Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Φυσικα και μια μεταλαξη δε σημαινει θρομβοφιλια. Ισα-ισα που ορισμενες μςταλαξεις θεωρουνται και προστατευτικες. Αλλα αυτα μονο αιματολογος μπορει να τα εξηγησει. Εγω ειχα 4 μεταλλαξεις ομοζυγες και ετεροζυγες και θεωρηθηκα οτι δε εχω θρομβοφιλια.

 

αυτο που λες ειναι πολυ σοβαρο. Διοτι εγω εκανα μερικες βασικες εξετασεις για θρομβοφιλια (τωρα θα κανω τις υπολοιπες μετα απο συσταση αιματολογου) και το μονο που βγηκε ηταν η ετεροζυγωτία στον LEIDEN. Ομως ο αιματολογος οταν ειδε τις εξετασεις μου ειπε οτι αυτο δεν μας λεει τιποτα και μου εδωσε και αλλες. Αρα γι αυτο δεν κατεληξε καπου επειδη ισχυει αυτο που λες. Ομως ο γυναικολογος μου αρκεστηκε στην ετεροζυγωτια του leiden για να μου πει οτι οταν μεινω εγκυος θα κανω απο την αρχη ενεσεις ηπαρινης για καλο και για κακο....Δηλ. συγγνωμη υπαρχει περιπτωση να μην εχω θρομβοφιλια και να μπουκωνομουνα με ενεσεις χωρις λογο;; Γι αυτο και γω πηγα σε αιματολογο και περιμενω να κανω και τις υπολοιπες εξετασεις για να δουμε αν τελικα θα κανω ενεσεις ή οχι οταν ερθει η ωρα. Οι γυναικολογοι μου φαινεται οτι μολις δουν εστω και μια υποψια θρομβοφιλιας αμεσως δινουν φαρμακα.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο που λες ειναι πολυ σοβαρο. Διοτι εγω εκανα μερικες βασικες εξετασεις για θρομβοφιλια (τωρα θα κανω τις υπολοιπες μετα απο συσταση αιματολογου) και το μονο που βγηκε ηταν η ετεροζυγωτία στον LEIDEN. Ομως ο αιματολογος οταν ειδε τις εξετασεις μου ειπε οτι αυτο δεν μας λεει τιποτα και μου εδωσε και αλλες. Αρα γι αυτο δεν κατεληξε καπου επειδη ισχυει αυτο που λες. Ομως ο γυναικολογος μου αρκεστηκε στην ετεροζυγωτια του leiden για να μου πει οτι οταν μεινω εγκυος θα κανω απο την αρχη ενεσεις ηπαρινης για καλο και για κακο....Δηλ. συγγνωμη υπαρχει περιπτωση να μην εχω θρομβοφιλια και να μπουκωνομουνα με ενεσεις χωρις λογο;; Γι αυτο και γω πηγα σε αιματολογο και περιμενω να κανω και τις υπολοιπες εξετασεις για να δουμε αν τελικα θα κανω ενεσεις ή οχι οταν ερθει η ωρα. Οι γυναικολογοι μου φαινεται οτι μολις δουν εστω και μια υποψια θρομβοφιλιας αμεσως δινουν φαρμακα.

Κι εγω μετα την 1η παλλινδρομη εκανα αντιπηκτικη αγωγη αλλα ειχα κι αλλη παλλινδρομη. Οι γυναικολογοι την αντιπηκτικη την εχουν πανακεια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μετα την 1η παλλινδρομη εκανα αντιπηκτικη αγωγη αλλα ειχα κι αλλη παλλινδρομη. Οι γυναικολογοι την αντιπηκτικη την εχουν πανακεια.

 

Και που απέδωσαν την 2η παλλίνδρομη τότε αφού έκανες ήδη αγωγή;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στα αντιπατρικα αντισωματα. Εκανα θεραπεια και ολα πηγαν καλα την επομενη φορα.

 

Α ναι!! Το είχα ξανα διαβάσει παλιότερα όταν είχαμε ξανά μιλήσει.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλ. συγγνωμη υπαρχει περιπτωση να μην εχω θρομβοφιλια και να μπουκωνομουνα με ενεσεις χωρις λογο;; Γι αυτο και γω πηγα σε αιματολογο και περιμενω να κανω και τις υπολοιπες εξετασεις για να δουμε αν τελικα θα κανω ενεσεις ή οχι οταν ερθει η ωρα. Οι γυναικολογοι μου φαινεται οτι μολις δουν εστω και μια υποψια θρομβοφιλιας αμεσως δινουν φαρμακα.

