Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας ειμαι καινουργια στο forum.συγχωρεστε με για τυχον λαθη..δεν ξερω να το χρησιμοποιω ακομα.διαβαζω τις ιστοριες περι θρομβοφιλιας και θα ηθελα να σασ πω και την δικια μου ιστορια.ειχα μεινει εγκυος και ολα κυλουσαν φυσιολογικα μεχρι που οταν θα πηγαινα στον γιατρο μου για να μου πει ποτε πρεπει να κανω την β επιπεδου διαπιστωσαμε το εμβρυο νεκρο και εγω κινδυνεψα απο συψεμια.ημουν 6μηνων και το γεννησα φυσιολογικα.εκανα ενα ελεγχο θρομβοφιλιας και βγηκα θετικη.στην επομενη εγκυμοσυνη απο την πρωτη στιγμη εκανα αντιπηκτικες.τωρα εχω ενα αγορακι 1χρονου.Καλο θα ηταν λοιπον να την δινουν αυτην την εξεταση απο πριν και οχι μετα απο αποβολη που δυστυχως ετσι γινεται..γιατι πολλες γυναικες περνανε δυστυχως αυτο το δυσκολο κομματι της αποβολης.και ποσο μαλλον καποιες οπωσ και εγω απο οτι μου ειχε πει ο γιατρος ημουν απο τις ατυχες γιατι ημουν σε προχωρημενη εγκυμοσυνη,ενω συνηθως γινεται η αποβολη το πρωτο 3μηνο.ειναι κριμα απο την στιγμη που υπαρχει λυση να ζεις μια τοσο ασχημη εμπειρια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΣΤΗΝ EMBRIOLAB ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 70ΕΥΡΩ.

 

Είσαι σίγουρη ότι έκανες τον πλήρη έλεγχο; Γιατί εγώ που είχα ρωτήσει στο ίδιο κέντρο πριν 3 χρόνια μου είχαν πει 850 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχω κανει ολο το πακετο θρομβοφιλιας. προσεξε γιατι ο προηγουμενος γιατρος που ειχα μου ειχε δωσει να κανω καποιες εξετασεις για θρομβοφιλια. ειχαν δειξει οτι δεν εχω.αλλαξα γιατρο και οταν με ρωτησε εχεις κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια; του λεω ναι! και τις βλεπει και μου λεει: τι ειναι αυτες; οι υπολοιπες; και μενουμε καγκελο με τον αντρα μου. οχι κοριτσι μου μου λεει,αυτες πρεπει να κανεις.και μου βγαζει ενα κατεβατο! και φυσικα ειχα! εμεις συνεχιζουμε να προσπαθουμε με προγραματισμενες επαφες.:P:p

 

Καλησπέρα voula71 μπορείς να μου πεις ποιες ειναι οι εξετασεις θρόμβοφιλιας που έκανες γιατι εμένα ο γιατρος μου και μετα απο δική μου επιμονή μου είπε να κανω μόνο τέσσερις. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!έχω ένα κοριτσάκι 3χρόνων.άλλα μετά το αγγελούδι μου το χάος.1παλίνδρομη μια εξωμήτρια και τώρα μια βιοχημική.κατάρρευση!άλλα με τις εξετάσεις θρομβοφιλιας που θα κάνω και εγώ ελπίζω να πανε όλα καλά.καλή επιτυχία σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια! ξερει καμια σας αν ισχυει πως πρεπει να κανεις απο την αρχη της εγκυμοσηνης αντιπηκτικη αγωγη? εγω ειμαι 12w 3d και θα κανωεξετασηθρομβοφιλιας την αλλη βδομαδα. Εχω αγχωθει!:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! ξερει καμια σας αν ισχυει πως πρεπει να κανεις απο την αρχη της εγκυμοσηνης αντιπηκτικη αγωγη? εγω ειμαι 12w 3d και θα κανωεξετασηθρομβοφιλιας την αλλη βδομαδα. Εχω αγχωθει!:confused::confused::confused:

