Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές στην Χαλκιδική


Μάρω

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πήγαμε ''Βουρβουρού'' πριν τρία χρόνια μαζί με τα μικρά.Καταρχήν το σπίτι ήταν απαίσιο μέναμε στο κάτω μέρος του σπιτιού[που ήταν υπογειο]και φτιάχτηκε με προδιαγραφές για ενοικιαζόμενα δωμάτια.Η θάλασσα αξίζει όντως και ιδιαίτερα στο περιβόητο''ΚΑΡΥΔΙ'' αλλά από μέρη μάπα το καρπούζι δεν έχει να πας πουθενά παραείναι ησυχα μέχρι αηδίας.Ναι είναι για να χαλαρώνεις αλλά σου την δίνει στα νεύρα και η πολύ ησυχία.ΔΕΝ θα ξαναπήγαινα με τίποτα ούτε και αν μου έδειναν τσάμπα σπίτι ή ξενοδοχείο, γιατί και στις διακοπές θέλεις και το έξω σου,σωστά?????

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι , αμα το θες το έξω!!!!!!!

Αλλά μην ορκίζεσαι για όλους :)

 

 

-Εγώ που προτείνω το :) lagonisi , την χρονιά εκείνη και στην ηλικία που ήταν τα παιδιά μου , το μόνο που ήθελα ήταν καθαρή και απομονωμένη αυλή και πρόσβαση στην θάλασσα δίχως δρόμους και σοκάκια.

Ναι είναι πανάκριβο και ήταν , όταν πήγα πριν 8 περίπου χρόνια.

Όμως αράξαμε εκεί και δεν το κουνήσαμε ρούπι. Η απόλυτη ηρεμία και συνάμα σιγουριά για τα παιδιά.

 

Πρεπει να πω , πως αυτή η ανασφάλεια για την ασφάλεια των παιδιών σου περνάει αργά ή γρήγορα ....................κι επιλέγεις φτηνότερα καταλύματα :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα εχω να πω: σαν την Χαλκιδική δεν έχει!!Βασικά σαν το 2ο πόδι της Χαλκιδικής δεν έχει. Η Βουρβουρού έχει τέλειες παραλίες και γενικά απο την Νικήτη και μετά όπου και να πας ειναι τέλεια. Για όσους θέλουν διασκέδαση ΑΓ. ΓΙΑΝΝΗΣ και beach bar '' ΠΑΡΑΓΚΑ''(πηγαίνουμε συνέχεια αλλα φετος με το μωρο θα εινια λιγο πιο δύσκολα!) , για ρηχές θάλασσες ''ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ'' και ''ΚΑΒΟΥΡΟΤΡΥΠΕΣ'' στην Βουρβουρού και για λιγο πιο ησυχα αλλα με πιο βαθιά θάλασσα ''ΑΚΤΗ ΑΡΕΤΕΣ'' παραλία Τριστινίκας μετά την Τορώνη. Αντε και καλό μας καλοκαίρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην Νικήτη πριν 8χρόνια που πήγαμε μας άρεσε πάρα πολύ το σπίτι ήταν μπροστα στη θάλασσα αλλά δεν ήταν καλή για παιδιά, πηγαιναμε στην Ακτή καλογριάς που ήταν φανταστική πεντακάθαρη, μετά επίσης πολύ καθαρή ήταν και το Καστρί.Δεν συγκρίνεται με της Βουρβουρους αλλά εκεί πολύ ησυχία επικρατει.Και στο Παλιούρι έχει καλή θάλασσα, καθαρή και ριχή κατάληλη για παιδιά να τα αφήνεις και να μην φοβάσαι.;)

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

''almak''

Όλοι λίγο πολύ το θέλουμε και το έξω ε....να πάω κάπου που να μην έχει και τίποτα τι να το κάνω;(μιλάω για το συγκεκριμένο μέρος έτσι ;ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ)Γιατί και τα παιδιά ζητάνε έξω όχι μόνο εμείς, πηγαίνουμε και με παρέα που επίσης και τα άλλα το ίδιο θέλουν.Λες για το Λαγονήσι, δεν ξέρω για τι ηλικιες μιλας των παιδιών σου και ότι δεν το κουνήσατε ρούπι από εκεί,εντάξει είναι τι θέλει ο καθένας, εννοείται ότι όλα τα κάνουμε για τα παιδιά αλλά εκείνο που είπες για ανασφάλεια δεν το πολυκατάλαβα.......μπορε'ις να μου το εξηγισεις;

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις σκεφτομαστε ενα απο τα παρακατω: (αχ μη μου κλεισετε το δωματιο...μεσα ιουλιου λεμε αλλα ακομα δεν αποφασισα που!)

http://www.theramvos.net/gr/accommodation.htm

http://www.roditsapatritsia.gr/index-gr.htm

http://theroses.gr/rooms.htm

περιπου 80 ? αλλα για διαμερισμα με δυο η 3 χωρους!

