Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προληπτικές εξετάσεις αίματος


Recommended Posts

καλησπέρα κορίτσια!κι εμένα μου σύστησε ο γιατρος μια γενική αίματος στη μικρή μου αλλά όλο το καθυστερώ γιατί δε θέλω να κλαίει ...πάλι!!!αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει και αυτό!τι να κα΄νουμε για το καλό τους....η πρόληψη είναι η καλύτερη λύση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εμας μας εδωσε εξετασεις στον 1ο χρονο. θελουνε ν δουνε το σιδηρο αιματοκριτη και λοιπα. δεν ειναι κακο, ισα ισα. εμεις πχ ειδαμε οτι η μεγαλη μου κορη ειχε σιδηρο στα κατωτερα ορια και της αυξησαμε το κοκκινο κρεας. τα ουρα μπορειτε να τα μαζεψψετε σπιτι, υπαρχει ειδικο σακουλακη συλλογης ουρων για βρεφη, ρωτα να σας πουν τη διδικασια, γιατι στα νοσοκομεια τους κανουν παρακεντηση (δε θελω να επεκταθω) και αυτο πραγματικα δε θα το κανα!!! Απλα θελει υπομονη κ επιμονη η συλλογη ουρων, στο αιμα απλα δε κανεις τιποτα και πας εκει και αναλαμβανουν αυτοι ...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου ειπε ο παιδιατρος για ενα ειδικο σακουλακι αλλα για το αιμα μου ειπε οτι πρεπει να ειναι νηστικο το μωρο...πως να ειναι νηστικο που εμενα ξυπναει νωρις το πρωι για γαλα(γυρω στις 5);Α και κατι αλλο τα ουρα πρεπει να τα συλλεξουμε το πρωι;:? Και φυσικα η αγωνια της μανας.......που το τρυπανε το μωρο για να παρουν αιμα;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμας για νηστικο δε μας ειπε τιποτα... (ε φυσικα δε θα το ταισεις καταιφια και σοκολατινες!!!!:P:p:p:p:p)Οσο για το που το τρυπανε, εμας τις τρυπησαν οπου και τους ενηλικες. στη μεσα μερια του αγκωνα.

Τα ουρα το πρωι καλυτερα ναι. απλα θα πρεπει να ξυπνησει να το πλυνεις να του κολλησεις το σακουλακι και να περιμενεις εως μ3/4 το πολυ. αν δεν κατουρησει μεσα στο σακουλακι μεσα σαυτο το χρονικο διαστημα, πρεπει να το ξαναπλυνεις με σαπουνι ουδετερο ρωτα ποιο κανει , να κολλησεις νεο σακουλακι και ξανα και ξανα μεχρι να τα κανει μεσα στο σακουλακι...δυσκολη διαδικασια αλλα επεμενα γιατι δεν ηθελα να της κανουν παρακεντηση τη λυπομουν Ηταν εξετασεις που επρεπε να γινουν κ οχι ρουτινα... εμεις της βαλαμε 3 σακουλακια μεχρι να τα καταφερουμε γιατι μολις την πλεναμε την ωρα που πεφτε το νερο πανω της κατουρουσε!!! της εδωσα 2 μπιμπερο νερο για να τα καταφερω!!!!! οποτε φαντασου πως πρεπει να παρεις πολλα σακουλακια (καθε φορα που την πλενεις το σακουλακι που ειχε,θελει πεταμα)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς 2 χρονών κάναμε τις εξετάσεις αίματος (όχι ούρων). Είχα ρωτήσει την παιδίατρο για τον πρώτο χρόνο και δεν τό έκρινε σκόπιμο.

 

Το μωρό πρέπει να είναι νηστικό. Αν πιει γάλα στις 5 θα το πας μετά από κάποιες ώρες στο εργαστήριο (όχι από τις 7). Ρώτα στο εργαστήριο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω κι εγω, δεν ειναι κριμα να το τρυπησουν τοσο μικρο εφοσον δεν υπαρχει ενδειξη και εφοσον οι προληπτικες αυτες εξετασεις μπορουν να γινουν και λιγο αργοτερα;Καθε γιατρος λεει τα δικα του...αντε βρες ακρη:?:

