια....λοχεια σχεδον 50 μερες απο κουρασει και στα καπακια μετα απο δυο βδομαδες περιοδος και απο τοτε ρολοϊ και με θηλασμο αποκλειστικα....οχι ποδια δε μπορουσα να παρω αστα....τουλαχιστον απο τοτε που γεννησα οχι πονους δεν εχω αλλα δε καταλαβαινω ποτε ηρθε η ατιμη...παλια για 3 μερες ξαπλα...τωρα δευτερη μερα (που πεθαινα) και ειμαι ορθια σαν να μη συμβαινει τιποτα και σιδερωνω...ο αντρας μου τριβει ματια.....και σταυροκοπιεται .... :lol::lol:

 

 

μη βιαζεσαι τυχερηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θήλασα αποπκλειστικά για 6 μήνες. Ο γιατρός μου με πληροφόρησε ότι το 70% των γυναικών που θηλάζουν δεν έχουν περίοδο. Τελικά όμως μου ήρθε στους 2 μήνες και 20 ημέρες από τη γέννα και συνέχισα να θηλάζω κανονικά. Πάντος ο θηλασμός δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης γιατί άλλωστε πριν την πρώτη περίοδο έχουμε ωορρηξία η οποία δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε θα συμβεί. Πάντος έγώ δεν χάρηκα καθόλου όταν μου ήρθε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

να το πω κι εδώ...

40 μέρες λόχεια, 2 καθαρή και από τότε... σαν τον παλιό καλό καιρό!! κάθε μήνα... παρόντες........................ ευτυχώς πια, χωρίς καθόλου πόνο!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν 5 μήνες, με αποκλειστικό θηλασμό και η περίοδος μου ήρθε 2 μήνες μετά την γέννα.Τα παιξα γιατι ακουγα από τις φίλες μου οτι οταν σταματήσεις να θηλάζεις ερχεται η περίοδος.Συμβαινει όμωσ και αυτό.Ευτυχως και εγω δεν εχω καθόλου πόνουσ,δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου ετσι που τα λετε πραγματι ειμαι τυχερη γιατι ειμαι ηδη πολυ κουρασμενη και το τελευταιο που θα ηθελα θα ηταν να μην μπορω να παρω τα ποδια μου.αλλα νιωθω τοσο πρησμενη και βαρια που νομιζω πως θα ανακουφιζομουνα.αληθευει πως ερχεται πλυμμηρα και κραταει πολλες μερες?εγω παντα ειχα 3 μερες περιοδο χωρις πονους....να το ξεχασω αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω, στο πρώτο παιδί που δεν θήλασα και μου ήρθε περίοδος στις 47 μέρες ήταν πλυμμύρα κι όλες από εκεί και πέρα ήταν αυξημένες σε αίμα. Αλλά ο πόνος πόνος. Δεν έφυγε ποτέ. Ελπίζω να έχει φύγει όταν μου ξαναέρθουν. Πιστεύω πως έιναι θέμα οργανισμού. Η κάθεμια θα έχει τα δικά της.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γκρινιαρούλα, προφανώς θα υπάρχουν διαφορές σε κάθε γυναίκα. εγώ πάντως είχα πάντα αφόρητους πόνους, αφού την πρώτη και δεύτερη μέρα την έβγαζα στο κρεβάτι και πολλές φορές με παυσίπονες ενέσεις γιατί είχα δυσμηνόροια, τώρα μετά τη γέννα που μου ήρθε δεύτερη φορά, είχα πάρα πολύ ροή, πάρα πολύ όμως!!!!!! κράτησε περίπου 9 μέρες!!! αλλά ο πόνος ήταν ίσα ίσα για να θυμίζει οτι κάτι γίνεται εκεί κάτω...ελπίζω να συνεχίσω να μην πονάω αλλά να ρυθμιστεί και η ροή!! φιλιά και μην ανυπομονείς, δεν πρόκειται να σε ξεχάσουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα ειχα 3 μερες περιοδο χωρις πονους....να το ξεχασω αυτο?