 

danae, το V-LEIDEN ειναι μορφη θρομβοφιλιας, και σε αυτην την περιπτωση θα παρεις οπωσδηποτε αντιπηκτικη αγωγη, στην αρχη οχι για το εμβρυο, αλλα για σενα, για να μην δημιουργουνται θρομβοι στο αιμα, και μετα - και για τους 2 σας.

και θα πρεπει να την κανεις σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης, και λιγο μετα.

Link to comment
Share on other sites

danae, το V-LEIDEN ειναι μορφη θρομβοφιλιας, και σε αυτην την περιπτωση θα παρεις οπωσδηποτε αντιπηκτικη αγωγη, στην αρχη οχι για το εμβρυο, αλλα για σενα, για να μην δημιουργουνται θρομβοι στο αιμα, και μετα - και για τους 2 σας.

και θα πρεπει να την κανεις σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης, και λιγο μετα.

 

turbulence σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ομως δεν εχω ολοκληρωσει τον ελεγχο θρομβοφιλιας. Ο γυναικολογος μου ειχε γραψει μερικες μονο εξετασεις και τωρα θελω να κανω και τις υπολοιπες γιατι πηγα σε αιματολογο και μου ειπε οτι μονο με αυτες τις εξετασεις που εχω κανει δεν βγαζουμε συμπερασμα. Μαλιστα σε αλλο forum ή και σε αυτό δεν θυμάμαι, διάβασα οτι οι ενεσεις δεν δινονται παντα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα εξαρταται απο την περιπτωση. Μερικες φορες δινονται μονο στην αρχη, αλλες φορες στο τελος ή μετα. Γι αυτο πρεπει να κανω ολοκληρωμενες εξετασεις για να δουμε τι ειδους θρομβοφιλια εχω και τι αγωγη χρειαζεται ωστε να μην παρω ενεσεις απο την αρχη αν δεν ειναι απαραιτητο. Η μεταλλαξη στο γονιδιο v leiden υπαρχει στο 67% του πληθυσμου, ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και γι αυτο χρειαζονται κι αλλες εξετασεις.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τα αντιπατρικα αντισωματα;;;

με απλα λογια, οταν το αιμα του συζυγου ειναι αρκετα ομοιο με το δικο σου τοτε αναπτυσσονται λιγα αντιπατρικα αντισωματα (που προστατευουν το εμβρυο) και επομενως ο οργανισμος σου μπορει να μην το αναγνωρισει ως εμβρυο αλλα ως ξενο σωμα και να το πολεμησει. Σε φυσιολογικες περιπτωσεις αναπτυσσονται πολλα αντιπατρικα που προφυλασσουν το εμβρυο. Πανω απο 20% ειναι φυσιολογικα. Εγω ειχα 12% και με τη θεραπεια εφτασαν 40%.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να γινουν σταδιακα επειδη ειναι ακριβες; εννοω να στις χωρισουν σε τρια κομματια ας πουμε απο 200 ευρω το καθενα για παραδειγμα. Νομιζω οτι οι μοριακες δεν χωριζονται, οι αλλες ομως ναι. Στο Ιπποκρατειο ποιον αιματολογο προτεινεις;

 

Kαλημέρα. Επειδή και εγώ πριν λίγα χρόνια έκανα εξετάσεις ανοσολογικές στο Ιπποκράτειο να σου πω πως πρέπει να κλείσεις ραντεβού με την ανοσολόγο εκεί και θα στις γράψει αυτή. Η ανοσολόγος που με είδε λεγόταν Παραπανήσιου, αν πάρεις στον τετραψήφιο κωδικό τηλέφωνο και ζητήσεις θα σου βγάλει το ιατρείο της. Μόνο που τα ραντεβού ήταν μακρινά γιατί έκανε ιατρείο μόνο κάθε Τρίτη, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα. Επειδή και εγώ πριν λίγα χρόνια έκανα εξετάσεις ανοσολογικές στο Ιπποκράτειο να σου πω πως πρέπει να κλείσεις ραντεβού με την ανοσολόγο εκεί και θα στις γράψει αυτή. Η ανοσολόγος που με είδε λεγόταν Παραπανήσιου, αν πάρεις στον τετραψήφιο κωδικό τηλέφωνο και ζητήσεις θα σου βγάλει το ιατρείο της. Μόνο που τα ραντεβού ήταν μακρινά γιατί έκανε ιατρείο μόνο κάθε Τρίτη, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα,

 

ανοσολογικες λεγονται οι εξετασεις θρομβοφιλιας;;;