Link to comment
Share on other sites

και στα βιβλία άλλα γράφουν εξετάσεις στον πρώτο χρόνο και σε άλλα το δεύτερο χρόνο. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (κάποιο ιστορικό) τότε μπορούν να καθυστερήσουν. Και γω που φοβόμουν για χοληστερίνη λόγω του αυγού που έδινα καθημερινά, οι τιμές ήταν και κάτω από το όριο. Ο καθε παιδίατρος λέει τα δικά του, οπότε κρίνει και ο γονέας τι να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο λεω κι εγω, δεν ειναι κριμα να το τρυπησουν τοσο μικρο εφοσον δεν υπαρχει ενδειξη και εφοσον οι προληπτικες αυτες εξετασεις μπορουν να γινουν και λιγο αργοτερα;Καθε γιατρος λεει τα δικα του...αντε βρες ακρη:?:

 

εγω δεν τους εχω κανει ποτε εξετασεις αιματος (41/2 και σχεδον 3 ειναι τωρα) γιατι ποτε δεν υπηρχαν ενδειξεις.

Θα προτεινα να απευθυνθεις σε παιδιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο (για ευνοητους λογους) και να δεις τι θα σου πει.

Παντως αυτο με τις προληπτικες εξετασεις αιματος δεν το κανουν σε υγιη παιδια στην αγγλια που το συστημα ειναι δημοσιο και γι'αυτο οταν ηρθα στην ελλαδα και το πρωτοακουσα και εμαθα το συστημα ημουνα (και ειμαι) λιγο δυσπιστη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ξερει καμια να μου διαβασει τις εξετασεις αιματος?? ειχαμε μπει στο παιδων κοντα στο νοεμβριο κ τωρα μου ηρθε ταχυδρομικα το ιστορικο και εχει την γενικη αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα κ η παιδιατρος σημερα ειναι σε αδεια θα σκασω μεχρι να παω να τα δει...αν καποια μπορει να μου τα διαβασει θα σας ειμαι πολυ ευγνωμων.....

ειναι αυτες

ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ

Hb 12,0gr/bl

Ht 37,4

MCV 76,1 fl

PLT 247000 ml

WBC 15510/ml (Π 61,1% , Λ 23,1% , Μ 12,9%, Ατυπα ιωσεως 2,3 % H 0.3% B 0,4%

CRP 23,9 mg/l

 

ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟ

γλυκοζη 95mg/dl, ουρια 19 mg/dl κρεατινη 0,25mg/dl

SGOT: 41 U/lt , SGPT: 16 U/lt, γGT:9 U/lt

χολερυθρινη ολικη 0,3 mg/dl, ολερυθρινη αμεση 0.08 mg/dl,

ολικη πρωτεινη΄΄ 6,5 gr/dl, ALB4,4 gr/dl APL 247U/I 3,0mg/dl

K4,0 mEg/lt , Na 137 mEg/lt, CI:102 mEg/lt ,CA: 10,2 mg/gl , P:4,7 mg/dt

 

ΓΕΝΙΚΗ ΟΥΡΩΝ

EB 10086,0, PH 6,0 ,π. 1-3κοπ, ε 0-2 κοπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

#ΕΛΕΝΑ# επειδή αναφέρεις ότι σου έστειλαν το ιστορικό, αν είχατε μπει στο Παίδων για νοσηλεία τότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι με τις συγκεκριμένες εξετάσεις. Όταν το παιδί περνάει λοίμωξη ή ίωση, κάποιες τιμές είναι υψηλές ή χαμηλές,…

Αν είναι προληπτικές εξετάσεις, δεν έχει δίπλα το εύρος τιμών για να έχεις μία σύγκριση?

