Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ωραια συμβουλη σου εδωσε. τετοια κανουμε και απο μονοι μας. ηταν καλες οι εξετασεις σου και δεν χρειαζοταν να κανεις τιποτα η απλα δεν ασχοληθηκε μαζι σας καθολου?

ηταν σκανδαλο με διαφθορα, ασχετο με την ανοσολογια. τωρα δεν γνωριζω αν ηταν και αληθεια, βεβαια. αλλο το τι γραφουν οι εφημεριδες, και αλλο το τι γινεται. δεν γνωριζω τιποτα, γι'αυτο και δεν εκφερω προσωπικη γνωμη.

αιματολογο εχω τη λευκου, εσυ?

αν δεν σου κανει κοπο, γραψε μου το "κατεβατο" να δω μηπως εκανα καποιες απο αυτες. ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το έψαξα και το διάβασα το σκάνδαλο, δε το θεωρώ απίθανο, στην Ελλάδα βρισκόμαστε.

 

όχι δεν ήταν καλές οι εξετάσεις μου, δεν ασχολήθηκε καθόλου, εμει΄ς αυτό που καταλάβαμε τότε ήταν αφου θ απάρουμε το σαλοσπιρ θα λυνοταν όλα.Ευτυχως μετά ανακαλυψα τον γιατρό μου ο οποίος με βοήθησε, καναμε επέμβαση για άλλα θέματα που είχα, μου σύστησε και την αιματολόγο της κλινικής που θα με παρακολουθούσε και όλα πήγαν καλά Δόξα τω Θεώ..

Θα ξεκινήσω να σου γράφω και ότι προλάβω μέχρι να ξυπνήσουν τα μωρά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω θέμα με την ομοκυστεινη μου και ποτέ δεν σταματούσα το φιλισιν για να κάνω την εξέταση...νομίζω μπορεί να καταλάβει ο αιματολόγος αν θα είναι εντάξει η τιμή της ενώ εσύ το παίρνεις κανονικά. Καλά θα είναι όμως αν συμβουλευτείς το γιατρό σου.

 

πηρα τηλ. στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ και ρωτησα για το φυλλικο οξυ και μου ειπαν οτι και να το σταματησεις τωρα για τις εξετασεις δεν εχει νοημα γιατι η επιρροη του κραταει μεχρι και 2 χρονια. Δηλ. αν σταματησω τωρα να το παιρνω θελει 2 χρονια για να φανουν οι κανονικες τιμες της ομοκυστεϊνης που εχω.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας! Συγνώμη για την ερώτηση που ίσως σας φανεί χαζή, αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετη, μήπως θα μπορούσατε με λίγα λόγια να μου πείτε τί ακριβώς είναι η θρομβοφιλία, αν πρέπει να το κοιτάξω (προσπαθούμε 7 χρόνια για παιδί, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κοιτάξει πολλά πράγματα, μόνο τα βασικά), και τί εξετάσεις γίνονται γιαυτό? Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχει κάποιος, σου δίνει δέιγματα??? Ευχαριστώ!:oops:

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

γεια σου rinoula,

θα πρεπει να απευθυνθεις σε εναν αιματολογο να σου γραψει εξετασεις θρομβοφιλιας και επισης για αυτοανοσα, βιταμινες και να κανετε καλλιεργεια και εσυ και ο αντρας σου για μικροβια (εαν δεν εχετε κανει).

η θρομβοφιλια με απλα λογια ειναι η ταση να πηζει το αιμα και να δημιουργουνται θρομβοι, δεν εχει συμπτωματα και ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων εχει καποιο ειδος θρομβοφιλιας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Συγνώμη για την ερώτηση που ίσως σας φανεί χαζή, αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετη, μήπως θα μπορούσατε με λίγα λόγια να μου πείτε τί ακριβώς είναι η θρομβοφιλία, αν πρέπει να το κοιτάξω (προσπαθούμε 7 χρόνια για παιδί, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κοιτάξει πολλά πράγματα, μόνο τα βασικά), και τί εξετάσεις γίνονται γιαυτό? Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχει κάποιος, σου δίνει δέιγματα??? Ευχαριστώ!:oops:

 

καμία ερώτηση δεν είναι χαζή!

χωρίς να κάνουμε τους γιατρούς εδώ μέσα, υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην θρομβοφιλία το γεγονός ότι είχες πολλές ατυχείς προσπάθειες.

σου στέλνω μερικές διευθύνσεις ιστοσελίδων για να έχεις μια πιο επιστημονική ενημέρωση πάνω στο θέμα.