εγω χτες πηρα τηλεφωνο στο Ιπποκρατειο για να ρωτησω για το αν μπορω να ερθω να δω αιματολογο χωρις ραντεβου (γιατι το επομενο διαθεσιμο ηταν 16 Ιουλιου απο το 1535) και να τον ρωτησω πληροφοριες για την θρομβοφιλια καθως και να μου γραψει εξετασεις κτλ. και μου απαντησαν θετικα. Οποτε θα παω εκει θα βρω εναν γιατρο θα του δειξω τις μεχρι τωρα εξετασεις να μου πει τι αλλο πρεπει να κανω για να καταληξουμε τελικα αν εχω ή δεν εχω θρομβοφιλια και αν εχω τι ειδους ειναι και τι πρεπει να κανω στην εγκυμοσυνη. Επισης θα τον ρωτησω και αυτο που σας ειπα για τις εξετασεις αν μπορω να τις κανω ξεχωριστα.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα

διαβαζοντας ξανα τα αποτελεσματα της αυχενικης (που ειχα κανει περσυ) παρατηρησα κατι που δεν το ειχα παρατηρησει τοτε γιατι δεν ημουν τοσο ενημερωμενη οσο τωρα. Οταν πας να την κανεις σε ρωτανε για το ιατρικο ιστορικο σου και απαντας σε ο,τι ξερεις φυσικα. Μεσα στις ερωτησεις ειχε και το αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και το αντιπηκτικο του λυκου και ειχαν γραψει ΟΧΙ χωρις ομως να εχω εξεταστει γι αυτα. Προφανως θα με ρωτησαν τοτε εγω δεν ηξερα καν τι σημαινουν αυτα και αντι να με ενημερωσουν εγραψαν απλα ενα οχι. Γενικα ομως πιστευω οτι το κανουν αυτο, δηλαδη δεν το ψαχνουν περισσοτερο. Αν δουν οτι δεν εχεις ιδεα τι σου λενε δεν κρινουν απαραιτητο να σου πουν για την θρομβοφιλια. Ακομα δεν τις εχω κανει αυτες τις δυο εξετασεις τωρα θα τις κανω και θα δω αν εχω η οχι. Παντως στην Ελλαδα γενικα η θρομβοφιλια δεν ειναι πολυ γνωστη τωρα εχει αρχισει να γινεται γνωστη. Μυριστηκανε και το χρημα που εχει και παει λεγοντας.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα

διαβαζοντας ξανα τα αποτελεσματα της αυχενικης (που ειχα κανει περσυ) παρατηρησα κατι που δεν το ειχα παρατηρησει τοτε γιατι δεν ημουν τοσο ενημερωμενη οσο τωρα. Οταν πας να την κανεις σε ρωτανε για το ιατρικο ιστορικο σου και απαντας σε ο,τι ξερεις φυσικα. Μεσα στις ερωτησεις ειχε και το αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και το αντιπηκτικο του λυκου και ειχαν γραψει ΟΧΙ χωρις ομως να εχω εξεταστει γι αυτα. Προφανως θα με ρωτησαν τοτε εγω δεν ηξερα καν τι σημαινουν αυτα και αντι να με ενημερωσουν εγραψαν απλα ενα οχι. Γενικα ομως πιστευω οτι το κανουν αυτο, δηλαδη δεν το ψαχνουν περισσοτερο. Αν δουν οτι δεν εχεις ιδεα τι σου λενε δεν κρινουν απαραιτητο να σου πουν για την θρομβοφιλια. Ακομα δεν τις εχω κανει αυτες τις δυο εξετασεις τωρα θα τις κανω και θα δω αν εχω η οχι. Παντως στην Ελλαδα γενικα η θρομβοφιλια δεν ειναι πολυ γνωστη τωρα εχει αρχισει να γινεται γνωστη. Μυριστηκανε και το χρημα που εχει και παει λεγοντας.

 

Να φανταστείς η αιματολόγος που με παρακολουθούσε στις εγκυμοσύνες μου έπαιρνε 70 ευρώ επίσκεψη και ο γυναικολόγος 30....άσε η εξέτασή (anti-xa) που πρέπει να γίνεται κάθε μήνα και η οποία δε γράφεται..άλλα 40 εκεί...(στην 1η έδινα 120 γι αυτή την εξέταση, γιατί στην περιοχή μου μόνο ένα μικροβιολογικό είχε το μηχάνημα και την έκανε, στην 2η ευτυχώς με έκοψε και ρώτησα στην κλινική που θα γεννούσα και την κάνανε με 40 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστείς η αιματολόγος που με παρακολουθούσε στις εγκυμοσύνες μου έπαιρνε 70 ευρώ επίσκεψη και ο γυναικολόγος 30....άσε η εξέτασή (anti-xa) που πρέπει να γίνεται κάθε μήνα και η οποία δε γράφεται..άλλα 40 εκεί...(στην 1η έδινα 120 γι αυτή την εξέταση, γιατί στην περιοχή μου μόνο ένα μικροβιολογικό είχε το μηχάνημα και την έκανε, στην 2η ευτυχώς με έκοψε και ρώτησα στην κλινική που θα γεννούσα και την κάνανε με 40 ευρώ)