 

Κι εγω μια απο τα ιδια πριν και τωρα μια απο τα ιδια!! Εμενα εκανε 4 μηνες να ερθει και θηλαζω ακομα. Γιατι να το ξεχασεις?? :D

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι λιγο προβληματισμενη με αυτο το θεμα κοριτσια..... :cry:

 

κρατησαν τα λοχεια 50 μερες :mad: . 20 ημερες αρκετο και στη συνεχεια εκει που πηγαινε να σταματησει ξανα-μανά... Η περιοδος ηρθε στις 10 εβδομαδες, (πολυ αιμα χωρις πονο για 3-4 μερες) και ΞΑΝΑ ηρθε στις 11 μισυ εβδομαδες.... :shock::shock:

λετε να εχω τιποτα ? παλια ημουν "ρολοι" στις 4 εβδομαδες...

δεν ξερω τι να υποθεσω :roll:

]

Link to comment
Share on other sites

λετε να εχω τιποτα ? παλια ημουν "ρολοι" στις 4 εβδομαδες...

δεν ξερω τι να υποθεσω :roll:

το "σύστημσ" προσπαθεί να συνέλθει! θα υπάρχουν σκαμπάνεβάσματα! είναι φυσιολογικό! απλά μπορεί να εξαντληθείς...

παρ' όλα αυτά για να νοιώθεις ποιό ήσυχη, καλού κακού κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου να σου πει μια γνώμη! καλά τα λέμε εμείς εδώ αλλά η γνώμη του ειδικού είναι αλλιώς!

 

πάντως να δεις που δεν είναι τίποτε! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

... ναι θελω να πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα και απλα οπως ειπες το συστημα προσπαθει να συνελθει

θα δω ποτε θα ερθει την επομενη φορα και αμα ερθει παλι νωριτερα θα μιλησω με τον γιατρο

]

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια οταν λετε πολυ αιμα τι εννοειται? δηλαδη ποσες σερβιετες και ανα ποση ωρα? εγω μετα τις αιμοραγιες αν εχω και κατι τετοιο θα τα παιξω! η κοιλια ποναει οταν ερχεται? θα το καταλαβω δηλαδη απο τους πονους στην κοιλια και στην μεση?

 

 

 

 

 

4bcy.jpg.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια οταν λετε πολυ αιμα τι εννοειται? δηλαδη ποσες σερβιετες και ανα ποση ωρα? εγω μετα τις αιμοραγιες αν εχω και κατι τετοιο θα τα παιξω! η κοιλια ποναει οταν ερχεται? θα το καταλαβω δηλαδη απο τους πονους στην κοιλια και στην μεση?

 

 

Aπλα σε εμενα ηταν πιο πολυ το αιμα απο οτι ηταν παλια. Eιδικα την 2η και 3η μερα. Kρατησε ομως λιγοτερο απο οτι κρατουσε.

Dεν καταλαβα οτι ηρθε καθολου παρα μονο οταν πηγα στο wc, ενω παλια υπεφερα απο τους πονους/εμετους κλπ....

]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γεννησει ακόμα αλλά πραγματικά δεν μου λείπει καθόλου η περίοδος!!

Και δεν θα με πειράξει καθόλου αν καθυστερήσει να έρθει! :D

Ελπίζω κιόλας όπως λένε και πολλές κοπέλες εδώ, να πονάω λιγότερο απ'ότι παλιά διότι 1-2 μέρα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αντε να δουμε πως θαμουρθει και τι αιμα θα εχω.. μακαρι να μην εχω και τοσο πολυ για να μην τρομαξω απο ολα αυτα που εχω τραβηξει.. αντε να δουμε και ποτε θαερθει. παντως εχει 1 βδομαδα εχω πονους περιοδου.

 

 

 

4bcy.jpg.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσπάθησα να θηλάσω αλλα δεν μου κατέβηκε ποτέ αρκετο γάλα όσα ματζούνια και αν έκανα ίσως φταίει το γεγονός οτι γέννησα πρόωρα (7.5 μηνων) και αδιαθέτησα στις 20 μέρες μετα την γέννα :cry: Ιδια ποσότητα χρονική διάρκεια και ενόχληση όπως παλιά...

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει vasso.. γερο να ειναι το παιδακι σου και μην σκας που δεν το θηλαζεις .. και εγω δεν την θηλαζω την δικια μου τι να κανουμε ας ειναι γερα και ολα τα αλλα..