( http://www.mitera.gr/default.asp?siteID=1&pageID=125&langID=1&entryID=20

 

http://www.ivfathenscenter.gr/%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82

 

http://www.embryoland.gr/gr/pages/Services/eksosomatiki-exetaseis/thromvofilia-egkymosyni.asp )

 

όπως σου είπε και η άλλη κοπέλα η εξέταση είναι αιματολογική. Σου προτείνω να πας στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ή στο ΛΑΪΚΟ και να δεις αιματολόγο. Εκει θα σε συμβουλέψουν και θα σου γράψουν τις απαραίτητες εξετάσεις. Να ξέρεις όμως ότι δεν τις δικαιολογεί όλες ο ΕΟΠΠΥ και κάποιες είναι πολύ ακριβές. Συνήθως ένα πλήρες πακέτο θρομβοφιλίας με τις πολύ βασικές εξετάσεις κοστίζει γύρω στα 500 ευρω. Αλλά καλύτερα να δεις αιματολόγο και να σε καθοδηγήσει.

Ο γυναικολόγος σου μπορεί και αυτός να σου γράψει εξετάσεις αλλά σίγουρα αν βρεθεί κάτι θα σε παραπέμψει σε αιματολόγο οπότε καλύτερα πήγαινε από την αρχή εκεί για να μην χάνεις χρόνο. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι τόσα χρόνια κανείς δεν σου είπε τίποτα για αυτή την τόσο διαδεδομένη "προδιάθεση" που λέγεται θρομβοφιλία. Καλλιο αργά παρά ποτέ όμως!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

απ'ότι φαίνεται μόνο εγώ κινώ το θέμα ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ εδω μεσα....:P:D:D

Λοιπον έχω μια ερωτησουλα. Γνωριζει κανεις το διαγνωστικο PHARMAGENETIX που ειναι στους Αμπελοκηπους;;; Εχει φτηνες εξετασεις και αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος λογος....Παραδειγμα ο Leiden εκει κοστιζει 30 ευρω ενω στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ 88!!!! Γιατι τοση διαφορα;; μηπως δεν ειναι καλο εργαστηριο;;; Αν ξερει καποιος κατι ας απαντησει. Επισης θα βαλω τωρα εναν γριφο και οποια το βρει κερδιζει την εκτιμηση μου!! Μπορει καμια σας να βρει τι γραφει στην παρακατω εικονα ο κατα τα αλλα συμπαθης αιματολογος??? ειναι μια εξεταση θρομβοφιλιας αλλα δεν καταλαβαινω τι λεει και μεχρι την Δευτερα που θα ρωτησω αν ξερει καμια σας καλο θα ηταν να μου λυσει την περιεργεια!!!! :D:D

http://postimg.org/image/mmiej3qrp/

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δανάη, καλημέρα

καταρχήν τα "ορνιθοσκαλίσματα" του γιατρού δεν μπόρεσα να τα διαβάσω, και κοίταξα τις δικές μου εξετάσεις θρομβοφιλίας μήπως έμοιαζε με κάτι από αυτά που έγραφαν σε εμένα, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό, οπότε σε αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω. Λογικά, στο διαγνωστικό που θα στις κάνουν θα ξέρουν τι γράφει, θα καταλάβουν, και αν δεν βγάζουν νόημα κι αυτοί, στη χειρότερη πάρτε τον τηλέφωνο επιτόπου.

Όσον αφορά στις χαμηλές τιμές, κοίτα, επειδή κι εγώ βρήκα ένα διαγνωστικό κέντρο ενός αιματολόγου, που έκανα τις δικές μου εξετάσεις, και μου φάνηκε οικονομικό σε σχέση με τα ποσά που έχω διαβάσει στο ιντερνετ, το σκέφτηκα, και ξέρεις κάτι, είναι διαγνωστικό κέντρο, δεν είναι ότι πήγες σε έναν γυναικολογο π.χ. που έχει χαμηλή τιμή η επίσκεψή του, οπότε ψιλιάζεσαι ότι μπορεί να μην είναι καλός. Μηχανήματα θα βγάλουν το πόρισμα των εξετάσεών σου, και δεν είναι υπέρηχος (που ναι, εκεί πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει καλό μηχανημα), είναι ανάλυσης και επεξεργασίας αίματος. Τα αποτελέσματα που θα πάρεις, ναι, πρέπει να στα εκτιμήσει ένας καλός γιατρός, αλλά (η δική μου, προσωπική θέση και γνώμη επι του θέματος) είναι ότι δε νομίζω ότι κρύβεται κάτι πίσω από αυτό. Δηλαδή, τι θα σου πουν ότι δεν είσαι θετική σε θρομβοφιλία ενώ θα είσαι; Αυτό είναι μηνύσιμο, είναι έγκλημα! Δε μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο (η μάλλον δε θα ήθελα να πιστεύω ότι ισχύουν τέτοια πράγματα!). Άλλωστε και τη χοριακή π.χ. άλλοι τη χρεώνουν 15 ευρώ και άλλη μικροβιολόγοι, εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει, ότι ζητούν 50ευρώ. Ελεύθερη αγορά είναι.