Link to comment
Share on other sites

ειναι ιστορικο απο ιωση που περασε ο μικρος η διαγνωση για αιτια εισοδου ηταν εμπυρετος διαγνωση εξοδου ειναι ιωση -ιαση....απλα απο ενα στεκ απ που εκανα με βαση της τιμες που βρηκα στο νετ ειναι πανω κατω τα περισσοτερα χαμηλα δηλαδη η κρεατινη αν δεν κανω λαθος ειναι χαμηλη αλλα αυτο νομιζω μπορει να οφειλεται κ στο οτι ειχε πυρετο 3 24 ωρα 40+ κ δεν ετρωγε τιποτα..αλλα ξερω κ εγω μην εχει τιποτα φοβαμαι γενικα οταν ειδα το φακελο κατω μεχρι να το ανοιξω εχασα 10 χρονια απο την ζωη απο την αγωνια...δεν ξερω αλλα σε αυτα τα θεματα δεν μπορω να με ελενξω καθολουμε πιανει πανικος και ξερω οτι δεν ειναι καλο αλλα δεν μπορω να παλεψω με αυτο...αφου κ στο νοσοκομειο οταν μπηκαμε μακαρι να ηταν ο συζυγος μεσα στους γιατρους κ οχι εγω αλλα το παιδι ειναι κολλημενο πανω μου κ μονομεμενα ησυχαζει....οποτε κ τα παθαινω τα εγκεφαλικα μου.... και ολα τα γενικα απλα αν ξερει καποια κοπελα εδω μεσα να μου πει πανω κατω την κατασταση του μικρου μεχρι να παω στην παιδιατρο για να δω που βρισκεται εστω,,,,

Υ.Γ οχι δεν εχει διπλα τιμες να συγκρινω....

Link to comment
Share on other sites

Ηb είναι η αιμοσφαιρίνη

Ηt ειναι αιματοκρίτης

MCV είναι ο μέσος όγκος ερυθροκυττάρων

PLT είναι τα αιμοπετάλια

WBC λευκά αιμοσφαίρια

CRP είναι η αντιδρώσα πρωτείνη

το εύρος τιμών μπορείς να το δεις εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=15175

 

στη θεία μου που τα έδειξα που κάτι ξέρει από αυτά μου είπε ότι είναι οκ ... απλά είχε περάσει λοίμωξη... να μην αγχώνεσαι..

 

ααααααχχχχ δύσκολο πράγμα να είσαι μαμα....κ εγώ έτσι αγχώνομαι ρε γμτ...!!

το ξεπερνάς ποτέ αυτό άραγε...;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια θα το εχω για να συγκρινω τιμες ;)...με βοηθησε κ η ξαδερφη μου με τα αποτελεσματα πριν λιγο οποτε ησυχασα λιγο:P..θα παω να κανω κ επαναληπτικες απο εβδομαδα μαλλον για να ειμαι ο.κ... να δω πως πανε κ τα δυο μικρα το ηθελα εδω κ καιρο....οποτε θα το επισπευσω.;)..ευχαριστω πολυ κ παλι κοριτσια....:P:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

 

ααααααχχχχ δύσκολο πράγμα να είσαι μαμα....κ εγώ έτσι αγχώνομαι ρε γμτ...!!

το ξεπερνάς ποτέ αυτό άραγε...;

 

πολυ δυσκολο κ οσο ειναι πολυ μικρα αστα να πανε με την μικρη τωρα ο.κ επειδη ειναι 4+ οποτε ξερει να μου πει που ποναει κ γενικα αν δεν ειναι καλα αλλα ο μικρος ειανι ακομα ενος κ φοβαμαι τρεμω πολυ γιαυτων κ γιατους δυο φυσικα απλα ειναι πιο μικρος και το εχεις πιο πολυ αγχος.... μαλλον δεν ξεπερνιεται ποτε αυτο.... γιατι και αυτο που μου λεει η μητερα μου οσο μετα μεγαλωνουν τα παιδια σου τοσο περισσοτερο αγχωνεσαι γιαυτα επειδη ισως δεν τα εχεις υποελεγχο σου...αστα αστα...τι τραβαμε καθε φορα εμεις η μανες........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως κοριτσια και εδω στο Βελγιο δεν κανουν εξετασεις αιματος αν δεν υπαρχει λογος (περα απο αυτες στο μαιευτηριο). Στον μεγαλο μου εκανα για στιγμα 4 μηνων και δεν εδειξε. Ξανακαναμε 2μιση χρονωνο γιατι ειχαι πυρετο περιπου δυο μηνες και βγηκε οτι εχει και στιγμα και ειχε περασει μονοπυρηνωση. Αρα τσαμπα το πρωτο τσιμπιμα. Εκανε εξεταση και για την πηξη του αιματος πριν βγαλουμε τα κρεατακια. Ο μικρος δεν εχει κανει ακομη. Και για το στιγμα μου ειπε αν χρειαστει να τον τρυπησουμε θα το δουμε τοτε αλλα οχι προπληπτικα.