 

δηλαδη σε ολες τις μορφες θρομβοφιλιας, ακομα και στις πιο ηπιες, πρεπει καθε μηνα να γινονται οι εξετασεις anti-xa; και τι ειναι αυτες;

εσυ τι μεταλλαξη εχεις;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σε ολες τις μορφες θρομβοφιλιας, ακομα και στις πιο ηπιες, πρεπει καθε μηνα να γινονται οι εξετασεις anti-xa; και τι ειναι αυτες;

εσυ τι μεταλλαξη εχεις;

 

Την συγκεκριμένη εξέταση την κάνεις για να δεις αν σε καλύπτει η ενεση, αλλιώς ανεβαίνεις, π.χ. εγώ ξεκίνησα απο τις 2500 μονάδες και ανέβηκα στις 3500 μόλις πάχυνα λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!

εχω μια ερωτηση απλα πριν παρω τον γιατρο θελω να δω μηπως καποια γνωριζει ηδη κατι. Μου εχει γραψει να κανω και εξεταση για ομοκυστεϊνη ομως εγω παιρνω καιρο τωρα φυλλικο οξυ για προετοιμασια για την επομενη εγκυμοσυνη. Ξερω οτι το φυλλικο οξυ επηρεαζει τα επιπεδα της ομοκυστεϊνης αρα για να κανω την εξεταση σωστα ποσες μερες πριν πρεπει να το σταματησω;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

turbulence σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ομως δεν εχω ολοκληρωσει τον ελεγχο θρομβοφιλιας. Ο γυναικολογος μου ειχε γραψει μερικες μονο εξετασεις και τωρα θελω να κανω και τις υπολοιπες γιατι πηγα σε αιματολογο και μου ειπε οτι μονο με αυτες τις εξετασεις που εχω κανει δεν βγαζουμε συμπερασμα. Μαλιστα σε αλλο forum ή και σε αυτό δεν θυμάμαι, διάβασα οτι οι ενεσεις δεν δινονται παντα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης αλλα εξαρταται απο την περιπτωση. Μερικες φορες δινονται μονο στην αρχη, αλλες φορες στο τελος ή μετα. Γι αυτο πρεπει να κανω ολοκληρωμενες εξετασεις για να δουμε τι ειδους θρομβοφιλια εχω και τι αγωγη χρειαζεται ωστε να μην παρω ενεσεις απο την αρχη αν δεν ειναι απαραιτητο. Η μεταλλαξη στο γονιδιο v leiden υπαρχει στο 67% του πληθυσμου, ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και γι αυτο χρειαζονται κι αλλες εξετασεις.

 

το V-LEIDEN ειναι πολυ συνηθισμενο και επισης υπουλο. ειναι απο τις μορφες θρομβοφιλιας που ευθυνεται και για αποβολες.

ο καθε αιματολογος βλεποντας οτι το εχεις, θα σου ελεγε να κανεις ηπαρινη ακομα και απο την αρχη του κυκλου της προσπαθειας.

πιστευω ο αιματολογος που θα δεις να σε κατευθυνει σωστα, καλη επιτυχια και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

το V-LEIDEN ειναι πολυ συνηθισμενο και επισης υπουλο. ειναι απο τις μορφες θρομβοφιλιας που ευθυνεται και για αποβολες.

ο καθε αιματολογος βλεποντας οτι το εχεις, θα σου ελεγε να κανεις ηπαρινη ακομα και απο την αρχη του κυκλου της προσπαθειας.

πιστευω ο αιματολογος που θα δεις να σε κατευθυνει σωστα, καλη επιτυχια και καλη συνεχεια.

