Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΓΙΕΙΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ & Βιολογικά προιόντα


κικη

Recommended Posts

Η σόδα ΤΑRA είναι καλή για τα άλατα του νερού (μαλακώνει το νερό), αφού τα διαλύει, όπως και το ξύδι.

 

Το ξέρω από παλιό παντοπώλη, από τεχνικό πλυντηρίων και το έχω διαπιστώσει και από προσωπική εμπειρία.

τωρα επειδή διαλύει τα άλατα, βοηθάει και στο να φύγουν οι βρωμιές και να βγαίνουν τα ρούχα πιο μαλακα (όχι ότι δε χρειάζεται μαλακτικό αλλά βοηθάει).

Είναι και απολυμαντική...

 

Πετάξτε τα Calgon και τις αντίστοιχες χημείες!!!

 

Μια κουταλιά στο πλυντήριο ρούχων και στη θήκη του απορρυπαντικού στο πιάτων κανει τη καλύτερη δουλειά!

Και όσο για των πιάτων, αν μετά από 5-10 λεπτά που έχετε βάλει σε λειτουργία το προγραμμα προσθέσετε και ένα φλυτζάνι ξύδι, τότε αντί να πίνετε και νατρώτε λαμπρυντικά (άλλες χημείες...) θα απολυμένετε και θα γυαλίζετε με τον πιο φυσικό τρόπο τα σκέυη σας!!!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!!

Έκανα καιρό να μπω στο τόπικ αλλά... δεν βρήκα πολύ χρόνο!!

Λοιπόν, επειδή είδα δύο εγκυούλες να συζητάνε, να πω ότι με το Αρκάδι πλένουμε και τα βρεφικά ρούχα. Εγώ, πάντως, τα έπλενα χωρίς μαλακτικό.

Προσέξτε τις οδηγίες: Πρέπει να το διαλύσετε πριν το βάλετε στο πλυντήριο ρούχων. (δεν κάνω την έξυπνη, αν δεν μου το είχε επισημάνει η κολλητή μου θα την είχα κάνει την... πατάτα)

Το βιβλίο προσωπικά το βρήκα να διαφημίζεται σε ένα περιοδικό, ρώτησα τον βιβλιοπώλη μου και μου το έφερε.

Σαπούνι μασσαλίας βρήκα σε ένα συνοικιακό μαγαζί (σε υγρή μορφή) και μου φαίνεται ότι κάνει καλή δουλειά.

Να ρωτήσω κάτι; Δεν βρήκα μέσα στο βιβλίο ιδέες για να καθαρίζω τα τζάμια (προς στιγμήν εφαρμόζω μόνο του σφουγγαρίσματος... σιγά σιγά στα άλλα γιατί ο μπόμπιρας δεν μου αφήνει χρόνο!!) Για πείτε καμία ιδέα!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια ξεχάστε και το υπέρτατο χημικό τουμποφλό όταν βουλώνουν τα σιφονάκια σας. Δοκιμασμένη συνταγή της μαμάς και πετυχαίνει όταν έχουμε ελαφρύ βουλωματάκι στα σιφόνια. 1 μπουκαλάκι ξύδι και 2-3 κουταλιές σόδα του φαγητού μαζί, ρίξτε και ζεστό νεράκι απο πάνω και κάνουν θαύματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

το αρκάδι σαν οδηγία για το πλυντήριο έχει να μπει μέσα στον κάδο με τα ρούχα 2-3 κουταλιές δεν λέει πουθενά να διαλυθεί....παράμόνο στο χέρι...κι εμένα η summerinxs με είπε την διάλυση για το πλυντήριο

για τα τζάμια το εξής...καθαρίζω με βρεγμένο πανί την σκόνη και έπειτα ψεκάζω με νερό και ξύδι και γίνονται άψογα!!!l

 

lianakleopatra

Λοιπόν κορίτσια ξεχάστε και το υπέρτατο χημικό τουμποφλό όταν βουλώνουν τα σιφονάκια σας. Δοκιμασμένη συνταγή της μαμάς και πετυχαίνει όταν έχουμε ελαφρύ βουλωματάκι στα σιφόνια. 1 μπουκαλάκι ξύδι και 2-3 κουταλιές σόδα του φαγητού μαζί, ρίξτε και ζεστό νεράκι απο πάνω και κάνουν θαύματα!!!!