Εν τω μεταξύ, εμένα στην εξέταση της θρομβοφιλίας, επειδή ο αιματολόγος είχε το διαγνωστικό κέντρο, μου τις έκαναν οι ίδιοι, και επειδή στο ενδιάμεσο (αφού μου είχαν πάρει αίμα) απέβαλα, μου άλλαξαν την προσέγγιση και τη θεραπεία. Εγώ, προσωπικά, έμεινα πολύ ικανοποιημένη.

Εύχομαι να βγάλεις άκρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καμία ερώτηση δεν είναι χαζή!

χωρίς να κάνουμε τους γιατρούς εδώ μέσα, υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στην θρομβοφιλία το γεγονός ότι είχες πολλές ατυχείς προσπάθειες.

σου στέλνω μερικές διευθύνσεις ιστοσελίδων για να έχεις μια πιο επιστημονική ενημέρωση πάνω στο θέμα.

( http://www.mitera.gr/default.asp?siteID=1&pageID=125&langID=1&entryID=20

 

http://www.ivfathenscenter.gr/%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82

 

http://www.embryoland.gr/gr/pages/Services/eksosomatiki-exetaseis/thromvofilia-egkymosyni.asp )

 

όπως σου είπε και η άλλη κοπέλα η εξέταση είναι αιματολογική. Σου προτείνω να πας στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ή στο ΛΑΪΚΟ και να δεις αιματολόγο. Εκει θα σε συμβουλέψουν και θα σου γράψουν τις απαραίτητες εξετάσεις. Να ξέρεις όμως ότι δεν τις δικαιολογεί όλες ο ΕΟΠΠΥ και κάποιες είναι πολύ ακριβές. Συνήθως ένα πλήρες πακέτο θρομβοφιλίας με τις πολύ βασικές εξετάσεις κοστίζει γύρω στα 500 ευρω. Αλλά καλύτερα να δεις αιματολόγο και να σε καθοδηγήσει.

Ο γυναικολόγος σου μπορεί και αυτός να σου γράψει εξετάσεις αλλά σίγουρα αν βρεθεί κάτι θα σε παραπέμψει σε αιματολόγο οπότε καλύτερα πήγαινε από την αρχή εκεί για να μην χάνεις χρόνο. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι τόσα χρόνια κανείς δεν σου είπε τίποτα για αυτή την τόσο διαδεδομένη "προδιάθεση" που λέγεται θρομβοφιλία. Καλλιο αργά παρά ποτέ όμως!

 

Να ρωτήσω γιατί σοκαρίστηκα λίγο με το 500αρικο που άκουσα... Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ο γιατρός υποψιάστηκε θρομβοφιλία γιατί δεν τροφοδοτούσαν προς το τέλος 100% οι αρτηρίες τον πλακούντα και ξεκίνησα ενέσεις. Συνέστησε 4 μήνες μετά τον τοκετό να πάω σ' έναν αιματολόγο για να δούμε αν όντως υπάρχει θέμα. Αυτές οι εξετάσεις, οι αρχικές / διαγνωστικές είναι τόσο ακριβές ή εφ' όσον έχει ήδη διαγνωσθεί;:?

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Supergirl, αν έχεις ψάξει λίγο το θέμα της θρομβοφιλίας θα δεις ότι υπάρχουν "πολλές μορφές". Στις απαιτούμενες εξετάσεις ελέγχονται πολλοί παράγοντες, ανάλογα με το θέμα που έχει ο κάθε ασθενής. Υπάρχουν κάποιες βασικές εξετάσεις, ένα βασικό πρώτο πακέτο, που συνήθως προτείνουν οι αιματολόγοι για έλεγχο, αλλά μπορεί να χρειαστεί να το ψάξεις περαιτέρω, με επιπλέον εξετάσεις. Γενικώς να ξέρεις είναι σχετικά ακριβές, και προς το παρόν δεν καλύπτονται από τα ταμεία. Εφόσον δε επείγεσαι μπορείς να το κοιτάξεις και να κλείσεις ραντεβού σε κάποιο νοσοκομείο (Ιπποκράτειο, κ.α.) να τις κάνεις εκεί, αλλά δεν ξέρω καθόλου από τιμές. Εγώ βρήκα ένα σχετικά οικονομικό αιματολογικό διαγνωστικό κέντρο, αλλά επειδή στην περίπτωσή μου βιαζόμουν, γιατί ήμουν ήδη έγκυος, δεν το έψαξα παραπάνω για να συγκρίνω τιμές. Αν θες πες μου να σου στείλω προσωπικό μήνυμα για στοιχεία επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

ναι ο πληρης έλεγχος είναι πολυ ακριβος και γενικα δεν τον κανεις εκτος αν ειναι απολυτως απαραιτητο, στο εχει πει δηλαδη ο αιματολογος σου.