Παντως οταν καναμε εξετασεις βαλαμε κρεμουλα Emla μιση ωρα πριν σαν τοπικη αναισθησια. Και για την ιστορια εδω το παιδι το κραταει η μαμα αγκαλια και η αιμολυπτρια φωναζει και βοηθεια για να κραταει καποιος σταθερο το χερακι του..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα! Λύστε μου σας παρακαλώ μια απορία....

Έχω ενα κοριτσακι 13 μηνων...Πήγαμε στον παιδίατρο μας για εμβολιο και μας ειπε οτι ηρθε η ωρα να κανει τις πρωτες της εξετασεις αιματος κ ουρων....(δεν εχει καποιο προβλημα) αυτή είναι τακτική του γιατρού.... μόλις το παιδι κλεισει τον 1ο του χρονο θέλει να δει αυτες τις εξετασεις....ως εδώ καλα κ καλά κάνει....η ερώτηση μου είναι... Πώς???? δεν θα είναι δυσκολο να της παρουν αίμα? πως θα συλλέξω τα ούρα? μου ειπε να παρω το ειδικο απο το φαρμακειο...αλλα βρε κοριτσια μου φαινονται πολυ βουνό!!!

εχει καμμια μανούλα εμπειρία??? ας με βοηθησει καποιος!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Όταν χρειάστηκε να κάνω εγώ εξετάσεις ούρων το μεγάλο μου γιο (φοβόμασταν για ουρολήμωξη), χρησιμοποίησα τα ειδικά σακουλάκια από το φαρμακείο. Λοιπόν, τραγικά τα πράγματα....

Αχρήστεψα καμιά δεκαριά σακουλάκια (είναι σαν σακουλάκια που τα στερεώνεις γύρω από το τσουτσούνι) γιατί πάντα κουνιόταν το σακουλάκι και τα τσίσα πέφταν στην πάνα.....Τώρα εσείς που δεν έχετε τσουτσούνι, τα πράγματα μάλλον θα είναι πιο δύσκολα. Κατέληξα να του δώσω πολύ νερό, του έβαλα το σακουλάκι χωρίς παμπερς, ένα φαρδύ παντελόνι από πάνω, και τον απασχολούσα συνέχεια με κάτι μέχρι να κατουρήσει. Εγώ βέβαια από δίπλα να κρατάω το σακουλάκι.....

Το αίμα είναι πολύ καλύτερα από ότι φαντάζεσαι... Δε χρησιμοποιούν τις σύριγγες που βάζουν σε μας. Έχουν ένα μικρό πλαστικό σαν πεταλούδα το όποιο βάζουν στη φλέβα και αυτό έχει ένα μικρό λαστιχένιο σωληνάκι όπου βγαίνει το αίμα. Θα κλάψει βέβαια το παιδί αλλά δεν είναι τραγικό. Εγώ ούτε που κατάλαβα πότε τελείωσε...

Καλή επιτυχία...

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Όταν χρειάστηκε να κάνω εγώ εξετάσεις ούρων το μεγάλο μου γιο (φοβόμασταν για ουρολήμωξη), χρησιμοποίησα τα ειδικά σακουλάκια από το φαρμακείο. Λοιπόν, τραγικά τα πράγματα....

Αχρήστεψα καμιά δεκαριά σακουλάκια (είναι σαν σακουλάκια που τα στερεώνεις γύρω από το τσουτσούνι) γιατί πάντα κουνιόταν το σακουλάκι και τα τσίσα πέφταν στην πάνα.....Τώρα εσείς που δεν έχετε τσουτσούνι, τα πράγματα μάλλον θα είναι πιο δύσκολα. Κατέληξα να του δώσω πολύ νερό, του έβαλα το σακουλάκι χωρίς παμπερς, ένα φαρδύ παντελόνι από πάνω, και τον απασχολούσα συνέχεια με κάτι μέχρι να κατουρήσει. Εγώ βέβαια από δίπλα να κρατάω το σακουλάκι.....