καλησπερα. γιατι επρεπε να φτασεις την 12η εβδομαδα για να κανεις εξετασεις θρομβοφιλιας; αυτες γινονται πριν μεινεις εγκυος, η το πολυ στην αρχη τις εγκυμοσυνης. το ξερω γιατι εγω εχω. αλλα στην δικη σου περιπτωση νομιζω οτι δεν πρεπει να εχεις. αν ειχες δεν θα προχωρουσε η εγκυμοσηνη σου. σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Ειμαι κι εγω εκκολαπτομενη μανουλα. Με το που διαπιστωθηκε η κυηση ηνγυναικολογος με ρωτησε αν υπαρχει στην οικογενεια ιστορικο εγκεφαλικων η εμφραγματων. Της ειπανοτι υπαρχει ιστορικο ανακοπης κ μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση θρομβοφιλιας, η οποια ευθυνετα για αποβολες κνπαλλινδρομες κ μου συνεστησε να παω το συντομοτερο σε αιματολογο. Πηγα στην 5w3d . Μου ειπε οτι δεν εχω θρομβοφιλια αλλα λογω ιστορικου να ξεκινησω ενεσεις απο την 8η εβδομαδα ( οταν λεω ιστορικο εννοω δικα μου θεματα υγειας). Η γυναικολογος μου ειπε οτι στις περιπτωσεις θρομβοφιλιας η παλλινδρομηση γινεται πριν την 8η.

Παντως προφανως καινστην περιπτωση μου χρειαζοταν οι αντιπηκτικες:

1ον: στην αρχη η εγκυμοσυνη δεν εξελισσονταν οπως επρεπε..η χοριακη δεν αυξανοταν οπως επρεπε κ ειχα συσπασεις, το εμβρυο ηταν μικρο. Η γυναικολογος μου ειπε.οτι χωρις τις ενεσεις δε θα πηγαιναμε καλα.

2ον: στις αντι-Χα που κανω φαινεται οτι ολο κ πρεπει να ανεβαζω τη δοση... εγω αυτοντο ερμηνευω οτινοντως οι ενεσεις ηταν απαραιτητες.

 

( ειμαι απο την επαρχια αλλα μ εστειλε σε αιματολογο στην Αθηνα. Μου εκανε επιτοπου μια εξεταση που λεγεται θρομβοελαστογραμμα κ εξεταση+εοισκεψη κοστισε 100 ευρω. Για τα περαιτερω επικοινωνω μαζι του τηλεφωνικα κ μου δινεινοδηγιες. Θα χρειαστει να παω αλλη μια φορα. Αν καποια θελει πληροφοριες ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα. Αλλα κοριτσια, οσες εχετε ηδη βιωσει την εμπειρια αποβολης ηνπαλκινδρομης μην το αφηνεται... πηγαινετε σε ειματολογο, εστω με δικη σας πρωτοβουλια!! Καλη τυχη σε ολες μεσα απ την καρδια μου!!!)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι έκανες τον πλήρη έλεγχο; Γιατί εγώ που είχα ρωτήσει στο ίδιο κέντρο πριν 3 χρόνια μου είχαν πει 850 ευρώ.

Εγώ που έκανα στο intergenetics (στον Πάγκαλο) στην Αθήνα οι εξετάσεις για θρομβοφιλία στοίχισαν 180 ? και οι χρωμοσωμικές άλλα 600. Κι αλλού που ρώτησα σε αιματολόγους για το ίδιο μου είπαν για τις εξετάσεις θρομβοφιλίας 180? (ταρίφα;). Τις έκανα και ξένοιασα.

Όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κορίτσια!

χρειάζομαι τα φώτα σας .Σε αιματολογικές εξετάσεις που έκανα πριν την εξωσωματική μου ανακάλυψα πως έχω ομόζυγη στο 677.οπότε πήρα σαλοσπίρ εκείνη την περίοδο κ φολλικο οξύ για πάντα,όπως μου σύστησε η αιματολόγος μου.