Συνηθως το πακετο θρομβοφιλιας που κανουν στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ αποτελειται απο καμια 20αρια εξετασεις και κοστιζει περιπου 500 ευρω. Αλλα καλυτερα να πας να ρωτησεις να σου πουν με λεπτομερεια τι θα κανεις. Μια συμβουλη, αν πας στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ πηγαινε πρωι στις 8.30 και αν εχει κοσμο που θα εχει, πες οτι θελεις μονο ερωτηση να κανεις και θα φυγεις, γιατι ετσι και περιμενεις να τελειωσουν οι παππουδες που περιμενουν με τα καρτελακια τους (τους μετρανε το INR καθε φορα) σωθηκες....! Απλα δες τον αιματολογο και ζητα του να σου γραψει τις εξετασεις, να σε κατατοπισει δηλαδη.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δανάη, καλημέρα

καταρχήν τα "ορνιθοσκαλίσματα" του γιατρού δεν μπόρεσα να τα διαβάσω, και κοίταξα τις δικές μου εξετάσεις θρομβοφιλίας μήπως έμοιαζε με κάτι από αυτά που έγραφαν σε εμένα, αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό, οπότε σε αυτό δε μπορώ να σε βοηθήσω. Λογικά, στο διαγνωστικό που θα στις κάνουν θα ξέρουν τι γράφει, θα καταλάβουν, και αν δεν βγάζουν νόημα κι αυτοί, στη χειρότερη πάρτε τον τηλέφωνο επιτόπου.

Όσον αφορά στις χαμηλές τιμές, κοίτα, επειδή κι εγώ βρήκα ένα διαγνωστικό κέντρο ενός αιματολόγου, που έκανα τις δικές μου εξετάσεις, και μου φάνηκε οικονομικό σε σχέση με τα ποσά που έχω διαβάσει στο ιντερνετ, το σκέφτηκα, και ξέρεις κάτι, είναι διαγνωστικό κέντρο, δεν είναι ότι πήγες σε έναν γυναικολογο π.χ. που έχει χαμηλή τιμή η επίσκεψή του, οπότε ψιλιάζεσαι ότι μπορεί να μην είναι καλός. Μηχανήματα θα βγάλουν το πόρισμα των εξετάσεών σου, και δεν είναι υπέρηχος (που ναι, εκεί πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει καλό μηχανημα), είναι ανάλυσης και επεξεργασίας αίματος. Τα αποτελέσματα που θα πάρεις, ναι, πρέπει να στα εκτιμήσει ένας καλός γιατρός, αλλά (η δική μου, προσωπική θέση και γνώμη επι του θέματος) είναι ότι δε νομίζω ότι κρύβεται κάτι πίσω από αυτό. Δηλαδή, τι θα σου πουν ότι δεν είσαι θετική σε θρομβοφιλία ενώ θα είσαι; Αυτό είναι μηνύσιμο, είναι έγκλημα! Δε μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο (η μάλλον δε θα ήθελα να πιστεύω ότι ισχύουν τέτοια πράγματα!). Άλλωστε και τη χοριακή π.χ. άλλοι τη χρεώνουν 15 ευρώ και άλλη μικροβιολόγοι, εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει, ότι ζητούν 50ευρώ. Ελεύθερη αγορά είναι.

Εν τω μεταξύ, εμένα στην εξέταση της θρομβοφιλίας, επειδή ο αιματολόγος είχε το διαγνωστικό κέντρο, μου τις έκαναν οι ίδιοι, και επειδή στο ενδιάμεσο (αφού μου είχαν πάρει αίμα) απέβαλα, μου άλλαξαν την προσέγγιση και τη θεραπεία. Εγώ, προσωπικά, έμεινα πολύ ικανοποιημένη.

Εύχομαι να βγάλεις άκρη!