 

πολύ σωστά! είναι απο τα πιο επικίνδυνα στην εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

εχω μια ερωτηση απλα πριν παρω τον γιατρο θελω να δω μηπως καποια γνωριζει ηδη κατι. Μου εχει γραψει να κανω και εξεταση για ομοκυστεϊνη ομως εγω παιρνω καιρο τωρα φυλλικο οξυ για προετοιμασια για την επομενη εγκυμοσυνη. Ξερω οτι το φυλλικο οξυ επηρεαζει τα επιπεδα της ομοκυστεϊνης αρα για να κανω την εξεταση σωστα ποσες μερες πριν πρεπει να το σταματησω;

 

Εγώ έχω θέμα με την ομοκυστεινη μου και ποτέ δεν σταματούσα το φιλισιν για να κάνω την εξέταση...νομίζω μπορεί να καταλάβει ο αιματολόγος αν θα είναι εντάξει η τιμή της ενώ εσύ το παίρνεις κανονικά. Καλά θα είναι όμως αν συμβουλευτείς το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

evil, θα'θελα να σε ρωτησω, οταν εκανες ανοσολογικες εξετασεις στο ιπποκρατειο, θυμασαι καθολου αν μεσα ηταν και συμβατοτητας? γονιδιακες (HLA)?

επειδη εψαξα για την παραπανησιου, ξερω οτι δεν ειναι πια εκει.

ψαχνω για ανοσολογο εκτος απ'τον δανιηλιδη, ξερεις κανεναν?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

evil, θα'θελα να σε ρωτησω, οταν εκανες ανοσολογικες εξετασεις στο ιπποκρατειο, θυμασαι καθολου αν μεσα ηταν και συμβατοτητας? γονιδιακες (HLA)?

επειδη εψαξα για την παραπανησιου, ξερω οτι δεν ειναι πια εκει.

ψαχνω για ανοσολογο εκτος απ'τον δανιηλιδη, ξερεις κανεναν?

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Έφυγε δεν το ξερα, όταν πέρνεις στο 1535 ποιο όνομα σου λένε για το ανοσολογικό;

Είμαι 99% σίγουρη ότι ήταν μέσα στις εξετάσεις μου, αν θέλεις σε λιγάκι μπορώ να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

θυμάμαι πως μου είχε γράψει πάρα πολλές, πλήρωσα 900 και κάτι ευρώ και πήρα τότε κοντά στα 500 από το ικα πίσω και αυτό γιατί όπως μου είχαν πει από το ικα είχαν διαφορετικές τιμές για κάθε εξέταση και μερικές δεν δικαιολογούνταν

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι.

αν η παραπανησιου ηταν διευθυντρια του ανοσολογικου τμηματος και 60 χρονων, τοτε αυτη ειναι που την αναφερουν τα αρθρα για το σκανδαλο. δεν μπορω να βαλω το link να το δεις.

συγγνωμη, αλλα τι εξετασεις σε εβαλε να κανεις με τετοιες τιμες? σιγουρα καποιες γονιδιακες. ξερω οτι περασε καιρος, αλλα μηπως θυμασαι για την συμβατοτητα? μπορεις να γραψεις τι εκανες?

ραντεβου θα προσπαθησω να κλεισω αυριο, αλλα δεν ξερω με ποιον. ακουσα για καποια μπουρα - ξερεις αν ειναι καλη? ειναι στο ιπποκρατειο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.

Θυμαμαι πως δεν μας έκανε καθόλου καλη εντύπωση με τον άντρα μου, βγηκαν τα αποτελέσματα και το μόνο που είχε να μου πει είναι να πέρνω salospir για κ'αποιο διαστημα και αν δεν μείνω έγκυος να κ'ανω εξωσωματική, μάλιστα μου έγραψε και τί φάρμακα να πάρω για την εξωσωματική:shock::shock::shock:

Γιαυτο μετα απο κάποιους μήνες ψάχτηκα με αιματολόγο...

Πάρα πολλές έκανα, το μόνο καλό που είχε κάνει.

Σε ποιο σκάνδαλο αναφέρεσαι;

Θέλεις να σου τις γ΄ραψω αναλυτικά;

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι.

αν η παραπανησιου ηταν διευθυντρια του ανοσολογικου τμηματος και 60 χρονων, τοτε αυτη ειναι που την αναφερουν τα αρθρα για το σκανδαλο. δεν μπορω να βαλω το link να το δεις.

συγγνωμη, αλλα τι εξετασεις σε εβαλε να κανεις με τετοιες τιμες? σιγουρα καποιες γονιδιακες. ξερω οτι περασε καιρος, αλλα μηπως θυμασαι για την συμβατοτητα? μπορεις να γραψεις τι εκανες?

ραντεβου θα προσπαθησω να κλεισω αυριο, αλλα δεν ξερω με ποιον. ακουσα για καποια μπουρα - ξερεις αν ειναι καλη? ειναι στο ιπποκρατειο?

 

διευθυντρια ήταν και δεν την έλεγες και κοριτσάκι...

αυτη που αναφέρεις δεν την γνωρίζω, αιματολόγο πάντως αν θέλεις σου δίνω όνομα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...