ρε παιδια, βοηθηστε

επισης βρηκα και αυτο στα ψακουδια, κοντα και ρηχη θαλασσα

http://www.asterianna.com/gr/Photos.html

 

εχει παει κανεις στο πολυχρονο στα πρωτα που εγραψα;;;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

''almak''

Όλοι λίγο πολύ το θέλουμε και το έξω ε....να πάω κάπου που να μην έχει και τίποτα τι να το κάνω;(μιλάω για το συγκεκριμένο μέρος έτσι ;ΒΟΥΡΒΟΥΡΟΥ)Γιατί και τα παιδιά ζητάνε έξω όχι μόνο εμείς, πηγαίνουμε και με παρέα που επίσης και τα άλλα το ίδιο θέλουν.Λες για το Λαγονήσι, δεν ξέρω για τι ηλικιες μιλας των παιδιών σου και ότι δεν το κουνήσατε ρούπι από εκεί,εντάξει είναι τι θέλει ο καθένας, εννοείται ότι όλα τα κάνουμε για τα παιδιά αλλά εκείνο που είπες για ανασφάλεια δεν το πολυκατάλαβα.......μπορε'ις να μου το εξηγισεις;

 

 

-Εγώ που προτείνω το :-) lagonisi , την χρονιά εκείνη και στην ηλικία που ήταν τα παιδιά μου
4χρόνων ο μικρός και 5,5 ο μεγάλος,

 

το μόνο που ήθελα ήταν καθαρή και απομονωμένη αυλή και πρόσβαση στην θάλασσα δίχως δρόμους και σοκάκια.

και αυτό διότι τα παιδιά μου ήταν μικρά και δεν ήθελα να σκέφτομαι πως για να πάς στην θάλασσα πρέπει να διασχίσεις δρόμο για παράδειγμα. Δηλαδή είχα μιαν ανασφάλεια :wink:

 

Ναι είναι πανάκριβο και ήταν , όταν πήγα πριν 8 περίπου χρόνια.

Όμως αράξαμε εκεί και δεν το κουνήσαμε ρούπι. Η απόλυτη ηρεμία και συνάμα σιγουριά για τα παιδιά.

το πλήρωσα πανάκριβα αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Πρεπει να πω , πως αυτή η ανασφάλεια για την ασφάλεια των παιδιών σου περνάει αργά ή γρήγορα ....................κι επιλέγεις φτηνότερα καταλύματα :wink:
Λοιπόν το πλήρωσα τότε αλλά σιγά σιγά τα παιδιά μεγάλωσαν κι έτσι οι επιλογές γίνονται με διαφορετικά κριτήρια.......κι έτσι κοστίζει φτηνότερα.
Link to comment
Share on other sites

4χρόνων ο μικρός και 5,5 ο μεγάλος,

 

και αυτό διότι τα παιδιά μου ήταν μικρά και δεν ήθελα να σκέφτομαι πως για να πάς στην θάλασσα πρέπει να διασχίσεις δρόμο για παράδειγμα. Δηλαδή είχα μιαν ανασφάλεια :wink:

 

το πλήρωσα πανάκριβα αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Λοιπόν το πλήρωσα τότε αλλά σιγά σιγά τα παιδιά μεγάλωσαν κι έτσι οι επιλογές γίνονται με διαφορετικά κριτήρια.......κι έτσι κοστίζει φτηνότερα.