 

λοιπον να εξηγησω γιατι ολη αυτη η φασαρια με τα διαγνωστικα: εκανα ενα ολοκληρωμενο ελεγχο (σύμφωνα με τον αιματολογο βεβαια) θρομβοφιλιας και ολα βγηκαν φυσιολογικα πλην του leiden που βγηκε ετεροζυγος το οποιο ομως ηταν το μονο που το ειχα κανει σε ιδιωτικο διαγνωστικο. Και επειδη στο ιδιο διαγνωστικο ειχε κανει μια φιλη μου τις ιδιες εξετασεις και τις βγηκαν αντιφατικες και μετα τις εκανε αλλου και τις βγηκαν φυσιολογικες θορυβηθηκα και γι αυτο θελω να επαναλαβω τον leiden αλλου ωστε να ειμαι εντελως σιγουρη για το αποτελεσμα. Αν και δεν νομιζω να εχει γινει λαθος αλλα γιατι να το εχω στο μυαλο μου; Ειναι μια καλη ευκαιρια να συγκρινω και τα αποτελεσματα να δω αν εχει διαφορα απο εργαστηριο σε εργαστηριο. Ετσι λοιπον βρηκα αυτο το διαγνωστικο που αναφερω σε προηγουμενη μου καταχωριση και μου κανει εντυπωση οι καλες τιμες του. Θα ρωτησω και θα σας πω.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Danae, κατάλαβα τι συνέβη και γιατί ακριβώς το ψάχνεις.

Κοίτα, εγώ είμαι νέα στο club της θρομβοφιλίας, και δεν ξέρω πάρα πολλά επ' αυτής. Ενδεχομένως να έχουν κάνει βλακεία στο διαγνωστικό κέντρο που λες στην περίπτωση της φίλης σου, δεν το ξέρω, αλλά αν είναι έτσι, όπως σου έγραψα, επειδή δεν είναι αστεία αυτά χρειάζονται κυνήγημα! Τα θεωρώ αδιανόητα αυτά τα πράγματα!

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα διαγνωστικό και θα ζητούσα εξέταση μόνο του leiden, και όχι του υπόλοιπου πακέτου θρομβοφιλίας, για να δω τι συμβαίνει και να ηρεμήσω.

Δυστυχώς εμένα δεν μου είπαν αναλυτικά τις τιμές και δε μπορώ να σου πω ακριβώς πόσο έκανε ο leiden στο δικό μου διαγνωστικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Danae, κατάλαβα τι συνέβη και γιατί ακριβώς το ψάχνεις.

Κοίτα, εγώ είμαι νέα στο club της θρομβοφιλίας, και δεν ξέρω πάρα πολλά επ' αυτής. Ενδεχομένως να έχουν κάνει βλακεία στο διαγνωστικό κέντρο που λες στην περίπτωση της φίλης σου, δεν το ξέρω, αλλά αν είναι έτσι, όπως σου έγραψα, επειδή δεν είναι αστεία αυτά χρειάζονται κυνήγημα! Τα θεωρώ αδιανόητα αυτά τα πράγματα!

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε ένα διαγνωστικό και θα ζητούσα εξέταση μόνο του leiden, και όχι του υπόλοιπου πακέτου θρομβοφιλίας, για να δω τι συμβαίνει και να ηρεμήσω.

Δυστυχώς εμένα δεν μου είπαν αναλυτικά τις τιμές και δε μπορώ να σου πω ακριβώς πόσο έκανε ο leiden στο δικό μου διαγνωστικό κέντρο.

 

μα αυτο σου ειπα. δεν θα κανω ολο το πακετο απο την αρχη! μονο τον leiden και το apcr θα κανω για να δω τι θα βγαλει. εχω ακουσει οτι μονο με ετεροζυγωτια στον leiden κανεις ενεσεις προς το τελος ή μετα τον τοκετο οχι απο την αρχη. Γι αυτο θελω να το ψαξω καλα μην κανω τσαμπα ενεσεις απο την αρχη αφου δεν εχω κατι σοβαρο. Αν ειχα κι αλλη μεταλλαξη τοτε ναι παιζει αλλο σεναριο αλλα μονο τον leiden ενταξει νομιζω πως δεν ειναι τοσο σοβαρο.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω νεα για την pharmagenetix. Τελικα οι τιμες που εχει στην ιστοσελιδα της ισχυουν μονο ως τιμες πακετου. Δηλαδη αν θες να κανεις μεμονωμενες εξετασεις ειναι πιο ακριβα. Συγκεκριμενα ο leiden εχει 60 ευρω ενω στο πακετο εχει 30. Μονο το APCR ειναι το ιδιο δηλ. 20 ευρω. Τους ρωτησα γιατι στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ειναι πιο ακριβα και μου ειπε οτι εχει να κανει με το kit που χρησιμοποιουνε. Δηλ. μπορει να χρησιμοποιουνε την ταινια που εχει ολες τις μεταλλαξεις ασχετως αν εσυ κανεις μονο 2-3, ομως εσυ πληρωνεις την ταινια για ολες που ειναι πιο ακριβη. Οταν λενε ταινια θα εννοουν μαλλον εκει που βαζουν το δειγμα αιματος...δεν ξερω φανταζομαι.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δανάη,

κατάλαβα, εντάξει, λογικό είναι να θέλουν να πλασσάρουν όλο το πακέτο και να έχουν καλύτερες τιμές όταν στο δίνουν όλο, παρά μεμονομένα.