Η εξωσωματική άκαρπη...οπότε μου έγραψε κ άλλες εξετάσεις να κάνω κ τα αποτελέσματα είναι τα εξής

Anti-β2 GPI (Igm) θετικο

CRP ποσοτική,λευκά μονοκύτταρα κ D- diners ανεβασμένα!

aPTT χαμηλό.

τι σημαίνουν όλα αυτά??έχω σκάσει απο την αγωνία μου γτ η γιατρός μου λείπει εξωτερικό κ επιστρέφει σε λίγες μέρες.επίσης στο ιντερνετ που έψαξα είδα σημεία κ τέρατα κ τρόμαξα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Για όποιον χρειαστεί να κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας, επειδή ρώτησα στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ πριν από μια εβδομάδα, για τις παρακάτω εξετάσεις το κόστος είναι περίπου 650 ευρώ. Είχα παραπεμπτικό από γυναικολόγο και αιματολόγο αλλά δεν δίνεται παραπεμπτικό για όλες τις εξετάσεις. Οι αιμοληψίες γίνονται καθημερινές, 08:30 με 10:30, μετά από 12ωρη νηστεία, δηλαδή τελευταίο γεύμα 20:00-21:00 της προηγούμενης ημέρας, χωρίς ραντεβού, στο κέντρο αιμοδοσίας του νοσοκομείου. Είναι πολύ εξυπηρετικοί, και μπορείτε να καλέσετε στο τηλεφωνικό κέντρο 2132088000 για να σας συνδέσουν ή σε κάποιο από τα τηλέφωνα του εργαστηρίου στην διεύθυνση http://www.hippocratio.gr/index.php?p=departments&department_id=1_1_1_3_3&PHPSESSID=3f5b4d30518f03787cbbe414dec4d64c.

Μπορείτε να πάτε πρώτα στο κέντρο αιμοδοσίας (υπόγειο), όπου με βάση το παραπεμπτικό θα σας σημειώσουν τις εξετάσεις σε ένα έντυπο που θα δώσετε στο γραφείο εξυπηρέτησης πολίτη (ισόγειο), όπου και θα σας ενημερώσουν για το κόστος. Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από έναν μήνα.

Οι εξετάσεις για τις οποίες μου είπαν συνολικό κόστος 650 ευρώ στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ είναι οι εξής:

Αντιπηκτικό λύκου PTT-LA

Αντικαρδιολιπινικά αντισώματα (IgG-IgM)

Anti-B2-γλυκοπρωτεΐνης 1 (IgG-IgM)

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης – aPTT

D-dimer (Fragment D-dimer)

Χρόνος προθρομβίνης (PT)

Γενική αίματος και ινωδογόνο

Χρόνος θρομβίνης (ΤΤ)

Χρόνος ροής

Πρωτεΐνη C (PC αντιγόνο)

Πρωτεΐνη S (PS:C)

Αντίσταση στη πρωτεΐνη C (APC-R)

Αντιθρομβίνη III

Ομοκυστεΐνη (MTHFR) – (C677T, A1298C)

Factor V – Leiden (G1691A – H1299R)

Factor II – (G20210A) - προθρομβίνη

GPIa (μετάλλαξη γλυκοπρωτεΐνης C807T)

Ολική ομοκυστεΐνη πλάσματος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γέννησα και μου εχουν περισσέψει 9 κουτιά clexane 0,4 (με δυο ενέσεις σε κάθε ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ εννοείται κουτί).

Ημερομηνία λήξης 04/2016.

 

Αρχική τιμή αγοράς 9? / κουτί.