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση αλλά και εμείς στην φάση αυτή που είμαστε πάμε σύμφωνα με τις επιθυμίες των παιδιών και με την παρέα που έχουμε αλλά από του χρόνου θα κλείσουμε μέσω εξωτερικού που είναι πολύ πιο φθηνά γιατί μας πετσοκόβουνε ιδίως στα.......ξενοδοχεία με πλήρης διατροφή έτσι δεν είναι;;;;;;;;;;;;;;:evil::evil:
a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα!!μας ειπαν για βουρβουρου κ εχω βρει αυτο...στις φωτο φαινεται πολυυυ κυριλε.μηπως εχει παει κανεις???γιατι την εχουμε πατησει ουκ ολιγεςφορες μεσω ιντερνετ κ τωρα με τον μπεμπη δε λεει να τρεχω για δωματιο αυγουστιατικα..http://www.halkidiki.com/fillis/

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε πέρυσι στο πρώτο πόδι στο Παλιούρι. Καλά ήταν από θάλασσα, μείναμε σε ένα κατάλυμμα με ημιδιατροφή. Από τιμές καλά γιατί είχαμε και εισιτήρια κοιν. τουρισμού. Για βράδυ όμως δε μου άρεσε, πηγαίναμε Πευκοχώρι ή Χανιώτη. Χάλια, πολύ παρακαμιακή μου φάνηκε.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

εμεινες ευχαριστημενη??ηταν καθαρα??απλα το θεμα μ ειναι οτι θα πρεπει να αλεθω φαγητα..

 

υ.γ.τι κανεις??καιρο εχω να σε "δω" διπλα..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Derby σε μένα απευθύνεσαι; Αν ναι, συνέχεια στο δίπλα είμαι καλέ! Εντάξει καθαρά ήταν, ωραίο το φαγητό, σπιτικό, οικογ. ατμόσφαιρα, αλλά δεν είχε εξοπλισμό για κάτι παραπάνω. Το δωμάτιο ήταν μόνο για μπάνιο και ύπνο. Είχα πάρει το μπλέντερ μαζί μου, να φανταστείς... Το χωριουδάκι συμπαθητικό με πολύ φιλόξενους ανθρώπους. Απλά εγώ αν δεν πάω σε νησί, δεν το θεωρώ διακοπές...(έχω αυτή τη λόξα, τι να κάνουμε!)

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

για το fillis ξέριες τιμές? Φανταστικο φαίνεται. Εμεις περισυ πήγαμε Μαρμαρά στο http://www.ameris.gr/pub/el/home.aspx και περάσαμε πολύ ωραία. Το κακό ειναι οτι θέλεις αυτοκίνητο για να πας θάλασσα αλλά το βραδυ μπορείς να κάνεις την βόλτα σου, αφού ειναι στο κέντρο το μαρμαρα. Η δικιά μας ήταν 1,5 περισυ αλλά είχα μαζί το beaba όπου της έκανα φαγητο και το άλεθα μαζί. Οτι άλλο θέλεις ρώτα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίνεται πολύ ωραίο απλά η Βουρβουρού δεν έχει δρόμο για να κάνεις βόλτα με το καρότσι το βράδυ. Ο μόνος δρόμος του οικισμού είναι αυτός που φαίνεται να περνά μπροστά από τα δωμάτια, δεν έχει πεζοδρόμιο καθόλου και τον Αύγουστο θα έχει πολύ κίνηση πίστεψέ με. Ή θα πρέπει τα βράδια να πηγαίνετε Νικήτη που είναι 15' από Βουρβουρού. Μετά η θάλασσα μπροστά από τα δωμάτια είναι έτσι και έτσι και θα πρέπει να πηγαίνετε στο Καρύδι για μπάνιο που είναι δίπλα μεν αλλά αρκετά μακριά για να πάρεις αμάξι. Προβληματίζομαι και εγώ για Βουρβουρού για μία γνωστή μου με μωρό. Κοιτάξατε Τρανή Αμμούδα http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm που είναι παραπάνω στο πόδι; Το βράδυ δεν έχει τίποτα αλλά είναι πιο κοντά στη Νικήτη, έχει φανταστική θάλασσα και άπλα για καροτσάδες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.thalassenia.gr/el

το εχει κανεις υποψιν του?μας ειπαν οτι απεχει 2-3 λεπτα απο την παραλια κ οτι εχει νυχτερινη ζωη.εμεις με το καροτσακι θα μπορουμε να κανουμε βολτουλες???ευχαριστω!!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.thalassenia.gr/el

το εχει κανεις υποψιν του?μας ειπαν οτι απεχει 2-3 λεπτα απο την παραλια κ οτι εχει νυχτερινη ζωη.εμεις με το καροτσακι θα μπορουμε να κανουμε βολτουλες???ευχαριστω!!!!