Αν θες σου στέλνω με προσωπικό μηνυμα το δικό μου διαγνωστικό να πάρεις να ρωτήσεις κι εκεί τιμές.

Κοιτά, όσον αφορά στη θεραπεία, καλύτερα να το συζητήσεις με τον αιματολόγο σου, αφού πάρεις τα αποτελέσματα, και μετά και με το γυναικολόγο σου.

Εγώ για παράδειγμα βγήκα ετεροζυγωτή σε ένα από τα στοιχεία που έλεγξα για θρομβοφιλία (δε θυμάμαι σε ποιο, και τώρα είμαι στη δουλειά και δεν τα έχω μαζί μου).

Έκανα την εξέταση πρωι ούσα έγκυος, και την ίδια μέρα το απόγευμα απέβαλλα (6w+2d). Όταν με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι είμαι θετική και να πάω να πάρω τα αποτελέσματα, τους είπα για την έκβαση της εγκυμοσύνης, και όταν πήγα να τα πάρω, μου είπαν ότι λόγω αποβολής άλλαξαν αντιμετώπιση και μου πρότειναν άλλη θεραπεία. Δηλαδή, ενώ, αν και ήμουν θετική, σκέφτονταν να μη μου δώσουν σε όλη τη διάρκεια της εκγυμοσύνης ηπαρίνη, τώρα, λόγω αποβολής, για να μην βιώσω ξανά κάτι τέτοιο, μου είπαν να πίνω προκαταβολικά σαλοσπιρ, πριν μείνω έγκυος, και με το που θα έχω θετικό τεστ να ξεκινήσω αμέσως ηπαρίνη.

Θα τα συζητήσω και με τη γυναικολόγο μου και θα δούμε τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δανάη,

κατάλαβα, εντάξει, λογικό είναι να θέλουν να πλασσάρουν όλο το πακέτο και να έχουν καλύτερες τιμές όταν στο δίνουν όλο, παρά μεμονομένα.

Αν θες σου στέλνω με προσωπικό μηνυμα το δικό μου διαγνωστικό να πάρεις να ρωτήσεις κι εκεί τιμές.

Κοιτά, όσον αφορά στη θεραπεία, καλύτερα να το συζητήσεις με τον αιματολόγο σου, αφού πάρεις τα αποτελέσματα, και μετά και με το γυναικολόγο σου.

Εγώ για παράδειγμα βγήκα ετεροζυγωτή σε ένα από τα στοιχεία που έλεγξα για θρομβοφιλία (δε θυμάμαι σε ποιο, και τώρα είμαι στη δουλειά και δεν τα έχω μαζί μου).

Έκανα την εξέταση πρωι ούσα έγκυος, και την ίδια μέρα το απόγευμα απέβαλλα (6w+2d). Όταν με πήραν τηλέφωνο να μου πουν ότι είμαι θετική και να πάω να πάρω τα αποτελέσματα, τους είπα για την έκβαση της εγκυμοσύνης, και όταν πήγα να τα πάρω, μου είπαν ότι λόγω αποβολής άλλαξαν αντιμετώπιση και μου πρότειναν άλλη θεραπεία. Δηλαδή, ενώ, αν και ήμουν θετική, σκέφτονταν να μη μου δώσουν σε όλη τη διάρκεια της εκγυμοσύνης ηπαρίνη, τώρα, λόγω αποβολής, για να μην βιώσω ξανά κάτι τέτοιο, μου είπαν να πίνω προκαταβολικά σαλοσπιρ, πριν μείνω έγκυος, και με το που θα έχω θετικό τεστ να ξεκινήσω αμέσως ηπαρίνη.

Θα τα συζητήσω και με τη γυναικολόγο μου και θα δούμε τι θα κανω.