:P:P:P πράγματι πολύ καλη δουλειά!!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

cid:f77b9c3e78722de0cid:image001.jpg@01CA0148.2F949460

 

Ένα ευρώ από την πώληση της κάθε συσκευασίας διατίθεται στο Παγκόσμιο Ταμείο για τη Φύση βοηθώντας τον πλανήτη!

Καρποί πλυσίματος από τα Ινδικά Ιμαλάια soapnuts περιέχουν φυσικές σαπωνίνες, τασιενεργές ουσίες που διαλύουν τα λίπη όταν διαλυθούν σε νερό ζεστό. Όσο ζεστότερο είναι το νερό, τόσο μεγαλύτερο ποσοστό από τις σαπωνίνες εκλύεται στην πλύση.σε πλυντήριο ρούχων, σε προγράμματα από 30 έως 90 βαθμών Κελσίου. 5- 8 καρποί αρκούν για 5 κιλά πλύσης. χρησιμοποιούνται άφοβα για μάλλινα ή μεταξωτά ρούχα.

Η βιοδιάσπαση των κελυφών είναι απόλυτη, χωρίς να μολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα. Η συσκευασία τους είναι επίσης βιοδιασπώμενη και επαναχρησιμοποιούμενη

Χρησιμοποιούνται επίσης στο πλυντήριο πιάτων στη θήκη των μαχαιροπήρουνων, σε πρόγραμμα με κρύο ξέβγαλμα, αντί γυαλιστικού υγρού, χρησιμοποιούν μια ή δύο κουταλιές ξύδι στην αντίστοιχη θήκη, εάν επιτρέπεται από τον κατασκευαστή, με άριστα αποτελέσματα!

Καθώς οι σαπωνίνες έχουν άπειρες χρήσεις, μπορούμε επίσης να δημιουργήσουμε υγρό απορρυπαντικό γενικής χρήσης: με 100 περίπου γραμμάρια καρπών βρασμένα για περίπου 30 λεπτά σε 3-4 λίτρα νερό, και ακόμη καλύτερα, αλεσμένα στο μπλέντερ, παρέχονται πολλές δόσεις συμπυκν/νου υγρού απορρυπαντικού

Άλλες χρήσεις αναφέρονται, ως ξέπλυμα σαλατικών λόγω των παρασιτοκτόνων τους ιδιοτήτων Ιδανικό παρασιτοκτόνο σαμπουάν οικιακών ζώων - ενώ συνίσταται και για ακίνδυνο ψεκασμό κατά των αφίδων σε γλάστρες ή κήπο.

Agriculture Biologique EU Cert. No : F-32600 : Πιστοποιημένης βιολογικής καλλιέργειας, ανιχνεύσιμης προέλευσης

 

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δεν ξέρω ποιός είναι ποιός αλλά εκείνο που θέλω να πω είναι ότι χρειάζεται προσοχή πριν αγοράσει από τέτοιες εταιρίες της χώρας. Για παράδειγμα τα είδη της ecohealth τα βρίσκει κανείς και τα φέρνει από την Ευρώπη (που είναι και νόμιμη η ελεύθερη διακίνηση αγαθών) από το μισό έως το ένα τέταρτο της τιμής που τα πουλάνε εδώ. Αρκεί κάποιος να βάλει στο http://www.google.gr το όνομα του προϊόντος και θα δει με τα μάτια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια τι λετε για αυτη την προσφορα???

 

http://www.groupon.gr/deals/athens/prasino-maindeal/1154049?nlp=&CID=GR_CRM_1_0_0_288&a=1329

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπέρα

πάντα είχα την απορία αν τα βιολογικά που βλέπουμε στα ράφια είναι σικέ, μούφα που λέμε.... Είναι μεγάλο το περιθώριο κέρδους από μία βάπτιση συνηθισμένων προιόντων σε βιολογικά. Για να ελέγξεις τη χημική σύσταση θέλει πολλά χρήματα. Δεν είναι τόσο απλό και φθηνό.. Έχετε και άλλοι τέτοια επιφύλαξη απέναντι στα βιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

μπράβο σας για την ευσισθησία σας σε τέτοια σοβαρά θέματα ,αλλά είναι απορίας άξιο γιατί τόσες λίγες μαμάδες (ίσως και μπαμπαδες) παίρνουν σοβαρά την επικίνδυνη χημεία που μας περιβάλλει.....δεν μπορούμε να προστατευτούμε ίσως από όλα...πάντως η προσπάθεια όμως για το καλύτερο έπρεπε να είναι αυτονόητη από ολους....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...