 

Το συγκεκριμμένο δεν το ξέρω αλλά φαίνεται πολύ ωραίο...Επίσης η Χανιώτη έχει όντως πολύ νυχτερινή ζωή και είναι τέλεια για βολτούλες....Εμείς μέναμε Καλλιθέα να φανταστείς αλλά όλο εκεί πηγαίναμε...Το καλό είναι ότι κλείνουν οι δρόμοι το βράδυ και δεν περνάνε αυτοκίνητα και έτσι μπορείτε να βολτάρετε απλά έχει πάρα πολύ κόσμο....Επίσης έχει ένα τέλειο μπαράκι με απίστευτα κοκτέιλ...:D:D:D

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.thalassenia.gr/el

το εχει κανεις υποψιν του?μας ειπαν οτι απεχει 2-3 λεπτα απο την παραλια κ οτι εχει νυχτερινη ζωη.εμεις με το καροτσακι θα μπορουμε να κανουμε βολτουλες???ευχαριστω!!!!

απο πρωτο ποδι ειμαι οποτε ρωτατε οτι θελετε! ;) το συγκεκριμενο ξενοδοχειο δεν το ξερω.. αλλα η χανιωτη ειναι πολυ ωραια, μπορεις στην πλατεια να κανεις βολτουλες με το καροτσι... οπως αναφερε παραπανω κ η κοπελα κ στην χανιωτη αλλα κ στο πευκοχωρι κλεινουν οι μπαρες το βραδυ κ μπορει να βολταρεις ανετα....;)

Link to comment
Share on other sites

ααχχχ κοριτσακια χαλκιδιωτακια ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!δεν ειχα παρει απαντηση κ ιεχα αρχισει να αγχωνομαι!!!!ελπιζω να ειναι οσο καλα φαινονται τα δωματια!!

 

υγ για ροδο ο,τι θελετε!!!!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Aν ειστε τυποι που σας αρεσει η πολυκοσμια τοτε η Χανιωτη ειναι για σας.Εξαρταται τι ψαχνει ο καθενας στις διακοπες του. Εμεις ειμαστε της ηρεμιας και της οσο το δυνατον ολιγοσυχναστης παραλιας για τη μερα,οπότε συνηθως κλεινουμε στο villageorge ή καπου εκει γυρω που ειναι 1χλμ πριν τη Χανιωτη και οταν θελουμε να παμε βολτα κατεβαινουμε Χανιωτη.

 

Η παραλια της ειναι παααααααααααρα πολυ πνιγμενη στον κοσμο,ο ενας πανω στον αλλον.Το ιδιο συμβαινει κ το βραδυ.Σαν να ειμαι στην Ομόνοια αισθανομαι όποτε παω.Και παιζει και πολυ τουρισμος απο ανατολικο μπλοκ σημειωτεον.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μας αρεσει να εχιε κοσμο κ τον εχουμε συνηθισει κ απο εδω.σχετικα με την παραλια αν ειναι πολυ γμεατη θα πηγαινουμε κ σε καμια αλλη με το αμαξι.τι παιζει εκει τριγυρω κ ειναι ωραια?

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...είναι αύριο να πάμε να δούμε ενα σπιτι στη χανιώτη προς ενοικίαση σεζόν

είναι καμμία που γνωρίζει να μου προτείνει και κάτι άλλο σ εκείνη την περιοχή για να έχω κι άλλη επιλογή?

αυτό που 8α δούμε είναι κοντά στο μασούτη και μάλλον είναι μακρυά απο τη θάλασσα....

melissoula μηπως γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θέλω να μου πει κάποια για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο στη Χαλκιδική αν έχει πάει και για την περιοχή γενικότερα! Έχουμε δύο παιδάκια, 4+ κα 2,5. Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερθηκα κ εγω για το Chrousso κ τηλεφωνησα.

Μου ειπαν 160 ευρω με ημιδιατροφη για 2 γονεις κ 2 παιδια το ενα 3 κ το αλλο 13 μηνων. Το σκεφτομαι ακομη μιας που μου ειπαν οτι εχει μια σχετικη αποσταση με τα ποδια για την παραλια κ ο μικρος μου δεν περπαταει ακομη.

 

Αν εχει κανεις πληροφοριες σχετικα με το συγκεκριμενο η οτιδηποτε αλλο children friendly στη χαλκιδικη θα ηθελα να μαθω πληροφοριες.;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...