 

μαλιστα...καταλαβα...Εγω εχω βγει με ετεροζυγωτια στον leiden και το γνωριζει ο γυναικολογος. Απλα ισως περιμενει να δει και σακο για να μου πει για ηπαρινες. Οταν πηγα την πρωτη φορα ηταν νωρις και ειδαμε μονο το "φουσκωμενο" ενδομητριο. Τι να σου πω ρε συ...ο καθενας εχει την αποψη του. Αλοιμονο σε μας....Παντως και μενα μου ειχε πει οτι θα κανω απο την αρχη ενω σε μια αλλη κοπελα τις ειχαν πει οτι θα κανει μετα τον τοκετο μονο. Η αρχη ομως δεν θεωρειται απο την στιγμη που βγαινει θετικο το τεστ και βλεπει και στον υπερηχο ολη αυτη την δραστηριοτητα;;

Αν βρεις σε ποιο εχεις ετεροζυγωτια πες μας γιατι ειναι σημαντικο. Ειναι τοσες οι μορφες θρομβοφιλιας καλο ειναι να μην τρομαζουμε τον κοσμο! :))

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα το δω και θα το γράψω ακριβώς.

Δεν ξέρω κι εγώ τι να πω! να φανταστείς εμένα ο αιματολόγος μου είπε ότι όταν είχαν βγει τα αποτελέσματα έκλινε στο να μη μου δώσει τίποτα (προφανώς υποθέτω ότι αυτό που έχω είναι κάτι "ελαφρύ"). Μόλις, όμως, έμαθε για την αποβολή (που ήταν άσχετη με τη θρομβοφιλία, γιατί έγινε πολύ νωρίς-τουλάχιστον έτσι μου είπαν γυναικολόγος και αιματολόγος) άλλαξε γνώμη, και για να είναι πιο σίγουρος μην αποβάλλω ξανά, κι αυτή τη φορά φταίει η θρομβοφιλία, όχι απλώς προτείνει ενέσεις, αλλά μου δίνει προκαταβολικά χάπια για να είμαι καλυμμένη για το διάστημα των 2 εβδομάδων (από τη σύλληψη μέχρι να το μάθω), και μετά το θετικό τεστ κατευθείαν ενέσεις ηπαρίνης. Και το άλλο κουφό είναι ότι μου είπε πως θα κάνω ενέσεις το πρώτο τρίμηνο, το δεύτερο ανάλογα με τα αποτελέσματα διαφόρων εξετάσεων μπορεί να τις διακόψω, και το τρίτο θα τις ξαναξεκινήσω.

:shock::confused:

Link to comment
Share on other sites

Danae και osin σας ευχαριστώ πολύ για την πρώτη ενημέρωση - έχω κανα δυο μήνες περιθώριο να το ψάξω ακόμα πριν πάω για εξετάσεις, αλλά θα ήθελα σε Pm τα στοιχεία επικοινωνίας εκείνου του οικονομικού αιματολογικού κέντρου!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα σπίτι, στις εξετάσεις μου βρέθηκε ετεροζυγωτία στη μετάλλαξη προθρομβίνης

 

με άλλα λόγια πρόκειται για τον παράγοντα F2 G20210Α. Το έχω κάνει και βγήκε φυσιολογικό.

Όμως πρέπει να πούμε στις κοπέλες που διαβάζουν και δεν καταλαβαίνουν τι λέμε, να μην πανικοβάλλονται και να έχουν υπόψη τους ότι όλα όσα γράφονται αφορούν διαφορετικούς οργανισμούς με διαφορετικό ιστορικό και συμπτώματα. Δηλ. επειδή το κάθε άτομο είναι διαφορετικό το καλύτερο που σας προτείνω είναι να κάνετε ένα βασικό πακέτο θρομβοφιλίας ώστε να σας έρθει και οικονομικά και να μην προσπαθείτε να βγάλετε συμπεράσματα μόνο από το ιντερνετ. Είναι λάθος. ΚΑΙ τρομοκρατείστε ΚΑΙ ίσως να μην λαμβάνετε σωστή πληροφόρηση.

Για παράδειγμα μπορεί να διαβάσετε να γράφει μια κοπέλα ότι απέβαλε επειδή είχε την τάδε μετάλλαξη...ΝΑΙ ΑΛΛΑ ίσως η ίδια κοπέλα να παρέλειψε να γράψει άλλες σημαντικές λεπτομέρειες όπως ότι είχε ιστορικό σε αποβολές ή ότι είχε και μια ακόμη μετάλλαξη που δεν την ανέφερε ή ότι είχε πέσει από τις σκάλες πριν λίγες μέρες κτλ. Θέλω να πω ότι όταν περιγράφουμε η καθεμια την περίπτωσή της πολλές φορές παραλείπουμε σημαντικά στοιχεία και δίνουμε λανθασμένες εντυπώσεις χωρίς να το θέλουμε. Αυτά τα ολίγα πρωί είναι ακόμα μην σας ζαλίσω άλλο! :mrgreen:

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τη Δανάη. Για παράδειγμα εγώ απέβαλλα πάρα πολύ νωρίς (στην έκτη εβδομάδα), δεν είχε καν σχηματιστεί καρδιά για να θεωρηθεί ότι κάποια θρόμβωση προκάλεσε την αποβολή. Με ομόφωνη γνώμη γυναικολόγου και αιματολόγου προκειται για χρωμοσωμική ανωμαλία, και δεν ευθύνεται η θρομβοφιλία. Επίσης, όπως έχω ήδη γράψει, για τη δική μου προσωπική περίπτωση ο αιματολόγος αρχικά (πριν την αποβολή) δε σκόπευε να μου δώσει κάποια αγωγή στην εγκυμοσύνη, γιατί προφανώς έκρινε ότι πρόκειται για ελαφριά μορφή. Μετά την αποβολή μου είπε ότι θα μου δώσει σαλοσπιρ (και σε κάποιους μήνες της εγκυμοσύνης ηπαρίνες) για να αποκλείσει το ενδεχόμενο μίας μελλοντικής αποβολής, που ενδεχομένως μπορεί να προκληθεί από τη θρομβοφιλία, γιατί είπε πως δεν θέλει να ξαναβιώσω αποβολή. Τελειώνοντας θέλω να αναφέρω ότι ανάλογα με το σώμα της κάθε κοπέλας καθορίζεται η αγωγή, π.χ. εμένα μου είπε ότι όταν ξαναμείνω έγκυος θα δούμε αν, τι, σε τι ποσότητα και για πόσο διάστημα θα χρειαστεί να το παίρνω. Σε κάθε περίπτωση ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών. Απλώς εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και καταθέτουμε εμπειρίες, απλά για να είμαστε εμείς οι ίδιες πιο ενημερωμένες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τη Δανάη. Για παράδειγμα εγώ απέβαλλα πάρα πολύ νωρίς (στην έκτη εβδομάδα), δεν είχε καν σχηματιστεί καρδιά για να θεωρηθεί ότι κάποια θρόμβωση προκάλεσε την αποβολή. Με ομόφωνη γνώμη γυναικολόγου και αιματολόγου προκειται για χρωμοσωμική ανωμαλία, και δεν ευθύνεται η θρομβοφιλία. Επίσης, όπως έχω ήδη γράψει, για τη δική μου προσωπική περίπτωση ο αιματολόγος αρχικά (πριν την αποβολή) δε σκόπευε να μου δώσει κάποια αγωγή στην εγκυμοσύνη, γιατί προφανώς έκρινε ότι πρόκειται για ελαφριά μορφή. Μετά την αποβολή μου είπε ότι θα μου δώσει σαλοσπιρ (και σε κάποιους μήνες της εγκυμοσύνης ηπαρίνες) για να αποκλείσει το ενδεχόμενο μίας μελλοντικής αποβολής, που ενδεχομένως μπορεί να προκληθεί από τη θρομβοφιλία, γιατί είπε πως δεν θέλει να ξαναβιώσω αποβολή. Τελειώνοντας θέλω να αναφέρω ότι ανάλογα με το σώμα της κάθε κοπέλας καθορίζεται η αγωγή, π.χ. εμένα μου είπε ότι όταν ξαναμείνω έγκυος θα δούμε αν, τι, σε τι ποσότητα και για πόσο διάστημα θα χρειαστεί να το παίρνω. Σε κάθε περίπτωση ακολουθούμε τις οδηγίες των γιατρών. Απλώς εδώ ανταλλάσσουμε απόψεις και καταθέτουμε εμπειρίες, απλά για να είμαστε εμείς οι ίδιες πιο ενημερωμένες.

 

πολύ σωστή osin!!! έτσι ακριβώς πρέπει να γράφουμε! ήσουν πολύ ξεκάθαρη! :D

λοιπόν θα ήθελα τώρα να ρωτήσω όποιες κοπέλες έχουν κάνει ενέσεις ηπαρίνης, να μας πουν αν είχαν παρενέργειες μετά την χρήση τους. Εννοώ αν νιώθαν κάτι αμέσως μετά την ένεση (πέρα από το τσούξιμο). Καλό θα ήταν να αναφέρετε και το όνομα της ηπαρίνης που κάνατε οπως και την ποσότητα. Επίσης έχω μια απορία (αλλά μαλλον καποιος χημικος - φαρμακοποιος θα το ξερει), η ηπαρίνη σαν ουσια ειναι χημική; μαλλον δεν το εκφραζω καλα...θελω να πω πόσο χημικη ειναι. Γιατι καπου ειχα διαβασει οτι ειναι "φυσικη" ουσια. Καλα αν το βρω θα σας το γραψω ακριβως.:mrgreen:

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...