Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα, μετα τον 1ο μου γιο ειχα 2 αποβολες και μετα απο γενετικο ελεγχο ανακαλυψα οτι εχω θρομβοφιλια λογω κληρονομιας. εχω ανχωθει λιγο για την επομενη μηπωσ κατι παει στραβα... υπαρχει πιθανοτητα να βγει προωρο μεγαλυτερη? η δεν ειναι πολυ πιθανο? ξερετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας 

Μετα τον πρωτο μου γιο ειχα 2 αποβολες, 1Η σε δυδιμα στον 4ο μηνα και την επομενη στον 2ο ενα παιδι. εκανα γενετικο ελεγχο και βρηκαμε θρομβοφιλια λογω κληρονομιας. εχω ανγχωθει λιγο για την επομενη που θα μεινω εγκυος. τι πρεπει να προσεξω περα απο τις αντιπικτηκες? ειναι πιθανο με αυτο να γεννησω προωρα? 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η θρομβοφιλια...περίπου τα ίδια είχα και γω..Στο πρώτο μου έπαθα προεκλαμσια..αμέσως μετά 2 απανωτές αποβολές και το ψάξαμε..ήπια θρομβοφιλια μου είπαν.. ασπιρινακι και αντιπικτικες μου χορήγησε η γιατρός μου..Στο δεύτερο λοιπόν ξεκίνησα με σαλοσπιρ 100 και χωρίς αντιπικτικες γιατί της είχα πάρει με κακό μάτι.. με είχε προειδοποιήσει ότι δεν θα ήταν μια εύκολη εγκυμοσύνη, όπως και δεν ήταν.. αναγκάστηκα τελικά και έκανα τα βελονάκια και 80αρι σαλοσπιρ..τα καταφέραμε..!!!άμα το ελέγχεις και σε προσέχει και ο γιατρός σου όλα καλά θα πάνε.. 35βδομαδων γέννησα εγώ επειδή βάδιζα πάλι για προεκλαμσια..ειχα όμως και άλλα θέματα.. Μην φοβάσαι όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2019 at 7:08 ΠΜ, athanasia87 είπε:

καλημερα, μετα τον 1ο μου γιο ειχα 2 αποβολες και μετα απο γενετικο ελεγχο ανακαλυψα οτι εχω θρομβοφιλια λογω κληρονομιας. εχω ανχωθει λιγο για την επομενη μηπωσ κατι παει στραβα... υπαρχει πιθανοτητα να βγει προωρο μεγαλυτερη? η δεν ειναι πολυ πιθανο? ξερετε?

Αν, όπως λέτε, έχετε θρομβοφιλία τότε λογικά θα κάνετε αντιπηκτικές ενέσεις ώστε να ελαττώσετε τον όποιο κίνδυνο να πάει κάτι στραβά. Για περισσότερες λεπτομέρειες καλό είναι να μιλήσετε με τους γιατρούς σας, ώστε να σας εξηγήσουν αναλυτικά τι σημαίνει η θρομβοφιλία που έχετε και τι κίνδυνοι υπάρχουν από αυτήν.

 

Είναι περίεργο γιατί σαν ασθενείς ντρέπεστε να ρωτήσετε τους γιατρούς σας που έχουν όλες τις πληροφορίες και καταλήγετε να ψάχνετε τις απαντήσεις στο διαδίκτυο. Είναι δικαίωμά σας να ρωτάτε και ευθύνη των γιατρών να σας απαντάμε σε όλες τις ερωτήσεις σας. Μην ντρέπεστε να ρωτάτε!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Αν, όπως λέτε, έχετε θρομβοφιλία τότε λογικά θα κάνετε αντιπηκτικές ενέσεις ώστε να ελαττώσετε τον όποιο κίνδυνο να πάει κάτι στραβά. Για περισσότερες λεπτομέρειες καλό είναι να μιλήσετε με τους γιατρούς σας, ώστε να σας εξηγήσουν αναλυτικά τι σημαίνει η θρομβοφιλία που έχετε και τι κίνδυνοι υπάρχουν από αυτήν.

 

Είναι περίεργο γιατί σαν ασθενείς ντρέπεστε να ρωτήσετε τους γιατρούς σας που έχουν όλες τις πληροφορίες και καταλήγετε να ψάχνετε τις απαντήσεις στο διαδίκτυο. Είναι δικαίωμά σας να ρωτάτε και ευθύνη των γιατρών να σας απαντάμε σε όλες τις ερωτήσεις σας. Μην ντρέπεστε να ρωτάτε!