 

 

 

4bcy.jpg.png

uiphp3.png
Link to comment
Share on other sites

(...συγνώμη που γράφω εδώ, αλλά νομίζω ότι εδώ θα το δει η τετα)

 

τετα, πήρα το μήνυμά σου, αλλά αδυνατώ να στείλω π.μ. Ελπίζω να "φιαχτεί" αυτή η λειτουργία και σύντομα θα σου απαντήσω.

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! Εγω μετα απο αποκλειστικο θηλασμο 6 μηνες και ενω θηλαζω ακομη τον μικρο αδιαθετησα πρωτη φορα πριν ενα μηνα... μετα απο 11 μηνες δηλαδη περιπου!!

έχω περιέργεια να δω τί θα γίνει στη συνέχεια.πριν μείνω έγκυος είχα αμμηνόρια λόγω σπω.για να δούμε αν θα βελτιωθεί η κατάσταση

:lol::lol:

κι εγω την ιδια κατασταση ζω... αν και αυτο το μηνα μου ηρθαν παλι... στην ωρα τους ...γιαααααα να δουμε!!

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα μανούλες!!! :P Εμένα δυστυχώς η περίοδος νομίζω μου ήρθε αρκετά νωρίς.... 20 μερες μετά την γέννα! Δεν ξερω μήπως επειδή γέννησα πρόωρα ή μήπως επειδή δεν τα κατάφερα να θηλάσω... (το γάλα μου ήταν λιγοστό και τελικά κόπηκε :cry: ) Πάντως ποσότητα συχνότητα και πόνοι ΙΔΙΟΙ όπως πρίν την εγκυμοσύνη!!!

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

μολις γεννας δεν σου ερχεται η περιοδος?και κραταει για αρκετο καιρο?

Ετσι μου εχουν πει![/b]

 

Οχι γλυκειά μου αυτή η αιμοραγία που έχεις είναι της γέννας τα λόχεια που λένε! Και ανάλογα στην γυναίκα κράτανε διαφορετική χρονική διάρκεια γιαυτό και οι λεχώνες χρειάζονται αρκετή ξεκούραση! Εμένα κρατήσανε 10 μέρες και μετά απο 10 μέρες μου ήρθε και η περίοδος...! Ασε είχα φρικάρει μόλις ξεμπέρδεψα ξανα πάλι με τις σερβιέτες...! :evil:

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ηδη το εγραψε καποιος αλλος αλλα και στη διαρκεια του θηλασμου, χωρις περιοδο υπαρχει ενα μικρο ποσοστο γυναικων οπου μπορουν να συλλαβουν για αυτο και οι γιατροι συνηθως προτεινουν μετρα αντισυλληψης κατα τη γαλουχια..

 

κατα τ'αλλα τι αγχος και αυτο να αδιαθετησεις..και εφοσον εισαι τακτικη στις επισκεψεις σου στον γυναικολογο σου μπορεις να τον κρατας ενημερο ωστε αν δει οτι για καποιο λογο παρατραβαει αυτη η απουσια περιοδου τοτε θα σου πει τι θα κανεις..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια!! :P

Θέλω να σας ρωτήσω την πρώτη φορά που σας ήρθε περίοδος μετά τη γέννα είχατε πολύ αίμα; Μου ήρθε χτες πρώτη φορά στις 50 ημέρες περίπου (δεν θηλάζω) και σήμερα έχω πάρα πολύ αίμα και έχω αγχωθεί. Δεν έχω καθόλου πόνο ενώ γενικά είχα πολύ πόνο στην περίοδο πριν μείνω έγκυος. Πήγα στο γιατρό αφού σαράντισα και μου είπε όλα ΟΚ, άρα να υποθέσω ότι είναι κάτι φυσιολογικό;;;

Καλού κακού σκέφτομαι να του κάνω και ένα τηλέφωνο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα τηλ αλλα να ξερεις οτι ειναι φυσιολογικο.

Εμενα παντως μου ειχε δωσει κατι χαπακια για να μειωθει λιγο το αιμα γιατι οπως λες ηταν απιστευτα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...