 

Στείλτε pm αν ενδιαφέρεστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για όποιον χρειαστεί να κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας, επειδή ρώτησα στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ πριν από μια εβδομάδα, για τις παρακάτω εξετάσεις το κόστος είναι περίπου 650 ευρώ. Είχα παραπεμπτικό από γυναικολόγο και αιματολόγο αλλά δεν δίνεται παραπεμπτικό για όλες τις εξετάσεις. Οι αιμοληψίες γίνονται καθημερινές, 08:30 με 10:30, μετά από 12ωρη νηστεία, δηλαδή τελευταίο γεύμα 20:00-21:00 της προηγούμενης ημέρας, χωρίς ραντεβού, στο κέντρο αιμοδοσίας του νοσοκομείου. Είναι πολύ εξυπηρετικοί, και μπορείτε να καλέσετε στο τηλεφωνικό κέντρο 2132088000 για να σας συνδέσουν ή σε κάποιο από τα τηλέφωνα του εργαστηρίου στην διεύθυνση http://www.hippocratio.gr/index.php?p=departments&department_id=1_1_1_3_3&PHPSESSID=3f5b4d30518f03787cbbe414dec4d64c.

Μπορείτε να πάτε πρώτα στο κέντρο αιμοδοσίας (υπόγειο), όπου με βάση το παραπεμπτικό θα σας σημειώσουν τις εξετάσεις σε ένα έντυπο που θα δώσετε στο γραφείο εξυπηρέτησης πολίτη (ισόγειο), όπου και θα σας ενημερώσουν για το κόστος. Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από έναν μήνα.

Οι εξετάσεις για τις οποίες μου είπαν συνολικό κόστος 650 ευρώ στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ είναι οι εξής:

Αντιπηκτικό λύκου PTT-LA

Αντικαρδιολιπινικά αντισώματα (IgG-IgM)

Anti-B2-γλυκοπρωτεΐνης 1 (IgG-IgM)

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης – aPTT

D-dimer (Fragment D-dimer)

Χρόνος προθρομβίνης (PT)

Γενική αίματος και ινωδογόνο

Χρόνος θρομβίνης (ΤΤ)

Χρόνος ροής

Πρωτεΐνη C (PC αντιγόνο)

Πρωτεΐνη S (PS:C)

Αντίσταση στη πρωτεΐνη C (APC-R)

Αντιθρομβίνη III

Ομοκυστεΐνη (MTHFR) – (C677T, A1298C)

Factor V – Leiden (G1691A – H1299R)

Factor II – (G20210A) - προθρομβίνη

GPIa (μετάλλαξη γλυκοπρωτεΐνης C807T)

Ολική ομοκυστεΐνη πλάσματος

 

εξαρταται παντως τι ακριβως θελει να δει ο γιατρος ανα περιπτωση. Εγω ας πουμε επειδη ειχα αποβολη στην πρωτη εγκυμοσυνη στον 6ο μηνα, θα κανω προληπτικα και αυτη την εξεταση αλλα δεν θα κανω ολα αυτα που ανεφερε η Chatterbox και ετσι θα μου στοιχισει 100 ευρω με ΕΟΠΠΥ αλλιως θα στοιχιζε 160 ευρω περιπου. Στην ουσια οι πιο ακριβες ειναι και αυτες δεν υποστηριζει το ταμειο. Δηλαδη απο τα 100 τα 90 αφορουν την πρωτεινη S, τον παραγοντα V Leiden και το APCR. Εγω τα βρηκα τοσο στην ΒΙΟΪΑΤΡΙΚΗ Πειραια. Μπορειτε να παρετε τηλεφωνο και να ρωτησετε τιμες. Παντως το 650 ευρω μου φαινεται πολυ μεγαλο ποσο...οχι πως δεν το εχω ακουσει ξανα. Αρα καποια εξεταση θα ειναι πολυ ακριβη και απλα εγω δεν θα την κανω γιατι δεν χρειαζεται. Προφανως στο σύνολό της η εξέταση για την θρομβοφιλια ειναι πανακριβη αλλιως αν κανεις μερικες μονο εξετασεις και οχι ολες δεν στοιχιζει πολυ.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Ειμαι στην 29 εβδομαδα και σπο την αρχη κανω ενεσεις ηπαρινης.τωρα που φουσκωσε η κοιλια μου, μου ειναι λιγακι δυσκολο να συνεχισω να τις κανω εκει.εχω σκουσει για τιν μηρο κσι για τα μπρατδα.εχει κανει καμια σΑς εκει.??

qEAqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εκανα τελικα τις εξετασεις για την θρομβοφιλια και ολα ηταν φυσιολογικα εκτος απο τον Παράγων V Leiden που βγηκα ετεροζυγωτης (τιμη 0,50) και την αντίσταση στην πρωτεινη C (APCR) που ηταν 0,6 δηλάδη κάτω από το όριο. Η πρωτεινη S βγηκε μια χαρα. Αυτα τα δυο τα οποια συνδεονται, δηλαδη η APCR και ο V Leiden, δειχνουν οτι εχω θρομβοφιλια; Εχω διαβασει διαφορα και εχω μπερδευτει. Θα παω στον γιατρο βεβαια να τα δει αλλα μεχρι να παω με εχει φαει η αγωνια και ειπα να σας ρωτησω μια και οι περισσοτερες εχετε ηδη παει στους γιατρους σας και ξερετε πανω κατω. Το σιγουρο είναι ότι σοβαρο πρόβλημα εχεις αν εισαι ομόζυγος από ότι διαβασα. Επισης καπου αλλου ελεγε ότι από μονος του ο παραγων V Leiden σε ετεροζυγια δεν λεει και πολλα. Τελικα εχω θεμα; οσες εχουν ετεροζυγια τι τους ειπε ο γιατρος; Βεβαια θα μου πειτε ότι παιζουν ρολο και αλλα θεματα όπως ιστορικο, άλλες εξετασεις κτλ. γιατι δεν εξετάζεις ποτε κατι μονο του αλλα από περιεργεια θα ηθελα να ακουσω μερικες αποψεις και γεγονοτα. καλη σας ημερα!:mrgreen:

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Παντως στην Αμερικη, ο ελεγχος θρομβοφιλιας συμπεριλαμβανεται στις υποχρεωτικες εξετασεις, οταν μια γυναικα αποφασισει να μεινει εγκυος. Ενω στην Ελλαδα, οι γιατροι τη συνιστουν μετα απο 2-3 αποβολες! :evil:

 

 

εγω εμαθα για την θρομβοφιλια μετα την αποβολη που ειχα στις 23 μιση εβδομαδες πριν τρεις μηνες. Μετα απο την ασχημη εμπειρια που ειχα αρχισα να διαβαζω και να ενημερωνομαι και επεσα πανω στο θεμα "θρομβοφιλια". Και πραγματικα αναρωτιεμαι και γω γιατι δεν γινεται ο ελεγχος πριν ή τελοσπαντων στην αρχη της εγκυμοσυνης (βεβαια επηρεαζονται οι τιμες στην διαρκεια της κυησης αλλα υπαρχουν οι μοριακες εξετασεις που δεν επηρεαζονται). Εγω την εκανα την εξεταση με δικη μου επιλογη και καλα εκανα τελικα γιατι αυτη η ετεροζυγια στο V Leiden κατι δειχνει δεν μπορει. Οποτε θα ειμαι προετοιμασμενη την επομενη φορα. Η φαση ειναι οτι καποια που διαβασα για την ετεροζυγια πεφτουν μεσα στην περιπτωση μου, πχ. αυτο που λενε οτι ο ετεροζυγωτης στο V Leiden εχει περισσοτερες πιθανοτητες αποβολης στο 2ο τριμηνο που οντως εγινε ετσι. Επισης η αποκολληση που ειχα στο πρωτο τριμηνο ισως να οφειλοταν σε αυτο. Ποιος ξερει;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις εξετασεις θρομβοφιλιας:

1. Τι ειναι πιο αξιοπιστο; το δημοσιο νοσοκομειο ή ενα ιατρικο διαγνωστικο κεντρο;