 δεν ντρεπομαι απλα θελω να δς κι αλλεσ γνωμες.. συμβουλευομαι και τον γιατρο μου εννοειται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

καλημερα, σε 3 μερες μπαινω στον μηνα μου, εχω θρομβοφιλια ελαφριας μορφης η οποια εμφανιζεται μονο οταν μενω εγκυος. η αιματολογος ειπε να παω προγραμματισμενα για φυσιολογικα και να σταματησω 24ωρες πριν την αντιπικτυκη αγωγη. ο γυναικολογος μου λεει οτι επειδη δε ξερουμε ποτε θα γεννησω να σταματησουμε 5-10 μερες τις αντιπικτικες κ με προκληση να γεννησω.αλλα φοβαμαι μη και γινει κατι με το μωρο. ειχε καμια αναλογη εμπειρια να μου πει τι να κανω??????? εχω μπερδευτει..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, athanasia87 είπε:

καλημερα, σε 3 μερες μπαινω στον μηνα μου, εχω θρομβοφιλια ελαφριας μορφης η οποια εμφανιζεται μονο οταν μενω εγκυος. η αιματολογος ειπε να παω προγραμματισμενα για φυσιολογικα και να σταματησω 24ωρες πριν την αντιπικτυκη αγωγη. ο γυναικολογος μου λεει οτι επειδη δε ξερουμε ποτε θα γεννησω να σταματησουμε 5-10 μερες τις αντιπικτικες κ με προκληση να γεννησω.αλλα φοβαμαι μη και γινει κατι με το μωρο. ειχε καμια αναλογη εμπειρια να μου πει τι να κανω??????? εχω μπερδευτει..

Καλημέρα,εχω και εγώ θρομβοφιλια έκανα αντιπηκτικες σε όλη την εγκυμοσύνη,η Αιματολογος μου είπε να μην κάνω ένεση ένα εικοσιτετράωρο πριν την γέννα όπως επισεις και ο γυναικολόγος μου.νοσηλευτικα στο νοσοκομείο με συσπάσεις και διαστολή και περιμέναμε κάθε μέρα Μήπως γεννησω αλλά κάθε μέρα έκανα ένεση,μέχρι που την τέταρτη ημέρα δεν άντεχε άλλο το μωρο και μπήκα με καισαρική δεν είχε περάσει ούτε 12ωρο από την αντιπικτικη απλα δε γινόταν να κανω επισκληριδιο και εκανα ολικη νάρκωση.οπως καταλαβαίνεις και οι γιατροί του νοσοκομείου που με παρακολουθούσαν τρεις ημέρες και ο δικός μου γιατρός και η Αιματολογος μου συνιστούσαν ενέσεις μέχρι το τέλος και φυσικά και μετά τον τοκετό 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω κι εγώ θρομβοφιλία και έκανα αντιπηκτικές σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Γέννησα με πρόκληση και σταμάτησα τις αντιπητικές ένα 24ωρό πριν από την προγραμματισμένη εισαγωγή μου στο μαιευτήριο. Συνέχισα τις αντιπηκτικές για 40 μέρες μετά τον τοκετό. Τις οδηγίες τις έδινε η αιματολόγος, η οποία ενημέρωνε σχετικά και τον γυναικολόγο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια και χαρά κορίτσια , θα ήθελα να ρωτήσω , ποια η διαφορά στις μονάδες ενέσεις αντιπηκτικές δλδ ποτέ δίνουν 45000 μονάδες ποτέ 2500 μονάδες και πάει λέγοντας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/10/2021 at 1:08 ΜΜ, Ταμι88 είπε:

Γεια και χαρά κορίτσια , θα ήθελα να ρωτήσω , ποια η διαφορά στις μονάδες ενέσεις αντιπηκτικές δλδ ποτέ δίνουν 45000 μονάδες ποτέ 2500 μονάδες και πάει λέγοντας 

Η δόση των ενέσεων καθορίζεται σύμφωνα με το βάρος του ασθενούς και διαφέρει από σκεύασμα σε σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα , ελπίζω να είστε καλά , μετά από μια βιοχημική και μια παλινδρόμηση , κάνω μια σειρά εξετάσεων θρομβοφιλιας  , βγήκα ομοζυγωτης  στο γονίδιο MTHFR C677T 

και η PAI-1 ελάχιστα πάνω από το οριο . Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία ; Σε επόμενη εγκυμοσύνη τι κάνατε ; Έχω δει ότι στην ομάδα υπάρχει ένας πολύ καλός αιματολόγος , (Βασιλειος Χατζηαντωνιου ) θα χαρώ άμα δει το μνμ μου να λάβω και τ την άποψη του ! ( θα μιλήσω με την γιατρό μου την επόμενη εβδομάδα ) 
ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να είστε καλά , 

όσες έχετε εμπειρία από θρομβοφιλια , βγήκα θετική στο MTHR ομοζυγωτης στην μετάλλαξη C677Τ.

και PAI-1 λίγο πάνω από το όριο . 
μισές έχετε βγει θετικές σε αυτό χρειάστηκε να κάνετε αντιπηκτικές στην εγκυμοσύνη ; 
Με  εκτίμηση 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...