Το αίμα είναι πολύ καλύτερα από ότι φαντάζεσαι... Δε χρησιμοποιούν τις σύριγγες που βάζουν σε μας. Έχουν ένα μικρό πλαστικό σαν πεταλούδα το όποιο βάζουν στη φλέβα και αυτό έχει ένα μικρό λαστιχένιο σωληνάκι όπου βγαίνει το αίμα. Θα κλάψει βέβαια το παιδί αλλά δεν είναι τραγικό. Εγώ ούτε που κατάλαβα πότε τελείωσε...

Καλή επιτυχία...

 

 

αχ βρε κοριτσακι μου μ εκανες να γελασωωω!!!

τι θα κανω??? πωπω!!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαίνω οτι ο κάθε γιατρος εχει την τακτική του αλλά ενα παιδί που αναπτύσεται καλά παίρνει βάρος, ύψος και τρώει απο όλα τα φαγητά δεν χρειάζεται να κάνει εξετάσεις..Γενική αίματος να κάνει για να δεί εαν έχει αναιμία π.χ.

γενική ουρών γιατι?για ουρολοίμωξη?αφου δεν έχει τα συμτώματα.ο καθένας λέει τα δικά του.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πριν απο λιγο πηγα για αιμοληψια το 2μηνο αγορακι μου. του πηρε αιμα με συριγγα ινσουλινης(θα μπορουσε και με πεταλουδα). ειχε γυρισει το κεφαλακι του, με κοιτουσε στα ματια και εκλαιγε με παραπονο........τελικα πηγε καλυτερα απο οτι περιμενα!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Zina δεν είναι και τόσο τραγικό όσο φαντάζεσαι. Εγώ από την τρομάρα μου της έκανα εξετάσεις 2 ετών γιατί έλεγα αφού στον παιδίατρο χτυπιέται και χαλάει τον κόσμο σιγά μην κάτσει για αίμα. Κι όμως, πήγε μια χαρά. Οι κοπέλες στην Βιοιατρικη ήταν τέλειες, ήμασταν κι εμεις οι γονείς μπροστα και ούτε που έκλαψε. Για τα ούρα μπορούν να σου τα πάρουν εκεί αφού πλύνουν/προετοιμάσουν το παιδί εγώ όμως προτίμησα να το κανω στο σπίτι με την ησυχία μου. Της κόλλησα το σακουλάκι, εβαλα πάνα και μετά της έδωσα γάλα και νερό, σε 1 ώρα πε'ριπου τα ειχε κάνει. Πολύ λίγα μεν αλλά έφταναν.

Καλή επιτυχια!!! ;)

Γνώμη μου πάντως να τις κανεις έστω και προληπτικά π.χ. η δικιά μου αν και τρωει τα πάντα είχε πολύ χαμηλή φερριτίνη και εμείς δεν είχαμε ιδέα, τελικά πήρε σίδηρο σταγόνες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zina δεν είναι και τόσο τραγικό όσο φαντάζεσαι. Εγώ από την τρομάρα μου της έκανα εξετάσεις 2 ετών γιατί έλεγα αφού στον παιδίατρο χτυπιέται και χαλάει τον κόσμο σιγά μην κάτσει για αίμα. Κι όμως, πήγε μια χαρά. Οι κοπέλες στην Βιοιατρικη ήταν τέλειες, ήμασταν κι εμεις οι γονείς μπροστα και ούτε που έκλαψε. Για τα ούρα μπορούν να σου τα πάρουν εκεί αφού πλύνουν/προετοιμάσουν το παιδί εγώ όμως προτίμησα να το κανω στο σπίτι με την ησυχία μου. Της κόλλησα το σακουλάκι, εβαλα πάνα και μετά της έδωσα γάλα και νερό, σε 1 ώρα πε'ριπου τα ειχε κάνει. Πολύ λίγα μεν αλλά έφταναν.

Καλή επιτυχια!!! ;)

Γνώμη μου πάντως να τις κανεις έστω και προληπτικά π.χ. η δικιά μου αν και τρωει τα πάντα είχε πολύ χαμηλή φερριτίνη και εμείς δεν είχαμε ιδέα, τελικά πήρε σίδηρο σταγόνες.

 

καλημερα

με καθυσηχασες λιγακι θα ελεγα.....ευχαριστω

τις εξετασεις φυσικα θα της κανω...ειμαι της αποψης να ταλαιπωρηθει λιγακι η μικρουλα γιατι ειναι για καλο της...απο την προληψη κανεις δεν εχασε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...