2. Ποιο δημοσιο νοσοκομειο ειναι το πιο οικονομικο για τις εξετασεις αυτες;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις εξετασεις θρομβοφιλιας:

1. Τι ειναι πιο αξιοπιστο; το δημοσιο νοσοκομειο ή ενα ιατρικο διαγνωστικο κεντρο;

2. Ποιο δημοσιο νοσοκομειο ειναι το πιο οικονομικο για τις εξετασεις αυτες;

δεν ξέρω ποιό είναι το πιό οικονομικό αλλά το καλύτερο αιματολογικό το έχει το ΛΑΙΚΟ. εμένα εκεί με έστειλε ο γιατρός μου για να γίνει το πλήρες πακέτο (γονιδιακό + αιματολογικό)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις εξετασεις θρομβοφιλιας:

1. Τι ειναι πιο αξιοπιστο; το δημοσιο νοσοκομειο ή ενα ιατρικο διαγνωστικο κεντρο;

2. Ποιο δημοσιο νοσοκομειο ειναι το πιο οικονομικο για τις εξετασεις αυτες;

ποτε λειτουργησε το ελληνικο δημοσιο να κειτουργησει και σε τοσο εξειδικευμενες εξετασεις.εμενα τις εστειλαν σε κεντρο γεννετικης απο σερρες στην Αθηνα.Στα δημοσια εχουν τοσες ελλειψεις εχουν κεντρα γεννετικης?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις εξετασεις θρομβοφιλιας:

1. Τι ειναι πιο αξιοπιστο; το δημοσιο νοσοκομειο ή ενα ιατρικο διαγνωστικο κεντρο;

2. Ποιο δημοσιο νοσοκομειο ειναι το πιο οικονομικο για τις εξετασεις αυτες;

 

 

γεια σου και απο μενα,

το δημοσιο νοσοκομειο ειναι πιο αξιοπιστο, αλλα εχει αναμονη και θελει πολλη υπομονη.

μου ετυχε προσωπικα να εχουν κανει πολλα λαθη σε καποιες εξετασεις που εκανα ιδιωτικα. και ξαναπληρωσα τις ιδιες εξετασεις αλλου.

δεν μπορω να σε βοηθησω με τη δευτερη ερωτηση γιατι δεν μενω αθηνα, αλλα ισως σε βοηθησουν καποια αλλα κοριτσια.

 

οσο για την V-LEIDEN, η δικη μου αιματολογος μου ειπε οτι δεν ευθυνεται για πρωιμες καθ'εξην αποβολες, αλλα προστατευει απο αυτες συμφωνα με τις τελευταιες μελετες.

τωρα βεβαια, εσυ ειχες αποβολη σε προχωρημενη εβδομαδα, και μαλλον επρεπε να κανεις σωστες δοσεις ηπαρινης, ισως πολυ μεγαλυτερες.

σου ευχομαι να τα καταφερεις και να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο μενα,

το δημοσιο νοσοκομειο ειναι πιο αξιοπιστο, αλλα εχει αναμονη και θελει πολλη υπομονη.

μου ετυχε προσωπικα να εχουν κανει πολλα λαθη σε καποιες εξετασεις που εκανα ιδιωτικα. και ξαναπληρωσα τις ιδιες εξετασεις αλλου.

δεν μπορω να σε βοηθησω με τη δευτερη ερωτηση γιατι δεν μενω αθηνα, αλλα ισως σε βοηθησουν καποια αλλα κοριτσια.

 

οσο για την V-LEIDEN, η δικη μου αιματολογος μου ειπε οτι δεν ευθυνεται για πρωιμες καθ'εξην αποβολες, αλλα προστατευει απο αυτες συμφωνα με τις τελευταιες μελετες.

τωρα βεβαια, εσυ ειχες αποβολη σε προχωρημενη εβδομαδα, και μαλλον επρεπε να κανεις σωστες δοσεις ηπαρινης, ισως πολυ μεγαλυτερες.

σου ευχομαι να τα καταφερεις και να πανε ολα καλα.

δηλ αν εχεις θρομβοφιλια δε φτανει μια μεταλλαξη?ή εχεις ή δεν εχεις

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν εχεις θρομβοφιλια δε φτανει μια μεταλλαξη?ή εχεις ή δεν εχεις

Φυσικα και μια μεταλαξη δε σημαινει θρομβοφιλια. Ισα-ισα που ορισμενες μςταλαξεις θεωρουνται και προστατευτικες. Αλλα αυτα μονο αιματολογος μπορει να τα εξηγησει. Εγω ειχα 4 μεταλλαξεις ομοζυγες και ετεροζυγες και θεωρηθηκα οτι δε εχω θρομβοφιλια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για όποιον χρειαστεί να κάνει έλεγχο θρομβοφιλίας, επειδή ρώτησα στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ πριν από μια εβδομάδα, για τις παρακάτω εξετάσεις το κόστος είναι περίπου 650 ευρώ. Είχα παραπεμπτικό από γυναικολόγο και αιματολόγο αλλά δεν δίνεται παραπεμπτικό για όλες τις εξετάσεις. Οι αιμοληψίες γίνονται καθημερινές, 08:30 με 10:30, μετά από 12ωρη νηστεία, δηλαδή τελευταίο γεύμα 20:00-21:00 της προηγούμενης ημέρας, χωρίς ραντεβού, στο κέντρο αιμοδοσίας του νοσοκομείου. Είναι πολύ εξυπηρετικοί, και μπορείτε να καλέσετε στο τηλεφωνικό κέντρο 2132088000 για να σας συνδέσουν ή σε κάποιο από τα τηλέφωνα του εργαστηρίου στην διεύθυνση http://www.hippocratio.gr/index.php?p=departments&department_id=1_1_1_3_3&PHPSESSID=3f5b4d30518f03787cbbe414dec4d64c.

Μπορείτε να πάτε πρώτα στο κέντρο αιμοδοσίας (υπόγειο), όπου με βάση το παραπεμπτικό θα σας σημειώσουν τις εξετάσεις σε ένα έντυπο που θα δώσετε στο γραφείο εξυπηρέτησης πολίτη (ισόγειο), όπου και θα σας ενημερώσουν για το κόστος. Τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά από έναν μήνα.

Οι εξετάσεις για τις οποίες μου είπαν συνολικό κόστος 650 ευρώ στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ είναι οι εξής:

Αντιπηκτικό λύκου PTT-LA

Αντικαρδιολιπινικά αντισώματα (IgG-IgM)

Anti-B2-γλυκοπρωτεΐνης 1 (IgG-IgM)

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστίνης – aPTT

D-dimer (Fragment D-dimer)

Χρόνος προθρομβίνης (PT)

Γενική αίματος και ινωδογόνο

Χρόνος θρομβίνης (ΤΤ)

Χρόνος ροής

Πρωτεΐνη C (PC αντιγόνο)

Πρωτεΐνη S (PS:C)

Αντίσταση στη πρωτεΐνη C (APC-R)

Αντιθρομβίνη III

Ομοκυστεΐνη (MTHFR) – (C677T, A1298C)

Factor V – Leiden (G1691A – H1299R)

Factor II – (G20210A) - προθρομβίνη

GPIa (μετάλλαξη γλυκοπρωτεΐνης C807T)

Ολική ομοκυστεΐνη πλάσματος

 

Υπαρχει περιπτωση να γινουν σταδιακα επειδη ειναι ακριβες; εννοω να στις χωρισουν σε τρια κομματια ας πουμε απο 200 ευρω το καθενα για παραδειγμα. Νομιζω οτι οι μοριακες δεν χωριζονται, οι αλλες ομως ναι. Στο Ιπποκρατειο ποιον αιματολογο προτεινεις;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...